• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יוקר מחייה

מה צדקה? אנשים משלמים בכספם על מה שהם קונים.

* עריכה: הבנתי למה אתה מתכוון. האמת שזו הסיבה שאני לא קונה שם- מרגישה קצת השפלה ללקט פריטים מתוך ארגזי קרטון בחניון עמוס... ומחילה מכל הקונים שם...
אז הם חוסכים על המון דברים

באמת שאני חושב שאפשר להכין מספיק תפריטים שיהיה להם מספיק קלוריות. מספיק שתשפוך שמן לכל דבר והקלוריות יזנקו. לגבי חלבון יש ביצים שזה מקור מצוין לחלבון והוא גם די זול. 3 ביצים ביום מכסות בערך חצי-שני שליש מכמות החלבון שצריך (אבל יש הרבה מאוד מחלוקות כמה חלבון צריך) והשאר יגיע מהדגנים. קילו פסטה מבושלת (שמכיל גם 50 גרם חלבון) נניח שמספק 1500 קלוריות עם הביצים והשמן יספיק בשביל להגיע ל2000 קלוריות ביום.

עכשיו לחישוב המחיר:
3 ביצים: 3 ש"ח בערך.
חצי קילו פסטה לא מבושלת: אפשר למצוא מבצעים של חצי קילו ב4 ש"ח למותגים כמו ברילה (אם לא רוצים פסטה מטורקיה).
שמן/מלח/פלפל שחור: 1 ש"ח.

סך הכל תפריט שמכיל את כל הקלוריות והחלבון ב8 ש"ח. לדעתי גם מובטחת עלייה במשקל מתפריט כזה. אפשר לגוון ולהחליף את הפסטה באורז לסירוגין.
אבל לא רק קלוריות וחלבון חשוב גם מינרלים וויטמינים חשוב
אני באופן אישי כן הצלחתי להרכיב לעצמי תפריטים שנעים בין 10 ל20 שקל ליום שיכולים להיות של 1500-1800 קלוריות, אבל זה מצריך ממני ללהטט בין כמה מקומות קניה ולהשקיע זמן , וגם יש אנשים שצריכים יותר קלוריות
וכן יש לי גם הוצאות היגיינה וטיפוח וכמה שאני מנסה לצמצם עדין יש
והוצאות על מים ונייר טואלט , ניקיון וכו'
אז כמה שמנסה לצמצם בסוף זה יוצא לי לכיוון 4200-4500
לא כולל דברים חריגים אם צריך כמו טיפול שיניים, נעליים, וכו'

עכשיו אומנם אני גרה במרכז, גרתי בצפון פעם, אבל היה לי פחות נגישות והאוכל עלה לי יותר, וגם פחות עבודות, והיה לי ממש מדכא שם
אז גם אם אולי הוצאתי קצת פחות כסף, הרווחתי גם פחות ככה שזה היה די אותו דבר בשבילי

אז אולי יש מי שיכול לחיות על 3 אלף אבל לא כל אחד לא בכל מצב

אני שוקל הרבה ומתאמן אז אישית במשקל שלי אני צריך המון. אם נקח בחור צנום ששוקל 60 קילו בגובה שלי זה בערך 50-60 גרם והייתי קמצן, סביב ה200 גרם חזה עוף זה בערך זה. כלומר בממוצע 6 שח ליום רק זה. לי ההמלצה היא כמעט כפול
ואני רוצה להמליץ על גרון עוף גם עשיר בחלבון וגם בברזל ואבץ אל תשכחו גם המינרלים האלו חשובים לאימונים ובכלל
אפשר למצוא רגיל בחצי חינם 3 קילו ב10 שקל
ואפשר למצוא בחלק מהסופרים אחרים רגיל ב10 שקל בערך ויש גם מקומות שזה בלי אנטיביוטיקה
ואפשר למצוא של משק מלמד עוף אורגני שגדל בתנאים קצת יותר הומניים ב13 שקל בערך
(אני אישית משתדלת את האורגני כי זה חשוב לי פחות סבל לחיות ואני אוכלת כמות קטנה, אבל כן יוצא לי לפעמים גם לקנות רגיל בחצי חינם)
טיפ נוסף אפשר להגדיל את נפח הארוחה עם קטניות, וככה החלבון והברזל האיכותי יותר בעוף עוזר לשפר את הספיגה של הברזל מהצומח
(אם כי אסייג שגבר צריך פחות ברזל מאישה בגיל הפוריות וצריך לשים לב שלא יצטבר עודף, אבל מהצומח זה לא נספג הרבה מזה לא יהיה עודף, רק מהחי לשים לב שלא יהיה עודף)

