• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כניסה לשוק במכה אחת

רוקישיק

משתמש רשום
דירוג
0
אהלן,
אני משקיע כבר כמעט שנה. התחלתי דרך הפורום הזה והתגלגלתי דרך הרבה מקורות מידע אחרים למצב בו אני משקיע במניות ספציפיות בארה"ב.

אני לא סוחר-יומי, אבל מבצע פעולה-שתיים בחודש. לא בסכומים גדולים, בעיקר לומד את השוק.
עד עתה השיטה עבדה מכיוון שהייתי עם היד על הדופק והשקעתי כל יום זמן לימוד.
בקרוב אני נכנס לתקופה ארוכה (~שנתיים) בה לא אהיה זמין להתעסק עם השוק כמעט בכלל. כהכנה פיננסית לתקופה הזו, אני מעוניין להעביר את כל ההשקעות-טווח-קצר לנכסים אותם אחזיק לטווח ארוך (אינדקסים, קרנות וכד').

הבעיה היא שאני חושש להיכנס בבת אחת, שמה תהיה מפולת חזקה (אותה לא מעט צופים) בשוק בשנה הקרובה. כמובן שבאופן רציף וארוך עדיף להשקיע באופן קונסיסטנטי ולא לנסות לתזמן את ההשקעה, אך פה לא מדובר בהשקעה סדירה בגודל בינוני, אלא בכניסה מלאה עם כל התיק.

האם שווה לנסות לתזמן deep? האם להכנס עכשיו עם הכל? האם לפרק את ההשקעה להרבה batches ולהכנס כל חודש (נניח) עם batch אחד?

הבהרה:
אני לא מצפה לייעוץ, אני גם יודע שזה לא תואם את חוקי הפורום. אשמח למחשבות בכיוון, לתיעוד היסטורי (אם יש למישהו), לשיקולים שלא חשבתי עליהם, ולחומרי קריאה מהם אוכל ללמוד ולהחליט בעצמי.

תודה מראש,
מעריך את העזרה :)

אותה לא מעט צופים
יש לא מעט שחוזים שהשוק ימשיך לעלות.

לתיעוד היסטורי (אם יש למישה
היסטורית ב-77% מהמקרים השקעה חד פעמית עשתה תשואה יותר טובה מDCA.
זה הגיוני כשאתה חושב על זה, לשוק יש תוחלת תשואה חיובית.
כמובן שאם זה גורם לך לישון יותר טוב בלילה, אז העיקר שהכסף יהיה בשוק ותכניס אותם במנות. אתה לא תפסיד מזה רק אולי תרוויח פחות

אם אני מבין אז כבר היום הכסף נמצא בשוק רק מחולק למניות (או מוצרים אחרים)
אז השאלה היא האם להמיר את כל התיק ממוצר אחד לאחר ולא האם להמיר הכל ממזומן לקרן/אינדקס.

אני חושב שזה לא באמת משנה. מה שהכי חשוב בהשקעות זה היכולת לשמור על חוקיות קבועה שאתה מרגיש בנוח להתמיד בה.
זה מה שמבדיל בין משקיע למהמר.
אם אתה מרגיש בנוח עם למצע את הסכום לך על זה אבל תשמור על מה שהתחייבת לעצמך.

הבעיה היא שאני חושש להיכנס בבת אחת, שמה תהיה מפולת חזקה (אותה לא מעט צופים) בשוק בשנה הקרובה.
מה יקרה לתיק הנוכחי שלך במקרה של מפולת (נניח מחר) ? לא משנה מה תשובתך תדאג לתיק שידע לספוג חלק מהמפולת כשהיא תבוא

ממליץ לך לקרוא את פרקים 16-18 בדיוק בנושא הזה של כניסה לשוק, באתר המצוין של "התמונה הגדולה"
ובאופן כללי ממליץ לקרוא את כל הפרקים שם. הם יחסית קצרים, מוסברים מעולה וזורמים.

היסטורית ב-77% מהמקרים השקעה חד פעמית עשתה תשואה יותר טובה מDCA.
השאלה האם נכון להסתכל על תקופת הזמן הזו כעוד תקופה בהיסטוריה כמו כל תקופה אחרת.. אולי נכון להסתכל על האחוז מהמקרים שבהם השוק היה אחרי ראלי של כמה שנים. ועוד אנחנו נכנסים לסביבת עליית ריבית מה שעוד יותר מעלה את הסיכוי לירידות מתי שהוא.

