• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מס ירושה אמריקאי

doc29

משתמש בכיר
דירוג
3,518
נושא שמתחיל להטריד אותי משום מה (יש מצב שזה העובדה שבתיק פאסיבי אין מה לעשות אז נשאר רק לחשוב... :) ).

נניח שעוד כמה עשרות שנים יצטבר בתיק שלי (שרובו המוחץ הוא ב-ETFs של ואנגארד ארה"ב)- 4 מיליון ש"ח (נניח מיליון דולר). ונניח שאתפגר.
נניח שמתוך 4 מיליון- 500K ש"ח הם כסף שהפקדתי לאורך השנים, ו-3.5 מיליון ש"ח הם רווחי הון).

היורשים שלי שירצו למשוך את הכסף (נניח שהחוקים לא ישתנו עד אז)- יאלצו לשלם מס ירושה על הרווחים מעל 60K דולר (נעגל ל-250K שקל)- אז בערך 3.25 מיליון. עליהם אני אשלם על פי החוק האמריקאי 35% מס- כלומר בערך 1.1 מיליון שקל.
האם על מה שנשאר (או על סכום אחר)- אני אאלץ לשלם גם מס רווחי הון?? (עוד 25% או יותר מס?).

המוח שלי כנראה מחפש בעיות ודילמות אבל אני מתחיל לשאול את עצמי למה לא לעבור לקרנות האיריות (כמובן שבהתחלה שקלתי את זה והחלטתי שהיתרון של האמריקאיות מנצח אבל כמובן שברגע שהחלטתי יש חרטת קונה) :)

תודה לעוזרים.

@doc29 , מה אכפת לך אתה כבר מתD:
וברצינות: תן למישהו שאתה סומך עליו את הסיסמאות לחשבון שלך וברגע האמת אותו אדם ימכור\יעביר את הניירות.

במקרה הנ"ל הייתי אומר לך להתייעץ עם רואה חשבון, אנחנו לא מוסמכים לתת לך תשובות כאלו.
דעה אישית שלי: תעשה מה ש @אבא עשיר המליץ. לך ותכין תיק סיסמאות שבו כול הדברים החשובים לך, ותעביר אותו לקראת זמנך למישהו שאתה סומך עליו (עד אז שים את זה בכספת או בנק או משהו דומה).

@doc29 , מה אכפת לך אתה כבר מתD:
וברצינות: תן למישהו שאתה סומך עליו את הסיסמאות לחשבון שלך וברגע האמת אותו אדם ימכור\יעביר את הניירות.
גאוני!! חחח איזה שיחה מורבידית... :)
אבל הם לא יוכלו לדעת שהפעולה נעשתה אחרי הפטירה שלי? ואז בגלל שיש הסכמי מס בין ישראל לארה"ב אני אדפק כשיגלו את זה?

אתה לא תידפק - כי אתה מת:>
אתה באמת חושב שכשהלב שלך מפסיק לתפקד נשלח המידע הזה לארה"ב והם ישר גוזרים קופון?
בפועל מס ירושה זה דבר שהוא ממש קשה לאכיפה ולכן לא ממהרים ליישם כזה בארץ.

אני באסכולה של "אתה מת, מה אכפת לך".
ואם הילדים שלך רק מחכים שתתפגר כדי לשים ידיים על הכסף שחסכמת בעמל רב כל החיים, אז שישלמו מס (מפונקים כפויי טובה! :).
אני לא יודע לגבי עד כמה ה-IRS האמריקאי ירדוף אחריך על זה שבת זוגתך או מישהו קרוב אליך משך את הכסף יום אחרי מותך, וגם אם כן אין בזה שום דבר אסור (?), לכל היותר היורשים שלך יצתרכו לשלם את המס וזהו.
כאמור, תתייעץ עם עו"ד \ רו"ח אתה באמת מודאג מזה, או שתפסיק לדאוג לגבי זה.
אגב כדי שלא לחשוב יותר מדי על התיק הפסיבי אני נותן לעצמי פלח קטן מהתיק להשקעות אקטיביות (מניות ספציפיות). זה עובד מצויין.

אגב, לא שהתעמקתי בזה יותר מדי, אבל לדעתי מס ירושה הוא על *כלל הנכסים* המושקעים, ולא רק על הרווחים (אולי אני טועה).

