• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

האם הקריסה הגדולה הגיעה

מצב
הנושא נעול.
למשל-אבטלה. נהוג לומר כי שיעורי האבטלה בעולם נמוכים, וזה אכן נכון. אך אם נתמקד בפרט הזה, נגלה שמשרות היום פחות איכותיות ממשרות טרם המשבר-שכר נמוך יותר, חלקיות משרה ופרילנסרים רבים יותר. איך מודדים את זה?
הבעיה עם המדידה היא גם לדעת כמה מזה מתבצע מבחירה.
אישית אני מכיר היום הרבה יותר אנשים מבעבר, שבחרו לרדת למשרה חלקית או לעבור להיות פרילנסים כדי לעבוד פחות.
זאת אחת הסיבות שכשמודדים "אבטלה" סופרים את מחפשי העבודה ולא סתם את כל האנשים שלא עובדים. (למשל, יש היום משמעותית יותר אנשים בפרישה מוקדמת ממה שהיו לפני 20 שנה)

וואו חברים הרבה תגובות, בגדול אני מודה שאני פחות מסתכל על שורות רווח של חברות מסוימות הדברים שאני עוקב אחריהם כדי לחזות הם נתוני מקרו
וטווחי זמן כפי שכבר הסברתי בעבר (תזכורת לדברי זו ההרחבה הארוכה בהיסטוריה).
נתוני מאקרו חשובים ואמיתיים (בניגוד לנתונים שאנו מקבלים מהממשלות, וזה דיון ליום אחר) כגון אבטלה, ריביות שוק ,אחוז ה buy backs של חברות מסה"כ הקניות של המניות (כפי שקפה שחור הסביר גם שם צריך לתת אינטרפזציה) P/E ratios, אינפלציה ,אחוזי גידול GDP והאחרון והחשוב ביותר חוב משקי הבית, החברות והממשלות.
כולם ללא יוצא מן הכלל על הסקאלה של בין מצב טוב מאוד לבין בועה , נמצאים בקצה הסקאלה על בועה חזקה מאוד.
אנחנו נמצאים בתקופה שלא קדמה לה מבחינת כל הדברים האלה, והכל מהונדס בצורה מיטבית כדי לשמר את המצב הקיים.
בקצרה מאוד:
אבטלה(אמיתית) ברמות הbig depression בשוק האמריקאי וגבוה מאוד ברוב השוק האירופי .
ריביות בשפל תקדימי של 5000 שנים.
אחוז buy backs במניות של האינדקסים המובילים גבוה ביותר, קראתי לפני כמה חודשים דו"ח שמדבר על כך שקרוב ל- 50% מהקניות הן Buy backs,
ועוד לא דברנו על כך שבאופן גלוי וסמוי בנקים מרכזים ברחבי העולם מתערבים בשוקים המקומיים וקונים מניות שזה מניפולציה מהסוג הגבוה ביותר.
P/E ratios גם בגבהים שלא היינו מדמיינים כמה עשורים אחורה.
אחוזי גידול GDP שהוא גם נתון מהונדס לחלוטין ועדין מראה שחיקה אדירה ,המדינות המפותחות הגיעו לשלבי מיצוי גבוהים ביותר וגם המדינות המתפתחות (ביניהן ישראל) מדשדשות כבר כמה שנים.
אך מכל אלו המדאיג ביותר זה כמויות החוב העצומות שכלל המגזרים הנ"ל מצויים בהם היום, סיכוי גבוה ביותר שכבר חצינו את נקודת האל חזור
רוב ההלוואות שלקחו משקי הבית ובעיקר הממשלות בסכנת דיפולט כמעט וודאית וההשפעה שתיהיה לכך על השוק תיהיה הרסנית כשתגיע.
תוסיפו לכך חוסר סדר חברתי מדינות ברחבי העולם : ונצואלה, צ'ילה, סוריה, ספרד , הונג קונג , תימן והיד עוד נטויה...
נדל"ן ברחבי העולם ומיוחד במקומות המרכזיים גם הוא עושה רושם כבר אחרי השיא לפחות שנה.
זהב וכסף YTD קרוב ל -20%
אגח ממשלתי עלה בצורה חריגה מאוד בעוד ריביות ירדו וממשלות התחילו לשווק פתאום אגחים ל-50 ו -100 שנים בריבית שלילית(!).
כל הדברים האלו אינם מקריים, מי שרוצה לחשוב כך או שזה חלק מהתוכנית ומרגיש טוב לישון 100% VTI אין לי אלא לאחל לו בהצלחה.

