• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תהיות של סולידי מתחיל ושאלות תיאורטיות בנוגע לגיבוש תוכנית.

• פותח הנושא Deleted member 8742
  • פורסם בתאריך
D

Deleted member 8742

שלום לחברי הפורום,
אני סטודנט בן 25, בעל הוצאות מינמליות לשנתיים-שלוש הקרובות- גר אצל ההורים. לאחר קריאה מרובת שעות של הבלוג, מתחילה להתגבש בראשי תכנית השקעות ואשמח לקבל כמה חידודים או לפחות "אישור" שאני בכיוון הנכון.

*אני מודע לכך שהדיון אינו מהווה ייעוץ פיננסי ושכל תגובה היא לא מעבר לדעתו האישית של המשתמש.

"נכסים":

1. יש בידי קופת גמל באקסלנס, שכרגע מופקדים בה 47,000 שקלים. זו קופה שנפתחה על ידי ההורים שלי לפני 2008, ולכן מותר לי לבצע משיכה חד פעמית של הסכום פטורה ממס, אבל אסור לי לבצע הפקדות נוספות.
המסלול הנוכחי של הקופה הוא אג"ח בלבד (385).

2.אני מתכוון להשקיע סכום התחלתי של 50000 שקלים בחשבון עצמאי באחד מבתי ההשקעות. נקבעה לי פגישת ייעוץ חינמי עם נציג של אקסלנס לרביעי הקרוב. זה ישאיר לי מספיק כסף בעובר ושב שיחזיק אותי עד לסיום התואר.

הקצאת משאבים:

אני סטודנט להנדסת חשמל, צפוי לסיים את התואר שנה הבאה. מאחר ויש לי אפשרות להמשיך לגור אצל ההורים עוד שנתיים-שלוש, אני מתכנן לבצע חיסכון מסיבי של לפחות 90% מהמשכורת שלי מרגע סיום התואר ומציאת עבודה, לפחות למשך שנה שלמה.

זו לא סתם ציפייה מנותקת מהמציאות. עוד לפני היכרותי עם הבלוג, האמנתי במנטרה שלא צריך לשלם על משהו שלא שבור. אף פעם לא הייתי שותף לתרבות הצריכה האגרסיבית של הדור הצעיר. אני מהמוזרים שנשארים עם אותו סמארטפון סיני זול 5 שנים ומחליפים מחשב רק כשהמעבד מתחיל לשגר ליקום מקביל "0" ו"1". למען הסר ספק, אני לא צריך יותר מחיבור לאינטרנט כדי לספק את כל צרכי הבידור שלי.

אני שותף לאמונה של הסולידית שבטווח הארוך השוק יעלה, למרות המהמורות בדרך. אני מבין שהשקעה בגימיק כזה או אחר כמו פייסבוק הבאה או ביטקוין זה לא הרבה מעבר להימורים בקזינו . לכן המטרה שלי היא להשקיע לתקופה ארוכה של עשורים כך שבתקווה אוכל אולי לממש את החלום של פרישה מוקדמת.

לאור זאת, ולאור התחשבות בכלל האצבע הקובע כי פלח התיק הלא מסוכן צריך להיות קרוב לגיל של המשקיע בשנים, החלטתי שעבורי יהיה נכון להרכיב תיק 20/80 לטובת מניות, שמכיל כמובן רק קרנות מחקות מדד. אני מודע לכך שבשבוע אחד אני עלול לחוות ירידה של 40% בערך התיק, ולהערכתי אהיה מסוגל להתמודד עם זה בלי לעשות טעויות פטאליות כמו מכירה בהפסד.

זה התיק שאני חושב עליו כרגע:

40% מניות ארהב, מחקה מדד s$p500 שמציעים לי בקופת הגמל.

32%- מניות עולם של מדינות מפותחות- תכלית MSCI WORLD TTF

8%-נדל"ן-איביאי סל ריט ארה”ב (סימול: 5122692)

20% קרן אג"ח ממשלתי כללי - MTF מחקה אג"ח ממשלתיות

- אני מניח שהנדלן הוא הרכיב היחיד כאן שאולי סוטה מעט מרוח הפורום, אבל בעיקרון הוספתי אותו כי אני מאמין בנדל"ן בארה"ב (תחושת בטן) וקראתי דעות שתוספת מניות נדלן בחלק המנייתי יוצרת פיזור נוסף "שונה" ממניות אחרות מבחינת סיכונים/תשואות.

ועכשיו לשאלות:

1. קודם כל לגבי s&p500, אין לי שליטה על המסלולים להשקעה בקופת הגמל והמסלול היחיד אצלם שנראה לי נורמלי עם קרן מחקה הוא מסלול חדש שלהם מחקה מדד s&p500:
https://www.xnes.co.il/pension/KupaList/tzuot/medadi-menayot-500.aspx

החשיבה שלי היא שמאחר ואני פטור ממס בקופה הזאת והכסף נזיל, יהיה חכם להשקיע בה את הנתח האגריסיבי ביותר מהתיק כדי לצמצם מיסוי רווחי הון. חסרונות/דאגות:

א. מאחר ואין לי אפשרות להפקיד כספים חדשים נטולי מס בקופת הגמל , ואני גם לא רוצה למשוך כספים ובכך לכווץ את פוטנציאל הגדילה של התיק, הקצאת הנכסים שהגדרתי תנטה בחודשים הראשונים לטובת מניות ארהב, בערך 50% במקום 40%. על חשבון מניות עולם. בהמשך אוכל להזרים עוד כסף לחלקים האחרים ולאזן את זה.