אני חושב שבסביבה כזו יש הגיון למצע את הכניסה וכך לגדר את הסיכוי לכניסה בתזמון גרוע (בעלות גידור של איבוד תשואה אלטרנטיבית כמובן)

אני דווקא חושבת שהשאלה היא לא פיננסית בכלל אלא פסיכולוגית.
אחד היתרונות של מיצוע בשוק ההון הינו שהוא מאפשר לך להתרגל בהדרגה לתיק שגדל. להתרגל לראות את הסכום זז למעלה ולמטה לאורך זמן וללמוד לחיות עם זה בשקט. השאלה היא לא האם להשקיע כי אולי תהיה קריסה, אלא איך הכנסה של סכום גדול לתיק ההשקעות באופן פתאומי תגרום לך להתנהג כשהקריסה תגיע (ואם מדובר כאן לטווח הארוך הקריסה תגיע אפילו כמה פעמים). האם תהיה מסוגל להתמודד עם זה? האם יהיה לך את הכוח הנפשי פשוט לעמוד מהצד ולצפות (או פשוט לא לצפות) בתיק יורד למטה? האם תוכל להישאר נאמן לתוכנית ההשקעות שקבעת מראש למרות שהסכום שעל הפרק גבוה יותר פתאום?

אם עד כה הצלחת להתמודד עם כך בהצלחה, זה לטובתך. אם אין לך זמן להתעסק עם ההשקעות ולהכנס לראות מה קורה אפילו יותר טוב (בהנחה שהלכת על השקעה פסיבית). אם אתה מפחד שקריסה גדולה תגרום לך פתאום לחשוש ולמכור דברים בלחץ (כמו רוב האנשים), אז עדיף שתישאר עם השקעה הדרגתית במנות קטנות.

אני חושב שבסביבה כזו יש הגיון למצע את הכניסה וכך לגדר את הסיכוי לכניסה בתזמון גרוע (בעלות גידור של איבוד תשואה אלטרנטיבית כמובן)
אבל אין לך באמת יכולת לגדר. מה יקרה אם בדיוק בסוף המיצוע השוק ירד?

דוגמה מניסיון אישי של מי שנכנס לפני שנה וחצי עם כל התיק שלו במכה - ספגתי ירידות של 18% שמאז התמתנו למינוס 15%.

האם היית מרגיש עם כך בנוח?

בתור משקיע לטווח ארוך התשואות בשנה שנתיים האחרונות לא מעניינות אותי
השאלה אם אותו דבר נכון לגבי פותח השרשור :>

בנוסף, הנקודה שלי לא הייתה להמליץ על בחינה אחורה של מה קרה בשנתיים האחרונות (אם כי דווקא כניסה אחרי ירידות מרשימות היא מאורע משמח), אלא להמחיש עד כמה כניסה בבת אחת חודש לפני ירידה משמעותית יכולה לגרום לכאב לב, וכאב כיס. לא לכולם זה מתאים.

נערך לאחרונה ב:
אבל אין לך באמת יכולת לגדר. מה יקרה אם בדיוק בסוף המיצוע השוק ירד?
אני מניח שככל שהמיצוע ארוך יותר ככה הגידור יותר משמעותי (ויקר יותר).

אם יום אחרי המיצוע השוק ירד אז הגידור לא עבד (כמו לשלם על ביטוח שלעולם לא השתמשת בו). אם הירידות היו באמצע התקופה של המיצוע אז הוא עבד בחצי (הביטוח השתלם אבל הייתה לו עלות), ואם הירידות היו שעה אחרי היום הראשון של המצוע אז הוא השתלם באופן המירבי (הביטוח השתלם לחלוטין והגן מהתרחיש הרע ביותר)

במובן מסויים, זה מקטין את התנודתיות במהלך המיצוע ולכן מקטין את הסיכון

• אהבתי
Reactions: MMM
@עמוסס - ת"א 100 אהובתי.
היא הייתה "שטח הניסוי" שלי בכניסה לשוק, שבהמשך הורחב למחוזות איריים צוברים.

[המשך שהועבר לכאן משרשור אחר]
שוכנעתי להיכנס בבת אחת כאן

צריך להיזהר מאוד כשמתסכלים על נתונים היסטורים ומנסים לגזור על צעדים.

אני מציע לחשוב יותר בכיוון של מקרי קיצון. תחשוב מה קרה למשקיע במדד היפני בשנת 1989 לפני המפולת. עד היום, כמעט 30 שנה אחרי הוא אפילו לא קרוב להחזיר את השקעתו.
אין דוגמה היסטורית לזה בשוק העולמי או האמריקאי אבל זה לא אומר שזה לא יכול לקרות. הבעיה היא, שאם זה יקרה - זאת תהיה קטסטרופה מוחלטת מבחינתך.
כפי שאמר באפט לגיא רולניק לגבי מיצוע: "אם אתה מגוון את ההשקעות שלך במדדים ובמניות שונות - כדאי גם שתגוון את הזמנים בהם אתה מבצע את הרכישות האלה. אם מישהו רוצה להשקיע כסף במשך 20 או 30 שנה, כל חודש, בכל שנה, אני חושב שהוא יסתדר. הוא לא ישיג תוצאות מדהימות, אבל גם לא רעות."

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
אני מציע לחשוב יותר בכיוון של מקרי קיצון. תחשוב מה קרה למשקיע במדד היפני בשנת 1989 לפני המפולת. עד היום, כמעט 30 שנה אחרי הוא אפילו לא קרוב להחזיר את השקעתו.
ואם הוא התחיל להשקיע במיצוע מספר חודשים/שנים לפני המפולת והיא התרחשה בדיוק כאשר סיים להכניס את כל הכסף? מצבו היה יותר טוב משמעותית?!

