• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עליית מחירי הדירות החדשות יותר לעומת דירות ישנות - תוכנית פעולה

מתחבט

משתמש סולידי
דירוג
7
שלום לכולם.
בשנה האחרונה ניתן לראות בלא מעט ערים במרכז עליה של 10% בנכסים ישנים, ואילו 20 וגם 30% בנכסים חדשים יחסית (עד 20 שנה הכוללות ממ"ד ומרפסת).
המתווכים אומרים שהסיבות (שזה הגיוני בסה"כ) הן: 1) בגלל הקורונה אנשים רוצים מרפסת. 2) בגלל מבצע "שומר החומות" אנשים רוצים רק דירה עם ממ"ד.
ב-yad2 לא רואים הרבה דירות חדשות יחסית (לא מקבלן הכוונה).
אני שואל את עצמי האם כדאי למכור 2 דירות ישנות שלי כל אחת 3 חדרים ולקנות דירת 4 חדרים חדשה יחסית (בשכונה יותר נחשבת).
במהלך הזה אפסיד מיסים וכנראה אאלץ להוסיף למשכנתא.
יתרונות:
1) לא אצטרך לתחזק 2 דירות שהם במצב סביר מינוס (לא משופצות אבל תקינות יחסית) אלא תהיה דירה אחת לתחזק
2) אולי גם אעבור לגור בדירה הזו מתישהו, ואם לא אקנה עכשיו מעבר לדירה כזו יהיה כבר רק במסגרת שכירות
3) כרגע מבחינת הכנסות משכירות ההבדל לא יהיה כ"כ גדול, גם יהיה יותר קל למצוא שוכרים כשצריך
4) אם תהיה עלייה כמו שהייתה השנה, היא תכסה את העליה של 2 הדירות וגם קצת מיסים

חסרונות:
1) הפסד כסף במידי
2) לטווח רחוק אולי כן יהיו פינוים בינויים ותהיה ג'נטריפיקציה (אבל כרגע זה לא נראה בעתיד הנראה לעין)
2) אם תהיה ירידה במחירים ההפסד יהיה גדול יותר

אשמח לשמוע תובנות על המהלך.

עוד שיקול - "כל הביצים בסל אחד".
אם יש לך דירה אחרת שמושכרת ב-X ויש בעיות (דייר סרבן, לא מצליח להשכיר וכו') - אתה מפסיד X כל חודש
אם יש לך 2 דירות שמושכרות כל אחת ב-X/2 ויש באחת מהן בעיות - אתה מפסיד X/2 כל חודש

אשמח לשמוע תובנות על המהלך.
כל יתרון שתשיג בך לדעתי יתאיין בגלל המיסוי המטורף שתשלם פה.
מה גם בדירות ישנות יש UPSIDE בחדשות לא ממש.

כל יתרון שתשיג בך לדעתי יתאיין בגלל המיסוי המטורף שתשלם פה.
מה גם בדירות ישנות יש UPSIDE בחדשות לא ממש.
כשאתה מדבר על upside במקרה הזה אתה מדבר על סיכוי להתחדשות עירונית?

אני רוצה רגע להתייחס לנתונים כמו שהם עכשיו:
2 דירות ששוות 1.6 לעומת דירה ששווה 2.7.

הדירות עלו בפחות מ-10%, ואילו דירה כזו של ה-2.7 עלתה ב-30% (הייתה שווה לפני שנה 2.1), אם המגמה תמשיך במשך השנתיים הבאות - שנה הבאה שתי הדירות ישתוו לדירה האחת (3.5 כל אחת מהאפשרויות), שנה לאחר מכן (בעוד שנתיים) - 2 הדירות שוות 3.8 לעומת 4.5 (ופה כבר המיסים יתכסו, נניח שהם בערך 400K).
האם אנשים יקנו דירות כאלו ב-4.5 כאשר 3 שנים קודם הדירות האלו היו שוות 2.1, או שהטירלול הזה חייב להיפסק לדעתך?

כשאתה מדבר על upside במקרה הזה אתה מדבר על סיכוי להתחדשות עירונית?
נכון.
האם אנשים יקנו דירות כאלו ב-4.5 כאשר 3 שנים קודם הדירות האלו היו שוות 2.1, או שהטירלול הזה חייב להיפסק לדעתך?
אתה שואל אותי מה יהיה בעתיד?
דעתי: כנראה שבעתיד הקרוב אנחנו הולכים להמשך עליות, לפחות למשך שנה/שנתיים נוספים.
בטווח הארוך היותר המצב הנוכחי אינו בר קיימה ויהיה חייב לפחות להתייצב.

