תואר בכלכלה - איזה מגמה לקחת?

morose

משתמש סולידי
דירוג
5
היי,
אני מתכנן להירשם לתואר בכלכלה באוניברסיטת חיפה.
יש לי כמה אפשרויות: תואר בכלכלה לצד תואר בסטטיסטיקה / תואר בכלכלה לצד תואר במתמטיקה / תואר בכלכלה עם התמחות במדעי הנתונים.
השאיפה שלי היא לעבוד במשרד האוצר או להיות כלכלן תקציבים / אנליסט בארגון כלשהו.
אני לא אוהב לתכנת. בתיכון הרחבתי מדעי המחשב והייתי מאוד גרוע בזה, הסיבה היחידה שלא העיפו אותי מהמגמה היא זה שהצלחתי במתמטיקה (סופי 97 ב-5 יח"ל, 138 בכמותי בפסיכומטרי בתיכון). אני מאוד אוהב לפתור תרגילים במתמטיקה, אני אוהב את החשיבה המתמטית - אבל תכנות לא אהבתי. גם חבר שמבין יותר ממני אמר לי שכדי להיות מדען נתונים צריך תואר שני רק - זה נכון? כי הרושם שלי היה שזה אחרת עד שהוא אמר לי...
מצד שני, זה שלא אהבתי תכנות היה בתיכון ומה שהיה רלוונטי אז לא בהכרח רלוונטי היום, אחרי 4 שנים. גם זה מרגיש שצריך לדעת תכנות אם אני רוצה להתקדם (או להתקבל בכלל)...

קצת חפרתי, אבל תודה לכל מי שיקרא ויגיב. מעריך :))

נערך לאחרונה ב:

JAY_CUTLER

משתמש ותיק
דירוג
69
כלכלה וסטטיסטיקה נשמע תפור עליך,חשבונאות מיותר אם אתה לא מתכנן להיות רואה חשבון
צריך לבדוק היטב לפי תכנית הלימודים אבל אני מניח שהמסלול בהתמחות במדעי הנתונים יכלול הרבה קורסי תכנות

בנוגע למה שחבר שלך אמר,צריך להבדיל לגבי "מדען נתונים" לאנליסט/מנתח מידע (Analyst Vs Scientist)
אנליסט בדכ יהיה יוצא תואר ראשון בכלכלה/הנדסה תעשייה וניהול
לעומת זה מדען נתונים לרוב יהיה בעל תואר שני(שמעתי גם על בעלי PHD בתפקידים בכירים בגמפא) בתחומי המדמח/הנדסת תוכנה

morose

משתמש סולידי
דירוג
5
כלכלה וסטטיסטיקה נשמע תפור עליך,חשבונאות מיותר אם אתה לא מתכנן להיות רואה חשבון
צריך לבדוק היטב לפי תכנית הלימודים אבל אני מניח שהמסלול בהתמחות במדעי הנתונים יכלול הרבה קורסי תכנות

בנוגע למה שחבר שלך אמר,צריך להבדיל לגבי "מדען נתונים" לאנליסט/מנתח מידע (Analyst Vs Scientist)
אנליסט בדכ יהיה יוצא תואר ראשון בכלכלה/הנדסה תעשייה וניהול
לעומת זה מדען נתונים לרוב יהיה בעל תואר שני(שמעתי גם על בעלי PHD בתפקידים בכירים בגמפא) בתחומי המדמח/הנדסת תוכנה
תודה!!

נעם בלה בלה

משתמש בכיר
דירוג
2,135
היי.
אתחיל בזה שאתה שואל שאלה שאין עליה אמת אבסולוטית שנכונה לכולם. אף אחד פה לא מכיר אותך, רק אתה יודע מה טוב לך.

השנקל שלי:
כשסיימתי תיכון הייתה לי ידיעה בראש שאני יכול להיות טוב בתכנות, אבל שזה משעמם ולא בא לי לעשות את זה. זה היה מבוסס על נסיון מאוד דל - למדתי מחשבים בכתה ט', C++, והלך לי סבבה והשתעממתי למוות. בקיצור, לא בדיוק משהו לבסס עליו משהו.

היום ככלכלן אני כותב קוד ב80% מהזמן שלי. אני ממש לא אומר שזה מה שכל הכלכלנים עושים, אבל זה קיים. וגיליתי שזה בסדר ואפילו נחמד לי. בקיצור, מה שאני מנסה להגיד - חבל לחסום לעצמך נתיבים מראש בגלל משהו שאתה חושב והוא אולי לא נכון.

