• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עסקים שמבקשים המחאה עם מוטב "פתוח"

מרק עוגיות

משתמש בכיר
דירוג
4,759
לא פעם קורה לי שעסק שאני משלמת לו בהמחאות למוטב בלבד מבקש ממני להשאיר את המוטב פתוח כי "הם צריכים לשים חותמת". אני לא אוהבת בכלל את הרעיון הזה, הרי זה הפוך מכל העקרון של "למוטב בלבד". אבל בתי העסק מתעקשים. האם יש דברים בגו? נראה לי שהחותמת היא בסך הכל תחליף לכתיבה ידנית של שם/מזהה העסק ואין סיבה בעולם שלא אוכל לכתוב את השם בעצמי בכתב יד.
אני חושבת שלפחות בחלק מהמקרים הם באמת חושבים שהם חייבים לשים חותמת, ולא מתכננים לכתוב משהו אחר בשם המוטב. אז מה העניין?

מכיר את הנושא.
יש עסקים שיש להם מערכת סליקה של המחאות והם מבקשים להשאיר את הסכום פתוח. מה שנעשה הוא שאת חותמת, כותבת תאריך, מוסיפה 'למוטב בלבד'.
העסק מעביר את השק במכונת הסליקה וזו מדפיסה את הסכום ואת שם המוטב. המטרה היא למנוע טעויות. הקופאי/ת מראה לך את השק לבחינה ויזואלית לאחר ההדפסה ורק לאחר שאת מאשרת זה נכנס לקופה.
שום תהליך אחר לא מקובל ולא מומלץ. אין להשאיר את הסכום או את שם המוטב פתוח. אם שם המוטב פתוח השק יכול להגיע לשוק האפור...

^ +1.
ראיתי יותר מידי תוכניות כולבוטק בשביל להבין שצ'קים באופן כללי מועדים לפורענות ועדיף אופציות תשלום אחרות. (היו גם מקרים של זיופי צ'קים, זיופי חתימות, זיוף של הסכום לתשלום, צ'קים ישנים שהבנק החליט לכבד, ועוד ועוד)
המינימום הנדרש הוא להגביל את סחירות הצ'ק באמצעות צ'ק למוטב בלבד ולא להשאיר את המוטב 'פתוח'.אני הייתי מעדיף כ. אשראי או העברה בנקאית ולפעמים אפילו מזומן על פני שימוש בצ'קים.

לא פעם קורה לי שעסק שאני משלמת לו בהמחאות למוטב בלבד מבקש ממני להשאיר את המוטב פתוח כי "הם צריכים לשים חותמת". אני לא אוהבת בכלל את הרעיון הזה, הרי זה הפוך מכל העקרון של "למוטב בלבד". אבל בתי העסק מתעקשים. האם יש דברים בגו? נראה לי שהחותמת היא בסך הכל תחליף לכתיבה ידנית של שם/מזהה העסק ואין סיבה בעולם שלא אוכל לכתוב את השם בעצמי בכתב יד.
אני חושבת שלפחות בחלק מהמקרים הם באמת חושבים שהם חייבים לשים חותמת, ולא מתכננים לכתוב משהו אחר בשם המוטב. אז מה העניין?
אם נותנים לך קבלות על הצ'קים ואת מתכוונת לשלם אותם, לא צפוי לך מפגש עם "שוק אפור"

האם יש לך אפשרות להיות נוכחת ב"החתמת" הצ'קים?
האם יש לך צ'קים שכבר נפרעו בחשבון? מה מופיע בצילום, השם של החברה?

האם יש לך צ'קים שכבר נפרעו בחשבון? מה מופיע בצילום, השם של החברה?
בדרך כלל זה בדיוק מה שקורה, הם מחתימים עם שם החברה. אבל אני לא רוצה לקחת את הסיכון שיום אחד יקרה משהו אחר. העניין הוא שהם מתעקשים שהלקוח לא ימלא בעצמו (וזה לא עסק אחד, יש די הרבה כאלה)

מעולם לא נתקלתי. אני גם דיי נמנע מצ'קים.

