• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כיווני מחשבה ישנים-חדשים

דור ה-Z

משתמש בכיר
דירוג
1,476
היי,
כיף לקפוץ כאן לפורום מדי פעם :)
בתקופה האחרונה, נחשפתי ובחנתי רעיונות השקעה ישנים-חדשים, ורציתי לשתף אתכם כדי לחוות "ביקורת עמיתים" עליהם

1. ביטקוין
לאור העובדה שמדובר במטבע הקריפטו היחיד שמנוהל ללא "labs" או CEO או מייסד מרכזי שעדיין בתמונה (עקב אכילס בפני עצמו) + לצד העובדה שהוא מתנהל ב-PoW ולא ב-PoS (כשהאחרון פשוט משמר אריסטוקרטיה שממשיכה לייצר את המטבע בעצמה), אני תוהה לעצמי האם בכלל קיימת אלטרנטיבה למטבע הקריפטו המוביל
במצב כזה, אני מאמין שכל מטבע קריפטו אחר שקול ל"מניה" בסטארט-אפ מסוים (כשחלקם ממש מתנהגים כמניה וחלקם משתמשים כ-Utility, כמו BNB) בעוד ביטקוין הוא היחיד שבאמת ניתן להשוואה ל-SoV כמו זהב
אשמח לשמוע את דעתכם בנושא, ולהבין כיצד אתם בוחנים מטבעות שונים

2. לגדר לגדר לגדר
טוב, כאן ממש מדובר באמירה שתוביל אש, אבל לאור ההתפתחויות האחרונות בשער הדולר, נדרשתי שוב למאמר המקובל פה של אסף נתן

אני בסה"כ משקיע קטן, ולכן יש משהו מתיימר בהצגת עמדה שחולקת על נתן (שלמיטב זכרוני הוא מנהל קרן גידור)
עם זאת, אני מאמין שבשעה שהמאמר נכון באופן כללי (באופן תיאורטי, אין סיבה להמר דווקא על מטבע X ולא מטבע Y, במיוחד כשמטבע X שייך למדינה פיצית במזרח התיכון) וכנראה היה נכון גם לשעתו, שווה לעדכן גישה לכבוד העשור החדש

קודם כל, אני רוצה לציין שבעת כתיבת המאמר, היו יתרות המט"ח של ישראל כ-80 מיליארד דולר, בשעה שהן עומדות על 200 מיליארד דולר היום
מדובר בגידול בהיקף של יותר מ-10% לשנה (בריבית דריבית) - ללא ספק, נתון מרשים
אך בשעה שיתרות הדולרים גדלו במאות אחוזים, השער היציג דווקא קטן - השער בספטמבר 2013 (קצת לפני כתיבת המאמר) היה 3.6 ש"ח, בעוד כיום הוא 3.1 ש"ח
מדובר באובדן של 15% מכלל הסכום הדולרי (כולל הקרן!) במדידה בש"ח במהלך השנים האחרונות

הדבר נובע מהעודף המסחרי של מדינת ישראל (הייטקיסטים - זה בזכותכם :) ) + ההשקעות שגדלות פה משנה לשנה, שמובילות למכירת דולרים וקניית ש"ח (שמורידות ומעלות את ערך המטבעות בהתאם)
כדי שהיצוא לא יקרוס (יש לא מעט חסמי יבוא בארץ, אז הדרך היחידה לגרום לנתונים האלה להתקזז זה להקטין את הייצוא, בשל עליית ערך הש"ח שמייקרת את הוצאות העסקים המקומיים בדולרים ומקטינות את ההכנסות בהתאם), בנק ישראל דה פקטו מסבסד את מחיר הדולר (באמצעות הדפסת ש"ח וקניית דולרים) - דבר שמוביל לאובדן של מיליארדים בכוח הקנייה לציבור
לאחרונה, התופעה בוקרה ע"י מבקר המדינה, שלדעתו רזרבות המט"ח פשוט חצו כל גבול הגיוני (וקשה לומר שהוא לא צודק... באופן תיאורטי, אפשר לבטל את כל המיסים שחלים על אזרחי ישראל, על החברות פה וכל שאר הגופים שחווים את נטל המס למשך שנה שלמה, לממן את תקציב המדינה מתוך היתרות - ועדיין ישאר עודף)

