• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מילוי טופס 1322 לפי טופס 106

שכיר מגיש דוח

משתמש רשום
דירוג
0
אני עובד שכיר, שהוענקו לו מניות מסוג RSU לפני מספר שנים, אותן מכרתי במהלך שנת 2016. תחת סעיף 102
בטופס 106 מופיעים מספר ערכים:
158 משכורת AAA
רווח הון מנייר ערך. אחרי תיקון 01/03-132 BBB
סה״כ התשלום ברוטו CCC

כיצד עלי למלא את הפרטים הבאים לשידור דוח מס 1031?
האם עלי להוסיף נספחים? אם כן אילו וכיצד למלא אותם?

תודה מראש

@שכיר מגיש דוח
אכן היו לי מקרים עם רווחי הון דרך המעסיק בטופס ה-106 (בנוסף לשורת רווח ההון בצד ההכנסות, מופיעה ב-106 גם שורה נוספת תחת קוד 042, בצד המסים שנוכו במקור על אותן ההכנסות). בעת מילוי הטפסים למס הכנסה - התייחסתי לרווחי ההון באותו האופן אם היו מגיעים מטופס 867 (כלומר מחשבון מסחר בבית השקעות / בנק).

* בנספח ג' (טופס 1322) - כתבתי גם את המעסיק בסעיף ב. ("פרטי החשבונות מהם נוכה מס במקור"), והוספתי את רווח ההון מטופס ה-106 בטבלה (סעיף ג', "הכנסה מניירות ערך", שורה 1 "רווח חייב במס, לפני קיזוז הפסדים", עמודת "הכנסה בשיעור 25%"). הרווח הון הזה מועתק בסופו של דבר לשדה קוד 141 בטופס הראשי.
* בצד הניכוי מס במקור זה פשוט יותר, בטופס ה-106 פשוט יהיו לך שתי שורות של ניכוי מס (קוד שדה 042), ואתה מעתיק לטופס המס את הסכום.

ועם זאת - זו מן הסתם לא תשובה רשמית, ויש מצב שזה מקרה מספיק לא נפוץ כדי שגם הנציגים שיושבים במשרד מס הכנסה ומייעצים איך למלא את הטופס לא בהכרח יידעו לענות לך תשובה מוסמכת. אם אתה לא בטוח - שווה לשקול לשלם לרו"ח להגיש זאת עבורך (העלות שלו מוכרת למס - כך שהעלות עבורך בפועל אף נמוכה יותר).

נערך לאחרונה ב:
הרוח שלי הגיש את זה כמו כל רווח הון בלי התייחסות מיוחדת.

מה שעשיתי עד כה (לא ממליץ - ר' למטה):
את "רווח הון מנייר ערך" מטופס 106 העתקתי לסעיף "הכנסות אחרות" תחת "הכנסות חייבות בשיעורי מס מיוחדים". רשמתי שם שיעור מס 25%, ובמקור ההכנסה "רווח הון על מניות מהמעסיק".
לגבי הניכוי במקור - מה שאמר @Yevgeny .
התחלתי להגיש כך מתוך חוסר ידע - לא הייתי בטוח אם רווח הון על RSU נחשב כמו רווח הון בטופס 867, או שזה למעשה מס הכנסה מיוחד שהוא במקרה גם בגובה 25%. התייעצתי קצת עם עובדים אחרים בחברה ונראה שכך מקובל, אבל לא התייעצתי עם רו"ח.
הגישה של אדם ויבגני נראית סבירה יותר. יש לה גם את היתרון שבטופס 1322 אפשר להתקזז על רווח הון מה-106 עם הפסדי הון.

עד כה הדו"חות שלי טופלו בלי בעיה והחישובים של מס הכנסה תואמים לשלי, אבל בדיעבד היה עדיף ללכת לרו"ח (לפחות בפעם הראשונה) במקום לחפור בזה - יש דברים יותר טובים לעשות בחיים.
@שכיר מגיש דוח אני מציע שתיעזר ברו"ח, תשלם קצת, תחסוך זמן ותהיה בראש שקט.

הגישה של אדם ויבגני נראית סבירה יותר. יש לה גם את היתרון שבטופס 1322 אפשר להתקזז על רווח הון מה-106 עם הפסדי הון.
זה בדיוק מה שעשיתי בשנתיים האחרונות - קיזוז רווח הון על ני"ע דרך המעסיק כנגד הפסדים בני"ע שמיממשתי בחשבון ההשקעות.

תודה על העצות המהירות

בטופס 106 שלי לא מופיעה שורה נפרדת לניכוי מס במקור על רווח הון. רק סך כל התשלום (42)

באתר מס הכנסה נתקלתי בנספח 1399י (53 רווח ממכירת מניות/אופציות לפי סעיף 102)

האם מישהו מכיר או השתמש בנספח זה?

אני גם לא רו"ח, וגם רשמתי בטופס 1322 בשנת 2015 ולא אמרו לי שום דבר.
השנה כשהתחלתי למלא את הדו"ח נתקלתי גם כן בנספח 1399י, אבל אז ראיתי את השורה האחרונה בהערות, שממנה הבנתי שהטופס לא מיועד לניירות ערך סחירים.

