• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מתמטיקה שימושית

סתם קריטריון ביזארי. להעניש ככה מישהו בגלל שם המוסד גם אם יש לו אותן שנות ניסיון? זה יותר מביזארי, אפילו. זה חומר ל-Memes.

יש לך זכות להחזיק בדעה הזו, כמובן. ואף לסנן לפיה מועמדים, איפה שאתה עובד. אבל By god... זה לא נראה טוב בכלל. זה נשמע כאילו יש שמה בחוץ אג׳נדה של מתוסכלי-תואר שרוצים להתנקם במי שלשיטתם ״עקף אותם״ והשיג את אותה תעודה כמוהם במוסד קל יותר.
נראה טוב, לא נראה טוב. אני יכול לעשות מה שבא לי. ואני לא סיימתי שום תואר... אז אני לא ממש מתוסכל.

כמובן, שזה לא באמת מעיד באופן חד משמעי על המועמד. אבל זה מעיד על סינון שהוא עבר, על דברים שהוא התמודד איתם, ורמת הלימודים, קשרים, וקהילה. וכמובן הישגיות. מההיכרות שלי, זה כלל אצבע טוב לסינון ראשוני. לצערי, סינון ראשוני זה רוע הכרחי.

יש לי הרבה מה להגיד על כל הנקודות. אבל לא חושב שזה יהיה שימושי לצורך הדיון
אני אשמח לשמוע. באמת.

אז רק אגיע לשורה התחתונה - האנשים שאני מכיר שהם בוגרי המסלול המדובר, לא בדיוק עושים שמות בתעשיה. והם היו צריכים כולם לשוטט כמה שנים במדבר בשביל להבין מה הם הולכים לעשות קדימה.
אולי כי אתה מכיר בעיקר עתודאים שהלכו לשם אחרי שלא התקבלו למדמ"ח?

אלה שאני מכיר שלמדו מתמטיקה או מתמטיקה שימושית, זה באמת עתודאים שלא הגיעו לסכם, או כאלה שבאמת רצו למתמטיקה, חלק הלכו לאקדמיה, חלק עשו שם חייל, חלק באמת עברו לתעשייה אחרי שבזבזו מלא זמן ואנרגיה.

אבל רוב האנשים שאני מכיר, שהלכו למתמטיקה, ועשו מספיק מהר את ההתמקדות במחשבים (גם חומרה). זה שירת אותם מעולה. הם נמצאים בתחומים כמו AI (על נגזרותיו), תקשורת, עיבוד תמונה, עיבוד תמונה ואלקארואופטיקה, וקצת ניהול בכיר. הכי כושל כאילו זה מפתחת פול סטאק בחברה בינונית.

סתם קריטריון ביזארי. להעניש ככה מישהו בגלל שם המוסד גם אם יש לו אותן שנות ניסיון? זה יותר מביזארי, אפילו. זה חומר ל-Memes.
יש הרבה דברים ביזאריים בתעשייה. אני מסכים איתך שזה מטומטם לשפוט אנשים *עם ניסיון* ע"פ מוסד הלימודים, אבל תפריד בין האידיאולוגיה שלך לבין מה שקורה בשטח בפועל.

תאכלס מעניין אותי ביולוגיה.
מת מפחד לעשות תואר ראשון לא למצוא עבודה ומשם הסבה להייטק ודרך ארוכה למשרה בינונית ומשעממת.
האמת שנהנתי מאוד ממבוא למדמח, יש לי חשיבה יצירתית ולוגית לפתרון בעיות.
הבעיה שאני מחפש דרך שונה המסלול הרגיל, יש לי נסיון מזעזע ממדעי המחשב באוניברסיטה, כרגע לא מוצא...
בקיצור אשמח לעצות מועילות...
אם תלמד ביולוגיה, תוכל במקרה הכי גרוע להישאר לעבוד באקדמיה בתחום שאתה אוהב.
אם תלמד מדמ"ח, תרוויח הרבה כסף, תחסוך >80% ותפרוש מוקדם.
אני חושב שהחוויה השלילית שאתה מתאר מהתואר במדמ"ח נהיית לא רלוונטית ברגע שאתה מבין שאתה עושה את זה בשביל כסף ולא בשביל העניין.

