• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עזרה למשפחה שמעוניינת לצאת מהמרוץ

• פותח הנושא yoyo
  • פורסם בתאריך

yoyo

משתמש רשום
דירוג
0
שלום לכולם ולסולידית בפרט.
לאחר זמן מה בו אני קורא\ מעריץ נלהב של הבלוג הזה ושל הכתבת שלו החלטתי לפנות לקבלת
עצה.
אנחנו זוג בגיל 45 +3 ילדים בגיל בית ספר יסודי שגרים בחו"ל.
אנחנו מחזיקים בדירה בישראל ללא משכנתא ששוויה 2.3 מליון ש"ח.הדירה מושכרת כרגע ב5000 ש"ח לחודש.
בנוסף, קיים הון עצמי של 400,000 ש"ח נזיל שכרגע "שוכב" בבנק.
אנחנו מעוניינים לפרוש ולהשתקע במדינת עולם שלישי כגון תאילנד, פנמה, קוסטה ריקה.
מבדיקה שערכתי, אזדקק להכנסה חודשית של כ 12,000 ש"ח כדי לחיות ברווחה עם המשפחה באחת ממדינות אלו.
מה הדרך הטובה ביותר להשקיע את הכסף הקיים ברשותי על מנת שאוכל לפרוש לחיות מהקרן?
האם כדאי ל למכור את הדירה ולהשקיע את כל הכסף בשוק ההון\ נדל"ן מניב וכו'?

חשוב לי לציין שאין לי רצון להשקיע בישראל (אינני תושב ישראל)

12,000 בחודש??
זה מספיק בשביל לחיות בארץ בנוחות ברגע שהגעת לרמה כזאת של הכנסה פסיבית.

איך אתה מתכנן להזדקק לכזה סכום במדינה כמו תאילנד?

לכל אחד ההגדרה שלו של ״לחיות בנוחות״, למה לבקר?

בכל מקרה, על פי הטענה שצריך למשוך כל שנה 3% מהתיק, אפשר להגיע מ-2.7 מליון להכנסה חודשית של 6750 ש״ח בלבד. התשואה שלך על הדירה עוד יותר נמוכה, כ-2.6%. אני חושב שזו תשואה נמוכה מהמקובל בשוק. יכול להיות שאתה לוקח פחות מדי, או שהיא ממוקמת באזור לא מתאים לשכירות?

המלצה אם למכור את הדירה ולהשקיע בשוק ההון לא תקבל כאן, זה עניין מאוד אישי. אבל למה אתה לא משקיע לפחות את ה-400 אלף הפנויים?

תשואה עלובה לדירה, תמכור ת דירה
דירות גדולות תשואה נמוכה
וגם חשוב פיזור
במקום הדירה
א. תקנה 3 דירות להשכרה, תשואה גבוהה יותר - וכמובן גם יותר התעסקות וטיזוזים - הדירות לא חייבות להיות בארץ (ניתן לקחת חברת ניהול, מקזז ת תשואה כמובן)
בדוק ענייני מס שבח, מס קנייה על דירה 2 ו-3... ניתן לרשום דירה על קרוב? שיקולי מס לתושב חוץ. התייעץ בפורום נדלן תפוז - תזהר, הם ימליצו לך למנף.. על 2 מיל לקחת עוד 2 מיל משכנתאות ולקנות 6 דירות... ראה הוזהרת
ב. עדיף להתחיל בקטן ולגדול בהמשך - תקנה 2 דירות, ובשליש הנותר תקנה שוקולד מריר, הארי בראון, הארי פוטר, שוקולד חלב וכו
ג. עצמאים? פתיחת קהש", בדוק אפיקי השקעה פטורים ממס בחו"ל - IRA וכו
ד. תשואה על דירות בארץ נמוכה עקב הבועה, הרווחתם ראלי מטורף על ערך הדירה, לממש? אולי, דירות בחו"ל, יש לזכור שיש סיכון עם מקום לא מוכר וכו..
חומר למחשבה

חינוך טוב בעולם3 עולה הרבה, חישבת? כנל ב.בריאות כנל לימודים גבוהים בבוא היום וכו
יש לי חבר טוב בתאילנד אם תרצה... שלח הודעה
מבחינתי בהחלט אפשרות לפרוש בעולם3 בבוא היום, אך ללא ילדים, כשיהיו גדולים, לא אגדל שפם את ילדיי, אבל זה אישי
בעולם המערבי נפוץ לפרוש לעולם3, גגל...