בקיצור, בנק ישראל מייקר באופן מלאכותי את שער הדולר, מבקר המדינה לא אהב את זה = בנק ישראל התעכב בשבוע האחרון לפני (שכנראה) התערב במסחר
התוצאה היא שבעצם, כל רכישת דולרים בש"ח שאנחנו מבצעים גבוהה מעל מחיר השוק הטבעי (שהיה מתקבל לו בנק ישראל לא היה מתערב במסחר) - ומכאן שאנחנו קונים דולרים "במחיר בועה"
תחת מדיניות מוניטרית כזאת, גידור יכול להיות מוצדק לא כדי להגן על המשקיע מהתנודות הרגילות בשער החליפין (שהיו חלות לו היו צמד המטבעות במחיר השוק, ללא ההתערבות המוניטרית), אלא כדי להגן על המשקיע ממצב בו בנק ישראל פשוט מחליט להפסיק לחזק באופן מלאכותי את שער הדולר - בין אם באופן פתאומי (סיכוי קלוש), ובין אם באופן הדרגתי (יש מצב שאנחנו רואים את זה מול העיניים)

שורה תחתונה: לדעתי, לגדר במצב שוק טבעי (צמד מטבעות הנסחרים בשוק החופשי ללא התערבות מצד גוף מוניטרי) = כנראה לא מוצדק, סתם יקר
לגדר במצב בו הבנק המרכזי שלך מחליט ש- 1$ = 3.2₪ למרות שהשוק קובע שהמחיר הוא 2.5₪ = ייתכן שכדאי

רק לשם הבהרה: לפני שיגידו לי "תפוח זה תפוח בין אם מחירו נמדד בדולר או בש"ח", אני מבקש להבהיר שאני לא חולק על הטענה שהתפוח הוא אותו תפוח
אני טוען שתפוח עולה 2.5 ש"ח ומכריחים אתכם לשלם תמורות 3.1 ש"ח כסוג של "מס סבסוד יצואנים"
הגידור בעצם מגן עליכם ממצב בו "מס סבסוד" זה מבוטל, ושער החליפין מתקדם לעבר ה-2.5 ש"ח (במציאות, קשה באמת לדעת מה מחיר השוק במצב בו בנק ישראל היה מפסיק להתערב, אבל כמובן שהוא היה נמוך יותר מהשער הקיים)

3. לפזר?
א. תחת ההנחה שחברות "טובות" (ניהול אחראי, נטל חוב סביר, צמיחה בריאה...) יובילו להפתעות טובות, וחברות "רעות" (ניהול כושל, נטל חוב גדול, צמיחה דועכת...) יובילו להפתעות רעות
ב. שלמשקיעים שונים יש צרכים שונים (אחד עשוי לעדיף להשקיע במניית "ערך" במקום מניית "צמיחה" כי הוא מתעדף באופן פסיכולוגי דיבידנדים ולא פוטנציאל לרווח הון ולהפך)
ג. שיש סקטורים הנהנים מיתרונות בשל אופיהם (SaaS - הוצאה שולית אפסית, כל הכנסה הופכת לרווח לאחר תשלום כמעט קבוע של עליות תפעול)

