• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התמודדות עם המשפחה לגבי ההחלטה לחסוך במקום ללמוד

Dor95

משתמש רשום
דירוג
6
אז אני בן 23 והתחלתי את המסע שלי לעצמאות כלכלית לפני כשנה וחצי.
הסולידית ממליצה בצדק שלא לחשוף את התוכנית האמיתית שלנו, גם במחיר של ניהול חיים כפולים.
הבעיה היא שדי בלתי אפשרי להסתיר מהמשפחה הקרובה את העובדה שאני בוחר לעבוד (ולחסוך כהוגן) במקום ללמוד באוניברסיטה או ״לרכוש מקצוע״ כמו יתר בני גילי, על אחת כמה וכמה כשאני עדיין גר עם ההורים.
עד עכשיו הצלחתי לנצל את העובדה שמתייחסים אלי כאל ילד מבולבל שהשתחרר מהצבא ועוד לא מצא את מקומו בעולם. אבל הגיע השלב בו מתחילות השאלות והנסיון לגרום לי ללכת בתלם.

אשמח לשמוע הצעות איך להתמודד עם הסיטואציה (-:

נערך לאחרונה ב:
הבעיה היא שדי בלתי אפשרי להסתיר מהמשפחה הקרובה את העובדה שאני בוחר לעבוד (ולחסוך כהוגן) במקום ללמוד באוניברסיטה או ״לרכוש מקצוע״ כמו יתר בני גילי, על אחת כמה וכמה כשאני עדיין גר עם ההורים.
א. ייתכן שכן כדאי לך לרכוש מקצוע.
ב. אם אתה מרוצה השכר הנוכחי ומחליט להמשיך לעבוד במקום ללמוד מקצוע, אתה יכול לדחות אותם בשנתיים לפחות, תגיד שאתה לא רוצה ללוות כסף ללימוד מקצוע ומעדיף שיהיה לך את כל הכסף ביד. אחרי שנתיים, יכול להיות ירדו ממך וגם יכול להיות שתתבסס ותתקדם בעבודה כך שהוויתור על מקצוע יתקבל יותר בהבנה.
ג. אם תממש את התוכניות שלך ותפסיק לעבוד כליל בעוד X שנים זה אתגר רציני להסתיר מהסביבה, על גבול הבלתי אפשרי.

על אחת כמה וכמה כשאני עדיין גר עם ההורים.
נראה לי שזה בדיוק הזמן להתעופף מבית ההורים.
אני מקווה שלא תיכננת לחסוך דרך הסתמכות על שולחנם, חשמלם ורכבם.

נראה לי שזה בדיוק הזמן להתעופף מבית ההורים.
לדעתי לעבור לגור לבד זאת מותרות שמי שיכול צריך לדחות אותה כמה שאפשר (כמובן עד גבול מסויים).
זה גם עניין אישי של המצב המשפחתי, המצב הכלכלי של ההורים ומערכת היחסים עם ההורים.
לא רואה פסול בזה שבזכות המגורים עם ההורים אני חוסך יותר מ90% מהשכר.

למה בעצם?
בהנחה שהם במילא משלמים ארנונה, כבלים וכו' אז למה הוא צריך לשלם עוד במקביל?
כמובן בהינתן שהיחסים ביניהם טובים וזה לא מגביל אותו מבחינות אחרות.

אני בוחר לעבוד (ולחסוך כהוגן) במקום ללמוד באוניברסיטה או ״לרכוש מקצוע״ כמו יתר בני גילי
ובלי קשר לנושא ה"לגור עם ההורים", אני מאמין שרכישת מקצוע טוב (נו, הייטק) תביא אותך מהר יותר לעצמאות כלכלית ביחס לאלטרנטיבה של לחסוך ולחכות לאפקט הריבית דריבית. לסולידית היו שם כמה הנחות די אופטימיות על התשואה הצפוייה בשנים הקרובות.

למה בעצם?
בהנחה שהם במילא משלמים ארנונה, כבלים וכו' אז למה הוא צריך לשלם עוד במקביל?
כמובן בהינתן שהיחסים ביניהם טובים וזה לא מגביל אותו מבחינות אחרות.
גם כי זה לא רק ארנונה, אבל בעיקר כי לחיות על חשבון מישהו אחר דורש (מוסרית) את ההסכמה המודעת שלו שכוללת בתוכה את המטרות שלך (כלומר זה לגיטימי אם הם מסכימים, לא תוך כדי הסתרה או "משיכה באף").