בהצלחה

נערך לאחרונה ב:
אגב, שילוב של השקעה בנדל״ן בחו״ל עם תשואות יותר גבוהות מאשר בארץ + השקעה במקום שנמצאים בו - אין לי מושג איך שוק הנדל״ן בתאילנד / פנמה / קוסטה ריקה?

באופן כללי, ובלי ידע ספציצי, במדינות מתפתחות, תשואה גבוהה יחסית וסיכון גבוה...
מדינות לא יציבות, אוכלוס' לא חזקות
גס - כמו השוואה להשכרה לסודנים בכל מיני שכונות בעייתיות בארץ... תשואה גבוהה, סיכון גבוה
השאלה הרגילה, תצליח לישון עם הסיכון הזה? יש לך עצבים להתעסקות יתר הזו עם אוכלוס' מאתגרות? או עם מתווכים מפוקפקים? האקסטרה תשואה, שווה את ה"חוסר שינה" הזה?

לקחתי בחשבון עלות חינוך גבוהה מאוד ולכן ההכנסה החודשית הגבוהה (יחסית).
בפועל, אנחנו שוקלים הום סקולינג כי אנחנו לא כ"כ מאמינים במערכת החינוך הרגילה (בטח לא מה שמדינת
ישראל מציעה כיום)
על מנת לתמצת את הנושא, אני שובר את הראש מה התשואה הסולידית והבטוחה הכי גבוהה שאוכל לקבל עבור
סכום של 2.7 מליון ואיך אוכל להגיע אליה.
ברור שכרגע אני לא מגיע למקסימום תשואה שאפשר אבל גם 3% זה לא להיט.
הצעות בבקשה?

לקחתי בחשבון עלות חינוך גבוהה מאוד ולכן ההכנסה החודשית הגבוהה (יחסית).
בפועל, אנחנו שוקלים הום סקולינג כי אנחנו לא כ"כ מאמינים במערכת החינוך הרגילה (בטח לא מה שמדינת
ישראל מציעה כיום)
על מנת לתמצת את הנושא, אני שובר את הראש מה התשואה הסולידית והבטוחה הכי גבוהה שאוכל לקבל עבור
סכום של 2.7 מליון ואיך אוכל להגיע אליה.
ברור שכרגע אני לא מגיע למקסימום תשואה שאפשר אבל גם 3% זה לא להיט.
הצעות בבקשה?
אני מאוד מאמין בכלל 3%.
בגדול זה אומר שתיק השקעות מנייתי ישרוד לנצח במידה ומושכים ממנו 3% בשנה מתואם לאינפלציה.
נכון שזה "לא להיט" אבל אתה רצית "סולידי"!
בכל תיק מנייתי שתמשוך ממנו יותר אתה מסתכן לאבד את הקרן עצמה עם הזמן.

אני מכיר שתי דרכים טובות להגיע לתיק תמידי כזה:
1. הדרך ש- @הסולידית בחרה בה: תיק ההשקעות של הארי בראון.
2. הדרך שאני בחרתי בה: תיק מניות דיבידנד יציבות.

הדרך הראשונה הרבה יותר קלה למימוש ותחזוקה (אתה צריך לבחור בערך 4 ניירות לקנות) ובכל שנה תצטרך למכור חלק מהתיק ולאזן אותו בשביל לקבל את ה-3% שלך.

