• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מוטב מאוחר מלעולם לא

סיכום רבעון ראשון של 2022

התיקון של תחילת השנה בשווקים נתן את אותותיו גם על התיק שלי, ובינואר, לראשונה זה שנתיים, חוויתי חודש של ירידה בשווי הנכסים. אני מוכרח להודות שקצת נהניתי מזה, כי זה גרם לי להרגיש שאני מתקרב לשלב בו התשואה נעשית רלוונטית. פברואר ומרץ היו קצת יותר טובים אלי ובשעה טובה התחלתי גם אני את המסע אל המיליון השני.

שווי הנכסים שלי (כולל חסכונות פנסיוניים) בסוף הרבעון הגיע ל-1,032,000 ש"ח (+56,000), מתוכם 547,000 בתיק ההשקעות הפרטי (+15,000), 113,000 ב-ESPP/RSU של מקום העבודה (+24,000), 100,000 בקרנות השתלמות (+8,000), 273,000 בקרנות פנסיה (+22,000), 1,000 בעו"ש (-15,000), ו-2,000 התחייבויות (+2,000).

בעקבות הקידום וההעלאה בשכר שקיבלתי בסוף 2021, ולמרות ש"איבדתי" השנה נקודת זיכוי ממס, שיעור החיסכון שלי נשאר גבוה ועמד על כ-82% - מתוך הכנסות של 87,000 ש"ח הוצאתי 15,000, כשחלק הארי של ההוצאות הלך על שכירות וחשבונות (כ-9,000 ש"ח). ההוצאות המרכזיות האחרות היו:
  • כ-2,200 ש"ח על חיית המחמד - לצערי היו יותר הוצאות רפואיות מהצפוי בחודשים האחרונים. בנוסף, נראה שהפקקים בנמלים (בשילוב עם גורמים נוספים כנראה) הובילו למחסור די גדול באוכל ותרופות ולעלייה של עד 30% במחירים.
  • כ-1,700 ש"ח על כרטיסים לאירוע ספורט בחו"ל לקראת נסיעה קרובה - הרשיתי לעצמי להתפנק בכרטיסים מעולים אך יקרים לכבוד החוויה החד פעמית. אני מניח שברבעון הנוכחי אוציא עוד כמה מאות/אלפים על הנסיעה.
  • כ-1,000 ש"ח על רכב - טסט + טיפולים, דלק והוצאה חד פעמית על חידוש רישיון נהיגה - מסתבר שגם זה משהו שצריך לעשות אחת להרבה שנים...
בסוף הרבעון קיבלתי הפתעה נעימה בדמות מענק מכובד של מניות, מה שצפוי להגדיל את ההכנסות שלי בעוד כמה אלפים החל מהחודש הקרוב (מועד ההבשלה הראשון). אני מקווה שזה סימן מקדים לקידום נוסף במהלך השנה, שיתבטא כמובן בגידול נוסף ב-TC.

היום יצאתי לחופשה של שבוע וחצי מהעבודה שבה אני מתכנן להתנתק לחלוטין מכל מה שקשור לעבודה. חיכיתי לזה לא מעט, בייחוד אחרי:
תקופה די לחוצה בעבודה שמביאה אותי לעבוד לא מעט שעות נוספות
מאחר שבצד הפיננסי הגעתי בשנה האחרונה פחות או יותר למצב של "טייס אוטומטי" (מרוויח יפה, חוסך הרבה, משקיע בקרנות מחקות מדדים רחבים עם דמי ניהול נמוכים), אני מקווה לנצל את הזמן הזה לשיפורים קטנים בתחומים האחרים והלא פחות חשובים של החיים. אעדכן בהמשך בתוצאות :)

חג שמח!

תודה על העדכון ובהצלחה בהמשך!!

מתוך הכנסות של 87,000 ש"ח הוצאתי 15,000,
זה משכורת נטו או בהתאם למתודולוגיה בעמוד הקודם כולל פנסיה, קרן השתלמות, ESPP ו-RSU שהבשיל בתקופה הזו?

מרשים ביותר ונראה שאתה לחלוטין בכיוון הנכון, לבטח בהינתן הגיל היחסית צעיר (שנות ה-30 המוקדמות)

אתה שוקל גם אפשרות ביזור ההשקעות לעולמות הנדל"ן (לאור הטבות המס בדירה ראשונה), או שרואה את עצמך נשאר בשוק ההון בעת הזו?