בנספח ג' (טופס 1322) - כתבתי גם את המעסיק בסעיף ב. ("פרטי החשבונות מהם נוכה מס במקור"),
את מספר הסניף והחשבון השארת ריקים?
הוספת משהו בטופס בשביל לתת אינדיקציה לכך שהסכומים באו מהטופס 106?

את מספר הסניף והחשבון השארת ריקים?
הוספת משהו בטופס בשביל לתת אינדיקציה לכך שהסכומים באו מהטופס 106?
ריקים. הרו״ח רשם הערה בעט על הטופס הסופי.

אחרי הרבה זמן של קריאה פסיבית פתחתי פרופיל, אז דבר ראשון תודה רבה עבור כל האשכולות המועילים שקראתי עד כה.

אני מעוניין להגיש בעצמי טופס החזר מס עבור 2018, בה יש לי הפסד הון בתיק הממוסה (ברוקר זר) ורווח הון בתוכניות דרך המעסיק RSU וESPP (מסלול עם נאמן), כמובן שאני רוצה לקזז בין השניים. בדומה למה ש@יובל ו@Yevgeny תיארו.

עולות לי כמה שאלות במהלך מילוי נספח ג (1322) ונספח ד (1324) והיות ונראה לי כי המקרה שכיח בפורום, אשמח לדעת כיצד מילאתם אתם\רו"ח שלכם את הדוח:

א. אני ממלא טופס 1322 אחד עבור התוכניות דרך המעסיק, אבל בעוד החלק ההוני בתוכנית הRSU מנוכה במקור ע"י המעסיק, הרווח ההוני בESPP מנוכה במקור ע"י הנאמן (ESOP), אשר מספק טופס 857 עבור שנת המס. עבור החלק ההוני בRSU אשתמש ב106 של המעסיק. אני מניח שעלי לסכום את הרווח בין שתי התוכניות, אבל האם מישהו יודע עם צירוף 857 ל1322 הוא קביל?

ב. האם מישהו קיבל מהנאמן טופס אחר מ857 ?

ג. בתלוש 106 תחת "תמורה ממכירת נייר לפי סעיף 102" מופיע לי סכום שהוא סך המכירה (החלק הפירותי כולל החלק ההוני) של הRSU, ז"א: מחיר המניה במכירה X סך המניות (בשקלים). האם העתקתם את הנתון כמו שהוא ל"סכום המכירות (סימול 56)" בטופס 1322 ? אין פה בעייתיות שגם החלק הפירותי נכלל בסך המכירה ובכלל איך מחשבים סך מכירה לחלק ההוני\פירותי?

ד. מה עשיתם לגבי סך המכירות בתוכנית הESPP? הרי טופס 857 לא מכיל את הנתון הזה. אני מניח שעלי לחשב אותו בדומה לRSU (מחיר מכירה X סך מניות בשקלים), אבל אין לי טופס רשמי לשם כך אלא טבלת אקסל שקיבלתי מהנאמן.

ה. כיצד סך המכירות נכנס לחישוב חובת המס? להבנתי הדבר יכול להשפיע על חובת הגשת הדוח, מה אני מפספס?

ו. בקשר לטופס 1324, אין לי רווחים או דבידנדים מהברוקר הזר, אני לא מתכוון להעביר הפסדים לשנה הבאה ולא שילמתי מס זר. האם להבנתכם (לא המלצה) במצב זה יש דרישה של רשות המיסים למילוי הטופס? להבנתי, כל שיש לי למלא בו זה את סך המכירות (סימול 439).

כמובן שאינני מתייחס לתשובות כתשובה מאיש מקצוע וכולנו אנשים אנונימיים, פשוט אני מניח שיצא למישהו להגיש דוח מס הכולל פירוט ESPP וRSU ואשמח לשמוע על החלקים הטכניים.

תודה!

@escargot

קודם הערה טכנית קטנה - סתם נתקלתי בתגובה שלך ולא קיבלתי התראה על תיוג, אני מנחש כי לא היה רווח לפני ה-@ כשתייגת את שמות המשתמשים, וזה החשיב את זה כהמשך טקסט קודם.

לשאלתך, לא חושב שיש לי תשובות מועילות במיוחד לצערי.

אף פעם לא קיבלתי טופס 857, וכל הדיווחים הרלוונטיים נכללו אצלי במסגרת ה-106 של המעסיק. יכול להיות שמשהו אצלך שונה (אם אני לא שכחתי לגמרי, סעיף 102 בתקנות כולל תת-סעיפים למסלולים הוניים ופירותיים). אצלי ב-106 של המעסיק היה רק הרווח הון, לא סך המכירות (ולא טרחתי בדוח להכפיל את הרווח הון הזה ב-4 ולהוסיף לערך בשדה קוד 56 "סך המכירות" בנספח 1322, לא יודע אם זה נכון).

