• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תוספי תזונה - גימיק צרכני או הכרח ב 2018?

רוניק

משתמש סולידי
דירוג
45
טוב התלבטתי אם לשים כאן או באוף טופיק - מודרטורים תרגישו חופשי להעביר :)

שבוע שעבר הגעתי למטפל ברפואה תזונתית (חשבתי שאני הולכת לרופא קונבנציונלי עם ידע גם בתזונה, אך מסתבר שההפך הוא הנכון. סיפור לפוסט אחר).

ישבנו שעתיים, והוא רשם לי רשימה עצומה של תוספי תזונה להזמין, ביניהם: פרוביוטיקה, כלורופיל, מולטיויטמין, ויטמין סי, מגנזיום, כורכום. אציין שאני סקפטית + מנסה להמעיט בהוצאות אז עוד לא החלטתי מה לעשות עם זה.

הטענות שלו בגדול:
1. ההמלצות לגבי כמות הויטמינים והמינרלים המומלצת (%DV) מתייחסות לבריאות מינימלית ( =לא לחלות בצפדינה וכו'), ולא לבריאות אופטימלית (שיפור איכות ותוחלת החיים). הכמויות הנדרשות לבריאות אופטימלית גבוהות בהרבה מה DV. לא הצלחתי למצוא אישוש מספק לטענה זו בינתיים.
2. כמות הויטמינים והמינרלים בפירות ובירקות שאנחנו צורכים יורדת משמעותית עם השנים, בחלק נמצא היום 1% מהויטמינים שהיו בהם בשנות ה 60. עשיתי מחקר אינטרנטי קצר בנושא ונראה שזה נכון. זה נובע מחידושים בחקלאות שכוללים יכולת להפיק יבול מאדמה "פחות איכותית", ומכך שהזנים ששרדו הפצה תעשייתית הם הזנים העמידים ביותר, לאו דווקא התזונתיים ביותר.
המסקנה לטענת המטפל: כדי להגיע לרמה אופטימלית של ויטמין C, צריך או לאכול 17 תפוזים ביום או לקחת תוסף. כלומר לדעתו, לא משנה כמה התזונה שלך בריאה ועשירה בירקות ופירות, צריך תוספים.

מכיוון שנראה שאנשי הפורום נוטים לעשות מחקרים מעמיקים - תהיתי אם מישהו התחבט בסויגה זו ומצא ממצאים מעניינים.

המחקרים מראים שרק לתסף באומגה 3 ממקור איכותי מראה שיפור במדדים מסוימים, כל השאר אין מספיק מחקרים מהמנים בנושא.
על פניו נראה לי שהוא רשם בליל של תוספים לפי איזו תבנית ידועה מראש, האם הוא עשה לך בדיקת דם? או בדיקה אחרת?
איך בדיוק הוא הגיע לרשימה הזו.

למשל כורכום, מחקרים מראים שהספיגה שלו כמעט אפסית בגוף וכו.

הקיצר, כמה שילמת לו? האם יש לו מחקרים שמגבים את ההמלצות שלו?

האם בוצעו בדיקות דם?
אגב, ממליץ לקרוא את הספר/ים של שרה חמו על שיטת קינגסטון קליניק. מסבירה שם בפשטות שמי שאוכל נכון ונמנע מג'אנק לרוב לא יצטרך תוספים.

תהיתי אם מישהו התחבט בסויגה זו ומצא ממצאים מעניינים.

גופים גדולים חלוקים בנושא, למשל:
לפי אגודת הסרטן העולמית, אין ראיות חזקות שתוספים מפחיתים את הסיכון לסרטן, פרט לתוסף סידן כנגד סרטן המעי הגס.
מחלקת בריאות הציבור של אוניברסיטת הרווארד ממליצה על ויטמין D ומולטי ויטמין כתעודת ביטוח.
אגודת הלב האמריקאית, ממליצה לקבל את הויטמינים מתזונה בריאה, אם מתאפשר, אך ממליצה על נטילת אומגה 3.

מה אני אישית עושה (לא ממליץ)?
לוקח מעט תוסף ויטמין די במקביל לחשיפה מבוקרת לשמש.
מקפיד לאכול רק דגים עשירים באומגה 3 כמו סרדינים, מקרל, הרינג, סלמון ופורל.