אבל אם תלמד מתמטיקה שימושית אתה עלול למצוא את עצמך בלי עבודה ובלי אפשרות להתקדם לתואר שני בתחום שאתה באמת רוצה ללמוד - זה הכי גרוע.

במילים אחרות,
יש לך מסלול חיים אחד שמתעדף עניין ועבודה שתגרום לך לרצות לקום בבוקר
ויש לך מסלול חיים שני שמתעדף חופש כלכלי (אם תחסוך את הכסף שתרוויח)
אני לא יודע איזה מסלול עדיף. תחליט אתה.
אבל תבחר אחד ותבדוק בו. אם תנסה לסנתז בניהם (לקבל חצי מזה וחצי מזה) זה יהיה כישלון קולוסאלי.

במילים אחרות,
יש לך מסלול חיים אחד שמתעדף עניין ועבודה שתגרום לך לרצות לקום בבוקר
אני לא יודע איזה מסלול עדיף. תחליט אתה.
אבל תבחר אחד ותבדוק בו. אם תנסה לסנתז בניהם (לקבל חצי מזה וחצי מזה) זה יהיה כישלון קולוסאלי.
סליחה אבל אני לא מבין.
אם אני לומד מדעי המחשב/מתמטיקה שימושית ב-hit אני יכול להמשיך לתואר שני בביואינפורמטיקה.

זה כרוך אמנם בהשלמות, אבל זה אפשרי.
למה זה לא עדיף הבנתי שיש לך משהו רציני נגד מכללות, אבל בתכלס בסופו של דבר הם מוצאים עבודה...

אם אני לומד מדעי המחשב/מתמטיקה שימושית ב-hit אני יכול להמשיך לתואר שני בביואינפורמטיקה.
איפה? ב hit? יש להם ביואינפורמטיקה?
אם אתה הולך על קריירה באקדמיה, אתה בטוח שאתה רוצה לעבוד במכללה בינונית כל חייך?

הבנתי שיש לך משהו רציני נגד מכללות
הסברתי כבר קודם מאיפה נובעת הסלידה שלי מהן:
מעסיקים מעדיפים בוגרי אוניברסיטאות בגלל שהם יוצאים ממנה מחושלים יותר לעבודה עצמאית ופחות זקוקים לסיוע צמוד.
דווקא מה שמכללות מפרסמות בתור היתרון העיקרי שלהן על פני אוניברסיטאות (סיוע ויחס אישי לסטודנטים) הוא חיסרון עצום.

לפי
איפה? ב hit? יש להם ביואינפורמטיקה?
אם אתה הולך על קריירה באקדמיה, אתה בטוח שאתה רוצה לעבוד במכללה בינונית כל חייך?
אפשר בכל מקום לדעתי. צריך ממוצע 85 ומעלה + שנת השלמות.

הסברתי כבר קודם מאיפה נובעת הסלידה שלי מהן:
מעסיקים מעדיפים בוגרי אוניברסיטאות בגלל שהם יוצאים ממנה מחושלים יותר לעבודה עצמאית ופחות זקוקים לסיוע צמוד.
דווקא מה שמכללות מפרסמות בתור היתרון העיקרי שלהן על פני אוניברסיטאות (סיוע ויחס אישי לסטודנטים) הוא חיסרון עצום.
לפי ההגיון הזה, בוגר פתוחה עדיף על בוגר טכניון?
ברור לי שבוגרי מכללות בעמדת נחיתות ביחס לבוגרי אוניברסיטאות, אבל השוק מוצף מוצף עד כדי כך שהוא יכול להיות כזה בררני?