לא נתתי צ'ק לאף אחד חוץ ממשכיר הדירה כבר שנים מספר.

איזה עסק לא מקבל אשראי/ מזומן/ העברה?

לא הייתי נותן לאף אחד צ'ק שלא מילאתי במלואו בעצמי, ושהוא למוטב בלבד (ודורש הפקדה), וודאי שלא צ'ק עם סכום או מוטב פתוחים.

לא מזמן קראתי טוקבקים בכתבה שעסקה בצ'קים ובאחד הטוקבקים כתבו, שכדאי אחרי שם המוטב לשרטט קו עד סוף השורה כדי למנוע מצב שבו אחר כך יוסיפו שם שני ואז, אותו אדם (השם השני) יוכל לפרוע את הצ'ק במקום האדם שאת מייעדת אליו את הצ'ק. זה מה שאני עושה וזה לא מזיק (מקסימום לא מועיל).

כמו שכתבו מעלי, צריך מאוד להיזהר מהשוק האפור ובאמת עדיף אמצעי תשלום אחר.

לא מזמן קראתי טוקבקים בכתבה שעסקה בצ'קים ובאחד הטוקבקים כתבו, שכדאי אחרי שם המוטב לשרטט קו עד סוף השורה כדי למנוע מצב שבו אחר כך יוסיפו שם שני ואז, אותו אדם (השם השני) יוכל לפרוע את הצ'ק במקום האדם שאת מייעדת אליו את הצ'ק. זה מה שאני עושה וזה לא מזיק (מקסימום לא מועיל).

כמו שכתבו מעלי, צריך מאוד להיזהר מהשוק האפור ובאמת עדיף אמצעי תשלום אחר.
אם אתה מביא למישהו צ'ק, אתה מצפה שהוא יפדה אותו בתאריך מסויים.
אם בתאריך הזה (או ליתר ביטחון שבוע/שבועיים אחריו) הוא לא פדה אותו או שאתה רואה שמישהו אחר פדה אותו, אז אפשר לבטל את הצ'ק.
מזל שהבנק מספק תצלום של הצ'ק וככה אפשר לדעת אם נעשו בו שינויים.

^ +1.
ראיתי יותר מידי תוכניות כולבוטק בשביל להבין שצ'קים באופן כללי מועדים לפורענות ועדיף אופציות תשלום אחרות. (היו גם מקרים של זיופי צ'קים, זיופי חתימות, זיוף של הסכום לתשלום, צ'קים ישנים שהבנק החליט לכבד, ועוד ועוד)
המינימום הנדרש הוא להגביל את סחירות הצ'ק באמצעות צ'ק למוטב בלבד ולא להשאיר את המוטב 'פתוח'.אני הייתי מעדיף כ. אשראי או העברה בנקאית ולפעמים אפילו מזומן על פני שימוש בצ'קים.
מצד שני, תשלום בצ'ק מגן עליך במצבים שאתה משלם למישהו שלא מסכים להביא חשבונית.
אם הבחירה היא מזומן או צ'ק, אז צ'ק עדיף כי יש לך תיעוד שאדם X קיבל ממך סכום Y.

היה לי מקרה דומה,
ביקשתי שיבצעו את ההחתמה בשם העסק
כדי שאראה

באחת הכתבות על חוק איסור מזומן שנכנס לתוקף בינואר 2019 אמרו שצק הוא כמו מזומן ולכן אסור לתת צק מעל אחת עשרה אלף שקל ומכאן שאסור לתת צק פתוח.

איזה עסק לא מקבל אשראי/ מזומן/ העברה?
שאלה שגם אני שואל את עצמי, אבל התשובה היא בדרך כלל עסקים בעלי אופי ארגוני ישן שרגילים לפעול ככה (ויש די הרבה כאלו).
העניין הוא הנהלת חשבונות, לפעמים קורה שצ'קים שנכתבו בכתב יד בשם המוטב לא עוברים בבנק ואז הבנק צריך להתקשר לבעל העסק (ובעל העסק צריך לחפש את כותב הצ'ק ומתחיל סיפור חיפוש הכסף מחדש).
הרבה מבעלי העסקים מחזיקים מכונת החתמה על מנת לחסוך טעויות.

