• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם אני יכול לפרוש

Nununu

משתמש רשום
דירוג
5
צהריים טובים לכולם,
קודם כל תודה לסולידית ולחברי הפורמומים השונים- ללא ספק ערך רב הפקתי מקריאה בפרסומים ובפורומים השונים.
ולשאלתי-
אני בן 48 ואשתי בת 45. יש לנו חסכונות של 3 מיליון שח נזילים ובנוסף דירה שאנו משכירים.
בנוסף- חסכונות פנסיונים של כ3 מיליון שח לשנינו.
הכנסות-
שלי -25 אלף שח ושל אשתי-20 אלף שח (נטו) בנוסף-הכנסה משכירות דירה 7אלף שח.
הוצאות-
20 אלף שח בחודש. אני רוצה לפרוש ואשתי תמשיך לעבוד בשנים הקרובות עד גיל 50
האם אנחנו יכולים לפרוש לדעתכם?

בחישוב מהיר ובהנחה שהדירה להשכרה ודירת המגורים נקיות ממשכנתא אם תוריד הוצאות ל 15-17K לחודש נראה לי שתוכל לפרוש עוד 2-3 שנים.
מה ערך הדירה שאתם משכירים?

הדירות ללא משכנתאות
דווח הגירה המוזכרת 3.5 מיליון שח

יכולים בכיף.

בחישוב גס, אתם מוציאים 20,
7 מגיעים מהדירה,
על מנת לממן את 13 אלף השח הנותרים אתם צריכים לפי יחס 400 הון של 5.2 מליון. יש לכם 6 מליון אז נראה שאתם יכולים לפרוש.

הדירות ללא משכנתאות
שוב, אסור לי לייעץ אבל מה שאני עשיתי, מכרתי דירה לפני שנים, פרשתי, לא חי בצמצום או חס וחלילה בסגפנות אבל כן מחושב.
לכן אני חושב שאתה יכול לפרוש אתמול אם תמכור דירה אחת אבל להוריד בקטנה את הוצאות כי מעבר לגיל 55-60 הוצאות בריאות כנראה יעלו.
רצוי לדבר עם רואה חשבון שיערוך חישוב מדויק אבל ׳חישוב מפית׳ שלי תמיד קרוב מאוד למציאות.

נערך לאחרונה ב:
לפי המספרים היום אין בעיה לפרוש.
השאלה העיקרית היא מה צפי ההוצאות לעתיד (לפחות עד גיל הפרישה) ושאלה משנית עד כמה חשוב לך להגיע לגיל הפרישה הרשמי עם חסכונות ובאיזה סכום.

אם לי היה את הסכום הזה אז התשובה היא כן ועוד היתה נשארת ירושה מכובדת.
היות וזה לא אני אלא אתה, מן הסתם זה תלוי בכמה גורמים שלא סיפקת לגביהם שום מידע. האם יש לכם ילדים? כמה ובני כמה? מה אתם מתכננים להפריש לטובתם במהלך העשורים הקרובים (לימודים/דירה/חתונה וכו')? האם אתם מתכננים להישאר על רמת הוצאה של 20K גם לאחר פרישתך? לאחר היציאה לפנסיה הרשמית? אם לא- יש לך הערכה לאיזו הוצאה חודשית אתם מתכוונים להתכנס?
הכנסות-
הוצאות-
אז לאחר פרישתך (למתי היא מתוכננת? מחר בבוקר?) אתם מכניסים עדיין יותר מההוצאה ויכולים להמשיך לחסוך 7K בחודש ואפילו לא להתחיל להוציא את החסכונות. אחרי 5 שנים יצטברו עוד כ-400K לחסכונות- יפה מאד! בהנחה שלאחר פרישת שניכם נשארו לכם 12-15 שנים לאכול את החיסכון הנזיל ובהנחה שיש לכם ילדים ותרצו לעזור להם בכמה מאות אלפי ש"ח, נראה לי שהחבר @yossik צודק ותצטרכו לצמצם את ההוצאה החודשית לסביבות 15K בחודש.

