• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

סיפור על משיכת רצף פיצויים או הדיסוננס בין האנשים במערכת למערכת עצמה

איליה

משתמש בכיר
דירוג
3,613
אז כבר 16 שנה יש לי רצף פיצויים ורצף קצבה. עברתי עבודות אז יש מספר של מעסיקים ברצפים אלו.
כל פעם בסיום תקופה הייתי שולח למס הכנסה בירושליים את טופס 161 + 3 משכורות וכעבר זמן מה מקבל אישור על הרצפים שהייתי שולח אותו לקופות. על מעסיק אחד לא נשלח לי אישור אבל בשיחה טלפונית נאמר לךי שהכל טוב.
ועכשיו כאשר אני on FIRE החלטתי למשוך את כספי הפיצויים ולהשקיע אותם בעצמי (פיזור סיכונים, בעיקר גאופוליטיים).

קבעתי פגישה אצל פקיד שומה מקומי, באתי ונאמר לי שבמערכת לא מופיעים הרצפים ושיש לדבר עם סניף ירושליים.
לפני שאני עולה לרגל לכדי לשים פתק בכנפי הנשרים 66, החלטתי לחפש את המיילים של האחראיים על הנושא שם. ומצאתי.
פניתי במייל ואף אחד לא ענה. מנסה להזמין טור במערכת ולא יכול להזמין טור לפקיד שומה בירושליים, רק בעיר שלי יכול.

פניתי לכמה סוכנים פנסיוניים ידועים וכולם לא רצו להתעסק בזה (הצעתי תשלום כמובן). ואז אישתי אומרת לי:"למה שלא תפנה לרו"ח שלנו?"
מה הקשר בין רו"ח לפנסיה? זה שאני לקוח מיוצג והוא יכול לעבוד מול מס הכנסה.
ואז רו"ח המלך שלי (שלצערי לפי כללי הפורום אני לא יכול לציין את שמו) אומר לי:"אני אקשר אותך עם מס הכנסה בירושליים, אם יעבוד , מצויין ואם יערימו עליך קשיים אז כבר נדבר על עבודה בתשלום". עוד באותו יום אני רואה שהוא שולח מייל שבו הוא מכתב אותי ואת אותו בכיר במס הכנסה שכבר כתבתי לו קודם אבל אז הוא סינן אותי.
והפלא והפלא - הבן אדם עונה, מופתע מאוד שבסניף המקומי של מס הכנסה לא יכלו לעזור לי, מבקש ששאשלח לו מסמכים. שולח ביום חמישי וביום ראשון ב9 וחצי בבוקר מקבל ממנו שיחת טלפון (מזל שאני כי זה היה מחסוי) ומקבל הסבר מלא. ואז ממשיך עם האישורים ואז מסתבר שבקרן פסניה שלי ובקופות גמל אין לי בכלל רצף פיצויים, יש רק רצף קצבה (לקח לי כמה שיחות טלפון כדי להסביר את העניין).
שוב התכתבות עם מס הכנסה בירושליים ונאמר לי שידברו איתי ממס הכנסה מקומי. אחרי יומיים, אני באמצע אימון Lactate Shuttle zwift מקבל שיחה ולמזלי הרב מוצא כוחות לענות לשיחה.
מתקשר אלי מנהל מחלקה מהסניף המקומי, כמובן האימון מסתיים באותו רגע למרות שהוא היה מאוד מנומס והציע להתקשר מאוחר יותר.
מסביר לי שהעניין שלי הוא סבוך אבל הוא רוצה לעזור. מנסים בטלפון ופחות הולך כי אין לו את כל מסמכים. ולי יש גוגל דרייב מסודר עם הכל.
קובעים שאני אגיע בלי טור והוא יאסוף אותי למשרד שלו.