אני באופן אישי עובד עם אפליקציה של הבנק מבחינת החברה שלי.
מקבל צ'קים מהזכיינים שלי, הם כותבים את הצ'קים וההפקדה מתבצעת דרך אפליקציה בתאריך המיועד (פחות מעשר דקות וכל הצ'קים מופקדים לחשבון, בלי ריצות מיותרות לבנק).
זה די נוח מבחינת ניהול חשבונות, אבל זה דורש תקופת הסתגלות בהתחלה.

באחת הכתבות על חוק איסור מזומן שנכנס לתוקף בינואר 2019 אמרו שצק הוא כמו מזומן ולכן אסור לתת צק מעל אחת עשרה אלף שקל ומכאן שאסור לתת צק פתוח.
אין דבר כזה

אז אפשר לבטל את הצ'ק.
אי אפשר לבטל צ'ק. זאת פיקציה.

צ'ק הוא שטר לכל דבר. אתה יכול להורות לבנק לא לכבד אותו, אבל עדיין אפשר לגבות אותו דרך הוצל"פ.

יש פסיקות של בית המשפט שפוגעות בכוח של הצ'ק, אבל מבחינת דאורייתא זה עדיין המצב.

צ'ק הוא שטר לכל דבר. אתה יכול להורות לבנק לא לכבד אותו, אבל עדיין אפשר לגבות אותו דרך הוצל"פ.

אם הוא הופקד עם שינויים ואתה רואה את זה בתצלום בחשבון הבנק, האם החוק לא לטובתך?
האם במקרה כזה לא ניתן לבטל את הצ'ק?

אם הבחירה היא מזומן או צ'ק, אז צ'ק עדיף כי יש לך תיעוד שאדם X קיבל ממך סכום Y.

זה עובד רק אם אתה רושם את שם המוטב. אם הוא מעביר את השיק למישהו אחר, אז יש לך תיעוד שמישהו קיבל ממך סכום Y.

אם נתת שיק בלי שם המוטב, זה נכון. אם רשמת את שם המוטב וציינת למוטב בלבד, תוכל לבטל את השיק אם לא קיבלת את התמורה (למשל, אם הזמנת רהיטים והם לא סופקו כי החנות פשטה את הרגל). בדיוק מהסיבה הזו, כשחנות מתעקשת שתשאיר את השם פתוח ולא מוכנה להחתים מולך, אתה צריך לחשוב - האם היא עומדת לפני פשיטת רגל, ורוצה למסור את השיק לשוק האפור?

באופן כללי, ההגנות על שיק (והאיסור לבטל אותו) נובעות מכך שמותר להעביר אותו הלאה כתשלום לצד שלישי, שלא אמור להיפגע מסכסוך בין רושם השיק למי שקיבל אותו ראשון. לכן אם השיק למוטב בלבד עם שם, זה הופך אותו למוגבל ליחסים בין נותן השיק ומי שרשום בו, ולכן במקרה של אי-אספקה אפשר לבטל אותו.

תלוי אלו שינויים. למשל אם רשום מוטב אחד בכתב יד אחד, ואחריו "או לפלוני אלמוני" בכתב יד אחר, כנראה אתה יכול. אם הוא סתם הפקיד מאוחר יותר, ודאי שאתה לא יכול. אם נתת אותו ריק, וציפית שיהיה רשום מוטב אחד, ונרשם מוטב אחר - זה סתם תמימות מצדך. שיק שניתן בלי שם מוגן על ידי החוק כי אפשר להעביר אותו הלאה לכל אחד.

