• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חלוקה מחדש של התיק

פיונה

משתמש סולידי
דירוג
7
בוקר טוב.

ברשותי תיק בשוק ההון שנפתח לי לפני הרבה זמן בבנק על ידי אימי. כרגע קיימים בו שני ניירות ערך, אחד MTF שמהווה 10% מהתיק ואחד אלומות (תיק מנוהל עד 15% מניות) שמהווה 90% - נראה לי יותר מדי. התיק כבר במשך חודשים ארוכים לא משתנה (הסכום בו נמוך, קצת פחות מ-100K) ואחרי הקריאה בבלוג אני רוצה לעשות בו קצת שינוי. דיברתי עם יועץ ההשקעות בבנק שאמר לי שלא בהכרח מומלץ לקנות קרנות מחקות ובכך העביר לי החשק להיעזר בו...

אני לא ממש יודעת מה עלי לעשות מכאן. הייתי שמחה לעשות זאת לבדי שכן כאמור אני לא סומכת ממש על היועץ בבנק ובנוסף עמלת מכירה/קנייה עומדת על 0.2% (הוא לא מוכן להוריד אותה מעבר לכך).

האם עלי למכור את כל מה שיש לי תחת אלומות ובמקום לקנות אג"ח אחרים?

חשוב לי לציין - זה סכום שצריך להיות נזיל בשנה-שנתיים הקרובות אז אני לא יכולה להשקיע יותר מדי במניות
חשבתי לבצע את פעולה באמצעות חשבון הבנק - יש לי אפשרות לעשות זאת נכון?

אני בתחילת הדרך, אז מתנצלת מראש על השאלות המעט "פעורות"

תודה מראש!

יש כאן כמה שאלות שונות. אם לנסות לסדר, את שואלת שתי שאלות עיקריות:
1. במה להשקיע?
2. אם מה שהחלטת להשקיע בו שונה ממה שהיה עד עכשיו, איך טכנית לעשות את המעבר בין הניירות?
לגבי השאלה השניה, את צריכה למכור את הניירות שאת לא מעוניינת בהם ולקנות אחרים במקומם. את יכולה או לעשות את זה בבנק ולשלם את העמלה שהם דורשים על קניה/מכירה, או להעביר את הניירות לבית השקעות ואז לעשות את המכירה והקניה שם. אם זה משתלם או לא תלוי בעמלות שתשלמי בבית ההשקעות. כמו כן כדאי שתבדקי אם בבנק את משלמת דמי משמרת/דמי ניהול לבנק, זה סכום שאת משלמת בכל מקרה גם אם לא תעשי כלום, וזה צריך להיות חלק מהחישוב אם כדאי לעבור לבית השקעות.

לגבי השאלה הראשונה, אסור לנו לייעץ לך במה להשקיע. עם זאת, אפנה את תשומת ליבך לכך שכל השקעה, מעבר למזומן או אג"ח מאד קצר כמו מק"ם, עלולה לרדת והרבה בטווח הקצר, גם אם בטווח הארוך היא תהיה משתלמת. כך שאם את תבחרי להשקיע במניות או באג"חים ארוכים, תצטרכי לקחת בחשבון שייתכן מאוד שעוד שנה שנתיים (הזמן שבו הגדרת שאת רוצה שהסכום יהיה נזיל) בדיוק יהיה שפל בשוק, והסכום המושקע יהיה שווה באותו זמן הרבה פחות ממה שהוא שווה היום. אם את באמת חייבת את הסכום במלואו עוד שנה שנתיים, כדאי שתקחי את זה בחשבון.

חשוב לי לציין - זה סכום שצריך להיות נזיל בשנה-שנתיים הקרובות אז אני לא יכולה להשקיע יותר מדי במניות
אם זה המצב ספק אם את בכלל צריכה להיות בשוק (אלא אם את מוכנה לאפשרות של הפסדי הון).

דיברתי עם יועץ ההשקעות בבנק שאמר לי שלא בהכרח מומלץ לקנות קרנות מחקות ובכך העביר לי החשק להיעזר בו...
בצדק. לא נראה לי שכדאי לך להתייחס ל"עצות" שלו.