כשאתה מחשב עלויות עסקה תחשב עלויות מכירה (אגרות, עו"ד, מתווך וכו'), מס שבח (כולל על הפחת!), מס רכישה ועלויות רכישה.
לדעתי העלויות גבוהות יותר ממה שאתה חושב.

בגלל המיסוי המטורף שתשלם פה.
אפשר לקבל פטור משבח על מכירת שתי דירות ורכישת דירה אחת במקום, אם הדירה הנרכשת עולה לפחות 75% ממחיר שתי הדירות שנמכרו (יש לזה כמובן סייגים ותנאים שצריך לראות שהוא עומד בהם).

קודם כל, האם אתה רוצה להיכנס לחוג הזה ובטוח שאכן תערוך מחקר שוק ותקנה ולא פתאום תשנה את דעתך באמצע?
זה חוג דורש, עם הרבה מטלות בית, בירוקרטיה וכו'..

ממליץ לוודא שמה שהאזרח הקטן תקף למה שאתה שוקל, כי זה מאוד משמעותי.

עוד משהו שחשוב לקחת בחשבון זה תשואת שכירות נדרשת, לא כתבת איפה הדירות, אבל אני חושב שבאופן כללי ככל שהדירה יותר יקרה תשואל השכירות נמוכה יותר.

האם אתה חושב לקנות גם דירה למגורים בשלב מסוים?
אם כן יכול להיות שכדאי לך למכור דירה אחת ולקנות דירה למגורים, או כמו שכתבת דירה שכרגע תהיה השקעה ובעתיד אולי תעבור לגור בה, או דירה בפרייסיל.

קודם כל, האם אתה רוצה להיכנס לחוג הזה ובטוח שאכן תערוך מחקר שוק ותקנה ולא פתאום תשנה את דעתך באמצע?
זה חוג דורש, עם הרבה מטלות בית, בירוקרטיה וכו'..
מה הכוונה חוג? לא ממש הבנתי על מה אתה מדבר...
עוד משהו שחשוב לקחת בחשבון זה תשואת שכירות נדרשת, לא כתבת איפה הדירות, אבל אני חושב שבאופן כללי ככל שהדירה יותר יקרה תשואל השכירות נמוכה יותר.
האם לבעלי דירות בתל אביב אכפת מתשואת השכירות, או שהם מסתכלים בעיקר על עליית הערך? כי עושה רושם שהמחירים האסטרונומיים הולכים להיות לא רק בת"א.

אפשר לקבל פטור משבח על מכירת שתי דירות ורכישת דירה אחת במקום, אם הדירה הנרכשת עולה לפחות 75% ממחיר שתי הדירות שנמכרו (יש לזה כמובן סייגים ותנאים שצריך לראות שהוא עומד בהם).
עד תקרה יחסית נמוכה ביחס למכירי המרכז

נכון.

אתה שואל אותי מה יהיה בעתיד?
דעתי: כנראה שבעתיד הקרוב אנחנו הולכים להמשך עליות, לפחות למשך שנה/שנתיים נוספים.
בטווח הארוך היותר המצב הנוכחי אינו בר קיימה ויהיה חייב לפחות להתייצב.
אז אתה גם רואה סנריו שעוד שנתיים דירה יחסית חדשה באחת מהשכונות החזקות בפ"ת עולה מעל 4 מיליון שקל?
כשאתה מחשב עלויות עסקה תחשב עלויות מכירה (אגרות, עו"ד, מתווך וכו'), מס שבח (כולל על הפחת!), מס רכישה ועלויות רכישה.
לדעתי העלויות גבוהות יותר ממה שאתה חושב.
נתונים נוספים ושאלות:
1) יש דירה שלישית שאנחנו גרים בה, אז נוריד כרגע את הפטור ממכירת 2 דירות.
2) בדירה אחת מס השבח יהיה ליניארי מ-2014 (נקנתה ב-2005), וכמעט לא יהיה פחת בגלל שגרנו בה רוב השנים. אם כבר ככל שעולה הזמן מס השבח רק יעלה, האם זה גם שיקול?
3) שתי הדירות נמצאות בתוך 800 מטר מתחנת מטרו קרובה. במידה ו"מס המטרו" אכן יהיה כשיהיה, אני או יורשי ירצו למכור את הדירות ואז עלולים לגלות שמס השבח הוא 75%. האם זה גם שיקול?
4) כלומר עד כה מס השבח ומס רכישה יהיה 400K פלוס.
5) עו"ד להתעסקות עם 3 דירות - באזור 50K. אולי יש עוד עלויות שאני לא יודע?
6) מתווך - 100K+
7) שיפוץ בדירה החדשה - מקווה שלא
8) תאריך כניסה לדירה, הפסד שכירויות לפי מועד הפינוי - כמה עשרות אלפי שקלים
האם עדיין העלויות נראות גדולות מדי לטרנזקציות האלו יחסית לשווי הדירה האחת לעומת השתיים אם המגמה ממשיכה?
האם אתה חושב שהמגמה בכלל תמשיך באותו כיוון? כלומר 30% עליה לשנה שנתיים הקרובות ובדירות ישנות רק 10%?