כמובן, שזה לא באמת מעיד באופן חד משמעי על המועמד. אבל זה מעיד על סינון שהוא עבר, על דברים שהוא התמודד איתם, ורמת הלימודים, קשרים, וקהילה. וכמובן הישגיות. מההיכרות שלי, זה כלל אצבע טוב לסינון ראשוני. לצערי, סינון ראשוני זה רוע הכרחי.
לאנשים יש אינטרסים שונים.
קודם כל, יש אנשים שמקבלים ממכללות תנאים באמת טובים כדי ללמוד. אם אתה מקבל פטור משליש מהקורסים בתואר לדוגמה, אז זה לא כל כך מפתה ללכת לאכול חצץ באת״א או בטכניון. אפילו אם אתה יכול להתקבל! יש המון מקרים כאלה, תאמין או לא.

ועל גבי זה, יש הרבה אנשים אוטו-דידקטיים באמת שכבר יכולים לעבוד בתעשיה. רק שהם רוצים להשלים תואר - שפשוט תהיה תעודה ותו לא. אז הם מעדיפים באמת תואר קליל במכללה שיאפשר להם להמשיך לעבוד במשרה מלאה.

ובוגרי שתי הקבוצות שציינתי, לכל מי שאני מכיר מסידורים כאלה יש אחלה קריירה בחברות מובילות. כולל FANG.

לפי השיקולים הדרקוניים שלכם, כל מי שהולך למכללה הוא בהכרח נפולת שלא הצליח להתקבל לאונ׳ וזה פשוט מעורר צחוק. יש המון שיקולים נוספים, בחיים.

אפשר בכל מקום לדעתי. צריך ממוצע 85 ומעלה + שנת השלמות.
נשמע too good to be true. זה נשמע כמו תנאי מינימלי, אבל עדיין תצטרך לעבור ועדות וכאלה שאתה יכול ליפול בהן.
אבל אני לא ממש מבין בזה כי לא עשיתי תואר מתקדם.
הרמה של הלימודים בטכניון גבוהה יותר, ומידת העצמאות הנדרשת מהסטודנט לא נופלת מזו של הפתוחה.
ברור לי שבוגרי מכללות בעמדת נחיתות ביחס לבוגרי אוניברסיטאות, אבל השוק מוצף מוצף עד כדי כך שהוא יכול להיות כזה בררני?
תתפלא.
גם בתוך ההייטק יש משרות שוות יותר ושוות פחות.
השוות יותר הן בררניות למדי.
למשרות השוות פחות אתה יכול להגיע גם בלי תואר בכלל.

בקיצור למישהו יש עצה מועילה כלשהי?

חוץ מתואר במדעי המחשב באוניברסיטאות איזה עוד דרכים יש להגיע למשרות מעניינות בהייטק?

@מופסה אין קיצורי דרך חביבי. או שתלמד לתכנת לבד ותבוא עם תיק עבודות איכותי או שתלך ללמוד באוניברסיטה או מכללה מדעי המחשב.
אם העניין זה הכסף לך להיות יועץ תזונתי כמו @שייק חלבון שמרוויח בחודש כמו שניים או שלושה מתכנתים.

חוץ מתואר במדעי המחשב באוניברסיטאות איזה עוד דרכים יש להגיע למשרות מעניינות בהייטק?
לעניות דעתי תואר במתימטיקה שימושית מאוניברסיטה טובה יפתח אופציות מסויימות לעבודה בהייטק. כנראה יותר למשרות מעניינות/מחקריות מאשר משרות סופר-מתגמלות. כדאי מאוד יהיה להוסיף לו פרוייקטי תוכנה מעשיים גדולים. אני מסכים שתואר מאוניברסיטה יקדם אותך הרבה יותר בתחילת הדרך מאשר מכללה (למרות שנדמה לי של- HIT יש שם טוב יחסית לאחרות).
בנוגע לבינאינפורמטיקה, קשה לי להגיד האם בוגרים מוצאים עבודה במה שלמדו. נראה לי שרובם עובדים בתחומים שאינם ביולוגיים,פשוט כי אין מספיק משרות בהם צריך ביואינפורמטיקה.

1. תואר במדמ"ח, גם במכללה, נותן כלים לעבודה בתכנות.
2. תואר מדעי מאוניברסיטה, לאו דוקא מדמ"ח, מעיד על יכולת.
מעסיק יעדיף גם זה וגם זה, אבל עשוי להתפשר על אחד.
תואר במתמטיקה ממכללה נותן לא זה ולא זה.

