• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

IWDA בלונדון ובאמסטרדם

• פותח הנושא Lio
  • פורסם בתאריך

Lio

משתמש סולידי
דירוג
13
אהלן חברים,
לפני כשבועיים קניתי IWDA:LN בבורסת לונדון בגרסה הדולרית.
הסתבר לי שיש גם גרסה זהה של IWDA בבורסה של אמסטרדם: IWDA:NA.
כשביצעתי השוואה בין הביצועים של שתיהן הסתבר שיש עדיפות ברורה לקרן בבורסת אמסטרדם.
כמה שאלות עלות ומאוד אשמח להחכים וללמוד מהידע שלכם:
האם מדובר בקרן זהה לחלוטין מבחינת כל הפרטמטרים מלבד המטבע? (כך עולה מהתיאור שלהן).
האם המטבע הוא הגורם להבדל בין הביצועים?
האם נהוג לפצל השקעה בקרן זרה במטבע חוץ לשני מטבעות בכדי ליצור פיזור טוב יותר? (חצי מהסכום בלונדון וחצי באמסטרדם)
והאם העדיפות היא להשקיע בקרן סל בבורסה בה יש מסחר גבוה יותר באותה קרן? הבנתי שבלונדון המסחר בקרן זו יותר אינטנסיבי משאר המקומות.
המון תודה מראש,
ליאור

על פי דף הקרן, ההבדל הוא אכן רק במטבע. אני מניח שאותה הקרן נמכרת תחת טיקרים שונים ובבורסות שונות כדי להתאים ללקוחות עם העדפות שונות (בורסה, מטבע). תבחר את מה שנוח/זול לך לסחור בו וזה מה שחשוב.

תודה יבגני! באמצעות הקישור זה ברור יותר.
אכן נראה שמדובר באותה קרן עם סימול אחר לכל בורסה בה היא קיימת וככל הנראה ההבדל בביצועים נובע מהתמורות במטבע המקומי של אותה בורסה.
בדיעבד, אולי היה אכן רצוי לפצל את ההשקעה בקרן לשתי בורסות שונות לטובת פיזור מטבע.

לא מבין את הצורך בפיצול על שתי בורסות. בסופו של דבר, מה שהקרן סל הזאת מייצגת זה בעלות חלקית על אלפי חברות והיא רק נקובה בדולר, לא צמודה אליו. היא צמודה לאוסף כל המטבעות שהחברות המרכיבות אותה תלויות בו - שזה דולר, אבל גם אירו, יין ועשרות אחרים. קנייה של אותה הקרן בגרסא שנקובה במטבע אחר לא תתן לך שום פיזור נוסף.

אז זה מחזיר אותי לשאלה בה ניתן למצוא בכל בורסה עבור אותה קרן סל הבדל משמעותי בביצועים.
לדוגמא: EUNL הנסחרת בפרנקפוקט בשבוע מסויים מופיעה בתשואה חיובית ואילו IWDA הנסחרת בלונדון באותו שבוע עם תשואה שלילית.
לא הצלחתי לפענח מה הסיבה המדוייקת לכך.

אם אתה קונה שק אורז - אז מה שהוא צמוד אליו זה מחיר האורז. השווי שלו כפי שנקוב במטבעות שונים יהיה שונה - לפי יחס ההמרה בין המטבעות הללו. וככל שהשערים ישתנו, המספר האבסולוטי של יורוים/דולרים שנדרשים כדי לקנות את האורז הזה יעלו וירדו.
ההבדל שראית אמור לנבוע מהפרשי השער בין דולר ליורו - אבל גם בדולר וגם ביורו השווי הפנימי של מה שאתה קונה הוא אותו הדבר. לצורך העניין - תתרגם את שתי התוצאות למונחים של שקלים, ומנקודת מבטך כנראה שזה התשואה שחשובה.

הבנתי! עכשיו זה ברור לחלוטין מבחינתי.סוף סוף יש לי סדר בנושא.
רק משהו קטן שאני תוהה לגביו:
בקניית קרן סל זרה, האם יש חשיבות לפיזור בנושא מטבע? כלומר, האם עדיף לי להחזיק קרן זרה אחת בדולר ואחת באירו? האם שער ההמרה אל מול השקל רלוונטי ברגע שמדובר בהשקעה לטווח של מספר שנים?
לדוגמא: האירו הרי איבד רבות מערכו, אני מניח שזה משפיע בין היתר על ניירות ערך זרים שנקנו באירו.

