• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ירושות גדולות צרות גדולות?

במידה והם לא רוצים להיות פעילים חברתית, אזי הם לא יהיו זכאים לשקל מהכסף שלנו. הערך שלנו הוא שאם הם רוצים לזכות בהטבות, הם צריכים לעבוד בשביל כך.

גישה כזו הייתה מעוררת אצלי אנטגוניזם. כלומר אולי הייתי עושה את הפעילות החברתית אבל הייתי מקלל כל רגע ומחפש איך לעשות את המינימום.
הכוונה שלך טובה, אבל אני חושב שאצל אנשים מסויימים תשיג את התוצאה ההפוכה.

אז לכן התנאים אשר חשבנו לקבוע הם כגון שהילדים יהיו מחוייבים לתרום בהתנדבות (פעילות חברתית) לקהילה בצורה מסויימת, על מנת לקבל דירה למגורים.

תעשה עם הכסף שלך מה שבא לך, אבל לי זה לא נראה חכם להתייחס לאנשים בוגרים שאמורים להיות עצמאיים כמו ילדים קטנים.
מה גם שיכול להיווצר מצב בו משתלם להם יותר לבזבז זמן בהתנדבויות לא מאוד מועילות מאשר להשקיע יותר זמן בקריירה מועילה ולייצר סה"כ יותר ערך לעולם, בגלל תמריצים מעוותים מהצד שלך.

למה ללכת להתנדב ישירות עדיף על פני לעבוד במשהו שאתה טוב בו ולתרום את הרווחים לעמותות?
אבל אם תורמים את שכר העבודה לעמותות זה הופך פשוט לעניין של מה שווה יותר - הרווחים שאתה דורש מהם לתרום או הדירה.

זה לא קשור ספציפי לתימנים או יוצאי עדות המזרח. זה הדין הדתי.
דין תורה קובע שהירושה מתחלקת בין בנים בלבד. והבנות לא יורשות דבר.
וגם אין כזה דבר צוואה שקובעת אחרת - שזה מאוד שונה מהדין האזרחי (לפיו בלי צוואה הכל מתחלק בחלקים שווים ובכל מקרה בצוואה אפשר לעשות כל חלוקה שרוצים). כמובן שעם הזמן המציאו כל מיני טריקים כדי לעקוף את זה, אבל זה המצב העקרוני.
אתה טועה ומטעה
1. הבנות שלא נשואות מקבלות מנכסי הירושה קצבה שתאפשר להם לחיות וגם האלמנה.
2. פעם הנחלות היו לפי שבטים ומשפחות וכדי לשמור את הנחלה למשפחה ביובל הנחלות חוזרות. והנחלה היא ירושה לבנים. הבנות הנשואות עוברות לנחלה של הבעל.
3. אם אין בנים הבנות יורשות אבל צריכות להתחתן עם בני אותו שבט, עע בנות צלופחד שמשה אישר להן לרשת באותו שבוע כולן התחתנו (כסף קונה את הכל כבר אז...)

כיום זה לא ריאלי, ומחלקים את הירושה שווה או שבחייהם עוזרים לקנות בית

כיום זה לא ריאלי, ומחלקים את הירושה שווה או שבחייהם עוזרים לקנות בית

ולכן התמיהה הייתה שיש אנשים כאן שאשכרה מכירים את הנוהל הזה גם בימינו.
מעניין אותי עד כמה ההתנהלות הזו שכיחה בישראל והאם יש אוכלוסיות מסויימות שבהן זו עדיין התנהלות מקובלת בשכיחות גבוהה.

האם יש אוכלוסיות מסויימות שבהן זו עדיין התנהלות מקובלת בשכיחות גבוהה
אני חושבת שגם אצל הערבים זה נהוג (אברר בקרוב). אצלם קיים הנוהג שאישה עוברת לגור בבית (או לפחות בישוב) משפחת הבעל. הבנים זוכים שייבנה/ייקנה להם בית ע"י ההורים בשכנותם והבנות "נהנות" מהבית של בעליהן. אני לא יודעת אם הדירה נרשמת רק על שם הבן או גם על אשתו (או בכלל על שם האב).
אני כל פעם מברכת את מזלי הטוב לגדול בחברה שיוויונית יחסית, גם אם ללא נכסים (קיבוץ של פעם), ולחיות עם בן זוג שגם בשבילו זה מובן מאליו.

