• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך עובדת תוכנית ESPP?

alon700

משתמש רגיל
דירוג
114
(פה ושם ראיתי התייחסות בפורום אבל לא פוסט מעמיק בנושא)

קיבלתי הצעת עבודה מחברה שנותנת ESPP, אין לי את הפרטים המלאים, פרט לזה שבכניסה לתוכנית קונים מתוך המשכורת (הסכום נתון לבחירה- עד רף מסויים) מניות של החברה בהנחה של 15% מהשוק.
למי שיש/ היה כזו תוכנית אשמח לשמוע איך זה עובד לפרטים, כולל מיסוי וכו'.
אני מבין שבכל חברה בטח יש תוכנית שונה במקצת אבל מניח שהעקרון זהה.

אחת הטעויות הנפוצות היא לחשוב שתכנית ESPP מייצגת רווח מובטח של 15% על מחיר המניה.
ברוב המקרים זה באמת יהיה המצב אבל זה לא מובטח!

תוכנית ESPP עובדת בצורה הבאה (אני מניח תוכנית חצי שנתית - יש תוכניות רבעוניות על אותו העיקרון):
העובד חוסך %X מהשכר בכל חודש למשך חצי שנה.

בסוף החצי שנה נלקחים מחירי המניה משני תאריכים:
תאריך תחילת התוכנית - נקרא לו מחיר A
תאריך סוף התוכנית - נקרא לו מחיר B.

לוקחים את המחיר הנמוך יותר מ-A ו-B וקוראים לו C.

החברה מנפיקה מניות חדשות ומוכרת אותן לעובד בהנחה של 15% ממחיר C למניה בהתאם לסכום שהוא הקצה לתוכנית במהלך אותה חצי שנה.
החברה רושמת את ההנחה של ה-15% ממחיר C כהטבה חייבת במס (משלמים על זה מס שולי!).

לעובד יש שתי אפשרויות:
1. מכירה "מיידית" של המניות.
2. המשך אחזקה של המניות.

במידה והעובד בוחר במכירה "מיידית" של המניות אז המכירה מתבצעת לפי מחיר שוק בין 2 ל-3 ימי עסקים לאחר סיום התוכנית וקיבוע מחיר C.
באותם 2-3 ימי עסקים מחיר המניה יכול להתרסק ולייצר הפסד בפועל לעובד!
במידה והמכירה בוצעה ברווח אז העובד ישלם מס רווחי הון על הרווח.

במידה והעובד בוחר להחזיק את המניה אז היא מקבלת את מחיר C כמחיר עלות (יכול להיות שהיא מקבלת את מחיר C פחות ה-15% - לא בטוח) ומוחזקת בחשבון נאמנות שלעובד אין גישה חופשית אליו (לא ניתן למכור את המניות בכל רגע נתון אלא רק בתאריכים מוגדרים מראש).
במידה והעובד יחליט למכור את המניות בתאריך עתידי (שבו מותר לו למכור את המניות) אז הוא ישלם מס רווחי הון על כל הרווחים שיהיו לו.

חשוב לציין כי במהלך כל התקופה שבה העובד מחזיק את המניות אז הוא זכאי לקבל את הדיבידנדים שהחברה מחלקת (אם היא מחלקת דיבידנדים).

כדאי מאוד לבדוק את היסטוריית הדיבידנדים של החברה שאתה מתחיל לעבוד בה בשביל להחליט אם אתה רוצה לקבל את הדיבידנדים או למכור את המניות.

בחברה שעבדתי בה זה היה תואם למה שתיאר @daat99 חוץ מהחזקה בחשבון נאמנות - אצלי היה אפשר למכור מתי שרוצים מרגע שמקבלים את המניה.

