מקל בגלגל האוגר: למה שכירים חייבים להקים עסק עצמאי

מ

חיי העובד השכיר בישראל נוחים משמעותית מאלה של העובד העצמאי. למסקנה החד-משמעית הזו יגיע כל אדם שיקרא 9 מתוך 10 המאמרים בנושא המופיעים בעמוד התוצאות הראשון בגוגל. 

השכיר מנצח בנוק-אאוט כמעט בכל פרמטר.

בניגוד לעצמאי, הוא נהנה מהגנות סוציאליות, דמי אבטלה, זכויות פנסיוניות, שכר מינימום מעוגן בחוק, מידה רבה של יציבות תעסוקתית ומעט מאוד חיכוכים ישירים עם הרשויות. העצמאי, לעומתו, נדרש להסתכן, לנהל, לשווק, לעקוב, לדווח, להתמקח ובעיקר לדאוג לעצמו — שאם לא כן, פרנסתו תהיה בסיכון.

כמו כל ישות פיזיקלית אחרת, רוב האנשים יעדיפו לבחור במסלול עם מקדם החיכוך הנמוך ביותר. אין זה מפתיע, אם כן, ששיעור העצמאים מכלל כוח העבודה בישראל הוא מהנמוכים במערב, ועומד על 11% בלבד.

הרתיעה הבסיסית מסיכון, מחוסר ודאות ומהאחריות הכרוכה בפתיחה וניהול של עסק עצמאי, דוחקת אותם היישר לזרועות המעסיקים. השכיר מעביר למעשה את ה-"ריסק" מכתפיו לכתפי מעבידו. בתמורה, המעסיק תובע מהשכיר חלק ניכר מזמנו, מרצו וכישוריו, ומשעבד אותם לטובתה ולרווחתה של מסגרת התעסוקה.

במילים אחרות, העובד השכיר משלם בזמן כדי לרכוש מעין אגרת חוב, במסגרתה העובד מעמיד את עצמו בתור "הקרן", ומקבל מהמעסיק הכנסה קבועה וידועה מראש ("קופון") בדמות תלוש המשכורת החודשית.

כך נוהגים "אנשים נורמלים" בימינו לייצר הכנסה. מכל אדם בריא מצופה לרכוש לעצמו איגרת חוב מהסוג הזה, כלומר, לשלם בזמן תמורת כסף; ככל שה"קופון" שאתה גוזר שמן יותר, וחשוב לא פחות — יציב יותר, כך סימן ש"הסתדרת" בחייך.

מנקודת מבטו של הצרכנו-קרייריסט המצוי, שנוהג להעמיד את כספו לפני זמנו ואת ביטחונו לפני חירותו, השיטה הזו קרובה לאידיאלית. היא מבטיחה, ברמת סמך גבוהה מאוד, שמלאי הפחם המזין את קטר הצריכה שלו יתחדש מדי חודש בחודשו.

על יסוד הביטחון המוחלט במקור ההכנסה שמספק לו מעסיקו, הצרכניסט מסוגל כעת לקבל החלטות הרות גורל ביחס לעתידו. הוא ממעט לחסוך, קונה דברים גם בכסף שעדיין לא הרוויח ואף פורס עסקאות שנים קדימה. אין הרי מה לדאוג — בתחילת החודש שוב תיכנס המשכורת ותכסה את המינוס.

על מנת להבטיח שמעגל הקסמים הזה ישרוד לאורך זמן, על השכיר לוודא (1) שמשכורתו תעלה בעקביות (2) שלא יהיה ניתן להפסיק אותה באופן שרירותי.

כדי להשיג את המטרות הללו — המגולמות לרוב במילים מחוללות אלרגיה כמו "קידום", "תקנים" או "קביעות" — כל האמצעים כשרים. הפרס לזוכה? "רמת חיים" גבוהה, נוחה ומפנקת, הראויה למעמדו של מי שהצליח לטפס לקודקוד הפירמידה.

כלוב מרופד

אלא שאם נצא לרגע מהמערה בה מוחזקים התינוקות השבויים הללו, נגלה שדווקא ה"נוחות" שמאפיינת את העבודה כשכיר היא היא נקודת התורפה שלה.

הנוחות ממכרת, אין-סופית, וככזו מנוונת ומתישה. המרדף הבלתי פוסק אחריה — וליתר דיוק, אחרי התלוש הנכסף שמאפשר אותה – חושף את העובד השכיר, יותר מכל מודל תעסוקתי אחר, למלכודת שקשה מאוד להיחלץ ממנה.

קחו לדוגמה שכיר טיפוסי בתחילת דרכו. מיד אחרי הצבא הוא מקדיש ארבע מהשנים הבריאות והפרודוקטיביות בחייו כדי לרכוש השכלה אקדמית בתחום שספק אם יעניין אותו 10 שנים לאחר מכן. הוא לומד בכל זאת, כי הוא זקוק לחתיכת נייר שתשמש בבוא היום ככרטיס כניסה לשוק הפקידים המקומי. ומכיוון שאחרי 4 שנות לימודים אין לו גרוש על הישבן, ההחלטה היא כבר לא ממש בידיו.

הוא עובד בפרך, משפיל עצמו בפני בוסים אגו-מניאקים ומוכר כמויות מפלצתיות של זמן פנוי תמורת כסף.

עד מהרה מתפתח אצלו צורך עז לפצות את עצמו בגין הזמן האבוד וההקרבה המתמשכת. את מעט הזמן הפנוי שנותר לו הוא מלעיט באין ספור מוצרים, נכסים ושירותים שאין לו בהם צורך אמיתי, אך הוא קונה אותם בכל זאת — בין כי הם מסבים לו פרץ רגעי של אושר, ובין כי הם הולמים "אדם במעמדו".

10 שנים אחר כך, משכורתו אמנם גדלה משמעותית, אך הוא עדיין רץ במקום, מפני שהוצאותיו זינקו בשיעור זהה. סגנון חייו בנקודה זו נעשה ממונף ויקר כל כך שאין לו דרך לממן אותו אלא באמצעות שימור משכורתו הגבוהה ויציבה. הוא מרוויח טוב, אבל תלוי במעסיקו יותר מאי פעם. הוא לא מסוגל — ולא מעז — לרדת ברמת חייו, שהרי הוא חרד מה יגידו עמיתיו אם, למשל, יגיע לעבודה באוטובוס.

בנקודה זו, היכולת להחליף קריירה נעשית כמעט בלתי אפשרית. ידידנו האומלל ממשיך לרוץ על אותו גלגל אוגר פיננסי-מקצועי, אך משום מה לא מצליח להגיע לשום מקום.

שכיר שמוצא את עצמו נעול במצב זה ניצב בפני 3 אפשרויות.

  1. הוא יכול להאט את קצב הריצה, להפוך לעובד גרוע יותר, ולהמתין עד שגיל הפנסיה (67) יגאל אותו מיסוריו (בתקווה שלא יפוטר לפני כן);
  2. הוא יכול לרוץ מהר יותר, להפוך מעובד גרוע לפוליטיקאי משובח, ללקק למי שצריך, לדרוס את מי שצריך, ולמכור את נשמתו תמורת בצע כסף ושררה;
  3. והוא יכול לאמץ את הפיתרון "הקיצוני" המוצע בין היתר בבלוג הזה, קרי,  להיגמל באבחת חרב מצרכניזם, להפסיק לקנות דברים מיותרים, לחסוך ערימות של כסף וללמוד לחיות היטב על מעט מאוד ממנו לאורך זמן.

נראה שרוב השכירים יעדיפו לבחור באופציה מספר 1. השאר בוחרים באופציה מספר 2, ומיעוט זניח בוחר באופציה השלישית. זה לא מפתיע. כשאתה נרקומן של נוחות ותלוש המשכורת הוא "המנה" שלך, כל דבר שמריח כמו חיסכון או הסתפקות במועט שקול להקרבת קורבן לא מידתית.

כלוב אוגר
צילום: Martin de la Iglesia. ברישיון CC

בין פתיחת עסק לפרישה בגיל צעיר

אבל יש דרך שבה שכירים יכולים להכין עצמם טוב יותר לקראת העתיד, כך שהאפשרות לפרוש בגיל צעיר לא תיתפס עוד כהזיה קורבנית. כדי לתקוע מקל בגלגל האוגר ולהאט את קצבו המתגבר, השכיר יצטרך לטעום כבר בתחילת הקריירה שלו מטעמה המשונה של העבודה כעוסק עצמאי.

רבים לא יודעים זאת, אבל החוק בישראל מתיר לכל אדם לפתוח עסק גם אם הוא מועסק במקביל כשכיר, ולהנות ממעמד ייחודי מבחינת הרשויות כ"שכיר שהוא גם עצמאי".

מנקודת מבטו של שכיר חסכן השואף להשתחרר מתלותו הכלכלית המוחלטת במעסיקו, פתיחת עסק צדדי, קטן ככל שיהיה, היא צעד כמעט מתבקש. 

הקמת העסק משרתת באופן ישיר את השאיפות לפרוש בגיל צעיר. הנה כמה דוגמאות:

1) אינדיבידואציה

העובד השכיר הוא בורג קטנטן הממלא תפקיד מוגדר במכונה גדולה יותר. כל סטייה מהתפקיד עלולה לפגוע בתפוקה של המכונה כולה, ולכן הגדלת ראש, אוטונומיה או אחריות בקרב "ריצפת הייצור" נתפסות על פי רוב כתכונות שליליות (למרות "מס השפתיים" של הבוס שמנסה לרמוז אחרת).