לגבי האפשרויות שאתה מתלבט לגביהן:
גם בסטטיסטיקה וגם במדע הנתונים לא תצליח לברוח מלכתוב קוד. אני לא מכיר את אוניברסיטת חיפה, אבל לפחות בעברית, סטודנטים לסטטיסטיקה מגישים תרגילים בפייתון ובR באופן קבוע. אגיד גם שבשביל להגיע לאוצר אתה ממש לא צריך ללמוד סטטיסטיקה, מתמטיקה או נתונים. גם לא בשביל לעסוק בתקציבים.

נשמע ששילוב רך יותר עם משהו כמו מדע המדינה יכול לשרת אותך יותר אם זו המטרה שלך.

עם זאת, אני אגיד שבעיניי השילובים הכי חזקים עם כלכלה הם מתמטיקה (למי שחושב שירצה להמשיך לכיוון התיאורטי בעיקר, אבל ממש לא רק) וסטטיסטיקה (כלים אמפיריים אדירים).

כלכלה-חשבונאות זה שילוב נפוץ וטוב שיכול להביא אותך למקומות טובים באזרחות. ניסיתי לזהות מה במה שכתבת גרם לך לחשוב על חשבונאות ולא מצאתי. לא כל מי שלומד את זה נהיה רואה חשבון - אני מכיר לפחות עשרה כלכלנים שלמדו חשבונאות ולא עוסקים בראיית חשבון, אבל הרקע שלהם בזה בהחלט השתלם להם. זה ידע שטוב שיהיה לכלכלן. מי שגם עושה סטאז' בחשבונאות ומוכן לסבול את התקופה הנוראית של שנת השלמה + מבחני מועצה + סטאז', יכול להגיע מאוד רחוק בשוק הפרטי - סמנכ"ל כספים של חברות למשל.

בקיצור, אני מציע לך לנסות להבין באמת מה מעניין אותך. לקרוא יותר לעומק סילבוסים של מסלולים שונים, איזה קורסים כלולים בהם, מה עושים בהם. זה ייתן לך מושג. קח בחשבון שזה טבעי וזה בסדר להחליף באמצע. זה קורה המון. בלתי אפשרי לגמרי לדעת מבחוץ אם יעניין אותך תואר כזה או אחר, ואין שום סיבה לא להתחיל בכלכלה + X ולעבור למשהו אחר שנה אחר כך.

אגב, תואר בכלכלה בלבד, או השילוב הגנרי של כלכלה וניהול לא על הפרק?

מבחינת שכר בהמשך, ההבדלים בין המסלולים (בפוטנציה) הם ענקיים. תואר בסטטיסטיקה או DS יביא אותך למשכורות הרבה יותר גבוהות. גם מתמטיקה כמובן, במידה ותלמד לתכנת כמו שצריך.

ועכשיו כמה דברים יותר קונקרטיים:
צלחתי במתמטיקה (סופי 97 ב-5 יח"ל, 138 בכמותי בפסיכומטרי בתיכון)
אז למה??
באוניברסיטת חיפה.

ם חבר שמבין יותר ממני אמר לי שכדי להיות מדען נתונים צריך תואר שני רק - זה נכון?
זו בהחלט הנורמה. זה מקצוע קשה, וזה שוק קשה. המשכורות בהתאם. אני מכיר רק בן-אדם אחד שעובד כDS (בתאגיד מוביל דווקא) עם תואר ראשון, אבל זה קומבינה של משרת סטודנט כי הוא עושה תואר שני בזה. קח בחשבון שאתה תתחרה על המשרות האלה עם בוגרי תואר שני במדמ"ח עם תזה בתחום - ככה שתואר ראשון בכלכלה לא הולך להרשים אף אחד. אבל גם במקרה הזה, כמו בהרבה דברים אחרים, השכלה זה לא המשתנה היחיד. תעשה פרוייקטים, תתחזק פרופיל בגיטהאב, תשתתף בתחרויות קאגל ותזכה במקומות גבוהים - ותקבל משרה בתחום גם אם למדת פילוסופיה במכללת אחווה.

קצת חפרתי
אני יותר

morose

משתמש סולידי
דירוג
5
היי.
אתחיל בזה שאתה שואל שאלה שאין עליה אמת אבסולוטית שנכונה לכולם. אף אחד פה לא מכיר אותך, רק אתה יודע מה טוב לך.

