• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קצת מקנא בחבר'ה שרושמים כאן ומפרגן

pseudonym

משתמש רגיל
דירוג
678
לאו דווקא מבחינת המשכורות שחלק מהחבר'ה כאן טוענים שהם מרוויחים, אלא מבחינת הביטחון העצמי והאמונה בעצמם שאותה הם מפגינים.
כמה דוגמאות ששמתי לב שמדי פעם חוזרות על עצמן.

* אני משקיע רק ב 100% מניות ולא אג"ח/קרן חירום כי השוק תמיד יתקן את עצמו ויש אופק השקעה ארוך.
* לא צריך קרן חירום , כי אני נדרש בשוק ואני אמצא עבודה חדשה במשכורת נאה בלי שום בעיה ואני לא מפחד ממשברים כלכליים/ לא ישפיעו עליי.
לקיחת משכנתא והתחייבות לשנים ארוכות בלי להניד עפעף.

בקיצור - ההנחה שהכל בעתיד יסתדר, ולא צריך לגדר כלום ולא להתכונן לכלום.
שלא משנה איזה תרחיש אני כבר אדע ואצליח להסתדר.

זה אופי של אנשים, זה לא אומר שהם מצליחים יותר טוב.
אם תסתכל על אנשים כאלה בתקופות של משברים, רובם הגדול כנראה מתקפל בההבטחות שהם נתנו לעצמם בתקופה הטובה.

לא צריך קרן חירום , כי אני נדרש בשוק ואני אמצא עבודה חדשה במשכורת נאה בלי שום בעיה ואני לא מפחד ממשברים כלכליים/ לא ישפיעו עליי.
זו סתם טיפשות, לא ראיתי גישה כזו בפורום.

• אהבתי
Reactions: A42
* אני משקיע רק ב 100% מניות ולא אג"ח/קרן חירום כי השוק תמיד יתקן את עצמו ויש אופק השקעה ארוך.
* לא צריך קרן חירום , כי אני נדרש בשוק ואני אמצא עבודה חדשה במשכורת נאה בלי שום בעיה ואני לא מפחד ממשברים כלכליים/ לא ישפיעו עליי.

לא יכול לדבר בשביל אחרים אבל עבורי (מישהו שמשקיע 100% במניות) זה לא מדויק ש"אין לי קרן חירום", אני פשוט לא מחזיק אותה במזומן בבנק (וגם לא בפקדון, וגם לא באג"ח).
"קרן החירום" שלי היא (בהתאם לצורך): ביטוחים (בריאות ואכ"ע), הלוואות שאני לא מנצל (למשל margin מהברוקר), או מניות שאם אין ברירה אני מממש בהפסדים.
במצב חירום גם יש לי אפשרות מעשית לחתוך את ההוצאות שלי לכמות ממש מזערית (בלי שכ"ד, בלי הוצאות על רכב, ואולי כמה מאות שקלים בחודש על אוכל, חשמל, מים, גז, ואינטרנט).

כל אחד מסתכל על התיק שלו בצורה אחרת
דוגמא:
ל3 אנשים יש את הנכסים הבאים
א. תיק מניות 100 אחוז על סנופי בסכום של 500K
ב. פנסיה במחקה מדד סנופי לא ממנוף כלומר בפעול 30 אחוג אג"ח מיועדות בסכום של 1500K
ג. דירה בבעלות שגרים בה בשווי של 1500K מול משכנתא של 500K

איש 1 יגיד: יש לי תיק 100 אחוז מניות הכל על סנופי, לא מאמין להשקיע באג"ח
איש 2 יגיד: יש לי תיק 75-25 (אג"ח מיועדות 25, פנסיה סנופי + תיק ממוסה 75 אחוז)
איש 3 יגיד: יש לי תיק 50-50, 1500K מניות סנופי (תיק + פנסיה), 1500K באפיק סולידי (500K אג"ח, 1000K נדלן)

בפורם אנונימי מאוד קל להציג את התמונה שאתה רוצה ולבחור את הנתונים שנוח להציג, דרך אגב מבחינתי כולם צודקים הרי אין אמת אחת
יש פה ויכוחים ארוכים אם דירה למגורים / פנסיה צריכים להיות חלק מהחישובים ואם כן האם צריך להפחית להם בשווי בגלל אי נזילות או קנסות