מה התועלת בלפזר?
הרי חברת SaaS ממוצעת כנראה תהיה רווחיות יותר ותביא לרווח הון גבוה יותר בהתאמה בהשוואה לחברת טקסטיל, גם אם האחרונה תתומחר משמעותית זול יותר מהראשונה
המאמץ "לקנות דולר ב-80 סנט" במקום "להפוך דולר ל-3 דולר", עשוי להיות מאוד לא משתלם, אם קווי המגמה של העשור האחרון יימשכו
הוא אף עשוי להוביל את המשקיע לקנות חברות "מתות"
כרגע למשל, מניית GM מתומחרת ב-PE של 7, בעוד מניית טסלה מתומחרת ב-PE של כמעט 400
תופעה דומה של PE "מפלצתי" ניתן למצוא גם במניית אמזון, שנסחרה ב-PE של 1,100 באיזור שנת 2013
ההשקעה ה"בועתית" הזאת, יצרה הון רב למשקיע בעשור האחרון, בשעה שמניית החברה המשיכה לעלות וה-PE ירד (כיום עומד על 58)

הסיבה, לעניות דעתי, שקיים קושי לתמחר חברות טכנולוגיה (למשל, בין השאר עקב העלות השולית האפסית) + את פרמיית ה"הפתעות הטובות", זאת לצד המאמץ המכוון של חלק מהחברות "לבלוע" רווחים, כדי לצמצם את חבות המס - דבר שפשוט מעוות את המכפיל לחלוטין
אם לרגע נפשט את הדברים, יש לי עוד שאלה - מי כנראה תהיה פה עוד 50 שנה? GM או טסלה? ואם זאת לא GM - מה הטעם להשקיע בה?
בעוד ייתכן שהשווי העכשיווי של החברה גבוה מספיק כדי להכלל במדד ה-S&P 500, ייתכן שעקב הצמיחה הדועכת, החברה לא תהיה חלק ממנו בעתיד (המדד מתעדף שווי - כולל "הון מת", לא שיעורי צמיחה שנתיים)
כך ייתכן שחברה שיש לה 50 מיליארד דולר במזומן תכנס למדד, בשעה שחברה ששווה בהווה מיליארד דולר וצומחת בקצב של 30% לשנה (כמו לא מעט חברות SaaS) תיוותר בחוץ - בעוד החברה הראשונה פשוט מכילה הרבה "הון מת" שכלל לא מייצר תשואה (למהדרין, enterprise value=0)

4. האם אפשרי בכלל להעלות את הריבית?
אם אני חושב שהצגתי את שאר הנקודות בצורה מעט מבולגנת, פה אני לא יודע איפה להתחיל
החוב של כלל המשק האמריקאי עומד כרגע על כמעט 85T דולר (לא כולל התחייביות ממשלתיות מחוץ לתקציב, כמו ביטוח לאומי, מדיקר וכו')
עליית ריבית של 1% תוביל לעליית תשלומים בגובה 850 מיליארד דולר, כלומר 0.85T דולר
ה-GDP של ארה"ב הוא 23T דולר
מכאן: עליית ריבית של 1% - תוביל לפגיעה של 3.7% בתוצר המקומי הגולמי, כי המשק יאלץ להקדיש יותר משאבים כדי לשלם למלווים שלו
לשם השוואה, ב-2020 המשק האמריקאי התכווץ ב-3.4% בעקבות מגפת הקורונה

עכשיו, אני לא טוען שזה בלתי אפשרי לחלוטין להעלות ריבית
אני כן טוען שקשה לי לראות מצב בו נראה ריבית "נורמלית" ריאלית של 5%, 3%, אולי אפילו 2% אי פעם
זה פשוט יפגע במשק, וייקח משאבים יקרים מכלל השחקנים במשק אל המלווים
האינפלציה דווקא עושה חסד עם המשק האמריקאי - היא שוחקת את החובות ריאלית

בשורה התחתונה, לדעתי ריבית שלילית של -1%, ואף -3% (לאחר יצירת ה-CBDC, וצמצום המזומן במשק האמריקאי), היא הרבה יותר סבירה מריבית חיובית של 3% או 5%
*הכוונה לריביות ריאליות ואף נומינליות

ייתכן מאוד שאני טועה כאן בחישוב, או שההיסטוריה תוכיח שטעיתי

---------------------------------------------------------------------------

בכל אופן, אז אלו המחשבות האחרונות שעוברות בראשי
אשמח לשמוע את דעתכם כמובן
ואשמח לשמוע גם אפשרויות לגידור שער הדולר, בשעה שאני ממשיך להשקיע בקרנות סל של ונגארד

נערך לאחרונה ב:
לא הבנתי למה לגדר מפני תרחיש שאתה מרוויח ממנו (בכח קניה)?

