• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מתחיל לבנות תיק מחדש: פרק 1

• פותח הנושא cit4
  • פורסם בתאריך

cit4

משתמש רגיל
דירוג
57
אחרי שקיבלתי קיתונות של ביקורת על מבנה התיק ההיפותטי ששיתפתי כאן, התחלתי לחרוש את הבלוג ונושאים מהעבר ומההווה בפורום. אני בשלב בניית תיק היפותטי חדש שגם אותו ארצה לשתף כאן כדי לקבל את חוות דעתכם: בלי המלצות ובלי ייעוץ.

קצת על התיק הקודם: אפשר לראות בת'רד שקישרתי אליו - הדברים שהכי הפריעו לי היו:

1) ריבוי האחזקות
2) פוטנציאל לאחזקות צולבות שלא היה לי סיכוי לגלות בגדול כזה
3) דמי ניהול בקרנות אקטיביות נראו לי גבוהות למדי, באחת מהן זה הגיע לקרוב ל-1.4%
4) בניגוד למה שנאמר לי ע״י היועץ בבנק, לא מעט מתתי-האחזקות התגלו אג״חים קונצרניים. אני רואה עצמי פרגמטי יותר מכל דבר אחר, אבל אני סולד בעיקר מוסרית אבל גם כלכלית מהשקעות כאלה.

קצת על המשקיע ההיפותטי: שמרן. התיק לא מיועד להשגת עצמאות כלכלית (מצב קיים), אלא לצורך שימור ערך הכסף, עם תיאבון מוגבר בעקבות הירידות האחרונות לקחת מסלול שהוא אולי טיפה יותר הרפתקני. אולי פרט שאני יכול להוסיף שיכול להיות רלוונטי: עסקיו של המשקיע מבוססים בין השאר על ייבוא סחורות בדולרים ומכירתן בארץ בשקלים.

הנה הפילוח הכללי + האחזקות הספציפיות (לא יכול ליצור נושא עם יותר משתי תמונות)

כמה הערות:

- הסיבה היחידה שפלח האג״ח (45%) מחולק 50/50 בין ריבית קבועה טוווח בינוני לצמודות מדד היא שאחרי הרבה קריאה, אני עדיין לא מבין לגמרי את נושא האג״חים. קראתי הרבה בבלוג וגם נושאים מהעבר הרחוק והיותר רחוק, ולא הצלחתי להשיג תמונה חד משמעית לגבי ההתנהגות שלהן.

- אני יודע שחמש המניות הספציפיות יכולות לגרור ביקורת באתר ובפורום כזה. אני לא מעוניין להיכנס ל-rabbit hole של דיונים על מה ולמה אני רוצה להגדיל חשיפה ספציפית בחברות האלה. מי שזה ממש מפריע לו יכול להתייחס כאילו 5% האחוזים האלה הוקצו לפלח מחקי-המניות באופן שווה.

שאלות:

- איך התיק הזה נראה בהשוואה לתיק הקודם מבחינת:

1) הרכב
2) פיזור
3) מידת סיכון/שמרנות
4) עמלות (את זה אני כבר יודע)

- איך התיק הזה נראה ביחס לפרופיל המשקיע?

זה תיק שאתה מכניס אליו בבת אחת את כל הכסף? אתה מתכוון להמשיך להכניס עוד כסף במהלך השנים?
איך אתה מתכוון, אם בכלל, לאזן אותו תקופתית? נניח שאמזון עלו ושווים 10% מהתיק - תמכור כדי לקנות ני"ע שירדו בערכם?
עם יד על הלב, כמה תוכל להישאר מפוקס על החוזה שלך עם עצמך?

שיפור מדהים לעומת התיק הקודם! (ברור שנק' ההתחלה מדגיש את השיפור ובכל זאת)

למה מעניין אותך לשמור על חשיפה לשוק המניות המקומי?
יש לך כספי פנסיה/קופות גמל נוספות מחוץ לתיק המנוהל ולקחת אותן בחשבון?

- אני יודע שחמש המניות הספציפיות יכולות לגרור ביקורת באתר ובפורום כזה. אני לא מעוניין להיכנס ל-rabbit hole של דיונים על מה ולמה אני רוצה להגדיל חשיפה ספציפית בחברות האלה. מי שזה ממש מפריע לו יכול להתייחס כאילו 5% האחוזים האלה הוקצו לפלח מחקי-המניות באופן שווה.