הדרך השניה יותר קשה למימוש ותחזוקה (אתה צריך בכל פעם לבחור איזה מניה לקנות בדיבידנדים עודפים) אבל אתה לא אמור למכור מניות בכלל אלא לחיות רק מדיבידנדים.
במחירים של היום יהיה לך מאוד קל להשיג תיק מניות דיבידנדים מפוזר ויציב שמניב תשואה של 3-4% בשנה הראשונה ומגדיל אותה בקצב של 6-12% בשנה (הרבה יותר מהר מאינפלציה).
מהדיבידנדים שתקבל בשווי של יותר מ-3% משווי התיק תוכל למשוך "משכורת" של 3% ולהשתמש ביתרה בשביל להגדיל את התיק אפילו יותר (במקום למכור מניות אתה קונה עוד מניות!).

**עריכה**
ואם לא במניות עסקינן אז נדל"ן יכול להיות פתרון טוב לסכום כל כך גדול.
@אורי יוכל לספק לך הרבה מידע על השקעות נדל"ן בחו"ל שיאפשרו לך פיזור סיכונים על פני מספר נכסים עם פוטנציאל תשואה גדול יותר.
@סנופי תוכל לספק לך הרבה מידע על השקעות נדל"ן מעט יותר מסוכנות (עם פוטנציאל תשואה בצידן) בארץ.
ואם נדל"ן זה נושא רלוונטי אז יש לי הערה אחת: התשואה יותר טובה בדירות יותר קטנות.

על פניו נראה שבלמידה מעמיקה של שוק הנדל"ן במדינות מסוימות (כולל הבנת המיסוי, ההגבלים, יכולות השכרה ושאר הבעיות)
ניתן להגיע לתשואה גבוהה באם אמכור את הדירה בישראל ואשקיע בכמה דירות קטנות במדינות בעלות תשואה גבוהה?

ניתן להגיע לתשואה גבוהה באם אמכור את הדירה בישראל ואשקיע בכמה דירות קטנות במדינות בעלות תשואה גבוהה?
כמובן, אבל זה דורש ממך עוד מאמץ - בעיקר במישור הניהולי אבל לא רק. גם להבין את החוק והמיסוי באותם תחומי שיפוט.

חייבת להזהיר בקשר לזה. חייתי מספר שנים בבוקרשט עיר שבה שוק הנדלן והישראלים חוו עליות חדות ואז ירידות חדות עוד יותר. אנשים איבדו שם מיליונים (בעיקר ישראלים שהיו מגיעים וחושבים שמצאו מכרה זהב וקונים בלי הכרה).
בשביל להשקיע בנדלן בחול אתה צריך חוץ מלדעת את חוקי המיסים לדעת את חוקי המקומיים. ז"א לדעת בדיוק איפה לקנות, איזה קומבינות המקומיים יכולים להפעיל לקחת את הנכס שלך.
לדוגמא רומניה מדינה קומוניסטית לשעבר הלאימה קרקעות מתושבים. לאחר נפילת הקומוניזם ואחרי עשרות שנים הרומנים ובעיקר הצאצאים שלהם נזכרו שסבא תמיד מספר שהיה לו ייקב, או סבתא תמיד אמרה שהם גרו בוילה. האנשים האלה חזרו לדרוש את הקרקעות שלהם שכיום כבר יש עליהם בלוקים וביניינים אחרים ובניגוד להיגיון הם זכו בתביעה בבית משפט ומי שקנה את הדירות הפסיד את הכל ולא קיבל ליי (מטבע מקומי) אחד שחוק לכיסו.
וזו רק דוגמא אחת, אני לא יכולה לספור את הפעמים שראיתי שלטי חוצות מציאה חד פעמים בטבעת החיצונית של בוקרשט (שדות שאין ולא יהיה בהם כלום) ואנשים השקיעו שם ולא יראו שקל או ליי בעתיד או אף פעם. שלא נדבר על השחיתות והצורה בה עושים עסקים במדינות כאלה.
בקיצור כי יצא לי פוסט ממש ארוך, נדלן זה אחלה אבל נדלן זה מאוד מאוד מסוכן ואתה חייב ממש להיזהר לנסוע למקום לדבר עם כמה סוכנים ובעיקר עם המקומיים. דירה שנראית כמו מציאה היא בבניין שמועמד להריסה, דירה "מושלמת" היא בשכונה כל כך מחרידה שלא היית נכנס אליה לעולם ועוד ועוד. וכל הזמן הייתי שומעת אנשים מדברים בוקרשט זה המקום להשקיע בו בבוקרשט המחירים רק עולים. והכל היה נכון עד שהמציאות חדרה את השוק וכל המחירים ירדו בדיוק למקום האמיתי שלהם ואנשים הפסידו המון המון כסף.