אין דבר כזה
ראו סעיף 4 בחוק לצמצום השימוש במזומן כאן: https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/501_805.htm
אסור לתת צק פתוח (בלי שם של המוטב) מעל 5000 לאדם פרטי, או בכל סכום לעוסק. מותר להעביר שיק שלא רשום עליו למוטב בלבד, רק אם רושמים מאחורה שמסבים אותו למקבל עם שם ות.ז. של המסב.

אם נתת שיק בלי שם המוטב, זה נכון. אם רשמת את שם המוטב וציינת למוטב בלבד, תוכל לבטל את השיק אם לא קיבלת את התמורה (למשל, אם הזמנת רהיטים והם לא סופקו כי החנות פשטה את הרגל). בדיוק מהסיבה הזו, כשחנות מתעקשת שתשאיר את השם פתוח ולא מוכנה להחתים מולך, אתה צריך לחשוב - האם היא עומדת לפני פשיטת רגל, ורוצה למסור את השיק לשוק האפור?

באופן כללי, ההגנות על שיק (והאיסור לבטל אותו) נובעות מכך שמותר להעביר אותו הלאה כתשלום לצד שלישי, שלא אמור להיפגע מסכסוך בין רושם השיק למי שקיבל אותו ראשון. לכן אם השיק למוטב בלבד עם שם, זה הופך אותו למוגבל ליחסים בין נותן השיק ומי שרשום בו, ולכן במקרה של אי-אספקה אפשר לבטל אותו.
לא קשור לשם המוטב. קשור אולי לצ'ק "למוטב בלבד". וגם זה תלוי בפרשנות של הפסיקה.
במקרה כזה תצטרך להגיש תלונה על הונאה וכד

אם הוא כבר הופקד ונפדה איך תבטל אותו?!....

אגב מותר לבטל שיק, אסור להתחמק מתשלום חובות (שזה נכון באותה מידה גם לגבי הכחשת חיוב באשראי) הבעיה עם שיק סחיר שהוא יכול לעבור הלאה בניגוד לאשראי.
כשמדברים כאן על ביטול שיק בדרך כלל הכוונה להימנע מתשלום, אבל יש כמובן יוצאי דופן, שיק שנגנב (ודיווחת עליו למשטרה) וכד'
אאל"ט גם במקרה בו מישהו הונה אותך וקיבל ממך שיק למוטב בלבד, תוכל לבטל את השיק בד בבד עם הגשת תלונה במשטרה,
הוצל"פ לא גובים אוטומטית כל חוב, זה מתחיל עם התראה + עיקול, בזמן הזה אפשר לערער, ואם תצרף אישור משטרה על הגשת תלונה הם ישהו את תהליך הגביה (אבל כנראה ישאירו את העיקול).

סתם סיוט.. למה אתם בכלל מתעסקים עם צ'קים??
היחידים שנתתי פתוחים אי פעם זה לבעלי דירה, וגם שם עשו לי פעם פאדיחה והייתי צריך לבטל את כל הצקים שלי כי העו"ד איבד 3 צ'קים פתוחים.
מאז אני לא נותן פתוחים בכלל לאף אחד רק עם סכום ורק לבעלי דירה.
אפילו בחתונות אני מושך מזומן לפני. פשוט מיותר.

אם הוא כבר הופקד ונפדה איך תבטל אותו?!....
זה נכנס באמת רק אחרי 3 ימים עד כמה שידוע לי.

סתם סיוט.. למה אתם בכלל מתעסקים עם צ'קים??
היחידים שנתתי פתוחים אי פעם זה לבעלי דירה, וגם שם עשו לי פעם פאדיחה והייתי צריך לבטל את כל הצקים שלי כי העו"ד איבד 3 צ'קים פתוחים.
מאז אני לא נותן פתוחים בכלל לאף אחד רק עם סכום ורק לבעלי דירה.
אפילו בחתונות אני מושך מזומן לפני. פשוט מיותר.
צ'ק זה מוצר שיכול להיות שימושי מדי פעם.

