• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

צרכנות פירות וירקות

כיצד ייתכן שכשקונים את אותו המוצר ישירות מהחקלאי, המחיר דווקא גבוה מהמחיר בסופר?
גדלים שונים של אריזה.
חקלאי יוצא בבוקר עם משאית לבית אריזה/ מרכז הפצה ומוכר X טונות.
במכירה ישירה - צריך לפנות מבנה קטן אצלו למיון/ אריזה/ תצוגה (אם באים אליו) ו/או/ לשלוח טנדרים עם עובדים לפזר סחורה.

אני זוכר שב-2017 (אאל"ט) היה חקלאי שהחליט למכור... משק קירשנר...
פירסם ב-FB, הגיע לכמה עיתונים מקומיים, אז נסעתי עם אבא שלי ברכב ליסינג (כי גם להגיע לחקלאי עולה כסף), אבל את העובדה שנגמרה הסחורה - פירסמו רק בכניסה לישוב, על ארגז קרטון....
אז כן, גם על הנוחות של להגיע לסופר ולקנות הכל במקום אחד - הלקוח משלם.
בדיוק כמו שהמחיר במכולת השכונתית יקר קצת יותר, כי משלמים על הנוחות שניתן לרדת ברגל ולקנות בשכונה ולא באזור התעשיה של העיר.

אני טבעוני ומשתדל לא לגעת באוכל מעובד ובמוצרים המכילים גלוטן ככה שהתזונה שלי מבוססת בעיקר על פירות וירקות קצת קטניות ודגנים ומיני אגוזים וזרעים ואלכוהול טוב:). הדילמה של פותח השירשור מוכרת לי ואני חווה את זה בדיוק. השבוע שילמתי 50 שקלים על 2 אבוקדו. הייתי צריך את זה לנשמה ככה ששילמתי את המחיר המופקע כי התגעגעתי לטעם. אני משלב בין קנייה מרוכזת בשוק רמלה לקנייה מזדמנת במכולת בישוב שלי וקנייה בחנות טבע של ירקות אורגניים, בעיקר של ירוקים. כן משתדל לקנות יותר ממה שזול אבל לא מוותר על מה שאני אוהב וטעים לי גם אם יקר, פשוט אקנה מזה פחות.

נערך לאחרונה ב:
גדלים שונים של אריזה.
לקילו.
חקלאי יוצא בבוקר עם משאית לבית אריזה/ מרכז הפצה ומוכר X טונות.
במכירה ישירה - צריך לפנות מבנה קטן אצלו למיון/ אריזה/ תצוגה (אם באים אליו) ו/או/ לשלוח טנדרים עם עובדים לפזר סחורה.

אני זוכר שב-2017 (אאל"ט) היה חקלאי שהחליט למכור... משק קירשנר...
פירסם ב-FB, הגיע לכמה עיתונים מקומיים, אז נסעתי עם אבא שלי ברכב ליסינג (כי גם להגיע לחקלאי עולה כסף), אבל את העובדה שנגמרה הסחורה - פירסמו רק בכניסה לישוב, על ארגז קרטון....
אז כן, גם על הנוחות של להגיע לסופר ולקנות הכל במקום אחד - הלקוח משלם.
בדיוק כמו שהמחיר במכולת השכונתית יקר קצת יותר, כי משלמים על הנוחות שניתן לרדת ברגל ולקנות בשכונה ולא באזור התעשיה של העיר.
אני יודע. גם מרחב האפשרויות לתכנון מחירים ומוצרים, כמו גם כושר המיקוח של הסופר גדול משמעותית. תוסיף לכך את העובדה שפירות וירקות זו רק עוד קטגוריה בסל הקניות ולכן רוב האנשים שמגיעים לסופר יקנו אותם בו ולא במקום אחר.