חייבת להזהיר בקשר לזה. חייתי מספר שנים בבוקרשט עיר שבה שוק הנדלן והישראלים חוו עליות חדות ואז ירידות חדות עוד יותר. אנשים איבדו שם מיליונים (בעיקר ישראלים שהיו מגיעים וחושבים שמצאו מכרה זהב וקונים בלי הכרה).
בשביל להשקיע בנדלן בחול אתה צריך חוץ מלדעת את חוקי המיסים לדעת את חוקי המקומיים. ז"א לדעת בדיוק איפה לקנות, איזה קומבינות המקומיים יכולים להפעיל לקחת את הנכס שלך.
לדוגמא רומניה מדינה קומוניסטית לשעבר הלאימה קרקעות מתושבים. לאחר נפילת הקומוניזם ואחרי עשרות שנים הרומנים ובעיקר הצאצאים שלהם נזכרו שסבא תמיד מספר שהיה לו ייקב, או סבתא תמיד אמרה שהם גרו בוילה. האנשים האלה חזרו לדרוש את הקרקעות שלהם שכיום כבר יש עליהם בלוקים וביניינים אחרים ובניגוד להיגיון הם זכו בתביעה בבית משפט ומי שקנה את הדירות הפסיד את הכל ולא קיבל ליי (מטבע מקומי) אחד שחוק לכיסו.
וזו רק דוגמא אחת, אני לא יכולה לספור את הפעמים שראיתי שלטי חוצות מציאה חד פעמים בטבעת החיצונית של בוקרשט (שדות שאין ולא יהיה בהם כלום) ואנשים השקיעו שם ולא יראו שקל או ליי בעתיד או אף פעם. שלא נדבר על השחיתות והצורה בה עושים עסקים במדינות כאלה.
בקיצור כי יצא לי פוסט ממש ארוך, נדלן זה אחלה אבל נדלן זה מאוד מאוד מסוכן ואתה חייב ממש להיזהר לנסוע למקום לדבר עם כמה סוכנים ובעיקר עם המקומיים. דירה שנראית כמו מציאה היא בבניין שמועמד להריסה, דירה "מושלמת" היא בשכונה כל כך מחרידה שלא היית נכנס אליה לעולם ועוד ועוד. וכל הזמן הייתי שומעת אנשים מדברים בוקרשט זה המקום להשקיע בו בבוקרשט המחירים רק עולים. והכל היה נכון עד שהמציאות חדרה את השוק וכל המחירים ירדו בדיוק למקום האמיתי שלהם ואנשים הפסידו המון המון כסף.

נראה שאת מכירה את השוק שם
אני מבין שהמחירים שם ירדו באיזה 40-60% בממוצע.. את חושב שזה זמן טוב להשקיע?

את חושב שזה זמן טוב להשקיע?
באמת הפוסט שלה עשה לך חשק להשקיע בכזה מקום? במקום בו אין דין ואין דיין וזכויות נקבעות לפי מי שמשחד יותר את מי שקובע, אתה תמיד בעמדת נחיתות בתמחור שווי הנכסים.