אני מאמין שזה הפוך. שתזונה עתירה בשומן ואומגה 3 ימית (וגם ויטמין E מזרעים וגרעינים חשוב לא פחות) ודלה מאוד בפחמימות משפרת את הבריאות ומגינה מפני התקף לב. אני ירדתי 30 ק"ג במשקל באמצעות תזונה קטוגנית ללא מאמץ מיוחד והבריאות שלי השתפרה, כך שאני חושב שזו תזונה בריאה.
קודם כל סופר כל הכבוד לך על ירידה כזו מרשימה במשקל ומאחלת שתצליח להמשיך לשמור ובבריאות ומסכימה לגמרי לגבי אומגה 3 וויטמין e שאכן מאד חשוב
אגב לא כולם יודעים אבל אפשר למצוא אותו בכמות יפה בבוטנים שהם גם עשיירם בברזל וחומצה פולית ומאד זולים
לגבי קטוגני בריא או לא זה יותר מורכב משחור ולבן
שומן רווי זה לא הכי בריא ופחמימה זה לא האויב
אבל במידה ואדם במשקל גבוה והוא מוצא שזו התזונה שנוחה לו והוא מצליח להוריד בה במשקל, לאחר שהוא ניסה ולא הצליח בסוג תזונה אחר (וזה אישי לכל אחד מה שמתאים לו) יתכן שיתרון ההורדה במשקל עולה על חיסרון העודף שומן רווי שישי בתזונה, כי הרי גם עודף משקל גדול הוא מזיק
אבל אם מישהו מצליח לרדת ולשמור בתזונה אחרת עם פחות שומן רווי זה עדיף

אבל לא רק קלוריות וחלבון חשוב גם מינרלים וויטמינים חשוב
אני באופן אישי כן הצלחתי להרכיב לעצמי תפריטים שנעים בין 10 ל20 שקל ליום שיכולים להיות של 1500-1800 קלוריות, אבל זה מצריך ממני ללהטט בין כמה מקומות קניה ולהשקיע זמן , וגם יש אנשים שצריכים יותר קלוריות
וכן יש לי גם הוצאות היגיינה וטיפוח וכמה שאני מנסה לצמצם עדין יש
והוצאות על מים ונייר טואלט , ניקיון וכו'
אז כמה שמנסה לצמצם בסוף זה יוצא לי לכיוון 4200-4500
לא כולל דברים חריגים אם צריך כמו טיפול שיניים, נעליים, וכו'

עכשיו אומנם אני גרה במרכז, גרתי בצפון פעם, אבל היה לי פחות נגישות והאוכל עלה לי יותר, וגם פחות עבודות, והיה לי ממש מדכא שם
אז גם אם אולי הוצאתי קצת פחות כסף, הרווחתי גם פחות ככה שזה היה די אותו דבר בשבילי

אז אולי יש מי שיכול לחיות על 3 אלף אבל לא כל אחד לא בכל מצב
התפריט שהצעתי היה PoC ולא הוא לא באמת תפריט אמיתי. הנקודה היא שאפשר לבנות תפריט "שעונה על הקריטריונים" במחיר נמוך. מכאן מוסיפים קריטריונים ואילוצים ואופטימום כנראה לא יעלה בהרבה מאוד בהנחה של אילוצים סבירים (לא נניח אילוץ של אכילת בשר כל יום או קוויאר).

אני מסכים שבמרכז כמעט בלתי אפשרי להוציא על הוצאות הכרחיות פחות מ3000 לאדם בודד, אבל זה בעיקר השכירות ואחר כך האוכל. כמובן שיש הוצאות מדי פעם אז צריך להוסיף 500 לבלת"מ. השאר זה צריכה שהיא לא "חובה" (דוגמאות: החלפת פלאפון כי רוצים/קונסולות/קוסמטיקה/אוכל בחוץ וכדומה), וזה כולל גם צריכה של מוצרים שכמעט כולם צורכים אבל אפשר "טכנית" (הקריטריון הפשוט שלי הוא שאנשים הסתדרו בלעדיהם לפני 100+ שנים והם לא מתו מזה) להסתדר בלעדיהם (מסך טלוויזיה/אוזניות/מדיח כלים/אינטרנט/מזגן למשל).

לדעתי לאדם בודד שגר לבד (ללא שותפים, למרות שגם עם שותפים יהיה קשה) יהיה מאוד קשה (מניח שכמעט בלתי אפשרי) להוציא פחות מ:
שכירות - 2000
אוכל וכל שאר מוצרי הגיינה (סבון וכדומה) - 500
חשמל ומים - 220 (היו עליות במחיר)
רפואה/תחבורה - 280 (זה מאוד משתנה פה)

שזה 3000.

אם מוסיפים הוצאות סמי-הכרחיות ומעלים קצת ב-"מותרות" ואוכל:
שכירות - 2000
אוכל וכל שאר מוצרי הגיינה - 700
חשמל ומים - 300
תחבורה - 240
רפואה - 160
חופשה - 300
אינטרנט וסלולר - 100 (זה קצת יותר היום)
קניות מוצרים/קניות באינטרנט - 300
בלת"מ - 200

שזה 4300 בערך.

