• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כי אף פעם לא מאוחר מידי

• פותח הנושא Mars1
  • פורסם בתאריך

Mars1

משתמש רגיל
דירוג
181
בכל הקשור לכסף ולשוק ההון בפרט, אני מומחה קטן מאוד וחששן לא קטן בכלל. החשש להפסיד כסף גובר על החשש להפסיד הזדמנות. עד לא מזמן, השקעה בבורסה היתה מבחינתי כמו לשים את הכסף על קרן הצבי עם סיכוי כמעט ודאי להפסיד, the house always win אמרו לי. לאחר הצצה חפוזה באתר, נחשפתי לדבר שנקרא השקעה פסיבית במדדים, ובקריאה מעמיקה יותר נוכחתי לדעת שהסיכון עדיין קיים, אך בתכנון נכון הוא נמוך משמעותית מסיבוב ברולטת המניות הכל כך ידועה לשמצה (שורותיו של שלום חנוך לנצח יהדהדו באוזני כתמרור אזהרה תמידי:"הבורסה נפלה, אנשים קופצים מהגג).
אז לאחר הקדמה קצרה, ועדיין מלווה בחשש (אשרי האדם מפחד תמיד מאלוהי המדדים), אני מוכן לטבילת האש הראשונה בשוק ההון.
מעט פרטים על עצמי שחשבתי שיהיו רלוונטים:
בן 41, חי בזוגיות +1 (חשבונות נפרדים, חשבון הוצאות משותף).
מרוויח 7000 ש"ח בחודש, חוסך כ-2000.
עובד 6 שנים אחרונות בעבודה מסודרת שכוללת קרן השתלמות של (פסגות) וקרן פנסיה (מנורה).
הון עצמי של 220 אלף ש"ח שנחסך במשך השנים בעו"ש בבנק.
מטרה: אני מטבעי אדם ריאלי, כך שאני לא משלה את עצמי עם מונחים כמו "פרישה מוקדמת", קצת איחרתי את הרכבת בשביל זה. האמת היא שאני לא יודע ממש למה לצפות, אני מניח שכל עוד לא אפסיד, כל שקל שארוויח זה בונוס.
הסכום שאותו אני שוקל להקציב לתיק נע בין 210 אלף למאה אלף. דבר שלא מובן לי: ראיתי שאנשים בנוסף לפלח המזומן בתיק, מחזיקים קרן לשעת חירום או קרן ביטחון. האם פלח המזומן, במידה והוא מוחזק נאמר בפק"מ בבנק שניתן לשחרר בהתראה קצרה, אינו נחשב כקרן ביטחון?
כך או כך, פה אני עדיין מתלבט. מצד אחד, אני כבר מבין (בוקר טוב אליהו) שכסף ששוכב בעו"ש מאבד מערכו, מצד שני להוציא את רוב רובו של ההון שלי מהעו"ש עדיין מעט מלחיץ. אני מניח שההחלטה הנכונה היא איפשהו באמצע, נאמר לבנות תיק של 150 אלף ₪ ואת היתרה לשמור בעו"ש. האיזון בתיק יעשה אחת לשנה או אם יהיה ממש צורך (אתייעץ בבוא הזמן) אחת לחצי שנה ע"י הזרמת כסף חדש מהעו"ש.
לגבי בניית תיק ההשקעות, אני מניח שאני נופל להגדרה של משקיע הגנתי.
אם בתחילה חשבתי להקצות לפלח המנייתי 59% (100-41), ככל שקראתי יותר חומר האחוזים ירדו. תחילה ל50%, וכעת אני מתלבט בין 33% לבין 25%.
האפשרות הראשונה היא הקצאת נכסים של שליש מניות, שליש אג"ח, שליש מזומן.
האפשרות השניה היא הקצאת נכסים של 25%מניות, 45% אג"ח, 30% מזומן.
האפשרות השלישית היא הארי בראון.
אז זהו, נשאר לי לקבוע איזה סכום אני מקצה לתיק ואת הקצאת הנכסים עצמם, בידיעה שזו ההחלטה החשובה ביותר שאקבל. לכשאגיע לידי החלטה, אעבור לבחירת המדדים.
אשמח לשמוע כל מידע שאתם חושבים שיוכל להועיל, המון תודה מראש, בהצלחה לי.

