• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

משיכת כספי פנסיה בעקבות נכות

mailinator

משתמש רשום
דירוג
0
שלום. הבן שלי אובחן עם אוטיזם לפני שנה וחצי, ומוכר עם נכות, ולאחרונה נודע לי על האופציה למשוך את כספי הפנסיה שלי עם פטור ממס.
הסכום שאני יכול למשוך הוא סדר גודל של 600 אלף ש״ח בקופה שלי, אצל אשתי יש סכומים נמוכים יותר, אני מניח בסביבות ה100-200 אלף

קצת עלי: בן 35, נשוי עם ילד יחיד.
קנינו דירה למגורים לפני כמה שנים עם הון עצמי ויש לנו כרגע משכנתא על סך כ650 אלף ש״ח.

אינני מתכוון להשתמש בכספי הפנסיה לצורך מטרה שהיא לא מטרת פרישה (או לפחות כל עוד המציאות מאפשרת לי זאת, וסביר שהיא לא אלא אם יקרה מקרה חרום)
חשבתי למשוך את הכספים ולהשקיע מיד בשוק ההון באפיק מנייתי לטווח רחוק - אידיאלית עד מועד הפרישה, ואז להפריש מתוך התיק קצבה חודשית.

אני מתאר לעצמי שאגיע לגיל פרישה עם קרן מחודשת מכיוון שנותרו לי לא מעט שנים עד הפרישה, ולכן סביר שזה ישלים את קרן הפנסיה העתידית שלי.

אני מנסה לחשוב על חסרונות במהלך הנ״ל. הרי בפנסיה אשלם מס הכנה על הקצבה בגיל פרישה, ומי יודע מה יהיה עד הפרישה עם ענייני מיסוי ויכולת הקופה לשלם.
אני מבין שזה די תלוי ביכולת המשמעת שלי לשמור על הכסף למטרת הפרישה, ואני לא חושב שתיהיה בעיה בנושא הזה.

אשמח לשמוע דעות, תודה!

קודם כל רק בריאות ובהצלחה.
מה מונע ממך לעבור עכשיו למסלול מנייתי מלא בפנסיה, לשמור על הכיסוי הביטוחי ולדחות את ההחלטה הלא הפיכה הזו?
מה הדחיפות?

תודה.
אני נמצא במסלול מנייתי בפנסיה.
המחשבה היא על:
1. חשש לחוסר יכולת הקרן לשלם בפרישה
2. עם הזמן הקרן עלולה להיות ממוסה יותר ואולי מוגבלת יותר
3. בקצבה אשלם מס הכנסה
4. אם אשאיר, אשלם דמי ניהול צבירה על הכסף הנל

בסופו של דבר אני מייעד את הכסף הזה לפרישה, ונשמע שהסכום שאוכל לחסוך ככה גבוה יותר מאם אשאיר את הקרנות, וכסף נזיל כקצבה יותר בטוח מקצבה עתידית בחסות הקרן.

השאלה מה אני מפספס.

אתה יכול גם למשוך את התגמולים ולאחר מכן להכניס אותם מחדש לקרן פנסיה, הפעם כקצבה מוכרת פטורה ממס.
אבל יש כדאיות בלדחות את המהלך, כך שיהיו שם יותר כספים שאתה ממיר מקצבה מזכה לקצבה מוכרת.

בו נפרק את הבעיה לכמה שאלות
1. מה עדיף: להשאיר את הכסף בפנסיה שם יש פטור ממס על הרווחים אבל יש דמי ניהול, או להוציא את הכסף מהפנסיה עכשיו לבנק בו לא משלמים דמי ניהול על התיק ובעתיד לשלם מס על הרווחים שיצטברו.
2. ביטוח שארים ואפוטרופוסות
3. עתיד הקופה ודיני המיסוי במדינה.
ומי יודע מה יהיה עד הפרישה עם ענייני מיסוי ויכולת הקופה לשלם.
4. תשלום מס הכנסה על הקיצבה בפרישה.

על 1 ו 3 יש הרבה דיונים.

שאלה 1 היא טכנית וניתנת לחישוב, כשמניחים תחזית רווח שנתית ומספר שנות חיסכון. הנחה נוספת היא שאתה יודע את דמי הניהול ושהם לא ישתנו - אבל בקרן פנסיה יש גם עלויות נסתרות שאנחנו פחות מודעים אליהם.
בגדול בשנים הראשונות, למספר שנים די גדול אבל מוגבל עדיף המסלול של קרן הפנסיה בו יש פטור ממס במשיכה - שזה תשלום חד פעמי על החיסכון (גם אם נמשך כקיצבה האפקט לינארי), אבל לזמן ארוך יותר דמי הניהול, שיורדים כל חודש, נוגסים בחיסכון באופן שדומה לריבית דריבית רק הפוך, והאפקט הזה ״מנצח״ את הפטור ממס על הרווחים כי המס הוא חד פעמי במשיכה כך שבטווח הארוך יותר (תלוי בדמי הניהול ותחזית הרווח השנתית- יכול להיות 20 שנים ויכול להיות מאה) עדיף היה להוציא את הכסף, כלומר עדיף לשלם מס אבל לא לשלם כל שנה (בפועל זה כל חודש) דמי ניהול.

השאלה השלישית היא הערכה אישית שלך. אני שייך לפסימים-כלומר ראלים. אבל זה כבר עיניין שאתה צריך לענות עליו לעצמך.