כולל פנסיה, קרן השתלמות, ESPP ו-RSU שהבשיל בתקופה הזו
בדיוק זה, למרות שהסכום טיפה מטעה כי הוא כולל רק שתי משכורות נטו של ינואר ופברואר (המשכורת של דצמבר נכנסה ב-31.12 ושל מרץ ב-1.4).

אתה שוקל גם אפשרות ביזור ההשקעות לעולמות הנדל"ן (לאור הטבות המס בדירה ראשונה), או שרואה את עצמך נשאר בשוק ההון בעת הזו?
אני חושב על זה מדי פעם, אבל לא עושה הרבה מעבר לכך. די נוח לי עם הפשטות והפסיביות שבהשקעה בשוק ההון, מה גם שעם הסכומים שצברתי עד היום אצטרך למכור חלק משמעותי מהמניות שאני מחזיק כדי לקנות דירה. אני מניח שאחשוב על זה יותר ברצינות ככל שאצבור יותר הון (או אולי אם וכאשר אהיה זכאי להשתתף במחיר מטרה/מחיר למשתכן/איך שלא יקראו לתכניות האלה עד אז…).

אני חושב על זה מדי פעם, אבל לא עושה הרבה מעבר לכך. די נוח לי עם הפשטות והפסיביות שבהשקעה בשוק ההון, מה גם שעם הסכומים שצברתי עד היום אצטרך למכור חלק משמעותי מהמניות שאני מחזיק כדי לקנות דירה. אני מניח שאחשוב על זה יותר ברצינות ככל שאצבור יותר הון (או אולי אם וכאשר אהיה זכאי להשתתף במחיר מטרה/מחיר למשתכן/איך שלא יקראו לתכניות האלה עד אז…).
לתפיסתי, בנדלן אפשר להרוויח בקלות יותר מבהשקעה במדד מניות רחב בלי להיות גאון גדול או לקנות מתחת למחיר השוק, במיוחד כאשר מדובר בדירה ראשונה ואפשר להינות מפטור מלא ממיסים וממינוף גבוה וזול.

אבל, עבור אדם במצבך, שמשתכר יפה מאוד, והזמן והקשב שלו מאוד יקרים, ודואג להשקיע את הכסף בשוק ההון זה לא בהכרח הצעד המתאים. כי המקום בראש שזה יתפוס, וההתעסקות שתדרש, גם אם תיקח ליווי כלשהו לא בהכרח שווה את התשואה העודפת, שאולי בסוף תתברר כלא עודפת.

מה שכן הייתי שוקל במצבך, הוא רכישת דירת מגורים, יש לך יכולות מימון מאוד גבוהות כי אתה מרוויח הרבה ואין לך התחייבויות, ובגלל שאתה גר בפריפריה, תוכל לקנות דירה עם מעט מאוד הון עצמי, והחזרי הלוואות שדומים לתשלום השכירות שלך היום.

לחלוטין מסכים עם @הורדוס

הייתי בנעלייך בעבר ובנוגע לזה -
שעם הסכומים שצברתי עד היום אצטרך למכור חלק משמעותי מהמניות שאני מחזיק כדי לקנות דירה.

חשוב להגיד שכל עוד מחירי הדירות ממשיכים לעלות, האמירה הזו תהיה נכונה לעוד הרבה שנים קדימה. מכיוון שכל הכנסה חדשה נכנסת לשוק ההון (ברובה) ומחירי הדירות ממשיכים לנוע מעלה (ובמספרים גדולים), כמעט בכל מצב רכישה דירה תדרוש מכירה גדולה \ מלאה של תיק המניות. לתחושתי, עדיף לקרוע את הפלסטר מוקדם מאשר מאוחר על רקע הטבות המס (ויש לך את הסכומים שמאפשרים לעשות את זה ברוגע יחסי)

באיחור קל, סיכום ממש קצר של הרבעון השני של 2022. בקצרה - לא השתנה הרבה, מאף בחינה. אני משתף תמונת מצב כלכלית של סוף הרבעון בעיקר כדי לגרום לעצמי להתמיד וכדי שאוכל לחזור ולראות את השינוי לאורך זמן. הירידות בשוק ההון הביאו לכך שההפסדים וההוצאות השוטפות קיזזו לחלוטין את הההכנסות והחיסכון, ולכן השווי הנקי כמעט ולא השתנה.