ב5% שלפי הניסוח של ההודעה אתה מבין את הסיכויים/סיכונים זה לא נראה לי כזה מהותי.

אני יודע שחמש המניות הספציפיות יכולות לגרור ביקורת באתר ובפורום כזה.
נכון :)

אין לי בעיה עם הבחירה בפינצטה, אבל שברירי אחוזים בתיק זה סתם מצחיק בעיני. אפילו אם הניחוש שלך יצליח והם יעלו ב- 30% אין לזה משמעות עבורך.

האג"ח הממשלתי והמק"מ הם החלק המשמעותי אצלך. למרות שעד עכשיו המדינה כיבדה את החובות שלה, בסיטואציה החדשה של חובות בעשרות מיליארדים, לך תדע. אולי כדאי לפזר גם על אג"ח/מטבע של מדינות אחרות.

זה תיק שאתה מכניס אליו בבת אחת את כל הכסף? אתה מתכוון להמשיך להכניס עוד כסף במהלך השנים?

היי. תודה על התגובה. בבת אחת.

איך אתה מתכוון, אם בכלל, לאזן אותו תקופתית? נניח שאמזון עלו ושווים 10% מהתיק - תמכור כדי לקנות ני"ע שירדו בערכם?

התכנית כרגע היא פעמיים בשנה.

עם יד על הלב, כמה תוכל להישאר מפוקס על החוזה שלך עם עצמך?

מבחינת פלחים? שום בעיה. מבחינת רכבת ההרים? על הנייר לא אמורה להיות לי בעיה (אין הסתברות ממשית שאצטרך את הכסף הזה בבהילות באופק של 5 שנים). אבל יש לי ״ניסיון״ של שנתיים בשוק (ראי לינק קודם) כך שזה לא מספיק זמן כדי למדוד באמת.

שיפור מדהים לעומת התיק הקודם! (ברור שנק' ההתחלה מדגיש את השיפור ובכל זאת)

תודה! האם יש לך התייחסות תובנות בנוגע למידת הסיכון/שמרנות יחסית לתיק הקודם? (אם בכלל אפשר להבין מהאחרון)

למה מעניין אותך לשמור על חשיפה לשוק המניות המקומי?

אני יכול לתת רציונל / לעשות כל מיני רציונילאזיות, אבל: למה לא?

יש לך כספי פנסיה/קופות גמל נוספות מחוץ לתיק המנוהל ולקחת אותן בחשבון?

לא נלקח בחשבון כספי פנסיה + קרן השתלמות (שהעברתי מכללי ל-100% מניות ב 17.3.20, אני בגילאי ה-30).

האג"ח הממשלתי והמק"מ הם החלק המשמעותי אצלך. למרות שעד עכשיו המדינה כיבדה את החובות שלה, בסיטואציה החדשה של חובות בעשרות מיליארדים, לך תדע. אולי כדאי לפזר גם על אג"ח/מטבע של מדינות אחרות.

המק״מ הוא חלק משמעותי, נכון. אבל עד כמה אני בסיכון שם? אם אני לא טועה מק״מ זה עד שנה?

לגבי פיזור חו״ל באג״ח, זו נקודה מעניינת שאצטרך לחשוב עליה ולשקול. בטח לקרוא עוד. למרות שזה יכול להוציא עוד יותר את העוקץ ממכשיר שלפי הבנתי הוא לא בדיוק potent ממילא. ז״א אני יכול ללכת לאג״ח בגרמניה, אבל אני מניח שבגלל שהוא יותר בטוח אז ההחזרים שם עוד יותר קטנים?

אם אנחנו הולכים לארמגדון מקומי שבמסגרתו מדינת ישראל מפסיקה להחזיר חובות, אני גם חושב שיהיו לי צרות הרבה גדולות מה-500k האלה. לא? שואל כדי להבין.

