• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עזרה באיזון תיק

• פותח הנושא doc29
  • פורסם בתאריך

doc29

משתמש בכיר
דירוג
3,536
היי, התיק שלי מורכב ברובו ממניות כל העולם דרך VTI+VXUS ומיעוטו מ-2 קרנות של אג"חים קצרים שקליים.

נשאלת השאלה- איך אני יכול לדעת, כאשר אני רוצה להכניס כסף חדש (ועל הדרך גם לאזן) - לדעת מה החלק היחסי של כל אחד? כלומר הרעיון המקורי שלי היה לחשב כמה כל אחד מהני"ע שווה בשקלים, אבל זה מאוד מוטה שער הדולר, שכרגע נמוך ולכן זה מאוד מוריד את החלק היחסי של ה-ETFים בתיק שלי. למישהו יש רעיון איך לעשות את זה?

אבל זה מאוד מוטה שער הדולר
שער הדולר אכן משפיע על תיק ההשקעות שלך (סיכון/סיכוי מט"ח).
לכן, בחישובים שלך עליך להמיר את ערך ה ETFים לשקלים ואז לבצע את האיזון.
דוגמא:
לרשותך מיליון שקלים הקצאת הנכסים שלך היא 50/50. לכן רכשת ב 500K ש"ח אגח ישראלי ו 1000 ETFים ב 100$ כל אחד כאשר שער הדולר הוא 1$= 5ש"ח (סה"כ 500K ש"ח).
לאחר שנה מחיר האג"ח ומחירי ה ETFים נשארו זהים לשנה שעברה אך שער הדולר צנח ל 1$=2.5ש"ח (500K ש"ח של אגח ישראלי ו 250K ש"ח של ETFים). לא רכשת ניירות ערך נוספים בשנה זו.
כעת עליך להחזיר את הקצאת הנכסים שלך ל 50/50 ולכן תמכור 125K אגח ישראלי ותרכוש בסכום הנ"ל ETFים.

דרך להתחמק מזה היא לרכוש קרנות מגודרות מטבע, אך לגידור יש מחיר משלו.

נערך לאחרונה ב:
אני נוקט בגישה שונה.
מכיוון שטווח ההשקעה שלי ארוך וכמוהו גם טווח המחיה מההשקעה אז אני קבעתי לעצמי שער של 4 שקל לדולר ואני תמיד עושה את כל החישובים לפי שער זה.
לפעמים השער האמיתי יהיה נמוך יותר ולפעמים גבוה יותר אבל לדעתי זהו השער הממוצע שאני אקבל לאורך כל התקופה.
כמו כן אני לא מאמין בגידור כי העלות שלו מאוד גבוהה והתועלת שלו מוטלת בספק.
היה כאן דיון בפורום עם אם לגדר או לא ואחד המגיבים סיפק קישור למאמר שמדגים איך הגידור יכול לחתוך לך את התשואה מהתיק בצורה משמעותית גם אם בסוף התקופה המטבע נשאר כמו שהוא היה בהתחלה.
כדאי מאוד שתקרא על יתרונות וחסרונות הגידור ותחליט אם אתה מוכן לשלם עליו לפני שתבחר בקרנות מגודרות.

שאלה אם אתה רוצה לאזן גם כתוצאה מתנודות מטבע או לא?

אם כן אז התשובה פשוטה. תכפיל בשער הדולר ותאזן לפי השווי השקלי.

אם אתה רוצה לעבוד מבלי להתחשב בשער הדולר תכפיל בשער הממוצע שבו קנית את הדולרים שלך. ככה תגיע לערך השקלי של הניע הזרים מבלי לבתחשב בתנודות ותאזן לפי זה.

כמו ש- @adamshalev ציין, אני מאזן לפי שווי שקלי של כל פלח בתיק. כלומר האיזון מושפע גם מעלייה/ירידה של מדדים שונים, וגם מתנודות המטבע.