המצב הזה מתאים הן לדרג הניהולי והן לברגים עצמם – שכפי שצוין לעיל, יעשו את המוטל עליהם בצייתנות כל זמן שתלוש המשכורת מובטח (ולמעשה, גם אם איננו מובטח).

המשבר הקיומי מתעורר כשהבורג נשלף לפתע מהמכונה. כל חייו היה חלק ממשהו גדול יותר. מה תכלית קיומו מחוץ למכונה? מה הוא אמור לעשות כל היום בלי להיות במשרד, בלי שינחו אותו או ימלאו את יומו במשימות?

אדם ששוקע במנטליות כזו עשוי אמנם להגיע בנסיבות מסוימות לעצמאות כלכלית, אך לעולם לא יגיע לעצמאות מחשבתית. מכיוון שכל חייו הוגדר כחלק מקולקטיב, הוא איבד כל שמץ של אינדיבידואליזם, סוכנות ויכולת הנעה עצמית.

עסק עצמאי, מעצם הגדרתו, הוא הביטוי הכלכלי הטהור ביותר של אינדיבידואליזם, אחריות אישית והישענות עצמית — שלושה ערכים קרדינאליים בדרך לפרישה מוקדמת ועצמאות כלכלית. האוטונומיה שחווה העוסק העצמאי היא הכנה מצוינת לעתיד, וכן הזדמנות לתרגל את "שרירי הסוכנות" ולוודא שאינם מתנוונים בגלל ציות עיוור לאחרים.

העצמאי הוא שמכתיב את הקצב, את היעדים, את האינטנסיביות ואת איזון בין העבודה לבין דברים אחרים. הכל תלוי אך ורק בדבר אחד — במוטיבציה שלכם. לא בטירוף של הבוס, לא ב-43 השעות השבועיות שאתם שורפים מתחת לפלורוסנטים, ולא בניחוחות המבחילים הנידפים מהמיקרוגל המשרדי כל יום ב-12:00. יכולת הנעה עצמית היא תכונה שאין לרבים. הקמת עסק עצמאי היא דרך מצוינת לפתח אותה.

2) חוסן

מקובל לזהות את העבודה כשכיר עם צמד המילים "ביטחון תעסוקתי". בעיני זה צירוף מטעה במיוחד, מפני שלא משנה עד כמה "בטוח" מקום העבודה שלכם — עדיין, מדובר במקור הכנסה אחד ויחיד.

פיטורין, משבר כלכלי, חידושים טכנולוגיים, או ברבור שחור שלא ניתן לצפות אותו – כל אלה עלולים להסב לשכיר נזק כלכלי חמור ולעתים אף בלתי הפיך, ולכפות עליו ירידה פתאומית ובלתי רצונית באיכות חייו. לאור תחום התמחותו הצר והרגלה ארוכת שנים, הפיתרון היחיד של השכיר לקטסטרופה הוא למצוא מעסיק חלופי שישלם לו תמורת זמנו ופועלו — ומעסיק כזה אינו תמיד בנמצא.

בדיוק כשם שאינכם מרכזים את כל תיק ההשקעות שלכם בנכס אחד, בענף אחד או במדינה אחת, כך אין שום היגיון לרכז את כל מקורות ההכנסה שלכם במקום אחד. הסיכון פשוט לא שווה את זה. במונחים של חוסן ואנטי-שבירות, אני סבורה שעדיף לפתח מספר רב של מקורות הכנסה קטנים מאשר להיות תלויים במקור הכנסה גדול אך יחיד.

הקמת עסק קטן, אפילו זעיר, היא דרך מצוינת להגדיל את מקורות ההכנסה שלכם, לצד, כמובן, ההכנסה שמייצר תיק הנכסים המניבים שלכם.

3) הכפלת השלמת תקרת ההפקדה המוטבת לקרן השתלמות

שכיר שהוא גם עצמאי יכול, מעשית, להכפיל להשלים את תקרת ההפקדה המוטבת שלו לקרן השתלמות, ובכך להגדיל את החלק מתיק ההשקעות שלו שיהיה פטור ממס רווח הון בעת המשיכה.

בואו נראה איך זה עובד. ברוך הוא שכיר המרוויח משכורת של 9,000 ש"ח ברוטו. הוא ומעסיקו מפרישים יחד 900 ש"ח מדי חודש לקרן השתלמות, או 10,800 ש"ח בשנה.  לפי החוק, כל רווח שיצמח מהפקדה מוטבת זו  יהיה פטור ממס רווח הון במעמד המשיכה. היאח הידד.

עכשיו, נניח שלברוך יש תחביב זול אך רווחי, ושהוא מצא דרך לעשות כסף מהתחביב הזה.  אולי הצטברו אצלו הרים של ג'אנק בבית, ואספן כלשהו באיביי ירצה לרוכשם. אולי הוא מתכנת או מעצב גרפי, ויכול להציע את שירותיו באתרים כמו פרילאנסר. ואולי יש לו משהו לומר לאומה, אז הוא פותח בלוג בוורדפרס ומדביק עליו פרסומת או שתיים. האפשרויות לייצר הכנסה נוספת הן אינסופיות.

לצורך העניין, נניח שבזמנו הפנוי ברוך מפסל כדים מחימר ומוכר את יצירותיו ב-Etsy. כעצמאי, ברוך רשאי להפקיד עד 7% מתקרת הפקדה מרבית של 264,000 ש"ח, או 18,480 ש"ח בשנה, ולהנות מפטור מלא על סכום זה ממס רווח הון במעמד המשיכה. שימו לב: הכנסתו של העצמאי בפועל אינה משפיע על תקרת ההפקדה! ברוך יכול להרוויח 1,000 ש"ח בשנה בלבד ממכירת הכדים שלו, אבל עדיין יוכל להפקיד 18,480 ש"ח כדי לזכות בפטור.

וכאן השוס — אין כל קשר בין תקרת ההפקדה המוטבת לקרן השתלמות לעצמאיים לבין תקרת ההפקדה המוטבת לקרן השתלמות לשכירים. זאת אומרת שברוך יכול להפקיד כעצמאי 18,480 ש"ח בשנה בנוסף ל-18,854 ש"ח שהוא ומעסיקו הפקידו לקרן לשכירים.

במילים אחרות, שכיר שהוא עצמאי יכול להפקיד לקרנות ההשתלמות שלו עד 37,334 ש"ח בשנה, להנות מפטור מלא ממס על כל רווח הון שיצמח מהפקדותיו אלה, ולמשוך אותן תוך 6 שנים בלבד מיום ההפקדה. 

גודל ההטבה אמור להיות ברור לכל מי שמבין מהי ריבית דריבית ומסוגל לחשוב במונחים אקספוננציאלים.

עריכה: לצערי, נראה שפרשנותי האישית והלא מקצועית של לשון החוק הייתה מוטעית. ישנה תקרה מוטבת שנתית גלובאלית להפקדה לקרן השתלמות – כ-18,800 ש"ח. לא ניתן להכפיל אותה על ידי פתיחת שתי קרנות השתלמות, אחת לעצמאיים ואחת לשכירים. לכל היותר ניתן להשלים, באמצעות ההפקדה לקרן לעצמאיים, לכ-18,800 ש"ח, וזאת במידה שההפקדה לקרן ההשתלמות לשכיר לא מגיעה לתקרה זו. אני מתנצלת על הטעות!

כשכיר שהוא עצמאי, ברוך יכול להפקיד לקרן ההשתלמות לעצמאיים באופן שישלים את תקרת ההפקדה המוטבת השנתית שלו. אם, כשכיר, הפקיד 10,800 בשנה, זאת אומרת שלקרן ההשתלמות לעצמאיים הוא יוכל להפקיד 8,000 ש"ח נוספים שיהיו אף הם פטורים ממס רווח הון.

4) החובה הנעימה לעקוב אחר הוצאות

כשכיר, המעסיק דואג לדווח בשמכם לרשויות השונות (כגון מס הכנסה וביטוח לאומי) וחוסך מכם את הצורך לנהל אינטרקציה ישירה עם גופים אלה. זה כמובן מאוד נוח; אם כבר המעסיק קובע היכן ואיפה להיות ב-80% מהזמן שיש אור בחוץ, אך טבעי שיפרוס את חסותו ויגן עליכם מפני "חורשי הרעה" הללו.

כשכיר שהוא גם עצמאי, אין לכם עוד את הלוקסוס הזה, ואתם נדרשים לפעול מולן בעצמכם.

רבים מוטרדים מהצורך להתמודד ישירות עם רשות המסים עד לרמה שהם מוותרים כליל על הרעיון לפתוח עסק. חלקם יאמרו שהם "שונאים ניירת" או שהם פשוט גרועים במספרים. יש לי חשד שאנשים מסוג זה נרתעים גם מניהול מעקב הוצאות אישי בשגרה, ואין להם מושג ירוק כמה הם מוציאים וכמה הם מכניסים בחודש נתון.

