• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תעודת 12 ש"ל או השלמת בגרויות?

ומרשים לך אינטרנט? ;)

אני לא חושב, שאת מכירה את התחומים האלה. מי שלומד בתיכון מתמטיקה 5 יח"ל מקבל אולי רמז וטעימה, לגבי מה זה מתמטיקה ומדעי המחשב. מי, שלומד מחשבים, מקבל ניסיון להיבט מאוד ספציפי של הנדסת תוכנה ותכנות (ואולי גם הנדסת מחשבים).
אני לא אומר שתתאהבי בזה, רוב האנשים לא יתאהבו. אבל זה תחום מאוד מאתגר מבחינה אינטלקטואלית, ויש אנשים שזה ממש מדבר אליהם, ומפעיל אצלם משהו מיוחד ומאוד כיפי בראש. הכוונה לכל אוסף התחומים של מתמטיקה, פיזיקה, וההנדסות למינהן.

הסוד בבחירת מקצוע (אולי גם תחומי עשייה בכלל) זה לבחור משהו שעונה על שלושת התנאים:
1. משהו שאת אוהבת. שממש תהני מלעסוק בו.
2. משהו שאת טובה בו.
3. משהו שאנשים יעריכו וישלמו לך תמורתו כסף.

עכשיו את יכולה למצוא כל מיני עצות לגבי זה, במיוחד פה בפורום. לדעתי סעיפים 1 ו 2, מאוד מאוד חשובים, ומהווים "מכפיל כח". כלומר יותר קל להיות exceptionally good במשהו שכיף לך.

לגבי התעודת שנות לימוד, אני מעולם לא נתקלתי במשרה או תפקיד שזה היווה דרישה או תנאי. לדעתי האישית, מישהו שעזב את התיכון, או את 'התלם' ,בשביל לעשות משהו מעניין ומועיל (לאו דווקא לימודים), הדבר מהווה לו יתרון, ושיקול לטובתו בקבלה לעבודה. אבל, זאת דעתי האישית בלבד. רבים לא יסכימו איתה, ואני נמצא בעולם מאוד שונה משלך.

זה משהו שהחברה המודרנית נורא אוהבת ללמד אנשים. בעיני, להרבה מאוד אנשים זה משהו שמזיק ללמוד. מהרבה בחינות. מצד שני, גם ההיפך דיי מזיק....
לא חייבים להיות EXCEPTIONALLY GOOD. אפשר גם למצוא מקצוע טוב, עבודה טובה , בלי זה.

ומרשים לך אינטרנט? ;)

אני לא חושב, שאת מכירה את התחומים האלה. מי שלומד בתיכון מתמטיקה 5 יח"ל מקבל אולי רמז וטעימה, לגבי מה זה מתמטיקה ומדעי המחשב. מי, שלומד מחשבים, מקבל ניסיון להיבט מאוד ספציפי של הנדסת תוכנה ותכנות (ואולי גם הנדסת מחשבים).
אני לא אומר שתתאהבי בזה, רוב האנשים לא יתאהבו. אבל זה תחום מאוד מאתגר מבחינה אינטלקטואלית, ויש אנשים שזה ממש מדבר אליהם, ומפעיל אצלם משהו מיוחד ומאוד כיפי בראש. הכוונה לכל אוסף התחומים של מתמטיקה, פיזיקה, וההנדסות למינהן.

הסוד בבחירת מקצוע (אולי גם תחומי עשייה בכלל) זה לבחור משהו שעונה על שלושת התנאים:
1. משהו שאת אוהבת. שממש תהני מלעסוק בו.
2. משהו שאת טובה בו.
3. משהו שאנשים יעריכו וישלמו לך תמורתו כסף.

עכשיו את יכולה למצוא כל מיני עצות לגבי זה, במיוחד פה בפורום. לדעתי סעיפים 1 ו 2, מאוד מאוד חשובים, ומהווים "מכפיל כח". כלומר יותר קל להיות exceptionally good במשהו שכיף לך.

לגבי התעודת שנות לימוד, אני מעולם לא נתקלתי במשרה או תפקיד שזה היווה דרישה או תנאי. לדעתי האישית, מישהו שעזב את התיכון, או את 'התלם' ,בשביל לעשות משהו מעניין ומועיל (לאו דווקא לימודים), הדבר מהווה לו יתרון, ושיקול לטובתו בקבלה לעבודה. אבל, זאת דעתי האישית בלבד. רבים לא יסכימו איתה, ואני נמצא בעולם מאוד שונה משלך.

זה משהו שהחברה המודרנית נורא אוהבת ללמד אנשים. בעיני, להרבה מאוד אנשים זה משהו שמזיק ללמוד. מהרבה בחינות. מצד שני, גם ההיפך דיי מזיק....
זה לא עניינם :)
קיבלתי טעימה ממדעי המחשב, למדתי C# ואקסס, והאמת- לא סבלתי את זה,
אבל אצלנו היה משהו ממש מוזר- כל המגמה שנאה את המקצוע הזה ובבגרות של יא', אפילו שבנות השקיעו ולמדו כמו מטורפות רק עשרים אחוזים עברו את הבגרות- בנות ברמה קוגניטיבית נורמטיבית ומעלה. (אני לא עשיתי את הבגרות כי עברתי דירה)
אז אני לא יודעת אם אני לא מתחברת לזה כי זה לא מתאים לי או בגלל שיטת לימוד ומורות גרועות שעשו כל מה שיכלו כדי להשניא עלינו את המקצוע.
תודה רבה על העצות לבחירת מקצוע, אני אחשוב על זה עוד.
אני חושבת שבעולם החרדי לעזוב את התלם כדי לעשות כל דבר זה, בוא נגיד בעדינות, לא יתרון בכלל,
אבל זה לא כאילו יש משרות חרדיות מכניסות במדעי המחשב או במתמטיקה... אז זה לא שיקול בשבילי.
אני האמת נוטה לעזוב כי אני ממש מרגישה שזה מדכא אותי- שונאת לא לעשות עם עצמי כלום,
אבל מפחדת להרוס לעצמי בעתיד, שאני לא אגלה פתאום איזו משרה נחשקת שדורשת 12 ש"ל.