חוץ מהתרסקות המניה שציין @daat99 , עוד סיכון אם המניה נסחרת בדולר (או מטבע זר אחר) הוא ירידה בשער הדולר.
עוד פינה ב-ESPP שנסחרת בדולר היא *מתי* מתבצעת ההמרה לדולרים למטרת חישוב הסכום ממנו נגזר מספר המניות שהעובד יקבל - האם כל חודש הסכום השקלי מומר לדולר ונצבר, או שהסכום השקלי נצבר ומומר לדולרים ביום הענקת המניות? (אני משער שזה משתנה מחברה לחברה)

אצלי היה אפשר למכור מתי שרוצים מרגע שמקבלים את המניה.
תבדוק את זה שוב.
מה שאתה מתאר סותר את החוק נגד סחר במידע פנים.
לכל חברה יש תאריכים שבהם לעובדים אסור למכור מניות (בדרך כלל בתקופת הכנת הדו"חות הרבעוניים) ועובד שמוכר מניות בתאריכים אלו עובר על החוק.

מוסיף לדברים של @daat99 ו @יובל ע"פ איך שזה עובד אצלי

1. ההמרה לדולרים מתבצעת בכל חודש על פי ההפרשה של אותו חודש ושער הדולר של אותו חודש. לא יודע כיצד נקבע השער המדויק.
2. לאחר כל התהליך, אם בחרתי להשאיר את המניות, שער הקניה שנרשם הוא לא שער C וגם לא C-15% אלא השער של המניה בסוף התקופה - שער B.
זה הגיוני כי על כל ההפרש בין שער C-15% ושער B שילמתי מס הכנסה.
3. בסוף התקופה אני נוהג להעביר את המניות לחשבון מסחר הפרטי שלי ומשם אני יכול לעשות עם המניות מה שאני רוצה. את אף אחד כבר לא מעניין שהם הגיעו במקור מתוכנית ESPP.

ולסיכום, אם מעמידים את הסיכונים שקיימים בתוכנית שהם
1. הפסד כתוצאה משינוי שער שקל-דולר.
2. הפסד כתוצאה מירידה בערך המניה בדיוק ב2-3 ימים עד המכירה

מול מה שהיא נותנת שזה למעלה מ15% רווח בתוחלת, אז זאת תוכנית מאוד טובה ואני מפריש אליה את המקסימום שהמעביד מאפשר - 7% מהשכר.

3. בסוף התקופה אני נוהג להעביר את המניות לחשבון מסחר הפרטי שלי ומשם אני יכול לעשות עם המניות מה שאני רוצה. את אף אחד כבר לא מעניין שהם הגיעו במקור מתוכנית ESPP.
את אף אחד לא מעניין איפה אתה מחזיק את המניות.
מבחינת החוק אסור לך למכור אותן בתאריכים מסוימים בלי קשר לאיפה אתה מחזיק אותן.

את אף אחד לא מעניין איפה אתה מחזיק את המניות.
מבחינת החוק אסור לך למכור אותן בתאריכים מסוימים בלי קשר לאיפה אתה מחזיק אותן.

בגלל שאני עובד של החברה או בגלל שהם קשורים במקור לתוכנית ESPP?

בגלל שאני עובד של החברה או בגלל שהם קשורים במקור לתוכנית ESPP?
בגלל שאתה עובד בחברה וקיים חשש שכשהסתובבת במסדרון שמעת מידע שקשור לדו"חות הרבעוניים ולא גלוי לציבור.

בגלל שאתה עובד בחברה וקיים חשש שכשהסתובבת במסדרון שמעת מידע שקשור לדו"חות הרבעוניים ולא גלוי לציבור.

מניח שזה רשום באיזה מסמך של 100 עמודים שכל עובד חותם עליו בהתחלה אבל כל עוד אתה לא בהנהלה הבכירה ולא מדובר על סכומים משמעותיים זה לעולם לא יעניין אף אחד.
בלי קשר, אני יכול לספר גם שבמסמך היה רשום שאסור לבצע שורט על המניה של החברה שזה מאוד הגיוני. עובד שנכנס לשורט על המניה של החברה שלו זה חתיכת ניגוד אינטרסים.

@daat99 התייחסתי להחזקה בחשבון נאמנות ומכירה ״רק בתאריכים מוגדרים מראש״ כמו שתיארת - אצלי לא היה את זה.
זה נכון שבכל חברה יש זמנים ספציפיים שחלק מהעובדים לא יכולים למכור מניות, לא טענתי אחרת, אבל זה נכון בלי קשר לעניין.