הטענה שלי היא שבכי בעוון "פערי תיווך" הוא לא יותר מזה, בכי. כמו שבשישי אחה"צ / שעות הערב מחיר הסחורה בשוק יורד למחיר הפסדי, בלי רגולציות מיותרות אלא בגלל שהסוחר רוצה להכניס ולו משהו, כך גם נקבעים המחירים בסופר.
בדיוק כמו שהבסטות בשוק לא יביאו ירקות שבמחסור ולכן יקרים להם, כך גם הסופרים. אני מעדיף שתהיה להם את האפשרות לייבא בעתות מחסור באספקה המקומית ולמכור גם במחיר "יקר" ולו רק שלא יווצר מחסור. אם על הדרך סל הקניות שלי יוזל בשארית השנה, אז בכלל הרווחנו.

הכוונה היא שחקלאי שמוכר לבית אריזה, משקיע X זמן בלמכור 3 טון סחורה ולהתראות - מחיר לקמעונאי.
לעומת שצריך להשקיע בלמכור ללקוח סופי - צריך שלא כל הסחורה תבשיל באותו יום, זמן ומקום שצריך להשקיע בשביל למכור את אותם 3 טון.

להיכן משווקים התפוחים הטעימים להפליא?
רובם המוחלט בארץ.
אגב, אני חושבת שהגיע הזמן להכניס להרגלי הקמעונאים מכירת פירות לא רק לפי הסוג שלהם אלא גם לפי איכותם. פירות שמתקרבים לשיא הבשלות שלהם - למכור בזול. כיום פשוט משמידים אותם בסופר.
אני מתנגד לכל הגבלה על המסחר, במיוחד כשהיא חד צדדית ו/או בסטנדרטים כפולים, ובהסתכלות על התגובה של החקלאים בשבוע האחרון אילו יכולתי הייתי פותח אתמול את המשק ליבוא חופשי וביטול כליל של כלל המכסים והמכסות.
אתה חייב לקרוא את נתוני המדינות האחרות ולהבין שזה דמיון חסר שחר (אי הגבלה על מסחר). ישראל תומכת פחות בחקלאים שלה מאשר מדינות אירופה וגם עושה את זה בדרך עקומה שמייקרת את המחיר לצרכן. דו"ח השוק המשותף כבר התייחס לכך ונתן המלצות איך לסבסד נכון (אין המלצה לא לסבסד בכלל).
כיצד ייתכן שכשקונים את אותו המוצר ישירות מהחקלאי, המחיר דווקא גבוה מהמחיר בסופר?
כל חקלאי מגדל בין גידול אחד לשלושה. אתה חושב שיש איזשהו צרכן שיסתובב כל שבוע עם רשימת הקניות ויסע לכל חקלאי בנפרד לקנות ממנו? ברור שלא.
מה שאתה קורא לו "ישירות מהחקלאי" זה בדרך כלל סוחר שמקבץ במקום אחד מוצרים מהרבה חקלאים כדי שאתה תוכל לקנות במקום אחד...מה שעושה בסטיונר בשוק או הסופר הקרוב לביתך. כלומר, גם כאן יש הוצאות הובלה, איחסון, פחת, שכ"ע וכן הלאה - אבל הן יקרות הרבה יותר פר תפוח מאשר לשופרסל למשל.

אתה חייב לקרוא את נתוני המדינות האחרות ולהבין שזה דמיון חסר שחר (אי הגבלה על מסחר). ישראל תומכת פחות בחקלאים שלה מאשר מדינות אירופה וגם עושה את זה בדרך עקומה שמייקרת את המחיר לצרכן. דו"ח השוק המשותף כבר התייחס לכך ונתן המלצות איך לסבסד נכון (אין המלצה לא לסבסד בכלל).
אני מסכים ששיטת הסבסוד הנוכחית עקומה לחלוטין.
אני לא מוצא ערך בסבסודיה לחקלאות, אבל אם המדיניות הממשלתית היא סבסודיה אז אני מעדיף שהיא תהיה ישירה ולא דרך הגבלות דרקוניות על המתחרים.
ואם החקלאים יוצאים להפגנות, משמידים סחורה ומאיימים ביצירת מחסור בחגים בנסיון לסחוט את הממשלה/הציבור, הם צריכים לשאת בהשלכות של המעשים שלהם בכך שיפתחו את השוק ליבוא חופשי, בלי מכסות או מכסים.
כל חקלאי מגדל בין גידול אחד לשלושה. אתה חושב שיש איזשהו צרכן שיסתובב כל שבוע עם רשימת הקניות ויסע לכל חקלאי בנפרד לקנות ממנו? ברור שלא.
מה שאתה קורא לו "ישירות מהחקלאי" זה בדרך כלל סוחר שמקבץ במקום אחד מוצרים מהרבה חקלאים כדי שאתה תוכל לקנות במקום אחד... מה שעושה בסטיונר בשוק או הסופר הקרוב לביתך. כלומר, גם כאן יש הוצאות הובלה, איחסון, פחת, שכ"ע וכן הלאה - אבל הן יקרות הרבה יותר פר תפוח מאשר לשופרסל למשל.
והם לא גובים פערי תיווך שערורייתים? בפעם האחרונה שבדקתי קנייה דרך סוחר הייתה יקרה משמעותית מהקניה בסופר, בין היתר בגלל היתרון לגודל של הסופרים.