עצמאי מוכרח לדעת את הנתונים הללו ולתעדם בספר תקבולים ותשלומים שעומד בהגדרות שהציב מס הכנסה. חובה שכזו לא אמורה להטריד חסכן אגרסיבי החותר לפרישה מוקדמת. הוא יודע שהצלחתו תלויה במידה רבה בניהול מעקב הדוק אחר הוצאותיו והכנסותיו, בין אם דרך האקסולידית או כל כלי אחר.

אם עד עתה נמנעתם מניהול מעקב מהסוג הזה, הרי שפתיחת העסק "תכריח" אתכם להתחיל.

5) ניכוי הוצאות מוכרות

שכיר שהוא עצמאי רשאי לנכות חלק מהוצאותיו מהכנסתו החייבת במס. בעברית פשוטה, זה אומר שניתן להכיר בכל הוצאה, שהייתה הכרחית לטובת ייצור הכנסה מהעסק, כהוצאה מוכרת למס, ובכך להקטין את הסכום הסופי שתידרשו לשלם למס הכנסה.

החודש, לדוגמה, שדרגתי את השרת של האתר הזה ועברתי לחבילת אחסון של חברת Stablehost המדהימה. אני צפויה לשלם 960 ש"ח בשנה על אחסון האתר. נניח שבסוף 2015 ההכנסה השנתית שלי מהבלוג תהיה 10,000 ש"ח. מכיוון שאבקש להכיר לי ב-960 ש"ח  כהוצאה מוכרת, הרי שההכנסה שממנה יקחו ממני מס תהיה 10,000-960=9,040 ש"ח בלבד.

זה נכון גם לגבי כל הוצאה שניתן להוכיח שבלעדיה לא הייתי מצליחה לייצר הכנסה. החדר הספציפי בדירה שבה אני כותבת את הבלוג כעת מוגדר בתור המרחב העסקי שלי. זאת אומרת שאבקש להכיר בכל הוצאה הקשורה לחדר הזה — כולל חלקו היחסי בארנונה, חשמל, מים, ועד בית, אפילו חומרי ניקוי (אילו הייתי קונה כאלה 🙂 ) — כהוצאה מוכרת במס.

כך שכיר שהוא עצמאי יכול להקטין את הכנסתו החייבת הכוללת. להסבר נוסף ולרשימת הוצאות מוכרות נפוצות ראו לדוגמה כאן.

6) גדוד נוסף של לוחמי חירות – לפקודך!

היבט זה כמעט מובן מאליו, אבל למען שלמות ראוי לאזכור בפני עצמו. ככל שיש לכם מקורות הכנסה רבים יותר, כך אתם מרוויחים יותר, ומכאן שיכולים גם לחסוך יותר.

כידוע היטב לקוראי הבלוג הזה, מבחינה מתמטית, ככל ששיעור החיסכון שלכם גבוה יותר, כך תוכלו לפרוש מוקדם יותר. אם, לדוגמה, אתם מצליחים לחסוך למעלה מ-50% ממשכורתכם כשכירים, הרי שאין סיבה שלא תחסכו קרוב ל-100% מהכנסתכם כעצמאיים. הכסף הזה נצבר לתיק ההשקעות התופח — צבא לוחמי החירות הפרטי שלכם — ומקדם אתכם בדרך אל היעד.

7) במוקדם או במאוחר תצטרכו לעשות זאת 

בתמצית — אם אתם מוכשרים, נחושים ומיומנים מספיק כדי להגיע לעצמאות כלכלית ולפרוש לפני גיל 40, תתקשו מאוד שלא להרוויח כסף בשנים שלאחר הפרישה. אני מוכנה להתערב על זה.

לפני שתתחילו לקחת כסף, מוטב שכבר יהיה לכם תיק רשום במס הכנסה וידע תפעולי בסיסי לגבי ההתנהלות הנכונה כעוסקים.

אמ; לק 

אנשים שחותרים לעצמאות כלכלית נוטים להעריך את חירותם וזמנם יותר מכל דבר אחר.

מעל לכל, הם מאמינים שיש להם שליטה מלאה על חייהם ועל גורלם, וככאלה פועלים על מנת להגדיל את הכנסותיהם, להקטין את הוצאותיהם, לחסוך את ההפרש ולקנות את חירותם, צעד אחר צעד.

אם אתם עדיין בתחילת דרככם המקצועית כשכירים, פתיחת עסק עצמאי תוך כדי עבודתכם תתרום באופן ישיר למאמצים אלה, ותחסן אתכם במידה רבה מפני אפקט "גלגל האוגר" שגורם לשכירים רבים כל כך להיתקע במקומם עד שהם כבר חלשים מכדי להשתנות. 

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ ו/או המלצה לביצוע פעולה. אינני יועצת מס והמידע לעיל עלול לכלול טעויות. יש להתייעץ עם יועץ מקצועי בטרם ייעשה שימוש במידע.

guest

171 Comments
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
עידו

"חורשי הרעה" , "ולא בניחוחות המבחילים הנידפים מהמיקרוגל המשרדי כל יום ב-12:00"
– פשוט נהדר!
😀

יובל101

אחלה, אני מזדהה בגדול. לפני מספר שנים בגיל 40 וקצת החלטתי לגדל ביצים ולצאת לדרך עצמאית. התפטרתי מעבודה ששילמה יפה אבל הוציאה לי את החשק לחיות ופתחתי עסק בתחום שאני מבין בו. ההתחלה הייתה קשה – שילוב של נרקומן בקריז גמילה מתלוש משכורת חודשי,עם תינוק שלומד ללכת ולנהל את הזמן שלו (מה אני עושה היום כשאף אחד לא עומד לי על הראש ואומר לי מה לעשות?!), לנהל לקוחות, לשווק, לנהל הכנסות והו כן, להיות בשליטה על ההוצאות. מספר שנים מאוחר יותר והתינוק למד ללכת, הנרקומן נגמל והתוצאה – אני מרויח פחות אבל יודע להסתפק בפחות, רמת האושר האישי ותחושת הסיפוק… קרא עוד »

ריקוש

חזק התיאור שלך מזדהה ממש

shuli

גדול!!! פוסט מעולה! אוהבת לקרוא כל פוסט שלך ומחכה להם בכליון עיניים!! תבורכי!!!

שולה מעפולה

1) אין שום קשר בין להיות במעמד של שכיר לבין הנטייה לצרוך. גם עצמאיים נוטים לצריכת יתר. 2) שכיר אינו תינוק שבוי – כפי שהמעסיק יכול לפטר אותו, גם הוא יכול להתפטר מתי שירצה. 3) "הוא עובד בפרך, משפיל עצמו בפני בוסים אגו-מניאקים ומוכר כמויות מפלצתיות של זמן פנוי תמורת כסף". – אמור להיות לך מספיק שכל לא לעשות הכללה מניסיונך האישי או שלוש-ארבע דוגמאות של חברים שאת מכירה אל כלל האוכלוסייה. שום דבר במשפט שכתבת לא מחזיק מים. רוב השכירים לא עובדים כל כך קשה, הם לא משפילים את עצמם, הרבה מעבידים הם אנשים חביבים ולא אגו מניאקים ולרוב… קרא עוד »

גל

אשרייך הסולידית. אני כבר חותר לעסק עצמאי מגיל 17. רק מחזק ומיידע.

Gil Freund

עם זאת, שכיר יכול לנצל את התזרים הידוע לחסכון ארוך טווח, בעוד העצמאי חייב לשמר הון גם לטווחים קצרים

לירן

צודקת ב 100 אחוז

aaa

כמה שאלות:
1. יש למישהו רשימה של תחומים שאפשר לפתוח בהם עסק עצמאי?
2. מה קורה אם קבלת עבודה כעצמאי, התחלת לעבוד ונתקלת בבעיה שאינך יודע לפתור? בעבודה כשכיר יש חברים שעוזרים, מה אתה אמור לעשות כעצמאי?
3. צריך לפתוח תיק במס הכנסה, מע""מ וכו' לפני שהתחלת לעבוד? אם כן מה קורה שהעסק נכשל? שמעתי שיש בעיה גדולה לסגור תיקים אלו וזה עולה המון כסף.

הדיוט בכלכלה

1. יש תחום שבו אי אפשר לפתוח עסק?
2. בדיוק מה שאתה עושה כשאתה נתקל בבעייה שאתה לא יודע לפתור כשכיר – מחפש או שואל באינטרנט.
3. סגרתי תיק ולא זכור לי שזה עלה סכום משמעותי. אני לא יודע כמה בדיוק, כי המקרה שלי היה קצת מורכב (היה צריך לבטל קנסות על אי הגשת דו"חות) ולכן עשיתי את זה באמצעות רואה חשבון.

aaa

1. אם אפשר לפתוח עסק בכל תחום אז הייתי מבקש שתתן לי רשימה של איזה 100 תחומים כאלו כאשר רובן איננו קשור למכירות.
2. האינטרנט הוא די מוגבל. יש דברים שלא מופיעים שם ויש דברים שמוסברים בצורה מאוד לא ברורה.
3. אני זוכר שמישהו אמר לי מניסיון שאם פתחת תיק במס הכנסה, אז רק נס יוכל לסגור אותו. בכל אופן במקרה כזה שמעתי שיש פתרון כי אפשר להרשם כשכיר בחברה שתנהל עבורך דברים כאלו ורק תגבה ממך עמלה.

