• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כשמצחצח הנעליים מדבר איתך על מניות חמות, הגיע הזמן למכור

זו לא אותה רמת סיכון

אם השקעת 100% בISAC שנסחרת בישראל בחודש מרץ האחרון הפסדת 12.5%, בעוד
שאם השקעת בקרן השתלמות מנוהלת במסלול כללי (עד 30% במניות) הפסדת 9 אחוז (ראה כאן https://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3811170,00.html).

האם באמת הסיכונים שונים?

הפסדים גבוהים רווחים קטנים ובנוסף דמי ניהול גבוהים.
ממש lose lose lose situation

נערך לאחרונה ב:
היא לא ציינה את זה בפוסט הוא אבל ברור שהיא מבינה שהמניפולציות על המדדים הופכות לבלתי נסבלות משנה לשנה.
הסולידית היא אישה מאוד חכמה, אין ספק :)
גם בתחילת הבלוג שלה, היה ניכר שהיא נמצאת מלפני העקומה של ההמון. פשוט דברים השתנו מאז. היום אפילו נערים מתבגרים עם חצ׳קונים יודעים מה זה אינדקסינג. זה אפילו מאוד מיינסטרים.
הדגל האדום הראשון שקלטתי היה עוד מלפני המשבר - כשקרנות פנסיה התחילו להציע השקעות באינדקס. ברגע שכספי פרישה נמצאים על השולחן, אתה יודע כבר שהאסטרטגיה מוצפת. :lol:

אני חושב שבעשור הקרוב יותר ויותר אנשים יעזבו את האינדקסים ויבחרו מניות בעצמם לפי fundamentals, כמו פעם. גם ככה לא חסר בתחום הזה מידע מנותח בחינם. ממש לא צריך להיות איזה חנון שקורא את הדו״חות של החברות.

תקח את כל קרנות ההשתלמות, קופות הגמל והפנסיות המנוהלות בישראל. ב-5 השנים שקדמו למשבר הקורונה, כל אחת ואחת מהן הפסידה ל- S&P500 (לדעתי לא רק במצטבר, אלא גם בכל שנה ושנה). הטיעון תמיד היה שהקרנות המנוהלות מגדרות את עצמן למשברים, כך שכאשר יגיע המשבר, הן יפגעו הרבה פחות מהמדדים. ואז הגיע משבר הקרונה בשנת 2020. ומה קרה בשנת 2020? כל קרנות ההשתלמות, קופות הגמל והפנסיות המנוהלות בישראל הציגו שנה קטסטרופלית, עם ביצועים מחרידים. וה- S&P500? עוד שנה מצוינת עם קרוב ל- 20% תשואה. אנחנו משלמים דמי ניהול כדי שיפסידו לנו כסף.
איך מה שענית רלוונטי למה שאני אמרתי?
אגב למה אתה משווה בין מה עשו קרנות השתלמות/קופות גמל/קרנות פנסיה *בארץ* לתשואת הסנופי?
למה לא להשוות בין המדד השוויצרי לקרנות גידור בזמביה?

אם השקעת 100% בISAC שנסחרת בישראל בחודש מרץ האחרון הפסדת 12.5%, בעוד
שאם השקעת בקרן השתלמות מנוהלת במסלול כללי (עד 30% במניות) הפסדת 9 אחוז (ראה כאן https://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3811170,00.html).

האם באמת הסיכונים שונים?

לא הבנתי. Isac זה מאה אחוז מניות?

בכדורגל אנחנו קרואים להם אוהדי הצלחות, אותם אנשים לא יודעים כלום על המודעון מעבר לכוכבים שלו והצטרפו כי הוא מצליח, אך מחזורויות של קבוצות כדורגל היא כ5 שנים (של שהייה בטופ של הטופ).לאחר אותן 5 שנים, מגיע כישלון כזה או אחר ואוהדי ההצלחות עוברים למועדון הבא.

זה אותו דבר בהשקעות.
ברגע שיהיה פה אדום לחצי שנה+ פתאום נתחיל לראות את משקעי "ההצלחות" עוזבים.
ופתאום כל ה"ניתוחים" המוצלחים שעשו יורדים באסלה.

אז לדעתי הןא לא באותה רמת סיכון כמו קהש בה עד 30 אחוז מניות.

אני לא מסכים איתך.
הקרנות הכלליות מחזיקות 30% מניות ועוד 30% אג"ח קונצרניות.
אם קרן ההשתלמות המנוהלת לא מגוונת ומושקעת בעיקרה במדינת ישראל? ואם רחמנא ליצלן מושקעת באחוז גבוה בחברת דלק/פתאל וכו'?
הסיכון פה לטעמי לא פחות גבוה וכמו שבסוף היה:

אתה לא מסכים שמאה אחוז מניות זו רמת סיכון שונה משלושים אחוז מניות?

