• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

סכסוך גבולות עם שכן - מבקש עצה

הנולד

משתמש רגיל
דירוג
76
בוקר טוב

מדובר בבית פרטי של אבא שלי. לפני מספר שנים, בעקבות ביצוע מדידות ע"י שכן חדש, הסתבר שהמחסן של השכן נבנה כ 20 ס"מ בתוך השטח של אבי. המחסן נבנה ע"י השכן הקודם לפני עשרות שנים ומעולם לא הפריע לנו.
לפני מספר ימים השכן הגיש לעירייה בקשה להיתר בניה. עברתי על התוכנית וראיתי שהמחסן מופיע על השטח שלנו. בדיוק לפי המצב בשטח. כאן מגיעה ההתלבטות:
1. לא להגיש התנגדות - אני חושש שזה יכשיר את המצב בשטח ונהיה בעמדה נחותה אם בעתיד נרצה לתבוע השבה לקדמות, שכן לא התנגדנו לתוכנית. האם זה נכון בכלל לחשוש מכך???
2. להתנגד - זה אומר לפתוח חזית מול השכן ולריב על משהו שהיום ממש לא מפריע לנו. אציין כי השכן טיפוס צעקן ודוחה שמאתגר לנהל איתו שיחה בלי להתרגז. ניסיתי לדבר איתו ולבקש ממנו אישור בכתב שהוא מודע למצב ואי התנגדותי לתוכנית אינה מבטלת את זכותי לבקש פינוי המחסן בעתיד. הוא לא הסכים.
אשמח לעצה.

Pick your battles.
אם זה לא מפריע לך, ואתה יודע שזה יהיה קרב מר, אז על מה אתה נלחם בדיוק?

אם הייתה שכנות טובה על הפרק, לא היה כדאי להרוס אותה על משהו שממילא אינו מפריע לך.
מכיוון שממילא לא תהיה פה שכנות טובה, ומכיוון שניסית לצאת איתו הכי בסדר בצורה שלא תפגע בך בעתיד:
ניסיתי לדבר איתו ולבקש ממנו אישור בכתב שהוא מודע למצב ואי התנגדותי לתוכנית אינה מבטלת את זכותי לבקש פינוי המחסן בעתיד. הוא לא הסכים.
אז הייתי כן מגיש התנגדות לתכנית. לאחר שההתנגדות תוגש אפשר להסכים להסיר אותה בתמורה לחתימה על המסמך שהצעת (כדאי להתייעץ עם בעל מקצוע ולהבין האם זה לא עלול בעתיד לשמש כנגדך).

Pick your battles.
אם זה לא מפריע לך, ואתה יודע שזה יהיה קרב מר, אז על מה אתה נלחם בדיוק?
לפי התב"ע מותר לבנות שם יחידת דיור. אני חושש שבעתיד זה יאלץ אותי לבנות בהזזה של 20 ס"מ.
העניין הוא שאיני בטוח אם זה בכלל משנה אם אני מתנגד או לא לעיניין הדרישה לפינוי בעתיד.

אני לא בעד להכשיר את השרץ!
לפני כמה שנים טובות רכשתי נכס וכשהסתכלתי בהצמדות הבחנתי שהחנייה בפועל לא תואמת את מה שיש בטאבו.
המצב הקיים היה כך שנים אבל במיידי פעלתי לסדר את העניינים כדי למנוע בעיות בעתיד.
אני על זה הייתי מתעקש. אם השכן היה הגון, במקום להתווכח הוא היה מזיז חזרה לשטח שלו.

שם רגע בצד את זה שהוא אדם מגעיל. הוא קנה נכס עם בעיה, כנראה מבלי לדעת.
הוא מחפש לשפר משהו ואתה מחתים אותו על מסמך שבעצם לא משנה כלום אבל שם לו בפנים את הבעיה ולכן ברור שהוא לא רוצה. בינתיים הבעייה לא קיימת.

נניח וזה לא מפריע לך. מחר, כשתרצה למכור, הרוכש עלול לדרוש הורדה במחיר או שתפתור את הבעיה לפני המסירה. ואם לא תספר, זה חוסר תם לב.
בקיצור, תפתור את זה כך או אחרת.

