• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כשמצחצח הנעליים מדבר איתך על מניות חמות, הגיע הזמן למכור

היא לא ציינה את זה בפוסט הוא אבל ברור שהיא מבינה שהמניפולציות על המדדים הופכות לבלתי נסבלות משנה לשנה.
היא טענה אחרת בשרשור על כך.

אתה טוען שהסנופי בתמחור לא סביר? אם כן תוכל לנמק למה?
מכפילים גבוהים.
רוב המדדים פר הגדרה רוב הזמן בשיא בהנחה שיש להם תוחלת חיובית וזו ההנחה מן הסתם.
שיא אבסולוטי כן, שיא מבחינת תמחור ממש לא בהכרח, אאל״ט המכפילים היום בשיא.
אבל אני משער שדעתך מלפני שנתיים נשארה דומה:
למכפילים של המדד אין יותר מדי משמעות אם לא מבינים לעומק את הרכב המדד.
ככל שהוא מורכב מיותר מניות צמיחה ככה למכפיל יש פחות משמעות.

המשפט שבכותרת עוד מעט בן 100, אבל ההיסטוריה חוזרת ותחזור בעתיד כי אנשים לא לומדים לקח.
אם הפורום משקף את עולם ההשקעות (ולדעתי המצב מחוץ לפורום גרוע עוד יותר), אז אנחנו עמוק בחלק של החמדנות וההתעלמות מסיכונים. אוריינות פיננסית זה אחלה אבל הנגישות הרבה למידע והאפשרות למסחר בפשטות ובזול בשוק המניות, הופכים את המצב לגרוע עוד יותר מאשר לפני מאה שנה.
אני לא יודע מה לעשות עם המידע הזה כי אני לא יודע מתי לצאת, לא אדע מתי לחזור ובקיצור, לא מאמין בתזמון שוק.
פתחתי נושא חדש כי זה לא משהו שמנומס לכתוב לאדם באופן אישי בשרשור קיים, אבל מי שחושד שהנושא רלוונטי לו, שידמיין הפסד אמיתי של 20% מהתיק. לא הפסד של "איזה כיף כי עכשיו זול לקנות" או "מה אכפת לי, ממילא החסכון לטווח ארוך", אלא כסף אמיתי שעכשיו יש ומחר אין ושההרגשה הזו נמשכת לא חודש כמו במשבר האחרון אלא שנתיים או יותר.
זו לא סיבה לא להשקיע, אלא המלצה לכל אחד לקרוא המון, להכיר את עצמו כמה שאפשר ורק אז להכנס לשוק בזהירות, כי להפסיד 100 אש"ח אמיתיים זה לא כמו בסימולטור.
ולמי שיש ספק, גם אני מצחצח נעליים. לא רק של וורן באפט, אלא גם של האדם ה-50 בהיררכיה בחברה שלו. אבל, אני משתדל לדעת יותר ולהכיר את עצמי כל יום מחדש ומקווה שזה ישתלם בטווח הארוך. מחזיק וממליץ גם לאחרים לעשות כך.

נדמה לי שאם יש משהו שאפיין את השוק ה"לא ודאי" ב2020 היא שהוא היה, בסופו של דבר, ובניגוד לכל התחזיות, צפוי להפליא.
היתה מגיפה- צנח, אנשים התרגלו- עלה קצת, הגיע חיסון- חזר למעלה והמשיך לעלות.
במשך המגיפה כולם היו תמימי דעים מתי לצאת ומתי להכנס מי שפעל הפוך (אהמ...) זכה. מי שלא, בכה.
עכשיו השוק חזר לאי ודאות הרגילה שלו:
ציוצים של קיילי ג'נר, קפריזות של טראמפ, כתבות על איילון מאסק, כל אלו חוזרים להיות רלוונטים לתזזיתיות של המשקיעים. אין יותר תמימות דעים. שטות בטוויטר יכולה להפיל את המדד ב10%. חזרנו לשגרה.
בקורונה הם לא עיניינו אף אחד, אבל הציבור התרגל וכעת הם חוזרים להיות רלוונטים.
מה זה אומר? שתזמון השוק כעת קשה ממקודם.
אם ברצונך לצאת משוק ההון זה אחלה זמן.
אם ברצונך לצאת ולחזור אליו אחר כך אני מעריך שיהיה לך קשה לתזמן ותצטרך לא מעט מזל כדי להיות ברווח.

