קניית זהב להשקעה כגידור מפני אינפלציה

ק

הארי בראון המליץ על קניית זהב להשקעה בסכום השווה ל-25% מסך תיק ההשקעות. בהיותו נכס רב עוצמה ובעל תכונות ייחודיות, הזהב הוא המרכיב היחיד בתיק השקעות אשר מגן עליו מפני איומים של אינפלציה (והיפר אינפלציה) ומפני משברים פוליטיים וכלכליים.

ככל הנכסים באסטרטגיה של בראון, הזהב פועל במשולב כדי להעניק ביטחון ויציבות לתיק ההשקעות כולו. מחיר הזהב חשוף לתנודות קיצוניות המושפעות מהמצב המקרו-כלכלי . הזהב נוטה לזנק בערכו בחדות בתגובה לאינפלציה גבוהה, וככזה יכול לכסות על הפסדי הון שנגרמו בעקבות צניחת מחירם של נכסים אחרים בתיק ההשקעות. המשמעות היא שבתרחיש של אינפלציה קיצונית, פלח הזהב בתיק יכול לבדו להוביל את התיק ולהשיג תשואות ריאליות חיוביות. 

בניגוד למניות או לאג”חים, הזהב אינו נושא ריבית או דיבידנדים. יחד עם זאת, ערכו נוטה להאמיר לאורך זמן וכך הוא יכול להשיא רווחי הון משמעותיים.

איך להשקיע בזהב? 

מומלץ להחזיק זהב באופן פיזי, עם כמה שפחות “ניירת” ביניכם לבין המתכת הפיסית. הסטנדארט המקובל להשקעה בזהב הוא באמצעות קניית מטבעות זהב בוליון מוכרים בשווי אונקיית זהב אחת, כדוגמת נשר אמריקני, מייפל ליף קנדי או קרוגראנד דרום אפריקני. הקפידו לקנות זהב מסוחרים בעלי שם בלבד, וודאו שהעמלה (פרמיה)  שתשלמו אינה גבוהה מדי. בהקשר זה, הימנעו מקניית מטבעות נדירים כחלק מתיק ההשקעות – ערכם הוא נומיסמאטי ולא נובע מערך המתכת.

את הזהב מומלץ לאחסן באופן שניתן יהיה לגשת אליו בקלות במקרה הצורך, כולל במקרי חירום. את חלקו האחר מומלץ לאחסן בחו”ל, על כל צרה שלא תבוא. זכרו – מוטב להחזיק זהב פיסי כלשהו – כולל תכשיטים – על פני מחסור מוחלט בזהב בתיק ההשקעות.

ETF (קרנות סל) זרים אשר “מתכסים” בזהב פיסי (מטבעות או מטילי זהב) עדיפים על תעודות סל (ETN) אשר עוקבות אחרי מחיר חוזי הזהב, בדומה למה שמציעות חברות שונות בארץ. למרות זאת, יש לזכור ש-ETF על זהב הוא פתרון של נוחות, שאינו תורם לרמת ההגנה בתיק, והוא אינו שקול ברמתו לאחזקת זהב פיסי. בהקשר זה, יש להדגיש כי מניות של חברות מסקטור הזהב (לדוגמה, חברות כרייה) או חוזים עתידיים על זהב בשוק הסחורות אינם חלופה לאחזקת זהב פיסי בתיק ההשקעות.

לבסוף, זכרו כי לא קיים מוצר השקעה המשתווה לזהב במונחים של הגנה על ערך הכסף מפני אינפלציה. הימנעו מהשקעות צמודות מדד, ובכלל זה אג”ח מדינה צמוד מדד (“גליל” או “ממשלתי צמוד” ).  אג”חים אלה אינם יכולים לזנק בצורה חדה בתגובה להיפר אינפלציה, וה”אפסייד” שלהם מוגבל.

למאמרים נוספים בנושא קראו כאן.

 

guest
4 Comments
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
גילי

היי,
יש לך המלצה מהיכן ניתן להשיג בארץ מטבעות זהב, בניגוד לארה”ב שם הבנתי ניתן דיי בקלות לקנות מטבעות זהב מסוגים רבים, בארץ יש היצע מאוד מאוד מוגבל וגם אז הפרמיה המבוקשת גבוהה מאוד.

תודה

tattoo man

מצטרף לשאלה, אשמח להמלצה איך ניתן ומומלץ לרכוש זהב באופן פיזי בישראל (או הכי “קרוב” לאופן פיזי).

תודה רבה.

Zvi Herbet

משנת 2012 הזהב במגמת ירידה.לפי דעתי בשלב זה לא כדאי להשקיע 25% בזהב.כאשר תשתנה המגמה של הזהב ויתחיל להעלות .נקנה כגידור מפני אינפלציה.

תמיר משה

היי,
הגעתי לפוסט הזה דרך הפוסט “5 סוגי אגרות חוב שמהן מומלץ להתרחק”.תוכלי לצרף את הפוסט הזה לארכיון?
בנוסף, אין קישור בסוף הפוסט הזה למאמרים נוספים כפי שציינת.
כמו כן, גם הפוסט “מסחר במניות כאפיק השקעה סולידית” שמופיע באותו הקשר לוקה באותם ליקויים.תודה על הבלוג המדהים!

עקבו אחרי

תגובות אחרונות בבלוג

RSS מהפורום