ואשאל גם אותך בהזדמנות הזו: האם יש לך התייחסות תובנות בנוגע למידת הסיכון/שמרנות יחסית לתיק הקודם? תודה!​

א. זניח בקנה מידה עולמי ולכן לא מאפשר פיזור טוב כמו למשל חשיפה עולמית או אמריקאית

ב. הרבה מהפעילות במשק הישראלי בכלל לא מתבצעת בשוק ההון (רוב ההיי טק הוא בינלאומי או קרנות סיכון לדעתי למרות שאין לי נתונים)

הבורסה עצמה מעט מפוקפקת בעיני אבל נדמה לי ש @אורי ג. אולי יוכל לשפוך עוד פרטים על כך

@Mr. Bigglesworth - תודה.

אני רוצה להשאיר את הת'רד בנושא התיק והתאמתו לפרופיל אבל יש לי עוד שאלה: התשואה של הקרן המחקה PTF מק״מ (כרגע 25% מהתיק) בארבע השנים האחרונות (נכון להיום, 24.03.2020) היא 0.59% לכל התקופה (שער פתיחה לענייננו: 112.98). בהנחה שאצליח להשיג עמלת ק״מ של 0.1% מהבנק (לא תהיה בעיה) - אנחנו מדברים על תשואה נומינלית של....0.39%~, לארבע שנים? לפני דמי ניהול ומס רווחי הון...? ג'יזס

@Mr. Bigglesworth - תודה.

אני רוצה להשאיר את הת'רד בנושא התיק והתאמתו לפרופיל אבל יש לי עוד שאלה: התשואה של הקרן המחקה PTF מק״מ (כרגע 25% מהתיק) בארבע השנים האחרונות (נכון להיום, 24.03.2020) היא 0.59% לכל התקופה (שער פתיחה לענייננו: 112.98). בהנחה שאצליח להשיג עמלת ק״מ של 0.1% מהבנק (לא תהיה בעיה) - אנחנו מדברים על תשואה נומינלית של....0.39%~, לארבע שנים? לפני דמי ניהול ומס רווחי הון...? ג'יזס

להבנתי כן.
דרך אגב למה בחרת אג"ח 2-5 דווקא?

לגבי השמרנות/חוסר שמרנות של התיק לדעתי בשבועות האחרונים ראינו תרחיש קיצון אז ביצועי הקרנות בשבועות האחרונים יתנו לך מושג על טווח התנועה האפשרי שלהם במשבר פתאומי

לשיקולך אם זה נראה לך סביר או לא
כמובן שהעבר אינו מעיד על העתיד ואף אחד לא מבטיח לך כלום.
עסקיו של המשקיע מבוססים בין השאר על ייבוא סחורות בדולרים ומכירתן בארץ בשקלים

אין לי מושג גדול מה המשמעויות מבחינת החשיפה הדולרית/ שקלית של המשקיע אבל אולי לשקול להגדיל חשיפה לדולר גם בחלק הסולידי של התיק אם זה עושה שכל מבחינת המשקיע

דרך אגב למה בחרת אג"ח 2-5 דווקא?

לעומת 5-10? פחות רגישות לשיעור הריבית ופחות תנודתיות באופן כללי. אשמח שתכוון אותי לזווית שאתה מנסה לחשוף אותי אליה.

לגבי השמרנות/חוסר שמרנות של התיק לדעתי בשבועות האחרונים ראינו תרחיש קיצון אז ביצועי הקרנות בשבועות האחרונים יתנו לך מושג על טווח התנועה האפשרי שלהם במשבר פתאומי

כן, בהחלט ניתן לי מושג כזה עם התיק הקודם..=)

אין לי מושג גדול מה המשמעויות מבחינת החשיפה הדולרית/ שקלית של המשקיע אבל אולי לשקול להגדיל חשיפה לדולר גם בחלק הסולידי של התיק אם זה עושה שכל מבחינת המשקיע

תודה. לא מעט מהקרנות התיק הקודם היו "מנוטרלות (מגודרות) מט"ח", הנושא שכולם אוהבים לדבר ולהתווכח עליו כאן. אין לי צד בויכוח, אבל לפי הבנתי, אם כבר במקרה של המשקיע כדאי ללכת על קרנות שאינן לוקחות עמדה בהיבט הזה: אם תהיה עליה בשער הדולר, הרווח בעסקים יצטמצם - והאחזקות בדולר (ככל שקיימות כאלה) ייהנו מזה קצת יותר. כמובן שהאחד לא "מבטל" לחלוטין את השני ויש גורמים נוספים, אבל זו ההבנה הכללית שלי.