השנקל שלי:
כשסיימתי תיכון הייתה לי ידיעה בראש שאני יכול להיות טוב בתכנות, אבל שזה משעמם ולא בא לי לעשות את זה. זה היה מבוסס על נסיון מאוד דל - למדתי מחשבים בכתה ט', C++, והלך לי סבבה והשתעממתי למוות. בקיצור, לא בדיוק משהו לבסס עליו משהו.

היום ככלכלן אני כותב קוד ב80% מהזמן שלי. אני ממש לא אומר שזה מה שכל הכלכלנים עושים, אבל זה קיים. וגיליתי שזה בסדר ואפילו נחמד לי. בקיצור, מה שאני מנסה להגיד - חבל לחסום לעצמך נתיבים מראש בגלל משהו שאתה חושב והוא אולי לא נכון.

לגבי האפשרויות שאתה מתלבט לגביהן:
גם בסטטיסטיקה וגם במדע הנתונים לא תצליח לברוח מלכתוב קוד. אני לא מכיר את אוניברסיטת חיפה, אבל לפחות בעברית, סטודנטים לסטטיסטיקה מגישים תרגילים בפייתון ובR באופן קבוע. אגיד גם שבשביל להגיע לאוצר אתה ממש לא צריך ללמוד סטטיסטיקה, מתמטיקה או נתונים. גם לא בשביל לעסוק בתקציבים.

נשמע ששילוב רך יותר עם משהו כמו מדע המדינה יכול לשרת אותך יותר אם זו המטרה שלך.

עם זאת, אני אגיד שבעיניי השילובים הכי חזקים עם כלכלה הם מתמטיקה (למי שחושב שירצה להמשיך לכיוון התיאורטי בעיקר, אבל ממש לא רק) וסטטיסטיקה (כלים אמפיריים אדירים).

כלכלה-חשבונאות זה שילוב נפוץ וטוב שיכול להביא אותך למקומות טובים באזרחות. ניסיתי לזהות מה במה שכתבת גרם לך לחשוב על חשבונאות ולא מצאתי. לא כל מי שלומד את זה נהיה רואה חשבון - אני מכיר לפחות עשרה כלכלנים שלמדו חשבונאות ולא עוסקים בראיית חשבון, אבל הרקע שלהם בזה בהחלט השתלם להם. זה ידע שטוב שיהיה לכלכלן. מי שגם עושה סטאז' בחשבונאות ומוכן לסבול את התקופה הנוראית של שנת השלמה + מבחני מועצה + סטאז', יכול להגיע מאוד רחוק בשוק הפרטי - סמנכ"ל כספים של חברות למשל.

בקיצור, אני מציע לך לנסות להבין באמת מה מעניין אותך. לקרוא יותר לעומק סילבוסים של מסלולים שונים, איזה קורסים כלולים בהם, מה עושים בהם. זה ייתן לך מושג. קח בחשבון שזה טבעי וזה בסדר להחליף באמצע. זה קורה המון. בלתי אפשרי לגמרי לדעת מבחוץ אם יעניין אותך תואר כזה או אחר, ואין שום סיבה לא להתחיל בכלכלה + X ולעבור למשהו אחר שנה אחר כך.

אגב, תואר בכלכלה בלבד, או השילוב הגנרי של כלכלה וניהול לא על הפרק?

מבחינת שכר בהמשך, ההבדלים בין המסלולים (בפוטנציה) הם ענקיים. תואר בסטטיסטיקה או DS יביא אותך למשכורות הרבה יותר גבוהות. גם מתמטיקה כמובן, במידה ותלמד לתכנת כמו שצריך.

ועכשיו כמה דברים יותר קונקרטיים:

אז למה??

זו בהחלט הנורמה. זה מקצוע קשה, וזה שוק קשה. המשכורות בהתאם. אני מכיר רק בן-אדם אחד שעובד כDS (בתאגיד מוביל דווקא) עם תואר ראשון, אבל זה קומבינה של משרת סטודנט כי הוא עושה תואר שני בזה. קח בחשבון שאתה תתחרה על המשרות האלה עם בוגרי תואר שני במדמ"ח עם תזה בתחום - ככה שתואר ראשון בכלכלה לא הולך להרשים אף אחד. אבל גם במקרה הזה, כמו בהרבה דברים אחרים, השכלה זה לא המשתנה היחיד. תעשה פרוייקטים, תתחזק פרופיל בגיטהאב, תשתתף בתחרויות קאגל ותזכה במקומות גבוהים - ותקבל משרה בתחום גם אם למדת פילוסופיה במכללת אחווה.

