• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

טיפולים פסיכולוגיים והגישה הסולידית

• פותח הנושא sogi
  • פורסם בתאריך
גם אם זה נכון , ואנחנו באמת פועלים כמו רובוטים (ב99 אחוז), השאלה אם להחזיק באשלייה הזאת , שאנחנו שולטים בחיינו יש השפעה חיובית.

נעשו מחקרים, וכן יש השפעה חיובית מאוד.

לדעתי, לפעמים ל1 אחוז יכולה להיות השפעה לא פרופורציונלית. כמו למשל שתחליט ללכת לפסיכולוג מצויין(החלטה קטנה) ואולי לכך יכולה להיות השפעה גדולה על שארית חייך.
לשם שינוי מישהו ציטט סוף סוף תגובה שלי בדיון ישן שאני עדיין עומד מאחוריה. :)

אני עדיין מחזיק בדעות הסטואיות/ניהיליסטיות האלה. אני חושב שאנשים הם אוטומטים דטרמיניסטיים של נסיבות חייהם וגנים - כאמור, לגנים יש השפעה בלתי-מבוטלת על אינטליגנציה, מבנה גוף ואישיות.

ברור לי שיש אנשים שלא מסוגלים לסבול את זה והם יכנסו לדיכאון אם יביטו אל תוך התהום הזאת. אני בוחר פשוט להביט פנימה אל התהום, ולהמשיך את החיים למרות זאת.

איך יודעים לבחור פסיכולוג מתאים? האם העובדה שפסיכולוג לוקח "רק" 250 ש"ח למפגש ולא 400-500 מעידה על איכותו? כמה מפגשים לדעתכם כדאי לתת צ'אנס לפני שפוסלים?

אני מציעה לערוך שיעורי בית ולראיין את המטפל לפני.

תנסה למקד מה חשוב לך, ותחשוב על הדרך בה אתה רוצה להעלות את השאלות שלך. אישית, הייתי מייחסת הרבה תשומת לב לשיחת הטלפון הראשונה. אם הוא נשמע מאוד קצר רוח, יהיר, מנפנף אותך? מן הסתם הוא... מהפחות. ובאמת סליחה על זה. אבל כמו שכתבו לפני יש מלא... פחות.

נסה להקשיב לניואנסים: האם אתה מרגיש שאתה חשוב לו? שמעניינת אותו הרווחה שלך?

כמה שאלות שבעייני אפשר להתחיל מהן:
- מה הגישה הטיפולית
- מקום הלימודים וההתמחות
- מה משך הטיפול, בממוצע

(יאדה, יאדה. תגידו לי עד מחר שאין ממוצע וכל אחד הוא אינדיבידואל. למעשה יש מטפלים שהשיטה שלהם היא לסחוב מטופלים שנים על גבי שנים, ויש אחרים שאחרי אינטייק ראשוני של שתיים-שלוש פגישות מתכננים עם המטופל תכנית טיפולית מסודרת, קובעים מטרות, ובודקים אחד לחודש - חודשיים איפה עומדים ביחס למטרות שהוצבו).

מאוד חשוב לשים לב האם הוא תופס את עצמו כמנהל שלך או שעוזר לך להוביל תהליך עם עצמך. זה נשמע דיוקים בטרמינוליגה אבל בעיניי קריטי, וזה אולי ההבדל בין מטפל גרוע לאחד שלא גורם נזק.

מטפל אמור לעזור לך להעמיק את הבטחון בעצמך, ולא לערער אותו.
אם אתה מרגיש שהוא יורד עליך, משפיל, מלגלג או מקטין תרשה לעצמך להעלות את זה מולו ואם לא תקבל תגובה הולמת - לברוח.

ובבקשה, אל תנשכו אותי
סיפורים כאלו קרו וקורים במציאות
צריך למצוא מטפל טוב... וזה קשה.

בהצלחה!!!