אין סיכון, אין תשואה.

מה שנכון נכון. רק שלא ציפיתי שהתשואה תהיה כל כך נמוכה.

לא מעט מהקרנות התיק הקודם היו "מנוטרלות (מגודרות) מט"ח", הנושא שכולם אוהבים לדבר ולהתווכח עליו כאן. אין לי צד בויכוח
הגדרת שמטרת התיק היא לשמור על הקיים.
אם תקרא את ההסבר של @adamshalev , יהיה לך ברור מאוד מה הצד שלך בויכוח.

נערך לאחרונה ב:
לעומת 5-10? פחות רגישות לשיעור הריבית ופחות תנודתיות באופן כללי. אשמח שתכוון אותי לזווית שאתה מנסה לחשוף אותי אליה.

אין עוד זוית
כמו שרשמת לכל באופן כללי לכל טווח זמן של אגחים יש טריידאוף אחר בין תנודיות ותשואה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
P מתחיל לבנות תיק - tracker עולמי שוק ההון 6
ו מתחיל באיחור יומני מסע אישיים 5
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
3 כמה שאלות של שוכר מתחיל נדל"ן 8
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
ר משקיע מתחיל- נושא האג"ח שוק ההון 11
T בן 25 מתחיל מסע יומני מסע אישיים 6
ר משקיע מתחיל יומני מסע אישיים 30
S שאלות בשביל מייק מתחיל שוק ההון 0
י יעוץ בנושא קניית מדדי אג"ח - מתחיל שוק ההון 1
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
B משקיע מתחיל, מה קורה למניות שלי שהונפקו על ידי iShares במידה ופושטת רגל?? שוק ההון 2
F המסע שלי מתחיל באירופה: 15 אבני דרך להשלמת המטרה יומני מסע אישיים 37
K שאלות של מתחיל שוק ההון 25
S המסע שלי מתחיל כאן יומני מסע אישיים 2
TheTieMan המסע שלי - מלא למידה, מתחיל עם משהו ומסיים בלא נודע (בן 23) יומני מסע אישיים 17
ס מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 63
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
P מיומנו של משקיע מתחיל יומני מסע אישיים 24
R בן 18 לפני שירות צבאי מתחיל בהרהורים יומני מסע אישיים 12
S סוחר מתחיל - תיק עצמאי חוות דעת. שוק ההון 12
E אני מתעד בהוצאות כל שקל כבר מעל שנה וחצי וזה מתחיל להתיש קצת. מה לעשות? להמשיך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
O פוסט משקיע מתחיל גנרי P: שוק ההון 2
A מעקב הוצאות חודשיות - שאלות של מתחיל צרכנות פיננסית 4
amit הקמפיין מתחיל ,ריבית המשכנתא נדל"ן 22
A מישהו יכול בבקשה להסביר לי (בתור מתחיל) מה זה קרנות איריות ומה זה בלאקרוק? שוק ההון 4
S מתחיל ללמוד באונ׳- זמן להעלאת שכר? התפתחות אישית 7
2 המסע שלי לשקט מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 14
מ התייעצות של מתחיל יומני מסע אישיים 12
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
S הייטיקיסט מתחיל יומני מסע אישיים 35
ד שאלה של מתחיל לגבי איזון בין אג"ח למניות שוק ההון 3
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
T דירה על הנייר - שאלות של מתחיל נדל"ן 25
צ משקיע מתחיל ב1159235 שוק ההון 8
Y משקיע פאסיבי מתחיל - עצות לגבי פתיחת קופה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T תיק השקעות למשקיע מתחיל שוק ההון 4
א קופת גמל להשקעה- שאלות מתחיל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
T כמה שאלות של מתחיל שוק ההון 2
W מתחיל ללמוד בבר אילן במקום בעברית (מדמ"ח), האם זאת טעות? התפתחות אישית 25
Y עזרה למשקיע מתחיל שוק ההון 4
T תיק השקעות מתחיל- סטודנט שוק ההון 19
A מתחיל בשוק ההון שוק ההון 3
חתול לילה סקר: האם זה תיק טוב למשקיע מתחיל? שוק ההון 76
נ גן עדן אקולוגי או אסון כלכלי, מתחיל בשוק ההון ומבקש עצה יומני מסע אישיים 11