אצל הערבים זה הזוי
כל בן בונה קומה בכור 1 אח שני קומה 2...כך שכל אח מקבל קומה. אם מתגרשים האישה נשארת אצל חמותה לגדל את הילדים.
בסוף באים לבניין והוא רשום על שם הסבא ולא רשומה חלוקה פנימית.

אגב ביהדות בן בכור מקבל פי 2. נניח יש 3 בנים ו2 בנות. מחלקים את הרכוש. חצי לבכור, רבע לבן השני רבע לשלישי

ואצל תימנים בן ממשיך זה נפוץ במושבים שהיה משק (בית על דונם במושב ועוד 10-20 דונם בשטחים החקלאיים) ומשק יכול להיות על בנאדם אחד שהוא בעל המשק (אולי זה כבר השתנה אני יודע את זה ממקור ראשון מכמה מקרים והרבה מריבות... לא במשפחה הקרובה) כך יוצא שבני מושבים במיוחד תימנים שהבן הבכור מקבל הכל והשאר כמעט כלום

לכל אלו רשמו שהקמת הקרן והתניית קבלת הכספים לתואר\דירה של הילדים הוא פטרוניות או כדומה, אני אנסה להסביר כמיטב יכולתי.

האמת שזה בדיוק מה שחשבתי שזה, כאשר הגבתי את התגובה שלי...

אז לכן התנאים אשר חשבנו לקבוע הם כגון שהילדים יהיו מחוייבים לתרום בהתנדבות (פעילות חברתית) לקהילה בצורה מסויימת, על מנת לקבל דירה למגורים. דבר זה יאפשר להם להעריך את הרקע שממנו ההורים שלהם הגיעו (אני דור ראשון שנולד בארץ, בן למהגרים אשר עבדו מאוד קשה בשביל לתת לי את האופציה לפרוח בארץ).
לגבי לימודים, אנחנו מתכננים לפתוח להם חשבון ייעודי שיממן את הלימודים לתואר ראשון. כל תואר שני\שלישי יותנה בהמשך התנדבות ולקיחת אחריות במסגרת אחת הפעילויות הפילנטרופיות של הקרן שלנו.

זו הייתה השאלה הבסיסית. למה לקבוע להם, כאנשים בוגרים, במה להתנדב או איך לעשות טוב?

שואלת ללא קנטרנות. שאלה כנה ואמיתית:
אני מבינה שמאוד חשוב לכם שהכסף שלכם ימשיך לעשות טוב לפי מה שאתם חושבים שהוא ״טוב״ (למשל פעילות חברתית בקהילה).
למה לא להעמיד כסף שמיועד לזה בלי התניות ובלי התחייבויות של הילדים? כסף שלכם שאתם ״מורישים״ לקהילה. תחליטו על אחוז מסויים שיוגדר, שממשיך לממן פעילויות XYZ שחשובים לכם ומתאימים לערכים שלכם (כמו שמחליטים על אחוז האג״ח או אחוז המזומן בתיק). ושאר הכסף יינתן לצאצאים שלכם (אני לא כותבת ילדים כי בשלב הזה הם כבר יהיו אנשים בוגרים) בלי תנאים כובלים ובלי להגדיר להם איך נכון לחיות.

לתחושתי...
החשש העיקרי שלנו כהורים צעירים אשר בנו את עצמם בכוחות עצמם, הוא שהילדים שלנו יהיו מפונקים ויתנהגו כמו רבים מהילדים של האלפיון העליון (אנחנו כזוג חיים בצורה מאוד צנועה) ברגע שהם יזכו לגישה לכספים שלנו.