מיכל רון

לא חייבים מיד קודם כל לרוץ למעמ ומסכנסה כדי לפתוח עסק. אפשר להתחיל בקטן. רוב האנשים שליוויתי בתחילת דרכם כשכיר + עצמאי עשו בקושי את ה 1,000 שח לחודש, או סכומים שבכלל לא צריך לשלם עבורם מס. אני מכירה גם אנשים שעבדו רק כעצמאים – בפועל, ובלי שום תלוש מאף אחד, אבל לא דיווחו – כי מדובר היה במשהו כמ 4,000 שח לחודש. עד שיום אחד במקרה הגיעו אליהם ממס הכנסה. לא היה נעים, לקח כמעט שנתיים של חקירה, ובסוף החליטו אפילו לא להגיש נגדם תביעה משום שגם אם הם היו תובעים הקנס היה אך ורק על כך שהם לא… קרא עוד »

Tammy

סגרתי תיק עוסק מורשה לפני כשנתיים. זה לא עלה אגורה (אולי היו איזה דמי טיפול סמליים? אני כבר לא זוכרת, מה שאומר שאם היו, הם היו בגובה כמה עשרות שקלים לכל היותר). באים למשרדים המע״מ, ממלאים טופס, בודקים שאין לך חובות/קנסות והכל בסדר, מצרפים צילום של חשבונית העוסק שלך, וזהו. חצי שעה כל הסיפור כולו. במידה וכן יש לך חובות/קנסות: אז אולי זה כן יקר ומסובך יותר…

ענת

חייבת להסכים עם נקודה ששולה מעפולה ציין. למרות הנקודות שהסולידית ציינה, בפועל, אני מכירה אישית המון בעלי עסקים קטנים שהם צרכנים ובזבזנים, ואין להם יותר מדי שליטה או ידע על מה קורה בעסק שלהם, והם בחובות. וחלק מהסיבות הן, שהם לא פתחו את העסק מתוך רצון לעצמאות כלכלית, אלא מסיבות אחרות, כגון תחום עיסוק מסוים (אמנות למשל), חוסר יכולת לעבוד תחת בוס, או רצון להיות בבית עם הילדים. אנשים כאלה בד"כ פחות מתעסקים עם הצד החשבונאי, ופשוט נותנים לרואה חשבון להתעסק עם כל ה"ניירת" המלוכלכת הזו. מצד שני, יש הרבה מאוד שכירים, שמתנהלים למופת מבחינה כלכלית, ויודעים בדיוק לאן כל… קרא עוד »

מחזיראור

אני איתך שולה.
אני חייב לציין שדווקא מקום עבודתי כשכיר הרבה יותר נעים מעבודות הפרילנס שנהגתי לעשות.
יש לי בוס מדהים ומתחשב, והמשרד שלנו רחוק מלהיות מערה. למעשה אנחנו במרחק הליכה מחוץ הים, ובימים רגועים אנחנו בהחלט נהנים מהקרבה.
כפרילנס – אני אומנם מרוויח הרבה יותר כסף לשעת עבודה, אבל לקוחות הם גיהנום.
בגלל שיש לי משרה קבועה ונוחה כשכיר, אני מרשה לעצמי לסנן לקוחות בלי בושה.

גיא

"עסק עצמאי, מעצם הגדרתו, הוא הביטוי הכלכלי הטהור ביותר של אינדיבידואליזם"
————————————————————————————–
אינדיבידואליזם אמיתי לא נותן דעתו להגדרות (מוגדרות ע"י אחרים) וביטויים מקובלים והם פחות מעניינים אותו.
ישנם אינדיבידואליסטים (נעזוב לרגע קט שהם שלא באמת מאמינים ב"אני") שרואים בעסק עצמאי
[המשך העבדות באמצעים אחרים] … לא רק שהיא מכילה את העבודה הרגילה עם אנשים אלא גם צריך לרדוף,
לתאמץ ולתחנף על מנת להשיגה. (אולי זה לא כולל כמה יוצאים מן כלל כמו כתיבת בלוג וכו….)

Gil Freund

אני מחזיק תיק עצמאי עוד מימי הלימודים באוניברסיטה (יותר זמן משאני רוצה להודות בו). בעוד שאני שותף להשקפה של הפוסס, יש לי מספר הערות: החלוקה של שכיר ועצמאי רק על פי ההגדרה של תלוש לעומת חשבונית כוללנית מדי 1. יש מעסיקים שישמחו להעסיק עובד כנגד חשבונית במקום תלוש משכורת. יש כאלו שאוסרים על פעילות עיסקית נוספת מעבר לעבודה עבורם. 2. לעצמאי יכולה להיות כמות של בוסים אגו מניאקים או רציונאלים וסבירים ככמות לקוחותיו 3. בטחון תעסוקתי לא קיים. לא כשכיר ולא כעצמאי. יש לי לקוחות שעבדתי עבורם למעלה מ-10 שנים, הרבה מעבר למקומות שעבדתי עבורם כשכיר 4. אין חובה להתנהל… קרא עוד »

יונתן

הסעיף הזה שאוסר עבודה במקום נוסף או כל פעילות עסקית אחרת מלבד זו שקשורה במקום העבודה, הוא בכלל חוקי? האם סעיף כזה לא נוגד את חוק "חופש העיסוק"?

sharonbits

מעולה! תודה!!!

Tomer

וואו לא ידעתי לגבי הקרן השתלמות מדהים!!

רק 2 הערות / שאלות

1. אחת לגבי חסכון בהוצאות, זה תלוי גם בהסכמת הבן/בת זוג בהנחה שיש בן/בת זוג אז זה לא תלוי רק בנו… לפעמים יש גורמים שאי אפשר להחליט להם 🙂
2. לגבי הכרה בהוצאות האם אין סיכון שהעיריה תגיד שהחדר הוא עסק ולכן צריך לשלם ארנונה כמו עסק שזה הופך את זה למפלצתי?

עדו

דיוק קל: ההכרה לצרכי מס ב25 אחוז מהוצאות בית המגורים היא סטנדרט. זאת למעט השכירות.הכרה בהוצאות השכירות היא בניגוד לחוזה השכירות המצוי ותפגע בבעל הנכס. ( מס שבח. עתידי)

yoav

הבהרה לגבי ניכוי הוצ' שכ"ד:
כדי לנכות הוצ' שכ"ד יש לקבל אישור ניכוי במקור מבעל הנכס והסיכוי לכך הוא בערך אפס , למה ?
הפטור על הכנסות מהשכרת דירה (עד כ-5,000 ש"ח חודשי) ממנו נהנה בעל הנכס חל על השכרה למטרת מגורים בלבד !
אין פטור על השכרת דירה למטרה מעורבת (מגורים+עסק) ובמקרה כזה בעל הנכס יצטרך לשלם מס בשיעור מינימלי של 30% (אלה אם הוא מעל גיל 60) ולזה כנראה הוא לא יסכים.

savilior

אין סיכוי שהעיריה תגיד שהחדר הוא עסק. הכרת רשויות המס בכך שאם אתה עצמאי שאין לו משרד שכור ולפיכך הכרה בחלק מההוצאות היא עניין חשבונאי מול רשויות המס.

sharonbits

מה לגבי הבעיתיות של ניהול עסק מחדר בדירה שכורה? המדינה לא תוכל לבוא לבעל הנכס בטענות ולשנות לו את הארנונה?

סופר-עצלן

הפרשנות המקובלת של ״למגורים בלבד״ כוללת עסק של מקצוע חופשי שאינו מקבל קהל בחדר בבית. כלומר כל עוד לא מגיעים לקוחות הביתה וכל עוד מדובר על חדר ולא כל הדירה, אז אין שום השפעה משפטית או מיסויית לא לשוכר ולא למשכיר.

סופר-עצלן

זה תחום טיפה אפור. בגדול לבעלי מקצועית חופשיים שאינם מקבלים קהל מותר לעבוד מהבית מבלי שזה ייחשב עסק לצורכי ארנונה וכך לא ישפיע על השוכר או המשכיר. יש על כך מאמרים מלומדים באינטרנט. למשל אם חדר בדירתך משמש כמרפאת שיניים – זה עסק לכל דבר, כולל ארנונה. אם חדר בדירתך משמש אותך לעיצוב והכנת תכשיטים שאתה מוכר באינטרנט – זה לא עסק מבחינת ארנונה.

מיכאל

שלום לסולידית היקרה,
מה לגבי הפקדה מעבר לאותה התקרה של 18,854ש"ח, נניח להפקיד סכום של 50,000 ש"ח, תחת דמי ניהול של 0.5% בקרן השתלמות עוקבת, או 0.7% בקרן אחרת.
במקרה זה יחול מס רווחי הון על סכום של 31,146, כלומר קיבלנו "הנחה" על כשליש ממס רווחי ההון,ובנוסף, קיבלנו מסלול שלא מייצר ארועי מס, במעבר בין מסלולים.

מיכאל

שלום,
הכוונה היא להשתמש בקרן ההשתלמות כאפיק השקעה מנוהל, כאשר חלקו היחסי 50000 פחות 18854 הוא ממוסה.