ההיא- אני לא מצליחה לצטט אותך,
אבל אי אפשר לעשות בגרות לא דרך המוסד שאת לומדת- גם לא בגרות אקסטרנית.
אם את לומדת במוסד רגיל את צריכה אישור מיוחד מהמוסד לעשות בגרויות במסגרת אחרת, מה שפחות יקרה אצלי.
ברור שאם הייתי יכולה הייתי ממשיכה ללמוד בתיכון ומשלימה במקביל בגרויות.

היי, @קיארה יקרה

אני לא חושפת פה בדרך כלל דברים אישיים, ומודעת למחיר של זה, אבל בוחרת לענות לך הכי בכנות, עם יד על הלב, ובתדר מאוד כנה ופתוח:
עזבי אותך. באמת.

עזבי את הפורומים האינטרנטיים האנונימיים, ותימצאי מישהי אמינה שאת יכולה לסמוך עליה בחיים האמיתיים, ותדברי איתה.
זה פשוט לא אחראי בעיניי לקיים את הדיון הסופר-רגיש הזה, שיהיה משמעותי לך ולעתידך, במקום הזה.

האנשים כאן, וזה כולל אותי, לא מכירים אותך, את הערכים שלך, ואת הסביבה בה את פועלת. מנחים אותך שיקולים שונים מאשר אותך, זה פשוט לא ניראה לי יעיל בשום דרך...

אחרי שאמרתי את זה, אני אשתף שמאוד מזדהה עם הדברים שהעלית. הייתי במקום הזה. אין ספק שהקורונה + גישה לאינטרנט מקשה על ההתמודדות.

לדעתי האישית, וכאן אני אצטט רגע את דברייך:

הלימודים בבית הספר רובם לא רלוונטיים עבורי ואני די לא עושה שם כלום.

האמת שזה ממש מבאס לחכות שהזמן יעבור ולא לעשות כלום עם היכולות שלך.

חושבת לעשות שנה הבאה הפסקה מלימודים, עבודה או שירות לאומי

אם אני מבינה נכון, את מרגישה שהלימודים לא רלוונטים עבורך, ושאת מבזבזת את הזמן. אז מצד אחד יש את העיקצוץ באצבעות "לעשות משהו מועיל" ומצד שני גם ככה את מדברת על "שנה הפסקה".

אז הציר הראשון שהייתי מתמקדת בו הוא לעשות כבר כעת משהו מועיל, בין אם זה במישור החברתי: התנדבות משמעותית, או במישור המקצועי: עבודה בהקשר רלוונטי עבורך, שתאפשר לך להתנסות.

אני בנקודה הזו בזמן רציתי להיות מהנדסת בנין. בינתיים למדתי תוכנת סירטוט ועבדתי אצל מעצבת פנים(כן, תוך כדי לימודים סדירים בי"ב, הסתדרתי. לא ישנתי הרבה בלילה... עכשיו עם הקורונה ניראה לי יותר קל בהקשר הזה...).
ההתנסות הזו נתנה לי המון בהקשר של עולם העבודה בכלל ותחום האדריכלות בפרט. וגם עזרה לי לרפד את תחילת הלימודים בקצת כסף.

אני בכוונה מפרטת לך, למרות שלא נוח לי להיחשף, כדי שתביני שההזדמנוית הן ליד האף: בבנין ליד, אצל בת דודה שבדיוק ילדה וצריכה עזרה בעסק, ידידה של ההורים שתשמח לתת לך הזדמנות, התנסות כזו, במעגל הקרוב, היא פרייסלס.

הציר השני הוא בירור תעסוקתי מקצועי, עדיף באמצעות פסיכולוגית תעסוקתית ועם מבחנים תקפים (לא גרפולוגיה כף יד ושאר מרעין בישין).
ספציפית אני מכירה את היעוצים במכון מכ"מ שהם מותאמי אוכלוסיה ומקצועיים מאוד (בשןנה מאלו שנערכים במרכזי כיוון, לדוגמא).

ככל שתערכי בירור מקצועי, שכולל בדיקה לגבי הכישורים, יכולות, חוזקות, נטיות תעסוקתיות, זה יעזור לך לפתח חזון תעסוקתי באופן מפורט יותר וישרת אותך בהמשך הדרך.

הציר השלישי הוא בירור לגבי לימודים אקדמיים. כאן אני לא אחשוף את הפאדיחה האישית שלי, איך בחרתי תואר בלי שהיה לי שמץ מושג מה הוא אומר רק בגלל שהשם שלו היה נשמע לי מתאים לי.

אני מסכימה עם החשש שלך שההתנסות בתיכון בשפת C מן הסתם לא משקפת את היכולות שלך. יש היום כיתות יעודיות באוניברסיטה הפתוחה לבנות חרדיות. הלימודים ברמה מאוד גבוהה והסביבה מותאמת ומאפשרת את התמיכה והליווי כדי שתוכלי לסיים את התואר ולא רק להתחיל אותו. זה אחד המסלולים הכי שווים בעיניי, אם כי יש עוד כמה שיכולים להקפיץ אותך קדימה. במרבית המסלולים לבנות חרדיות אין דרישה לבגרויות ומבחני סאלד + מבחני קבלה מספיקים.
אגב, הדרך הטובה ביותר להשיג מידע לגבי המגמות הללו היא "ליד הבית". המידע באינטרנט לגבי מגמות הללו לעיתים שגוי, ובמקרה הטוב חלקי ולא מדוייק.

