• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

המלצת סרט: "מכונת הכסף" (The Big Short)

Meredith Whitney?
תודה על הרפרנס. לא הכרתי את הסיפור שלה.
מקריאה חפוזה בוויקיפדיה, נראה שהקשר שלה לסיפור עקיף. היא חזתה את קריסתה של citibank, אבל לא בהקשר של הסאב-פריים, אלא בהקשר של חלוקת דיבידנדים מופרזת. כמו כן לא ראיתי שהיא עשתה שורט והתעשרה בהתאם לתחזיות שלה. כך שאני לא רואה איך הסיפור שלה היה משתלב בסרט (שכאמור מתמקד באופן ספציפי בשורטיסטים על שוק המשכנתאות).
לסיכום - יכול להיות שיש בסרט הדרת נשים, אך טרם ראיתי ראיות חזקות שתומכות בכך.

התווסף לרשימת ההמתנה, תודה

ואני אנצל את השרשור להמליץ על עוד סרט, לא יודע אם היה פה
סרט סוג של דוקומנטרי על אותו המשבר, עם דגש על תפקיד הבנקים ביצירתו, שמו The inside job. מאוד מעניין.
מצטרף להמלצה על inside job, זה מגש הכסף של האמריקאים.

ראיתי את הסרט אתמול,
ממש טוב
המלצה חמה

הוא דווקא היה משעמם ברובו. אני לא רואה איך אנשים שלא מתעניינים בכלכלה יאהבו את הסרט. הדבר היחיד שמחזיק אותו איכשהו זה קאסט שחקנים מפורסמים.

אישית נהניתי ממש. סרט מאוד מצחיק, שגם גורם לך לחשוב וגם לפעמים להתאפק מאוד לא לצעוק "נו WTF?!" באמצע הקולנוע. :)

גם אני ראיתי את הסרט ומאוד נהניתי, אבל יש עניין מסוים שאחרי הסרט הבנתי שאני לא מבין, ובטח כאן ידעו לענות (אזהרת ספוילר או משהו - אם צריך):
הבחור מדויטשה בנק שמספר את הסיפור (ג'ראד ונט (שמגלם ריאן גוסלינג), שלמעשה, כך גיליתי, מבוסס בכלל על סיפור של אדם אמיתי בשם גרג ליפמן) בעצם משכנע את מארק באום ואנשי הקרן שלו להיכנס לפוזיציה שבה הוא (הבנק) מהווה את הצד השני. כלומר, כשמתברר שבאום ואנשיו צדקו, והם מרוויחים את המיליארד דולר שלהם, ונט לא אמור להיות בצד המפסיד?

נכון מאוד :)
הוא בעצם מז**ן את הבנק שלו... ולמה? פשוט מאוד... במשך כל החודשים\שנים האלה עד ששוק המשכנאות הזה נופל, כל האנשים שהוא הצליח לשכנע שיקחו שורט על המכשיר הזה משלמים לבנק אחוזים נכבדים כל חודש על ההשאלה של השורט. מכיוון שמדובר בסכומים מפלצתיים של מליארדים אז כנראה מדובר במיליוני דולרים שהבנק מרוויח כל חודש. מבחינת הבנק זה פשוט כסף חינם כי הם לא מבינים שהשוק הולך ליפול... ומכיוון שכך הוא גוזר עמלות מטורפות על כל עסקה כזאת כי הבנק חושב שהוא קוסם שמביא להם מיליונים בלי סיכון. אבל כן.. אין ספק שיש כאן כשל אתי חמור.... :)

כל האנשים שהוא הצליח לשכנע שיקחו שורט על המכשיר הזה משלמים לבנק אחוזים נכבדים כל חודש על ההשאלה של השורט. מכיוון שמדובר בסכומים מפלצתיים של מליארדים אז כנראה מדובר במיליוני דולרים שהבנק מרוויח כל חודש. מבחינת הבנק זה פשוט כסף חינם כי הם לא מבינים שהשוק הולך ליפול
אבל הוא לא הצליח לשכנע אף אחד לקחת את השורט הזה. רק באום והקרן שלו הלכו על זה וגם אליהם הוא הגיע מיואש ובזכות טעות במספר שעשה העוזר שלו. ונכון שעד לרגע שהשוק נפל הוא הרוויח מהעמלות שהם שילמו לו, אבל מהרגע שהעסק התהפך הבנק שילם להם פי כמה.

אבל הוא לא הצליח לשכנע אף אחד לקחת את השורט הזה. רק באום והקרן שלו הלכו על זה וגם אליהם הוא הגיע מיואש ובזכות טעות במספר שעשה העוזר שלו. ונכון שעד לרגע שהשוק נפל הוא הרוויח מהעמלות שהם שילמו לו, אבל מהרגע שהעסק התהפך הבנק שילם להם פי כמה.