אחד אלומות
א. הדמי ניהול שלהם הם 0.74%, זה הרבה (לא ביחס לתיק מנוהל, אלא באופן כללי). אין סיבה לשלם דמי ניהול כאלו. במכירה של הקרן יש גם שיקולי מס. כמה אחוז רווח יש לך על החלק הזה?
ב. במבט חטוף, ראיתי שהם מחזיקים שם 48% אג"ח קונצרני. יש בזה סיכון לא מבוטל, אני הייתי מאוד נזהר מזה (והייתי עדין). לדעתי הסיכון/סיכוי לא ממש שווה את זה, במיוחד כשמדובר באג"ח קונצרני ישראלי. זה שהאג"ח פרח בשנים האחרונות לא אומר שזה ימשיך (אפילו להיפך), ולא הופך את זה לפחות מסוכן (להיפך).

נשמע שהכסף הזה יכול להיות בסיכון מאוד נמוך אם הוא נשאר בשוק ההון. כלל אצבע של 4-6% מניות על כל שנה יכול לעבוד לך, אם את מעוניינת להשקיע במניות. בקשר לאג"ח, ששם כנראה רוב הכסף המושקע יוחזק בשנה-שנתיים הקרובות - מומלץ להזהר מאג"ח עם מח"מ של מעל שנתיים שלוש (בגלל הרגישות של האג"ח לשינויי הריבית) עבור אופק ההשקעה שציינת.
כדאי לך לשקול אם בכלל את רוצה להמשיך להשקיע או לא.

נערך לאחרונה ב:
בשבוע שעבר הייתי בבנק בענין תיק ההשקעות שלי. כפי שכתבתי בתחילת הפוסט, יש לי שני ניירות ערך, אחד אג"ח ממשלתי (0.15% דנ) ואחד של אלומות (0.75% דנ). הפקיד אמר שממש לא כדאי להשקיע במחקי אג"ח מכיוון שהריבית בארה"ב עולה והציע להשקיע בפר"י...

בהנחה שאני רוצה לשמור על התיק, לא לסכן אותו עם אחוז מנייתי גבוה אבל להפחית בדמי הניהול הקיימים, האם לא היה כדאי למצוא ניירות ערך דומים שבהם דמי הניהול נמוכים יותר?

ודבר נוסף - בהמשך לקריאת הבלוג בצעתי שינוי בתיק ההשקעות של אמא שלי - היתה ברשותה מנייה של חברה אחת ו-ETF של חברות בסקטור הסייבר, בהתאם לרעיון של לא להשקיע בחברה/סקטור בודדים, ביקשתי למכור את שתיהן ולקנות במקום SPY של סנופי. נראה לי שעשיתי בחירה טובה ואני ממש שמחה על הצעד שבצעתי. נקווה שישתלם :)

תודה מראש!

הפקיד אמר שממש לא כדאי להשקיע במחקי אג"ח מכיוון שהריבית בארה"ב עולה והציע להשקיע בפר"י...

אני מאמין שזה כבר משוקלל במחירי האג"ח (אשר ירדו לאחרונה). האג"ח ירד עוד רק אם קצב העלאת הריבית יהיה מהיר מהמצופה.

בהנחה שאני רוצה לשמור על התיק, לא לסכן אותו עם אחוז מנייתי גבוה אבל להפחית בדמי הניהול הקיימים, האם לא היה כדאי למצוא ניירות ערך דומים שבהם דמי הניהול נמוכים יותר?

בעיקרון כן, אבל זה תלוי גם בגובה העמלות שאת משלמת, במטרת ההשקעה, האם הצטברו בה רווחים שחייבים במס וכו'.

אני מאמין שזה כבר משוקלל במחירי האג"ח (אשר ירדו לאחרונה). האג"ח ירד עוד רק אם קצב העלאת הריבית יהיה מהיר מהמצופה.
הייתי נזהר מלקבוע את זה כי המחירים משקפים את ציפיות המשקיעים, ומאוד יתכן שהמשקיעים לא מאמינים לפד שיעלה את הריבית כמו שהוא חוזה (בדיוק כמו שהוא בילף שיעשה ב 2016 ולאחר ההכרזה המחירים עלו). אז כל עוד אנחנו לא יודעים מה הצפי של המשקיעים אי אפשר לדעת איזה תרחיש המחירים משקפים/מתמחרים.