מיכאל

תודה על ההתייחסות, אני אנסה לפרט. בתוך שכיר, המעסיק מפריש עד התקרה המותרת, יש לי בנוסף עסק קטן, שבו אני מפקיד כל שנה לקרן השתלמות עד לתקרה המותרת, עד כאן בדיוק לפי ההמלצות שלך. . ניתן לבצע הפקדות מעל התקרה לקרן ההשתלמות לעצמאיים, נניח 30,000 נוספים ובסך הכל 50,000ש"ח. לדעתך, האם מומלץ להשתמש בקרן ההשתלמות כתיק מנוהל עם דמי ניהול של 0.5%-0.7%.

משקיע בערך

הסולידית, את טועה במקרה הזה. אפשר להפקיד כל סכום העולה על רוחך בתור עצמאי ואז לדחות מס לאינסוף. כלומר, את יכולה להפקיד כמה מיליונים תחת קה"ש מבלי לשלם מס רווחי הון במכירה של ני"ע כלשהו. מס רווחי הון ישולם רק במעמד המשיכה. אם פלוני לא מושך לעולם, הוא לא ישלם מס לעולם. אין קשר בין הכנסה בפועל לבין סכום ההפקדה לקה"ש.
אסף נתן הסביר זאת מעולה בלינק הבא:
http://www.assafnathan.com/2013/01/%D7%90%D7%99%D7%9A-%D7%9C%D7%97%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C-%D7%95%D7%9C%D7%A9%D7%9C%D7%9D-%D7%9E%D7%A1-%D7%9B%D7%9E%D7%95-%D7%91%D7%94%D7%95%D7%A0%D7%92-%D7%A7%D7%95%D7%A0/

רועי

מדוע את נותנת דוגמאות לא ריאליות שמתאימות אולי ל- 10% מהאנשים או כאלה שעובדים בהייטק?
"ברוך הוא שכיר המרוויח משכורת של 15,712 ₪". נו באמת.
אולי תתחילי לתת דוגמאות שמתאימות לכלל האוכלוסייה ואפשר ליישם אותן בפועל, כלומר דיון לגבי עובד עם שכר חציוני של 5,500 שקל (לפי כלכליסט – http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3643499,00.html ).

רועי

הבנתי שזו דוגמא אבל מדוע אינך נותנת דוגמאות ריאליות שעוזרות לרוב האנשים, כלומר סביב השכר החציוני. מדוע את נותנת כדוגמא שכר כפול פי 2 כמעט מהשכר הממוצע.
תסבירי איך אדם עם משכורת חציונית של 5,500 יכול לחסוך ולפרוש.

פיצה

את לא עקבית.
בעצמך אמרת,קשה יותר ללמד אדם להרוויח יותר.מאשר ללמד לחסוך יותר.
בסעיף 1 יש גם נימת התנשאות שאני מרגישה. גם אדם שמרוויח אלף ש"ח ,יכול לאמץ את התובנות ולהבין את הבלוג.
לעולם על תשפטי חוכמה של אנשים לפי הכסף שיש להם בכיס.זה הרבה יותר מורכב ממה שזה נראה..

שאלת תם

מדובר על 2 קרנות השתלמות נפרדות בכל מקרה, כשכיר וכעצמאי שמנוהלות (IRA) באופן נפרד לחלוטין, נכון?
עוד שאלה, אם שכיר מתחיל עבודה חדשה ואין לו כלל קרן השתלמות, האם הוא יכול לבקש מהמעסיק לפתוח קרן השתלמות IRA כבר מההתחלה? מכיוון שחברות ההשקעה דורשות סכום מינימלי לפתיחת הקרן, האם אני יכול/צריך להפקיד את הסכום ההתחלתי מכספי הפרטי כדי לפתוח קרן השתלמות IRA?

תודה לעונים.

שאלת תם

הבנתי, תודה רבה.

אירנה

אני מאוד מעריכה את השקעתך למען הארת הציבור, אך התיאורים בהם את משתמשת שוב ושוב על מנת לתאר את מנת חלקם של העובדים השכירים משאירה טעם כל כך רע וחבל. הניחוחות המבחילים הנידפים מהמיקרוגל המשרדי כל יום ב-12:00? באמת? הרי גם אם כבר נפתחו עינינו ואם כבר הפנמנו עד כמה עמוק בחרא אנחנו נמצאים, השינוי הרי לא נעשה ברגע ויקח לנו עוד שנים ארוכות עד שנגיע למטרה. כרגע אין לנו ברירה אלא לסבול את הריחות המבחילים, שוב ושוב, יום יום, במשך שנים. אז למה לא לכבד קצת את אלה שעומלים קשה למען החופש שלהם ולמתן מעט את ההשתלחות בהם?

הדיוט בכלכלה

LOL

עמוס מהמרכז

חחחחזק

רועי

סיגנון קיצוני מאפיל הרבה פעמים על התוכן. לדעתי את הרבה פעמים חוטאת בכך.

ורד

מה הקשר?! היא מאירה את עינייך שנוגע לסגנון התבטאות מתנשא ואת ממשיכה כאילו לא שמעת דבר? איפה בדיוק הבנת שמכל הפוסט זו התובנה המרכזית שלה.
נכון, היא לא חייבת להמשיך לקרוא, אבל את גם לא חייבת להתייחס בצורה מתנשאת לאנשים.

דרור

עבדתי הרבה שנים כשכיר. נאלצתי לעבור לעבוד כעצמאי. אין ביטחון בכלום, אתה יכול להיות תלוי בלקוח משוגע בדיוק כפי שאתה תלוי בבוס משוגע, וכמו בבוס גם זה יכול להתחלף.

עצמאים עובדים הרבה יותר שעות כדי להגיע למשכורת מספקת

sagiv

"ניחוחות המבחילים הנידפים מהמיקרוגל המשרדי כל יום ב-12:00" חחח קלעת בומבה.

יאיר

בדרך כלל "תנאי העבדות" של מה שנקרא "עצמאיים" קשים וחמורים משל התנאים של העובד השכיר. באופן מעשי העצמאיים עובדים יותר שעות ומוטרדים יותר מדאגות.
התועלת הנוצרת מקרן השתלמות נובעת מהיבטי המיסוי. והיא משמעותית למי שהכנסתו גבוהה. לגבי רוב הציבור התועלת הכלכלית מאפשרות לנכות הוצאות, אינה בעלת חשיבות אמיתית.
חשוב לדעת שהחזקת עסק עצמאי בנוסף להיותך עובד שכיר פירושה שאתה "עובד שעות נוספות" ומקטין את הזמן הפנוי ואת חופש הפעולה וההחלטה לגביו. הכיוון צריך להיות הפוך, הקטנת צריכה והקטנת היקף שעות העבודה הנדרשים. העדפת שכירות בטוחה ונטולת דאגות יחסית, והתרחקות מ"עסק עצמאי" שפירושו כתישה וחבלה באיכות החיים והפנאי.,

סופר-עצלן

תיקון קטן ליאיר: ניכוי המס כתוצאה מהפקדה לקרן השתלמות אכן תלוי בגובה השכר, ומשמעותי פחות למי שמרוויח מעט ונמצא במדרגת מס נמוכה. לעומת זאת, הפטור ממס על רווחים הוא אחיד לכולם, וכולם נהנים ממנו במידה שווה, ללא קשר להכנסתם.

ד

לא מסכימה איתך בכלל יאיר. תלוי באופי של הבנאדם. אני למשל, לצערי, עדיין שכירה (ומתה, מתה כבר לפרוש כנפיים – אבל המעגל הזה, כפי שהיטיבו לתאר כאן בפוסט הוא אכן אכזרי וקשה ומשעבד). אבל- אני עובדת מאד קשה, עונה להודעות ולמיילים ולטלפונים גם כשאני חולה, גם כשאני בחופשה, גם בלילות. מה יוצא לי מזה? כלום. למה אני מתנהלת ככה? כי אני לא מסוגלת פשוט להיות מסוג העובדים שזורקים ז**, או מטייפ 2, אלה שדורכים על כולם בדרך למעלה ומשחקים את המשחק. אני אכפתית מדי. אני אחראית מדי. בהינתן התכונות האלה- נראה לי שפשוט לא משתלם לאחת כמוני להיות שכירה. חבל… קרא עוד »

AuraA

ממש מאיר עיניים, תודה דורין לא ידעתי זאת לגבי קרנות ההשתלמות ויכולת ניכוי מס עבור בלוג. פתחת לי המון אפשרויות כרגע, תודה

Tal

השתכנעתי,

איך עושים את זה?
איך פותחים עסק עצמאי במקביל לעבודה כשכיר?

Tal

מחכה בקוצר רוח

תודה!

יעל

פתיחת עוסק זעיר זה הליך פשוט
ניגשים למס' הכנסה והם עוזרים ומלמדים איך לעשות את זה לבד
ללא רו חשבון בהצלחה

יפעת

העובדה שאתה יכול לבחור את בית הסוהר שלך לא הופכת אותך לחופשי!! את פשוט מעולה!! הכל נכון ומדוייק להפליא. תודה על ההשראה!

hadar200

האם גובה הפטור לקרן ההשתלמות הוא גם כגובה ההכנסות? כלומר לא נראה לי הגיוני שעסק שמכניס סכום של נניח 10,000 ש"ח בשנה יקבל פטור ממס מסכום של 18,000 ש"ח.