צהריים טובים לכולם,
קודם כל תודה לסולידית ולחברי הפורמומים השונים- ללא ספק ערך רב הפקתי מקריאה בפרסומים ובפורומים השונים.
ולשאלתי-
אני בן 48 ואשתי בת 45. יש לנו חסכונות של 3 מיליון שח נזילים ובנוסף דירה שאנו משכירים.
בנוסף- חסכונות פנסיונים של כ3 מיליון שח לשנינו.
הכנסות-
הוצאות-

גם אם אתם יכולים לפרוש, אתם צעירים יחסית, אולי מומלץ להמתין עוד מספר שנים כדי לייצר הון נוסף, שיסייע להכיל בלתמים בעת הפרישה.

ההחלטה לפרוש היא לא רק משיקול כלכלי, יש לזה השלכות נוספות, זה לא מתאים לכל אחד,
גם אם זה נראה קורץ, מדובר במעבר חד מעשייה מלאה, ממרוץ החיים, למצב שצריך, למלא את הזמן הפנוי, לפעמים תחביבים לא יכולים להוות תחליף לעבודה, ואילו שהיה של בני זוג 24 שעות ביחד, גם היא עלולה להיות בעייתית.

לכן, בנוסף לבדיקה בפיננסית האם אתם יכולים לפרוש, האם נתתם את הדעת כיצד להעביר את הזמן בגיל הפרישה ?

מדובר במעבר חד מעשייה מלאה, ממרוץ החיים, למצב שצריך, למלא את הזמן הפנוי,
לא יכולה בלי להגיב על זה, משהו שקראתי פעם ומצא חן בעיניי:
כל אדם נמצא תמיד באחד משלושה מצבים- או בשכיבה, או בישיבה או בעמידה (בתזוזה או בלי). לא חשוב מה התואר שנילווה לזה.

מה בדיוק עושה את העבודה ל"מירוץ החיים" כהגדרתך, ואת הפרישה למשהו אחר? רוב העובדים בימינו בעצם יושבים רוב הזמן, בדרך כלל מול מסך, והפעילות שלהם כרוכה בקריאה/כתיבה/שיחה/תפעול מכשירים. מה מונע מהפורשים לעשות זאת גם? מה אתה מדמיין שפורש עושה? שוכב במיטה ובוהה בתקרה כל היום?
בכלל, איך מגדירים משהו אם הוא עבודה או תחביב? מה הקריטריון להפיכת פעילות כלשהי ל"עבודה"?

כל אדם נמצא תמיד באחד משלושה מצבים- או בשכיבה, או בישיבה או בעמידה (בתזוזה או בלי). לא חשוב מה התואר שנילווה לזה.

מה בדיוק עושה את העבודה ל"מירוץ החיים" כהגדרתך, ואת הפרישה למשהו אחר? רוב העובדים בימינו בעצם יושבים רוב הזמן, בדרך כלל מול מסך, והפעילות שלהם כרוכה בקריאה/כתיבה/שיחה/תפעול מכשירים. מה מונע מהפורשים לעשות זאת גם? מה אתה מדמיין שפורש עושה? שוכב במיטה ובוהה בתקרה כל היום?
בכלל, איך מגדירים משהו אם הוא עבודה או תחביב? מה הקריטריון להפיכת פעילות כלשהי ל"עבודה"?
מעשית לא לכולם קל למלא את הזמן בפעילויות מספקות. בעבודה אתה פוגש אנשים, אם התמזל מזלך אתה מרגיש משמעות לדברים שאתה יוצר או לפחות סיפוק על מיצוי כישוריך ופידבק תואם מהסביבה.
תוסיפי לזה את ההרגל שמקשה על אנשים בגיל מבוגר לאמץ הרגלים חדשים.
נקודה נוספת היא שקשה יותר למצוא פעילויות מספקות כי עד אחהצ כולם בעבודה / לימודים מה שמשאיר בעיקר התנדבויות או פעילות לבד.
ואחרי כל אלו יש את העניין התקציבי. אנימיודע שלסולידית יש פוסטים על תחביבים בחינם אבל גם בזה היא זן נדיר. הרוב יתקשו בזה מאד וייאלצו לשלם על טיולים, לימודים ותחביבים.