ועוד שאלה, המניות שם לא מחלקות דיבידנדים? כלומר מי שקנה לפני המפולת ועדיין מחזיק השיא תשואה נומינלית 0% ?

בתור משקיע לטווח ארוך התשואות בשנה שנתיים האחרונות לא מעניינות אותי
ההיגיון שלי גם יודע להגיד את זה, הבעיה היא שהבטן מתעלמת ממנו ומפמפמת, המזל הוא שהמוח שולט.

נערך לאחרונה ב:
ואם הוא התחיל להשקיע במיצוע מספר חודשים/שנים לפני המפולת והיא התרחשה בדיוק כאשר סיים להכניס את כל הכסף? מצבו היה יותר טוב משמעותית?!
נקודה מעולה. המיצוע לא מגדר את הסיכון אלא רק דוחה אותו לתקופה שהגעת לאלוקציה הרצויה (קרי, כל הכסף בשוק).
לדעתי רצוי לטפל בפן הפסיכולוגי לפני שנכנסים לשוק ולא על ידי שיטות "עבוד על עצמך".

המזל הוא שהמוח שולט
אצל הרוב לא. בגלל זה רוב האנשים מפסידים כסף בשוק. קראתי פעם מחקר אפילו שטען שרוב המשקיעים בקרנות נאמנות מנוהלות, השיאו תשואה פחותה מזו של הקרן, בין היתר בגלל נסיונות לתזמן או פחד מקריסות בלי להשתתף בעליות שלאחר מכן.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א כניסה קלה לשוק הקריפטו פוסטים מאיכות נמוכה 1
ט שקשוק מפחד לקראת כניסה לשוק ההון בסכום גבוה שוק ההון 62
S כניסה לשוק תנודתי שוק ההון 17
L סגירת פינות אחרונות לפני כניסה לשוק ההון :) שוק ההון 6
S עצה עבור משקיע בתולי לקראת כניסה ראשונה לשוק ההון שוק ההון 6
B עזרה לפני כניסה ראשונה לשוק ההשקעות שוק ההון 21
B כניסה ראשונה לשוק, אשמח להכוונה שוק ההון 54
twister תזמון כניסה לשוק על פי הגישה הסולידית שוק ההון 46
ברזילרו לפני כניסה ראשונה לשוק - אשמח לעזרה עם קרנות עוקבות מדד שוק ההון 9
Y אסטרטגית כניסה לשוק בזמן ירידות - חלוקה למנות כיצד? שוק ההון 3
א כניסה לשוק בהתאם לירידות (מה החסרונות) שוק ההון 0
bobby דעתכם לגבי כניסה לשוק - בבת אחת או בשלבים? שוק ההון 21
C כניסה לשוק עכשיו? שוק ההון 17
O כניסה לשוק ההון - חייל שוק ההון 24
ה התייעצות|| כניסה לשוק ההון שוק ההון 21
דולב כניסה לשוק ההון שוק ההון 121
ק בניית תיק השקעות - כניסה לשוק בשלבים או בהקדם האפשרי שוק ההון 2
ל כניסה עם רכב לחלקה פנימית נדל"ן 2
dorian כניסה לאזור אישי - מחו״ל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
B כניסה ב"מנות" או בבת אחת שוק ההון 2
Y המרת מט"ח- כניסה למינוס שוק ההון 2
ע ביטחונות לפני כניסה לדירה נדל"ן 1
א תשואה פנימית מול מחיר כניסה לetf של אגחים שוק ההון 13
J כניסה כספק של משרד החינוך בתוכנית "גפן" התפתחות אישית 9
Cleo הצהרה במשטרת הגבולות על יציאה/כניסה מהארץ בנתב"ג באותו יום (עבור תיירים) - אולי מישהו יודע אוף טופיק 1
Z כניסה לאיזור אישי במס הכנסה. האם חוויתם תקלה בימים האחרונים. מיסים 8
י כניסה לקבע והשקעות שוק ההון 4
dk9 כניסה לS&P וEM ללא נוכחות רוסית? שוק ההון 5
W כניסה למשרות הייטק התפתחות אישית 5
L חסמי כניסה להייטק אוף טופיק 240
ח השלכות כניסה ישראלית אפשרית למדד אירופאי פוסטים מאיכות נמוכה 9
נ קבלת היתר לאגף מגורים עם כניסה נפרדת עבור הורה מבוגר נדל"ן 1
המהנדל לבטים לקראת כניסה לעסקי הנדל"ן נדל"ן 17
Y כניסה ראשונה להשקעה עצמאית סולידית שוק ההון 8
L כניסה לעולם אבטחת המידע התפתחות אישית 17
F קרנות עם מינימום כניסה גבוה שוק ההון 0
M כניסה לתחום ההשקעות, בן 25,מתחיל לגמרי שוק ההון 2