• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דרכון פולני - איתור מסמכים עתיקים בארץ

klayhamn

משתמש בכיר
דירוג
2,333
אני בתהליך של לנסות להוציא דרכון פולני -

האם למישהו יש מושג איך אפשר להשיג תעודת נישואין (או העתק שלה) של זוג שנישא בארץ - לפני קום המדינה ? קרי, בתקופת המנדט?

הוגשה בקשה דרך האינטרנט לאיתור הרבנות שבה הופקה התעודה, ולא חזרה מהם שום תשובה

לכאורה זו אחת מאבני הנגף האחרונות שנותרו בתהליך...

אשמח לרעיונות

ארכיון המדינה.
מעיון קצר שם אני רואה שיש שם מעל 190,000 מסמכים לא מקוטלגים של העתקי תעודות נישואין

יש איזשהי המלצה של איך נכון לחלץ משם מסמכים בלי להפוך את זה לעבודה במשרה מלאה?

אוקיי, מצאתי את כל המסמכים -

מסתבר שיש אתר כלשהו שמאפשר למצוא רשומות היסטוריות של נישואין וכיו"ב (עלה 150 ש"ח רישום..) ,
זה נתן לי את תאריך הנישואין המדוייק (וגם את האיות הנכון של השמות) מה שאפשר לי למצוא בארכיון המדינה את כל המסמכים

אם מישהו רוצה טיפים, מוזמנים לשאול :)

שאפו אם אתה עושה הכל לבד מול הפולנים-אני מסתייעת בעו"ד כי הבנתי שלפחות לחבר'ה שעלו ב"עליית גומולקה" זה לא פשוט בכלל. יחד עם זאת איתרתי מסמכים "עצמאית" (ממש עצמאית-שילמתי 200 ש"ח והם שלחו לי את המסמכים...) בארכיון הציוני- חיפשתי תעודות עליה לארץ באוניה מפולין-אלו מסמכים שרוכזו על ידי הסוכנות היהודית, ולא ניתן לחפש לבד.

שאפו אם אתה עושה הכל לבד מול הפולנים
ממש לא,
פשוט דודה שלי החלה תהליך מול עו"ד - והצעתי לה ש-"נאחד כוחות" ונגיש את הבקשות (שלי ושל אחיותיי) יחד עם שלה (ושל צאצאיה) ---

והיות אני קצת יותר SAVVY ממנה בחיפושים ברשת וכו' ולכן אמרתי שאקדם את העניינים קצת ואמצא מה שצריך

הפולנים כנראה דורשים מסמך מקור אז בכל מקרה נצטרך ללכת להוציא ברבנות, אבל לפחות ארכיון המדינה גילה לי בדיוק את הרבנות שבה נישאו + תאריך וכו'...

הבנתי שלפחות לחבר'ה שעלו ב"עליית גומולקה"
מה זה?

בארכיון הציוני- חיפשתי תעודות עליה לארץ באוניה מפולין-אלו מסמכים שרוכזו על ידי הסוכנות היהודית, ולא ניתן לחפש לבד.
נשמע מעניין! זה לא משהו שיש בארכיון המדינה?

כי מצאתי את כל תעודות האזרוח שלהם שם (אם כי לא את העליה עצמה, למעט אינדיקציות וחתימות בויזות ובדרכונים).

כן, כן- גמני למדתי מושג חדש. (בכלל- חקר השורשים שעשיתי לכבוד האפשרות לדרכון פולני היתה מזכה אותי בציון 200 בעבודת שורשים של כיתה ו'..אני רק לא סגורה שבמצב הנוכחי (.....) יש בכלל טעם בהתבחבשות הזו) . הסתבר לי שהעליה מפולין בין 1956-1960 כונתה עליית גומולקה על שם מנהיג פולין באותה תקופה, שאיפשר ליהודים לצאת מפולין- ספציפית על מנת לעלות לישראל-בחלון הזדמנויות ספציפי בין השנים האמורות, ואכן ההיתר נוצל -אלא שלכאורה- כך מפי עורכת הדין שלי- חלק גדול מהם התבקשו לחתם על ויתור על אזרחותם הפולנית לצורך כך. (לכן הסיבוך). *לא סגורה לגבי אמינות הטענה בנסיבות הענין. (אולי מישהו בפורום נתקל בה?).