אורן

אפשר לקבל הפנייה לסימוכין לטענה שעצמאי יכול להפקיד את מלוא התקרה ללא תלות בהכנסתו? למיטב הבנתי אפשר להפקיד רק עד 7%.

eyal

שאלה לסולידית – אני שכיר ובעל קרן השתלמות. האם אני יכול לפתוח תיק במס הכנסה כעצמאי {בנוסף על היותי שכיר} ממש כפי שרשמת בבלוג , אבל לא לעבוד כעצמאי אלא רק כדי להגדיל את ההפרשות שלי לקרן ההשתלמות השכירה שלי {מתוך אפשרות שברצוני לחסוך יותר.. מעבר לגבולות ה 18,854ש"ח המותרים בשנה לפטור ממס.
השאלה הנוספת היא אם אין לי כל הכנסה כעצמאי האם אני מחוייב על משהו מול מס הכנסה על זה שאני רשום גם כשכיר וגם כעצמאי?
כלומר את הרישום כעצמאי אני מנצל רק כדי להגדיל את גובה ההפקדה השנתית המותרת הפטורה ממס לקרן ההשתלמות השכירה שלי.

נועה

אתה לא יכול להפריש לקרן השתלמות, אם אין לך הכנסות. אתה חייב הכנסות לצורך זה.

יעל

אתה יכול לא בטוח שזה חוקי

מחזיראור

אני לא מומחה, אבל בן הזוג שלי קיבל שנה שעברה מכתב נזיפה על כך שהעסק שלו לא הכניס כלום..
(פיספוס גדול.. עוד לא היינו מודעים לאפשרות של קרן השתלמות כפולה בזמנו)
נתנו את זה לרואת חשבון שלנו ואין לי מושג מה נסגר עם זה.
אולי באמת אתעדכן מולה.

דודי מקרית אונו

הבלוגים שלך מצוינים ! לצערי הבעיה המרכזית היא פסיכולוגית ולא שום דבר אחר !כבעל חברה שפתח אותה אחרי היותי שכיר מהנדס אני מאוד מבין את דברייך ואומר לך יישר כח

שכיר ממוצע

הי.. קראתי ובהחלט השכלתי.. יש הרבה שכל במה שאת כותבת. בכל זאת מס׳ נקודות שאשמח אם תחדדי 1. מה התהליך או הדרך הנכונה לפתוח חברה שכזאת? אחלה רעיון לפוסט הבא שלך 2. מה זה משנה מבחינת המעסיק אם לשלם לך כחשבונית או כשכיר? נגיד אותו ברוך שנתת כדוגמא, כיצד הפרשות המעסיק שונות? 3. האם את ממליצה על שימוש באיש חשבונות שינהל עבורך את הדברים או שמא ההתעסקות עצמאי שווה את הטרחה 4. מהי מדיניותך לגבי לקיחת הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות והשקעתה במניות דיבידנד או אגח שהתשואה שלו גבוהה מגובה ההלוואה 5. לא נגעת בנקודה שמקומות עבודה ברוב החוזים מכניסים… קרא עוד »

נועה

2. למעסיק זה מאוד משתלם: אם אתה מפוטר, הוא לא חייב לך שקל. אם אתה חולה – הוא לא חייב לשלם לך. הוא לא משלם עליך לביטוח לאומי ולעומת זאת אתה משלם הרבה יותר ממה ששילמו לך קודם ומקבל הרבה פחות. הוא לא צריך להפריש לך לפנסיה, לא לשלם לך דמי הבראה – כלום מכל אלה.
לעובד-אין-האוס שווה בהרבה להיות שכיר מעצמאי. והכי שווה – להיות שכיר אין-האוס אצל מישהו, ועצמאי במקביל.

Dave

מבדיקה שערכתי התקרה להפרדה לקרן השתלמות עבור שכיר שהוא עצמאי היא בערך 18500 לעומת שכיר שמקבל תקרה של 15700.כלומר שכיר שרוצה להגדיל את התקרה שלו בפתיחת עסק עצמאי יגדיל אותה בפחות מ3000 ש"ח בשנה… לא ניתן לשנות מכפל הטבות

יניב

מישהו יכול לאשר אם זה נכון? כי זה דיי סותר את הכתוב.
מחיפושים באינטרנט זה באמת נראה ככה.

תמר

היי
תודה, זה מעניין מאוד, במיוחד תור מישהי שהיא כבר- גם שכירה וגם עצמאית (:
אני רק שאלה:
איך ההוצאות המוכרות כעצמאית אמורות לעזור לי להפחית את ההכנסה החייבת במס?
הכוונה במעמד החזרי מס לשנה מסוימת אחרי הדו"ח השנתי?
כמו כן- האם במסגרת קרן השתלמות, שאני מבינה שאפשר להכניס אליה כסף גם כעצמאית וגם כשכירה, אפשר להכניס סכומים אחרים- והם פשוט לא יהיו פטורים ממס, או שאי אפשר בכלל להכניס?
האם באופן כללי כדאי לי לעשות דבר כזה, או לפזר את ההשקעות באמצעים אחרים, ואם כן אילו?
תודה!

גבי

פוסט מעולה כרגיל, אני שכיר שנמצא 100% משעות האור בעבודה ומכיר היטב את הריחות המבחילים מהמיקרו למזלי הבוס שלי בן אדם נחמד ולא פסיכופט. נניח שאני מעוניין להיות עצמאי אך ורק כדי לפתוח קרן השתלמות לעצמאים, האם אני יכול לפתוח עסק שיהיו לו אפס הכנסות במשך שנים ועדיין להפקיד כסף בקרן ההשתלמות?
לא יבואו לעצור אותי?
א. מס הכנסה
ב. מע"מ
ג. ביטוח לאומי
ד. כל התשובות נכונות

אנא-אל

מה היינו עושים בלעדיך דורין, המוכנות שלך לחלוק את הידע שצברת והשפעתו האסטרונומית על חייהם של אנשים, מעשה נדיר.

שי

תודה על הפוסט!
בניגוד למה שאולי משתמע ממה שנכתב (אלא אם הבנתי לא נכון), ולאחר שביררתי את הנושא כמיטב יכולתי עם פקידי השומה ועם אחרים – לקרן ההשתלמות של העצמאי ניתן להפריש רק סכומים שהתקבלו מהעבודה כעצמאי ושדווחו ככאלה, ולא סכומים שהתקבלו מהעבודה כשכיר. כלומר לא ניתן לפתוח עסק עצמאי קטן במקביל לעבודה כשכיר, ולהפקיד אליו 18,854 שקלים בשנה שהרווחנו כשכירים (או בדרך אחרת), כדי ליהנות מהיתרונות של הפטור ממס.

כלומר, לפתוח עסק כעצמאי זה נהדר אבל אם בניתם על זה כדרך לפתוח קרן השתלמות במקום זו שהמעסיק לא רוצה לתת – תשכחו מזה.

שי

למען החידוד – כפי שלא ניתן להפקיד מהכנסות של עצמאי לקרן השתלמות לשכירים כך לא ניתן ההפך. מי שחושב לעקוף את הנושא – שייקח בחשבון שבסוף כל שנה (במקרה של עוסק פטור) או חודש (עוסק לא פטור) הוא מחויב לדווח על כמה שהרוויח וכמה מזה הופרש לקרן השתלמות/קופת גמל/חיסכון פנסיוני. על פי זה ממסים אתכם. אם הפקדתם לקרן סכום נוסף (שמטבע הדברים לא דווח ולא ניתן לדווח עליו כי הוא לא רווח של העסק) אזי לפי ידיעתי בעבירה על החוק.

שי

הפסקה השלישית לפני האחרונה שלך מתייחסת להכנסות *מהעסק*. כמות ההכנסות מהעסק היא זו שקובעת כמה ניתן להפקיד ולקבל את הפטור האמור. לכן אם אני מרוויח כשכיר ומרוויח 3,000 שקלים בחודש ו-1,000 כעצמאי, לצורך העניין אותם 3,000 לא נחשבים. אם אפקיד יותר מזה, זה יהיה מעבר לתקרה ולא יהיה פטור ממס.

סיון

שילוב של שכיר על עצמאי, גם לדעתי כעצמאית, הוא פתרון מצויין מהמון בחינות.

המלצתי למי שרוצה לפרוש מוקדם, להשאר בצבא בקבע. מבחינה כלכלית הוא יוכל להנות מתנאים טובים, קביעות, ביטחון תעסוקתי, תואר על חשבון הצבא, ובגיל 45 לצאת לפנסיה מלווה במשכורת טובה, דירה שנקנתה בזול, רכב, מוצאי חשמל במחירי ריצפה הכל דרך 'חבר' וממומן במלואו על חשבון השוק הפרטי.

לו הייתי צעירה יותר זה בדיוק מה שהייתי עושה.