זה מאוד תלוי על מה מוציאים וכמה וזה באמת משתנה מאדם לאדם וזה תלוי בסוף בכמה רוצים לחסוך והאם באמת רוצים לוותר על דברים מסוימים. על הוצאות הכרחיות אני חושב שבסוף קשה לחסוך (מה שבמאקרו כלכלה קוראים לו autonomous consumption לפי המודלים הבסיסיים. זה קונספט שיש עליו הסכמה שיש איזה מינימום צריכה. לחשב אותו זה כבר סיפור הרבה יותר מורכב. אולי מהנתונים של הקורונה אפשר לעשות אינטרפולציה לינארית לראות בכמה ההוצאה של אנשים שההכנסה שלהם ירדה דרמטית ירדה ומשם לקבל את הממוצע המשוער הנ"ל לפי קבוצות אוכלוסיה) וזה הסיבה למה שכשאנשים מרוויחים יותר הם גם חוסכים יותר והנטייה השולית שלהם לצרוך יורדת.

האמת שאני חושב שאני יודע להכין אוכל, אני אנסה השבוע להכין לעצמי שתי ארוחות ולראות איך זה מסתדר.
בהצלחה עם זה גם יכול להיות יותר בריא להכין לבד, וזה לא נורא עם בהתחלה קצת מפשלים בסוף לומדים
אני מכירה מישהו שגם היה זורק איזה 3 אלף על אוכל בחוץ וחשב שזה הכי קשה משעמם ובזבוז זמן לבשל, לאט לאט הוא למד וראה שהוא יכול להיכן די מהר מנות נחמדות
והוא עכשיו הרבה פחות אוכל בחוץ, מוציא פחות כסף וירד במשקל
ככה שלגמרי שווה להשקיע בקטע הזה

הייתי עכשיו באזור טוב באיטליה, הכל זול שם משמעותית מפה - החל מרכב, דירות ונדל"ן, כל מצרך בסופר שבדקתי, דלק, קפה, מלונות ומסעדות. פשוט הכל. והפערים עצומים - קפה בערך יורו לדוגמה. דירת 4 חדרים יפה ומרווחת ב-200 אלף יורו (יש גם ב-50 אלף). פעם ראשונה שלי בחו"ל אחרי כמה שנים, פשוט חזרתי מדוכא.
מחכה לשמוע עכשיו את כל התגובות שאין להם צבא ואין ערבים ואין חרדים ומה עוצר אותך לגור שם וגם שם יש צרות וכו' וכו'. בשורה התחתונה - הם חיים הרבה יותר טוב מאיתנו, מי שחושב אחרת שיהיה לו לבריאות.
והיא דירה טובה לא מלאה עובש? האם זה במיקום שמצריך רכב או לא? באיזה אזור היית?

ק, מדוע לא חילקו דירות בחינם למזרחים גם בת"א?
מתי לא חילקו דירות למזרחים במרכז? יש הרבה מזרחים סביבי בדירות של עמידר כבר דור שני ושלישי, דירות שסבא וסבתא שלהם קיבלו או ההורים שלהם קיבלו

קודם כל סופר כל הכבוד לך על ירידה כזו מרשימה במשקל
תודה רבה.
וויטמין e שאכן מאד חשוב
אגב לא כולם יודעים אבל אפשר למצוא אותו בכמות יפה בבוטנים
בהחלט. רוב הויטמין E שאני צורך אכן מגיע מבוטנים וחמאת בוטנים.
פחמימה זה לא האויב
אני מסכים, אבל פחמימות מעלות את האינסולין ומגבירות רעב. אני אישית צורך פחמימות מרוכזות, אבל רק לפני חדר כושר. אם אני אצרוך פחמימות כל יום אני אאבד את הגמישות המטבולית שלי, אני לא אכנס לקיטוזיס, לא אצליח לבצע צום לסירוגין, ובריאותי תתדרדר.

שומן רווי זה לא הכי בריא
עם זה אני לא מסכים. שומן רווי לדעתי זה בריא. כולסטרול גבוה לדעתי זה בריא. צריכה מרובה של פחמימות וסוכרים זה לא בריא. הסתיידות עורקים ומחלות לב לא נגרמות לדעתי משומן רווי וכולסטרול גבוה, אלא מצריכה עודפת של פחמימות וסוכרים ומחסור באומגה 3 (יש בדיקת אינדקס אומגה 3 שניתן לבצע בארץ).

את הירידה שלי במשקל אגב, עשיתי באמצעות אכילה של 70 גרם חמאה ו-5 ביצים ביום. שומן סותם את הרעב ומשחרר מהצורך לספור קלוריות.