ב. שמתי לב שמסלול "מחקה" הוא לא בדיוק מחקה מדויק של המדד, ויש לי עוד שאלות על זה בהמשך. אבל לצורך העניין, מה מבטיח לי שהמסלול הזה יחקה נאמנה את מדד s&p 500 ולא יכניסו לשם כל מיני טריקים של ניהול אקטיבי? (גם ככה בטח הם מפציצים שם בדמי ניהול). הבעיה היא שאין נתוני עבר על הביצעים שלהם כי זה מסלול חדש.

2. מצאתי שתי קרנות מחקות מניות עולם, ולפי פאנדר יש הבדל של 20% בתשואה שלהם בתקופה של 5 שנים אחרונות, איך זה יתכן אם הן מחקות כביכול אותו מדד?
https://www.funder.co.il/fundlist/n/msci world

זכור לי במעורפל מהבלוג משהו על עקיבה סינתטית, אבל אני מודה שהמושגים הטכניים בפוסט ההוא עברו לי מעל הראש. אשמח אם מישהו יוכל לתקצר לי את העניין בשפת פשוטי העם.

3.באתר פאנדר יש הפרדה בין דמי ניהול לדמי נאמנות, יש להם אותו משקל בשקלול הפסדים סופי? ומהם סדרי הגודל שאני צריך לחפש עבור אחוזי דמי ניהול בקרנות מחקות?

4. הסולידית ממליצה שהחלק הלא מנייתי בתיק יורכב באג"ח קצר מועד בריבית קבועה, לטווח קצר עד בינוני. אני לא רוצה יותר מדי לשבור את הראש, קרן כללית אחת כמו MTF מחקה אג"ח ממשלתיות, תכסה אותי בעניין הזה?

5.באופן כללי, חסר לי מאוד בבלוג דוגמאות פרקטיות לחיפוש וסינון קרנות. הפוסט של "שוקולד מריר" נגע בזה קצת אבל לא מספיק בשבילי. לצרכים שלי, איך אני מוצא קרנות מחקות מניות עולם לדוגמא (מאיזה אתר, מה לחפש...), ועל סמך אילו קריטריונים עלי לבחור מביניהן? האם אני צריך לבדוק כמה טוב כל אחת מחקה את המדד? להסתכל רק על "דמי נאמנות" ו"דמי ניהול"? להשוות רק על סמך הביצועים שלהן?

אשמח לשמוע כל דעה או תובנה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ו תהיות בנוגע להתייחסותה של הסולידית ל-"מודל החרדי". פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 34
I תהיות של תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 12
abby1994 תהיות של התחלה התפתחות אישית 14
R תהיות לגבי אחזקה ישירה של אג״ח מבחינת מיסוי מיסים 29
AlexNOSAM תהיות של בחור בן 22 יומני מסע אישיים 34
S תהיות על יעילות השקעות שמערבות סיכון למס ירושה אמריקאי מיסים 7
ז תהיות לגבי התיק ולגבי דיבידנד שוק ההון 15
stamEhad לוקחים משכנתא פעם ראשונה - התייעצות, תהיות ושאלות נדל"ן 14
I תהיות על המצב הפיננסי העולמי, משבר הנדל"ן בארץ ולאן מועדות פנינו אוף טופיק 435
Roi גוגל תהיות לנפילה אחרי הדוח מאתמול שוק ההון 16
arvin תהיות ושבירת ראש למה לא להשקיע רק ב-S&P 500 שוק ההון 77
א תהיות בעקבות הסכסוך הרוסי - אוקראיני שוק ההון 7
M תהיות לגבי קרנות באופן כללי וקרנות סינטתיות באופן ספציפי שוק ההון 32
כ תהיות לגבי בחירת מדד להשקעה ב IRA שוק ההון 5
T תהיות בנוגע לתיק שוק ההון 32
ד תהיות על ה"מסלול הרגיל" אוף טופיק 34
כ תהיות לגבי לתיקון 190 כאלטרנטיבה לחשבון ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
Y תהיות לגבי השקעה בסיכון נמוך שוק ההון 6
L תהיות לגבי האינפלציה בשנים הקרובות שוק ההון 82
U תהיות לגבי השקעה לפי משקל שוק שוק ההון 39
M [תהיות בעקבות משבר הקורונה] אוף טופיק 63
Henchman34 תהיות לגבי ביטוח דירה צרכנות פיננסית 53
מ תהיות על קופת גמל ותיקה שוק ההון 9
E פנסיה - מספר תהיות ושאלות צרכנות פיננסית 0
H קרן פנסיה- תהיות צרכנות פיננסית 15
C מכר שנפטר- מעלה תהיות אוף טופיק 3
C תהיות לגבי סיפוק מהעבודה התפתחות אישית 6
Oyi תהיות לגבי פתיחת חשבון מסחר בארץ שוק ההון 18
יבגני וולף תהיות לגבי אגרות חוב שוק ההון 3
יבגני וולף תהיות על מניות reit שוק ההון 6
קרן תהיות למי שלא רכש דירה נדל"ן 81
Odysseus תהיות לגבי רדיפת תענוגות אוף טופיק 9
Sinister תהיות על חופש ברוח יום העצמאות אוף טופיק 21
Henchman34 תהיות על בחירת אג"ח בחלק הפחות תנודתי בתיק. שוק ההון 118
snail תהיות לגבי ריבית בנק ישראל אוף טופיק 14
Michel ביצוע מהלך משמעותי של הפקדה עצמאית בקרן פנסיה מקיפה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ש תכנית הDRIP של אינטראקטיב ישראל שוק ההון 1
yanosh34 עודף לא ברור של זיכוי לפי סעיף 45א מיסים 15
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
מ ביטול טיסות של חברות לואוקוסט - האם חכם? אוף טופיק 19
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 3
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16

נושאים דומים

Back