• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מותק, הקרנות התייקרו

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
17,405
שתי הערות לגבי הפוסט מותק, הקרנות התייקרו.

ראשית, מחשבון דמי הניהול האינטראקטיבי הוא נחמד מאוד, אבל מבחינה ויזואלית הגרפים מראים רק את דמי הניהול. לכן בכל פרמטר שנכניס הקרן הזולה תראה הרבה יותר טובה. אני חושב שהצגה ויזואלית מועילה יותר תהיה להציג את התשואות הכוללות.

שנית, לגבי הפסקה:
לפני סיום, ישנה עלות נוספת שצריך להביאה בחשבון, אולם מעצם טבעה קשה להכליל אותה בתחשיב. כוונתי היא לעלות "הישיבה על הגדר". נניח שאתם מוכרים את הקרן, ושולחים פקודת קנייה רק למחרת. יחלפו 2-3 ימי מסחר עד שהסליקה תסתיים. בתקופה הזו, המדד הנעקב עשוי לעלות – בעוד שאתם תקועים מחוץ לשוק.

סיטואציה שגם אני נתקל בה כשאני מחליף תעודת סל בקרן נאמנות. מכירת תעודת הסל מתבצעת מיידית, אבל הקרן נסחרת מאוחר יותר, ובינתיים היא מקבלת ערך שונה.

הפתרון שאני מרגיש נוח איתו הוא לבצע את ההחלפה בחלקים. כלומר במקום ביום אחד להחליף את כל האחזקה, לעשות זאת כמה פעמים ביחידות של נניח 25000 ש"ח (תלוי בעמלת מינימום). ואז בחלק מהפעמים המדד יעלה בינתיים, בחלק מהפעמים הוא ירד, ובזכות המיצוע ההבדלים לא יהיו גדולים מדי.

הערה משלי: אני לא מסכים עם אופן החישוב של "כדאיות ההחלפה" בכל מה שקשור לענייני מיסוי. החישוב לוקח בחשבון רק את המס שישולם במעמד החלפת הקרן, ומתעלם לגמרי מחבות המס אחרי 20 שנות השקעה.
חישוב מלא יותר (כמו למשל זה שערכתי כאן: http://www.hasolidit.com/kehila/threads/מלכודת-מס.4132/#post-95771 ) מראה שהרבה יותר קל להצדיק החלפת קרן בשביל לחסוך בדמי ניהול.

לפני סיום, ישנה עלות נוספת שצריך להביאה בחשבון, אולם מעצם טבעה קשה להכליל אותה בתחשיב. כוונתי היא לעלות "הישיבה על הגדר". נניח שאתם מוכרים את הקרן, ושולחים פקודת קנייה רק למחרת. יחלפו 2-3 ימי מסחר עד שהסליקה תסתיים. בתקופה הזו, המדד הנעקב עשוי לעלות – בעוד שאתם תקועים מחוץ לשוק.
יש סיבה לא להעריך את העלות בתוחלת התשואה לשלושה ימים? אמנם כדור הבדולח שלי בתיקונים כרגע, אבל עם כל ההערכות על התשואה שיש בפוסט, זה לא מופרך לקחת איזה אומדן סביר על זה. האתר הזה טוען שאצל הסנופי זה היה תוחלת 0 עם סטיית תקן של 0.8% בשלוש השנים האחרונות (ואצל ETF על הבורסה הסינית תוחלת 0 ס"ת 1.8%). מבחינה פסיכולוגית זה מבאס לראות את המדד עולה כשאתה בחוץ, אבל באותה מידה הוא יכול גם להתרסק בדיוק בימים האלה.
לי זה לא נשמע כמו מחיר רציני מידי. אני מפספס משהו?

מבחינה פסיכולוגית זה מבאס לראות את המדד עולה כשאתה בחוץ, אבל באותה מידה הוא יכול גם להתרסק בדיוק בימים האלה.
אתה צודק, הבעיה שאם אתה משקיע פאסיבי "אמיתי" ועושה מעט מאוד החלפת קרנות, סביר להניח שלא תזכה להנות מהמיצוע הזה ותיפול בצד כזה או אחר של אלת המזל. זו בדיוק הסיבה ש @חתול לילה מחלק את החלפת הקרנות להרבה אירועי מכירה/קנייה קטנים, כדי שחוק המספרים הטובים הגדולים יעבוד לטובתו וכדי שלתוחלת שחישבת תהיה משמעות מעשית. כל עוד אין לזה מחיר כלכלי (למשל בדמות דמי פעולה מינימליים) אני לא רואה פגם בשיטה.