ישבנו שעתיים, והוא רשם לי רשימה עצומה של תוספי תזונה
שעתיים? וואו!
לרופאת המשפחה שלי מספיקות 5 דקות וזה לא לפני ששלחה אותי לבדיקות דם מקיפות. היום לרופאי משפחה יש מספיק מידע בנושא, המחשב מייעץ להם.
לרופא/ת המשפחה יש את התיק הרפואי המלא והם יודעים אם תוסף תזונה מתנגש עם תרופת מרשם או מצב בריאותי קיים.
אם בספק ישלחו ליועץ/ת תזונתי שדעתו חשובה לי מאיזה רוחני. האם המטפל הוא מטעם קופת חולים או פרטי?
אני מתפלא שלא המליץ לך על חוקן וניקוי רעלים :).

יש ויטמינים שעודף שלהם מזיק. כ"כ מצאו שהרבה מהויטמינים שנימכרים מזויפים ולא מכילים מה שנטען בתוית.

עונה לכמה שאלות שנשאלו כאן:
- מטפל שהגעתי אליו באופן פרטי, אחרי יאוש מהמענה של קופת החולים לכמה בעיות בריאותיות שיש לי. כמה סימפטומים לכאורה לא קשורים, חיפשתי רופא שיסתכל על המכלול בצורה הוליסטית. יש לו רשיון לעסוק ברפואה (MD) ומופיעות התעודות הנכונות על הקיר, אך כנראה לא עוסק בזה כמה שנים
- היו לי בדיקות דם, אך לא הסתכלנו עליהם. לטענתו בדיקות דם מגלות מעט מאוד כי מה שמעניין אותנו זה מה שיש בתוך התאים עצמם, וזו בדיקה שלא עושים בארץ. הוא אמר שבארה"ב אפשר במעבדה לפתוח תאים לבנים ולבדוק את התכולה שלהם ובארץ לא עושים זאת. הדם שומר על איזשהו הומאוסטזיס וקשה לראות בו חלק גדול מהחוסרים (תכלס זה מתכתב עם מה ששמעתי לגבי סידן - אנשים עם דילול עצמות לרוב מראים רמת סידן תקינה בבדיקות דם)

מכיוון שנראה שאנשי הפורום נוטים לעשות מחקרים מעמיקים - תהיתי אם מישהו התחבט בסויגה זו ומצא ממצאים מעניינים.
יש את הגרף הזה שמנסה לסכם הרבה מאוד מחקרים שנעשו כדי לראות לאילו מהתוספים יש איזשהו ביסוס סביר שהם עוזרים, ואם כן באילו תרחישים הם בכלל רלוונטיים:
http://informationisbeautiful.net/v...evidence-for-nutritional-supplements-vizsweet

זה תצוגה אינטראקטיבית - אם עומדים עם העכבר מעל שם חומר מסוים, יש יותר פירוט, ואם לוחצים - הפניה למחקרים הרלוונטיים.

נטורופטים, זה איש ה"מקצוע" שאני מאמין שהתייעצת איתו, הם בגדול שרלטנים.

פנה לרופא.

אני לא רופא ואין לי אפילו הסמכה רוחנית ולכן לא יכול להמליץ.
(תכלס זה מתכתב עם מה ששמעתי לגבי סידן - אנשים עם דילול עצמות לרוב מראים רמת סידן תקינה בבדיקות דם)
בנושא הסידן, רופאת המשפחה שלחה אותי לבדיקת צפיפות עצם בגלל תוצאות בדיקת הדם והתוצאות היו ואיששו את בדיקות הדם.
שוב, אומר ואדגיש אני מדבר רק מנסיון אישי והכרת הגוף שלי ולא כיועץ/רופא - להגיד שאין משמעות לבדיקות הדם, לעניות דעתי זו דמגוגיה והתנשאות.
אני יכול לספר על מקרים שה"מומחים" ל MRI בארה"ב לא פיענחו נכון צילומים כי הפציינט אמר "נקעתי את הרגל" אבל כששלחו את הצילומים לבדיקה בארץ התברר שלפציינט יש דלקת פרקים ותרופה אחת פתרה את הבעייה... אז היועץ שלך זורק את האנוס על בדיקות בארה"ב שלא קיימות בארץ וכך הוא מסיר מעצמו אחריות.