התשובה על השאלה הרביעית נגזרת מהשלישית, אבל כן, יש תשלום מס על הקיצבה החל מסכום מסויים וזה בהחלט מוריד מהכדאיות של מסלול הפנסיה, בהתחשב שעכשיו אתה יכול למשוך בפטור ממס. כאן טובה העיצה של @האזרח הקטן .

אבל זו השאלה השניה שהיא החשובה בעיני.
בעוד xyz שנים רבות אם יקרה לך ולאישתך משהו, מי ינהל את הכסף ? מי יתווכח עם הבנק על עמלות, ומי יעקוב שלא מרוקנים את החשבון ? אז או שאתה סומך על קרן הפנסיה, תמורת תשלום עמלת דמי ניהול, או שאתה מוצא מישהו אחר לסמוך עליו.

נערך לאחרונה ב:
לא הייתי מתרכז מאוד בדיני המיסוי העתידיים. באותה מידה שיתכן והפנסיות שלנו יספגו ירידת ערך בגלל קיצוצים\אילוצים\שינוי חוקי, כך יכול גם מיסוי המניות להשתנות.
אני מתייחס לפנסיה כגידור לזה, במצב קיצון יכול להיות שהיא תקוצץ\תמחק, אבל באותה מידה במצב קיצון יכול להיות שדווקא כסף מנייתי יוגבל, ופנסיה לא.
זה רק בעיניי.

אתה יכול גם למשוך את התגמולים ולאחר מכן להכניס אותם מחדש לקרן פנסיה, הפעם כקצבה מוכרת פטורה ממס.
אבל יש כדאיות בלדחות את המהלך, כך שיהיו שם יותר כספים שאתה ממיר מקצבה מזכה לקצבה מוכרת.
תודה, לא כל כך הבנתי. מה המהלך הזה יתן לי בעצם?
האם זה אומר שזה פוטר אותי מלשלם מס הכנסה עתידי בעת גיל הפרישה על הסכום שאחזיר לקרן?

תודה, לא כל כך הבנתי. מה המהלך הזה יתן לי בעצם?
האם זה אומר שזה פוטר אותי מלשלם מס הכנסה עתידי בעת גיל הפרישה על הסכום שאחזיר לקרן?
כן, אתה הופך קצבה חייבת במס לקצבה פטורה ממס.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M תשלום מס על משיכת כספי פיצויים מקרן פנסיה מיסים 1
O משיכת כספי פנסיה לפני גיל 67 לבעלי בעיות בריאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
J משיכת כספי פנסיה שלא משיוכים. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
D משיכת כספי פנסיה ללא מס פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
ע משיכת כספי תגמולים מקרן פנסיה ותיקה עם יתרה נמוכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S בעד ונגד משיכת כספי פיצויים פטורים מקרן פנסיה מחקה S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
M משיכת כספי פנסיה אוף טופיק 23
Myrath משיכת כספי פנסיה (בדגש על פיצויים וחלקים שפטורים ממס) אוף טופיק 18
ע משיכת כספי פנסיה בגיל פרישה, האם הבנתי נכון? צרכנות פיננסית 1
א משיכת כספי פנסיה לפני פרישה? אוף טופיק 10
B גיל משיכת כספי פנסיה אופטימלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 55
K משיכת כספי פנסיה\השתלמות צרכנות פיננסית 0
T משיכת כספי פנסיה בגיל מבוגר לצורך השקעה בנדל"ן שוק ההון 14
S משיכת כספי תגמולים והגבלת ניוד עתידי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
G משיכת כספי פיצוים עבור משכנתא? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
L דוח שנתי רישום משיכת כספי פיצויים ופנסיה מיסים 3
T משיכת כספי פיצויים מיסים 3
F משיכת כספי פיצויים - פגיעה בקצבה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
א משיכת כספי IRA במט"ח ללא המרה לחשבון בחו"ל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
V משיכת כספי תגמולים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
D משיכת כספי פיצויים להשקעה - השלכה עתידית מיסים 6
C משיכת כספי פיצויים פטורים משפיע על פטור מס עתידי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
D אישור למס הכנסה לצורך משיכת כספי הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M משיכת כספי הפנסיה עקב ״מיעוט הכנסות״ פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 18
J משיכת כספי פיצויים? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 39
Jenia29 משיכת כספי פיצויים ע"ס 50 אלף צרכנות פיננסית 4
סנופקין אשמח לייעוץ על משיכת כספי פיצויים צרכנות פיננסית 38
O משיכת כספי הפנסיה בזמן היציאה לעצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 44
K משיכת כספי פיצויים צרכנות פיננסית 25
I משיכת כספי פיצויים לפני גיל 35 צרכנות פיננסית 7
א משיכת כספי פיצויים במעבר עבודה שוק ההון 1
A משיכת כספי פיצויים ללא מס בעזיבת מקום העבודה- האם ניתן לשמור על הזכאות? צרכנות פיננסית 56
P משיכת כספי פיצויים לצורך השקעה? שוק ההון 11
O משיכת פנסיה מחו"ל לקופה בארץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
N משיכת כסף מ-IB שלא דרך IBAN - אפשרי? שוק ההון 6
S משיכת כספים מפוליסת חיסכון שוק ההון 9
edangz משיכת כסף מחשבון הIB שוק ההון 12
S משיכת כסף בנסיבות משמחות - באיזה צורה? צרכנות פיננסית 7
R משיכת קופת גמל להשקעה עבור תיק השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
A משיכת קרן השתלמות לטובת העברה לתיק ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
I משיכת פיצויים - כל המידע שצריך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
O משיכת קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
י החזר מס על משיכת קרן השתלמות לפני 6 שנים \פנסיה מיסים 3