אני טיילתי ברומניה שנה שעברה גם באזור בוקרשט וגם צפונה.
יש כמויות של אדמה ובניינים למכירה , הנדלן בשפל .
מתי והאם הם יצאו ? תלוי באלוהים באיחוד הארופי וברומנים (לא באותו סדר)
אני דיברתי עם מקומיים והם היו מאוד פסימיים
אבל זה כנראה יתהפך מתי שהוא ( שנה ? חמש ? )
תראה לפני 400 שנה מי שקנה את מנהטן מהאידיאנים תמורת חרוזים עשה אחלה עיסקה
אבל היו גם כאלה שקנו את אייוה ...

המחירים שם לא ירדו באמת הבועת נדלן שם התפוצצה והמחירים חזרו לשוי האמיתי שלהם.
זה הלך בערך ככה שעברתי לגור שם דירת 2 חדרים עלתה 40 אלף יורו. ואז רומניה נכנסה לאיחוד האירופאי כל הרומנים שחיים בסרט התחילו לדבר על זה שעוד מעט נשלם הכל ביורו, חשבונות החשמל התחילו להיות ביורו (כתוב למשל 10 יורו לx חשמל ואז את המחיר הלקוח משלם בליי המטבע המקומי. חשבונות הטלפון ומכירות הניידית גם התחילו להיות ביורו בפרסומות ובליי במציאות. )
מפה לשם המון משקיעים זרים הגיעו לרומניה כי זו עכשיו מדינה אירופאית לחלוטין שנמצאת שעתיים טיסה מלונדון במחירי ריצפה. זרים התחילו להשקיע מה שאומר משרדים, חברות בניה, מהנדסים, אדריכלים, עורכי דין ועוד ועוד בגדש על זרים.
ברגע שהזרים סיימו למכור ולהשכיר לעצמם נכסים חדשים שגרמו לכך שעוד זרים עם המון כסף יבואו וישקיעו מחירי שכר הדירה בבוקרשט טסו כלפי מעלה והדירה החמודה שלי (דירת 2 חדרים בגודל 40 מטר) היתה כבר שווה "על הנייר" 160 אלף יורו. כן כן קראתם נכון 160 אלף יורו. הדירה היתה במרכז בוקרשט 2 דקות מהפארק איזור שנחשב יוקרתי (ונראה כמו שכונת פשע שמוכרים שם סמים אבל נעזוב את זה שניה כי ככה נראות כל השכונות בבוקרשט) . בד בבד עלה השכר דירה שלי מ400 יורו ל500 ואז נעצר כי בעל הדירה חמוד אבל הדירה מעלי שנראית בדיוק אותו דבר כבר הושכרה ב600 יורו. כל זה קרה תוך 3 שנים.
ואז אחרי שזרים סיימו למכור לעצמם דירות להשכרה ואדמות לבניה והזדמנויות נדלן הם נשאר עם המקומיים.
למקומי אין ולא יהיה 160 אלף יורו. למקומי אין 60 אלף מקומי מרוויח 250 יורו לחודש.
וכך מתפוצצת בועה. המחירים טסו חזרה כלפי מטה לשווי האמיתי שלהם הדירה הישנה והאהובה שלי שווה היום על הנייר 60 אלף יורו עדין עליה יפה אבל בטח לא הסכום הפנטזיונרי הקודם. פרוייקטים נפסקו בגלל חוסר מימון וחוסר יכולת למכור, כל הצוות התומך עזב והמון נכסים שעד אתמול הושכרו במחירים מופקעים נשארו ריקים (הדירה הנחמדה מעלי היתה ריקה כמעט חצי שנה עד שהושכרה במחיר 300 יורו).