נערך לאחרונה ב:
סיטואציה שגם אני נתקל בה כשאני מחליף תעודת סל בקרן נאמנות. מכירת תעודת הסל מתבצעת מיידית, אבל הקרן נסחרת מאוחר יותר, ובינתיים היא מקבלת ערך שונה.
בקרוב מאד אמורים לסדר את זה כי קרנות הסל יהיו סחירות גם במשך היום אאל"ט.

דעתי בנושא:
יש דרך קלה מאד לא להכנס לבעיות כאלה: פשוט לרכוש ETFים בחו"ל.
"ההבדל בין חכם לפיקח הוא שהפיקח יודע לצאת מצרות שחכם לא היה נכנס אליהן"

בשעה טובה גם מכרתי עוד ת"ס ישראלית שהחזקתי, נשארה לי אחת אחרונה :)

הכל טוב ויפה. אני מבין למה הקרנות היו זולות בהתחלה, ולמה המחירים עלו.

יש דרך קלה מאד לא להכנס לבעיות כאלה: פשוט לרכוש ETFים בחו"ל.
מצטרף. הלכה למעשה.

שלום,
בעקבות הפוסט האחרון - מותק, הקרנות התייקרו,
יש לי כ 100K שח בקרן השתלמות חשבון IRA
מושקעים בקרן מחקה תא 100, שלאחרונה העלתה את דמי הניהול.

האם כדאי, ולו כאקט חינוכי,
למכור את קרן הנאמנות הישנה, על רווחיה,
ולקנות קרן חדשה, גם מחקה תא 100,
שהשאירה את דמי הניהול על 0%?
(דמי נאמנות 0.03%)

האם נכון שלא אצטרך לשלם מס רווחי הון -
משום שמדובר בקרן השתלמות?
רק לוודא...

פספסתי משהו?

תודה רבה (:
מיכלה

שלום,

(דמי נאמנות 0.03%)

רק לוודא...

פספסתי משהו?

תודה רבה (:
מיכלה
100% מניות - סבבה
100% תל אביב 100 - מעניין?

אחוז אחד חברה. לא מפוזר מספיק?! מה עם חוק החמישים?
:עוקצנות:

ברור לי שאתה מודע לכך, אבל למען קוראים אחרים, תל אביב 100 לא מורכב ממשקל שווה על כל אחת מהחברות במדד.

שלום,

(דמי נאמנות 0.03%)

רק לוודא...

פספסתי משהו?

תודה רבה (:
מיכלה
יש לקחת בחשבון גם עלויות קניה ומכירה ולהשוות לחיסכון בדמי הניהול שמתקבל לפי טווח הזמן בו את מתכננת להשאיר את כספך מושקע באותה קרן.

נכתב ע"י הסולידית:

מצב שכזה עלול לייקר את העסקה אף יותר מכפי שתכננתם. באופן טיפוסי, רוב העליות בשווקים בשנה נתונה מתרחשות על פני מספר מצומצם של ימים שבמהלכם השוק עולה בצורה דרמטית. יהיה מאוד כואב להחמיץ את אחד הימים הללו. אין טעם לחסוך 0.1% בדמי ניהול כאשר יש סיכוי של, נניח, 10%, לכך שתחמיצו עלייה של 1%-2% בשווקים בזמן שאתם ממתינים להשלמת העסקה.

אפשר לחשוב על אסטרטגיית ביניים פשוטה יחסית על מנת להתמודד עם העניין. במקום למכור יחידות מהקרן היקרה, פשוט להפסיק להפקיד אליה, ולנתב את כל ההפקדות החדשות לקרן הזולה יותר. בצורה כזו אין עלויות עסקה, אין אירוע מס, ואתם עדיין נהנים מהעלות המופחתת של הקרן הזולה.
@הסולידית כאשר מדובר בהחלפה בין 2 קרנות נאמנות ישראליות, אמנם הפקודה מתבצעת סופית רק לאחר כמה ימים אבל ניתן לרכוש כבר באותו יום קרן אחרת על חשבון הכסף שאמור להיכנס מהמכירה, במידה ומדובר על אותו מדד, היות שהמכירה והקניה יתבצעו בפועל באותו זמן הסיכון הזה מצטמצם מאוד.