לפעמים צ'קים מאפשרים לעקוף מנגנוני בירוקרטיה של הבנק.
למשל אני זוכר שפעם היתה לי מגבלה של 6000 ש"ח על העברות למוטב מזדמן.
רציתי לעשות העברה מאוד גדולה אבל בלי להתחכך עם פקידים.
אז השתמשתי בצ'ק וזה עבד.

דוגמה שניה היא תשלום לאישיות מפוקפקת.
אם אתה משלם בצ'ק אז יש לך הוכחה ששילמת.
אם אתה משלם במזומן, אז אין הוכחה כי האיש לא נותן קבלות.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
B יום עסקים בבנק צרכנות פיננסית 0
B סטודנט בן 28 למנהל עסקים ומדעי המחשב ומאוד מבולבל. התפתחות אישית 3
הסולידית לבקשת הקהל: תת פורום חדש בנושא יזמות, עסקים (קטנים וגדולים) והגדלת הכנסות יזמות והגדלת הכנסות 3
C מקור לראות דוחות כספיים של עסקים קטנים? אוף טופיק 2
N פסיכולוגיה ומנהל עסקים התפתחות אישית 2
Bonfire רעיון לפורום חדש: חומר הלימוד בכלכלה/חשבונאות/מנהל עסקים אוף טופיק 13
A נתונים מטורפים של הצלחת עסקים בארהב לעומת ישראל אוף טופיק 14
Z שאלה לגבי מיסוי עסקים בחו"ל שמקורם בארץ מיסים 16
D רוצה ללמוד על עסקים התפתחות אישית 2
A תואר במנהל עסקים התפתחות אישית 2
N מנהל עסקים כלכלה עם התמחות במערכות מידע התפתחות אישית 18
N Mba במנהל עסקים בארהב אוף טופיק 5
י התייעצות לגבי תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטה הפתוחה פוסטים מאיכות נמוכה 1
F מנהל עסקים עם התמחות בשיווק ברייכמן (הבינתחומי) התפתחות אישית 33
S ב-IB מופיע לי שצריכים לעבור 44 ימי עסקים לפני שמושכים לחשבון אחר פוסטים מאיכות נמוכה 1
J מהרהר בבחירת התואר הנכון כלכלת סביבה/כלכלה מנהל עסקים התפתחות אישית 2
ס אשמח לשמוע דעות לגבי תואר שני במנהל עסקים התפתחות אישית 0
ב התייעצות לגבי תואר שני במנהל עסקים (MBA) אוף טופיק 9
O לימודי מנהל עסקים/ ניהול תיקים התפתחות אישית 0
U יזמים ובעלי עסקים - איך התחלתם ? אוף טופיק 27
L יזמים או בעלי עסקים, אילו תכונות וכישורים צריך וכדאי לשפר? התפתחות אישית 34
U תואר שלישי בכלכלה או מנהל עסקים ? אוף טופיק 2
N תואר במנהל עסקים וכלכלה התפתחות אישית 37
stass תואר שני במנהל עסקים MBA, אונליין - הדרך הזולה והיעילה ביותר התפתחות אישית 9
G תואר ראשון במנהל עסקים, איך המכללות? התפתחות אישית 1
J תועלת מתואר שני במנהל עסקים התפתחות אישית 42
sogi מדוע עסקי קריפטו בונים עסקים טובים יותר? אוף טופיק 11
Zach Moshe למה העברת סוויפט לוקחת עוד 2 ימי עסקים *אחרי* שהכסף הגיע לבנק בארץ? צרכנות פיננסית 8
ה המחאה או הפקדה צרכנות פיננסית 2
L המחאה למוטב בלבד, כאשר למוטב אין חשבון בנק, ניתן לפדותה? צרכנות פיננסית 4
לא חשוב שמות "חתרנות" - המחולל הסמוי מאחורי הפנטזיות הדינדיבידואליות כמו עצמאות כלכלית/המחאה החברתית? אוף טופיק 16
זאב המחאה החברתית כנראה שוב חוזרת, האם זה ישפיע על קהילת הסולידים ? אוף טופיק 97

נושאים דומים

Back
למעלה