אתה מביע כאן אמון מאוד מאוד קטן בילדים שלך... האם יש סיכוי שהחשש הזה נובע כי הילדים עדיין קטנים יחסית?
אני יכולה להגיד לך שככול שהילדים מתבגרים אתה כבר יכול לראות לאיזה כיוון הם הולכים. והחלק המשמעותי בהתבגרות שלהם יהיה תלוי באופי שלהם ובחינוך שלכם. לא בכסף שמחכה להם אחרי שתמותו.
לי נשמע שאתם חיים בצניעות, הילדים רואים איך אתם עובדים קשה ובחריצות ועדיין תורמים מזמנכם וממרצכם לקהילה. זה החלב שהם יונקים מגיל אפס. מאמינה שזה הכר הכי פורה שיאפשר לילדים שלך לגדול ״לא מפונקים כמו באלפיון העליון״ (או מה שזה אומר לדעתך).

אני חושבת שגם אצל הערבים זה נהוג (אברר בקרוב). אצלם קיים הנוהג שאישה עוברת לגור בבית (או לפחות בישוב) משפחת הבעל. הבנים זוכים שייבנה/ייקנה להם בית ע"י ההורים בשכנותם והבנות "נהנות" מהבית של בעליהן. אני לא יודעת אם הדירה נרשמת רק על שם הבן או גם על אשתו (או בכלל על שם האב).
אני כל פעם מברכת את מזלי הטוב לגדול בחברה שיוויונית יחסית, גם אם ללא נכסים (קיבוץ של פעם), ולחיות עם בן זוג שגם בשבילו זה מובן מאליו.

אם זה נכון אז צריך להעביר את החלק הזה בשרשור לשרשור שלך לגבי ״אלימות כלכלית״...
איך אפשר לצפות מילדות שגדלות לתוך סיטואציה שמחנכת אותן להיות תלויות בבעל, להתפתח ולהיות עצמאיות כלכלית??
עצוב והזוי (אם זה נכון).

אתה מביע כאן אמון מאוד מאוד קטן בילדים שלך... האם יש סיכוי שהחשש הזה נובע כי הילדים עדיין קטנים יחסית?
כי הם עוד לא יצאו לאוויר העולם :)
איך אפשר לצפות מילדות שגדלות לתוך סיטואציה שמחנכת אותן להיות תלויות בבעל, להתפתח ולהיות עצמאיות כלכלית??
איך הפמיניסטיות הראשונות הצליחו (בתקופה שבכל העולם נשים חונכו להיות תלויות בבעל וגם החוקים הותאמו לכך)? גם בחברה הערבית יש פמיניסטיות שנלחמות על שינוי, הן פשוט מתחילות משלב שאנחנו כבר שכחנו ממנו.

אם אין בנים הבנות יורשות אבל צריכות להתחתן עם בני אותו שבט
לא נכון.

אגב, אף אחד לא לא הזכיר, אבל אין ירושה לבנות על פי ההלכה, אבל יש להן "עישור נכסים".
עישור נכסים כשמו כן הוא, עשירית מהעושר של האב עובר אליהן מיד כשהן יוצאות מהבית, כלומר מתחתנות.
פעמים רבות זה עדיף מירושה בהרבה.

לכל אלו רשמו שהקמת הקרן והתניית קבלת הכספים לתואר\דירה של הילדים הוא פטרוניות או כדומה, אני אנסה להסביר כמיטב יכולתי.

אנחנו מה שקוראים לו "דור מייסד", זאת אומרת שאנחנו הקמנו את הנכסים\עסקים שלנו בכוחות עצמנו לחלוטין (תרתי משמע, כפי שרשום ביומן המסע על איך הקמתי בקושי את העסקים שלי). ואז החלטנו להקדיש חלק נכבד מההון שלנו בשביל לתמוך בפעילויות חברתיות בעלי אופי קהילתי על מנת לסייע לאנשים ברחבי המדינה.
הילדים שלנו הולכים להיכנס לסוג של ואקום, אשר בו הם כבר נכנסים למעמד פיננסי מסויים אשר יאפשר להם חופש כלכלי מדאגות ברמה מסויימת.
החשש העיקרי שלנו כהורים צעירים אשר בנו את עצמם בכוחות עצמם, הוא שהילדים שלנו יהיו מפונקים ויתנהגו כמו רבים מהילדים של האלפיון העליון (אנחנו כזוג חיים בצורה מאוד צנועה) ברגע שהם יזכו לגישה לכספים שלנו.