הייתי נזהר מלקבוע את זה כי המחירים משקפים את ציפיות המשקיעים, ומאוד יתכן שהמשקיעים לא מאמינים לפד שיעלה את הריבית כמו שהוא חוזה (בדיוק כמו שהוא בילף שיעשה ב 2016 ולאחר ההכרזה המחירים עלו). אז כל עוד אנחנו לא יודעים מה הצפי של המשקיעים אי אפשר לדעת איזה תרחיש המחירים משקפים/מתמחרים.
"המחיר משקף את ציפיות המשקיעים" זה משפט שמגדיר את הביטוי "ציפיות המשקיעים", לא ביטוי אמפירי.
במקרה הנדון, מה שכתבת זה שציפיות המשקיעים הן שהפד לא יעלה את הריבית כפי שהוא חוזה.

"המחיר משקף את ציפיות המשקיעים" זה משפט שמגדיר את הביטוי "ציפיות המשקיעים", לא ביטוי אמפירי.
במקרה הנדון, מה שכתבת זה שציפיות המשקיעים הן שהפד לא יעלה את הריבית כפי שהוא חוזה.
מה שניסיתי להגיד זה ש*יכול להיות* שציפיות המשקיעים הן שהפד לא יעלה את הריבית כפי שחזה, בדיוק כמו שקרה שנה שעברה. אז יש לקחת את המקרה הזה בחשבון, ולא להסתמך בוודאות שמחירי האגח כבר מתמחרים העלאות ריבית (אם יהיו)

תמחל לי מכבודה, אבל אני לא חושב ש@פיונה יודעת להעריך יותר טוב מה הפד יעשה מאשר כלל "המשקיעים"

תמחל לי מכבודה, אבל אני לא חושב ש@פיונה יודעת להעריך יותר טוב מה הפד יעשה מאשר כלל "המשקיעים"
אתה כמובן צודק. אבל טיעון דומה אפשר לטעון גם לגבי תמחור מניות, ועדיין יש בהן סיכון. בקיצור, כל מה שניסיתי לומר זה שיש סיכוי להפסד בהשקעה באגח לטווח כל כך קצר (ולדעתי הסיכון מוגבר מבעבר), וכדאי להיות מודעים לו (ושאסור להסתמך על זה שההפסד הצפוי כבר מתומחר ולכן לא יתכן הפסד)

נערך לאחרונה ב:
מה שניסיתי להגיד זה ש*יכול להיות* שציפיות המשקיעים הן שהפד לא יעלה את הריבית כפי שחזה, בדיוק כמו שקרה שנה שעברה. אז יש לקחת את המקרה הזה בחשבון, ולא להסתמך בוודאות שמחירי האגח כבר מתמחרים העלאות ריבית (אם יהיו)
מה שאני ניסיתי להגיד זה שציפיות המשקיעים משתקפות במחיר האג"ח בהגדרה. כלומר, המחיר זה מה שהמשקיעים צופים. לא ייתכן מצב אחר.

נערך לאחרונה ב:
מה שאני ניסיתי להגיד זה שציפיות המשקיעים משתקפות במחיר האג"ח בהגדרה. כלומר, המחיר זה מה שהמשקיעים צופים. לא ייתכן מצב אחר.
נכון. על זה ביססתי את התגובה שלי. בקיצור אין מחלוקת (אם לא נכנס לסוגיה האם המשקיעים צודקים).

עריכה:
אוקיי אני חושב שהבנתי מה קרה. כתבתי:
הייתי נזהר מלקבוע את זה כי המחירים משקפים את ציפיות המשקיעים
כאשר התכוונתי ל:
הייתי נזהר מלקבוע את זה, בגלל שהמחירים משקפים את ציפיות המשקיעים
ואתה כנראה פירשת כ:
הייתי נזהר מלקבוע שהמחירים משקפים את ציפיות המשקיעים