בנוסף, הפתרון @חתול לילה ממש מוצלח:
הפתרון שאני מרגיש נוח איתו הוא לבצע את ההחלפה בחלקים. כלומר במקום ביום אחד להחליף את כל האחזקה, לעשות זאת כמה פעמים ביחידות של נניח 25000 ש"ח (תלוי בעמלת מינימום). ואז בחלק מהפעמים המדד יעלה בינתיים, בחלק מהפעמים הוא ירד, ובזכות המיצוע ההבדלים לא יהיו גדולים מדי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N איך ההגבלה החדשה משפיעה על שאר הקרנות באי.בי.איי ? שוק ההון 2
Y אמינות הקרנות האיריות שוק ההון 3
מ איך מחושבים דמי הניהול של הקרנות הכספיות? שוק ההון 4
R אפשר להסביר לי בבקשה מה ההבדל בין הקרנות שוק ההון 40
איל1 הפרת הסכם קבוצת רכישה 8200 על ידי הפניקס וגלובלנט, והבעיה הכללית של שינויי בעלות בשוק הקרנות תוך הפרת הסכמים עם הלקוחות. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ב אם בלאקרוק תפסיק את מכירת הקרנות שלה בארץ? שוק ההון 9
אוהד יהודה מה ההבדל בין הקרנות של קסם על מדד S&P 500 שוק ההון 5
adamshalev ‏אלטשולר שחם מפסיק להפיץ את הקרנות של בלאקרוק בארץ‏ שוק ההון 181
D האם הקרנות של בלאקרוק בישראל ממוסות ריאלית? שוק ההון 4
א השוואה בין acwi ל-3 הקרנות שוק ההון 1
Z האם הקרנות האיריות העוקבות אחרי מדדי מניות אמריקאיים חשופות למס עיזבון בפתירת נישום שאינו אמריקאי? מיסים 2
M שערים של הקרנות של בלאקרוק השקליות שוק ההון 2
J מהם היתרונות של VTI/VXUS מול הקרנות של בלאקרוק? שוק ההון 2
ר באיזו ימים / שעות כדאי לקנות את הקרנות של בלאקרוק המשווקת בארץ (א"ש)? שוק ההון 2
T שאלה קצת מביכה על הקרנות של בלאקרוק שוק ההון 5
always.smile טיקר של הקרנות של בלאקרוק בלאומי טרייד שוק ההון 8
unrealx איך הקרנות של בלאקרוק נסחרות בדיוק? שוק ההון 28
לארוצה מאגר הקרנות עוקבות המדד בישראל דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 0
G לא מצאתי היום בtase. ובגוגל את הקרנות החדשות שוק ההון 2
Odnight חוזר אליכם בבקשת עזרה - או איך למצוא את הקרנות/תעודות סל הישראליות המתאימות שוק ההון 2
Yos השפעת ירידה במס רווח הון על שינוי הקרנות שוק ההון 8
unrealx למה הקרנות המחקות לא התעדכנו אתמול? שוק ההון 0
omertal קרנות הסל החדשות לעומת הקרנות המחקות שוק ההון 7
ש מה המשמעות של השינוי במעמד הקרנות המחקות? שוק ההון 4
M האנומליה של תעשיית הקרנות בישראל שוק ההון 6
מ לא מצליח להבין את נתוני הקרנות הנאמנות שוק ההון 0
O אמ;לק לבחירת הקרנות בפלח המנייתי שוק ההון 51
F קרנות גידור vs הקרנות מחקות - עבודת סמינריון שוק ההון 2
ס שאלה על מכירת קרנות + דמי ניהול של הקרנות שוק ההון 8
R שאלות על הקרנות האיריות IWDA + EIMI שוק ההון 59
freakazoid האם דמי הניהול של VOO התייקרו? שוק ההון 3

נושאים דומים