א יודע אם אני מתעניין במתמטיקה, כשפתרתי נגיד תרגילים בלינארית היה משעמם ממש, אבל כל העניין נראה לי מתחיל כשמתעסקים בפרקטיקה.
לדעתי לינארית זה ממש מעניין, וגם חדו"א. פונקציות ממשיות עוד יותר טוב. אבל אני מוזר.
לא נראה לי שאתה מתעניין במתמטיקה.
אל תבנה ציפיות על פרקטיקה. לא מתעסקים בשום פרקטיקה בתואר ראשון. יש הרים של תיאוריה לכסות קודם.

דו חוגי סטטיסטיקה וביולוגיה באוניברסיטה (להשתדל לעשות פרוייקטים תכנותיים).
עם תואר שני זה יפתח פתח למשרות ds.
לדעתי לינארית זה ממש מעניין, וגם חדו"א. פונקציות ממשיות עוד יותר טוב.
בדידה הכי מעניין בעיני, אבל על טעם וריח...

דו חוגי סטטיסטיקה וביולוגיה באוניברסיטה (להשתדל לעשות פרוייקטים תכנותיים).
עם תואר שני זה יפתח פתח למשרות ds
חשבתי באמת על האופציה של ביולוגיה + סטטיסטיקה ומדע הנתונים בעברית.
התכנית היא בעיקר סטטיסטיקה, חוץ מתכנות בסיסי בפייתון, כריית מידע, מבני נתונים ומבוא אלגוריתמים והסקה סטטיסטית בעזרת R.

חסר המון ידע בסיסי במדעי המחשב...

חשבתי באמת על האופציה של ביולוגיה + סטטיסטיקה ומדע הנתונים בעברית.
התכנית היא בעיקר סטטיסטיקה, חוץ מתכנות בסיסי בפייתון, כריית מידע, מבני נתונים ומבוא אלגוריתמים והסקה סטטיסטית בעזרת R.

חסר המון ידע בסיסי במדעי המחשב...
גם בתואר במתמטיקה חסר ידע בסיסי במדעי המחשב.
אם אתה רוצה להיות מתכנת אז הכי סביר במצבך זה לעשות מדעי המחשב במכללה.

עם תואר דו חוגי בסטטיסטיקה אפשר:
1. ללמוד לבד תכנות ברמה גבוהה/לעשות בוטקאמפ לבוגרי תארים מדעיים ולעבוד כמתכנת.
2. לעשות תואר שני ולעבוד כ-ds.

יש לי נסיון מזעזע ממדעי המחשב באוניברסיטה, כרגע לא מוצא...
1. לא יכול לתת עצות משנות חיים בלי להכיר אותך לעומק. תתייחס לזה כאמירה כללית חרטא בפיתה.

2. הנסיון שלך ממש לא מעיד, שבסביבה יותר תומכת, וסימפטית (הבינתחומי + קצת שיעורי עזר + חבר'ה) לא תעשה חייל בתואר. מדמ"ח בקורונה לבד בבית זה דיי סיוט.

3. שוב, אם לא אהבת מדמ"ח, אז שימושית זה יותר קשה, יותר ממוקד, יותר צר, וידרוש ממך יותר עצמאות ותושייה. אז אולי זה פחות בשבילך... לא יודע.
אם המטרה היא תעשיה, אז ביואינפורמטיקה זה לא כזה שוס. סתם תואר קשה, שלא נותן מספיק ידע בביולוגיה, ומתמקד בפן צר מאוד של מדמ"ח.
אם המטרה היא אקדמיה, מציע שתלך לעשות סיבוב באיזה מוסד או שניים שמעניק מאסטר בתחום, ותשאל שם מה הם חושבים על המסלול הזה, של מכללה בלאי, ואז תואר שני. ואיך זה משפיע על המשך הדרך.
אני כרגע מחפש, ועוזר לחבר לחפש מפתחים. מבחינתי בוגר הפתוחה זה קריטריון לעבור לראש הערמה. מהניסון שלי, זאת קבוצה דיי מגוונת, וזה אנשים מאוד עצמאיים, ומאוד אוטודידקטיים. מינימום בייביסיטינג.