לדעתי לעבור לגור לבד זאת מותרות שמי שיכול צריך לדחות אותה כמה שאפשר (כמובן עד גבול מסויים).
זה גם עניין אישי של המצב המשפחתי, המצב הכלכלי של ההורים ומערכת היחסים עם ההורים.
לא רואה פסול בזה שבזכות המגורים עם ההורים אני חוסך יותר מ90% מהשכר.
אני מסכים איתך במאה אחוז, אם אתה גבר מתחת לגיל 27 ואתה התחייבת לעצמך לחסוך ( ואתה באמת עושה זאת ברמה של 90% מהשכר) אז אני לא רואה שום פסול בלהשאר לגור עם ההורים כדי לאפשר זה את זה. להורים גם ככה יש חדר ריק שהוא שווה ערך לשכר דירה של 2000-3000 שקל לחודש, אם תציע לשלם להורים 500-700 שקל בחודש כדי להמשיך לגור שם ( או להשתתף בתשלומי המשכנתא באופן כלשהו), אני חושב שכולם יהיו מרוצים.

מה שכן, אתה צריך לדעת שלגור עם ההורים יש עלות לא כספית, וזה העובדה שהם יעירו לך על דברים, יחפרו לך על עניינים אישיים וכמובן כל בת זוג תצטרך לעבור אישור אצלם וכמובן הם יחפרו לך לנצח על להתחתן וכו'.

אני חושב שהדרך הכי טובה להחליט מה הלאה זה לחשוב באופן כנה עם עצמך האם אתה חושב שבגיל 35 אתה תהיה שלם עם העבודה שאתה עובד בה עכשיו, כי כל עבודה כשכיר שבה לא נדרשת השכלה זה עבודה שאין בה לאן להתקדם כי תמיד אפשר להחליף אותך במישהו מהרחוב אחרי הכשרה של שבועיים.
לימודים זה משהו משתלם רק אם אתה הולך ללמוד מקצוע מבוקש או כזה עם שכר ממוצע גבוה שזה או רופאים או מדעי מחשב ורק באוניברסיטה. תמיד אנשים מתעצבנים עליי שאני אומר את זה, אבל מכללות זה בדיחה, ותמיד יהיה לך ייתרון על בוגר מכללה בכל תואר שתבחר ללמוד. אם אין לך אפשרות להתקבל לאוניברסיטה אז תבחר תחום שדורש מקצועיות ואפשר לצבור בו ניסיון- רתך,חשמלאי ובאופן כללי עבודות שקשורות בענף הבניה.

מה לא לעשות- אל תעבוד כקופאי בסופר (ודומיהם) ותצפה שזה יימשך עוד הרבה זמן, במקדונלדס הם כבר מרגילים את האוכלוסיה להזמין במסכי מגע לבד, הלכתי עם אחיין שלי לפני כמה שבועות והיו שם שני עובדים בכל הסניף- אחד מכין והשני מביא לדלפק, זה הכל הולך לעבור אוטומציה עד שיש אדם אחד שהתפקיד שלו הוא רק לשמור שאף אחד לא שודד את הכסף. מה גם שבעבודות האלה אתה לא רוצה להיות בגיל 30, גם אם נראה לך היום ש 6000 בחודש זה בסדר ומספיק לצרכים שלך.

נערך לאחרונה ב:
שיראו אותך מתחיל עם קורסים אונליין חינמיים כדי לעבוד תוך כדי עבודה.
קורס מקצועי במקום תואר... אולי DBA, במקום תואר ראשון.
המשכורת תעלה, ההכשרה זולה יותר.

להקשיב להורים :)
זה בהנחה שאתה כן מעוניין ללמוד ולרכוש מקצוע וחושב שצריך בינתיים לחסוך. אם אתה ממש לא רוצה ומרגיש צורך להתאוורר זה משהו אחר.