אני חושבת שכל מי שיכולה להשתלב בהייטק, איכשהו, אפילו ברמה של בדיקות תוכנה, מוטב שתעשה זאת. כי זה מן הסתם יאפשר לה שכר הרבה יותר גבוה מכל בחירה אחרת. מקסימום, במיקרה הכי גרוע, אם היא לא הכי תהנה, אחרי עשור בהייטק יעמדו בפני אפשרויות אחרות ביחס לאלו שיעמדו בפניה אחרי עשור שהושקע בכל תחום אחר, מן הסתם.

כפי שציינתי, הדרך הנוחה ביותר להתקדם בשלושת הצירים הללו היא דווקא להישאר בתיכון, ההחלטה לסיים את השנה מפנה את הקשב שלך לדברים שחשובים בשבילך, במקום להתבחבש כל יום בשאלה: לעזוב/ להמשיך...

אחרי שאמרתי את כל זה, אני ממש חוזרת ותומכת בך למצוא מישהי רלוונטית בחיים האמיתיים ולדבר איתה על זה.

כתבתי בכנות, כמו שהייתי מדברת עם אחותי. אבל מה לעשות שאני לא אחותך. לא מכירה אותך, וגם את לא מכירה אותי.

קחי את הכל בעירבון מוגבל, ודברי על זה בגובה העיניים עם מישהי שאת סומכת עליה.

בהצלחה!!!

פתרון שאולי יאפשר לך לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה:
כמה קשב נדרש ממך כדי להשלים 12 שנות לימוד ? יש מבחנים כלשהם שאת צריכה לעבור כדי לקבל את התעודה ?
אם לא, אז את יכולה פשוט לעשות את המינימום הנדרש, כלומר לענות לטלפונים מדי פעם ולהנן עם הראש שהבנת, ואת רוב הזמן והקשב שלך להפנות לכל דבר אחר שתירצי

@קיארה,
לדעתי, מומלץ ממאחת ביד ד להשלים 12 שנות לימוד. קחי עוד קצת נשימה ותעשי את זה. זה אפילו לא כרוך בללכת פיזית לבית הספר... במקביל או אחרי, תמצאי מסגרת אקסטרנית להשלמת בגרויות. על פניו, השקעה של כחצי שנה עכשיו יכולה להשתלם לך בעתיד וקשה לדעת מתי יפגוש אותך הצורך בתעודה הזו. כל עוד לא השלמת בגרויות, אז אין לך. זה שיש פוטנציאל זה מצויין אבל לא שווה ערך לתעודה ביד ועדיפה ציפור אחת ביד מציפור על העץ.
העניין הוא באמת לא היכולת שלך להשלים, בטוח שיש לך את היכולת הזו. העניין הוא שהחיים לא צפויים ויכולים לקרות דברים שימנעו או יעכבו הוצאת בגרויות בעתיד, אפילו אם זה העתיד הקרוב.

היי, @קיארה יקרה

אני לא חושפת פה בדרך כלל דברים אישיים, ומודעת למחיר של זה, אבל בוחרת לענות לך הכי בכנות, עם יד על הלב, ובתדר מאוד כנה ופתוח:
עזבי אותך. באמת.

עזבי את הפורומים האינטרנטיים האנונימיים, ותימצאי מישהי אמינה שאת יכולה לסמוך עליה בחיים האמיתיים, ותדברי איתה.
זה פשוט לא אחראי בעיניי לקיים את הדיון הסופר-רגיש הזה, שיהיה משמעותי לך ולעתידך, במקום הזה.

האנשים כאן, וזה כולל אותי, לא מכירים אותך, את הערכים שלך, ואת הסביבה בה את פועלת. מנחים אותך שיקולים שונים מאשר אותך, זה פשוט לא ניראה לי יעיל בשום דרך...

אחרי שאמרתי את זה, אני אשתף שמאוד מזדהה עם הדברים שהעלית. הייתי במקום הזה. אין ספק שהקורונה + גישה לאינטרנט מקשה על ההתמודדות.

לדעתי האישית, וכאן אני אצטט רגע את דברייך:

אם אני מבינה נכון, את מרגישה שהלימודים לא רלוונטים עבורך, ושאת מבזבזת את הזמן. אז מצד אחד יש את העיקצוץ באצבעות "לעשות משהו מועיל" ומצד שני גם ככה את מדברת על "שנה הפסקה".

אז הציר הראשון שהייתי מתמקדת בו הוא לעשות כבר כעת משהו מועיל, בין אם זה במישור החברתי: התנדבות משמעותית, או במישור המקצועי: עבודה בהקשר רלוונטי עבורך, שתאפשר לך להתנסות.

אני בנקודה הזו בזמן רציתי להיות מהנדסת בנין. בינתיים למדתי תוכנת סירטוט ועבדתי אצל מעצבת פנים(כן, תוך כדי לימודים סדירים בי"ב, הסתדרתי. לא ישנתי הרבה בלילה... עכשיו עם הקורונה ניראה לי יותר קל בהקשר הזה...).
ההתנסות הזו נתנה לי המון בהקשר של עולם העבודה בכלל ותחום האדריכלות בפרט. וגם עזרה לי לרפד את תחילת הלימודים בקצת כסף.

אני בכוונה מפרטת לך, למרות שלא נוח לי להיחשף, כדי שתביני שההזדמנוית הן ליד האף: בבנין ליד, אצל בת דודה שבדיוק ילדה וצריכה עזרה בעסק, ידידה של ההורים שתשמח לתת לך הזדמנות, התנסות כזו, במעגל הקרוב, היא פרייסלס.