אישית, אנחנו נמנעים מקנית ירקות/פירות מעל למחיר מסוים ותמיד נחפש תחליפים זולים. אנחנו לא מרגישים שאנחנו "חייבים" שתהיה מטבוחה לשבת.

אז אולי הגיע הזמן שחקלאים ידרשו סבסוד ישיר, ולא ידרשו את סגירת השוק ליבוא?

הרי מעצם זה שהם דורשים סגירת השוק ליבוא, ולא דורשים סבסוד ישיר, אני חושד בהם שהם מרויחים יותר מסגירת השוק.

נערך לאחרונה ב:
הצעתי לחקלאים - איסור ייצוא תמורת איסור יבוא.
הסחורה הטובה ביותר נמכרת לשווקים באירופה. בפריז ראיתי תוצרת ישראל זולה יותר מאשר בארץ.
לפי כשבועיים הייתה כתבה שישראל מייצאת כ 700 טון אבוקדו ואנחנו נשארנו כאן עם הבררה במחיר של ספסרים.
ברור שיש מחסור, הרי האבוקדו מיוצא לעולם.
אז חברים, איני מזיל דמעה על החקלאים, רמי לוי בראיון בטלוויזיה התעמת עם איזה בכיר של איגוד החקלאים וטען שהכול שקר והחקלאים מרמים.
לבכיר לא הייתה תשובה לאף שאלה של רמי לוי.
אני בעד שוק פתוח, אם משהוא לא רווחי לחקלאי שיגדל משהו אחר.
וכן, השמדת ביצים כדי לא לעבור על המכסה, השמדת עגבניות כדי לשמר מחיר מינימום ועוד.

אז אולי הגיע הזמן שחקלאים ידרשו סבסוד ישיר, ולא ידרשו את סגירת השוק ליבוא?

הרי מעצם זה שהם דורשים סגירת השוק ליבוא, ולא דורשים סבסוד ישיר, אני חושד בהם שמסגירת השוק הם מרויחים יותר.
ההשערה שלי היא שחוששים שסבסוד חקלאים תהיה עוד שורה בתקציב שמועדת לקיצוצים כאשר המצב הכלכלי מחמיר.
בנוסף, בעוד כמה שנים כשרוב הפירות והירקות בסופר יהיו מחו"ל אנשים יראו פחות ערך בשימור החקלאות בארץ.

מבלי לגרוע מהדיון לגבי מחירי המזון ושוק המזון אציין שאת רוב ירקות העלים איפה שהפחת גדול בקנייה בסופר אנחנו מגדלים בבית בעלות שולית מאוד נמוכה. מעבר לעלות, אלה מאכלים שפשוט לא כדאי לקנות בסופר כי לאחר יומיים במקרר הם כבר לא בשיאם. בבית זה פשוט יותר טרי וטעים (וגם בלי ריסוס). ולגבי פחת - אין פחת העלים נקטפים ישירות לצלחת. אפשר גם לגדל אותם בתוך הבית ממש למי שאין חצר וזה דורש קצת תאורת גידול, אבל גם זה לא קטסטרופה מבחינת עלות החשמל הנוספת.