הגעתי היום, ישבתי איתו שעה, סידרנו ביחד הכל, יצא עשן לבן + אישורים לגופים פנסיוניים. בגלל שאני מובטל פורש אז עשיתי פריסת מס קדימה ל4 שנים ואז הייתה שיחה מעניינת.
הוא שואל אותי:"אתה בחור צעיר ולא עצלן, מה תעשה 4 שנים?" (למה הוא שואל כי מקדמת מס משולמת לפי צפי הכנסה עתידית). מסביר לו בעדינות שאחיה מרווחי הון מעכשיו ועוד כנראה אפתח עוסק פתור. לא רוצה להכנס לדיון פילוסופי איתו ומסכם בזה שנשרפתי בהייטק. את הטיעון הזה הוא מבין.
מה עוד היה מעניין: זה לראות מבפנים איך מחלקת פקיד שומה עובדת. ומה שגיליתי שהעובדים מאוד אכפתיים אשרכרה רוצים בטובת מי שבא אליהם. ציפיתי לראות בורוקרטים טיפוסיים ומאוד הופתעתי לטובה.
וגם גיליתי שמערכות מחשוב שלהם זוועתיות ולא נותנות להם לעבוד. לא אכנס פה לפרטים טכניים חוץ פרט אחד שהם מודעים אליו ופשוט תקועים איתו:
יש רצף מעסיקים א-ב-ג-ד
אצל מעסיק א' הייתם בקרן פנסיה A וקיבלתם אישור על שני הרצפים בה.
אצל מעסיק ב' עברתם לקרן פנסיה B ובסוף התעסוקה קיבלתם את האישור על הרצפים בה.
אצל מעסיק ג' קרן פנסיה B נמכרה לגוף C ובסוף העבודה גם קיבלתם את האישורים על שני הרצפים.
אצל מעסיק ד' קרן פנסיה C שוב פעם נמכרה ועכשיו היא נקראת D.
אתם רוצים למשוך את הרצף הזה ומשכתם את האישורים על הפיצויים מכל המעסיקים מקרן פנסיה שלכם.
אבל באישוריים מקוריים של מס הכנסה רשום A B C ועכשיו כל האישורים של קרן פנסיה על הפיצויים שיש לי באים מקרן D. ולמס הכנסה אין מידע חד חד ערכי שמקשר בין האישורים למסמכים מקרן D. יש רק את שם המעסיק.
עכשיו זה רק קרן פנסיה, אם יש לכם הפקדות מעל התקרה אז יש לכם עוד גוף פנסיוני ואז העסק מסתבך עוד יותר.
אם אם אחד הקוראים פה קשור לעניין הזה במס הכנסה - תעשמשהו בנידון, זה ממש אבל ממש לא קשה תוכנתית.

זהו, סיימתי לחפור. אז מי שעושה רצף פיצויים וגם רצף קצבה, תהיו מוכנים נפשית לויה דלרוזה כאשר תרצו למשוך. ותהיו נחמדים לפקידים. לפחות חלק מהם רוצה לעזור לנו.

מעניין לקרוא, לא מפתיע.
הערה קטנה - לעניות דעתי, הפתרון לכל הבלאגן הוא לא מערכות מיחשוב מתקדמות יותר, אלא פישוט של מערכת המס. לא צריכים בכלל להיות "כספי פיצויים", ואם מתעקשים בכל זאת - פשוט שינכו עליהם מס במקור ויתנו אותם לעובד בסיום עבודה. כל ה"רצף קצבה", "רצף פיצויים", "פיצויים פטורים", "פיצויים ששולם עליהם מס בהפקדה", רק מייצר אינסוף בלאגן ללא שום סיבה טובה.

יש איזה תובנות איזה מסמכים צריך לשמור ?
אם מעבירים קופת גמל לפיצויים לבית השקעות אחר יש איזה טופס שמתעד את זה ?

יש איזה תובנות איזה מסמכים צריך לשמור ?
אם מעבירים קופת גמל לפיצויים לבית השקעות אחר יש איזה טופס שמתעד את זה ?
בדיאווד הייתי שומר את המסמכים של העברת כספים בעת המעבר או שהייתי מבקש ממש לפני המעבר שישלחו טופס פירוט הרצפים. אבל זה לא יעזור לך אם גוף פנסיוני נקנה. כמו שלמשל היה אקלסנס ואז הפניקס ועכשיו גלובלנט. במערכות של מס הכנסה בכלל אין את גלובלנט אבל מספר גוף של גלובלנט זה אותו מספר כמו של אקלסנס אז נאמר לי שזה כמו מספר ת"ז. לא משנה השם, משנה המספר.