הציר השני הוא בירור תעסוקתי מקצועי, עדיף באמצעות פסיכולוגית תעסוקתית ועם מבחנים תקפים (לא גרפולוגיה כף יד ושאר מרעין בישין).
ספציפית אני מכירה את היעוצים במכון מכ"מ שהם מותאמי אוכלוסיה ומקצועיים מאוד (בשןנה מאלו שנערכים במרכזי כיוון, לדוגמא).

ככל שתערכי בירור מקצועי, שכולל בדיקה לגבי הכישורים, יכולות, חוזקות, נטיות תעסוקתיות, זה יעזור לך לפתח חזון תעסוקתי באופן מפורט יותר וישרת אותך בהמשך הדרך.

הציר השלישי הוא בירור לגבי לימודים אקדמיים. כאן אני לא אחשוף את הפאדיחה האישית שלי, איך בחרתי תואר בלי שהיה לי שמץ מושג מה הוא אומר רק בגלל שהשם שלו היה נשמע לי מתאים לי.

אני מסכימה עם החשש שלך שההתנסות בתיכון בשפת C מן הסתם לא משקפת את היכולות שלך. יש היום כיתות יעודיות באוניברסיטה הפתוחה לבנות חרדיות. הלימודים ברמה מאוד גבוהה והסביבה מותאמת ומאפשרת את התמיכה והליווי כדי שתוכלי לסיים את התואר ולא רק להתחיל אותו. זה אחד המסלולים הכי שווים בעיניי, אם כי יש עוד כמה שיכולים להקפיץ אותך קדימה. במרבית המסלולים לבנות חרדיות אין דרישה לבגרויות ומבחני סאלד + מבחני קבלה מספיקים.
אגב, הדרך הטובה ביותר להשיג מידע לגבי המגמות הללו היא "ליד הבית". המידע באינטרנט לגבי מגמות הללו לעיתים שגוי, ובמקרה הטוב חלקי ולא מדוייק.

אני חושבת שכל מי שיכולה להשתלב בהייטק, איכשהו, אפילו ברמה של בדיקות תוכנה, מוטב שתעשה זאת. כי זה מן הסתם יאפשר לה שכר הרבה יותר גבוה מכל בחירה אחרת. מקסימום, במיקרה הכי גרוע, אם היא לא הכי תהנה, אחרי עשור בהייטק יעמדו בפני אפשרויות אחרות ביחס לאלו שיעמדו בפניה אחרי עשור שהושקע בכל תחום אחר, מן הסתם.

כפי שציינתי, הדרך הנוחה ביותר להתקדם בשלושת הצירים הללו היא דווקא להישאר בתיכון, ההחלטה לסיים את השנה מפנה את הקשב שלך לדברים שחשובים בשבילך, במקום להתבחבש כל יום בשאלה: לעזוב/ להמשיך...

אחרי שאמרתי את כל זה, אני ממש חוזרת ותומכת בך למצוא מישהי רלוונטית בחיים האמיתיים ולדבר איתה על זה.

כתבתי בכנות, כמו שהייתי מדברת עם אחותי. אבל מה לעשות שאני לא אחותך. לא מכירה אותך, וגם את לא מכירה אותי.

קחי את הכל בעירבון מוגבל, ודברי על זה בגובה העיניים עם מישהי שאת סומכת עליה.

בהצלחה!!!
קודם כל, תודה על הכנות והתגובה המפורטת, מעריכה.
את לגמרי צודקת לגבי הפורומים האינטרנטיים, האמת שבעיקר רציתי לדעת מה המשמעות המעשית של תעודת 12 שנות לימוד שכל הזמן קיבלתי מידע סותר על זה,
אבל אני תמיד שמחה לשמוע עוד צדדים בנושא- לוקחת כמובן בעירבון מוגבל ומה שמתאים לי.
ודווקא האנשים סביבי מונחים מאינטרסים שונים משלי כך שקשה לקבל מהם ייעוץ אמתי, גם אם הם אוהבים אותי ודואגים לי ובעיקר בגלל זה, אבל אני מתייעצת כל הזמן.

אני מדברת על שנה שבה אני אפתח תחביבים שיהיו לי לעוד הכנסה, אשלים בגרויות אם אצטרך, אעבוד או אעשה שירות לאומי, בעיניי זה לגמרי "לעשות משהו מועיל", אני לא רוצה להיכנס מחוויית לימודים גרועה ישר לעוד שנת לימודים. רוצה לנקות קצת את הראש, לחשוב קצת עם עצמי לפני שאני ממשיכה הלאה.

אני באמת חושבת להתחיל ללמוד שפת תכנות באינטרנט, לראות איך אני עם זה, אשמח להמלצות על שפה ואתר מתאימים.
אני עובדת קצת ועוד מעט אתחיל רישיון, עושה קצת כושר, רוכבת באופניים, משקיעה בתחביב חדש, מבררת על מוסדות ומקצועות ומשתדלת בכללי לא לעמוד במקום.

מסכימה אתך לגבי ההייטק, לא רואה את עצמי נקרעת בשביל גרושים. אם כבר לעבוד קשה אז להרוויח טוב...

פתרון שאולי יאפשר לך לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה:
כמה קשב נדרש ממך כדי להשלים 12 שנות לימוד ? יש מבחנים כלשהם שאת צריכה לעבור כדי לקבל את התעודה ?
אם לא, אז את יכולה פשוט לעשות את המינימום הנדרש, כלומר לענות לטלפונים מדי פעם ולהנן עם הראש שהבנת, ואת רוב הזמן והקשב שלך להפנות לכל דבר אחר שתירצי
זה ממילא מה שאני עושה... ברור שיש מבחנים, אבל מבחנים ברמה של תיכון, אני מאמינה שאני אשרוד את זה;)
פשוט זה כן דורש נוכחות בבית ספר כל יום וזה גוזל לי המון זמן וכוח נפשי.