מה הכוונה חוג? לא ממש הבנתי על מה אתה מדבר...
חוג כלומר תחום עיסוק, למכור ולקנות דירות זה הרבה מאוד עבודה.

האם לבעלי דירות בתל אביב אכפת מתשואת השכירות, או שהם מסתכלים בעיקר על עליית הערך? כי עושה רושם שהמחירים האסטרונומיים הולכים להיות לא רק בת"א.
תשואת שכירות נמוכה אומרת שלא יהיה לך קל להחזיר את המימון שתיקח במידה ותיקי מימון גבוה. האם לבנק אכפת שמחיר הדירה עלה אבל אין לך איך לשלם את המשכנתא? בישראל נכון להיום אי אפשר לעשות ריפייננס ודירה לא מוכרים ברגע, ומחירי הנדלן גם יכולים להפסיק לעלות לכמה שנים, ואולי אפילו גם לרדת. כמובן שאי אפשר להתכונן לכל תרחיש, אבל בכל זאת צריך לנסות להיות יותר שמרניים בסכומים כאלו לדעתי.

בוודאי שאפשר.
הכוונה היא שאי אפשר לעשות:
Cash out refinance

ובמידה וגם ככה לקחת פרישה ארוכה, הריבית עלתה ומחירי הנדלן לא עלו, refinance רגיל לא יעזור במקרה של מחסור בכסף נזיל.

אומנם מורכב ומסובך יותר אבל אפשרי.
לבטח לא פשוט כמו בארה"ב.
בלי חוץ בנקאי?
איך אפשר לעשות את זה בארץ? אני אשמח לעשות את זה עוד כמה חודשים כאשר אשלים את הרכישה והשיפוץ של הדירה שאני רוכש.

בלי חוץ בנקאי?
איך אפשר לעשות את זה בארץ? אני אשמח לעשות את זה עוד כמה חודשים כאשר אשלים את הרכישה והשיפוץ של הדירה שאני רוכש.
גם בלי חוץ בנקאי רק צריך סיבה טובה.
שיפוץ זה דוגמא מצוינת, בנקים אוהבים לממן את זה, גם רכישת נכס אחר.

גם בלי חוץ בנקאי רק צריך סיבה טובה.
שיפוץ זה דוגמא מצוינת, בנקים אוהבים לממן את זה, גם רכישת נכס אחר.
נכס אחר לא על הפרק בשנה הקרובה, עבור שיפוץ יתנו להגדיל את המשכנתא? או שפשוט יתנו הלוואה נוספת בפרישה של עד 10 שנים?
איך ניגשים לזה? זה לא פרקטיקה רגילה בארץ.
תודה רבה

נכס אחר לא על הפרק בשנה הקרובה, עבור שיפוץ יתנו להגדיל את המשכנתא? או שפשוט יתנו הלוואה נוספת בפרישה של עד 10 שנים?
איך ניגשים לזה? זה לא פרקטיקה רגילה בארץ.
תודה רבה
תברר על משכנתא לכל מטרה
ניתן להגדיל את המשכנתא לעד 50% מערך הנכס