אם אתה משקיע לטווח קצר אז תנודות המטח בהחלט מייצגות רעש לא רצוי שזול לגדר אבל בטווח הארוך העלות של גידור עולה על התועלת.

לא הבנתי למה לגדר מפני תרחיש שאתה מרוויח ממנו (בכח קניה)?

אם אתה משקיע לטווח קצר אז תנודות המטח בהחלט מייצגות רעש לא רצוי שזול לגדר אבל בטווח הארוך העלות של גידור עולה על התועלת.

אתה מפסיד בכוח קנייה שכבר מומש (קנית תפוח ב-3.2 ש"ח במקום 2.5 ש"ח. זה מעולה לתפוחים הבאים שתקנה, לא לאלה שכבר קנית)
בקשר למשפט השני, אני דווקא חושב להפך - לטווח הקצר, הסיכון של תנודות מט"ח הוא אפסי (אחוז לפה, אחוז לשם)
לטווח הארוך, ככל שבנק ישראל יאפשר לשער הדולר "להחליק" לעבר מצב שיווי המשקל (ישראל כאמור בעודף ייצוא), שער הדולר יירד באופן משמעותי

@דור ה-Z
היה אפשר לפצל את הפוסט למספר פוסטים נפרדים,
גם בגלל האורך וגם בגלל שהוא באמת נוגע בכמה נושאים לא קשורים.

לטווח הארוך, ככל שבנק ישראל יאפשר לשער הדולר "להחליק" לעבר מצב שיווי המשקל (ישראל כאמור בעודף ייצוא), שער הדולר יירד באופן משמעותי
קשה מאוד לחזות את העתיד, בטח אם זה לטווח ארוך.
אתה בטוח שישראל וארה"ב יישארו כמו שהם היום?
אולי למשל יהיו שינויים דמוגרפים בישראל לטובת קבוצות אוכלוסייה שעובדות פחות בהייטק?
וזו רק דוגמא אחת מתוך מגוון אפשרי של תרחישים.

רובנו משקיעים כאן לטווח הארוך, וגם לא מחליפים קרנות באמצע - על מנת להימנע מתשלום מס.
לכן קניית קרן מגודרת בגלל מצב רגעי זו לא אסטרטגיה מועדפת בעיניי.

היה אפשר לפצל את הפוסט למספר פוסטים נפרדים,
גם בגלל האורך וגם בגלל שהוא באמת נוגע בכמה נושאים לא קשורים.
לא רציתי להספים את הפורום :)

קשה מאוד לחזות את העתיד, בטח אם זה לטווח ארוך.
אתה בטוח שישראל וארה"ב יישארו כמו שהם היום?
אולי למשל יהיו שינויים דמוגרפים בישראל לטובת קבוצות אוכלוסייה שעובדות פחות בהייטק?
וזו רק דוגמא אחת מתוך מגוון אפשרי של תרחישים.

רובנו משקיעים כאן לטווח הארוך, וגם לא מחליפים קרנות באמצע - על מנת להימנע מתשלום מס.
לכן קניית קרן מגודרת בגלל מצב רגעי זו לא אסטרטגיה מועדפת בעיניי.