ההשערה שלי היא שחוששים שסבסוד חקלאים תהיה עוד שורה בתקציב שמועדת לקיצוצים כאשר המצב הכלכלי מחמיר.
בנוסף, בעוד כמה שנים כשרוב הפירות והירקות בסופר יהיו מחו"ל אנשים יראו פחות ערך בשימור החקלאות בארץ.
או, שהחלקאים יתחרו ויהפכו לתחרותיים מול הסחורה המיובאת. ליבוא בכל זאת יש עלויות וחסרונות שאין לתוצרת מקומית.

וכמו ש@yossik ציין, אין סיבה שיהיה ייצוא מאסיבי של התוצרת המקומית בזמן שמונעים מאיתנו ייבוא.

אני לא מוצא ערך בסבסודיה לחקלאות
אני בעד שוק פתוח,
ברור, ברור...שני הייטקיסטים שכמוכם. אז בואו נדבר על הייטק.
כמה סיבסוד ישיר ועקיף מקבלות החברות בארץ (ובשאר המדינות) כדי לשמור עליהן?
מו"פ? מיסוי אפסי? לימוד חינמי בצבא (שחוסך לימוד באוניברסיטה)? מענקים? בטח שכחתי עוד כמה דברים.
אם לא היו עושים את זה, כמה תחרותי יכל להיות השוק הזה לעומת צבא המתכנתים מהודו? תגידו שהודים לא איכותיים? פחח... אפילו אם רק אחוז מהם איכותי, זה כבר עובר את כמות המתכנתים הישראלים פי כמה.
מעניין למה חברת הייטק ישראלית מעסיקה ישראלים. אולי ציונות? אכפתיות מיושבי הארץ? לא יכול להיות.

ברור, ברור...שני הייטקיסטים שכמוכם. אז בואו נדבר על הייטק.
כמה סיבסוד ישיר ועקיף מקבלות החברות בארץ (ובשאר המדינות) כדי לשמור עליהן?
מו"פ? מיסוי אפסי? לימוד חינמי בצבא (שחוסך לימוד באוניברסיטה)? מענקים? בטח שכחתי עוד כמה דברים.
אם לא היו עושים את זה, כמה תחרותי יכל להיות השוק הזה לעומת צבא המתכנתים מהודו? תגידו שהודים לא איכותיים? פחח... אפילו אם רק אחוז מהם איכותי, זה כבר עובר את כמות המתכנתים הישראלים פי כמה.
ועדיין, הממשלה לא מאלצת אותך לרכוש שירותים אך ורק מחברות שיושבות בארץ והמוצרים שלהן מיוצרים/מפותחים כאן, על ידי הפיכת ייבוא של תחליפים מחו"ל ללא משתלמים. האם הענף מייצר פה מחסור קבוע במוצרים ושירותים?

האם מונעים ממך לצפות בסרטים וסדרות שנכתבו בהוליווד/בוליווד או לקלוט ערוצים זרים?
האם את רואה מתכנתים יוצאים לרחובות וזורקים דיסקים עם התוכנה שהם עבדו עליה רק כי רוצים לאפשר שימוש בתוכנות מחו"ל?

לא מונעים כאן שימוש בתוכנות או מוצרים טכנולוגים שפותחו בחו"ל כדי לשמור על התעשיה המקומית. האם היא הייתה תחרותית אילולא הסובסודיות? כנראה שפחות, אבל מדובר בתחום שכל עיסוקו הוא חדשנות והתייעלות.

אני לא רואה ערך בסבסודיה של החקלאות, כפי שאני לא רואה ערך בהרבה דברים אחרים, אך אני לא קובע את מדיניות הממשלה. זו זכותך לחשוב אחרת ממני ואני מודה לך על זה.
אבל, אם כבר החלטנו שאנחנו כחברה רואים ערך בסבסודיה של חקלאות מקומית, הסבסודיה צריכה להיות בעזרת תמיכה ישירה (כנהוג בOECD) ולא על ידי הגבלת המסחר ויצירת קרטלים.
תמיכה ישירה תאפשר לתת לחקלאים גלגלי עזר להתייעלות והגדלת היכולת שלהם להתחרות מול שווקים בחו"ל ולכי תדעי, אולי יום אחד הם לא יצטרכו אותם בכלל?