יש את הגרף הזה שמנסה לסכם הרבה מאוד מחקרים שנעשו כדי לראות לאילו מהתוספים יש איזשהו ביסוס סביר שהם עוזרים, ואם כן באילו תרחישים הם בכלל רלוונטיים:
http://informationisbeautiful.net/v...evidence-for-nutritional-supplements-vizsweet

זה תצוגה אינטראקטיבית - אם עומדים עם העכבר מעל שם חומר מסוים, יש יותר פירוט, ואם לוחצים - הפניה למחקרים הרלוונטיים.

זה מדהים!

קודם כל, בנושא כזה כדאי לתייג את @ביולוג ירושלמי כדי שהוא יעמוד על הטעויות שאנחנו מקשקשים פה.....

פרוביוטיקה
חיידקים אינם מכניסי אורחים במיוחד.
אם לא לקחת לאחרונה אנטיביוטיקה, או שיש לך מצב מיוחד אחר, החיידקים שכבר יושבים במיעיים לא יתנו לחיידקים הנוכחיים להתיישב שם.
מה גם שבחירת החיידקים בפרוביוטיקות המשווקות אינן לפי החיידקים שיועילו לגוף האדם, אלא לפי החיידקים שקל להרבות במפעל.

הרבה עלים ירוקים!!!

מולטיויטמין
טוב כדי לכסות את כל מה שמפספסים.
אם שומרים על תזונה באופן מספיק מודע, אפשר גם לוותר.

ויטמין סי
פלפל אדום אחד ליום אמור לסגור את הפינה.
ויטמין סי עדיף במיוחד שיבוא בתזונה, כדי שייפרס על פני כל היום, כי הוא עוזר למינרלים שונים כמו סידן וברזל להיספג, ולא יעזור לקחת אותו יחד עם ארוחה שיש בה את שניהם, כי הם דווקא מפריעים אחד לשני.

אם אין מספיק בתזונה ובמים, כדאי לצרוך כתוסף.

למשל כורכום, מחקרים מראים שהספיגה שלו כמעט אפסית בגוף וכו.
כורכום הוא נוגד דלקת מוצלח.
צריכה של כורכום לבד לא מועילה, כיוון שהוא לא עובר את מחסום המעי.
שילוב שלו עם פלפל שחור עוזר לו לספיגה.
לדעתי עדיף לצרוך בתזונה. אם לא אוהבים את הטעם, או לא מצליחים לצרוך בתזונה מסיבות אחרות וגם יש מצב דלקתי שקשה לצאת ממנו, אפשר לצרוך בתוסף (אבל לא תוסף שיש בו רק כורכום).

2. כמות הויטמינים והמינרלים בפירות ובירקות שאנחנו צורכים יורדת משמעותית עם השנים, בחלק נמצא היום 1% מהויטמינים שהיו בהם בשנות ה 60. עשיתי מחקר אינטרנטי קצר בנושא ונראה שזה נכון. זה נובע מחידושים בחקלאות שכוללים יכולת להפיק יבול מאדמה "פחות איכותית", ומכך שהזנים ששרדו הפצה תעשייתית הם הזנים העמידים ביותר, לאו דווקא התזונתיים ביותר.
ההבדל באדמה רלוונטי בעיקר למינרלים מסוימים, פחות לויטמינים.
אגב, גם למינרלים שלא טובים לגוף. מי שזוכר הייתה את בהלת הארסן באורז לפני מספר שנים.

- היו לי בדיקות דם, אך לא הסתכלנו עליהם. לטענתו בדיקות דם מגלות מעט מאוד כי מה שמעניין אותנו זה מה שיש בתוך התאים עצמם, וזו בדיקה שלא עושים בארץ. הוא אמר שבארה"ב אפשר במעבדה לפתוח תאים לבנים ולבדוק את התכולה שלהם ובארץ לא עושים זאת. הדם שומר על איזשהו הומאוסטזיס וקשה לראות בו חלק גדול מהחוסרים (תכלס זה מתכתב עם מה ששמעתי לגבי סידן - אנשים עם דילול עצמות לרוב מראים רמת סידן תקינה בבדיקות דם)
בדיקות דם טובות לחלק מהויטמינים והמינרלים, ולחלק לא.
ויטמין B12 וויטמין D אפשר לבדוק בדם והבדיקה משמעותית. גם סוגים שונים של מדדים שמצביעים על ברזל ניתן לבדוק בדם.
סידן למשל באמת לא כ"כ יעזור לבדוק בדם, וצפיפות עצם נותן תוצאה אמינה יותר.