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S חלוקה ואיזון מחדש של תיק השקעות וחשבון IRA שוק ההון 13
ש.ב. סגירת כסף לילדים - חלוקה שווה אוף טופיק 43
The Thinker חלוקה אופטימלית בין קרן פנסיה לקופת גמל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 56
T חלוקה ע״פ מחיר ולא משקל בקרן שוק ההון 4
S ירושה ע"י צוואה מבלי לחשוף חלוקה ליורשים צרכנות פיננסית 11
S יחס חלוקה- REIT שוק ההון 0
M חלוקה לאחוזים בתיק ההשקעות שוק ההון 6
N חלוקה גיאוגרפית בהלמן מחקה מדדי חו"ל שוק ההון 1
1337justme חלוקה של VT בזמן אמת שוק ההון 0
Y חלוקה אופטימלית בין חשבון פטור וחשבון ממוסה שוק ההון 8
נגב האם החישוב שלי נכון? חלוקה עולמית נטולת אמריקה שוק ההון 38
Y חלוקה של קרנות בלאקרוק הנסחרות בארץ ע"פ הפיזור העולמי שוק ההון 5
Y אסטרטגית כניסה לשוק בזמן ירידות - חלוקה למנות כיצד? שוק ההון 3
ב חלוקה נכונה בין VTI ו VXUS שוק ההון 14
ק חלוקה אופטימלית בין פנסיה מקיפה ומשלימה צרכנות פיננסית 3
א חלוקה בעוש צרכנות פיננסית 10
unrealx חלוקה של תיק ההשקעות בין ארה"ב לישראל שוק ההון 0
ל חלוקה של כספים לקופות גמל בבתי השקעות שונות, או קופה אחת? שוק ההון 5
O קרן השתלמות IRA - חלוקה בין מניות ואג״ח שוק ההון 5
S חלוקה בין קרן פנסיה לביטוח מנהלים צרכנות פיננסית 0
oferM איך כדאי לבנות את עזה מחדש ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 6
G האם כדאי למכור ניירות הפסדיים ורווחיים ולקנות מחדש כדי להנות ממגן מס? מיסים 15
N הערכה מחדש - חוות דעת על תיק שוק ההון 25
אגוז_קוקוס העברת קרנות איריות ל-IB או מכירה וקנייה מחדש שוק ההון 63
שם משתמש בעייתי "ספרינט דיגיטלי" של בנק הפועלים: האם הריבית מתעדכנת לבד, או שצריך למשוך ולשים מחדש? צרכנות פיננסית 1
E re-finance/מימון מחדש עבור רכישת דירה שניה נדל"ן 15
B חשיבה מחדש על אסטרטגיית השקעה שוק ההון 3
M התלבטות בנוגע לסידור מחדש של התיק שוק ההון 2
ד התחלה מחדש בגיל 34, בין אי-ודאות לכורח המציאות. התפתחות אישית 7
B תמ"א 38 -2 הריסה ובניה מחדש נדל"ן 4
ס עצות לבחור צעיר שנכנס מחדש לשוק העבודה התפתחות אישית 2
א משתחרר עוד שמונה חודשים: היה לי מסלול בראש אני אני מחשב מסלול מחדש (עו"ד) התפתחות אישית 5
יבגני_ל האם הגיע הזמן לבחון מחדש אפיקי השקעה לטווח ארוך או שהכל יתאזן מחדש? שוק ההון 16
C מתחיל לבנות תיק מחדש: פרק 1 שוק ההון 12
ג קרן השתלמות - לחשב מסלול מחדש לתקופה הקרובה? שוק ההון 3
M האם במחזור משכנתא מעריכים את שווי הדירה מחדש? נדל"ן 15
ב תכנון מסלול מחדש אחרי 40 יומני מסע אישיים 11
לא חשוב שמות שאלות בנוגע לאסטרטגית איזון מחדש שוק ההון 27
קוף שמבין טיפים לחשיבה מחדש על מנהג הטיפים האדיוטי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 19
K כל כמה זמן ETF חייב לאזן מחדש שוק ההון 9
Liron2035 דיבדנים, השקעה מחדש - האם יש הסכמה להתנהלות משקיע פסיבי? שוק ההון 27
adamshalev ריפוד מחדש של ספות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
M הכנסה מדיבידנדים בקרן השתלמות שמושקעת מחדש שוק ההון 2
F כמה כסף אני מפסיד כשלא מחדש את הרכב? צרכנות פיננסית 37
H מכירת תיק השקעות בבנק ורכישה מחדש של תיק פאסיבי שוק ההון 6
nmac השקעה מחדש של דיבידנדים שוק ההון 15
M ניתוק ביטוח אכ"ע מהחיסכון ללא חיתום מחדש - אפשרי? צרכנות פיננסית 21
M DRIP השקעה מחדש אוטומטית של דיבידנדים שוק ההון 12
מ מתחילים מחדש ומתייעצים יומני מסע אישיים 5
ה מתחילים מחדש יומני מסע אישיים 5

נושאים דומים