מעניין למה חברת הייטק ישראלית מעסיקה ישראלים. אולי ציונות? אכפתיות מיושבי הארץ? לא יכול להיות.
על כל ישראלי שמועסק יש כנראה 3 אוקראינים / הודים. רובם מספקים את הסחורה בצורה מצוינת.
ועדיין, יש יתרונות להעסקת עובדים מקומיים וליצור מקומי.

אני טבעוני ומשתדל לא לגעת באוכל מעובד ובמוצרים המכילים גלוטן ככה שהתזונה שלי מבוססת בעיקר על פירות וירקות קצת קטניות ודגנים ומיני אגוזים וזרעים ואלכוהול טוב:). הדילמה של פותח השירשור מוכרת לי ואני חווה את זה בדיוק. השבוע שילמתי 50 שקלים על 2 אבוקדו. הייתי צריך את זה לנשמה ככה ששילמתי את המחיר המופקע כי התגעגעתי לטעם. אני משלב בין קנייה מרוכזת בשוק רמלה לקנייה מזדמנת במכולת בישוב שלי וקנייה בחנות טבע של ירקות אורגניים, בעיקר של ירוקים. כן משתדל לקנות יותר ממה שזול אבל לא מוותר על מה שאני אוהב וטעים לי גם אם יקר, פשוט אקנה מזה פחות.
אני גם מאד משתדל להמנע מאוכל מעובד - לא חסכוני ולא משתלם - כלכלית ובריאותית.
לגבי ירוקים אורגניים, שמתי לב שבשנים האחרונות המחירים שלהם מתקרבים לחבריהם הלא אורגניים וזה יפה לראות.
למוצרים האורגניים שאני קונה אני משתדל לבדוק על בסיס שבועי בין כל מיני חוות/חנויות ומוצא מחירים ידידותיים עבור מוצרים מסוימים.
ומשתדל גם לשמור על גמישות מחשבתית בעניין, לדעת לוותר, לדחות סיפוקים, לדחות לקנייה הבאה, לתעדף, ולהזכיר לעצמי שאני צריך מעט.
למזלי, יש סופר שכונתי בין מפלצותרשתות השיווק המפורסמות באזורי אז מתנחם בעובדה שהכסף שלי לא הולך אליהם והמחירים מעט יותר שפויים.

ובהתייחס לתגובות האחרונות,
אני רוצה להבין, אתם טוענים שעידוד ייבוא של פירות וירקות מחו״ל יוזיל את המחירים בשוק?

ובהתייחס לתגובות האחרונות,
אני רוצה להבין, אתם טוענים שעידוד ייבוא של פירות וירקות מחו״ל יוזיל את המחירים בשוק?
וימנע מחסורים.
תזכור שעד שנה שעברה, במשך שנתיים שלמות לא הייתה בארץ חמאה בכלל, עד שהסירו את המכס על חמאה מיובאת. אמנם המחיר הממוצע של החמאה שהישראלי קונה עלתה, אבל צריך לזכור:
- אנשים מוכנים לשלם יותר על חמאה איכותית יותר מהחמאה המפוקחת.
- החמאה בפיקוח נמכרת בסופר כמעט ללא הגבלה, בעוד שלפני שנה הייתה מגבלה על כמות ללקוח.