א. זה 30% מניות + 30% קונצרניות
ב. אם במרץ 60% הושקע במניות ואג"ח של פתאל/ישרוטל/דלק/אל על/בנקים ועוד כל מיני השקעות ישראליות כאלה ואחרות, אז פיזור של 100% מניות על מספר סקטורים ומדינות פחות מסוכן בעיניי.

ב. אם במרץ 60% הושקע במניות ואג"ח של פתאל/ישרוטל/דלק/אל על/בנקים ועוד כל מיני השקעות ישראליות כאלה ואחרות, אז פיזור של 100% מניות על מספר סקטורים ומדינות פחות מסוכן בעיניי.
בתור משהי שכשלה בהשקעה באג"ח והצליחה עם מניות אני חייבת להגיד לך שבאג"ח כן יש ייתרון לניתוח. אג"ח זה בגדול חוזה ואם אתה יודע להעריך באיזה הסתברות חוזר הכסף אתה יודע לקחת סיכונים מושכלים. זה תחום שאני מתרחקת ממנו כי הבנתי בדרך הקשה שאני לא מספיק מקצועית.

מניה זה פחות קריטי, כי העסקאות הטובות הן על חברות טובות (גם אם טעית בניתוח עדיין החברה לא ממונפת ומרוויחה כסף באופן עקבי כמה רע כבר יהיה?) - בעוד באג"ח הכסף הטוב זה להשקיע בחברה רעה (אבל שבכל זאת תצליח להחזיר את הכסף - אם טעית בניתוח קנית נייר שלא שווה כלום.
ד"ש לחבס שלימדה אותי שיעור בצניעות. (ולא מעט כלכלה).

בכל מקרה, כן חברה מקצועית שמשקיעה באג"ח יש לה סיכון נמוך יותר מאשר מניות. (אלה אם הם מחפפים).

אז אתה מסכים איתי שזה לא אותו סיכון.
בכל מקרה, סיכון זה לא עניין של דעה אלא של חישוב לפי נוסחה.

אגב למה אתה משווה בין מה עשו קרנות השתלמות/קופות גמל/קרנות פנסיה *בארץ* לתשואת הסנופי?
למה לא להשוות בין המדד השוויצרי לקרנות גידור בזמביה?
כי אני חי *בארץ*, והסנופי הוא אחד המדדים הכי מפורסמים, גדולים וותיקים בעולם, שקל להשקיע בו גם מהארץ. אם כל "מנהלי ההשקעות" הישראלים (אלו שהם לא בורים, ומאוד ידענים) היו שמים בסנופי (במקום לשבור את הראש איפה לשים) מצב הקרנות של רובם המוחלט היה טוב יותר, וככל שמסתכלים על פרק זמן ארוך יותר, כך הטענה הזו נכונה יותר.

1.הפורום הזה רחוק מלייצג את הציבור בישראל.
2.הנושא החם היום אצל מצחצחי הנעליים הוא ביטקויין.
מזכיר לי שאתמול ראיתי סטורי של זמר ישראלי עם 200K+ עוקבים שמדבר על כך שמטבעות קריפטו הם השקעה נהדרת לפי דעתו ופירסם במה בדיוק הוא משקיע.
זמר עם מלא עוקבים מכל רחבי העולם שבחיים לא פירסם משהו חוץ משירים.
בהחלט מדליק נורת אזהרה.

מזכיר לי שאתמול ראיתי סטורי של זמר ישראלי עם 200K+ עוקבים שמדבר על כך שמטבעות קריפטו הם השקעה נהדרת לפי דעתו ופירסם במה בדיוק הוא משקיע.
זמר עם מלא עוקבים מכל רחבי העולם שבחיים לא פירסם משהו חוץ משירים.
בהחלט מדליק נורת אזהרה.

אחי הקטן אמר לי לפני מספר ימים, שליאור קוקה (כן, הזאת מהעוגות) פרסמה סטורי שבו אמרה שחבר שלה התחיל ללמוד מסחר בשוק ההון כי "יש סגר ואין מה לעשות"
לפני כחודש, ראיתי מישהי קונה ספר בשם ה"לוחש למניות" בצומת ספרים. שאלתי אותה, מסתבר שהוא בכלל לא בשבילה אלא בשביל בעלה - שמעולם לא התעניין בשוק ההון עד השנה

סימני האזהרה רק מתרבים

בראש שלי מה שקרה תמיד במצב הזה, הוא שהעלייה היפה, ממשיכה לירידה קלה, שמוציאה את כל האנשים שאין לך אסטרטגיה בהפסד, מה שגורר ירידה עוד יותר גדולה, ולאחר זמן לא קצר כלשהו, האנשים שנשארו באסטרטגיה שלהם, חוזרים לנקודה של מיצוע, וממשיכים לעלות למעלה לאט לאט.
עד הפעם הבאה כמובן.

כמובן שאף אחד לא יודע את העתיד וזה יכול להשתנות.. אבל מי יודע.

נושאים דומים

נושאים דומים

Back
למעלה