אני אשתמש שוב בדוגמא שלי: אם קנית שק אורז ביורו, ומאז היורו איבד מערכו - האם איבדת כסף?

רק בהנחה ואמכור ואמיר לשקלים כשערך שק האורז ירד וכמו כן ערך המטבע ירד

"ערך שק האורז" הוא מה שחשוב פה - ואין לו שום קשר לערך המטבע.
אם שום דבר לא שינה את ערך האורז עצמו, אז כשהערך של יורו יפול פי 2, השווי הנקוב של האורז יהיה פי 2 יותר מטבעות יורו.

זו גם הסיבה שסחורות (וגם זהב) ונכסים ריאליים (כמו נדלן) נחשבים לפעמים כדרך להתמודד עם אינפלציה - כי כשערך הכסף עצמו יורד, הם שומרים על ערך "אמיתי" כלשהו.

ובחזרה ל-IWDA - מנקודת מבטך, כנראה רלוונטי הערך של התעודה הזאת הוא בשקלים. אם היא עוברת בדרך דרך דולרים או אירו זה חסר משמעות לחלוטין מבחינתך.

הבנתי!!
המון תודה על התגובות המהירות וההסבר הברור והמפורט

אם שום דבר לא שינה את ערך האורז עצמו, אז כשהערך של יורו יפול פי 2, השווי הנקוב של האורז יהיה פי 2 יותר מטבעות יורו.
רק כדי להבהיר, אבל אם שער השקל יתחזק (מול כל המטבעות), והנכסים שלי בדולר, בהנחה שאני חי וצורך בשקלים וצריך עכשיו את השקלים- הפסדתי כסף. כאן מה שהיה עוזר זה לא להחזיק עוד מאותו נכס ביורו, אלא אם הייתי מחזיק אותו מראש בשקלים. נכון?

רק כדי להבהיר, אבל אם שער השקל יתחזק (מול כל המטבעות), והנכסים שלי בדולר, בהנחה שאני חי וצורך בשקלים וצריך עכשיו את השקלים- הפסדתי כסף. כאן מה שהיה עוזר זה לא להחזיק עוד מאותו נכס ביורו, אלא אם הייתי מחזיק אותו מראש בשקלים. נכון?
לא מדוייק.
אם קנית מניה של טבע או פריגו בדולרים (הן נסחרות בארצות הברית ולכן אתה רוכש חלק מהן כאשר אתה קונה את המדד) אז ערכן בשקלים נשאר זהה לשוק הישראלי ולכן היא תייצג "תשואה" דולרית עבור אותה כמות של שקלים ולכן אתה לא מאבד שום דבר.
אתה צריך לזכור כי גם כשאתה רוכש מדד אתה למעשה רוכש חלק בחברות אמיתיות שעוסקות בפעילות עסקית במטבעות שונים ולכן אתה חשוף כמעט לכל המטבעות ברמה כזו או אחרת.
עקב כך תנודה במטבע יחיד לא תמיד תשאיר אותך בחוץ אלא תבלע בתוך רעש התנועות של שאר המטבעות.

אתה צריך לזכור כי גם כשאתה רוכש מדד אתה למעשה רוכש חלק בחברות אמיתיות שעוסקות בפעילות עסקית במטבעות שונים ולכן אתה חשוף כמעט לכל המטבעות ברמה כזו או אחרת.
הבעיה היא לא כל המטבעות, הבעיה היא הייסוף של השקל מול כל המטבעות בגלל התחזקות שלו, אם אני מבין נכון.
אם קנית מניה של טבע או פריגו בדולרים (הן נסחרות בארצות הברית ולכן אתה רוכש חלק מהן כאשר אתה קונה את המדד) אז ערכן בשקלים נשאר זהה לשוק הישראלי ולכן היא תייצג "תשואה" דולרית עבור אותה כמות של שקלים ולכן אתה לא מאבד שום דבר.
ואם מדובר על מדד כלל עולמי, כמו VTI/VT שנקוב בדולרים?

ואם מדובר על מדד כלל עולמי, כמו VTI/VT שנקוב בדולרים?
זה ממש לא משנה באיזה מטבע המדד נקוב, הוא עדיין מייצג חברות שמשתמשות כמעט בכל המטבעות לצורך עסקים.

אם השקל עצמו יתחזק אבל כל המטבעות בעולם יחלשו אז משקיעי המדדים הבין-לאומיים הישראלים יהיו בבעיה כי השווי האמיתי של רוב החברות בעולם התכווץ לעומת המטבע הסחיר בישראל.