@daat99 התייחסתי להחזקה בחשבון נאמנות ומכירה ״רק בתאריכים מוגדרים מראש״ כמו שתיארת - אצלי לא היה את זה.
ה"תאריכים מוגדרים מראש" זה התאריכים שבהם אין חשש שאתה נחשף למידע פנים.
גם אצלך יש את זה (זה החוק - זה לא תלוי בחברה ספציפית) אבל אולי לא גילו לך את זה או שסתם לא הקשבת למי שאמר לך את זה.

תודה לכל המגיבים, קיבלתי עוד פרטים:
במידה והעובד בוחר במכירה "מיידית" של המניות אז המכירה מתבצעת לפי מחיר שוק בין 2 ל-3 ימי עסקים לאחר סיום התוכנית וקיבוע מחיר C.
באותם 2-3 ימי עסקים מחיר המניה יכול להתרסק ולייצר הפסד בפועל לעובד!
במידה והמכירה בוצעה ברווח אז העובד ישלם מס רווחי הון על הרווח.
להבנתי ברגע שמסתיימת תקופת החצי שנה, אני יכול להחליט אם להחזיק או למכור, ההחלטה היא שלי ואני יכול לעשות אותה בזמן אמיתי תוך כדי שאני רואה מה מחיר המניה. זה לא שאני נותן הוראה וזה נמכר בשער מרקט שיהיה עוד 2-3 ימים. אז קשה לי לראות איך יהיה לי הפסד מתרחיש כזה כי זו לא מניה שעולה או יורדת בטווחים של 15% ביום ובטח לא בדקות.

ה"תאריכים מוגדרים מראש" זה התאריכים שבהם אין חשש שאתה נחשף למידע פנים.
תאריכי הכניסה והיציאה לתוכנית הם בתקופה שמותר לעובדים לסחור במניות. אז גם כאן אני לא חסום מלמכור את המניות מיידית בסוף התוכנית.

דבר מעניין שגם חקרתי. התוכנית היא לכלל עובדים החברה, אלפים שסביר שרובם משתתפים בה. תאריך הכניסה והיציאה זהים לכולם. הווה אומר שבסוף כל תקופה אמור להיות לחץ על המניה לרדת למטה לא? או שזה זניח בחברה עם נפח מסחר של כ- 400,000 יחידות מניה ביום?
יתרה מכך, אם השוק יודע על התוכנית הזו משקיעים חיצוניים ימכרו בתקופה של לפני סיום התוכנית כי הם יודעים שתהייה ירידה. הגיוני?

אז פשוט הלכתי אחורה לגרף המניה של החברה ופה ושם ראיתי שזה באמת ככה, למשל בפקיעה הקודמת יש כיס של ירידה ועליה בתקופה שלפני ואחרי פקיעת התוכנית. כ 7% ירידה הדרגתית ממחיר X ב 7 ימים לפני, שמירה על המחיר כמה ימים בזמן סביב הפקיעה ואז עליה הדרגתית בחזרה למחיר X.
פקיעה לפני זה- אין שינוי. לפני- ירידה שולית אבל רק אחרי- אז אפשר למכור במיידית ב 15% רווח. לפני- כנ"ל.

להבנתי ברגע שמסתיימת תקופת החצי שנה, אני יכול להחליט אם להחזיק או למכור, ההחלטה היא שלי ואני יכול לעשות אותה בזמן אמיתי תוך כדי שאני רואה מה מחיר המניה.
תבדוק את זה.
מאוד קשה לי להאמין שזה מה שמאפשרים לך לעשות.

תאריכי הכניסה והיציאה לתוכנית הם בתקופה שמותר לעובדים לסחור במניות. אז גם כאן אני לא חסום מלמכור את המניות מיידית בסוף התוכנית.
נכון אבל בין היום שבו אתה זכאי למניות לבין "יום הסליקה" שהוא היום שאתה מקבל את המניות בפועל עוברים בין 2 ל-3 ימי עסקים.