2. להתנגד - זה אומר לפתוח חזית מול השכן ולריב על משהו שהיום ממש לא מפריע לנו. אציין כי השכן טיפוס צעקן ודוחה שמאתגר לנהל איתו שיחה בלי להתרגז. ניסיתי לדבר איתו ולבקש ממנו אישור בכתב שהוא מודע למצב ואי התנגדותי לתוכנית אינה מבטלת את זכותי לבקש פינוי המחסן בעתיד. הוא לא הסכים.
בשום פנים ואופן לא הייתי חותם ללא אישור שלו מול עו"ד שיאמת חתימה שלו על זה שהוא מודה שיש שם פלישה.
תסביר לו שזה לא קשור אליכם ושזה לא מפריע לכם זה רק ליתר ביטחון ליום מן הימים שתרצו למכור או לבנות משהו בעצמכם.

אם הוא לא מסכים אז חבל"ז, להתנגד בכל הכוח, אתה נותן לו נשק, הוא יכול לטעון שהפלישה זה בהסכמתך ואולי בכלל שזה שלו.
אם הוא ממשיך לעשות בעיות הייתי גם אומר לו שהוא יקבל תביעה על פלישה ובקשה להחזרת השטח אליך עם כל המשתמע.

תסביר לו שאתה מאד מעוניין בשכנות טובה ואתה ממש לא רוצה להתנגד ושיבנה מה שבא לו בכיף אבל שאתה חייב גם להגן טיפה על האינטרסים שלך, שלא יחשוב שאתה עושה דווקא או אנטי.

לא נראה לי שמישהו יוכל להשיג צו לפרק מחסן שנבנה לפני עשרות שנים וחורג ב-20 ס"מ לשטח של מישהו אחר. אני צודק?

לדעתי להגיש התנגדות וצו פירוק.

לא נראה לי שמישהו יוכל להשיג צו לפרק מחסן שנבנה לפני עשרות שנים וחורג ב-20 ס"מ לשטח של מישהו אחר. אני צודק?
לא צריך לפרק את המחסן כולו, אפשר לשבור קיר ולבנות מחדש לפי הגבול הנכון.

בשום פנים ואופן לא הייתי חותם ללא אישור שלו מול עו"ד שיאמת חתימה שלו על זה שהוא מודה שיש שם פלישה.
תסביר לו שזה לא קשור אליכם ושזה לא מפריע לכם זה רק ליתר ביטחון ליום מן הימים שתרצו למכור או לבנות משהו בעצמכם.

אם הוא לא מסכים אז חבל"ז, להתנגד בכל הכוח, אתה נותן לו נשק, הוא יכול לטעון שהפלישה זה בהסכמתך ואולי בכלל שזה שלו.
אם הוא ממשיך לעשות בעיות הייתי גם אומר לו שהוא יקבל תביעה על פלישה ובקשה להחזרת השטח אליך עם כל המשתמע.

תסביר לו שאתה מאד מעוניין בשכנות טובה ואתה ממש לא רוצה להתנגד ושיבנה מה שבא לו בכיף אבל שאתה חייב גם להגן טיפה על האינטרסים שלך, שלא יחשוב שאתה עושה דווקא או אנטי.
זה.

אם היו יחסי שכנות טובים ובאווירה חיובית, עוד הייתי מתלבט. אבל אם הוא מראש טיפוס בעייתי, זה רק ידפוק אותך בעתיד ואתה תצטער על זה. לפי מה שתיארת נראה שהחוק לצידך. תתייעץ עם עו"ד, ותוודא שאין שום חריגה שלכם כלפי השטח שלו בטעות לפני. ותנסה להסביר לשכן ברוח טובה את הצד שלך, למרות שהוא מעצבן, את הסיטואציה.

עכשיו זה 20 ס"מ מחר זה קו ביוב שהקבלן אומר לך שהוא חייב להעביר דווקא שם, וכל מיקום אחר זה עוד 50 אלף שקל.

בתור אחד שסיים לבנות לפני שנה.
תמיד יש חריגות/ היו חריגות משכן לשכן.
כל עוד כולם חברים ומדברים - הכל יכול להסתיים על בקבוק שתיה קרה.
כשהטונים מתחילים לעלות...

דרך אגב...
איפה עוברת הגדר?
במקומך הייתי בודק מה נדרש מבחינתך להרים חומה. על קו הגבול בין 2 השטחים.
הוא מחוייב להשתתף בחצי ודרך המחסן עם צריך.

חבר'ה תודה! נתתם לי הרבה חומר למחשבה.

איפה עוברת הגדר?
במקומך הייתי בודק מה נדרש מבחינתך להרים חומה. על קו הגבול בין 2 השטחים.
הוא מחוייב להשתתף בחצי ודרך המחסן עם צריך
יש כיום גדר קלה, שהוקמה על קו הגבול, בעקבות המדידה שנערכה לפני כמה שנים. במפגש עם המחסן הגדר מתחברת בערך 20 ס"מ פנימה.

Back
למעלה