לא יודע מה קרה במציאות... על פי הסרט אני זוכר שהוא אמר שהכסף הזה מספיק לו בשביל לפרוש ולקנות את הבית שהוא רצה באיזה מקום יוקרתי... אז כנראה שהעמלות שהוא עשה עליהם הספיקו לו די והותר.
מה קורה אחרי שנופל השוק לא מעניין אותו. האינטרס של הבנק לא האינטרס שלו. אם הוא גוזר כמה מיליונים ופורש לא אכפת לו מה יקרה לבנק אח"כ.

כלומר, הוא קיבל את הבונוס שלו על העמלות והפרמיות שהוא הצליח לקבל לאורך התקופה מבאום, *עוד לפני שכל העסק קרס*, ואחר כך, כשהכל התמוטט אף אחד לא טרח לקחת ממנו את הבונוס. יכול להיות שזה באמת ההסבר.
אני מניח שמה שבלבל אותי היה שהקטע בסרט שבו הוא מציג את צ'ק הבונוס שהוא קיבל מהבנק, מגיע אחרי כל ההתמוטטות. (וגם הסכום, 47 מיליון דולר, עדיין נראה לי קצת תלוש בהנחה שהוא מתבסס רק על הפרמיות שבאום שילם - אם זה רק הבונוס לונט, כמה עמלות באום שילם לבנק עצמו? מאות מיליוני דולרים?)
תודה, בכל מקרה.

מי שלא מבין או מתעניין לא חושבת שייהנה, לפחות משפחתי חשבה שזה הסרט הכי גרוע שראינו.
אישית, זה גרם לי להבין בגדול את משבר 2008.
היתה שם התיחסות שאהבתי לזה שמשקיעים מאמצים רבים בשביל שפשוטי העם לא יבינו ולא ירצו להבין בנושא הבורסה (בניסוח משעשע שאני לא זוכרת).

מי שלא מבין או מתעניין לא חושבת שייהנה, לפחות משפחתי חשבה שזה הסרט הכי גרוע שראינו.
אישית, זה גרם לי להבין בגדול את משבר 2008.
היתה שם התיחסות שאהבתי לזה שמשקיעים מאמצים רבים בשביל שפשוטי העם לא יבינו ולא ירצו להבין בנושא הבורסה (בניסוח משעשע שאני לא זוכרת).

זה רק מראה עד כמה אנחנו כבני אנוש לא אובייקטיבים ומוטי דעה :)
באמת שחשבתי שרוב מי שיראה את הסרט הזה מאוד יהנה ממנו

הכוונה היא שבגלל שכל הנושא הכלכלי ממש מעניין אותי בשנה האחרונה (בניגוד לעבר שבו זה ממש לא עניין לי את קצה הזנב) - אז הסרט מצא חן בעיני ומזה אני גזרתי שכנראה כולם יהנו ממנו. בעוד שכנראה מסתמן שזה סרט שמותאם יותר לגיקים פיננסים מאשר לכלל הצבור הרחב.

משקיעים מאמצים רבים בשביל שפשוטי העם לא יבינו ולא ירצו להבין בנושא הבורסה
ספציפית, אני מאמין בקונספירציה הזו, מצד שני, אנשים לרוב גם לא רוצים להבין - גישת ה- "קחו כסף ועשו בשבילי".

במה תכלס זה מתבטא?
בזה שלא מלמדים בבית ספר, "בחליפות", במילים שנשמעות כמו שפה זרה, איפה מתבטאת 'השקעת המיליונים' בבורות הפיננסית?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A המלצת סדרה - מראה שחורה אוף טופיק 1
A המלצת קריאה- פנסיה וביטוח צרכנות פיננסית 13
Roi המלצה על סרט Dumb Money פוסטים מאיכות נמוכה 1
עדוכברתפוס מבקש המלצה על סרט/סרטון/כתבה על מינימליזם/פשטות מרצון מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
ל My stuff - סרט תיעודי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
ד סרט דוקומנטרי מעניין על בזבוז משאבים אוף טופיק 1
ד לכבוד החדשות הטובות היום - סרט מומלץ "המדען" אוף טופיק 3
א רכישת מכונת כביסה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
ת התלבטות בין 2 מכונת כביסה Bosch או Constructa ? צרכנות פיננסית 16
נ האם קונה יכול להתקין מכונת כביסה בעצמו או שצריך טכנאי מוסמך אוף טופיק 16
G מכונת כביסה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
hommie ניקוי מכונת נספרסו אוף טופיק 17
S קרח-מכונת קרח/מורה נבוכים צרכנות פיננסית 28
E גיבור ''מכונת הכסף'', מייקל ברי: הצלחתי לזהות את הבועה הבאה בשוק שוק ההון 48
M שאלה לגבי מכונת שטיפה אוף טופיק 0
Mamaof מכונת קפה חצי אוטומטית - בדיקה ליד שניה אוף טופיק 12