בשנים האחרונות לפחות, קרנות הפנסיה שמהן/אליהן ניידתי דווקא מאוד מסודרות, ומאפשרות לצפות דרך האזור האישי במסמכים השונים, כולל העברת כספים וניודים.
כמובן שכדאי לא לסמוך על אף גורם צד שלישי ותמיד עדיף לשמור בעצמך את כל המסמכים לכל צרה שלא תבוא.

פעם ראשונה שאני שומע על swift. גיגלתי קצת. איך אתה מתרשם מהמוצר? כמה זמן כבר מצליח להתמיד?
zwift עם טריינר טוב (לנו יש neo tacx 2t) זה אחלה שילוב. אצלינו כבר עשינו עליו יותר מ5 אלף ק"מ. אבל נראה שזה כבר נושא בפני עצמו. בוא לא נקח אותו פה בשרשרור הזה.

@איליה
משכת את כל כספי הפיצויים? גם את אלה שהיו ברצף קצבה?

את הפריסה 4 שנים קדימה בטח אישרו לך לבצע רק על הכספים שהיו ברצף מעסיקים נכון?

ושאלה אחרונה, האם ניצלת את הפטור ממס (זה שעד התקרה של משכורת אחת בשנה), או שהעדפת לא להשתמש בו כדי לא לפגוע בפטור ממס בפנסיה?

משכת את כל כספי הפיצויים? גם את אלה שהיו ברצף קצבה?
כן
את הפריסה 4 שנים קדימה בטח אישרו לך לבצע רק על הכספים שהיו ברצף מעסיקים נכון?

על כל רצף פיצויים. בגלל הבלאגן שהיה להם במערכות הם באו לקראתי כי היו לי את כל האישורים וכי דיברתי והתנהגתי יפה אבל תקיף לפקידים (תמיד עוזר לייצר engagement ותחושת מועילות אצל אנשים שאתה רוצה לגרום להם לעשות משהו).
ושאלה אחרונה, האם ניצלת את הפטור ממס (זה שעד התקרה של משכורת אחת בשנה), או שהעדפת לא להשתמש בו כדי לא לפגוע בפטור ממס בפנסיה?
השתמשתי בו מסיבה פשוטה שעדיף פתור ממס עכשיו ושהכסף יעבוד בצורה שאני רוצה ותחת שליטה מלאה שלי (כי גם החלק ש בira כפוף לחוקים שיכולים להשתנות) מאשר לקוות שבעוד יותר מ20 שנה החוק יהיה אותו חוק.

אגב מה שמדהים זה המשיכה מira. אין הפתעות בכלל. ההבדל בין החישוב שלי כמה אקבל מול כמה קיבלתי (חישוב כולל חישוב מס) היה 1.5 שח על כמה מאות אלפי שקלים. ראיתי העברה יוצאת מחשבון ira שלי והעברה נכנסת לחשבון בנק שלי. וגם הנזלתי בדיוק כמה שצריך וההנזלה עלתה גרוש וחצי.

@איליה תודה, אז רק לוודא שאני מבין נכון איך זה עובד על מקרה אמיתי:
1. על כל הפיצויים של רצף קצבה שמשכת, בקיזוז החלק הפטור, חושב לך מס פירותי מיידי עבור 2023, ונוכה ישירות מהמשיכה ע"י הקופה?
2. כל כספי הפיצויים של רצף פיצויים שוחררו גם הם עכשיו, אבל חישוב המס שלהם נפרס על 4 שנים קדימה לפי הערכת הכנסה כלשהיא. אבל את המס הזה איך משלמים? הקופה מנכה את זה מהכספים או שצריך לשלם אותו בנפרד למס הכנסה?

אתה מתכוון להשקיע את הכסף עצמאית או להשתמש בו למחייה?
ברור שלהשקיע. אני עצמאי כלכלית.

