• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התעניינות בכלכלה

אנא-אל

משתמש בכיר
דירוג
2,522
האם אתם לומדים את התחום הפיננסי מתוך עניין אמיתי ותשוקה לנושא, או כי "צריך" (לדעת להתנהל נכון ולצמוח כלכלית)?

אעיד ראשונה, שמצד אחד אני מבינה את חשיבות הנושא וההשפעה הרבה אם לא העצומה של הידע הפיננסי על החיים ולכן המוטיבציה, מצד שני, אין לי פאשן לנושא בפני עצמו בכלל ולכן הלמידה זוחלת.
אולי אצל אחרים זה לא סותר אחד את השני אבל מעניין איך אתם מגדירים את עצמכם.

משעמם אותי טיחו. את "המשקיע הנבון" לא הצלחתי לצלוח.
צריך מה שצריך- מתחילה היום לקרוא את המדריך הישראלי לפנסיה וביטוח. אחלי לי בהצלחה!

לא אשקר ואטען שאני לומד בקדחתנות, אבל כן מתעניין ונהנה לקרוא על נושאים כלכליים.
במקרה אתמול יצא לי לקרוא פוסט ישן בבלוג דעת מיעוט שעוסק בעיקר בלנגח את ירון זליכה, אבל זה לא העניין, רציתי לצטט פה משפט שהמם אותי. משפט שכתב שם פרופ' זעירא, כלכלן רם זרג בעל שם עולמי לכל הדעות, והנה המשפט:
"אין אנו, חוקרי הכלכלה, יודעים באופן מלא מה ההסברים המלאים לצמחיה כלכלית"
אז את מבינה מה הקטע. אם בארזים וכו'. אני קורא וקורא ולא מבין כלום ולא יודע כלום. אבל זה עושה לי טוב.

אני לומד את התחום מתוך תשוקה אמיתית, ליתר דיוק המספרים פחות מעניינים אותי אבל תחום הכלכלה ההתנהגותית מסקרן אותי במיוחד.

אני מתעניין בכלכלה רק כי "צריך". בנוסף אי אפשר באמת לתרגם ידע בכלכלה בצורה אפקטיבית לתוצאות בעולם האמיתי.

בסופו של דבר מה שהסולידית לימדה אותנו היא שכדי להגיע ליעדים כלכליים, מה שצריך זה
1) לחסוך הרבה (על ידי משכורת גבוהה ו/או צריכה נמוכה של דברים מיותרים).
2) להשקיע (למשל פסיבית במדדים).

בשביל 1, צריך ידע נרחב (תארים...) באיזשהו תחום שבו אפשר להרוויח הרבה מאוד כסף (שזה יכול להיות כלכלה, כמו במקרה של סולידית) ובנוסף צריך ללמוד להקטין צריכה מיותרת.
בשביל 2, צריך ידע מאוד בסיסי בהשקעות ולא חייבים ממש להבין כלכלה.

כמובן שאם מתעסקים בהשקעות בצורה רצינית (קריאת דוחות, ספקולציות על הנפט וכד'), אז ידע בכלכלה יכול לעזור...

אותי העולם הפיננסי מרתק.
הסיבה המרכזית שבגינה אני מעדיף ניהול השקעות אקטיבי (השקעות ערך אם תרצו) היא שאני מרגיש שזה גורם לי ללמוד - על חברות, על תעשיות, על מודלים כלכליים, הערכות שווי וכו'.
גם אם הייתי יודע בוודאות שהשקעה פאסיבית הייתה מניבה תשואה גבוהה יותר, אני מרגיש שאין כאן שום התפתחות וצמיחה אישית (כן יש בזה כסף (: ).
דעת למשל, דוגמא מעולה. זה בכלל לא משנה אם האסטרטגיה שלו אופטימלית או לא. הוא העמיק בצורה מעוררת הערצה בנושא מסוים ואני בטוח שהוא למד על הדרך מגוון דברים שישרתו אותו בעתיד. אולי אף יניבו תועלת כלכלית.
אני כן הייתי ממליץ לכל אחד לרכוש ידע בסיסי על עולם הפנסיה ומס הכנסה.
מעבר לזה בשביל להשקיע כסף בצורה פסיבית ומוצלחת לא צריך השקעה מרובה מדי.
נראה לי שמה שחשוב שכל אחד יגדיר לעצמו מה הציפיות שלו מהעולם הפיננסי, וכך אפשר להתאים את רמת ההשקעה והלימוד המתאימה.