המטרה של אמנים לא לפעול הפוך מהכלל בכל מחיר. היא לעשות אמנות.
המטרה של משקיעים פאסיביים היא לא לפעול הפוך מהכלל בכל מחיר. היא להשקיע בפאסיביות.
ככל שאני מתבגר אני רואה שמי שמבין את גבולותיו מנצח בחיים האלה.

ובניגוד לכל התחזיות, צפוי להפליא.
מזכיר לי את הבדיחה על הכלכלנים שאין להם מושג מה יהיה בעתיד, אבל התיאוריות שלהם מספקות הסבר לא רע לגבי מה שקרה בעבר.
אני מסכים שהמצב הרגיל של השוק הוא חוסר ודאות, וטוב שכך. בלי זה לא היו לנו תשואות עודפות על הריבית חסרת הסיכון. הפוסט שלי מתייחס לכך שמתרבים המשקיעים / אנשים שמהמרים בשוק ההון, שלא יודעים זאת.

אולי באומנות זה מגניב.
בכל הנוגע למישור הפיננסי זה יכול לגרום לך לשים את כל כספך על מניות בנקים אי שם בתחילת שנות ה-80 ולגור אצל הוריך בגיל 60.
פחות מגניב.
וזה גם יכול לגרום לך לשים את כספך על מניות מדוברות כמו שלל חברות הרכב החשמליות,חברות אנרגיה "ירוקה",מניות ביטקוין ועוד ועוד סקטורים נהדרים שעשו השנה תשואות שכנראה חבריהם עם הקרנות המחקות לא יעשו גם ב30 שנים הבאות.
אתה בטוח שכל המשקיעים במניות הללו מקצוענים?
אני חושב שאחוז גבוה מהם הוא בור מוחלט ללא ידע פיננסי בסיסי.

המשפט שבכותרת עוד מעט בן 100, אבל ההיסטוריה חוזרת ותחזור בעתיד כי אנשים לא לומדים לקח.
אם הפורום משקף את עולם ההשקעות (ולדעתי המצב מחוץ לפורום גרוע עוד יותר), אז אנחנו עמוק בחלק של החמדנות וההתעלמות מסיכונים. אוריינות פיננסית זה אחלה אבל הנגישות הרבה למידע והאפשרות למסחר בפשטות ובזול בשוק המניות, הופכים את המצב לגרוע עוד יותר מאשר לפני מאה שנה.
אני לא יודע מה לעשות עם המידע הזה כי אני לא יודע מתי לצאת, לא אדע מתי לחזור ובקיצור, לא מאמין בתזמון שוק.
פתחתי נושא חדש כי זה לא משהו שמנומס לכתוב לאדם באופן אישי בשרשור קיים, אבל מי שחושד שהנושא רלוונטי לו, שידמיין הפסד אמיתי של 20% מהתיק. לא הפסד של "איזה כיף כי עכשיו זול לקנות" או "מה אכפת לי, ממילא החסכון לטווח ארוך", אלא כסף אמיתי שעכשיו יש ומחר אין ושההרגשה הזו נמשכת לא חודש כמו במשבר האחרון אלא שנתיים או יותר.
זו לא סיבה לא להשקיע, אלא המלצה לכל אחד לקרוא המון, להכיר את עצמו כמה שאפשר ורק אז להכנס לשוק בזהירות, כי להפסיד 100 אש"ח אמיתיים זה לא כמו בסימולטור.
ולמי שיש ספק, גם אני מצחצח נעליים. לא רק של וורן באפט, אלא גם של האדם ה-50 בהיררכיה בחברה שלו. אבל, אני משתדל לדעת יותר ולהכיר את עצמי כל יום מחדש ומקווה שזה ישתלם בטווח הארוך. מחזיק וממליץ גם לאחרים לעשות כך.

אין סיבה למכור את המניות, כי אי אפשר לתזמן נפילות, וההיסטוריה הוכיחה שעדיף להיות בשוק מאשר מחוצה לו.