מה שמעניין באמת זה שהוא לא המליץ על ויטמין D, לרוב האוכלוסיה יש חוסר.......

אין לי ידע מיוחד בנושא, אבל לאחרונה ראיתי את Vitamania של Veritasium, זה דוקומנטרי חדש, יסודי ואובייקטיבי בנושא.
הוא בתשלום, אז אני משער שרוב האנשים לא יקנו. אני בחרתי לקנות כי אני מאד מעריך את היוצר ורוצה לראות עוד עבודות שלו וגם כי גם אנחנו לוקחים וויטמינים בבית (לי יש מחסור כרוני ב -D ו-B12) ורציתי להשכיל בנושא.

יש לו רשיון לעסוק ברפואה (MD) ומופיעות התעודות הנכונות על הקיר, אך כנראה לא עוסק בזה כמה שנים
מזכיר לי את הכתבה של הכתב יואב אבן מחדשות 2, עם הרופא שמתנגד לחיסונים ובמקום זה מוכר להורים איזו תרופת פלא, אותו "רופא" הוציא תעודת MD אבל לא עוסק ברפואה, כנראה מצא דרך קלה יותר להרוויח כסף.

אין סיבה לקחת תוספים למעט במקרה של חסר, בעיות תזונה/ספיגה וכיוצ"ב. הרוב המוחלט של הרופאים ששמעתי אותם מחזיקים בדיעה הזו.

המחקרים היום מראים יעילות רק בתיסוף אומגה 3, מוליטויטמין (במידה ויש חוסר), ויטמין D (רק אם יש חוסר) והשאר לא הוכח מעל לפלסבו (במידה ואין חסרים).

מקור טוב מעולה וזול וליטמינים - חלמון ביצה ואיברים פנימיים של בקר (לב, מוח, כבד וכו'). ויטמין D בחינם מהשמש, ויטמין C גמבה אדומה גדולה ואת מסודרת או קיווי (לא יודע למה מחזיקים מתפוז כמלך הויטמינים).

במידה ובכל זאת יש צורך להתווסף בתוסף כלשהו אז אומגה 3 .

אין סיבה לקחת תוספים למעט במקרה של חסר, בעיות תזונה/ספיגה וכיוצ"ב. הרוב המוחלט של הרופאים ששמעתי אותם מחזיקים בדיעה הזו.
נכון. במקרה שלי, למעט מחסור בוויטמין D שנפוץ בארץ, הייתי במחסור כזה חמור ב-B12 שזה הגיע למיגרנות, וגילו את זה רק בצבא. הרופא היה בשוק מכמה נמוך הרף היה. אחרי כמה בדיקות, גילו שהגוף שלי לא סופג את הויטמין הזה, אז אני לוקח מתחת ללשון.
מי שאין לו מחסור כרוני \ בעיית ספיגה, אין לו שום סיבה לקחת, זה נמצא בהמון מזונות.
הבעיה היא שיש אנשים שמתעללים בתזונה שלהם, ואוכלים רק לחם, או לא נוגעים בירקות\פירות בכלל, או כל מני דברים כאלו, ואז נוצרים חוסרים חמורים בויטמין כזה או אחר. אבל אם נחשוב לרגע על החפיפה בין קבוצת האנשים שלוקחים מולטי-ויטמינים (אנשים שמודעים מאד לבריאות הגוף), ולקבוצת האנשים שאוכלים רק ג'אנק-פוד (האנשים שצריכים לקחת ויטמינים), היא מאד מאד קטנה.
הרוב זה הייפ, ואפשר גם לקבל הרעלה של ממש מעודף ויטמינים. ממליץ לראות הדוקומנטרי שקישרתי אליו.

נושאים דומים

Back
למעלה