@שודד הפינג פונג בין מי שקורא להנאה לבין מי שקורא בשביל להפיק תועלת אני מניחה?

@sogi בעניין 2 זה כנראה תלוי במה @Buffett אמר של הגדרת ציפיות.
למרות שזה לא מעניין אותי, אני מעדיפה להבין לעומק מה אני עושה והאמת שגם כל שבריר מידע יכול לשנות אסטרטגיה. כמו גם מסים ופנסיה שאין ברירה.

אם כבר בכלכלה עסקינן, אני סטודנט לכלכלה ומאוד אוהב את מה שאני לומד. אני חושב שכלכלה מתקשר לכל תחומי החיים שלנו, וחשוב מאוד להבין לפחות כלכלה בצורה הבסיסית ביותר. רק אני ממליץ להתרחק מתעמולות בסגנון מגש הכסף, ולבדוק טוב טוב את הנתונים שלא עובדים עליכם.

אני יכול להמליץ על מספר סרטונים שיוכלו לסדר את הראש בנושא הכלכלי:
הרצאה של פרופ' דן בן-דוד, לשעבר מנהל מרכז טאוב על איך מדינת ישראל פחות או יותר הולכת לאבדון כלכלי-
https://www.youtube.com/watch?v=ZLy-GiTnFWI

ויש סדרה מצוינת שיצר מורגן ספרלוק (היוצר של "לאכול בגדול") שמטרתה להסביר לאנשים בצורה פשוטה וידידותית כיצד הכלכלה עובדת-
פרק 1
https://www.youtube.com/playlist?list=PLHJwMKzESQAIJcwvIHMkZlF--v4DnyGoI
פרק 2
https://www.youtube.com/playlist?list=PLHJwMKzESQAJkbqYBEJGl8nsKGRqbtsHQ
פרק 3
https://www.youtube.com/playlist?list=PLHJwMKzESQAKqNC4sVOAmZfwPfy4mwxOl
פרק 4
https://www.youtube.com/playlist?list=PLHJwMKzESQALORDAoDP66FyE2w9vkplL_

אני ממליץ גם לצפות בסרטונים של פרופ' עומר מואב ביוטוב, הוא מבקר מאוד את הפופוליזם בקרב הפוליטיקאים וגם בקרב הכלכלנים המפורסמים בארץ, שמציעים בעיקר פתרונות שמתאימים לאידיאולוגיה שלהם, ולא בהכרח מה שיפתור בצורה היעילה ביותר את הבעיה.

האם אתם לומדים את התחום הפיננסי מתוך עניין אמיתי ותשוקה לנושא, או כי "צריך" (לדעת להתנהל נכון ולצמוח כלכלית)?
אותי אישית העיניין מרתק, לא רק בגלל ההשקעות האישיות שלי, פשוט מעניין מאד.

הגעתי להחלטה להשקיע (ולפורום) רק בזכות קורס בכלכלה. העולם הזה נראה לי כיאוטי ומדהים ואני לא מפסיק לנבור בו בשנה האחרונה.
למען האמת ההשקעות שלי הן רק ביטוי לצד ה"אקטיבי" לחומר שבאמת מעניין אותי (וגם הצד הזה שואף לפאסיביות מוחלטת).

אני עסקתי בדו"חות פיננסים כמה שנים מחיי בכמה וכמה מקומות עבודה. אני זוכרת איך הייתי מספרת בהתלהבות לחבריי שבשבילי לקרוא דו"ח של חברה זה כמו לקרוא ספר מרתק. אני מתכוונת שהגעתי למצב שקריאת המספרים נתנה לי תובנות כמו קריאת ספר מילולי.
יכולתי ללמוד מהד"וח על ההתייחסות לעובדים מדרג נמוך וגבוה, על אכפתיות הבעלים מהחברה (או רצון למצוץ ממנה הכל לחשבנם הפרטי), על מחויבות לפיתוח החברה, על תיפקוד ההנהלה, על הסיכוי של החברה להתקיים ועל הסיכונים הקיימים.
מצד שני יש חלקים בעולם הזה שתמיד נראו לי סוג של קריאה בקפה. למשל, ניתוחים "טכנים" למי שמכיר את הדיווחים היומיומיים בביזפורטל.