שאלה מעניינת
להניח רגע בצד שינוי דמוגרפי דרמטי, אני חושב שראייה לטווח הארוך דווקא דורשת הגנה מפצצת הזמן של שער הדולר המלאכותי
אני לא טוען שהשקל עדיף על הדולר - ההפך הוא הנכון
במצב בו בנק ישראל לא היה מתערב במסחר, הדיון הזה בכלל לא היה מתקיים
אני כן טוען ש-3.2 ש"ח עדיפים על 1 דולר, כי הבנק המרכזי שלנו גורם לדולר להיות שווה 3.2 ש"ח, לא השוק החופשי
השוק החופשי כנראה מכוון לשער של 2.5 ש"ח, שער של 2.75 ש"ח כבר היום

כלומר, כדי שתוכל להתעלם מהפצצה המתקתקת הזאת בטווח הארוך, אתה צריך לקוות לשינוי שיצדיק את השער הקיים (למשל, צמצום היצע הדולרים בעולם. לא כל כך יעבוד בעולם של QE וכסף כחוב), ויגרום לשער השוק החופשי התיאורטי להצטלב איתו

אני רוצה גם להזכיר שהסיכון לדולר חסום מלמטה ברוב התרחישים האפשריים
(אין הרבה סיכוי שהשקל יהיה שווה אלף דולר למשל).
לעומת זאת השקל כבר קרס בעבר בכמה סדרי גודל.

הסיכון לקריסת הכלכלה של מדינה קטנה עם מליארדי אויבים מושבעים
אינו זהה לקריסה של מדינה גדולה ב2 סדרי גודל (גם בכמות האוכלוסייה וגם בשטח).

שמעתי פעם שסיכון = (סיכוי להתרחשות) * (עוצמת הקטסטרופה שתקרה אם הוא אכן יתממש).
למשל רוב האנשים לא היו מסכימים לישון על מיטה בגובה 100 מטר, למרות שכבר עשרות שנים הם לא נפלו מהמיטה בבית.
וכמו שכתבתי למעלה, הסיכון לקריסה מוחלטת של השקל גבוה בהרבה מהסיכון לקריסה מוחלטת של הדולר.

אני לא טוען שהשקל עדיף על הדולר - ההפך הוא הנכון
במצב בו בנק ישראל לא היה מתערב במסחר, הדיון הזה בכלל לא היה מתקיים
אני כן טוען ש-3.2 ש"ח עדיפים על 1 דולר, כי הבנק המרכזי שלנו גורם לדולר להיות שווה 3.2 ש"ח, לא השוק החופשי
השוק החופשי כנראה מכוון לשער של 2.5 ש"ח, שער של 2.75 ש"ח כבר היום
ומה אנחנו יודעים על מטרות בנק ישראל בעוד 20 שנה?

אני רוצה גם להזכיר שהסיכון לדולר חסום מלמטה ברוב התרחישים האפשריים
(אין הרבה סיכוי שהשקל יהיה שווה אלף דולר למשל).
לעומת זאת השקל כבר קרס בעבר בכמה סדרי גודל.

הסיכון לקריסת הכלכלה של מדינה קטנה עם מליארדי אויבים מושבעים
אינו זהה לקריסה של מדינה גדולה ב2 סדרי גודל.

שמעתי פעם שסיכון = (סיכוי להתרחשות) * (עוצמת הקטסטרופה שתקרה אם הוא אכן יתממש).
למשל רוב האנשים לא היו מסכימים לישון על מיטה בגובה 100 מטר, למרות שכבר עשרות שנים הם לא נפלו מהמיטה בבית.
שים לב להשלכות של זה על האסטרטגיה שאתה מציג.

אוקיי, כמה פרמיה מצדיק הסיכון הזה לפני שתגיד "די"?
שער של 4 ש"ח לדולר? שער של 5 ש"ח לדולר?
כל זה בשעה ששער הדולר היה באיזור 2.5-2.7 ש"ח ללא התערבות בנק ישראל

ומה אנחנו יודעים על מטרות בנק ישראל בעוד 20 שנה?
כלום
אז למה שתתחיל ברגל שמאל, עם מינוס של 0.5 ש"ח פר כל דולר שקנית אי פעם?