לכן החלטנו לקבוע סט של תנאים אשר מה שחשוב לנו כהורים שיהיה לילדים שלנו, ואיזה סט ערכים אנחנו רוצים להנגיש לילדים שלנו.
מבחינת תנאים, חשוב לנו שהילדים יזכו להשכלה גבוהה (לא ממש אכפת לנו מה רוצים ללמוד, הנדסה או אומנות) וחשוב לנו שלילדים יהיה איפה לגור.
מבחינת הערכים, חשוב לנו שהילדים יזכרו שאנחנו בנינו את זה על בסיס עבודה קשה ועזרה לקהילה.
אז לכן התנאים אשר חשבנו לקבוע הם כגון שהילדים יהיו מחוייבים לתרום בהתנדבות (פעילות חברתית) לקהילה בצורה מסויימת, על מנת לקבל דירה למגורים. דבר זה יאפשר להם להעריך את הרקע שממנו ההורים שלהם הגיעו (אני דור ראשון שנולד בארץ, בן למהגרים אשר עבדו מאוד קשה בשביל לתת לי את האופציה לפרוח בארץ).
לגבי לימודים, אנחנו מתכננים לפתוח להם חשבון ייעודי שיממן את הלימודים לתואר ראשון. כל תואר שני\שלישי יותנה בהמשך התנדבות ולקיחת אחריות במסגרת אחת הפעילויות הפילנטרופיות של הקרן שלנו.
במידה והם לא רוצים להיות פעילים חברתית, אזי הם לא יהיו זכאים לשקל מהכסף שלנו. הערך שלנו הוא שאם הם רוצים לזכות בהטבות, הם צריכים לעבוד בשביל כך.
הקרן תמשיך לתמוך בקהילה ללא קשר. הבחירה שלהם להצטרף או לא, היא לגמרי שלהם (והבחירה שלנו לעשות בכסף שלנו מה שאנחנו רואים לנכון, היא לגמרי שלנו......אם לילדים יש השגות בנושא, אזי הם מוזמנים לעבוד קשה כדי להגיע לאן שאנחנו הגענו).

שמע בנאדם, בתור קריריסטים ותורמים לקהילה, אתם נשמעים אחלה זוג. מלח הארץ במובן הכי טוב של המילה.

מצד שני, בתור הורים, הפוסט הזה מאוד צורם לי. מאחל לכם אריכות ימים, אבל זה נשמע כמו שליטה בילדים מהקבר. אני רוצה שהילדים שלי יגדלו כאנשים חופשיים עם יכולת בחירה וחשיבה עצמאית, ושישאו בתוצאות של הבחירות שלהם, ולכן הירושה שלי לא תותנה בכלום ותתחלק שוה בשוה לארבע. את כל שאר הדברים הטובים שאתם רוצים להכריח את הילדים שלכם לעשות, אני מעדיף להעביר דרך חינוך.

שמע בנאדם, בתור קריריסטים ותורמים לקהילה, אתם נשמעים אחלה זוג. מלח הארץ במובן הכי טוב של המילה.

מצד שני, בתור הורים, הפוסט הזה מאוד צורם לי. מאחל לכם אריכות ימים, אבל זה נשמע כמו שליטה בילדים מהקבר. אני רוצה שהילדים שלי יגדלו כאנשים חופשיים עם יכולת בחירה וחשיבה עצמאית, ושישאו בתוצאות של הבחירות שלהם, ולכן הירושה שלי לא תותנה בכלום ותתחלק שוה בשוה לארבע. את כל שאר הדברים הטובים שאתם רוצים להכריח את הילדים שלכם לעשות, אני מעדיף להעביר דרך חינוך.
זה בדיוק העניין, יש להם בחירה....לא לקחת את הכסף, לייצר אותו בעצמו ולהתעלם מהירושה

זה בדיוק העניין, יש להם בחירה....לא לקחת את הכסף, לייצר אותו בעצמו ולהתעלם מהירושה

שוב. כל פעם מפספסים כאן את הפואנטה. הביקורת/חוסר נוחות לא מגיעה מהצד של צאצא. אלא מהראיה ההורית.
ומהצד ההורי הקרן הזו (או יותר נכון ההתניות של הקרן הזו) היא התמצית של הרצון (ההורי) לשלוט בהתנהגות של הילדים (גם בקבר) באמצעות כסף.