תעשה ביטוח חיים על 1.1 מליון ש"ח, זה יעלה לך בערך 80 ש"ח בחודש, או 1000 ש"ח בשנה, שזה 0.025% מתיק של 4 מליון ש"ח. תתייחס לדמי ניהול של כל הקרנות האמריקאיות כאילו הם גבוהים ב 0.025% ממה שהקרן עצמה גובה, כשאתה משווה אותה לקרן לא-אמריקאית.

האם מס הירושה חל גם עם אישתי עדיין בחיים? הרי הכסף שמושקע הוא שלה באותה המידה שהוא שלי.

נושא שמתחיל להטריד אותי משום מה (יש מצב שזה העובדה שבתיק פאסיבי אין מה לעשות אז נשאר רק לחשוב... :) ).

נניח שעוד כמה עשרות שנים יצטבר בתיק שלי (שרובו המוחץ הוא ב-ETFs של ואנגארד ארה"ב)- 4 מיליון ש"ח (נניח מיליון דולר). ונניח שאתפגר.
נניח שמתוך 4 מיליון- 500K ש"ח הם כסף שהפקדתי לאורך השנים, ו-3.5 מיליון ש"ח הם רווחי הון).

היורשים שלי שירצו למשוך את הכסף (נניח שהחוקים לא ישתנו עד אז)- יאלצו לשלם מס ירושה על הרווחים מעל 60K דולר (נעגל ל-250K שקל)- אז בערך 3.25 מיליון. עליהם אני אשלם על פי החוק האמריקאי 35% מס- כלומר בערך 1.1 מיליון שקל.
האם על מה שנשאר (או על סכום אחר)- אני אאלץ לשלם גם מס רווחי הון?? (עוד 25% או יותר מס?).

המוח שלי כנראה מחפש בעיות ודילמות אבל אני מתחיל לשאול את עצמי למה לא לעבור לקרנות האיריות (כמובן שבהתחלה שקלתי את זה והחלטתי שהיתרון של האמריקאיות מנצח אבל כמובן שברגע שהחלטתי יש חרטת קונה) :)

תודה לעוזרים.
דבר ראשון מס העיזבון האמריקאי חל על נכסים, לא על רווחים בלבד (הבור עמוק יותר ממה שחשבת...)

לגבי פתרונות, יש כל מני אסטרטגיות, לכל אחת יתרונות וחסרונות, והכל תלוי בנסיבות משתנות. משום כך אין מנוס מייעוץ ממומחה (ואם הוא ישראלי, אחד כזה שמכיר, ורצוי מוסמך, בחוקי העיזבון האמריקאים). כשלדבריו עם אותו מומחה, הנה כמה דברים לחשוב עליהם:
1. קל יותר להעביר אחוזים מבעלות על נכס (כולל תיק מניות) בשלב מוקדם כשהתיק קטן, לעומת מאוחר יותר כשהתיק גדול. בקיצור, אם התכנית שלך היא שיהיה לך הון משמעותי בארה״ב וחשוב לך להעביר אותו הלאה זה משהו לטפל בו עכשיו, ולא כשאתה בן שבעים וחמש.
2. ניתן לתת מתנות עד לתקרה שנתתי. (כיום התקרה היא כ-$14,000 והיא מתעדכנת מעט כל שנה) מבלי לדווח (אך מוטב לתעד) כלומר אתה יכול להעביר בעלות בהדרגה. שם לב שההגבלה היא על מתנה מאדם לאדם, ולא רק על הנותן, קרי מותר לתת לך עד התקרה לבן, ועוד מתנה עד התקרה לבת, ואחת לנכד, ואחת לאישתו של הבן וכן הלאה. $14k לכל אחד כל שנה.
3. ניתן לעשות שימוש ב-irrevocable trust בארה״ב להעברת בעלות ללא מס עיזבון.
4. ניתן להחזיק את התיק באמצעות חברה ישראלית, ואז כשתעבור לעולם שכולו טוב תיק המניות איננו העיזבון שלך, אלא המניות של החברה הישראלית הן הנכס שלך, שיעבור ליורשים, ואלא אם אתה אזרח אמריקאי, מס העיזבון האמריקאי לא חל עליהן כי הן נכס ישראלי והמחזיק בתיק ההשקעות האמריקאי (החברה) לא מת ולא השתנה. (ישנן חברות שקופות מבחינת מס שהמיסוי הוא של הבעלים, כך שאין מיסוי כפול הן בידי החברה הן בעת חלוקת הדיווידנדים)
5. כמו שנזכר ניתן לעשות שימוש בביטוח חיים, אם כי בביטוח ריסק זה עשוי להיות בעייתי עם התקדמות הגיל. Whole life insurance בהחלט מתאים לאסטרטגיה זו, אבל זה מוצר אמריקאי שאיננו קיים בישראל (אם כי זמין לישראלים בארה״ב).
6. ניתן להעביר נכסים בהדרגה מחוץ לארה״ב, גם אם הצמיחה מתבצעת שם.
7. אחרים לעיל הציעו לרמות. אני דובק באמרה של רואה החשבון שלי שאמר לי פעם שאם אתה משחק בחתול ועכבר עם הממשלה, רק תזכור מי החתול ומי העכבר.