מה הפואנטה של הסיפור הארוך הזה. אני לא חושבת שזה זמן טוב להשקיע בבוקרשט. אני לא חושבת שיש זמן טוב להשקיע בבוקרשט. אם @כסף_כסף רוצה לעבור לבוקרשט וצריך דירת מגורים זו אחלה השקעה כי אתה תכיר את השוק המקומי תדע בדיוק איפה לקנות (ויותר חשוב איפה לא לקנות) ותחסוך לעצמך שכר דירה.
כל תרחיש אחר לא מקובל (עלי אישית לא מייעצת) השקעה במדינה זרה שאתה לא מכיר על בוריה וגם שאתה כן מכיר היא סופר מסוכנת. לא ממליצה עליה בשום מצב. גם במוסקבה מחירי הדירות היו בריצפה ואז עלו הון ועכשיו שוב ירדו עם הרובל מדינות לא יציבות הם אף פעם לא השקעה טובה ומקום שאתה לא מכיר ממש ממש טוב בחיים לא הייתי קונה בו נדלן. עיר שאני לא מכירה ממש ממש ממש טוב לא הייתי קונה בה נדלן. בוקרשט לא מראה סימנים שהיא יוצאת מהמשבר עובדה עוד מעט יעברו עשר שנים מכניסתם לאיחוד והם עדין לא משתמשים ביורו. זו מדינה קומוניסטית לשעבר שמושתת על פקידים וכמה אתה רוצה לשחד אותם. לא הייתי עושה שם עסקים.

היי
האמת היא שיש לי קצת ניסיון בבוקרסט, לא גרתי שם אמנם אבל עבדתי די הרבה והייתי סביבות ה 10-15 פעם
סתם מתעניין בדעות נוספות
לגבי הדוגמא שנתת
אכן 300 יורו לא נשמע הרבה, אבלאפילו הדירה שלך במחיר של 60000 יורו שמושכרת ב 300 יורו זו תשואה כמעט כפולה מהתשואה של תל אביב (ברוטו)
השאלה היא האם את חושבת שהמחירים כבר בשפל, או שיש להם עוד לאן לרדת?
אגב, מהיכירותי את השוק 60 אלף זה די הרבה ל 40 מטר, ב 60 אלף אפשר לקנות 55-60 מטר 2-3 חדרים באיזור טוב במרכז במצב סביר++

אכן 300 יורו לא נשמע הרבה, אבלאפילו הדירה שלך במחיר של 60000 יורו שמושכרת ב 300 יורו זו תשואה כמעט כפולה מהתשואה של תל אביב (ברוטו)
השאלה היא האם את חושבת שהמחירים כבר בשפל, או שיש להם עוד לאן לרדת?
הבעיה כאמור היא לא בתשואה, הבעיה בסיכון. אם אתה מקבל תשואה קצת יותר גבוהה אבל בסוף אתה מאבד את הנכס מאיזושהי סיבה, אז מה עשינו בזה? לדעתי זו הבעיה באופן כללי בהשקעה במדינות עולם שלישי, שאמנם התשואה לעיתים יותר גבוהה אך גם הסיכון. בשביל כזה סיכון-סיכוי זה לא צריך ללכת רחוק - אפשר סתם לקחת מינוף על משהו בעולם ראשון.

באמת הפוסט שלה עשה לך חשק להשקיע בכזה מקום? במקום בו אין דין ואין דיין וזכויות נקבעות לפי מי שמשחד יותר את מי שקובע, אתה תמיד בעמדת נחיתות בתמחור שווי הנכסים.

אני חושב שהיא צובעת את זה בצבעים קודרים מדי..
הניסיון ה
הבעיה כאמור היא לא בתשואה, הבעיה בסיכון. אם אתה מקבל תשואה קצת יותר גבוהה אבל בסוף אתה מאבד את הנכס מאיזושהי סיבה, אז מה עשינו בזה? לדעתי זו הבעיה באופן כללי בהשקעה במדינות עולם שלישי, שאמנם התשואה לעיתים יותר גבוהה אך גם הסיכון. בשביל כזה סיכון-סיכוי זה לא צריך ללכת רחוק - אפשר סתם לקחת מינוף על משהו בעולם ראשון.