רציתי לדעת מה המשמעות המעשית של תעודת 12 שנות לימוד
התעודה הזו מהווה תנאי קבלה להרבה מסלולים מותאמים לבנות חרדיות.
בנוסף, יכולה להוות דרישת סף בתפקידים מסויימים, בעיקר ממשלתיים.

אמנם אנקדוטיאלי, אבל אמא שלי חיפשה לחזור לעולם השכירים בגיל 55, אחרי שנים של עיסוק כעצמאית. היא פנתה למשרה ממשלתית נישתית, שדרישות הסף שלה היו... 12 שנות לימוד. חזרנו לתיכון בו למדה ואחרי כל השנים העליזות הללו הם יכלו לשחזר את התעודה וכשהמסמך המאשר זאת היה בידנו היא יכלה סוף-סוף להתקבל לתפקיד שהתאים לה.

אז מן הסתם אחרי תואר ראשון זה פחות רלוונטי, אבל עד אליו - ארוכה עוד הדרך שלך, ולתעודה הזו ספיציפית היא קצרצרה.

האנשים סביבי מונחים מאינטרסים שונים משלי כך שקשה לקבל מהם ייעוץ אמתי, גם אם הם אוהבים אותי ודואגים לי ובעיקר בגלל זה,
קשה לי להשאיר את המשפטים הללו בלי תגובה :(

קודם כל, צאי מתוך נקודת הנחה שהאנשים שאת יקרה להם באמת רוצים אכן בטובתך. הגישה שלך היא טינאייג'רית משהו, וזה... בסדר גמור, אבל גם עצוב. אם את באמת באמת חושבת שאת יודעת הכל הכל הכל יותר טוב מכולם אז... פשוט :(

ואם את סתם חושבת שהמבוגרים שספיציפית נוכחים בחייך לא מבינים מה ייטיב איתך, זה גם עצוב, וככל הניראה לא מדוייק בלשון המעטה :(

ואת כל זה אני אומרת בכלליות בלי להכיר אף אחד.
רק תצאי מתוך נקודת הנחה שבני הנוער שחושבים כך בגיל שאת נמצאת בו כעת הם רבים מספור, ולא אחת הם מגלים, למפרע, שזה לא היה מדוייק.
למה אני אומרת את זה? כדי שתיקחי בחשבון שיש סיכוי שזה קורה גם לך...

אבל עדיין, יחד עם זאת, אני משוכנעת שיש איזושהי מבוגרת שאת כן יכולה למצוא אצלה אוזן קשבת ואולי אפילו דמות לחיכוי. זו יכולה להיות שכנה, דודה, מורה בצוות או אפילו חברה של ההורים. תחשבי על זה, מן הסתם יש גם דמויות מעוררות השראה מסביבך שתשמחנה לשמוע על לבטייך ולעזור לך למצוא מה טוב בשבילך...

אני מדברת על שנה שבה אני אפתח תחביבים
זה מה שאני שואלת, למה בשנה הבאה, ולא השנה?

ועם כבר, עוד משהו ממש חשוב שאת יכולה להשקיע בו בינתיים זה לשפר אנגלית. כמה שיותר, רצוי עד לרמה שתוכלי להעביר פרזנטציה קצרה בביטחון יחסי.

פשוט זה כן דורש נוכחות בבית ספר כל יום וזה גוזל לי המון זמן וכוח נפשי

אני מצאתי שלל דרכים למצות את הזמן בבית הספר ולתעל אותו לטובת עשיה משמעותית, שממשיכה ללוות אותי שנים אחרי: אם זה בהתנדבות לכל משימה אפשרית במסגרת התיכון ולצידה (עריכת מצגות ו/או סירטונים, כתיבה, הדרכה ועוד). בתכלס' התוצרים שלי אז קיבלו במה מטורפת תחת כל עץ רענן, וזה גם איפשר לבלות מחוץ לשיעורים משמימים בצורה חוקית.

בשיעורים שהייתי בהם, היו לי 2 טיפים עיקריים שעזרו לי לעבור את השנה הזו בטוב בסך הכל: לא להיות נגד המורה (לא להפריע לה ללמד בדרכה) ולהיות בעדי (לעזור לי ללמוד בדרכי שלי)

בתקופה הזו, לצורך הדוגמא, רכשתי בקיאות מטורפת בתנך, שמהווה יסוד חשוב לחיים מבחינתי, כי מאז אני הרבה יותר עסוקה, ופחות פנויה להעמיק בידע תורני, שחשוב לי.

נותנת שוב דוגמאות קונקרטיות כדי להמחיש שבסופו של דבר הזמן השנה בידייך, כחומר ביד היוצר, בדומה לזה של השנה הבאה ושל עוד איזה ~100 שנים שתבאנה אחריה...

ו...עוד משהו קטן, שחשוב בעיניי: לסיים את השנהנעם תעודה יכולה להוות גם הזדמנות בשבילך לטפח את הדימוי העצמי של אחת שמצליחה, שמסיימת, שלא נושרת. תחשבי על זה...

2 הלירות שלי:
12 שנות לימוד או בגרות או תואר, הכל אחלה אבל אם את מכוונת להייטק אז הנסיון קובע וזה קצת ביצה ותרנגולת .
אפשר ויש מוכשרים בתחום שאין להם תואר אבל הם לא הכלל
בכל מקרה, כל מקצוע שתבחרי, חשוב שיהיה מתוך תחושת סיפוק ואהבה לתחום ולא בגלל התמורה הכספית.
הכסף יכול להחזיק אותך במקום עבודה עד גבול מסוים. האהבה למקצוע תחזיק אותך יותר וגם תעשה אותך לטובה הרבה יותר במה שאת עושה.
ודבר אחרון - אנגלית טובה, זה לדעתי חובה בשוק העבודה היום.