יש עוד אסטרטגיות אבל אלו העיקריות והנפוצות, והן יכולות לשמש כמצע לדיון אישי בינך ובין מומחה.

האם מס הירושה חל גם עם אישתי עדיין בחיים? הרי הכסף שמושקע הוא שלה באותה המידה שהוא שלי.
אם השקעתם יחד, אז מחצית מהסכום שלך ומחצית שלה. כשאחד מכם ימות רק מחצית התיק היא עזבונו. רצוי לתעד ולמסמך בעלות משותפת זו ולדאוג ששני השמות הם הבעלים באופן רשמי כדי למנוע טענות של מס הכנסה שרק אחד מבני הזוג היה הבעלים. שוב- שוחח עם מומחה.

@אורי קודם כל המון תודה על התשובה המפורטת.
מה לגבי להשיג אזרחות אמריקאית? האם גם אזרח ארהב חייב במס זה?

@אורי קודם כל המון תודה על התשובה המפורטת.
מה לגבי להשיג אזרחות אמריקאית? האם גם אזרח ארהב חייב במס זה?
כן, גם אזרח אמריקאי כפוף למס עיזבון. למעשה, כל נכסיו של אזרח אמריקאי, כולל אלו שמחוץ לארה״ב כפופים למס. עבור זרים, רק נכסיהם בארה״ב כפופים לו (כמובן). ההבדל הוא שאזרח אמריקאי נהנה מפטור על ה $5,000,000 הראשונים של נכסיו (כיחיד, כפול מזה לבני זוג) והמס חל רק על הדולר ה-5,000,001. זרים נהנים מפטור רק על ה-60,000 הראשונים.

ניתן להחזיק את התיק באמצעות חברה ישראלית
זה משהו שיהיה נחמד לשמוע ברחבה (ברור לי שזה לא יהיה תחליף ליעוץ אצלי רואה חשבון). אבל האם מסגרת של חברה לא משתלמת גם מבחינת מיסוי. הריי אם כבר משלמים מס על רווחי הון או על דמי שכירות לא עדיף שתהיה אופציה לקזז את המיסים?

תמיד אפשר להשקיע בקרנות המחקות מדדים בחו"ל הישראליות. מאד נוח פשוט וזול.
לי יש תחושה לא מבוססת על כלום כמובן, שהחוק הזה, מכיוון שהוא באמת טפשי, יעלם עוד מספר שנים. טבעם של חוקים טפשיים להעלם.
מה הגדרה של "טפשי" : ניתן לעקוף אותו בקלות: למשל, ע"י השקעה דרך קרן מחקה או ע"י הקמת חברת השקעות משפחתית (שלך ושל בת זוגתך).
אבל אין לדעת.

תמיד אפשר להשקיע בקרנות המחקות מדדים בחו"ל הישראליות. מאד נוח פשוט וזול.
אבל זו בדיוק הבעיה שאין תחליף ישראלי לvt ודומיה. לא באופי המוצר לא במחיר ולא במידת הפיזור.

אבל זו בדיוק הבעיה שאין תחליף ישראלי לvt ודומיה. לא באופי המוצר לא במחיר ולא במידת הפיזור.
נכון, אבל הרושם שלי שקצת מגזימים עם זה פה. אתה לא באמת צריך ליהיות מושקע ב-100% משווקי העולם. אם תשקיע ב-90% זה יופי של פיזור. וגם זה לא שבאמת חייבים לדייק בתמהיל של ארה"ב ואירופה. זה קל לעשות ע"י הקרנות של S&P והקרן החדשה של תכלית שפורסמה פה (שמשקיעה ב-S&P וב-eurostoxx ובשווקים מתעוררים). וכמו שנראה לי (אני לא מהתעשייה הזאת, אז אין לי באמת מושג): עוד שנה שנתיים יהיו גם קרנות מחקות של אסיה המפותחת.