מה שכן, אני חושב שחכם לשמור סכום מסוים מהנכסים בצורה נזילה (אולי אפילו 30%), כך שאם תבוא נפילה קשה, תוכל להיכנס לשוק בסכום משמעותי ובכך להפוך את החיסרון ליתרון.

וזה גם יכול לגרום לך לשים את כספך על מניות מדוברות כמו שלל חברות הרכב החשמליות,חברות אנרגיה "ירוקה",מניות ביטקוין ועוד ועוד סקטורים נהדרים שעשו השנה תשואות שכנראה חבריהם עם הקרנות המחקות לא יעשו גם ב30 שנים הבאות.
לגבי "בור מוחלט ללא ידע פיננסי",
1. הוכח שקוף (monkey) שזורק חיצים על מטרות וכך בוחר מניות, מביס מנהלי השקעות מקצוענים לטווח הקצר
2. הרוב המוחלט של מנהלי ההשקעות המקצעונים מפסידים למדדים לטווח הארוך

שכל אחד יסיק מסקנותיו מהעובדות הללו על החשיבות של "מקצוענות השקעות".

ובניגוד לכל התחזיות, צפוי להפליא.
היתה מגיפה- צנח, אנשים התרגלו- עלה קצת, הגיע חיסון- חזר למעלה והמשיך לעלות.

אתה ״קצת״ עושה אידיאליזציה של מה שקרה. השוק לא ״עלה קצת״ כשאנשים התרגלו. השוק עלה ב- 40% תוך חודשים וחצי אחרי הירידה (ואחר כך עוד המשיך לעלות) כשאף אחד עדיין לא דמיין שיהיו חיסונים כל כך מהר.

זו בדיוק הבעיה. אנשים מסתמכים על הצלחה נקודתית במספר סקטורים "נהדרים" ומסיקים ממנה מסקנות על השוק ועל חשיבות הידע אודות השוק.

אתה ״קצת״ עושה אידיאליזציה של מה שקרה. השוק לא ״עלה קצת״ כשאנשים התרגלו. השוק עלה ב- 40% תוך חודשים וחצי אחרי הירידה (ואחר כך עוד המשיך לעלות) כשאף אחד עדיין לא דמיין שיהיו חיסונים כל כך מהר.
זה לא רק החיסון, אלא גם נתוני התמותה. מעניין איך היה הנגיף משפיע על הכלכלה הריאלית ועל השוק אם הסיכון בגיל 30 (שלא לדבר בגיל 10) היה כמו בגיל 70.

אתה אומר דבר

והיפוכו

לא הוא לא. אפשר להיות בשוק ועדיין לשמור כסף לנפילות (ואם זה עוזר פסיכולוגית בירידות - אדרבה).
ברור לכולם כאן שכסף זה דבר שאפשר לפצל אותו?

(וחיסכו את הנאום הקבוע שתזמון פוגע בתשואה. על זה אפשר להתוכח. מה שאי אפשר להתווכח אליו זה שלהאמין שהשוק יעלה ושכדאי להשקיע בו לטווח ארוך עם חלק מהכסף, לא סותר את זה שאתה רוצה לתזמן ומשאיר חלק ממנו בחוץ).

מה שלא היה צפוי זה מתי זה יקרה, אבל לרוב האנשים היה ברור שמתישהו ימצאו חיסון והשווקים יחזרו לעלות. אם היה ברור לעולם גם מתי כולם היו מתעשרים בקורונה (ולמעשה השווקים לא היו יורדים, אבל נתעלם מכך לצורך הדוגמה)

"כשמצחצח הנעליים מדבר איתך על מניות חמות, הגיע הזמן למכור"

אוקי, אבל את מניות כל העולם או רק מה שהוא דיבר עליו?

אבל לרוב האנשים היה ברור שמתישהו ימצאו חיסון והשווקים יחזרו לעלות
בטווח הארוך כולם מתים.
לפחות לפי זכרוני, בחודש אפריל עוד דיברו על כך שפרק הזמן לפיתוח חיסון הוא עשר שנים ושגם במדינות עשירות מערכת הבריאות בפני קריסה (בחלק מהמקומות קרסה בפועל ואנשים מתו מחוסר טיפול ראוי). בפועל, היו אנשים שהפסידו המון כסף בשוק ההון בירידות, כי העובדה שמתישהו יהיה חיסון לא עזרה להם.