לא רואה את עצמי עושה מדעי המחשב באוניברסיטה (יש לי נסיון רע מהשנה האחרונה התחלתי תואר והשילוב של העומס והלמידה מרחוק הרגו אותי).
עצתי היא לנסות בכל זאת. מתמטיקה שימושית זה לא יותר קל ממדעי המחשב. אם צריך לחכות עד שהלמידה לא תהיה מרחוק, או למתוח את התואר ליותר משלוש שנים, אז לדעתי זה מה שצריך לעשות. ממליץ גם לנסות לפתוח קבוצת לימוד קטנה של שניים-שלושה אנשים, זה גם יוציא אותך מהזום וגם אפקטיבי כשלעצמו.

מכללות וביואינפורמטיקה זה קצת פול גז בניוטרל, לא תגיע למקום אטרקטיבי ככה, אפילו אם תהנה יותר מהדרך (ולדעתי לא תהנה יותר מהדרך). עצתי היא לשנס מותניים ולעשות תואר במדעי המחשב באוניברסיטה למרות הקשיים.

אבל אם תלמד מתמטיקה שימושית אתה עלול למצוא את עצמך בלי עבודה ובלי אפשרות להתקדם לתואר שני בתחום שאתה באמת רוצה ללמוד - זה הכי גרוע.
תגיד לי, אתה ראית את הסילבוס של מתמטיקה שימושית?
תפתח בבקשה את תוכנית הלימודים באיזה שלוש אוניברסיטאות מובילות, ותשווה לתוכנית במדמח.
בתור דוגמה, תסתכל גם מה הדלתא, ללימודי תעודה במדמ"ח. סימסטר אחד, בערך?
ש לך מסלול חיים אחד שמתעדף עניין ועבודה שתגרום לך לרצות לקום בבוקר
מהניסיון שלי, עיניין = שכר גבוה.
כמובן שזה יותר מורכב מזה. זה עובד רק אם אתה מוצא משהו שאתה טוב בו, מוכנים לשלם לך, ואתה נהנה ממנו.
אבל אם מצאת תחום עם כל שלושת הנ"ל. אז להשקיע בתחום שמעניין אותך, מתרגם ישירות לשכר גבוה. ככל שיותר כיף לך, יותר כיף לך להשקיע, וכלל שאתה מתמקצע מוכנים לשלם לך יותר.
קודם כל, יש אנשים שמקבלים ממכללות תנאים באמת טובים כדי ללמוד. אם אתה מקבל פטור משליש מהקורסים בתואר לדוגמה, אז זה לא כל כך מפתה ללכת לאכול חצץ באת״א או בטכניון. אפילו אם אתה יכול להתקבל! יש המון מקרים כאלה, תאמין או לא.
אני 'ממר"מניק'. מכיר את הקומבינות.
עדיין עדיף ללכת לבינתחומי, או לפחות למכללת תל אביב. אבל הטייטל יוצא ממר"ם או 8גרביים, כבר שם אותך במקום אחר מבחינת סינון...
ובוגרי שתי הקבוצות שציינתי, לכל מי שאני מכיר מסידורים כאלה יש אחלה קריירה בחברות מובילות. כולל FANG.
אתה מדבר פה על כאלה, שהיו מתכנתים בצבא (באחת מההכשרות הרבות שיש בצה"ל), או תוכניתנים שחורים, או כאלה שהם באמת מוכשרים ופשוט למדו לבד, והתברגו לבד.
ברור שיש כאלה. וקל לזהות אותם בקורות החיים. וכן, בד"כ מדובר באנשים מוכשרים. ובוודאי ששווה לתת להם הזדמנות.
יש פה שתי נקודות:
1. מתוך הקבוצות הנ"ל אלה שהלכו ללמוד במקום יוקרתי, או עשו איזה מאמץ לכיוון האקדמיה, זה מלמד על איזושהי השגיות, שזה בגדול בונוס כשמחפשים עובדים.
2. הקבוצות שאתה מונה פה הן מיעוט. הם היוצאים מהכלל. הם ממש לא מאפיינים את בוגר המכללה הממוצע.