יש הבדל מהותי, כאשר עובדים, בדרך כלל נמצאים תחת פיקוח, ויש צורך לעמוד ביעדים, להתמודד עם פוליטיקה של מקום העבודה, פרויקטים שנכשלים מביאים לפיטורים, ואם מדובר בבעל עסק, הוא צריך להתמודד עם תחרות לשלם חשבונות ומשכורות, להתמודד עם עונתיות בעסק,
יש להתמודד עם עלויות המחיה, משכנתאות שעלותם עולה עם השנים, בגיל מסוים סכנה של פיטורים וחוסר יכולת למצוא עבודה או מציאת עבודה בשכר נמוך יותר, מרוץ החיים משאיר אותנו חדים וחיוניים יותר, עצם הצורך לצאת לעבודה להיפגש עם אנשים יש לזה חשיבות.

כאשר פורשים ואין את הדאגה הכלכלית, זה שונה, וכאן ישנם כאלו שידעו להתמודד כיצד להעביר את היום, אחרים יתקשו בכך, בעיקר בגיל המבוגר, ירידה באינטראקציה עם אנשים, תחושת בדידות, תחושה של אי חיוניות, מחשבות על זקנה ......

שוב אני רוצה להדגיש, לכל אחד יש מבנה אישיות שונה, האחד יוכל ליהנות ולהכיל את השינויים בפרישה, ואילו השני יתקשה בכך.

זו התיחסות מאוד פשטנית. המנח הפיזי של הגוף אינו המהות.
מה בדיוק עושה את העבודה ל"מירוץ החיים" כהגדרתך, ואת הפרישה למשהו אחר?
מקום עבודה הוא בין השאר סביבה חברתית.
ובכל מקרה לעבודה יש תוצרים שהפקתם נותנת סיפוק לעובד.
וכמובן יש את המשוב מהסביבה שכוללת הנהלה ועמיתים.

המנח הפיזי של הגוף אינו המהות.
אז מה המהות? אשמח שתגדיר מבחינתך כדי שאוכל להתייחס.
מקום עבודה הוא בין השאר סביבה חברתית.
קולגות זאת סביבה חברתית מועדפת? אני מעדיפה חברת אנשים אהובים ו/או מעניינים (וחלקם אפילו דרך הפורום, אבוי!).
ובכל מקרה לעבודה יש תוצרים שהפקתם נותנת סיפוק לעובד.
זה טריקי... אם אתה כבר עובד אז עדיף לתת משמעות למעשיך או לפחות לקבל סיפוק ממשהו. תאמין לי שהחיים מחוץ לעבודה הם בדרך כלל משמעותיים
הרבה יותר? שלא לדבר על מספקים.
וכמובן יש את המשוב מהסביבה שכוללת הנהלה ועמיתים.
אתה בטח מתכוון לכל מיני דברים שגורמים לאגו להתנפח- שמות תואר/תפקידים "מכובדים", העלאה במשכורת, טפיחה על השכם (כי אם זה היה משוב מהכיוון ההפוך, גם התחושות לגבי עבודה היו הפוכות). יש אנשים שהגיעו להבנה עם עצמם שזה לא מוסיף להם שום חשיבות (אבק ברוח, זוכר?) ובטח לא משמעות.
לי נראה שפותח השרשור הגיע להבנה שהוא מעדיף לפרוש ורק בודק כדאיות ויכולת מבחינה פיננסית. אז אתם מנסים לשכנע אותו שלא כדאי לו? :)

חברים, אני מניח ש @Nununu התייחס לפאן הכלכלי/פיננסי ולא לדיון הפילוסופי, שאמנם מעניין מאוד, אבל זה לא נושא השרשור.
יש מספר דיונים בנושא מה עושים [חברתית, תרבותית, תחביבים ועוד] לאחר פרישה.