דעתי שהספקולציות שלך של מה יהיה ומתי יהיה טובות כמו ספקולציות של כל אחד אחר.. מה זה אחוז אבטלה אמיתי? מצב האבטלה בארצות הברית בשפל יחסי
ה gdp של השוק האמריקאי בעליה
והריבית כבר הייתה נמוכה ופעם והכל היה בסדר
היא עלתה יחד עם השוק..
ומה לגבי ה buy backs הגבוהה? אין לי מידע על כמה זה מאחוז הקניות בשוק אבל למה להניח שזה רע? אין לי סיבה טובה להניח שזה חלק מתחזוק בועה שזה סם לזרוק מילים לאוויר להגיד "תחזוק של בועה"

יש מלחמת סחר ואאטה כלכלית בעולם, לא משהו פסיכי
הפד מוריד ריבית בשביל להקדים תרופה למכה ולמנוע החרפה בתקווה שהמצב יסתדר והוא יכול להסתדר דרך טכנולוגיות חדשות שיפור היצור והתקדמות בכלל של האוכלוסיה
שיפור המצב במדינות עם הרבה אוכלוסיה כמו סין/הודו/אפריקה יכול להביא אנשים לשוק העבודה המודרני להפוך אותם לאנשים יצרנים יותר וצורכים יותר
סך הכל כל מה שאתה אומר פה זה סתם נפנופי ידיים.. שהכל בועה ושהכל הולך לקרוס מה שכבר אמרו מ 2011

ובנתיים איכות החיים רק עולה תוחלת החיים עולה וזה מה שחשוב החברות ידעו להרוויח בעבר ואין לי סיבה לחשוב שהם פתאום יפסיקו להרוויח
למשך עשרות שנים

אם אתה חושב שכן אז בסדר זכותך
לא רואה שום דבר חריג ומסוכן מעבר לזה שהבנקים המרכזיים מורידים ריבית כדי לא להגיע לשפל שהיה בעבר ולהקדים תרופה למכה

לגבי החוב של הציבור שאתה טוען שהוא בשיא, קודם כל יש יותר כסף ויותר אוכלוסיה מבעבר אז בדולרים ברור שהוא יהיה בשיא
צריך להשוות אותו ביחס לחוב שהיה בעבר לציבור יש חוב רב יותר באופן יחסי לשכר שלו (אולי יש מדדים טובים יותר) ממה שהיה לפני המשבר של 2008?
לא יודע
אשמח לנתונים פשוטים וברורים שאתה מדבר עליהם
השוק בעבר עבר שני מלחמות עולם ועוד שפל גדול בגלל הלוואות מוגזמות ללא כיסוי עד כמה שאני יודע היום יש רגולציה יותר חזקה וקשה מבעבר על הלוואות אז לבועות כאילו יותר קשה להתקיים ולמרות כל זה השוק הסתדר באופן סביר סך הכל
.אתה חושב שיהיה משהוא יותר גרוע בעתיד הנראה לעיין משתי מלחמות עולם?
זה משהו שלא ניתן לצפות והכל זה ספקולציות
גם יכול להיות שלא יקרה כלום הכלכלה תמשיך לצמוח חברות יצליחו ליצור יותר רווח אולי אף הריבית תעלה בהדרגה כמו פעם והכל יהיה בסדר

.אתה חושב שיהיה משהוא יותר גרוע בעתיד הנראה לעיין משתי מלחמות עולם?

יש רק שלושה איומים משמעותיים לדעתי על המין האנושי והכלכלה העולמית:

1. שואה גרעינית
2. התפוצצות אוכלוסין
3. שואה אקולוגית (התחממות גלובאלית וזיהום סביבתי)

כמובן שהדברים קצת קשורים אחד בשני, למשל -(2) ו-(3) (נניח, ככל שהאוכלוסיה גדלה כך יהיה קשה יותר להתמודד עם מחסור מים עולמי - והאסון יהיה גדול יותר, וכך גם הסיכון שהדבר יזלוג לעימותים אלימים, וזה כבר מתחבר ל-(1)).