זה בסדר אם זה מתאים למישהו. לי אישית זה לא מתאים בבסיס של הראיה החינוכית שלי.
לי הרבה יותר חשוב לגדל ילדים שהם עצמאים. הן מעשית וכלכלית אבל בעיקר בעיקר מחשבתית.

רצון ההורים בשליטה בילדיהם לא מגיעה מקיומו של כסף

ו.... איך זה קשור למה שאמרתי?
הכסף, זה פשוט עוד אמצעי (רב עוצמה) שבאמצעותו אפשר לעשות את זה.

אגב, הרצון הזה הוא מובן ואנושי. אבל לדעתי, בראיה החינוכית שלי (שלא בטוח שמתאימה לכולם) צריך לזכור את זה ולנסות להתמודד/ולהתגבר על הרצון הזה (כמו שצריך להתגבר על רצונות מזיקים אחרים).

ו.... איך זה קשור למה שאמרתי?
לא יודע, יש בזה את כל הלוגיקה, שימוש באותם מילים והרחבה על המהות
כשאת אומרת חשוב "לגדל ילדים שהם עצמאיים" זאת אומרת שאת:
רוצה לשלוט בחומר הנלמד ולכן על מחשבתם ובהמשך על חייהם והתנהגותם בהם
אין זה שונה מלעשות זאת עם כסף
שליטה זאת שליטה

תתקני אותי אם אני טועה, לא הורה

הבעיה של "control by the dead hand", קיימת במשפט האנגלו-אמריקאי במשך מאות שנים.
יש מגבלות חוקיות שונות על היכולת "לשלוט" על הנכסים שלך לאחר המוות. זה קיים גם במשפט הישראלי.
וצריך להבדיל בין מצב שהורה אומר "אם לא תעשה X, אנשל אותך מהירושה" לבין מצב שההורה כותב בצוואה "תקבל Y רק אם תעשה/לא תעשה Z" - שאז מבחינה חוקית אפשר לפסול תנאים כאלה במקרים מסוימים.
כך או כך, ברוב הגדול של המקרים, רצון ההורה לא משיג את המטרה שלו, ובעיקר גורם לסכסוכים משפטיים ומפרנס בנדיבות עו"ד לירושה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
B ירושות וגירושין, חשבון השקעות אמריקאי - שאלה אוף טופיק 0
ס בחירת מסלול מס להשכרה - 10% או פטור חלקי: האם ניתן לקזז הוצאות גדולות של התקנת המזגן / אי השכרה? מיסים 4
M איך לא לבזבז על הוצאות גדולות שיכלו ללכת לחיסכון מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 22
Tim_Duncan הכרה של קורסים מאוניברסיטאות גדולות בפתוחה התפתחות אישית 4
C חיסכון להוצאות גדולות בשלב צבירת הון שוק ההון 27
L האם יש חברות גדולות, שאתם חושבים שיכשלו בגדול? שוק ההון 133
L האם יש חברות גדולות, שאתם חושבים שיכשלו בגדול? שוק ההון 1
מ יחס בין גובה השכר להוצאות גדולות צרכנות פיננסית 24
Z [שאלה] יתרון שבלקנות חברות גדולות ספציפיות או מחקה מדד כללי שוק ההון 3
W קמח באריזות גדולות יותר מ 1 ק"ג מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 22
S מכופתרות/חליפות/מכנסיים במידות גדולות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
Y איך מתנהלים עם הוצאות כספיות גדולות מהממוצע? צרכנות פיננסית 20
C צרות עם סלייס פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
א בנקאות פרטית? פמילי אופיס? הכל לבד? צרות של עשירים? שוק ההון 48
Myrath משקפי שמש לבעלי פנים צרות אוף טופיק 7