חסכון של 90% כשאתה גר עם ההורים ואמא מבשלת לך אוכל זה מטעה מאד.
יגיע יום ותרצה לעבור לגור לבד, עם בת זוג, יופיעו ילדים, תרצו לגור במקום טוב שמצריך רכב או שתיים בשביל להגיע לעבודות ולשני זוגות ההורים, והנה אתה מוציא 10-20 אש״ח בחודש כמשק בית ממוצע.
מה שאתה צריך לחשב - זה כמה כסף אבסולוטית תחסוך במסלול הנוכחי לפני שכל זה יתחיל והאם זה מצדיק היעדר השכלה שתעניק לך קריירה עם הכנסה שתכסה על ההוצאות הנ״ל וגם בנוסף תשאיר לכם סכום כסף לחסכון והשקעה.

אני מסכים איתך במאה אחוז, אם אתה גבר מתחת לגיל 27 ואתה התחייבת לעצמך לחסוך ( ואתה באמת עושה זאת ברמה של 90% מהשכר) אז אני לא רואה שום פסול בלהשאר לגור עם ההורים כדי לאפשר זה את זה. להורים גם ככה יש חדר ריק שהוא שווה ערך לשכר דירה של 2000-3000 שקל לחודש, אם תציע לשלם להורים 500-700 שקל בחודש כדי להמשיך לגור שם ( או להשתתף בתשלומי המשכנתא באופן כלשהו), אני חושב שכולם יהיו מרוצים.

מה שכן, אתה צריך לדעת שלגור עם ההורים יש עלות לא כספית, וזה העובדה שהם יעירו לך על דברים, יחפרו לך על עניינים אישיים וכמובן כל בת זוג תצטרך לעבור אישור אצלם וכמובן הם יחפרו לך לנצח על להתחתן וכו'.

אני חושב שהדרך הכי טובה להחליט מה הלאה זה לחשוב באופן כנה עם עצמך האם אתה חושב שבגיל 35 אתה תהיה שלם עם העבודה שאתה עובד בה עכשיו, כי כל עבודה כשכיר שבה לא נדרשת השכלה זה עבודה שאין בה לאן להתקדם כי תמיד אפשר להחליף אותך במישהו מהרחוב אחרי הכשרה של שבועיים.
לימודים זה משהו משתלם רק אם אתה הולך ללמוד מקצוע מבוקש או כזה עם שכר ממוצע גבוה שזה או רופאים או מדעי מחשב ורק באוניברסיטה. תמיד אנשים מתעצבנים עליי שאני אומר את זה, אבל מכללות זה בדיחה, ותמיד יהיה לך ייתרון על בוגר מכללה בכל תואר שתבחר ללמוד. אם אין לך אפשרות להתקבל לאוניברסיטה אז תבחר תחום שדורש מקצועיות ואפשר לצבור בו ניסיון- רתך,חשמלאי ובאופן כללי עבודות שקשורות בענף הבניה.

מה לא לעשות- אל תעבוד כקופאי בסופר (ודומיהם) ותצפה שזה יימשך עוד הרבה זמן, במקדונלדס הם כבר מרגילים את האוכלוסיה להזמין במסכי מגע לבד, הלכתי עם אחיין שלי לפני כמה שבועות והיו שם שני עובדים בכל הסניף- אחד מכין והשני מביא לדלפק, זה הכל הולך לעבור אוטומציה עד שיש אדם אחד שהתפקיד שלו הוא רק לשמור שאף אחד לא שודד את הכסף. מה גם שבעבודות האלה אתה לא רוצה להיות בגיל 30, גם אם נראה לך היום ש 6000 בחודש זה בסדר ומספיק לצרכים שלך.

אתה צודק, רק מתוך הכרות אישית ואינטימית עם אותה הדילמה בדיוק של פותח האשכול, אני יכול להגיד שכדאי להתרחק מענף הבנייה רחוק ככל האפשר, כי הסיכוי לפול במקום מקצועי ונורמלי הוא נמוך עד לא קיים.

האמת היא שזו בעיה די רצינית למי שנופל בין הכיסאות, להחליט מה לעשות. מה פירוש למי שנופל בי הכסאות? למי שהוא כן אדם שיש לו הגינות אינטלקטואלית מסוימת ושאיפות מקצועיות, אבל הוא לא מתאים להייטק או להנדסה.