אני מעריך את הסיכון של (1) כנמוך (אבל גם אין טעם להרהר בזה יותר מדי ואין דרך לאדם הפרטי להתגונן מפני זה)
ואת הסיכון של (2) ו-(3) כגבוה - אם כי לא ברור אילו התפתחויות גיאופוליטית/דמוגרפיות/טכנולוגיות עוד עתידות לנו בעשורים הקרובים שיכולות לשנות את פני התמונה.

כל דבר אחר (בועות למיניהן) לא באמת מהווה איום מספיק דרמטי כדי להצדיק פאניקה, מה גם שאפשר להתגונן (במידה מסויימת) ע"י פיזור נכסים עולמי, סוגי נכסים שונים, וכיו"ב

2. התפוצצות אוכלוסין
כיום שיעור הילודה העולמי 2.4 ילדים לאישה במגמת ירידה, כאשר 2.1 ילדים זאת יציבות אוכלוסין.
כלומר אם נעבור את 3 העשורים הבאים בשלום האוכלוסיה תתייצב ואף תתחיל לקטון.
היבשת היחידה עם ילודה גבוהה היא אפריקה.

1 פותר את 2 ו 3. צ'ק מייט ;)

מדהים שאנחנו יותר קרובים ל-3,100 מאשר ל-1,400 (50% קריסה מיום פתיחת השרשור).

פשוט הוכחה חותכת שלא ניתן לתזמן
עוד יומיים נכנסת לי משכורת וקצת מבאס אותי לקנות במחיר כזה יקר אבל מצד שני זה גם מה שאמרתי כש vti היה סביב 144..

אז כנראה אני אקנה בכל זאת

עוד יומיים נכנסת לי משכורת וקצת מבאס אותי לקנות במחיר כזה יקר אבל מצד שני זה גם מה שאמרתי כש vti היה סביב 144..

אז תקנה משהו שהוא לא בשיא..

מדהים שאנחנו יותר קרובים ל-3,100 מאשר ל-1,400 (50% קריסה מיום פתיחת השרשור).

פשוט הוכחה חותכת שלא ניתן לתזמן

מפתיחת השרשור הזה השוק עלה בערך 13%..
זאת אומרת הוא צריך ירידה של 11% רק כדי לחזור לנקודת ההתחלה של השרשור וזה לבד ואחד ירידה רצינית..

מפתיחת השרשור הזה השוק עלה בערך 13%..
זאת אומרת הוא צריך ירידה של 11% רק כדי לחזור לנקודת ההתחלה של השרשור וזה לבד ואחד ירידה רצינית..
כמו שאמרתי, טראמפ מרגיע כדי שהבורסה תעלה יפה לקראת הבחירות והיא תעלה, על אפם ועל חמתם של הדמוקרטים
אבל אחרי שהוא יבחר יתחילו להשתגע ואני אוציא איזה 50% מהכסף

זה בדיוק מה שאמרו כשעלה מ- 1000 ל- 1050. תחשוב כמה זה לא משמעותי היום.

כמו שאמרתי, טראמפ מרגיע כדי שהבורסה תעלה יפה לקראת הבחירות והיא תעלה, על אפם ועל חמתם של הדמוקרטים
בארור. מהלך קלאסי. תודה שהבהרת.

אם הוא היה רוצה שהשוק יעלה בכל מחיר הוא מזמן היה חותם הסכמי סחר סבירים+-

אם הוא היה רוצה שהשוק יעלה בכל מחיר הוא מזמן היה חותם הסכמי סחר סבירים+-
זה יראה שקוף וזה ישדר חולשה לבוחרים שלו
הוא יותר חכם משנינו, ועובדה, גם בלי לחתום ופשוט לשתוק בטוויטר השוק עולה.. ככה שהכל מתכנס לתיאוריה שלי

מצב
הנושא נעול.

נושאים דומים

Back
למעלה