אוקיי, כמה פרמיה מצדיק הסיכון הזה לפני שתגיד "די"?
שער של 4 ש"ח לדולר? שער של 5 ש"ח לדולר?
כל זה בשעה ששער הדולר היה באיזור 2.5-2.7 ש"ח ללא התערבות בנק ישראל
זו לא באמת פרמיה כל עוד אני לא מממש אחזקות.
ההנחה שלי היא שאם הדולר נחלש בגלל אינפלציה - אני מקבל על זה פיצוי בדמות עלייה עודפת של המדדים הגלובליים
(וגם הגדלה של כוח הקנייה הישראלי אם השקל נחלש פחות).

לעומת זאת ההימור שלך יכול לגרום לך להרוויח סכומים סבירים,
אך יכול גם לגרום לך להפסיד הכל.
שאל את אלו שחיו כאן בשנות ה80.

נקודה נוספת:
כמו שמוזכר במאמר שקישרת - פעולת הגידור עצמה יוצרת הפסד ודאי (אאל"ט באיזור 1.2% שנתי).
כך שלמעשה ההימור של קרן מנוטרלת מט"ח הוא לא רק על כיוון שער החליפין, אלא גם על גובה השינוי שלו.

נקודה נוספת:
כמו שמוזכר במאמר שקישרת - פעולת הגידור עצמה יוצרת הפסד ודאי (אאל"ט באיזור 1.2% שנתי).
כך שלמעשה ההימור של קרן מנוטרלת מט"ח הוא לא רק על כיוון שער החליפין, אלא גם על גובה השינוי שלו.

אני מאמין שהעלות ירדה בשל כך שהפרשי הריביות הם אפסיים בימינו

בקשר לשאר - נסכים שלא להסכים
ייסוף השקל אולי יתרום לכוח הקנייה העתידי שלך, אבל לא לכוח הקנייה שכבר מימשת

אני מתפלא שלא הגעת למכסת מספר התווים לפוסט.

1. ביטקוין כנראה ישאר לעוד הרבה מאד זמן ה store of value של קריפטו. אבל משהו כמו אתריום מראה שזה לא מספיק, ויש הרבה שימושים לקריפטו שביטקוין לא נותן להם מענה ולכן המטבעות האחרים תופסים את ההובלה בשימושים האחרים. אני מאמין שנראה את אתריום עוקף את ביטקוין בשווי בשלב מסויים, וגם אם לא השווי שוק היחסי של ביטקוין יקטן על הזמן ככל שמטבעות אחרים יגדלו. הגישה שלי זה לפזר בין המטבעות הראשיים.

2. לגדר זה מונח כל כך בעייתי, הוא אומר דברים שונים לאנשים שונים. בא ננסה לא נשתמש בו. אם אתה משקיע בנכס ריאלי כמו מניות או נדלן אין שום משמעות ל״גידור״. אין מול מה לגדר. זה כמו להחזיק זהב ולשאול אם אני צריך לגדר אותו לשקל מול הדולר. זה מפגר. או להחזיק ביטקוין ולשאול את אותו דבר. מפגר. זה לגיטימי להגיד ״אני חושב שהשקל יתחזק מול הדולר״ בגלל הסיבות שציינת, ולגיטימי לתפוס פוזיציה בהתאם. אבל זה נטו בגלל דעתך על עתיד שער השקל דולר, יש לזה אפס מאופס קשר לנכסים הריאליים שלך.
שאלה נפרדת זה אם אתה מחזיק נכסים נומינליים (מזומן, אגח וכד) בשקל או דולר או מטבע אחר. גם פה, למה שאתה מאמין שיקרה עם השער יש השפעה על הבחירה שלך. ובחירה לגיטימית להחזיק נכסים נומינליים בשקל כאשר ההוצאות שלך בשקל.

3. אני מסכים שחברות צמיחה צפויות בטווח רחוק לתת תשואה גבוהה יותר, אבל זה בא (במיוחד היום) עם מכפיל גבוה יותר כי גם הרבה אנשים אחרים חושבים ככה ומעלים את המחיר. פיזור בין חברות צמיחה/ערך וכל שאר החלוקות יביא את התשואה שלך קרוב יותר לממוצע אבל גם יקטין את ההשפעה השלילית של ברבורים שחורים. השאלה אם לפזר יותר או לפזר פחות, תלוי בעיקר ביעדים ובהעדפות שלך ובעוד גורמים אישיים. אין פה בכלל נכון או לא.