קח לדוגמא חברה ששווה 100 מיליון שקל היום וכל נכסיה בישראל - עם שער של 4 שקל לדולר היא שווה 25 מיליון דולר.
לצורך הדוגמא נניח הנחה לא ריאלית שלחברה יש 25 מיליון מניות שכל מניה נסחרת תמיד בשווי האמיתי של החברה ללא תנודות שוק.
כלומר היום מחיר המניה הוא 1 דולר (או 4 שקל).
ניקח לדוגמא משקיע ישראלי שהשקיע בחברה 400 שקל (100 דולר) ורכש 100 מניות.

בשלב הבא נדמיין התחזקות של השקל מול הדולר ודולר אחד שווה 2 שקלים במקום 4 ללא שינוי בשווי האמיתי של החברה.

השווי האמיתי של החברה בשקלים נשאר 100 מיליון שקל כמו שהוא היה קודם כי כל הנכסים שלה והעסקים שלה נמצאים בישראל (הרווחים וההוצאות נקובים בשקלים).
כלומר כעת השווי שלה הוא 50 מיליון דולר (שער הדולר ירד ל-2 במקום 4) ומכיוון שההנחה היא שאנשים מוכנים לשלם בדיוק את כמה שנכסי החברה שווים אז מחיר המניה היום הוא 2 דולר במקום 1.

כעט נחזור למשקיע הישראלי - יש לו עדיין 100 מניות שעכשיו שוות 200 דולר.
הוא מוכר אותן באמצעות ברוקר רובין הוד ללא עמלות מסחר ומכיוון שאין לו רווחי הון הוא גם לא משלם מיסים!
כלומר יש לו בחשבון 200 דולר.
לאחר המרה לשקלים בבנק הבינלאומי שנתן לו פטור מעמלת חליפין נשאר לו 400 שקל בחשבון.

כלומר המשקיע הישראלי לא הרויח ולא הפסיד כלום מעצם התחזקות השקל.

אם נחזור למציאות אז התחזקות השקל בצורה כה משמעותית תגרום לעסקים מארצות אחרות לצמצם רכישות של דברים שמייצרים בישראל ולצמצם העסקת עובדים בישראל בגלל הכפלת העלויות לרמה שלא משתלמת כלכלית.
קשיים בייצוא ובתעסוקה יגרמו לשקל לספוג מכה קשה ולחזור למקומו הטבעי לפני התחזקותו הלא רציונאלית.

במילים אחרות - המטבעות של ארצות יציבות נעות בטווח מסויים והמטבעות של ארצות לא יציבות מתפרעים.
מכיוון שאנו נמצאים במדינה יחסית יציבה (נתעלם לרגע מאיום ההשמדה שאנו חווים) אז ערך המטבע שלנו יחסית לעולם אמור להישאר בטווח ריאלי ללא התחזקות או החלשות יוצאות דופן.

מכיוון שאנו נמצאים במדינה יחסית יציבה (נתעלם לרגע מאיום ההשמדה שאנו חווים) אז ערך המטבע שלנו יחסית לעולם אמור להישאר בטווח ריאלי ללא התחזקות או החלשות יוצאות דופן
ירידה של נניח 30% לאיזור 2.80 (היו כבר דברים כאלה) זה טווח ריאלי/ירידה לא יוצאת דופן? האם זה משהו שניתן לשלול בטווחי זמן של עשור/שניים? האם זה לא סיכון למי שלא מגדר כנגד שינויי מט"ח?

ירידה של נניח 30% לאיזור 2.80 (היו כבר דברים כאלה) זה טווח ריאלי/ירידה לא יוצאת דופן? האם זה משהו שניתן לשלול בטווחי זמן של עשור/שניים? האם זה לא סיכון למי שלא מגדר כנגד שינויי מט"ח?
לדעתי בטווח של 20 שנה זה הופך להיות זניח כי אתה לא מכניס את כל הכסף שלך כאשר שער הדולר הוא 4 ומושך את כל הכסף כאשר שער הדולר הוא 2.8.
בהכנסת כספים שער הדולר מתנדנד לו וגם במשיכת הכספים כך שבסוף אתה תקבל שער ממוצע למשך אותם ה-20 שנה.

ירידה של 30% בשער הדולר בלבד, כי הדולר נחלש לעומת היורו נגיד, או ירידה בשער כל המטבעות העיקריים לעומת השקל? אם רק הדולר, אז פיזור ההשקעה על פני העולם הוא כבר גידור.