לא צריך קרן חירום , כי אני נדרש בשוק ואני אמצא עבודה חדשה במשכורת נאה בלי שום בעיה ואני לא מפחד ממשברים כלכליים/ לא ישפיעו עליי.
זה כבר הקצנה, מסוכנת
יש יש פה כמה שטוענים שלא צריך קרן חירום גדולה (מספיקים 3 חודשים של תקציב העצמות היבשות) אבל זה לא מגיע מביטחון עצמי או טיפשות, זה מגיע מסטטיסטיקה והפחד ההחמצה - הם מעדיפים להשקיע כל כסף פנוי אפשרי במניות
זה כבר הרבה גם טעם אישי והעדפת סיכון
וקח בחשבון שבמבנה בנקאות היום (ממש לא ממליץ) אתה יכול לקבל בנייד בכמה שניות הלוואה על 3-6 חודשי מחייה מבלי שום תנאים בריבית סבירה
אז בסוף זה משחק של הסתברויות

משכנתא זה התחייבות ארוכה, תנסה ילדים (-;
מה שמישהו רושם במקלדת לא תמיד משקף את המצב הנוכחי
ולפעמים פשוט זה אנשים שהם אנשים של מספרים
אצלי לפחות משכנתא זה עניין טכני בלבד
מרגע קבלת ההחלטה על נכס מסוים משם הכל טכני (וזה תהליך שיכול לקחת שנים)

לאו דווקא מבחינת המשכורות שחלק מהחבר'ה כאן טוענים שהם מרוויחים, אלא מבחינת הביטחון העצמי והאמונה בעצמם שאותה הם מפגינים.
כמה דוגמאות ששמתי לב שמדי פעם חוזרות על עצמן.
אני חושב שלא הבנת נכון את מה שרוב האנשים אומרים...
לא, זה לא כי "השוק תמיד יתקן את עצמו" אלא כי לדעת אותם אנשים זאת ההשקעה הכי משתלמת בתוחלת.
כלומר אג"ח/קרן חרום זה לא משתלם (לדעתם).
ממש לא נכון.
אף אחד לא אמר שלא צריך קרן חרום וש"הכל יהיה בסדר". אנשים אומרים שעדיף (מתמטית, בתוחלת) להשקיע את הכספים ההלו ביחד עם התיק הרגיל ולא להשאיר חלק מסויים מהכסף במזומן/אג"ח.
יש הבדל גדול בין להחזיק 400 אש"ח במניות ולהגיד "במקרה הכי גרוע 200 אש"ח יספיקו לי כדי לעבור את המשבר הבא" לבין להחזיק 0 רזרבה (בלי השקעות, בלי חסכון, בלי כלום) ולהגיד "יהיה בסדר"
גם בכאלה לא נתקלתי.
כן נתקלתי באנשים שלוקחים הלוואת למיניהן (כולל משכנתא), אבל זה רק אחרי חישוב ארוך וחשיבה מעמיקה עם מסקנה שזה משתלם להם ושזה משהו שיוכלו לעמוד בו (או שלפחות יש דרכי לצאת מהבעיות במקרה שבעיות יצוצו).

בקיצור - ההנחה שהכל בעתיד יסתדר, ולא צריך לגדר כלום ולא להתכונן לכלום.
שלא משנה איזה תרחיש אני כבר אדע ואצליח להסתדר.
לא נתקלתי באדם אחד בפורום (חוץ ממך) שאומר אפילו משהו שקרוב לזה.

היה פה דיון רציני על קרן חירום ועד כמה שראיתי, אנשים לא טענו שיש להם עבודה מצויינת וכו', אלא שבמקרה חירום, הם יוכלו לגייס כסף זול מספיק כדי להסתדר בינתיים ו/או לעבוד בכל עבודה אם יהיה צורך. לגבי משכנתאות, שוב, כשמדובר במשכנתא לדירת מגורים, הרוח שנושבת כאן היא הפוכה דווקא.
בנוסף,כמו @KickR , הרבה אנשים גם כך מוצאים אחוז יחסית נמוך מהכנסתם (יחסית ל- 90-110% שאחרים מוציאים כן?) ו/או יכולים להפחית הוצאות בקלות (למשל אם אין לך התחייבויות כמו רכב רו קניות בתשלומים)
זה הכל חוץ מלהמר על זה שמניות ימשיכו לעלות כל הזמן בלי הגנות. ממש להיפך.

אל תקנא באף אחד, תקבל החלטות שמתאימות לך, תבין למה אתה מקבל דווקא את ההחלטות האלו, תנתח בדיעבד האם ההחלטה שלך נכונה ותתקן מה שצריך לעתיד.