עמוס מהמרכז

למה צבא קבע עומד בסתירה מוחלטת ל 90% מהערכים והעקרונות שלך? עסק עצמאי אומנם אי אפשר לנהל וגם אסור לעבוד בעבודה נוספת, אבל בגיל 27, שזה בערך הגיל שהאדם הממוצע (ממוצע= אינו מציאה) מסיים תואר ומתחיל להתפרנס, כבר לאותו איש קבע יש הכנסה פסיבית מהון של חצי מיליון שקל שזה (לפי מפתח של 4% ) 20000 בשנה והוא לקראת סיום התואר ראשון ע"ח הצבא ובזמן הזה גם מקבל משכורת מהצבא. חוץ מזה עובדי מדינה מרוויחים יותר כי בעסק פרטי המעסיק מרוויח על העובדים. וכעובד מדינה אותו כסף נכנס לעובדים. ז"א משלמים לעובד רגיל במשק 6500 שקל והמעסיק מרוויח 10000 מתפוקתו(פריון)… קרא עוד »

Ilana k

לסיוון החושבת כי להיות בקבע זה ״ שיחוק ״ , כדאי שתדעי כי לצבא הקבע מחתימים את המעולים והמשובחים ביותר ועושים להם תכנית שירות רצינית. צהל לא קיים כברירת מחדל של סבבה עד גיל 45 ( אפילו שהמון אנשים חושבים כך )

Joel Kotzen

פוסט מעולה
הייתי ממליץ לללמד את הפוסטים שלך ,המתאימים, לתלמידי תיכון –

Tammy

אבל לפתיחת תיק עצמאי יש עלויות נלוות.
צריך לשלם לרו״ח. את הדיווחים החודשיים השוטפים אפשר לעשות לבד, אבל עריכת דו״ח שנתי שכל עצמאי מחוייב בו, עולה 1000-2000 שקל אצל רואה החשבון, שלא נדבר על דו״ח הצהרת הון שכל עצמאי נדרש לו פעם בכמה שנים.

מיכל רון

הסכום השכיח עומד על 1,200 פלוס מעמ לעוסק פטור,
כלומר – עד 77,000 שח לשנה, בערך.
נראה לי די סביר להפריש 100 שח לחודש מתוך משכורת של כ 6,000 שח, לא?
שלא לדבר על כך שבדרך כלל ממשכורת כזו רו"ח סביר יוציא אותך פטור מתשלום למס הכנסה.

אבל מעבר לכך – אפשר גם למצוא ב 250 שח.
כן, שנתי!

ובטח כבר אפשר או שעוד מעט יהיה אפשר גם למלא את הדו"ח לבד,
כמו באמריקה.

יוני

יוני

יוני

הנקודה עם קרנות ההשתלמות מדהימה, לא היה לי מושג לגביה. כדי להיות בטוח לגמרי שהבנתי נכון (sounds too good to be true): 1. רמבו הוא שכיר, כל חודש מפריש מעסיקו את הסכום המקסימלי לקרן ההשתלמות של רמבו (שכמובן מנוהלת ב – IRA) 2. במקביל, רמבו פותח עסק עצמאי לייצור קרמבואים, ופותח קרן השתלמות חדשה, לעצמאיים. 3. במהלך השנה הוא מוכר שמונה קרמבואים לילדים בגן של ביתו, סה"כ הכנסה של 12 שקלים. 4. בסופה של אותה שנה, הוא מפקיד 18480 שקלים (אותם הרוויח בעבודתו כשכיר) לקרו ההשתלמות החדשה שפתח – סה"כ השנה זו הפקיד לקרנות השתלמות מעל 33 אלף שקלים. פספסתי… קרא עוד »

שי

למיטב הבנתי ובירוריי לא ניתן. בקרן ההשתלמות לעצמאים תוכל להפקיד רק סכומים שהרווחת מעבודתך כעצמאי.

סימונה

רגע, אנחנו פורשים כי אנחנו רוצים לעשות בזמן שלנו מה שאנחנו אוהבים. ולכן השאלה אם נהיה עצמאיים אינה שאלה כלכלית גרידה, אלא שאלה האם אנחנו מעדיפים את ריח המיקרו בעבודה על פני ריח המיקרו של הלקוחות. או שקלול של ההכנסות כעצמאי עם הסבל/הנאה שיגרם לנו, למול שקלול כזה כשכירים. כל אחד והשקלול שלו. כעצמאי אדם נדרש לנטוורקינג, לשלם פיזית על טעויות, להתמודד עם מגוון רב של אנשים, להעדיף את העסק על פני דברים אחרים. יש מי שזה מתאים לו, ויש מי שפחות.

זיגדון פרוייד

זה הפוסט השני הכי חשוב בבלוג הזה. לא תארתי לעצמי שאוכל להכפיל את כמות ההפקדות לקרן ההשתלמות שלי. זה מדהים. הסולידית, אני כנראה אהיה חייב לך בעוד 30 שנה המון כסף בזכות מה שהצלחת לחסוך לי ובזכות כל מה שלמדתי ממך על שוק ההון. את אמנם היית הבסיס החזק והטוב ללימודים שלי ואת השאר למדתי גם כאן אבל גם במקומות אחרים – אבל הגדולה שלך היא שהכנסת אותי לתחום. בגיל 37 אני מצטער רק על שלא הכרתי אותך לפני 10 שנים. כבלוגרית. עם המקלחות הקרות לא הייתי מסתדר. עכשיו שאני חושב על זה…. עם מקלחות בכלל אני לא מי יודע… קרא עוד »

נועה

התיאורים שלך על כלא השכיר בתאגיד מאוד מדוייקים עבורי. אני מאותם אנשים שהשקיעו 4 שנים מחייהם כדי לקבל תואר בהצטיינות באוני' מובילה אך גילו שהתחום כלל לא מעניין אותם ואף מנוגד לאישיות שלהם. התגלגלתי ממישרה למישרה בחברות יוקרתיות כשבכל מחדרה סבלתי באופן שונה. גם כיום. ואני פוחדת לעזוב על אף המודעות לכך שהפחד מנהל את החלטתי. תודה על הפוסט המדוייק ומאיר העיניים.

נועה

*כשבכל מישרה

עצמאית

תודה רבה על הפוסט! אני עצמאית כבר די הרבה שנים ולי זה מאוד מתאים, למרות שמרגישה די מקופחת אם אני או הילדים חולים, למשל…. גם בתור עצמאית בחרתי לעבוד עם שני מקורות הכנסה שונים על מנת לשמור על מידה מסוימת של בטחון תעסוקתי. לדעתי, הדבר הכי חשוב הוא לעבוד במשהו שאתה נהנה ממנו ומתפתח בו ואז מן הסתם תהיה מספיק טוב כדי לשמר ביטחון תעסוקתי. לגבי הוצאות כעצמאי: כתבתי גם בפורום- אנשים בעלי עוסק פטור ומחזור מצומצם יכולים להסתדר בלי רואה חשבון גם במהלך השנה וגם בעת הפקת הדו"ח השנתי. במס הכנסה יש מועדים קבועים סמוך להגשת הדו"ח בו ניתן… קרא עוד »

מיכל

עצמאית, עוררת בי השראה.
תודה! ❤

נועה

משתלם להיות עוסק מורשה, לא פטור.
עוסק מורשה מקבל 18% הנחה על ההוצאות שלו בחודשים בהם היו לו הכנסות, גם אם לא הגיע בסופו של דבר למדרגת מס.

Dek

תקרה להפרשות לעצמאי שהוא גם שכיר
ישנה מגבלה על התשלומים לקרן השתלמות לעצמאי שיש לו גם הכנסה ממשכורת שבגינה מפריש
מעבידו סכומים לקרן השתלמות.
הסכומים שיותרו לניכוי לעצמאי כאמור, בגין תשלומיו לקרן השתלמות כעצמאי, ייקבעו בהתאם להכנסתו כעצמאי ]עד לתקרת ההכנסה הקובעת הקבועה בסעיף 17 )5א( – 259,000 ש"ח בשנת 2013[ בהפחתת המשכורת שבגינה הפריש לו מעבידו כספים לקרן השתלמות בשנת המס.
)ראה סעיף 2)5( לתקנות מס הכנסה )ניכוי הוצאות מסויימות(, תשל"ב-1972(.

Dek

או קיי, תודה

יורן

מתוך אתר כלשהו לחיפוש עובדים שכירים – ראו מהן חלק מדרישות התפקיד: "… סבלנות ויכולת להתנהל באפקטיביות מול עמיתים, מנהלים, ספקים ולקוחות. תשוקה לעבודה קשה, מפרכת, תחת לחץ רב, כאשר ה"שגרה" היא בנויה בין השאר מרצף של אירועים לא מתוכננים שיש צורך להתמודד איתם במהירות וביעילות….." מפתה נכון? תשוקה לעבודה מפרכת. חזרנו לימי פרעה

הפוסט מעולה. רק אם היה לי איזה רעיון מה לעשות עם עצמי בתור עצמאי (וגם לשכנע את אישתי לקחת סיכון היה עוזר)

ענת

זה מופיע לצערי בכל כך הרבה מודעות דרושים… דרושה נכונות לעבודה מאומצת! משרה מלאה פלוס שעות נוספות!
בעעעעע

יאיא

מעולה !! העפת לי את הסכך גם בחדות וגם ברעיון עצמו , בחזרה לשולחן השירטוטים ..