כדאי מאוד שתקרא על יתרונות וחסרונות הגידור ותחליט אם אתה מוכן לשלם עליו לפני שתבחר בקרנות מגודרות.
אני בפירוש לא מעוניין בגידור, אין לי ספק בכך וחקרתי בזה עמוקות לפני שהשקעתי. השאלה רק איך במצב הנתון הכי נכון לאזן.
בעיקרון אם ננתח את זה- הרי מטרת האיזון לשמור על פרופיל סיכון קבוע. אם הייתי 50K-50K בשקלים, ושער הדולר ירד תוך חצי שנה ב-20% והפכתי ל-40K-50K (ונניח שלא היה שינוי בערכים הדולריים של ה-ETFים ולא בערכים השקליים של קרנות האגח), האם התיק שלי לא מאוזן? נראה לי שהתשובה היא כן כי אני מחשיב את עצמי כיצור שקלי ולכן חלק קטן יותר מהשקלים שלי מושקעים במניות. מצד שני- להסיט במקרה הזה עוד כסף לאפיק המנייתי דולרי- יקרה למרות שה-ETFים נמצאים במחיר לא נמוך יותר מאשר קודם... אבל מצד שני המטרה של איזון אינה ללכת על האפיק החלש יותר באותו רגע אלא לשמור על פרופיל סיכון קבוע. ככה לפחות אני מבין.

שאלה אם אתה רוצה לאזן גם כתוצאה מתנודות מטבע או לא?
כן זו בדיוק השאלה :) השאלה היא איזה דרך הכי תשרת את מטרות האיזון. כמו שכתבתי למעלה נראה לי שבאמת לאזן לפי השער השקלי הנוכחי.

כמו ש- @adamshalev ציין, אני מאזן לפי שווי שקלי של כל פלח בתיק. כלומר האיזון מושפע גם מעלייה/ירידה של מדדים שונים, וגם מתנודות המטבע.
יאללה נלך עם זה, יותר פשוט וזה מכריע את הכף לטובת זה :)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
סול בקשת עזרה באיזון התיק עם קרן ההשתלמות שוק ההון 4
מרק סרפדים עזרה באיזון תקופתי לתיק שוק ההון 0
M סבתא שלי קיבלה ירושה וביקשה עזרה בניהול הכסף פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
T שפת הילידים אינדיאנים עזרה אוף טופיק 5
H מבקשת עזרה ועצות לגבי מעבר קופות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
LtWorf עזרה לילדים במימון דירה תוך מזעור סיכונים נדל"ן 34
A בחירת קרן סל להשקעה - הכוונה\עזרה להבין נתוני קרן סל\מחקה בהשקעה סקטוריאלית שוק ההון 4
D עזרה בניהול תקבולים מלקוחות עבור עוסק פטור יזמות והגדלת הכנסות 0
S מתלבט האם כדאי לקנות דירה שניה - עזרה נדל"ן 4
ל עזרה מול המנהל אוף טופיק 5
מ עזרה בדו"ח שנתי מיסים 15
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
D עזרה בתביעת אכ"ע פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
M עזרה בטופס 5329 מיסים 3
E צריך עזרה חברים, מי מקבל מאקסלנס טרייד שליח עם שוקולד יוקרתי ממקס ברנר לחג הפסח ? אוף טופיק 10
A עזרה בהבנת עסקאות וזמינות כסף בIB שוק ההון 1
S עזרה למשפחה - סמים אוף טופיק 38
tomchoook עזרה לחבר במינוס צרכנות פיננסית 4
R עזרה בקורס במימון חברות אוף טופיק 1
B עזרה פתחתי חשבון מסחר פעם ראשונה שוק ההון 2
י צריך עזרה בלבחור ברוקר שוק ההון 14
A עזרה בהבנת עסקה מתמשכת נדל"ן 14
דניאל פינקלברג עזרה בגוגל Sheets, חישוב רבית לילד אוף טופיק 6
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
A עזרה במעבר ל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
S Apple ID מכשירי אפל - עזרה פוסטים מאיכות נמוכה 2
I עזרה בבחירת קרן פנסיה והשתלמות לעובד צעיר ומרושש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13