בהצלחה

קשה לי להשאיר את המשפטים הללו בלי תגובה :(

קודם כל, צאי מתוך נקודת הנחה שהאנשים שאת יקרה להם באמת רוצים אכן בטובתך. הגישה שלך היא טינאייג'רית משהו, וזה... בסדר גמור, אבל גם עצוב. אם את באמת באמת חושבת שאת יודעת הכל הכל הכל יותר טוב מכולם אז... פשוט :(

ואם את סתם חושבת שהמבוגרים שספיציפית נוכחים בחייך לא מבינים מה ייטיב איתך, זה גם עצוב, וככל הניראה לא מדוייק בלשון המעטה :(

ואת כל זה אני אומרת בכלליות בלי להכיר אף אחד.
רק תצאי מתוך נקודת הנחה שבני הנוער שחושבים כך בגיל שאת נמצאת בו כעת הם רבים מספור, ולא אחת הם מגלים, למפרע, שזה לא היה מדוייק.
למה אני אומרת את זה? כדי שתיקחי בחשבון שיש סיכוי שזה קורה גם לך...

אבל עדיין, יחד עם זאת, אני משוכנעת שיש איזושהי מבוגרת שאת כן יכולה למצוא אצלה אוזן קשבת ואולי אפילו דמות לחיכוי. זו יכולה להיות שכנה, דודה, מורה בצוות או אפילו חברה של ההורים. תחשבי על זה, מן הסתם יש גם דמויות מעוררות השראה מסביבך שתשמחנה לשמוע על לבטייך ולעזור לך למצוא מה טוב בשבילך...

זה מה שאני שואלת, למה בשנה הבאה, ולא השנה?

ועם כבר, עוד משהו ממש חשוב שאת יכולה להשקיע בו בינתיים זה לשפר אנגלית. כמה שיותר, רצוי עד לרמה שתוכלי להעביר פרזנטציה קצרה בביטחון יחסי.

אני מצאתי שלל דרכים למצות את הזמן בבית הספר ולתעל אותו לטובת עשיה משמעותית, שממשיכה ללוות אותי שנים אחרי: אם זה בהתנדבות לכל משימה אפשרית במסגרת התיכון ולצידה (עריכת מצגות ו/או סירטונים, כתיבה, הדרכה ועוד). בתכלס' התוצרים שלי אז קיבלו במה מטורפת תחת כל עץ רענן, וזה גם איפשר לבלות מחוץ לשיעורים משמימים בצורה חוקית.

בשיעורים שהייתי בהם, היו לי 2 טיפים עיקריים שעזרו לי לעבור את השנה הזו בטוב בסך הכל: לא להיות נגד המורה (לא להפריע לה ללמד בדרכה) ולהיות בעדי (לעזור לי ללמוד בדרכי שלי)

בתקופה הזו, לצורך הדוגמא, רכשתי בקיאות מטורפת בתנך, שמהווה יסוד חשוב לחיים מבחינתי, כי מאז אני הרבה יותר עסוקה, ופחות פנויה להעמיק בידע תורני, שחשוב לי.

נותנת שוב דוגמאות קונקרטיות כדי להמחיש שבסופו של דבר הזמן השנה בידייך, כחומר ביד היוצר, בדומה לזה של השנה הבאה ושל עוד איזה ~100 שנים שתבאנה אחריה...

ו...עוד משהו קטן, שחשוב בעיניי: לסיים את השנהנעם תעודה יכולה להוות גם הזדמנות בשבילך לטפח את הדימוי העצמי של אחת שמצליחה, שמסיימת, שלא נושרת. תחשבי על זה...
אוי, לא התכוונתי למה שאת חושבת.
אני אסביר: אני לגמרי לא חושבת שאני יודעת הכול הכול הכול ורחוק מזה.
האנשים הקרובים אליי באמת דואגים לי ואכפת להם ממני ורוצים שיהיה לי טוב, והם חכמים ומנוסים ואני סומכת עליהם ומתייעצת איתם הרבה,
אבל הדעות והאמונות שלנו שונות בנושאים מסוימים, כך שאני לא יכולה לקבל עצה נקייה ממישהו גם אם הוא חכם ומדהים ואכפת לו ממני הכי בעולם,
אם הוא מאמין שעצה מסוימת שלו תוביל אותי לאבדון וכיליון רוחני לא עלינו.
אז יש נושאים שאני פשוט מתייעצת עליהם עם אנשים אחרים מאשר, נגיד, המשפחה שלי.

הבנתי את העיקרון:)

אז מה אתה מציע? להיות המרדן התמידי? גם אופציה, ת'אמת.
ההצלחה של הגישה (הזו או השנייה) תלויה לדעתי גם במבנה האישיות.
לטיפוס יצירתי, מוחצן וחברותי יהיה קשה עד כדי שינבול ממש 'לסחוב' במסגרת שהוא לא מאמין בה.
וההיפך, לטיפוס מופנם, שקט ולא הכי חברותי.
תודה לך על ההסתייגות. אני חושבת שהיא חשובה לתמונה המלאה.
מה שאני מציע זה העדר עצות לגבי איך צריך לחיות את החיים. זה עיניין אינדיבידואלי לחלוטין, שתלוי הרבה יותר באדם עצמו מאשר בכל דבר אחר.