לדעתי, לפעמים ל1 אחוז יכולה להיות השפעה לא פרופורציונלית
בפרט אם ב=99% מהזמן אנחנו חסרי שליטה, כי אז המשמעות של אחוז אחד היא הכפלה של השליטה שלנו

החלטתי לתת לזה צ'אנס
מניסיוני זה כן עוזר לדבר עם מישהו, אבל אני מאמין שההתקדמות האמיתית של אדם בחיים תלויה בו עצמו
תוהה לעצמי אם זה יהיה שווה את העלות, אבל פתוח לנסיונות

מניסיוני זה כן עוזר לדבר עם מישהו, אבל אני מאמין שההתקדמות האמיתית של אדם בחיים תלויה בו עצמו
זה לא סותר טיפול.
"המורה מגיע כשהתלמיד מוכן" ומשפטים דומים מתייחסים בדיוק לאמת הזו. הכל תלוי בך. המטפל עוזר לך לממש את הפוטנציאל שלך - מה שלא קיים אצלך המטפל לא יוכל להוציא, אם אתה לא באמת מוכן לעבודה ולשינוי, אף מטפל לא יעזור.
בהצלחה.

לשם שינוי מישהו ציטט סוף סוף תגובה שלי בדיון ישן שאני עדיין עומד מאחוריה. :)

אני עדיין מחזיק בדעות הסטואיות/ניהיליסטיות האלה. אני חושב שאנשים הם אוטומטים דטרמיניסטיים של נסיבות חייהם וגנים - כאמור, לגנים יש השפעה בלתי-מבוטלת על אינטליגנציה, מבנה גוף ואישיות.

ברור לי שיש אנשים שלא מסוגלים לסבול את זה והם יכנסו לדיכאון אם יביטו אל תוך התהום הזאת. אני בוחר פשוט להביט פנימה אל התהום, ולהמשיך את החיים למרות זאת.
אני גם חושב פחות או יותר כמוך - שהמון לא תלוי בנו. ולא חייבים להיכנס לדיכאון מזה. יש בזה גם משהו משחרר . זה גם מתאים לדרך הבודהיסטית שהיא דרך לא רעה לאושר.

אבל מצד שני מה שאני רואה אצל יזמים - הם מחזיקים באמונה ההפוכה - שהרבה תלוי בשליטתם וזה כנראה כן עוזר להם בהגשמת מטרותיהים.

אז לא יודע , בסוף אני מסתכל על אמונות כעל כלי - פחות חשוב מה נכון ולא נכון - אלא מה האמונה נותנת לך.

אבל מצד שני מה שאני רואה אצל יזמים - הם מחזיקים באמונה ההפוכה - שהרבה תלוי בשליטתם וזה כנראה כן עוזר להם בהגשמת מטרותיהים.
זה לא סותר. עם כל הכבוד לזה שהם מחזיקים בדעות האלה, אני עדיין מאמין שאלה נסיבותיהם שהובילו אותם להצליח - וההצלחה פשוט תגברה להם את מה שהם חשבו.

שמעתי פעם אנלוגיה טובה לזה מאישיות סטואית עכשווית ידועה. אם יש לך זרע של פרח ואתה הצמחת אותו עד לפריחה, אתה לא יכול לומר על הפרח: ״איזה פיתוח אישי נהדר עשית, פרח! בטח החזקת בסט דעות, רוטינה ועבדת קשה לאורך כל הזמן.״
זה self evident כמה שהאמירה הזו מגוחכת. הפרח צמח, פשוט כי הוא היה זרע של פרח. לזרע היה מזל שהוא התגלגל אליך (תקרא לזה ״גורל״?), אבל פה זה נגמר. הזרע התפתח, אבל אי אפשר לתת לו קרדיט על ״פיתוח אישי״, כמו שאנשים עושים לעצמם כל הזמן היום.
אם אתה זרע של פרח, תגדל להיות פרח. אם אתה עשב שלא שווה שום דבר, אתה תהיה עשב מלידה עד מוות.

זה לא סותר. עם כל הכבוד לזה שהם מחזיקים בדעות האלה, אני עדיין מאמין שאלה נסיבותיהם שהובילו אותם להצליח - וההצלחה פשוט תגברה להם את מה שהם חשבו.