לדעתי בטווח של 20 שנה זה הופך להיות זניח כי אתה לא מכניס את כל הכסף שלך כאשר שער הדולר הוא 4 ומושך את כל הכסף כאשר שער הדולר הוא 2.8.
בהכנסת כספים שער הדולר מתנדנד לו וגם במשיכת הכספים כך שבסוף אתה תקבל שער ממוצע למשך אותם ה-20 שנה.
צודק!! נכון, זה גם ממתן מאוד את השינויים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
1337justme התלבטות בקניה חד פעמית בסכום גדול של IWDA מול SWRD בלונדון שוק ההון 5
S מה המספר נייר של IWDA? פוסטים מאיכות נמוכה 4
S מה המספר נייר של IWDA? פוסטים מאיכות נמוכה 0
א רכישת IWDA ב-500K$ שוק ההון 47
Liron2035 רענון כלי השקעה בקה"ש IRA פסיבי/עולמי (IWDA -> בלקרוק) שוק ההון 23
tomer111 האם העובדה ש-IWDA צובר דיבידנד מגולם במחיר כבר? נדל"ן 1
Liron2035 קה"ש IRA הלמן-אלדובי, רכישת IWDA: השוואת עלויות ברוקר שוק ההון 9
מוריארטי תחליף אירי זול יותר ל-IWDA צרכנות פיננסית 19
N קושי טכני ברכישת IWDA דרך IB שוק ההון 11
Liron2035 על סמך מה ניתן לדעת מה היחס האמיתי בין IWDA לבין EIMI ומתודולוגית רכישה? שוק ההון 17
C רכישת IWDA עם IB שוק ההון 3
R השוואת תשואות של תעודת סל ישראלית על המדד העולמי מול שילוב של IWDA + EIMI שוק ההון 2
Liron2035 מישהו מחזיק IWDA/EIMI ומשתמש בבנק מזרחי/בינלאומי כברוקר? צרכנות פיננסית 64
ס אלוקצית 90% IWDA ו-10% EIMI שוק ההון 46
doc29 IWDA שוק ההון 2
J VTI/VXUS vs IWDA/EIMI שוק ההון 51
L סקרנות אינטלקטואלית - צניחת IWDA NA שוק ההון 5
שניצלוינאי מקבילה אמריקאית ל-IWDA שוק ההון 8
שלי שאלה לגבי IWDA שוק ההון 2
tomer111 היכן קונים IWDA ? שוק ההון 5
ג השקעה ב SWDA או IWDA ? שוק ההון 3
ש ביצועי IWDA לעומת VTI+VEA שוק ההון 20
Oyi IWDA עמלות רכישה שוק ההון 68
F חישוב משקלי מדדים ב-IWDA שוק ההון 2
ע IWDA כפי שהוא מופיע בחשבון IRA שוק ההון 13
ע תשואות שונות: IWDA vs SWDA שוק ההון 2
מ רכישת IWDA, דרך איזו בורסה? שוק ההון 25
R שאלות על הקרנות האיריות IWDA + EIMI שוק ההון 59
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
S קרן אירית צוברת שנסחרת בלונדון ועוקבת אחרי אג״ח? פוסטים מאיכות נמוכה 5
Y האם יש אתר שאפשר לראות בו נתוני זמן אמת של קרנות בלונדון בחינם? שוק ההון 6
גירסה 2 בלקרוק בארץ או בלונדון שוק ההון 1
ב מגבילה לvt בלונדון שוק ההון 8
R קיום מס מלכה על קרנות איריות שנסחרות בדולרים בלונדון שוק ההון 1
1337justme הבדלי תשואות בין קרנות בלקרוק ישראל לבלקרוק בלונדון מעבר לשער דולר-שקל שוק ההון 6
E השקעה בנדלן בלונדון Mansard capital שוק ההון 6
K קניית קרנות מחקות של ishares בבורסת תא vs קנייה בבורסה בלונדון שוק ההון 9
ב האם יש הבדל אם אני קונה את המניה בלונדון או ברלין? שוק ההון 22
doc29 השקעה בנדלן בלונדון נדל"ן 2
painblanc השפעת הברקזיט על ETF'S שבסיסן באירלנד ונסחרות בלונדון שוק ההון 1
painblanc קניית ETF בבורסה בלונדון מברוקר בארה״ב שוק ההון 1
AlexNOSAM במקום זהב: אמנות ונדל"ן בלונדון ובניו יורק שוק ההון 24

נושאים דומים

Back
למעלה