@yanosh34 בגלל הבעיה במערכות מס הכנסה ולמרות שהיו לי כל האישורים הרצפים לא היו מוזנים נכון.
בכח פקיד שומה כאשר הוא השתכנע מהתיעוד הקיים, לתת הוראה המבטלת את ההיסטוריה.
תאכלס מה שנעשה זאת בניית רצף פיצויים חדש. מכיוון שביקשתי למשוך את כל הפיצויים אז רצף פיצויים נבנה בהתאם כאילו היה לי רק רצף פיצויים. אז הכל התנהל רק לפי רצף פיצויים ובלי רצף קצבה.
אחרי שהמס מחושב לפי פריסת מס, כל המס משולם בעת המשיכה. חייבים להגיש דוחות בשנות פריסת מס ולכן או שיחזירו לך או שידרשו ממך לשלם עוד חלק יחסי עבור השנה בה עברת את צפי המס.

הי,
שוקל לעשות רצף פיצויים בצפי לעשר שנים קדימה.
אין לי רצף קיצבה קודם.
בשורה התחתונה מבחינה כספית ואם נשים בצד את הבירוקרטיה שווה לעשות רצץ פיצויים?

אחלה סיפור. מניח ש90% מהאנשים במצבך היו מוותרים ולוקחים את מה שיש.

אחלה סיפור. מניח ש90% מהאנשים במצבך היו מוותרים ולוקחים את מה שיש.
לכן החלטתי לכתוב על החוויה שעברתי. שידעו שאפשרי.

@איליה, סקרן מה השתנה מאז - נכוות בהייטק או שפשוט החלטת פשוט לפרוש?

נערך לאחרונה ב:
@איליה, סקרן מה השתנה מאז - נכוות בהייטק או שפשוט החלטת פשוט לפרוש?
הבנתי שאני עצמאי כלכלית אז למה לי לשרוף זמן תחת הפלורוסנטים. אבל בוא לא נדון על זה פה כי זה לא נושא הטוסיק שפתחתי.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
י סיפור חיינו יומני מסע אישיים 51
נ אי שם במזרח אירופה - סיפור בדיוני בהמשכים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 24
S סיפור על מכירת בית נדל"ן 34
מ סיפור הכניסה שלי להייטק (ואיך הכפלתי משכורת פי 5 בשנתיים) יומני מסע אישיים 61
מ סיפור חיים יומני מסע אישיים 54
A התייעצות על סיפור הזוי שקרה לי שוק ההון 9
S סיפור תאורטי על אדם שהלך לאיבוד בים המידע שוק ההון 15
Rahash סיפור שמח שכמעט היה עצוב מאוד שוק ההון 4
Rahash סיפור על 3 אגורות שכמעט עלו לי 460 ש"ח צרכנות פיננסית 20
מ סיפור קטן ואופייני על 278.61 ש"ח צרכנות פיננסית 20
ב סיפור שאינו נגמר עם אי.בי.אי - הלמן אלדובי צרכנות פיננסית 9
amit סיפור מטורף על השקעה באופציות שוק ההון 3
ranv הפקדות לקהש רגילה וההעברת צבירה פעם ב ל ira או קניה חודשית (+סיפור ) צרכנות פיננסית 1
H סיפור העברת מניות ל Interactive Brokers צרכנות פיננסית 8
ה סיפור המסע של המתמיד יומני מסע אישיים 53
O משיכת פנסיה מחו"ל לקופה בארץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
M משיכת כספי פנסיה בעקבות נכות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
N משיכת כסף מ-IB שלא דרך IBAN - אפשרי? שוק ההון 6
S משיכת כספים מפוליסת חיסכון שוק ההון 9
edangz משיכת כסף מחשבון הIB שוק ההון 12
S משיכת כספי תגמולים והגבלת ניוד עתידי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
G משיכת כספי פיצוים עבור משכנתא? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
S משיכת כסף בנסיבות משמחות - באיזה צורה? צרכנות פיננסית 7
R משיכת קופת גמל להשקעה עבור תיק השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8