שווי הנכסים שלי (כולל חסכונות פנסיוניים) בסוף הרבעון הגיע ל-1,028,000 ש"ח (+52,000), מתוכם 543,000 בתיק ההשקעות הפרטי (+11,000), 113,000 ב-ESPP/RSU של מקום העבודה (+24,000), 100,000 בקרנות השתלמות (+8,000), 273,000 בקרנות פנסיה (+22,000), 1,000 בעו"ש (-15,000), ו-2,000 התחייבויות (+2,000).
שווי הנכסים שלי בסוף הרבעון השני היה 1,026,000 ש"ח (-2,000), מתוכם 527,000 בתיק ההשקעות הפרטי (-16,000), 132,000 ב-EPSS/RSU של מקום העבודה (+19,000), 100,000 בקרנות השתלמות (ללא שינוי), 270,000 בקרנות פנסיה (-3,000), 1,000 בעו"ש (אין שינוי) ו-4,000 התחייבויות (-2,000).

שיעור החיסכון שלי נשאר גבוה ועמד על כ-82% - מתוך הכנסות של 87,000 ש"ח הוצאתי 15,000, כשחלק הארי של ההוצאות הלך על שכירות וחשבונות
ההוצאות שלי כמעט ולא השתנו ונשארו באזור ה-15,000 ש"ח, אבל עלייה קטנה בהכנסות הגדילה את שיעור החיסכון עד שעמד על כ-86%. נראה שהרבעון הנוכחי יהיה שונה מכל הבחינות, ובפרט בהכנסות ובהוצאות, אבל על כך נרחיב בעדכונים הבאים.

למרות שכמעט 100% מההון שלי במניות, הירידות בשוק ההון לא הדירו כלל שינה מעיניי עד היום. אני מניח שזה נובע מכמה סיבות: ראשית, שווי הנכסים שלי עדיין קטן יחסית ובהתאם גם ההפסדים (למרות שהגיעו כמעט ל-100,000 ברבעון האחרון). בנוסף, השכר הגבוה יחד עם שיעור החיסכון הגבוה מאזנים כמעט לגמרי את הירידות (שוב, כי שווי הנכסים שלי עדיין צנוע), מה גם שאני עוד די בתחילת הדרך התעסוקתית וצופה שהשכר שלי ימשיך לגדול משמעותית בשנים הקרובות. ולסיום, אני אופטימי לגבי שוק ההון ומאמין שלאורך זמן הוא יחזור לעלות ולצמוח (אחרת כנראה לא הייתי משקיע בו את כל כספי...).

הרבה זמן לא עדכנתי, אז יוצא שזה עדכון שנתי - מתחילת רבעון שלישי של 2022 עד סוף רבעון שני של 2023.

בזכות שילוב של הכנסות גבוהות + שיעור חיסכון גבוה + ההתאוששות של השווקים, השווי הכולל של הנכסים שלי (עם פנסיה, לפני מיסים...) חצה את הרף של 2,000,000 ש"ח.

שווי הנכסים שלי בסוף הרבעון השני היה 1,026,000 ש"ח (-2,000), מתוכם 527,000 בתיק ההשקעות הפרטי (-16,000), 132,000 ב-EPSS/RSU של מקום העבודה (+19,000), 100,000 בקרנות השתלמות (ללא שינוי), 270,000 בקרנות פנסיה (-3,000), 1,000 בעו"ש (אין שינוי) ו-4,000 התחייבויות (-2,000).
שווי הנכסים שלי בסוף הרבעון השני של 2023 היה 2,015,000 ש"ח (+989,000), מתוכם 1,073,000 בתיקי השקעות פרטיים (+546,000), 317,000 ב-ESPP/RSU של מקום העבודה (+185,000), 148,000 בקרנות השתלמות (+48,000), 430,000 בקרנות פנסיה (+160,000), 52,000 בעו"ש (+51,000) ו-5,000 התחייבויות (-1,000).