כולסטרול גבוה לדעתי זה בריא.
האם אתה חושב שאתה מספיק גמיש לשנות את דעתך לגבי נושא מסוים אם תיחשף למידע משמעותי שמראה בדיוק ההפך מהתפיסה המקורית שלך?

מחקרי Mendelian Randomization (מראים סיבתיות בין גורם גנטי לתוצאה):
1) עליה ב-LDL Cholesterol מקצרת את תוחלת החיים.
2) עליה ב-LDL Cholesterol מעלה את הסיכון למחלת לב כלילית.
3) עליה ב-LDL Cholesterol מעלה את הסיכון למחלת לב איסכמית.

מטה אנליזה על מחקרים רנדמוליים מבוקרים:
הורדת LDL אל מתחת ל-100 mg/dL הפחיתה תמותה.

האם אתה חושב שאתה מספיק גמיש לשנות את דעתך לגבי נושא מסוים אם תיחשף למידע משמעותי שמראה בדיוק ההפך מהתפיסה המקורית שלך?

מחקרי Mendelian Randomization (מראים סיבתיות בין גורם גנטי לתוצאה):
1) עליה ב-LDL Cholesterol מקצרת את תוחלת החיים.
2) עליה ב-LDL Cholesterol מעלה את הסיכון למחלת לב כלילית.
3) עליה ב-LDL Cholesterol מעלה את הסיכון למחלת לב איסכמית.

מטה אנליזה על מחקרים רנדמוליים מבוקרים:
הורדת LDL אל מתחת ל-100 mg/dL הפחיתה תמותה.
Here we go again

אם המנהלים יאפשרו לפתוח נושא חדש שעוסק בבריאות ותזונה אני אגיב שם.

מדברים הרבה על יוקר המחיה והיום חטפתי שוק.
עד לפני שנה, בפלפליה השכונתית, מנת פלפל עלתה 13 ש"ח וחצי מנה 7-8 ש"ח.
מקום מפגש שכונתי נחמד שלא יצא לי לבקר בו כשנה.
היום נכנסתי וביקשתי חצי מנה. נתתי למוכר 10 שקלים אבל הוא ביקש עוד 3...
נפלה לי הלסת אבל התנחמתי בזה שהיה טעים כבימים עברו ולא חסך על הסלטים כולל עגבניות ומלפפונים טריים.
וגם, כמנהג המקום, צלוחיות עמוסות בצ'יפס, בצלים, זיתים ועוד כל מיני חמוצים שהפיתה לא יכלה להכיל.

חשבתי בהתחלה שהתכוונת לפילפל .
*פלאפל.
תהיה בשוק עוד יותר כשתרצה לקנות מנת שווארמה בפיתה.
מנת שווארמה חמגשית בת״א, המקומות המוכרים לא פחות מ85 שקלים.
יש מקומות גם ב105.

יש מקומות גם ב105.
יקר יותר מסושי...
לפני חצי שנה קניתי בשוק הכרמל שווארמה בצלחת בכ 30 ש"ח, מעורב עגל והודו.
אבדוק בעוד מספר ימים כמה עולה היום בנהריה או בשוק פייסל.

יש מקומות גם ב105.
בדיוק היום ניב גלבוע העלה כתבה על זה בצינור
אנחנו לוקחים הביתה בחמגשית (ובנוסף צ'יפס בנפרד, חומוס, טחינה, חמוצים וסלט כרוב) שווארמה בקר בפחות מ-100 ש"ח ונשאר לנו גם בשביל היום הבא (3-4 מנות).
הדהים אותי ששקלו שם את הבשר והגיעו לפחות מ-100 ג' על המחיר המופלץ.

בדיוק היום ניב גלבוע העלה כתבה על זה בצינור
אנחנו לוקחים הביתה בחמגשית (ובנוסף צ'יפס בנפרד, חומוס, טחינה, חמוצים וסלט כרוב) שווארמה בקר בפחות מ-100 ש"ח ונשאר לנו גם בשביל היום הבא (3-4 מנות).
הדהים אותי ששקלו שם את הבשר והגיעו לפחות מ-100 ג' על המחיר המופלץ.

פראיירים לא מתים הם רק מתחלפים.​

לא מבין אנשים שקונים ג'אנק פוד ועוד בכאלה מחירים.
כנראה זה קשה להכין אוכל בבית

האם אין תוכן בטענה שבאמת יקר פה?
פשוט מאוד לפני 30 שנה היו 10% פרזיטים היום זה 30%. חוץ מהמגזר החרדי שגודל בצורה מבהילה וחי על קצבאות מבחירה גם המגזר הערבי/בדואי מתעלק על הביטוח לאומי והם אלופים בזה הרבה יותר מהראשונים שחיים יחסית בצניעות..

Back
למעלה