נכון, אבל הרושם שלי שקצת מגזימים עם זה פה. אתה לא באמת צריך ליהיות מושקע ב-100% משווקי העולם.
האמת היא שיכול להיות שזה נכון, אם כי אני ממש לא משוכנע. אבל מה שהאינטואיציה שלי אומרת לי זה שמי שנכנס לקרנות ישראליות יזומבר בדמי הניהול לצערי, וזה מאוד משמעותי.

האמת היא שיכול להיות שזה נכון, אם כי אני ממש לא משוכנע. אבל מה שהאינטואיציה שלי אומרת לי זה שמי שנכנס לקרנות ישראליות יזומבר בדמי הניהול לצערי, וזה מאוד משמעותי.
אני מסכים איתך.
אבל אולי זה רק בגלל התפיסה שלי לאופי הישראלי ולא בהכרח נכון :(

זה משהו שיהיה נחמד לשמוע ברחבה (ברור לי שזה לא יהיה תחליף ליעוץ אצלי רואה חשבון). אבל האם מסגרת של חברה לא משתלמת גם מבחינת מיסוי. הריי אם כבר משלמים מס על רווחי הון או על דמי שכירות לא עדיף שתהיה אופציה לקזז את המיסים?
אני לא בטוח איך להרחיב עוד מבלי להיכנס למצב פרטיקולרי של כל אחד ואחת, דבר שכאמור יש לעשות עם עורך דין. הרעיון הוא פשוט: מקימים חברה בישראל שהיא שקופה מבחינת מס, קרי אין מיסוי ברמת החברה והרווחים מופיעים על דו״ח המס של הבעלים ומומסים ברמה האישית. זו המקבילה הישראלית ל-LLC בארה״ב ובמדינות אחרות. יש בישראל גם חיה שנקראת ״חברה משפחתית״ שעשויה להתאים לכך, אבל מעבר לזה צריך עו״ד. משהוקמה החברה או שמעבירים לה כסף והיא קונה את המניות, או שמעבירים תיק מניות קיים על שמה. כעת הבעלים של תיק המניות היא חברה ישראלית, ואילו אתה (או אתם) הוא הבעלים של מניות בחברה ישראלית. כשתמות העיזבון שלך, אזרח ישראלי שנמצא בישראל, כולל מניות של חברה ישראלית הממוקמת בישראל. עיזבון זה איננו כפוף למס העיזבון האמריקאי, שנוגע רק לאמריקאים ולנכסים שנמצאים בארצות הברית. כל עוד אין מס עיזבון בישראל אלו יעברו ליורשים לפי חוקי הירושה הישראלים (ואם מס עיזבון ישראלי מדאיג אותך, יורשיך העתידיים יכולים להיות שותפים בחברה זו בעוד חלקך בבעלות קטן, אבל אתה משמר את השליטה) מבחינת ארצות הברית לא היה שום שינוי בבעלות של תיק ההשקעות שנמצא בארצות הברית, הבעלים (החברה) לא ״מת״ ומס עיזבון איננו מופעל. זה הכל.

@אורי, תודה על התגובה המפורטת. מה קורה מבחינת מיסוי, האם מנסיונך ישות שהיא חברה, יעילה יותר מבחינת תשלום מיסים, כלומר האם אפשר לקזז מיסי רווחי הון מול הוצאות חברה?