לגבי ברוקר זר - אתה מתכוון שכן היה אירוע מס (מכירה של ני"ע) וזה היה פשוט בהפסד (אחרת מאיפה יש "סך מכירות" שהוא לא אפס)? אני חושב שאירוע מס מחייב דיווח, אבל הבטחון שלי במקרה של ברוקר זר עוד יותר נמוך, עוד לא יצא לי לדווח על פעולות כאלו בעצמי.

כך שהדבר הקונסטרוקטיבי שאני יכול לומר זה - נשמע שכדאי לך להגיש עם רו"ח עבור שנה זו בשביל השקט הנפשי, היות המצב לא לגמרי ברור לך, והעלות שלו היא בסוף לא כזאת גדולה (והוצאה מוכרת למס לשנה הבאה).

תודה.
אנסה בראשון לפנות שוב לנאמן ולראות אם הוא נתקל בשאלה כזאת לפני.

האם מישהו בפורום הגיש 1322 עם תוכנית RSU\ESPP ויכול לשתף כיצד מילא את "סך המכירות" ?
@adamshalev אשמח לדעת האם הרו"ח פשוט עתיק את הנתון מה106?

האם מישהו בפורום הגיש 1322 עם תוכנית RSU\ESPP ויכול לשתף כיצד מילא את "סך המכירות" ?
אני מעולם לא מילאתי 1322 עם RSU או ESPP אך למה שזה יהיה שונה מכל דיווח על מכירה בברוקר זר?

שולפים מהברוקר כמה כסף נכנס לחשבון בזמן המכירה וממירים לשקל לפי יום המכירה.

היי, חזרתי לעדכן שקיבלתי את השומה עבור שנת המס 2018 כמו שציפיתי. בנוגע לשאלות שהעליתי למעלה, כך אני פעלתי:

עבור מילוי טופס 1322:
- את הפרטים עבור סך מכירות ורווח הוני מתוכנית הRSU לקחתי מה106, מילאתי את המעסיק תחת שם המנכה בטופס. לא הפרדתי ב"סך המכירות" בין החלק ההוני והפירות - בכל מקרה אני חושב שהשפעה כאן היא רק על חובת מילוי דוח שנתי.
- את הפרטים עבור הESPP לקחתי מטבלה שביקשתי מהנאמן ליצור, לחתום ולשלוח אלי. הטבלה כללה את סך המכירות בתוכנית, הרווח, העמלות שנגבו והניכוי במקור. כמו-כן צירפתי טופס 857 מהנאמן. גם כאן כתבתי את שם הנאמן בשם המנכה בטופס 1322.
- טופס 1322 נוסף שימש לסיכום ההפסדים בברוקר הזר כפי שעלו ממילוי טופס 1325.
ההפסד בטופס 1322 מהברוקר הזר קוזז מול הרווח מטופס 1322 של המנכים במקור והעובר ל141 בטופס 1301.

עבור מילוי 1324:
כזכור, לא היה לי רווח אלא הפסד הוני. מכיוון שאין מקום למלא רווח הון בטופס ורציתי למנוע בלבול לפקיד שומה, הדגשתי באותיות קידוש לבנה : "הפסד" ב462 בטופס. מילאתי את סך המכירות מרווח הון כפי שעלה מ1325 ב439 ואת "סה"כ הכנסות חו"ל (למעט רווח הון)" ב1324 וב1301 כ-0.

אני לא איש מקצוע ויכול להיות שטעיתי למעלה, פשוט רציתי לשתף את הדרך המילוי שעבדה לי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Z מילוי נכון של טופס 1322 בדו"ח שנתי מיסים 5
yossik מילוי טופס PDF און ליין אוף טופיק 22
M טופס מילוי מוטבים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S מילוי טופס 135 החזר מס מקוצר ודיווח רווח הון מניות אמריקאיות בברוקר ישראלי מיסים 2
J קיבוע זכויות - מילוי טופס 161ד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
stamEhad שאלה על תשלום מס יסף (מילוי טופס 135 - דו"ח מס שנתי מקוצר) בעקבות מימוש אופציות. האם אני חייב? מיסים 13
Octopus מילוי טופס 1325 - כמה שאלות מיסים 22
C שאלה לגבי מילוי טופס הצטרפות לקרן השתלמות צרכנות פיננסית 2
O מילוי טופס 1399י -לחישוב שבח מיסים 17
S אופן מילוי דוח שנתי כתושב חוץ מיסים 0
natnat מילוי נתוני 867 וטופס 1322 מיסים 7
ה מילוי דוח שנתי לשכיר + עוסק פטור מיסים 4
F מילוי דו''ח שנתי על הכנסה מריבית מ-IB מיסים 8
הק995 חובת מילוי סקר פולשני של הלמ"ס אוף טופיק 47
T שאלות עזרה בדבר מילוי דוח 1301/1399 רווחי הון קריפטו מיסים 5
R מילוי טפסים רווחי הון - מכשירים פיננסיים לא סחירים מיסים 7
E מילוי הצהרת הון למי שאינו נשוי ע"פ חוקי מדינת ישראל אוף טופיק 4
L מילוי דו״ח שנתי - מה מספר התיק מיסים 14