הם ממש לא מאפיינים את בוגר המכללה הממוצע.
קיבלתי במידת מה את מה שרשמת מקודם, חוץ מהנקודה הזו. אני חושב שב-2021, כבר אין הבדל מהותי בין בוגרי מכללות לאוניברסיטאות. אולי בשנות התשעים והאלפיים, כשמכללות אקדמיות עדיין היו משהו חדש בישראל, ההבדלים היו יותר רציניים.
את רוב התפקידים בהייטק יכול לעשות מישהו ממוצע משתי הקבוצות. ואני לא זוכר אם אתה או מישהו אחר דיבר על דברים בתחום ה-AI ודברים מתקדמים אחרים, שם בכל מקרה יותר מחפשים אנשים עם מאסטר רלוונטי. גם בוגר תואר ראשון בלבד מאוניברסיטה לא ימהרו לקחת למשרה כזו.

היי @מופסה ,

ממה שראיתי אתה יותר מתעניין בביולוגיה/ביו-אינפורמטיקה.

מתמטיקה שימושית או מדמ"ח הם שני דברים שונים במהותם, והם עוד יותר שונים כאשר מנסים לאבחן את ההבדלים ביניהם כאשר הם מתבצעים באוניברסיטה או במכללה.
התואר במתמטיקה הרבה (הרבה, הרבה) יותר תיאורטי וקשה מאשר מדעי המחשב (כמובן, כל אחד והמוח שלו, לרוב האנשים הוא יהיה קשה יותר).
האונ' שמה יותר דגש על התיאורטי, המכללה על המעשי.

מתמטיקה שימושית + ידע טוב בתכנות (#Matlab,Python,C) = הרבה כסף.
מתמטיקה שימושית בלבד = הרבה פחות כסף.

רצית עצה, אז הנה:
אנשים רבים פה בפורום הדגישו את ההבדל בין "לעשות כסף" ובין עניין בעבודה עבור אנשים שלא נהנים במיוחד ממדעי המחשב.

זו בעצם הבחירה שלך - כסף או עניין.

אני אישית בחרתי במדעי המחשב, אבל לי היה עניין אמיתי בתחום.
@AlexNOSAM אמר, ואני מסכים אתו, שב-2021 אין הבדל מהותי בין בוגרי מכללות ואוניברסיטאות - יש רק הבדל בין מה שהם יודעים או לא יודעים לעשות ברמה הפרקטית, כאינדיוידואלים.

כלומר, זה שאדם הוא בוגר אוניברסיטה לא הופך אותו ליותר טוב מבוגר מכללה, זה קשור יותר ל-"מה היכולות שלך בתחום הפרקטי של תכנות, תכל'ס ואיך זה תורם למעסיק שלך לייצר כסף".

HiT
המכללה האקדמית תל-אביב יפו
מכללת אפקה
ויש עוד, אבל אני לא יודע מה הרמה האקדמית שם.

אני לא מכיר אישית את HiT, אבל מכיר בוגרים מאפקה, ואני בעצמי בוגר של האקדמית תל-אביב יפו.
המכללות שהזכרתי בשמן הן מכללות בהן קיימת למידה משמעותית עם מרצים טובים.
אם וכאשר תסיים שם, ותלמד כמו שצריך ללמוד כדי להבין משהו במה שאתה עושה (וזה כבר לא קל), לא תהיה לך שום בעיה להרוויח משכורות שעוברות את ה-20K כבר שנתיים אחרי שתסיים.

אני לא בטוח שאתה יכול לומר את אותו הדבר לגבי ביולוגיה/ביו-אינפורמטיקה.

מה בעצם כזה רע בביולוגיה + מדעים דיגיטליים להייטק בתל אביב?
נשמע תכנית נחמדה מאוד.
חסר קצת ידע באלגוריתמיקה (גם למשרת תכנות וגם לביואינפורמטיקה), אבל אני מניח שזה את זה אפשר להשלים בכמה חודשים בודדים.

נושאים דומים

Back
למעלה