ההוצאות שלי כמעט ולא השתנו ונשארו באזור ה-15,000 ש"ח, אבל עלייה קטנה בהכנסות הגדילה את שיעור החיסכון עד שעמד על כ-86%. נראה שהרבעון הנוכחי יהיה שונה מכל הבחינות, ובפרט בהכנסות ובהוצאות, אבל על כך נרחיב בעדכונים הבאים.
ההוצאות שלי עלו לסביבות ה-6,900 ש"ח לחודש אבל בזכות עלייה בשכר וכמה סכומים חד פעמיים שקיבלתי שיעור החיסכון שלי גדל ל-88%. אם לא יהיו הפתעות, ההכנסות השנה צפויות להיות נמוכות יותר ואיתן גם שיעור החיסכון (למרות שכנראה אקבל קידום והשכר יעלה עוד קצת...). מבחינת ההוצאות, עדיין רוב של כ-75% מתוכן הוא על שכירות וחשבונות (42%), טיפול בבע"ח (22%) ורכב (11%).

מצד שני, לאחרונה החלה תקופה די לחוצה בעבודה שמביאה אותי לעבוד לא מעט שעות נוספות, ואני חושש שאם המצב יימשך אני עלול להיפגע מזה ברמה המקצועית והאישית (שחיקה, ירידה במוטיבציה ובפרודוקטיביות, עייפות, אורח חיים פחות בריא ועוד).
בפן האישי, אני מרגיש שאני עומד במקום, ודי מזניח את עצמי בתחומים שאינם קשורים לעבודה כמו תחביבים, פעילות גופנית, חברים, זוגיות. זו כבר תקופה לא קצרה שאני תקוע במצב הזה ולא עושה הרבה כדי לשנות את זה (אולי אפילו להיפך, כשאני מרשה לעבודה לקחת חלק יותר ויותר מרכזי בחיים).
זה לקח לא מעט זמן אבל למדתי לשים את העבודה בפרופורציות הרבה יותר נכונות לי ולפנות יותר מקום לחיים האישיים. מה שאולי תרם לכך זו תחושה קלה של מיצוי שהתחילה אצלי לאחרונה וגורמת לי ליהנות קצת פחות מהעבודה, לעבוד פחות שעות ולהתייחס לעבודה פחות בתור מרכז החיים ויותר כאל מקור פרנסה.

בנושא הזה אין הרבה שינוי - אני משוטט מדי פעם ביד2 בחיפוש אחר דירות פוטנציאליות להשקעה/מגורים אבל בינתיים ממשיך להשקיע את כל הכסף הפנוי שלי במדדים... אני מניח שזה גם יישאר ככה אלא אם תיפול לידי איזה הזדמנות מדהימה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Maureen החזר מס לשכיר עמית מוטב מיסים 28
Y העברה לIB מאתר בנק מזרחי - לא נותנים למלא שם מוטב באנגלית? שוק ההון 10
I אישור מס ירושת מוטב לקופת ביטוח מנהלים הכוללת פיצויים מיסים 0
TheOneTech מינוי מוטב שלא יכול לבקר מדינה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
L מוטב למקרה פטירה בחשבון עו"ש או תחליף ללא סיכון צרכנות פיננסית 26
מ עסקים שמבקשים המחאה עם מוטב "פתוח" צרכנות פיננסית 52
צ איך לנהל תקציב ביתי כשהמשכורת נכנסת פתאום מאוחר צרכנות פיננסית 23
G תואר בגיל מאוחר במדעי המחשב (פתוחה) התפתחות אישית 43
TechInvest50 עדיף מאוחר מלעולם - יומן מסע של Late bloomer יומני מסע אישיים 4
R החזר מס רווח הון ששולם בעקבות הפסד הון בשלב מאוחר יותר מיסים 1
A לעולם לא מאוחר מדי יומני מסע אישיים 8
לאץ' תואר בגיל מאוחר התפתחות אישית 27
P משכנתא בשלב מאוחר נדל"ן 6
T יומנו של מתחיל מאוחר יומני מסע אישיים 23
T פסגות טרייד: המערכת נמצאת בתחזוקה יומית, נא לנסות להתחבר מאוחר יותר תודה. צרכנות פיננסית 7
R הסבה מקצועית בגיל מאוחר התפתחות אישית 5
M מתחיל בגיל מאוחר אבל רוצה להשתפר יומני מסע אישיים 11
לאץ' עדיף מאוחר מלעולם - יומנה של לאץ' יומני מסע אישיים 47
M כי אף פעם לא מאוחר מידי יומני מסע אישיים 39
Barbur מיסוי דיבידנדים מאוחר ב-IBKR מיסים 0
א עדיף מוקדם ממאוחר ועדיף מאוחר מלעולם לא יומני מסע אישיים 34

נושאים דומים

Back
למעלה