Ran Bar-Zik

כמה טיפים משמעותיים לאלו שרוצים לעשות את הצעד: 1. אפשר גם וגם. זה דורש קורבנות מסוימים מבחינת זמן פנוי, בוודאי שבהתחלה. אז תראו פחות טלוויזיה. זה בהחלט אפשרי. 2. אם אתם נרתעים מההתעסקות החשבונאית, אפשר לעבוד לפחות בהתחלה, דרך חברות נוסח 'עצמאי שכיר' ודומותיה שלוקחות 5 אחוזים מההכנסות ומעבירות לכם תלוש נוסף. כל מה שצריך לעשות זה תיאום מס (דרך האינטרנט) וזה הכל! פשוט ביותר עם התעסקות מינימלית. 3. גם אם אתם אוהבים את הנוחות כשכיר (כמוני) וגם אוהבים את העבודה שלכם (כמוני) אין שום מניעה לעבוד גם כעצמאי – זה גם מחזק את הבטחון העצמי, גם מהנה וכיפי וגם… קרא עוד »

דני א

אני חושש שיש לך טעות בסיסית.
העובדה שניתן "להנות" מפטור מס רווחי הון על קרן במעמד עצמאי ועל קרן במעמד שכיר היא פונקציה של בעיה תפעולית בלבד של הקרנות, למרות שהחוק קובע תקרה אחת לפטור ממס רווחי הון לשתי הקרנות ביחד.
בפועל, מה שקורה במצבים אלו, זה שבהצהרת ההון הראשונה שהעצמאי ימלא, ובו ידווח על משיכה שבוצעה מקרן ההשתלמות במעמד עצמאי, מס הכנסה ידרוש את מס רווח ההון שלא שולם.
חבל שאת מטעה את הקוראים. מומלץ להתייעץ עם פקיד שומה לפני שאת נותנת עצות מסוג זה

YossiN

יש כאן 3 נקודות שונות ראשית, עצמאי הוא לא פחות עבד מהשכיר. אולי לשכיר יש בוס פסיכופאט, אבל לעצמאי יש לקוחות כאלו (ויותר מאחד…), השכיר יש לו זכויות מסויימות (למשל: חופש או מחלה) לשעצמאי אין. ואם העצמאי משועבד ל"מירוץ הצריכה" כמו השכיר, הוא לא פחות עבד ממנו מאחר ותמיד יהיה מוטרד מהיכן ישלם את חשבונות החודש הבא. שנית, השכיר לא כל- כך בטוח כפי שהיה בעבר. מושג הקביעות כמעט חלף מן העולם וכיום מעבידים "נפטרים" מעובדים הרבה יותר בקלות מאשר בעבר. העולם מלא באנשים בני 40-50 שאולי הם בשיא יכולתם המקצועית, אבל פוטרו כי הם יקרים (כמעט ולא ניתן להוריד… קרא עוד »

YossiN

אופס…. מהן = מהחן

ד

ל-12 יום חופש בשנה אתה קורא "זכויות"? …
עדיף להיות עצמאי וליהנות עם לפחות פי 2 מכך. במידה ואתה אחראי מספיק ויודע לנהל עסק גם מרחוק, יודע לשמר לקוחות ולא קופא על השמרים.
רוב רובם של העצמאים שאני מכירה יוצאים לחופש מתי שהם רוצים בלי מגבלות ובלי בוס שמעקם פרצוף כי הוא וורקוהוליק רווק חסר חיים שהתחתן עם העבודה.
אין ספק – כמה שיש בשכירות יתרונות (ואני לא מתכחשת לזה שהם משמעותיים)- החופש, החירות האמיתית,הם רק בעצמאות.

מרק

דורין פוסט טוב מאוד, בתור מי שעובד בהייטק כבר מספר רב של שנים ובעל כמה עסקים עצמיים מאחורי יש לי כמה הערות: 1) זה בהחלט אפשרי לשלב בין השכיר לעצמאי אבל דורש לא מעט הקרבה. למשל לפני שנתיים היה לי עסק שפתאום התפתח למימדים שלא דמיינתי אז כל יום מסיימים עבודה בתור שכיר וצריך לעבוד לתוך הלילה. זה פוגע במשפחה וביחסים ולכן החלטתי לוותר באיזה שהוא שלב על העסק למרות שהוא הניב הכנסה מאוד גבוהה 2) זה מאוד מתסכל שצריך לשלם מס הכנסה וביטוח לאומי בסדרי גודל של 50 אחוז. 3) על אף שבעבודה הראשית לא חייבים לדווח על עסק… קרא עוד »

אורן

פוסט מעולה אבל עלינו לזכור שרבים מהשכירים נמצאים בעשירון העליון או קרוב אליו ונהנים מחסינות תעסוקתית כגון רבבות אנשי קבע ומשהב״ט, השלטון המקומי, חברות ממשלתיות, המגזר הציבורי, מוסדות פרה ממשלתיים כמו קופות חולים. על פי רב, עובדים אלו המהווים נתח משמעותי מציבור השכירים לא סובלים מריחות המיקרוגל והם נהנים מסבסוד כמעט מלא של חייהם (אנשי קבע). אין פלא שאין כמעט אף איש קבע (הכוונה ל 90% מהם שאינם לוחמים) מעל גיל 27 שיפרוש מיוזמתו שהרי רס״ן, בדרך כלל בן 27-38, בעל תואר ראשון, ישתכר בין 14-17 נטו ויקבל רכב ללא תשלום או זקיפת שווי, רואה באופק את יציאתו לגמלאות (… קרא עוד »

ברלינאית,

אני מקווה שהרופאה ( המעולה ! ) שלי לא קוראת את הבלוג שלך… שלשום הייתי אצלה בביקור ובעלה התקשר שלוש פעמים במהלך הבדיקה שלנו.. והיא שיתפה אותי שהוא פשוט מציק לה שוב ושוב בטלפונים כדי לשכנע אותה לפתוח קליניקה פרטית ולהתפטר מעבודתה בקופ"ח… היא אמרה שהיא מתה על העבודה שלה, שמה שמשאיר אותה בעבודה כרגע זה הצוות מסביבה.. והאווירה במשרד.. אני מודה שיצאתי מודאגת כי ברור שצוות נהדר ועבודה שהיא אוהבת יהיו גם בקליניקה הפרטית שתפתח.. .אין שם מיקרוגל כך שאולי זה מסביר את ההתעקשות שלה להישאר.. לגבי סגנון הכתיבה- את נחרצת כרגיל .. בחלק מהפוסטים זה בדיוק הדבר שגורם… קרא עוד »

projectio

הפסקה האחרונה, זהב!!!

גיא

I second that motion ,
ich bin a berliner!

ובקשה חצופה לסולידית : נו , מתי יהיה כבר איזה פוסט על סטואית,סנקה ומהמדיטציות של מרקוס אורליוס? אפילו לי כבר נמאס מפוסטים על כסף-כסף כל הזמן.
נראה לי שכבר את יכולה לכתוב על מה שאת רוצה ואין סכנה שהקוראים יעזבו בשל איזה פוסט קטן בנושאי פילוסופיה.

eyal

רציתי לדעת האם התקרה השנתית הזו של 18500ש"ח להפקדה לקרה"ש כוללת גם את ההפקדות לקופות הגמל של שכירים? כלומר יש לשכירים גם קרה"ש וגם קופות גמל שכירות כך שהאם התקרה הזו של 18500 היא רק לגבי ההפקדה לקרה"ש או שזה הסכום המקסימאלי שכולל גם הפקדה לקרה"ש וגם לקופות הגמל.
תודה.

עמוס מהמרכז

אני יודע מה זה פנסיה ומה זה קרן השתלמות ואת חוקי המס בהם (בעקבות הבלוג)
מה זה קופת גמל? ומה ההבדל בינה לבין פנסיה?

c881

אני עוד לא יודע איפה זה עומד פה בויכוחים, האם מותר או אסור להפקיד ככפול או רק חלקית…
בכל מקרה, שיתחילו השכירים להפקיד ל-קןפת גמל על השכר הלא מבוטח.
במקרה שלי מדובר ב-150 שח בחודש נוספים להפקדה, 50 שח החזר מס שיופקדו שנה הבאה (גלגל בנוסף לריבית דריבית), קופת גמל עוקבת על S&P500 של IBI.
אחרי זה שיגיעו לדבר על הפקדה מקסימלית נוספת לקרן השתלמות כעצמאי.

גלילאו

הפוסטים שלך מדהימים בעיני..
כתובים נהדר, מעבירים את המסר, גורמים למחשבה וגם נותנים תחושה שאתה לא לבד בפנטזיה שלך..
זה באמת לא הכסף כמו העצמאות..
אני שכיר ומרוויח מצוין אבל מרגיש קצת בכלוב של זהב…מנסה לחסוך הרבה אך עדיין תלוי במעסיק שלי ועוד לא קרוב לעצמאות כלכלית (למרות שהתקדמתי יפה בשנים האחרונות).
מנסה לחשוב האם אפשר להיות באמת גם עצמאי תוך כדי, האם יש משהו שאני יכול לעשות..
תודה על הרעיונות והנושאים..
חופר על זה לאשתי..שכבר אומרת..לא עוד פעם הסולידית…ומצד שני אומרת לי אני על חניונים לא משלמת..תעשה עוד סיבוב..(יכול להיות שהיא סולידית בעצמה?:-))

.

עקבו אחרי

הסולידית בטוויטר

תגובות אחרונות בבלוג

RSS מהפורום

דילוג לתוכן