על עצמי, הייתי רוצה, שיהיו לי את הכוח והסתגלתנות להתיישר בצורה מלאה ומושלמת לפי דרישות חברתיות חיצוניות, ומצד שני את האייתנות להשליך מנגד מוסכמות חברתיות ופשוט לעשות מה שבא לי ונראה לי נכון. אבל, הכי חשוב את השכל לבחור נכון בין אלה.

נערך לאחרונה ב:
עצה מעולה גם לעבודה בהמשך.

חשוב תמיד לעשות כל מה שההורים רוצים. ורק מה שההורים רוצים. ובכלל תמיד לציית לסופר אגו. ולכולם מסביב. אין ספק שזאת הדרך אל האושר.

@קיארה
אני כן חושב, שכדאי לשמוע מה ההורים חושבים ולהתייעץ איתם. הורים או מבוגרים אחרים, יכולים להועיל בשאלות כאלה, ולו בגלל שיש הרבה מה ללמוד מאנשים עם ניסיון ותובנה. רק לא הייתי מחפש תשובות אצל אנשים אחרים. כולל פסיכולוגים ויועצים למינהם. ביחוד כאלה שמוכנים להכפיף אותך לתפיסת עולמם. בתכלס פסיכולוגים ויועצים בנושאים כאלה יכולים לעשות רק דבר אחד וזה לשקף לך את עצמך, בצורה כזאת או אחרת, או דרך פריזמה שלהם. אבל התשובות יכולות לבוא רק ממך. לא אומר שאין ערך להתייעץ. להפך. אבל חשוב להבין מה מקבלים. ואולי גם מה ההטיות של מי שבא לעזור לך.
אני האמת נוטה לעזוב
זה נשמע כאילו העלות הישירה של לסיים מאוד נמוכה. והתועלת גם אם לא גבוה, קיימת. אני חושב שאת צריכה לשאול את עצמך מה היא העלות האלטרנטיבית? Opportunity cost ?

אבל הדעות והאמונות שלנו שונות בנושאים מסוימים, כך שאני לא יכולה לקבל עצה נקייה ממישהו גם אם הוא חכם ומדהים ואכפת לו ממני הכי בעולם,
אם הוא מאמין שעצה מסוימת שלו תוביל אותי לאבדון וכיליון רוחני לא עלינו.
אם הבנתי נכון את מה שאת כותבת פה, אז זה שיקול משמעותי לגבי הבחירות שתצטרכי לעשות בעתיד הקרוב. מערכת היחסים שלך עם ההורים, עכשיו; איך את רוצה שהיא תיראה, בעתיד; איך את רוצה שהחיים שלך יראו בעתיד; ומה את צריכה בשביל זה מבחינת כושר השתכרות. כל אלה הופכים לשיקולים מרכזיים לא?

חשוב תמיד לעשות כל מה שההורים רוצים. ורק מה שההורים רוצים. ובכלל תמיד לציית לסופר אגו. ולכולם מסביב. אין ספק שזאת הדרך אל האושר.
תכלס:)
אני כן חושב, שכדאי לשמוע מה ההורים חושבים ולהתייעץ איתם. הורים או מבוגרים אחרים, יכולים להועיל בשאלות כאלה, ולו בגלל שיש הרבה מה ללמוד מאנשים עם ניסיון ותובנה. רק לא הייתי מחפש תשובות אצל אנשים אחרים. כולל פסיכולוגים ויועצים למינהם. ביחוד כאלה שמוכנים להכפיף אותך לתפיסת עולמם. בתכלס פסיכולוגים ויועצים בנושאים כאלה יכולים לעשות רק דבר אחד וזה לשקף לך את עצמך, בצורה כזאת או אחרת, או דרך פריזמה שלהם. אבל התשובות יכולות לבוא רק ממך. לא אומר שאין ערך להתייעץ. להפך. אבל חשוב להבין מה מקבלים. ואולי גם מה ההטיות של מי שבא לעזור לך.
מסכימה. אני גם אף פעם לא מתייעצת עם בן אדם אחד אלא עם כמה ואז עושה שקלול.
רק אני מכירה את עצמי באמת, יודעת את החולשות והחזקות שלי וסף הסבל שלי, ורק אני יכולה להחליט לעצמי.
זה נשמע כאילו העלות הישירה של לסיים מאוד נמוכה. והתועלת גם אם לא גבוה, קיימת. אני חושב שאת צריכה לשאול את עצמך מה היא העלות האלטרנטיבית? Opportunity cost ?
לא יודעת כמה נמוכה היא. להתבאס לקום בבוקר (כשיש לימודים) זו עלות נמוכה? לא בטוחה. לבזבז חצי מהיום שלי על משהו שאני לא נהנית ממנו אפילו קצת זו עלות נמוכה? לא יודעת.
העלות האלטרנטיבית היא שלא תהיה לי התעודה- יכול להשפיע לי על מציאת עבודה שנה הבאה, תחושת כישלון- אני לא משהו עם מסגרות גם ככה, והיה נחמד להוכיח לעצמי שאני יכולה להסתדר עם זה.
אם הבנתי נכון את מה שאת כותבת פה, אז זה שיקול משמעותי לגבי הבחירות שתצטרכי לעשות בעתיד הקרוב. מערכת היחסים שלך עם ההורים, עכשיו; איך את רוצה שהיא תיראה, בעתיד; איך את רוצה שהחיים שלך יראו בעתיד; ומה את צריכה בשביל זה מבחינת כושר השתכרות. כל אלה הופכים לשיקולים מרכזיים לא?
לא מרכזיים, לוקחת אותם בחשבון.

אני באמת חושבת להתחיל ללמוד שפת תכנות באינטרנט, לראות איך אני עם זה, אשמח להמלצות על שפה ואתר מתאימים.
פייתון. שפה שימושית ויחסית ידידותית.