הווה אומר שבסוף כל תקופה אמור להיות לחץ על המניה לרדת למטה לא?
לא.
בתוכניות ESPP אתה לא קונה ומוכר בבורסה עצמה אלא דרך החברה ולכן הבורסה לא מודעת לפעולות הנ"ל.
החברה מנפיקה מניות לעובדים ורוכשת בחזרה את המניות של העובדים שרוצים למכור אותן.
היא כמובן יכולה לדלג על ההנפקה עבור עובד שהצהיר מראש על מכירה מיידית.

אז פשוט הלכתי אחורה לגרף המניה של החברה ופה ושם ראיתי שזה באמת ככה, למשל בפקיעה הקודמת יש כיס של ירידה ועליה בתקופה שלפני ואחרי פקיעת התוכנית. כ 7% ירידה הדרגתית ממחיר X ב 7 ימים לפני, שמירה על המחיר כמה ימים בזמן סביב הפקיעה ואז עליה הדרגתית בחזרה למחיר X.
זו תנודתיות רגילה בשוק ולא בהכרח קשורה להנפקות.

הכל תלוי איך בנויה התכנית. אצלי בחברה הקודמת קיבלתי את המניות למחרת הקנייה. לא היה 2-3 ימים הפרש. אצל אישתי אותו דבר. 2-3 הפרש יהיה אם התכנית מסתיימת בזמן שהחלון סגור ולא ניתן למכור. @daat99 כפי הנראה בחברה שלך מישהו לא עשה את החישובים נכון וESPP השתחרר בזמן החלון הסגור.

דבר מעניין שגם חקרתי. התוכנית היא לכלל עובדים החברה, אלפים שסביר שרובם משתתפים בה. תאריך הכניסה והיציאה זהים לכולם. הווה אומר שבסוף כל תקופה אמור להיות לחץ על המניה לרדת למטה לא? או שזה זניח בחברה עם נפח מסחר של כ- 400,000 יחידות מניה ביום?
יתרה מכך, אם השוק יודע על התוכנית הזו משקיעים חיצוניים ימכרו בתקופה של לפני סיום התוכנית כי הם יודעים שתהייה ירידה. הגיוני?
זאת הייתה אחת הסיבות שהעדפתי לא לעשות Same day sell אוטומטי המתבצע ע"י פקודת מארקט בדר"כ אלה למכור בעצמי תוך כדי הצבת לימיט.

הכל תלוי איך בנויה התכנית. אצלי בחברה הקודמת קיבלתי את המניות למחרת הקנייה. לא היה 2-3 ימים הפרש. אצל אישתי אותו דבר. 2-3 הפרש יהיה אם התכנית מסתיימת בזמן שהחלון סגור ולא ניתן למכור. @daat99 כפי הנראה בחברה שלך מישהו לא עשה את החישובים נכון וESPP השתחרר בזמן החלון הסגור.
אתה לרוב תקבל את המניות למחרת אבל אם תקרא את האותיות הקטנות של התוכנית אתה תראה שיש שם הגבלה ל-3 ימי עסקים.
(גם אני רוב הזמן קיבלתי את המניות ביום העוקב).

אתה לרוב תקבל את המניות למחרת אבל אם תקרא את האותיות הקטנות של התוכנית אתה תראה שיש שם הגבלה ל-3 ימי עסקים.
(גם אני רוב הזמן קיבלתי את המניות ביום העוקב).
קראתי ולא מצאתי. יתרה מזאת - בחברה קודמת שעבדתי בה ידעתי שהברוקר מוכר אוטומטית יום למחר קבלת הESPP למי שבחר מכירה אוטומתית.

מוסיף לדברים של @daat99 ו @יובל ע"פ איך שזה עובד אצלי

1. ההמרה לדולרים מתבצעת בכל חודש על פי ההפרשה של אותו חודש ושער הדולר של אותו חודש. לא יודע כיצד נקבע השער המדויק.
2. לאחר כל התהליך, אם בחרתי להשאיר את המניות, שער הקניה שנרשם הוא לא שער C וגם לא C-15% אלא השער של המניה בסוף התקופה - שער B.
זה הגיוני כי על כל ההפרש בין שער C-15% ושער B שילמתי מס הכנסה.