אני יותר
תודה על התגובה. ממש מעריך!!
מנהל עסקים - אני פחות מתחבר, וגם משיחות עם אנשים שלמדו את זה - לא נראה הכיוון שלי (הם גם לא עוסקים בזה)
חשבונאות - כי זה אני לא רוצה רק תואר בכלכלה. אני לא מתכנן להיות רואה חשבון, אבל אני פוחד להיות נחרץ יותר מדי בנוגע לכיוון שלי בחיים ותמיד מעדיף שתהיה עוד אופציה...
ואתה חושב שאפשר ללמוד עצמאית תכנות? איזה שפה לדעתך כדי לי לנסות ללמוד כדי לראות אם אני מתחבר? פייתון?

נעם בלה בלה

משתמש בכיר
דירוג
2,135
חשבונאות - כי זה אני לא רוצה רק תואר בכלכלה.
לא בטוח שאני מבין מה רע ב"רק" תואר בכלכלה.
אני לא מתכנן להיות רואה חשבון,
כאמור, אתה ממש לא תהיה היחיד שלומד חשבונאות ולא מסיים כרואה חשבון. וזה ממש לא אומר שהתואר הזה נזרק לפח עבורם.
ואתה חושב שאפשר ללמוד עצמאית תכנות?
אני למדתי עצמאית (שום דבר לא באמת עצמאי. למדתי מהאינטרנט).
איזה שפה לדעתך כדי לי לנסות ללמוד כדי לראות אם אני מתחבר? פייתון?
אני לא מתכנת בפייתון אבל ממה שכותבים מדמחיסטים פה בפורום וגם בעוד מקומות אני מבין שזו שפה נגישה שקל ללמוד. אני גם יודע להגיד שזו שפה מאוד נפוצה בשוק העבודה, אז זה כנראה כיוון טוב. אישית, קשה לי ללמוד תכנות לשם הללמוד תכנות. למדתי כשהייתי צריך, ואני כל פעם לומד עוד כשיש לי צרכים ספציפיים. לכתוב קוד לימודי מעפן משעמם אותי נורא, לכתוב קוד שמשרת אותי - מגניב ומעניין. אבל כל אחד הוא שונה.

morose

משתמש סולידי
דירוג
5
לא בטוח שאני מבין מה רע ב"רק" תואר בכלכלה.

כאמור, אתה ממש לא תהיה היחיד שלומד חשבונאות ולא מסיים כרואה חשבון. וזה ממש לא אומר שהתואר הזה נזרק לפח עבורם.

אני למדתי עצמאית (שום דבר לא באמת עצמאי. למדתי מהאינטרנט).

אני לא מתכנת בפייתון אבל ממה שכותבים מדמחיסטים פה בפורום וגם בעוד מקומות אני מבין שזו שפה נגישה שקל ללמוד. אני גם יודע להגיד שזו שפה מאוד נפוצה בשוק העבודה, אז זה כנראה כיוון טוב. אישית, קשה לי ללמוד תכנות לשם הללמוד תכנות. למדתי כשהייתי צריך, ואני כל פעם לומד עוד כשיש לי צרכים ספציפיים. לכתוב קוד לימודי מעפן משעמם אותי נורא, לכתוב קוד שמשרת אותי - מגניב ומעניין. אבל כל אחד הוא שונה.
תודה! אז איך הגעת למצב שלמדת שפות תכנות?