נשמע מעניין! זה לא משהו שיש בארכיון המדינה
וואלה התקלת אותי- אין לי מושג- הבנתי שהארכיון הציוני מחזיק את מסמכי הסוכנות, ההסתדרות הציונית ועוד משהו- יעני מסמכי מקור- חלקם עדיין לא מקוטלגים, ונושא העליה לארץ בשנים הללו הוסדר ע"י הסוכנות, לכן פניתי אליהם.

לגבי התאחדות בני משפחה לצורך הענין- ברור! הכי! גם אחותי ואני צירפנו משאבים . (גם נותן משהו לדסקס חוץ ממזג האוויר.)

שיהיה לנו בהצלחה- הבנתי שזה תהליך ארוך ולא הכי פשוט- כאמור- בוודאי לא באקלים הנוכחי.

שיהיה לנו בהצלחה- הבנתי שזה תהליך ארוך ולא הכי פשוט
באמת? חשבתי שהאתגר היחיד זה סתם לאתר את כל המסמכים ולהחתים נוטריון/אפוסטיל על הכל?

בוודאי לא באקלים הנוכחי.
זה ממש מבאס, חוק מרפי פרופר... גם ככה גם בשגרה הם לא הכי סימפטיים לישראלים
מעניין אם זה ישפיע על הבקשות או לאו, או אולי אפילו כדאי להקפיא את התהליך עד שהעניינים ירגעו?

וואלה התקלת אותי- אין לי מושג- הבנתי שהארכיון הציוני מחזיק את מסמכי הסוכנות, ההסתדרות הציונית ועוד משהו- יעני מסמכי מקור- חלקם עדיין לא מקוטלגים, ונושא העליה לארץ בשנים הללו הוסדר ע"י הסוכנות, לכן פניתי אליהם.
הבנתי, במקרה שלי מדובר על עליה באיזור 1940 (הם נמלטו מתישהו לקראת או אחרי תחילת מלחה"ע ה-2, שאר המשפחה שהייתה שם נספתה בשואה), אז אני לא יודע אם זה רלוונטי או לא - מה שמוזר זה שהסבא התאזרח בפלשתינה רק 7 שנים מאוחר יותר... גם לא הצלחתי להבין האם קבלת האזרחות המנדטורית ב-1947 מהווה "ויתור" כביכול על הפולנית (אם זה היה המצב אז כביכול כמעט כל אחד שהיה יוצא מפולין היה מאבד את האזרחות שלו, מה שלא נשמע סביר?)

פרטים על האוניה וכו' עצמה לא הצלחתי למצוא אבל יש שם צילומים של ויזות עם אישורי עליה לארץ באותה שנה (ומעבר דרך טורקיה)
אולי נבדוק באמת את הארכיון הציוני הזה

מעניין אם זה ישפיע על הבקשות או לאו, או אולי אפילו כדאי להקפיא את התהליך עד שהעניינים ירגעו?
לא מקפיאה כלום בשלב זה- זו רק עוד הוכחה לפולניותי- "אצלנו הכל הולך קשה".

גם לא הצלחתי להבין האם קבלת האזרחות המנדטורית ב-1947 מהווה "ויתור" כביכול על הפולנית (אם זה היה המצב אז כביכול כמעט כל אחד שהיה יוצא מפולין היה מאבד את האזרחות שלו, מה שלא נשמע סביר?)
לגברים זה לא משנה. הם יכלו לשמור על האזרחות הפולנית שלהם. נשים שקיבלו אזרחות אחרת ויתרו על האזרחות הפולנית שלהן. כל זה רלבנטי עד שנת 1951. לאחר מכן חוק האזרחות הפולנית השתנה.

אגב, אחד הדברים החשובים ושלוקחים הרבה זמן הוא להוציא אישור ״אי שירות בצהל״ בין השנים 1948-1951. אם סבא שירת בצבא או במילואים בזמן הזה אז לא תהיה זכאי לאזרחות. ממליץ לך כבר עכשיו להגיש את הבקשה לקבל האישור כי זה לוקח המון זמן.

אגב,
אם מישהו צריך המלצה על עו״ד פולני שעושה עבודה מצויינת ובמחיר סביר שיפנה בפרטי.