אתה אומר דבר

והיפוכו
זה לא והיפוכו. היפוכו זה להיות לגמרי בחוץ. אתה כן נמצא עם אחוז ניכר מהכסף במניות, שזה מנוע הצמיחה העיקרי. בנוסף, יש לך סכום שאתה שומר לכניסה אם וכאשר תבוא נפילה משמעותית. למשל בקורונה שהשוק ירד 30 אחוז, מי שהיה לו כסף נזיל יכל לעשות קופה יפה מאוד.

מכפילים גבוהים.
25 זה אומנם לא נמוך אבל גם לא מאד גבוה ביחס לאלטנטיבות ולZIRP.
אאל״ט המכפילים היום בשיא.
הם לא.
אבל אני משער שדעתך מלפני שנתיים נשארה דומה:
דומה אבל לא זהה, בדיוק בניתי מודל פשוט של תמחור הS&P500 כולל צמיחה, הוא לא זול אבל גם לא בועתי.

איך אותם אנשים לא מבינים שהם בכלל לא "החזיקו מעמד" במשבר הזה, אלא מיד קיבלו חילוץ. שהייתה פה הדפסת כסף מסיבית ומניפולציה מכוונת על מדדי המניות ובמשבר הזה אפילו על אג"ח קונצרני (!).
מי שלא מכר במרץ, כשהרגישו שהעולם קורס, לגמרי "החזיק מעמד".
אני מכיר לא מעט אנשים ש"השקיעו לטווח הארוך" ויצאו בגלל הקורונה. ועוד לפני הירידות (תזמנו מעולה את היציאה, אבל פספסו את הכניסה).

ברור שהתמודדות עם ירידה קיצונית ועלייה מהירה זו התמודדות שונה מאשר עם ירידות ממומשכות אבל היא לא מבוטלת.
לכל אחד יש את הההתמודדות שמסוכנת לו.
יש אנשים עם קור רוח שישרדו מצבי קיצון אבל ירידות ממושכות יגרמו להם להפסיק להאמין ב"תוכנית" ולצאת (או להפסיק להפקיד) ויש את ההפך שישמחו להפקיד במצב כלכלי מדרדר איטי כי "קונים בזול" אבל יאבדו עשתונות כשהעולם קורס בגלל מגיפה/מלחמה/קריסה של המערכת הפיננסית

אם לא היית נכנס לפורום,
אז כנראה שלא היה בו צורך ורוב האנשים לא היו נכנסים אליו (באידאל, כך זה אמור להיות).

איך היית מבין מהי קרן השתלמות ומה עניין מחקה מדד וקרנות איריות ?
מסכים.
שסוכן הוא לא חבר ?
מסכים, אחד כבר עשה לי קטע לא נעים.
שנדב טסלר הוא לברון ג'ימס ?
משה רבנו המודרני.

אז מה אתה מציע ?
לכל אחד יש סגנון חיים ייחודי שבוודאי יכול לתת ערך לאחרים. אני מניח שבשלב זה סגנון החיים שלי פחות מבוקש מזה של הסולידית או עוד כמה אושיות רשת. אבל אם אתה באופן אישי דווקא כן מתעניין, אז באפשרותי להציע לך, בקצרה: לחיות אצל ההורים, לשנות את תפיסת הזמן לזו של נזיר טיבטי, להתאמן ולהפוך לאקספרט בכל מה שקשור למציאת ידע מזוקק היטב באינטרנט שנועד לשפר את חייך (לדעתי רוב דור ה-Y ו-100% מדור ה-Z הולך לכיוון הזה), להשקיע לא יותר מ-5% של זמן ומאמץ אבל בכל תחום שחיוני לטווח הארוך, מבריאותך הנפשית ועד למצבך החברתי והפיננסי. כשאתה משקיע 100% באחד מהם, אתה בהכרח מפסיד את כל השאר. בזמנו כשנעזרתי בך ובאחרים בשביל ללמוד את התחום, הגבלתי את עצמי באופן יזום וברור מאוד עד איפה אני מוכן לקרוא ולהסתבך מבחינת הידע שלי (הסתפקתי בבסיס בלבד ושם עצרתי).