יש קורסים אינטרנטיים חינמיים (יש אפילו בעברית, חפשי "campus.gov" (יש שם המון קורסים בנושאים שונים, לא רק תכנות)), ויש את ארגון shecodes: מתנדבות שעוזרות ללמוד תכנות. זה פעם בשבוע, אחרי שעות הלימודים. לדעתי יש גם תוכנית מיוחדת לנערות.

גם אני סבלתי בתיכון. אם יש לך יכולת טובה לפצל קשב, אפשר ללמוד בזמן השיעורים. גם ככה המורה חוזרת על כל דבר שלוש פעמים.

על עצמי, הייתי רוצה, שיהיו לי את הכוח והסתגלתנות להתיישר בצורה מלאה ומושלמת לפי דרישות חברתיות חיצוניות, ומצד שני את האייתנות להשליך מנגד מוסכמות חברתיות ופשוט לעשות מה שבא לי ונראה לי נכון. אבל, הכי חשוב את השכל לבחור נכון בין אלה.
אמן. הלוואי על כולנו.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A מה עדיף בין לרכוש תעודת סל בארץ או בארה"ב? שוק ההון 1
א מה עדיף קרן נאמנות או תעודת סל? פוסטים מאיכות נמוכה 23
S השקעה בקרן נאמנות מחקה מדד או תעודת סל מחקה מדד שוק ההון 1
מ (בקשת הבהרה) - קרן סל או תעודת סל שוק ההון 0
H הראל ת"א 35 1148907 זה תעודת סל או קרן סל? שוק ההון 2
Y תעודת סל שעוקבת אחרי הSP500 דרך פפר או בדרכים אחרות? שוק ההון 6
amikal מה קורה שקרן נאמנות או קרן סל או תעודת סל מפסיקה להיות פעילה? שוק ההון 15
Yos זיהוי נייר ערך - קרן סל או תעודת סל שוק ההון 8
מ תעודת סל מניות דיבידנד או להשקיע ישירות? שוק ההון 1
R אג"ח - קרן נאמנות או תעודת סל? שוק ההון 22
shukshuk מחפש קרן או תעודת סל לשווקים מתעוררים מנוטרלת מט"ח שוק ההון 0
S זהב - תעודת סל או EFT שוק ההון 1
ע תעודת סל או קרן נאמנות? שוק ההון 6
adamshalev תעודת סל או ETF - בוא נדבר על מספרים תכלס שוק ההון 166
צ פתיחת חשבון ב IB, תעודת סל לטווח ארוך ב IB ועוד. שוק ההון 35
מ הבדלים בין תעודת סל-לקרן סל )ספצייפים ברמה הפרקטית( שוק ההון 2
D תעודת סל אירית לאגח ארהב 5 שנים שוק ההון 1
א יש תעודת/קרן סל עוקבת אינדקס נדלן למגורים ? שוק ההון 0
A תעודת גמר= טופס 4?! נדל"ן 0
ס תעודת סל 1159235 שוק ההון 6
O 1159235 תעודת סל ISHARES MSCI ACWI UCITS שוק ההון 264
שם משתמש בעייתי איך קונים תעודת סל? שוק ההון 2
Y תעודת סל אג״חית מומלצת שוק ההון 6
Zach Moshe תעודת סל למעקב אחרי גז/נפט וכו׳... שוק ההון 1
Michel אובדן תעודת זהות וחידושה במשרד הפנים אוף טופיק 3
O מחפש תעודת סל אנרגיה מקבילה ל XLE פוסטים מאיכות נמוכה 0
הפרופסור תעודת data analyst של גוגל התפתחות אישית 20
K האם עבור רכישה אחת של קרן / תעודת סל לטווח ארוך יש יתרון לבית השקעות לעומת הבנק? שוק ההון 10
א תעודת סל אג"ח ממשלתי שוק ההון 1
מ מיסוי תעודת סל זרה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ זיהוי תעודת סל שוק ההון 3
ד החזר מס לשכירים - תעודת תושב מיסים 10
R תעודת סל שעוקבת אחרי נשק שוק ההון 2
ת תעודת זכאות להגרלות, יש כאן מי שהוציאו? נדל"ן 17
ה עזרה במציאת תעודת סל פוסטים מאיכות נמוכה 3
F איך להעריך את "איכות" המניה\אגח\תעודת-סל\ETF ? שוק ההון 5
G תעודת סל S&P500 שוק ההון 12
V רוצה לפתוח חשבון מסחר עצמאי אבל בית ההשקעות דורש ממני לשלוח לו צילום של תעודת זהות כולל תאריך הנפקה דרך האתר שלהם צרכנות פיננסית 8
flower שינוי מספר תעודת זהות אוף טופיק 34
ג תעודת סל עוקבת ביטקוין/קריפטו? השקעות אלטרנטיביות 4
R תעודת סל של בלקרוק אשס.חוץ spx500. שוק ההון 22
ח תיק חדש - התלבטות על תעודת סל שוק ההון 1
M תעודת סל amlp עלתה ב400% בפתיחה. למה? שוק ההון 1
M מספר "תעודת זהות" זמני עבור מומחה זר העובד בישראל? אוף טופיק 15
M רכישת תעודת סל על הנפט שוק ההון 3
ט מקדם של תעודת סל בחסר ? שוק ההון 1
ט מדד מעלה - האם יש רק את תעודת הסל של קסם? שוק ההון 2
S מחפש תעודת סל לאחזקה ארוכה במיוחד עם מאפיינים ספציפים שוק ההון 15
T סימלוץ תעודת סל ממונפת טרם הקמתה שוק ההון 2
I כיצד יתכן שיש תעודת התחייבות ממשלתית בקופת גמל מחקה S&P 500 ? שוק ההון 3