שמעתי פעם אנלוגיה טובה לזה מאישיות סטואית עכשווית ידועה. אם יש לך זרע של פרח ואתה הצמחת אותו עד לפריחה, אתה לא יכול לומר על הפרח: ״איזה פיתוח אישי נהדר עשית, פרח! בטח החזקת בסט דעות, רוטינה ועבדת קשה לאורך כל הזמן.״
זה self evident כמה שהאמירה הזו מגוחכת. הפרח צמח, פשוט כי הוא היה זרע של פרח. לזרע היה מזל שהוא התגלגל אליך (תקרא לזה ״גורל״?), אבל פה זה נגמר. הזרע התפתח, אבל אי אפשר לתת לו קרדיט על ״פיתוח אישי״, כמו שאנשים עושים לעצמם כל הזמן היום.
אם אתה זרע של פרח, תגדל להיות פרח. אם אתה עשב שלא שווה שום דבר, אתה תהיה עשב מלידה עד מוות.
אתה באמת חי ככה ? זורם עם מה שיש ?

או שכחלק מחייך יש מטרות שאתה שואף אליהם ועושה מאמצים ובחירות כדי להגשימם ?ורק פשוט לא מזדהה עם התוצאות ולא לוקח שום קרדיט(לפחות בפנים)?

או שכחלק מחייך יש מטרות שאתה שואף אליהם ועושה מאמצים ובחירות כדי להגשימם ?
יש לי מטרות שאני שואף אליהן. אפילו מאוד שאפתניות ורחבות-היקף. אני רק חושב שאלה משימות-חיים שחדרו לי לראש דרך נסיבות חיי, לא שאני ברום גאונותי (ואני לא...) חשבתי עליהם בעצמי.
והמאמצים שאני משקיע כל יום כדי להגיע אליהן, אני מאמין שגם הם לא מגיעים מתוך הרצון והבחירות שלי. פשוט יש לי ״מערכת הפעלה״ בראש, שלא מאפשרת לי ללכת לישון עד שאני יודע שהשקעתי לפחות X שעות כדי לקדם את ענייני.
ורק פשוט לא מזדהה עם התוצאות ולא לוקח שום קרדיט(לפחות בפנים)?
לא, אני לא חושב שבאמת יש לי זכות. אני אפילו זוכר שהיה פה פעם דיון בפורום - מבלי להיכנס לפרטים - שמישהו שם מיהר לתקן אותי ולומר שאנחנו לא באמת יכולים לקחת קרדיט על דברים כמו יכולות קוגניטיביות ומשמעת עצמית. בגלל שלדברים האלה יש מקור גנטי וסביבתי (אבל בעיקר גנטי). ולמען האמת, אני חושב שהוא צודק ב-100%.
אתה באמת חי ככה ? זורם עם מה שיש ?
טוב קודם כל, אני מקווה שפירשתי את השאלות שלך כהלכה ואני עונה עליהן במדויק.
אני לא יודע לאן כל זה מוביל ורוב הזמן אני גם לא מנסה להתעמק בזה. להיות סטואי זה לא אומר להיות בדיכאון כל הזמן מהמציאות. הגבר הסטואי כל הזמן שואף להסתכל למציאות בעיניים בלי להתחמק.

יש לי מטרות שאני שואף אליהן. אפילו מאוד שאפתניות ורחבות-היקף. אני רק חושב שאלה משימות-חיים שחדרו לי לראש דרך נסיבות חיי, לא שאני ברום גאונותי (ואני לא...) חשבתי עליהם בעצמי.
והמאמצים שאני משקיע כל יום כדי להגיע אליהן, אני מאמין שגם הם לא מגיעים מתוך הרצון והבחירות שלי. פשוט יש לי ״מערכת הפעלה״ בראש, שלא מאפשרת לי ללכת לישון עד שאני יודע שהשקעתי לפחות X שעות כדי לקדם את ענייני.