תברר על משכנתא לכל מטרה
ניתן להגדיל את המשכנתא לעד 50% מערך הנכס
משכנתא לכל מטרה היא יקרה מאוד ביחס למשכנתא רגילה ואני רוכש עם 75% מימון, אז הרעיון יהיה רלוונטי רק במידה והוא אפשרי עם 70-75 אחוז מימון.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y גישה לפתרון עליית מחירי הדיור נדל"ן 13
D כמות הכסף שצריך לחסוך בשנה בשביל "להשיג" את עליית מחירי הנדלן נדל"ן 93
קוף שמבין עליית מחירי הנדלן נדל"ן 15
M עליית מחירי דירות ממוצעת נדל"ן 13
א עליית מחירי הזהב שוק ההון 25
ג עליית שווי המטבע כתוצאה מקנייה - מט"ח שוק ההון 6
A מה באמת קובע עליית מחיר של מנייה שוק ההון 6
H שאלה האם כדאי למחזר הלוואות שיש לי עקב עליית הריבית? צרכנות פיננסית 3
O עליית דמי ניהול הזויה בקופות הגמל של מיטב IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
Z ביטול עליית ריבית על המשכנתא. נדל"ן 61
Z בשקעה בניירות ערך זרים אם אדם שהפסיד 30,000 ש"ח הפסד נומינלי אבל עליית שער החליפין מיתן את ההפסד ל20,000 ש"ח האם יוכר לו מלא הפסד הנומינלי לקיזוז? פוסטים מאיכות נמוכה 2
Y שינויים בלוח הסילוקין בעקבות עליית הריבית צרכנות פיננסית 7
A למה עליית הריבית בזמן אינפלציה גורמת לירידת המניות? שוק ההון 24
מ הירידות האחרונות מול עליית הדולר שוק ההון 29
A חוק חדש מדד תשומות הבנייה - האם חל רטרואקטיבית? עליית מחיר הבנייה ללא מרכיב הקרקע נדל"ן 4
freakazoid התייעצות לגבי קרן סל בנקים ישראל\ארה"ב לקראת עליית המדד שוק ההון 1
הק995 עליית ערך מניות מוחזקות ע"י חברה נחשבת רווח? מיסים 2
stamEhad השפעה צפויה של עליית ריבית ושל אינפלציה גבוהה על סוגי נכסים שונים שוק ההון 27
A תשואה משכר דירה או פוטנציאל עליית הערך - כיצד אתם מתעדפים את ההשקעה שלכם? נדל"ן 15
B הפיכת עליית גג ליחידת דיור אוף טופיק 3
M הגנה מפני עליית ריבית שוק ההון 6
מומו הברווז כמה עליית אינפלציה ועליית ריבית תהיה קטלנית למחירים? נדל"ן 8
ת ביטוח רכב - כיצד מחשבים עליית הפרמיה בהפעלת הפוליסה? והאם כדאי (כלכלית) להתעקש תמיד על ה.עצמית גבוה? צרכנות פיננסית 0
Y עליית שכר משמעותית - איך לשנות הפקדות לקרן השתלמות ופנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
A תשואה- דיבידנד או עליית ערך? שוק ההון 27
ג כדאיות השקעה בארה"ב לאור עליית הדולר שוק ההון 3
O החלפת קרן מחקה עקב עליית דמי ניהול שוק ההון 8
M עליית מחיר של אג"ח ממשקלתי שקלי שוק ההון 2
T השפעה של עליית\ירידת ריבית על התיק התאורתי הבא שוק ההון 4
ש גידור סיכון עליית דמי שכירות שוק ההון 8
ה עליית מחיר יחידה בקרן גורמת לחריגה בחשבון? שוק ההון 5
amikal איך עליית הריבית בארה"ב תשפיע על הבורסה (גם בישראל וגם בעולם)? שוק ההון 17
ע השקעה באג"ח לפני עליית ריבית שוק ההון 49
ש השפעת עליית ריבית על תיק לטווח יחסית קצר שוק ההון 2
adamshalev חשיפה לסקטור הבנקאות\פיננסים כגידור נגד עליית ריבית שוק ההון 28
ארגמן הגנה כנגד עליית המדד שוק ההון 8
O האם עליית שכר המינימום גוררת איתה התייקרות של מוצרים? צרכנות פיננסית 13
Waler קפיצה של מניות בתרחיש של עליית ריבית? שוק ההון 7
M האינפלציה השנתית ירדה ל-2.6%, מחירי הדירות חזרו לעלות פוסטים מאיכות נמוכה 47
R ת"א נדל"ן לעומת מחירי הדירות נדל"ן 5
בובין חוט-השני האם שינוי אופי אוכלוסיה יכול לתרום לירידת מחירי נד"לן? נדל"ן 29
R פיקוח ממשלתי על מחירי הדיור בעת רכישת דירה נדל"ן 43
I אתר שמשווה מחירי מחיה בין ערים בעולם מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 49
S שאלה: מגמות מחירי דירות לפי מודעות נדל"ן 6
A מה יקרה אם מחירי הדירות יקרסו? שוק ההון 44
M מדוע מחירי הדירות לא משוקלל במדד המחירים לצרכן ? נדל"ן 77
ה מחירי דירות- רשות המיסים נדל"ן 1
מ איך רפורמת המשפט תשפיע על מחירי הנדל"ן בישראל? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 37
F מחירי הדיור - האם הם יירדו? אם כן מתי? נדל"ן 2
F אתר/גרף שמאפשר לראות את ירידת מחירי הדיור נדל"ן 12

נושאים דומים

Back
למעלה