מדינת עולם שלישי? קצת נסחפנו אני חושב. לא מדובר בקונגו ואפילו לא בברזיל. לדעתי כל אחד שהיה בבוכרסט יותר מפעם-פעמיים יודע שאם כבר אז ישראל יותר מתאימה להגדרה של עולם שלישי. מחוץ לבוכרסט המצב כמובן שונה, אבל גם לא הייתי גוזר יותר מדי על ישראל מטיול בעפולה ודימונה (ויסלחו לי תושביה)

לגבי סיכון ותשואה - התשואה לא קצת יותר גבוהה אלא גבוהה פי 2 ויותר מול נכס מקביל (מרכז תל אביב) בארץ.
אני חושב שהסיכוי לאבד את כל הנכס הוא לא מאוד גבוהה בסופו של דבר, אך קיים (קיים גם בארץ)
מינוף - אפשרי אבל גם מסוכן. זאת שאלה מעניינת מה יותר מסוכן - לקנות נכס שם, או לקנות נכס ממונף כאן ב 50% ולקוות שהריבית לא תעלה ביותר מה 2-3% שהם הפער בין עלות ההלוואה לתשואה על הנכס (במקרה הטוב) ב 20 שנה הקרובות..

לדעתי כל אחד שהיה בבוכרסט יותר מפעם-פעמיים יודע שאם כבר אז ישראל יותר מתאימה להגדרה של עולם שלישי.
בוקרשט היא אולי לא מדינת עולם שלישי רומניה עם זאת נחשבת מדינת עולם שני או שלישי אני לא בטוחה.
שעה וחצי נסיעה מבוקרשט הדרך הנפוצה לחיות היא בכפרים בהם המים מגיעים מבאר ובית השימוש נמצא במבנה מופרד מחוץ לבית. וזה שעה וחצי מבוקרשט אז מדינת עולם ראשון ממש לא. בישראל גם בדימונה יש מים מברזים וחשמל (לא מדבר על ישובים של בדואים וכד' מדברת על ערים לגטימיות).

אני חושב שהסיכוי לאבד את כל הנכס הוא לא מאוד גבוהה בסופו של דבר, אך קיים (קיים גם בארץ)
עזוב את הסיכוי לאבד או לשמור את הנכס איך תנהל אותו ? חברים טובים שלי קנו דירה בבוקרשט, גרו בה וחסכו המון שכר דירה. סבבה עכשיו יש להם נכס ברומניה אבל הם בישראל. השכירו אותו לישראלית שילמו הון מיסים הון על תיקנים שתמיד יש. מפה לשם הבחורה עזבה הנכס עומד ריק כבר חודשים אין מי שרוצה לקנות ואין מי שישכיר. בספטמבר יכנס שוכר שהם מכירים (חבר שלומד שם) בסופו של דבר הם רוצים למכור את הנכס אבל בשביל זה הם צריכים לטוס לשם ולנהל את הדבר.
התשואה על הנכס (לדעתי) לא מצדיקה את ההתעסקות הבלתי נגמרת באיתור נכס נורמלי ווידאו שלא גונבים אותך שיפוץ אם צריך, ניסיון למצוא שוכרים שדוברים שפה אחרת ויש להם מנטליות אחרת. לוודא שגם הם לא מרמים אותך משלמים בזמן וכו'. אם הם לא רוצים לשלם כי לא בא להם שיהיה לך בהצלחה להכריח אותם מישראל או לגרום לפינוי שלהם מישראל. ועוד בעיות של משכירי דירה רק פי 4 כי זה במדינה אחרת, בשפה אחרת ועם תרבות אחרת ושוק לא יציב.

בקשר לשאלה המקורית שלך, אני לא ברומניה כבר 3 שנים אז אני לא יודעת מה מצב הנדלן שם. כאשר עזבתי שוק הנדלן היה בקריסה טטואלית פרוייקטים נסגרו לא בוצעו והמון משקיעים עזבו. אני בטוחה שיש שם הזדמנויות נדלן כמו שיש בכל מקום. אני אישית בחיים בחיים לא הייתי קונה שם דירה ומנסה להשכיר אותה דרך ישראל. פשוט לא שווה את העוגמת נפש הסיכון והעצבים.
המדינה לא יציבה הם עדין לא משתמשים ביורו למרות שעברו שנים, ועם זה שהם תושבי קבע באיחוד כל מי שיודע אנגלית ברח משם ונשארו אנשים שלא הצליחו עדין לעזוב או שאין להם לאן. לא מדינה אידיאלית משום בחינה.