4. העלאת הריבית לא מעלה את תשלומי הריבית של כל החוב הקיים של ארהב, זה ישפיע רק על חוב חדש שמגוייס. כמובן שארהב כל הזמן מגלגלת חוב ומגייסת עוד חוב אז זה יתחיל להשפיע די מהר אבל ממש לא על כל החוב. הפד בסופו של דבר יעלה את הריבית. הוא עשה את זה לפני שניים וחצי, זה לא הרבה זמן, וגם אז החוב היה גדול ומפחיד. יש כוחות אינפלציונית, ויש כוחות דפלציונים, והפד יפעל לפי המנדט שלו לוודא שארהב לא נכנסת לספירלה של אינפלציה עולה. כרגע הוא פועל במתכונת שהוצהרה הרבה מראש - לתת לאינפלציה לעלות קצת לפני שמתחילים לעלות ריבית, ועדיין לא ברור לחלוטין כמה מהאינפלציה הזאת היא בגלל בעיות בשרשרת האספקה וכמה בגלל גורמים אחרים. אני מאמין שנראה עליה מאד מתונה בריבית, אולי תוך שנה מהיום, כמו שהיה ב-2018, באופן שלא ירסק את השווקים, אבל כן יעשה בלאגן לאיזה שנה או שתיים.

1. ביטקוין
Oh yeah.
אני תוהה לעצמי האם בכלל קיימת אלטרנטיבה למטבע הקריפטו המוביל
לא שאני מכיר.
במצב כזה, אני מאמין שכל מטבע קריפטו אחר שקול ל"מניה" בסטארט-אפ מסוים (כשחלקם ממש מתנהגים כמניה וחלקם משתמשים כ-Utility, כמו BNB)
גם אני חושב. ולכן השוואה עם מארקט קאפ של מטבעות אחרים אינה רלוונטית.
אשמח לשמוע את דעתכם בנושא
ביטקוין הוא וירוס פיננסי, ואין לו מתחרים כרגע.

*כל האמור הוא דעתי בלבד, לא מייעץ או ממליץ, רובו המוחלט של השווי שלי הוא ביטקוין.

כרגע הוא פועל במתכונת שהוצהרה הרבה מראש - לתת לאינפלציה לעלות קצת לפני שמתחילים לעלות ריבית
חשוב אולי לציין, שהמתכונת שונתה יחסית לאחרונה. ממטרת אינפלציה שנתית למטרה ממוצעת על פני שנים.
זה אומר שאחרי הרבה מאוד שנים של אינפלציה נמוכה יש נכונות לספוג אינפלציה גבוהה מהיעד כדי להעלות את הממוצע.

חשוב אולי לציין, שהמתכונת שונתה יחסית לאחרונה. ממטרת אינפלציה שנתית למטרה ממוצעת על פני שנים.
זה אומר שאחרי הרבה מאוד שנים של אינפלציה נמוכה יש נכונות לספוג אינפלציה גבוהה מהיעד כדי להעלות את הממוצע.
זאת התיאוריה. בפועל אנחנו ב uncharted territory.

אני לא חושב שתפוח זה תפוח
אם אתה מרוויח בדולרים ומטייל בהודו אז אתה יכול לקנות הרבה תפוחים עם דולר אחד.
לדעתי השער האמיתי לעלות של מוצר זה הזמן שנדרש לעבוד בשביל להיות מסוגל לקנות אותו.
אולי אונקיית זהב נשארת אונקיית זהב בסין ישראל וארצות הברית אבל אמריקאי יצטרך לעבוד בשבילה חודש, הישראלי שלושה חודשים והסיני שנה ...