יש לי 3 יחידות במתמטיקה ואף פעם לא הייתי ריאלי במיוחד, אז תכלס תמיד ידעתי שאני לא מתאים להייטק ולהנדסה. אז עבדתי במסגריה ועם רתכים, עבדתי בנגרייה, עבדתי מול אתרי בנייה, עבדתי עם שיפוצניקים, עבדתי עם חשמלאי, עבדתי בזגגות רכב.

כמעט כל מה שקשור בארץ לתחום הבניה והרכב הוא חובבני ומגעיל. כמעט כולם חאפרים ועובדים בצורה אידיוטית, לא יעילה, מלוכלכת ופרימיטיבית. כולל קבלנים גדולים. מדובר בעבודות מפרכות, מלוכלכות, והרבה פעמים מדובר בעבודה מול ועם אנשים גסים \ אלימים.

יש לאחרונה טרנד כזה של אם אתה לא יכול או לא רוצה ללמוד הייטק או הנדסה, אז לך למקצועות מבוקשים ונדרשים בשוק שתוכל להרוויח בהם טוב כמו רתכות, חשמלאות, בניין, להיות מנופאי.

אוקיי, המשכורות שם לא רעות, הן בסדר, בטח בהתחלה אם אתה בחור צעיר. אבל משום מה לא נראה לי שכל אלה שממליצים על להיות מנופאי יודעים מה זה להיות תקוע מינימום של 8 שעות ביום בתוך קופסה מסריחה בשמיים ולהשתין בתוך בקבוק.

https://www.youtube.com/watch?v=KG5WIMs1OVQ

אם מישהו פה מכיר את הפרק 'הגדר הטובה' במ.ק 22, דוד תפוח זה תיאור די מדויק של מרבית הקבלנים בארץ. :)

לספר להורים. קצת לא הוגן שכרגע הם מממנים את החלום ואתה אפילו לא מספר להם. לא חייבים להגעד פרישה מוקדמת כי אתה ממילא רחוק מאד משם ויש סיכוי שתשנה דעתך פעמים רבות עד שתפרוש.
לא כתבת איזה מקצועות מעניינים אותך. משהו שלימודים ישפרו את ההכנסה לעומת היום?
ואל תאמין למי שאומר לך ללמוד מה שמכניס הכי הרבה.יש לך עוד הרבה שנים עד הפרישה. לא כדאי לבזבז אותן על עבודה שאתה סובל בה שלא לדבר שכשאוהבים משהו, מצטיינים ואז גם מרוויחים יותר.

נשמע שאין לך מושג כמה עולים החיים האלו באמת.
אם אתה מכוון לעצמאות כלכלית, אפילו לבד לחלוטין, אולי כדאי שתנסה במשך שנה לראות "כמה זה עולה לך" ואז תבין האם אתה בכלל בכיוון הנכון.

אני מסכים עם מי כתב שלגור אצל ההורים ולחסוך אחוז משמעותי מהשכר זה חסר כל משמעות מבחינת אקסטרפולציה לגבי העתיד.

ילד, תתבגר.

לימודים זה משהו משתלם רק אם אתה הולך ללמוד מקצוע מבוקש או כזה עם שכר ממוצע גבוה שזה או רופאים או מדעי מחשב ורק באוניברסיטה.
אתה רציני?
רופא זה המקצוע האחרון שמתאים לפרישה מוקדמת. יש עטד המון תארים אחרים שהשכר בהם גבוה בגיל צעיר ויש עוד יותר כאלו שבהם השכר עולה עם הותק ומי שטוב בהם מרוויח מעולה.

אתה רציני?
רופא זה המקצוע האחרון שמתאים לפרישה מוקדמת. יש עטד המון תארים אחרים שהשכר בהם גבוה בגיל צעיר ויש עוד יותר כאלו שבהם השכר עולה עם הותק ומי שטוב בהם מרוויח מעולה.
איפה בתגובה שלי ראית שדיברתי על פרישה מוקדמת?

איפה בתגובה שלי ראית שדיברתי על פרישה מוקדמת?
בפורום הזה כשמדברים על תוכנית לעצמאות כלכלית שלא מגלים הכוונה לפרישה מוקדמת.
בכל מקרה לימודי רפואה זו אחת הדרכים הארוכות לעצמאות כלכלית.