לא, אני לא חושב שבאמת יש לי זכות. אני אפילו זוכר שהיה פה פעם דיון בפורום - מבלי להיכנס לפרטים - שמישהו שם מיהר לתקן אותי ולומר שאנחנו לא באמת יכולים לקחת קרדיט על דברים כמו יכולות קוגניטיביות ומשמעת עצמית. בגלל שלדברים האלה יש מקור גנטי וסביבתי (אבל בעיקר גנטי). ולמען האמת, אני חושב שהוא צודק ב-100%.
אז אני חיי בצורה די דומה. עושה מה שאני יכול , ומנסה לא לקחת יותר מדי קרדיט - כי באמת כל כך הרבה תלוי בגורמים חיצוניים.

מכיוון שהייתי שלוש פעמים בתקופות של טיפול, פעמיים בנושאים שלי ופעם אחת בנושאים של הדרכה הורית, ועוד פעם אחת עם מטפלת ממש גרועה, אני יכולה לומר שאיכות הטיפול היא שווה לאיכות האדם שעומד מולך.

פסיכולוג טוב לא נותן לך רק לדבר, וזה לא דומה בכלל לשיחה עם חברים. פסיכולוג טוב יודע לעמת אותך עם נקודות שאתה מעדיף לא להתיחס אליהם, ומלמד אותך איך להרחיב את יכולת ההתמודדות שלך - לפתח גלריה של תגובות אפשריות למצבים, לצאת מאזור הנוחות שלך, לאתגר את הדוגמות (dogma) שאיתן אתה חי. התובנות שמגיעות אליך בשיחות האלה ממשיכות להדהד גם שנים אחרי הטיפול. המטרה בטיפול איננה לתמוך בך, בהכרח, אלא לאפשר לך לראות סיטואציות בחיים שלך באור אחר, לאפשר לך לחקור אפשרויות תגובה אחרות מצדך, אם בפועל ואם במחשבה, ולהרגיש שאתה מקבל יותר שליטה במה שקורה לך ולא חוזר על אותן השגיאות שוב ושוב.

פסיכולוג גרוע נותן לך לדבר, ובאמת הערך המוסף מהשיחות איתו אינו עולה על שיחה עם חברים. לעתים יותר גרוע. הייתי אצל פסיכולוגית שפשוט חשבתי שהיא אידיוטית. התגובות שלה היו אידיוטיות, ובגדול חשבתי שהיא מנסה להתאים אותי לאיזה טקסט לימודי שהיא קראה באחד השיעורים שלה.

בפרט אני רוצה לספר על הפסיכולוגית שאליה הלכנו, הילדה המתבגרת ואני, לפני כמה שנים. הילדה לא ממש שיתפה פעולה שם, והיה נראה שהיא לא רוצה לספר למטפלת שום דבר. להפתעתי, המטפלת ידעה להבין מזה בדיוק מה קורה, ופתחה לי צוהר לעולם שלה. בעקבות ההדרכה שלה, ידעתי איך לגשת לנקודות נפיצות ביחסים שלנו, ולהתחמק מלעלות על מוקשים שהיו גורמים לפיצוץ. גם הילדה קיבלה הצצה לעולם שלי, וגם היא למדה לא לעבור קוים מסוימים. חייבת לומר שבהתחלה חשבתי שהמטפלת הזו גם אידיוטית, ושהילדה תמרח אותה, ושהגעתי מראש עם חוסר חשק עצום לעשות שינוי, מתוך עייפות. בכל פעם ששוחחתי עם המטפלת, ומשפט שלה הספיק כדי לעשות פריצת דרך עם הילדה, הבטחון שלי בה הלך וגדל. אחרי שהטיפול בילדה הפסיק, הלכתי עוד כמה פעמים להתיעץ איתה מתוך הערכה לראיה שלה את הדברים ולעצות שלה. לא רק זה, גם היום כשאני מדברת עם חברות שהילדים שלהם הגיעו לגיל הרלבנטי, ונותנת את העצות הללו הלאה, אני מגלה כמה הן בעלות ערך (לפי מה שהחברים שלי אומרים לי).