אם אתה רוצה להשקיע ברומניה בצורה נורמלית הנה רעיון בשיבלך. בזמנו היה אפשר לסגור סכום של לפחות 10K ליי (בערך 12 אלף שקל) ולקבל תשואה של 10 ! אחוז מהבנק. כן כן פקמ עם עשרה אחוז. הדרישות היו שהכסף לא יוצא כל התקופה ושאתה תלוי בחיסדי הדולר שקל דולר ליי שיכולים להיות מאוד תנודתיים.
יכול להיות שזה סיכון ששווה לקחת.
בנקים ממולצים ברומניה
BCR
BRD
שני הבנקים הכי גדולים ברומניה
לאומי (כן יש להם סניף ברומניה) שזה סתם בגלל סנטמנטים ישראלים לא יודעת כמה הוא גדול.

כמובן שאין לראות בדברים כייעוץ העצה או רעיון להשקעה.

מהיכירותי את השוק 60 אלף זה די הרבה ל 40 מטר, ב 60 אלף אפשר לקנות 55-60 מטר 2-3 חדרים באיזור טוב במרכז במצב סביר++
תראה אני לא יודעת אם הדירה יכולה להימכר במחיר הזה אני אומרת שזה מה שבעל הדירה אמר שהיא שווה, וזה היה הדיבור הכללי באיזור. אולי הדירה היתה 50 מטר ואז המחיר יותר הגיוני. היא היתה 2 חדרים משופצים מטבח קטן וחדר שירותים/אמבטיה ממוצאים. בלי מרפסת עם הול וחדר איחסון פיצי.
היא היתה באיזור הכי טוב בבוקרשט (לדעתי ) 2 דקות מסאלה פלטולאי וציצמנגיו.
אז מבחינת איזור הוא היה מצויין. הדירה עצמה היתה סבירה אני מאוד אהבתי אותה בתור סטודנטית.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S עזרה למשפחה - סמים אוף טופיק 38
T שפת הילידים אינדיאנים עזרה אוף טופיק 5
H מבקשת עזרה ועצות לגבי מעבר קופות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
LtWorf עזרה לילדים במימון דירה תוך מזעור סיכונים נדל"ן 34
A בחירת קרן סל להשקעה - הכוונה\עזרה להבין נתוני קרן סל\מחקה בהשקעה סקטוריאלית שוק ההון 4
D עזרה בניהול תקבולים מלקוחות עבור עוסק פטור יזמות והגדלת הכנסות 0
S מתלבט האם כדאי לקנות דירה שניה - עזרה נדל"ן 4
ל עזרה מול המנהל אוף טופיק 5
מ עזרה בדו"ח שנתי מיסים 15
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
D עזרה בתביעת אכ"ע פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
M עזרה בטופס 5329 מיסים 3
E צריך עזרה חברים, מי מקבל מאקסלנס טרייד שליח עם שוקולד יוקרתי ממקס ברנר לחג הפסח ? אוף טופיק 10
A עזרה בהבנת עסקאות וזמינות כסף בIB שוק ההון 1
tomchoook עזרה לחבר במינוס צרכנות פיננסית 4
R עזרה בקורס במימון חברות אוף טופיק 1
B עזרה פתחתי חשבון מסחר פעם ראשונה שוק ההון 2
י צריך עזרה בלבחור ברוקר שוק ההון 14
A עזרה בהבנת עסקה מתמשכת נדל"ן 14
דניאל פינקלברג עזרה בגוגל Sheets, חישוב רבית לילד אוף טופיק 6
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
A עזרה במעבר ל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
S Apple ID מכשירי אפל - עזרה פוסטים מאיכות נמוכה 2
I עזרה בבחירת קרן פנסיה והשתלמות לעובד צעיר ומרושש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
D1Ohadi עזרה למשקיע פסיבי במצוקה מיסים 14