מדי פעם אני משתעשעת ברעיון להקצות חלק מהשקעותי ל"השקעות ערך" אבל זונחת את זה מהר כי אני יודעת כמה אפשר לפברק בדו"חות לבורסה (ואין לי את מי לשאול ולברר כמו שהיה בעבודתי) וגם כי אני עצלנית מדי בתקופה

תודה רבה, דיון מרתק (ומעודד!).

כלכלן רם זרג בעל שם עולמי לכל הדעות
טעות פרוידאנית משהו, גם אם זו דעתי על מרבית הכלכלנים בעולם.

אותי במקור כלכלה החלה לעניין אחרי משבר 2007, ואז הגעתי לכלכלה האוסטרית וההסברים ההגיוניים היחידים שמצאתי.
עניין ההשקעות החל לעניין אותי רק בשנה שנתיים האחרונות, עקב הולדת בתי והופעת מטרות כלכליות אישיות.

התחלתי להתעניין בכלכלה בזכות הבלוג של הסולידית(שהגעתי אליו דרך קישור בבלוג "מר קדמוני" של דעאל שלו),וגם אחרי שקראתי את הספרים
"פריקונומיקס" ו"אנטי שביר". הבעיה שלי היא עם נתונים טכניים ומספריים שבאופן אוטומטי גורמים לי לצפות בקטעים נבחרים מהסופרנוס ביוטיוב
כדי לפצות על השיעמום.

בכל הקשור להתנהלות פיננסית ברמה האישית, אצלי זה יותר צורך והבנה שהידע בנושא מאוד חשוב לחיים ופחות מתוך עניין ותשוקה ללמוד.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
גיא הראשון דוקטורט בכלכלה/מימון - האם כדאי? התפתחות אישית 3
Bonfire רעיון לפורום חדש: חומר הלימוד בכלכלה/חשבונאות/מנהל עסקים אוף טופיק 13
י תואר שני בכלכלה התפתחות אישית 3
י לא מצליח למצוא עבודה (בעל תואר ראשון בכלכלה חד חוגי) התפתחות אישית 25
י סיום תואר ראשון בכלכלה (חד חוגי) וחיפוש עבודה התפתחות אישית 11
A אני לא מבין שום דבר בכלכלה...מאיפה להתחיל? עדיפות לספר שמע אוף טופיק 17
הoוליד רדיו שעוסק בכלכלה אוף טופיק 5
ל תואר דו חוגי בכלכלה ומדעי המחשב התפתחות אישית 3
י תואר שני בכלכלה במגמת מדעי הנתונים ללא תזה התפתחות אישית 2
ע מדדים רחבים בכלכלה הסינית שוק ההון 15
Y תואר שני בכלכלה התנהגותית ומשכורת ל Game economist התפתחות אישית 0
ח מסיים כעת תואר בכלכלה וסטטיסטיקה, ומרגיש די נואש התפתחות אישית 40
M תואר בכלכלה - איזה מגמה לקחת? התפתחות אישית 7
O תואר בכלכלה התפתחות אישית 9
י האם כדאי להמשיך לתואר שני בכלכלה? התפתחות אישית 6
M מה הדרך הטובה ביותר להשקיע בכלכלה של מדינה? שוק ההון 1
D מושגי יסוד בכלכלה התפתחות אישית 10
U תואר שלישי בכלכלה או מנהל עסקים ? אוף טופיק 2
S מחפש ספר בסיסי בכלכלה על המוצרים הפיננסים השונים ועל מה קורה מאחורי הקלעים התפתחות אישית 5
מ מגזרים בכלכלה שוק ההון 12
A בעיה מהותית בכלכלה. אוף טופיק 15
A אין לי ידע בכלכלה ובכלל בנושא השקעות אוף טופיק 10

נושאים דומים

Back
למעלה