כמה נקודות:
1. מאז 2015 (הרפורמה בבריאות הנפש) כולם זכאים למספר טיפולים בלתי מוגבל עם סבסוד של קופת החולים. מדובר ב144 ש"ח לסשן נכון להיום. כמובן, יש גם פסיכולוגים/ות פרטיים/ות שלא עובדים עם קופות החולים וגובים מחירים בהתאם.

2. יצא לי ללכת בשתי תקופות שונות בחיי לשתי פסיכולוגיות שונות.
פעם אחת - בתיכון, דרך קופת החולים (להלן: "פסיכולוגית 1"),
4 שנים לאחר מכן, בצבא (להלן "פסיכולוגית 2") עד השחרור, וחזרתי ישר לאחר מכן לטיפול אצל פסיכולוגית 1. עשיתי זאת משתי סיבות:
- פסיכולוגית 2 הייתה נוראית. השיחות היו משעעמות ולא חידשו לי דבר. לא הגרשתי שאני עושה התקדמות בשום אספקט, לא מגיע לתובנות חדשות. היה לי קשה לדבר איתה. זה היה פשוט מיותר.

- עם פסיכולוגית 1 הייתה לי כימיה הרבה הרבה יותר טובה והיינו מצליחים להגיע לתובנות פשוט מדהימות, שאף שיחת נפש עם חבר טוב שמכיר אותי שנים הייתה מצליחה להפיק. היא עזרה לי מאוד.

באופן מפתיע אולי, הפסיכולוגית מהצבא היא לא קב"נית או משהו, אלא אחת פרטית לגמרי שאיכשהו עובדת עם הצבא, והייתה מקבלת איזה חייל-שניים בנוסף לפציינטים הרגילים שלה. לא עובדת עם קופות חולים (דהיינו, גובה כנראה סכום נכבד מלקוחות שאינם חיילים). היא הייתה מבוגרת יחסית ועם הרבה שנות ניסיון (לדבריה, ואני לא מפקפק בכך). למרות כל הטייטלים והניסיון שלה, הטיפול כאמור היה מתחת לכל ביקורת, או לכל הפחות מאוד לא התאים לי.

לסיכום:
- מהניסיון שלי, אין מתאם בין כמה כסף משלמים לבין איכות הטיפולים. פסיכולוגית "יקרה" הייתה ממש גרועה עבורי, ולהפך.
- בשבילי, אני לא מכיר תחליף לטיפול מוצלח. לא שיחות עם חברים, בת זוג... זאת חיה אחרת.
- הזלזול כאן בשרשור בפסיכולוגים תמוה בעיני. פסיכולוגיים קליניים זה אחרי תואר שני והתמחות, והסינון שם רציני. אם אתם נתקלים באחד שלא מתאים לכם - דפדפו הלאה...
- מניסיוני,מאמנים או מטפלים שעובדים בגישת CBT וכדומה מתאימים יותר לאנשים שקשה להם בפרקטיקה (לא מזלזל, אבל לי זה מאוד מאוד לא מתאים, כי בפרגמטיות לא חסרים לי כלים).

לעומת זאת, פסיכולוגים / פסיכואנליטיקאיים / מטפלים בגישה פסיכודינמית מתאימים למי שרוצה להבין תהליכים נפשיים (הרבה יותר מדבר אלי) - וזה בעצם הטיפול: שפיכת אור על כל מיני תהליכים נפשיים שקורים במודע / לא במודע, ודפוסי התנהגות.
ההבדל ביחס לCBT או אימון הוא תהומי. זה לא אותו דבר, ולא מתאים לכל אחד, תלוי מאוד בקייס.

אם מישהו שקורא את הפוסט הזה מתלבט עקב ריבוי הדעות כאן, אני אשמח להרחיב בפרטי (או אפילו לתת המלצה בשם על פסיכולוגית 1 ודיס-המלצה לגבי פסיכולוגית 2).

נערך לאחרונה ב:
Back
למעלה