בציבור החרדי יש מיזם שנקרא 'משנת יוסף',
הזמנה טלפונית\אינטרנטית שבועית ואיסוף הסחורה עצמאית במוקד אזורי באחד מימות השבוע בשעות הערב
המחירים שם נמוכים בצורה משמעותית מאד מהמקובל, והסחורה בדרך כלל טובה מאד ושירות הלקוחות שלהם יותר ממעולה.
כיום יש להם פריסה ארצית ניתן לגגל על מוקדי המכירה שלהם
(כעיקרון התחיל לציבור החרדי אבל פתחו בעקבות הביקוש גם במקומות ישוב של דתיים, אולי ניתן לבקש לפתוח נק' נוספות )

אנשים מוכנים לשלם יותר על חמאה איכותית יותר מהחמאה המפוקחת.
היא לא יותר איכותית, רק יותר יקרה. היתה תקופה שקנינו בטיב טעם חמאה מיובאת יותר זולה, אבל איך שהתחילו להוריד מכסים - המחיר עלה וחזרנו לתנובה.
במשך שנתיים שלמות לא הייתה בארץ חמאה בכלל
במכולת אצלנו במושב לא היה מחסור אפילו יום אחד. נראה לי שזה היה שטיק של המחלבות אבל לא יודעת מאיזו סיבה.

היא לא יותר איכותית, רק יותר יקרה.
על טעם ועל ריח:)
אנחנו לא צרכני חמאה, אבל ממעט הפעמים שקנינו החמאה הצהובה יותר טעימה ואיכותית בעינינו
היתה תקופה שקנינו בטיב טעם חמאה מיובאת יותר זולה, אבל איך שהתחילו להוריד מכסים - המחיר עלה וחזרנו לתנובה.
המכס על חמאה היה בערך 140%. לא נראה לי הגיוני שהמחיר על חמאה מיובאת היה זול ואחרי ביטול המכסים הוא התייקר.
בזכות הימצאותן של החמאות היקרות יותר בסופר, היה מלאי של חמאות תנובה. אני מעדיף שתהיה לי האופציה היקרה יותר, אבל לפחות היא תהיה מאשר לאלץ רק את האופציה הזולה והלא קיימת.
במכולת אצלנו במושב לא היה מחסור אפילו יום אחד. נראה לי שזה היה שטיק של המחלבות אבל לא יודעת מאיזו סיבה.
אצלנו העירויינים היה מחסור. כנראה קיבלנו את השאריות של מה שלא קנו במושבים והקיבוצים;)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S איך אתם ממקסמים חיסכון עם מועדוני צרכנות וקופונים צרכנות פיננסית 10
נ האם להיות חבר מועדון? (צרכנות ברשתות) צרכנות פיננסית 27
S שאלה די מעניינת לגבי הקשר בין ביטוח צד ג' לרכב לבין מינימליזם ואנטי-צרכנות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
G צרכנות בתבונה לצעירים (ולרווקים) שבנינו מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 47
צריכה עצה צרכנות וחיי חברה 2020 מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
נ צרכנות נבונה, עוד סיבה לא לצאת לבלות היום 31.12 מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
לא חשוב שמות בהקשר לחסכנות ואנטי-צרכנות - אפשר בבקשה הסבר על הסרטון הבא? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
לא חשוב שמות בהקשר לאנטי-צרכנות - גיוס סיכות לפיצוץ בועת הנדל"ן? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 75
H אשראי צרכני - בחירת כרטיס אשראי\מועדון צרכנות צרכנות פיננסית 1
N הנזק במינימליזם ואנטי-צרכנות, בראייה רחבה אוף טופיק 67
Y שיפור תנאים בחשבון שכבר מקבל הטבות ממועדון צרכנות צרכנות פיננסית 3
הק995 צרכנות פיננסית חלופית - האין-פנסיה של ליאור דיין צרכנות פיננסית 0
pyrocks שירים שמדברים על אנטי-צרכנות\עצמאות כלכלית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
אורי מפת צרכנות סולידית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 61
גרהם חומר ברשת בקשר לשמירה על תקציב מאוזן, אנטי צרכנות וכד' מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
האופטימית תיק השקעות בבנק הבינלאומי - מועדון צרכנות הוט צרכנות פיננסית 81
R פירות קפואים בזול מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
H בכמה אתם קונים קילו פירות וירקות צרכנות פיננסית 10
yossik רשת שיווק גדולה תמכור החל משישה סוגי פירות וירקות באריזות בלבד במקום בתפזורת מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 34
J פירות וירקות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 46

נושאים דומים

Back
למעלה