@אורי, תודה על התגובה המפורטת. מה קורה מבחינת מיסוי, האם מנסיונך ישות שהיא חברה, יעילה יותר מבחינת תשלום מיסים, כלומר האם אפשר לקזז מיסי רווחי הון מול הוצאות חברה?
מצטער, אבל על זה אני כבר לא יכול לענות, הן מפני שהנסיבות הספציפיות שלי ייחודיות ולא יהיו תקפות לגביך ולגבי 99% מהקוראים, הן מפני שאני לא משקיע בשוק ההון, אלא בסוגי נכסים אחרים שזוכים לטיפול מס שונה, כך ששוב נסיוני שלי איננו רלוונטי...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S שאלה על אופן חישוב מס ירושה אמריקאי למשקיע ישראלי עם מינוף מיסים 2
B גידור נגד מס ירושה אמריקאי מיסים 21
א מס ירושה\עיזבון אמריקאי שוק ההון 4
מ האם מס ירושה נגבה בפועל מזרים המחזיקים ב ETF אמריקאי? שוק ההון 3
Z שאלה על מס ירושה אמריקאי שוק ההון 57
adamshalev סיכון מס ירושה אמריקאי - קצת פרופורציות שוק ההון 118
adamshalev מס ירושה על קרן אירית בברוקר אמריקאי? שוק ההון 81
א מס ירושה על קרנות וואנגארד שנקנו בבנק ישראלי שוק ההון 12
השמח בחלקו מס ירושה לאזרחים אמריקאים: ביטוח חיים ופרובייט מיסים 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
M מס ירושה iShares $ CORE S&P 500 UCITS ETF-TA מיסים 4
M מס שבח - שלוש דירות ירושה נדל"ן 13
Y נייר ערך זר עוקב s&p 500 ללא סיכון מס ירושה ארה"ב שוק ההון 10
I מס ירושה ממניות אמריקאיות בבנק ישראלי - האם מניות אמריקאיות בחשבון בנק ישראלי של אזרח ותושב ישראלי שמת, ימוסו או ידווחו לרשויות בארה"ב?! מיסים 9
פ מס ירושה על השקעה בקרן אמריקאית במסגרת חשבון השתלמות IRA מיסים 8
M מס ירושה על קרנות ישראליות ואיריות מחקות SP500 מיסים 6
D מס על קבלת כספים (ירושה/לא ירושה) מחו״ל מיסים 4
R האם חל מס ירושה על מניות אמריקניות הנסחרות בבורסת לונדון שוק ההון 5
T מס ירושה הבהרה שוק ההון 1
Y מס ירושה בישראל מיסים 132
Y מס ירושה ל"לא אזרחים" מיסים 10
E מס ירושה ארהב שוק ההון 3
M מס ירושה ו\או כפל מס על RSU? שוק ההון 6
Y מס ירושה - קרנות המאוגדות בלוקסמבורג שוק ההון 0
2028_שנת_פרישה מס ירושה - על האחזקה או על החשבון השקעות? שוק ההון 12
L מס ירושה - המלצה על איש מקצוע טוב שוק ההון 2
B מס ירושה למשקיעים זרים בספרד נדל"ן 3
י מס על ירושה מארה"ב שוק ההון 9
שלי שאלת הבהרה לגבי מס ירושה שוק ההון 2
Ben Dover מס ירושה על אג"חים בארה"ב? שוק ההון 2
ג תקרת מס ירושה - 60K דולר ליחיד. האם בחשבון ע"ש זוג זה 120K ? שוק ההון 37
flower מס ירושה אירי שוק ההון 3
כ עקיבת מדד עולמי בחשבון ממוסה ללא מס ירושה? שוק ההון 22
אצטרובל ביטול מס ירושה - רפורמת המס בארה"ב שוק ההון 20
קורא הדוק מס ירושה על קרנות שיושבות בשוויץ (למשל CSGOLD) שוק ההון 2
ERE בלי ה E מס ירושה ארה"ב - הנה זה מתחיל שוק ההון 6
adamshalev מס ירושה בגרמניה למשקיע נדל"ן ישראלי שוק ההון 7
adamshalev סיכוי לביטול מס עיזבון (ירושה) בארה"ב ? צרכנות פיננסית 23
yossik מס ירושה לבעלי אזרחות אמריקאית - נדל"ן שוק ההון 3
H מס ירושה בארה"ב - זה בכלל רלבנטי? שוק ההון 86
ס מס ירושה בארה"ב שוק ההון 6
c881 מס ירושה? לא.... מס שבח! שוק ההון 16
M החזר מס והפסדים ברי קיזוז ב 867 מיסים 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
R מס דירה שניה פוסטים מאיכות נמוכה 2
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
A ניכוי מס במקור לתושב חוץ לרכישת אדמה? מיסים 5
מ מס בגין השכרת דירה-בקשה לטופס מיסים 3

נושאים דומים

Back
למעלה