אתה יודע שאני אוהב אותך כמו אח אבל לפעמים בורח לך האחיתופל [זה קורה גם לי לעיתים].
:$

ובאמת שאני חושב שפשוט לא הבנת את דבריי נכון. אנסה להסביר את דבריי מעט יותר טוב בסוף התגובה.

בכל הנוגע למישור הפיננסי זה יכול לגרום לך לשים את כל כספך על מניות בנקים אי שם בתחילת שנות ה-80 ולגור אצל הוריך בגיל 60.
מי אמר שלא יגידו את זה על כל המשקיעים האצלים של ימינו, בבוא היום :)

אז לגבי קדושת הבורות. לדעתי לפחות, בכל תחום חיוני בחיים יש 10% הכרחי שמן הראוי לדעת, וכל השאר או מיותר, או כלל לא מיותר אבל מסוכן.

לצורך העניין, אם אקדיש את כל זמני ומירצי על-מנת להבין את הבירוקרטיה הישראלית, הטופסידות, השטיקים הקטנים ברגולציה שבאמצעותם אוכל להרוויח כמה גרושים או לשמור על ההון הקיים שלי, אופטימיזציות להשקעה וכן הלאה, יש לכל זה כמובן רווח מסוים, אך גם עלות:
א. במקרה שלי, אהיה מוכרח לגמור את חיי לשם כך.
ב. בשלב כלשהו אתה טובע בכל המידע.
ג. מה שאתה לומד לא עומד לעתים במבחן המציאות (במקרה שלי, ב-99% מהמקרים).
ד. אתה מתפשר על תחומים יותר חשובים אחרים על-מנת להשקיע את המרץ, את הזמן ואת המאמץ במה שבחרת להתפקס עליו (מניח שיש לא מעט אנשים שידעו לדקלם חוקי מיסים אבל במצב בריאותי או חברתי לא משהו).
ה. בהקשר לשוק ההון זה המחיר הכי משמעותי - עליך להיות מעודכן ללא הפסקה, ובשלב מסוים הגבול בין מידע בסיסי וחיוני לרעש מסוכן - מטשטש. בהקשר זה ציינתי שמעקב אחר מה שקורה בשוק והבנת ההשלכות של כל ידיעה או בחירה שביצעת יעודדו אותך לנקטות צעד שבהמשך יתגלה כטעות, כשהיה פשוט עדיף לקפוא במקום ולא לעשות כלום (מה שסביר שאדם בור שרק קרא את הסולידית יעשה).

נקודה חשובה נוספת, להיעזר בפורום זה בדיוק הגשר שמאפשר לך להישאר בור, אבל להשתמש בכלים שאנשים לא בורים משתמשים בהם. וזאת בעצם התורה כולה של עידן האינטרנט. ולדעתי הדורות הבאים עומדים להיות מומחים רק בזה.

נ.ב. - מוזמן שוב להעיף מבט בכל הפוסטים שנפתחו בין 03-12/2020 לגבי דיבדינדים, ביטקיון, יציאה מהשוק או תמרון הכניסה לשוק, וכמה שיתופים לגבי תחושות לחץ וחרדה שפוקדים את פותח הפוסט באותם ימים הפכפכים. המשותף לכל הפוסטים הללו הוא, שהכותבים שלהם הרבה יותר בקיאים ממני בשוק ההון (וכנראה שבכלל בכסף). וזאת בדיוק הבעיה (שלהם).

מקווה שהבהרתי את עצמי מעט יותר טוב וכעת אתה פחות כועס עלי :roll:;)

נערך לאחרונה ב:
2. הרוב המוחלט של מנהלי ההשקעות המקצעונים מפסידים למדדים לטווח הארוך

שכל אחד יסיק מסקנותיו מהעובדות הללו על החשיבות של "מקצוענות השקעות".
האם רמת הקושי של משקיע בודד "להכות את השוק" שקולה למנהל השקעות שנדרש להשקיע סכומי כסף גדולים בהרבה ולהציג רווחיות לאורך כל רבעון?

נושאים דומים

נושאים דומים

Back
למעלה