זו סתם טיפשות, לא ראיתי גישה כזו בפורום.
לא מסכים לגמרי, לי יש קרן חירום לחודשיים שלושה שזה דיי מעט

אני מסתמך על 6 חודשי אבטלה לפחות שיביאו לי עוד 12 חודשי מחיה בקלות או שנה וחצי עם צמצום
במקרה הכל כך קיצוני הזה ששנה וחצי~ לא אמצע עבודה במקצוע אחפש משהו אחר (נכון להיום ולא אגע בתיק המניות)

לא רואה עבורי צורך להחזיק מעבר ל3 חודשי מחיה ככה (יש לי בטוחים פרטיים) ויש ביטוח לאומי ואפשר לתבוע את הפנסיה במקרה של פגיעה ונכות

סך הכל אני מחזיק אולי 3%~ בעו"ש כתיק חירום כל השאר במניות.. אבל כל אחד ומה שמתאים לו

במה תעזור לי קרן חירום? בשורה התחתונה, שלא אצטרך למכור מניות ב-"תזמון רע".
במידה ואני מקבל את זה שאם לא תהיה ברירה אני אמכור מניות בזמן רע, בשביל מה אני צריך קרן חירום?
החיסכון שלי מספיק גדול ביחס להוצאות כך שגם אחרי קריסה המשיכות לא יהרגו אותי, אם בכלל אגיע למצב שאני צריך למשוך מהתיק..

הנושא כבר עלה בפורום בעבר, הגישה שלי היא שהמצב האישי של כל אחד ואחד הוא שונה.
יש מלא שאלות - מה הגיל. מה המצב הזוגי. ילדים. כמה כסף מרוויחים. כמה בטוחה התעסוקה. כמה כסף יש היום. כמה בן הזוג מרוויח והבטחון התעסוקתי שלו. מה היעדים בחיים. מה המטרה של הכסף. מה סיבולת הסיכון, והאם זה battle tested או לא, האם יש נדלן למגורים, הלוואות, משכנתאות. ירושה צפויה. התחייבויות עתידיות (דירה, חתונה, הגירה, לימודים). אמונה לגבי עתיד התשואה של השוק. ועוד ועוד ועוד.
זה שמישהו אומר ״אני 100% מניות״ לא אומר שום דבר על כמה מניות אתה צריך להחזיק.
הייטקיסט רווק צעיר עם משכורת 30 אשח שגר אצל ההורים ועם תיק של 100 אשח יכול להגיד שהוא 100% במניות והמשמעות של זה מבחינת סיכון שונה לחלוטין מאדם בגיל 45, עם שלושה ילדים, משכנתא, שכר ממוצע, אישה עקרת בית, תזרים חודשי שלילי ו-100 אשח במניות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ס עבודה עם לפטופ בסביבה קצת אחרת אוף טופיק 2
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
P הפעלת מזגן בצורה חסכונית ויעילה יותר - קצת על פונקציית I-FEEL בשלט. צרכנות פיננסית 13
G אם היו לי הפסדים גדולים שנה שעברה, אבל בשנה הזאת הרווחתי קצת - אני צריך לשלם מס כרגיל? מיסים 3
stamEhad קצת סדר בראש לגבי האימרה ״סנופי עשה ~7% תשואה שנתית ב50 שנה האחרונות״ שוק ההון 10
F קונה קרן בפעם ראשונה מסתבך קצת פוסטים מאיכות נמוכה 6
S עושה חשבון נפש בנושא התעסוקה ואולי גם קצת פריקה התפתחות אישית 49
E אני מתעד בהוצאות כל שקל כבר מעל שנה וחצי וזה מתחיל להתיש קצת. מה לעשות? להמשיך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
גימפל קצת יותר על KTF שוק ההון 5
D חייל בן 19, קצת הלכתי לאיבוד מהאופציות ואני אשמח לקבל קצת הכוונה יומני מסע אישיים 4
A צריך קצת עזרה בלהבין את אופציות ההשקעה בבלנדר צרכנות פיננסית 2
Dončić קצת שאלות לברנש המתחיל שוק ההון 8
stamEhad השקעה אלטרנטיבית בגוון קצת שונה השקעות אלטרנטיביות 6
N יש לי קצת הפסד לא ממומש בEURO והעברתי את הEURO מפועלים לIB, מה עליי לעשות כדי לשמור על מגן המס ? מיסים 6
L שאלה קצת מוזרה שוק ההון 2
מ קצת מבולבל מנושא קרנות ההסל שוק ההון 10
F צריך קצת סדר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
I מחיר למשתכן במיקום קצת שונה נדל"ן 33
M עוד פוסט של איך להתחיל, דומה אבל אולי קצת שונה שוק ההון 12
סול קצת מבולבל - איך אני ברווח והיחידות זולות יותר? שוק ההון 9
א שאלה קצת מביכה - למה למישהו אכפת מדיבידנדים ? שוק ההון 172
ש השקעה לטווח ארוך, לצד מימושים בטווח קצת יותר שוק ההון 14
ש השקעה פאסיבית קצת אחרת שוק ההון 3
אוגורן כניסה קצת מאוחרת וקצת מהוססת לבורסה שוק ההון 23
N רציתי לדעת קצת על חשבון margin ב-IB שוק ההון 93
T שאלה קצת מביכה על הקרנות של בלאקרוק שוק ההון 5