אנחנו סרבנו לקבל עזרה כספית מההורים לקנית דירה ובכלל, בדיוק מהסיבה הזאת. היה להם ניסיון בקנית, שיפוץ ותחזוקת דירות שלנו לא היה, אז בקשנו וקיבלנו עיצות בכלל, ועזרה במשא ומתן בפרט - אבל סרבנו לעזרה כספית, כי אם הם משתתפים בתשלום אז יש להם חלק בהחלטות.
כמובן שקניית דירה היא רק דוגמא. כשאתה מקבל תמיכה או עזרה אתה מקבל גם מעורבות והתערבות. כשאתה עצמאי לגמרי אז אתה מחליט לבד.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T התמודדות עם מסרונים לא רצויים מה לעשות? אוף טופיק 13
M התמודדות עם אבא חולה נפש ותהיות קריירה.. התפתחות אישית 31
deussex התמודדות עם אי תיאום ציפיות בעבודה ויציבות נפשית התפתחות אישית 17
deussex התמודדות עם קנאה התפתחות אישית 69
ז התמודדות עם דירה שכנה שמושכרת בBooking אוף טופיק 59
IAmSam התמודדות וחלוקה של הון חדש צרכנות פיננסית 21
C התמודדות עם לחץ חברתי לרכישת דירה אוף טופיק 51
A דרכי התמודדות עם מגפת הקורונה אוף טופיק 4
Wonko התמודדות עם טעות של מס הכנסה מיסים 9
Yuval328 התמודדות מול מס הכנסה - ברוקר זר צרכנות פיננסית 11
nick מס רכישה - דרכי התמודדות נדל"ן 54
unrealx התמודדות פסיכולוגית עם ירידות בתיק מנייתי גדול שוק ההון 59
T התמודדות עם הנושאים הפחות קריטיים אך המשתקים יותר שוק ההון 14
פשוט התמודדות עם שטף המידע אוף טופיק 34
D התמודדות עם צאצאים שלא עובדים / לומדים אוף טופיק 93
C התמודדות עם התמכרויות התפתחות אישית 16
סתןלי ת'כסף התמודדות עם קרובים לא-סולידיים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
H התמודדות עם אי-סימטריה במס בין בני זוג צרכנות פיננסית 27
זאב התמודדות דור ה- y מול דור ה -x פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 62
ארגמן התמודדות של מס הכנסה עם מי שמגיע לעצמאות כלכלית צרכנות פיננסית 17
ח ללמוד יעוץ לכלכלת המשפחה התפתחות אישית 9
W כל חודש המשפחה מקבלת משכורת גבוהה בדולרים - איך לודא הפסד מינימלי בתהליך המרת המטבע? צרכנות פיננסית 32
amidar לא יודע אם כבר ראיתם... [המשפחה שהפסיקה לקנות] מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 18
S התלבטות לגבי רכישת דירת גן מקבלן - עצות? נדל"ן 6
H ייעוץ לגבי..ייעוץ? צרכנות פיננסית 8
H שאלת הבנה לגבי הקשר בין מדד המחירים לצרכן לאינפלציה צרכנות פיננסית 10
ש התלבטות לגבי דירה יד שנייה בחיפה נדל"ן 2
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
נ הרהורים לגבי ההתנהלות בשנים הקרובות, ואיך נכון לבנות הלאה יומני מסע אישיים 3
ח יעוץ לגבי מימון רכישת דירת יד שנייה ומכירת דירה קיימת במצב שוק לא אידיאלי נדל"ן 15
H שאלה לגבי פרפרייה לעומת מרכז. נדל"ן 1
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
A התעייצות לגבי שימוש חכם ביתרת מט"ח גדולה להשקעה (חשבון ממוסה) שוק ההון 8
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
K התיעצות לגבי קופת גמל בתיקון 190 עבור ההורים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S התייעצות לגבי העברת קופת גמל לIRA שוק ההון 29
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
א שאלה לגבי blackrock שוק ההון 24
A התלבטויות לגבי חשבון מסחר שוק ההון 7
ח לבטים לגבי דירת מגורים + דירה להשקעה נדל"ן 17
J התייעצות לגבי הקצאת נכסים שוק ההון 16
H עצה לגבי חיפוש עבודה התפתחות אישית 14