למה לא לנהל חזית כפולה ?
לקנות את שתי אונקיות. אחת בשקלים והשניה בדולרים? ולמציאות שלנו להשקיע גם ב snp בשקלים (בישראל ) וגם בדולרים (ארצות הברית)?
היתרון (לדעתי) שאפשר לבחור את באיזה מטבע רוצים להשתמש.

שורה תחתונה: לדעתי, לגדר במצב שוק טבעי (צמד מטבעות הנסחרים בשוק החופשי ללא התערבות מצד גוף מוניטרי) = כנראה לא מוצדק, סתם יקר
לגדר במצב בו הבנק המרכזי שלך מחליט ש- 1$ = 3.2₪ למרות שהשוק קובע שהמחיר הוא 2.5₪ = ייתכן שכדאי

רק לשם הבהרה: לפני שיגידו לי "תפוח זה תפוח בין אם מחירו נמדד בדולר או בש"ח", אני מבקש להבהיר שאני לא חולק על הטענה שהתפוח הוא אותו תפוח
אני טוען שתפוח עולה 2.5 ש"ח ומכריחים אתכם לשלם תמורות 3.1 ש"ח כסוג של "מס סבסוד יצואנים"
הממשלה והבנק המרכזי הן חלק מהשוק ושער הדולר משקף את המדיניות הנוכחית שלהם כמו גם הצפי לשינוי שלה.
כך בקשר להתערבות ב"י בשער החליפין, חוק עידוד השקעות הון, אמנות המכס עליהן חתומות ישראל וארה"ב, חוקי ההגירה ועוד. כולם סוג של מס או פטור ממס המשפיעים על שער החליפין.
אבל אם לדעתך מכל אלו השוק טועה דווקא בעניין התערבות בנק ישראל במסחר במט"ח, כדאי לך לקחת פוזיציה נגד הדולר בלי קשר לשאלה אם יש לך ניירות ערך שכדאי "לגדר".
אגב, לעומר מואב, שאני רחוק מלהיות אחד מחסידיו, יש מאמר משעשע בו הוא טוען שהממשלה בעצם משקיעה כסף בעידוד היבוא ובדיכויו בלי להבין את הסתירה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ל התלבטות בין שני כיווני קריירה התפתחות אישית 6
Lag בחירה בין 2 כיווני קריירה התפתחות אישית 4
ק כיווני אויר פוסטים מאיכות נמוכה 19
M כיווני פיתוח בתוכנה התפתחות אישית 5
T כיווני השקעה עבור פנסיונרים שוק ההון 10
S סתם מחשבה שעלתה לי וקשה לי למצוא את הקאץ' הכלכלי אוף טופיק 8
Y מחשבה חצי פילוסופית שוק ההון 12
O תיק ההשקעות גדל ואיתו מחשבה על שינוי שוק ההון 11
O מחשבה לעתיד לגבי חיסכון לדירה נדל"ן 31
א מחשבה על "קומבינה" בנטילת הלוואה להשקעה שוק ההון 14
ד מחשבה על משכנתאות נדל"ן 3
א מחשבה לגבי קרן השתלמות שוק ההון 19
M החלפת שטרות 100 דולר ישנים אוף טופיק 6
P האם יש מוצרים ישנים בהם המס הוא 25% ריאלי? מיסים 4
שם משתמש בעייתי האם ניירות ערך ישנים יותר יקרים מחדשים? שוק ההון 6
ט טלפונים ישנים - שליפת הזיכרון מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
S דולרים ישנים/חדש אוף טופיק 16
ת השינה כיום - כמה שעות שינה אתם ישנים, ומתי אתם מתעוררים? אוף טופיק 42
T פוסטים ישנים אוף טופיק 3
נ עליה במחירי הביטוח לרכבים ישנים ללא מערכות בטיחות מתקדמות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 53
amidar מה עושים עם תכולת דירה ודברים ישנים? אוף טופיק 4

נושאים דומים

Back
למעלה