החישוב הנטו מתמטי למצבך:
בהנחה שהדירה תמשיך להכניס 5.6 אלף נטו ריאלי (7 נטו בניקוי 20% לתיקונים שיפוצים ודירה ריקה).
ובהנחה של תשואה ריאלית נטו של 2% על הכסף הנזיל והפנסיה (די שמרני).
עם הוצאה קבועה של 20 ריאלי.
עם משיכה חודשית של 14.4 מהחיסכון הנזיל, החיסכון יגמר בעוד 21.5 שנים. אתה בגיל 69.5 אשתך 66.5.
בשלב הזה כבר אמורים להיות לכם 4.6 מיליון בפנסיה (כאמור בתשואה של 2% ריאלי).
גם במקדם די גרוע זה אמור להספיק לכם בנוסף להכנסות משכירות עם מרווח ביטחון. אם יש לכם מקדם מובטח מביטוח מנהלים/פנסיה ישנים אז הבאפר עוד יותר גדול.

גם במקדם די גרוע זה אמור להספיק לכם בנוסף להכנסות משכירות עם מרווח ביטחון
שלא לדבר על זה שתמיד אפשר למכור את הדירה ולחיות עד 120. בקיצור, מסודרים להפליא.

חברים תודה רבה על ההתייחסות שלכם לשאלתי
מודה לכם על הקדשת הזמן שלכם
שבוע מצויין לכולנו

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C כמה משכנתא לקחת אם רוצים לפרוש מוקדם נדל"ן 19
N האם לדעתכם אני יכול לפרוש? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 41
ה לפרוש מבלי לכתוב קוד התפתחות אישית 2
זריקת תבונה זוג + 2 (5, 7) בני 35 מעוניינים לפרוש בגיל 50, איך מתכננים? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 9
A האם משתלם לבנות בית בשביל לפרוש מוקדם פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 10
M לפרוש מקבע עתודאי - התלבטות התפתחות אישית 7
פ איזו עיר מגורים טובה לפרוש בה בגיל צעיר? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 13
M האם אני יכול לפרוש כבר כיום? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 21
דוג להפקיד לקופת גמל להשקעה של קרוב משפחה שעומד לפרוש שוק ההון 8
E בצומת דרכים, מתלבט אם לפרוש חלקית בחו"ל יומני מסע אישיים 74
S האם לדעתכם הם יכולים לפרוש? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 20
M ללמוד תואר שיגשים אותי תואר שאוכל לפרוש באמצעותו? התפתחות אישית 3
א סקר: באיזה גיל אתם מתכננים לפרוש/באיזה גיל פרשתם ? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 21
משה מה קורה במצב שבו רק אחד מבני הזוג מעוניין לפרוש? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 51
K כמה כסף צריך כדי לפרוש? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 32
א לפרוש אפילו מוקדם יותר: איך לשחרר את הפנסיה בלי קנס? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 37
ש מה סכום הקיצבה החודשי שאיתו הייתם/מתכננים לפרוש? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 256
גיא_87 הגירה לחו"ל כדי לפרוש מוקדם יותר ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 9
ר הרצון ליציאה לפנסיה יורד עם הגיל. הרוב לא רוצים לפרוש פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 30
M הם ממשיכים לעבוד כדי שאנחנו נוכל לפרוש מוקדם פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 9
ל עוד סיבה לפרוש מוקדם מעבודה אוף טופיק 3
A בשלב החסכון, רוצה לפרוש בחו"ל יומני מסע אישיים 38

נושאים דומים

Back
למעלה