ולסיכום, אם מעמידים את הסיכונים שקיימים בתוכנית שהם
1. הפסד כתוצאה משינוי שער שקל-דולר.
2. הפסד כתוצאה מירידה בערך המניה בדיוק ב2-3 ימים עד המכירה

מול מה שהיא נותנת שזה למעלה מ15% רווח בתוחלת, אז זאת תוכנית מאוד טובה ואני מפריש אליה את המקסימום שהמעביד מאפשר - 7% מהשכר.

אני אשמח לדעת איך אתה מעביר את המניות/דולרים מהESPP ישר לחשבון ההשקעות שלך במקום להעביר את זה דרך החשבון בנק.
כמה עמלה זה עולה לך? והאם אתה צריך דולרים בחשבון הESPP בשביל לשלם את העמלה על העברת מניות?
זה נשמע לי עדיף על מה שאני עושה עכשיו, מחכה שהדולרים מהQUICK SALE יומרו לשקלים ויגיעו לחשבון בנק ואז להעביר שקלים לחשבון השקעות ולהמיר חזרה לדולרים בחשבון...

@פזרן אתה צודק. היתרון הגדול בלפעול כך זה החיסכון של ההמרות למי שגם ככה משקיע בסופו של דבר בדולרים.
אני בדרך כלל גם לא ממהר למכור באופן מיידי את המניות. מחכה להצטברות של 2 תוכניות רצופות (12 חודשים) לפני שאני מוכר.
האופן שבו זה מתבצע זה שאם אתה לא מבקש מהמעסיק למכור ולהעביר את הכסף ישר למשכורת, הוא מעביר את המניות לבית ההשקעות שמולו הוא מתנהל, במקרה שלי זה תמיר פישמן.
לאחר מספר ימים, כשאני יודע שזה כבר בוודאות שם, אני פונה לתמיר פישמן ומבקש מהם לעשות ההעברה של המניות לחשבון המסחר שלי.
כל התהליך מתבצע ללא שום עלות.
אני בדרך כלל מוודא לאחר מכן (ע"י בקשת שאילתת מס מבית ההשקעות המקבל) שבהעברת המניות בין 2 בתי ההשקעות, עברה גם עלות הרכישה (שער B מתחילת הדיון) כראוי. אם נפלה טעות בדרך ונרשם שער נמוך יותר, זה יגרום לתשלום מס גבוה מדי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Michel חיפוש עובדת סיעודית לאימי אוף טופיק 13
E מערכת פניות הציבור באתר האינטרנט של רשות המסים (מפ"ל) לא עובדת מיסים 2
L איך כלכלת שבדיה עובדת? אוף טופיק 7
yossik עובדת סיעודית - התנהלות כספית, זכויות וחובות אוף טופיק 55
P מנסה להבין איך עובדת הפרשה לקרן השתלמות צרכנות פיננסית 5
bobby איך עובדת ההמרה בין שקל למטבע הבסיס של CSPX שקלית של Blackrock? שוק ההון 33
ש האם מישהו מכיר את השיטה והיא עובדת? שוק ההון 7
ע שלום איך הלכה למעשה עובדת ריבית דריבית? אני אמור להשקיע חזרה את התשואה? שוק ההון 17
Adrian Veidt חשבון IB ובת זוג עובדת בנק שוק ההון 6
c881 אמ:לק בת 18,עובדת מכיתה ג', חסכון של 85,000$ אוף טופיק 39
adamshalev איך עובדת הבורסה (1958) אוף טופיק 2
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
M כמה שאלות על תוכנית העלת מסים של האוצר למימון מלחמה מיסים 4
מ תוכנית מילוט אוף טופיק 26
F תשואה ממוצעת 7%, ריבית 8%, האם תוכנית ההשקעות תשתנה? שוק ההון 3
Zach Moshe תוכנית Insured Bank Deposit Sweep של IB - יש חסרונות? שוק ההון 1
yancuk תוכנית עבודה עבור רכישת נכס נדל"ן 10
milx תוכנית חסכון לנכדים שתחולק לאחר פטירת הסבתא פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 41
Shnizelia האם תוכנית מחיר למשתכן הגיע לכדי מיצוי? נדל"ן 61
ע גיל 60 ומיסוי מניות RSU לפי תוכנית 102 מיסים 5