ת.אוקהם

משתמש בכיר
דירוג
2,521
לי שכדי להיות מדען נתונים צריך תואר שני רק - זה נכון? כי הרושם שלי היה שזה אחרת עד שהוא אמר לי...
יש גם עם תואר ראשון אבל יותר נפוץ אנשים עם תואר שני ומעלה.
לפי זה, 27% מהאנשים שמילאו את סקר מדעני הנתונים היו בעלי תואר ראשון (זה לא אומר שזה האחוז האמיתי באוכלוסיה אבל כנראה לא מדובר באחוז זניח).
באוניברסיטת חיפה.
למה דווקא חיפה?
ואתה חושב שאפשר ללמוד עצמאית תכנות? איזה שפה לדעתך כדי לי לנסות ללמוד כדי לראות אם אני מתחבר? פייתון?
כן וכן.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y תואר שני בכלכלה התנהגותית ומשכורת ל Game economist התפתחות אישית 0
ח מסיים כעת תואר בכלכלה וסטטיסטיקה, ומרגיש די נואש התפתחות אישית 40
O תואר בכלכלה התפתחות אישית 9
U תואר שלישי בכלכלה או מנהל עסקים ? אוף טופיק 2
ז תואר שני בחו"ל התפתחות אישית 7
מ תואר שני בהנדסת חשמל בלי תזה - שווה משהו? התפתחות אישית 2
A תואר בסטטיסטיקה ומדע הנתונים התפתחות אישית 13
F קורסים בהייטק או תואר מדעי המחשב מרופין ? התפתחות אישית 13
F תואר ראשון ללימודים מה כדאי? התפתחות אישית 7
C תואר במדעי המחשב בהתמחות מדעי הנתונים התפתחות אישית 3
מ בחירת מקום ומסלול לימודים - תואר ראשון (ושני?) התפתחות אישית 8
ה סיימתי תואר ראשון ואין לי מושג מה הלאה התפתחות אישית 107
ש עבודה בהייטק בזמן לימודי תואר לא מדעי התפתחות אישית 11
ישראלי מצוי מתלבט לגבי תואר שני במדעי המחשב- מכללה או האוניברסיטה הפתוחה התפתחות אישית 5
R תואר באוניברסיטה הפתוחה (בשילוב עבודה) או תואר בבן גוריון (ללא עבודה) התפתחות אישית 32
W דעתכם על תואר בהנדסת תעשייה וניהול התפתחות אישית 3
מ תואר מאפקה התפתחות אישית 17
P עומד לסיים תואר במדעים בהדגשת מדעי המחשב התפתחות אישית 15
M התלבטות לגבי תואר התפתחות אישית 7
Y תואר שני במדמח לעתודאי התפתחות אישית 3
R התלבטות בין תואר במדעי המחשב לבין מדעי המחשב ומדעי החיים התפתחות אישית 37
ס לחזור למסלול תואר שני אחרי עבודה התפתחות אישית 4
ה תואר במדעי המחשב למתכנת עם נסיון התפתחות אישית 6
F האם צריך תואר כדי להתברג בתכנות ? ועוד שאלה על תחומי הייטק אחרים אוף טופיק 59
A על מתמטיקה ומדעי המחשב (תואר) התפתחות אישית 17
ס תואר במדעי המחשב באוניברסיטה הפתוחה התפתחות אישית 10
R הכנה לקראת תואר ראשון במדמ"ח. התפתחות אישית 28
ס אשמח לשמוע דעות לגבי תואר שני במנהל עסקים התפתחות אישית 0
F התלבטות - תואר ראשון להעשרה למרות שיש כבר קריירה התפתחות אישית 10
Yuvalbuz3 להיכנס להיי טק בלי תואר אפשרי ? התפתחות אישית 56
ב אימונים תוך כדי תואר אוף טופיק 16
N עדיף להתחיל תואר בגיל 25 מאוניברסיטה מאשר 23 ממכלה (רופין) אוף טופיק 1
S תואר במכללה לא מוכרת התפתחות אישית 11
ב התייעצות לגבי תואר שני במנהל עסקים (MBA) אוף טופיק 5
H תואר ראשון- ביואינפורמטיקה התפתחות אישית 21
Y ללמוד תואר ראשון נוסף? התפתחות אישית 17
ע התייעצות - תואר שני במדמ"ח התפתחות אישית 16
ב התלבטות לגבי תואר התפתחות אישית 3
I הסבה / תואר נוסף התפתחות אישית 28
L משבר קיומי, תואר וקריירה התפתחות אישית 16
Y תואר במסלול חשמל-מדמ"ח? אוף טופיק 3
C תואר המקנה ערך מוסף התפתחות אישית 1
M התקדמות תעסוקתית אחרי תואר ראשון במתמטיקה התפתחות אישית 19
C שוב דילמה לגבי תואר וכו' התפתחות אישית 9
Yuvalbuz3 תואר , לא פרקטי אבל חייב ? ובמה ? התפתחות אישית 41
ל הייטק עם או בלי תואר? התפתחות אישית 4
ס התחלת תואר בפתוחה, רעיון טוב? התפתחות אישית 11
ImCarryGG באיזה תואר אתם מחזיקים והאם אתם מתכננים לחזור לאקדמיה? התפתחות אישית 173
M החזרי מס על תואר - אזרחי ארצות הברית צרכנות פיננסית 2
D מהנדס - תואר ראשון נוסף בניהול? התפתחות אישית 5

נושאים דומים

למעלה