מסתבר שיש אתר כלשהו שמאפשר למצוא רשומות היסטוריות של נישואין וכיו"ב (עלה 150 ש"ח רישום..) ,
זה נתן לי את תאריך הנישואין המדוייק (וגם את האיות הנכון של השמות) מה שאפשר לי למצוא בארכיון המדינה את כל המסמכים

איזה אתר מאתר מסמכים מלפני קום המדינה?

איזה אתר מאתר מסמכים מלפני קום המדינה?

ארכיון המדינה

אבל ספציפית התכוונתי ל:

אגב, אחד הדברים החשובים ושלוקחים הרבה זמן הוא להוציא אישור ״אי שירות בצהל״ בין השנים 1948-1951. אם סבא שירת בצבא או במילואים בזמן הזה אז לא תהיה זכאי לאזרחות. ממליץ לך כבר עכשיו להגיש את הבקשה לקבל האישור כי זה לוקח המון זמן.

תודה, דודה שלי כבר טיפלה בזה
אכן הושג האישור המיוחל, אמרה שזה לקח לה חודשים

לא יכולתם לבדוק שם לדרכון פורטוגלי?
מכיר כמה פולנים שיכולים לשרטט את עץ המשפחה עד גירוש ספרד.

• אהבתי
Reactions: HHH
לא יכולתם לבדוק שם לדרכון פורטוגלי?

דודה שלי בדקה, העו"ד הוריד אותה מזה, זה לא רלוונטי במקרה שלנו (לכאורה)

אני אישית הצלחתי לשחזר את עץ המשפחה (בעצמי, בלי שום קשר לעו"ד) בעזרת מאגרים פולניים ברשת עד 1750, שזה די מגניב,
אבל מצד שני גם לא עשיתי עבודת מחקר מעמיקה (שכן - העץ הולך וגדל כלפי "מעלה" בצורה מעריכית) אלא הסתפקתי בסתם לעקוב אחר "קו אחד" בשושלת

כך או כך לא ראיתי שום אינדיקציות או אזכורים של שמות משפחה שמוזכרים כ-"נצר לגירוש" (שאני מניח שזו השיטה שבה מגלים אותם?)
זה הכל וולפגנג וכו'

מסתבר שגם הגרמנים מעוניינים לתת דרכונים ליהודים שמשפחתם עזבה בעבר...
או לפחות להקל על חלק.

אפשר לקבל פרטים?

אודה לפרטים גם אני לא מוצאת תעודת נישואין מתקופת המנדט

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D עדכון דרכון חדש ב interactive brokers שוק ההון 1
ע חשבון בנק באירופה לתושב ישראל עם דרכון אירופאי צרכנות פיננסית 2
B דרכון ביומטרי פוסטים מאיכות נמוכה 4
L שאלות לפני תכנון טיסה לארצות הברית עם דרכון אירופי אוף טופיק 3
לאץ' נסיעה לחו"ל בזמן חידוש דרכון אוף טופיק 6
Fitch עלות חידוש דרכון ביומטרי אחרי 5 שנים פוסטים מאיכות נמוכה 63
V חידוש דרכון ישראלי אוף טופיק 1
S חידוש דרכון אמריקאי צרכנות פיננסית 2
N למישהו יצא להוציא דרכון רומני? עלות vs כדאיות אוף טופיק 10
Mose דרכון זר אוף טופיק 19
ב דרכון אירופאי - יתרונות בהשקעות נדל"ן נדל"ן 7
L פתיחת חשבון ללא דרכון שוק ההון 22
L אני צריכה לשלוח סריקה דרכון שלי למישהו איך אני מוודא שהוא לא ישתמש איתה אחר כך? אוף טופיק 7
F דרכון אירופאי והמשמעויות שוק ההון 43
A נדל"ן בפורטוגל וקבלת דרכון שוק ההון 2
A איתור מטען במכס לפי ח.פ או שם חברה מיסים 0
J איתור וקנית אג"ח ממשלת ארה"ב שוק ההון 0
S איתור מידע עדכני על תיק בניין נדל"ן 7
ה עוקץ איתור כספים אבודים צרכנות פיננסית 9
א איתור שוק להשקעה נדל"ן 32
S איתור אפיק הלוואה זול לצורך השקעה צרכנות פיננסית 11
ש איתור נכסים נדל"ן 4
S איתור השקעות ועסקאות שוק ההון 1
V איתור קרנות פנסיה צרכנות פיננסית 6
נ שאלה טכנית של מתחילים - איתור ני"ע מתאים שוק ההון 1