כל הכבוד.
אני מניח שרוב השאלות שלך כבר נשאלו בעבר בפורום, גם לגבי מזומן וגם לגבי קרן חירום, כמה ולמה. ממליץ להקצות זמן ולקרוא כמה שניתן.

האפשרות הראשונה היא הקצאת נכסים של שליש מניות, שליש אג"ח, שליש מזומן.
האפשרות השניה היא הקצאת נכסים של 25%מניות, 45% אג"ח, 30% מזומן.
לדעתי, אין הבדל כל כך בין שתי התיקים הללו.

האפשרות השלישית היא הארי בראון.
לדעתי בראייה קדימה תיק הארי בראון הוא בעל אי ודאות גדולה מדי.

מילה ברשותך על סיכון. אני חושב שזה יפה שאתה מודע למגבלות שלך ופועל לצמצם את ההשפעה שלהן.
אבל... וזה אבל גדול... צריך להכיר גם את הסיכון של תיק דליל מדי במניות, וזה שהכסף לא יצמח מהר כמו שציפית או שישחק בגלל אינפלציה.
יעזור אולי אם תקבע לעצמך יעד (סכום ותאריך) ותראה אם בהנחות סבירות של תשואה איזה תיק מביא אותך לזה.
אם תראה שלא (אני לא אומר שלא, רק אם תגלה שלא) אז זה לא בהכרח אומר שאתה חייב להגדיל מניות. אתה יכול לדחות את התאריך, אתה יכול להגדיל את המניות, ואתה יכול להחליט להתחיל לחלטר כדי להגדיל הכנסות והפקדות (שזה תמיד פעולה רצויה).
בקיצור, לכל החלטה יש trade-off אתה רק צריך להחליט איזה אחד מהם אתה מוכן לקבל.

לדעתי בראייה קדימה תיק הארי בראון הוא בעל אי ודאות גדולה מדי
כיצד תיק בעל 4 נכסים כהארי בראון, הוא בעל אי ודאות גדולה מאשר תיק 50:50 נניח? למיטב הבנתי דווקא תיק כהארי בראון בנוי על מנת להתמודד עם אי הוודאות.

כיצד תיק בעל 4 נכסים כהארי בראון, הוא בעל אי ודאות גדולה מאשר תיק 50:50 נניח? למיטב הבנתי דווקא תיק כהארי בראון בנוי על מנת להתמודד עם אי הוודאות.
בעיקר כי ההנחות שהביאו ליצירתו, כבר מתקיימות בקושי עד לא מתקיימות.

היי. בוקר טוב. בהצלחה.
תחשוב איזה סכום לא תצטרך בשנים הקרובות. (על סמך שידוע לך כעת, אי אפשר להערך לכל התרחישים).
תחליט על הקצאה שאתה שלם איתה ושאתה לא מתכוון לזוז ממנה ימינה או שמאלה.
קח בחשבון שאם תבחר הקצאה אגרסיבית, יחסית אליך - והשוק ירד, כנראה תחשוב שטעית (לא טעית). ושאם תבחר הקצאה דפנסיבית והשוק יעלה, גם כן תחשוב שטעית (לא טעית). אלו הם עיוותים תפיסתיים. תחשוב טוב טוב. תחליט, ושלח לחמך.

אני מניח שכל עוד לא אפסיד, כל שקל שארוויח זה בונוס.
בטווח הקצר-בינוני, יש סיכויים בכלל לא קטנים שתפסיד.

מצד אחד, אני כבר מבין (בוקר טוב אליהו) שכסף ששוכב בעו"ש מאבד מערכו
בשנים האחרונות כמעט שאין אינפלציה בארץ.

חסר לי ניסוח של מטרת ההשקעה וטווח ההשקעה. בלי זה קשה להתייחס לסיכון בכניסה לשוק כשהוא בועתי ובתנודתיות גדולה.

למרות שאני מייחל לעצמי להגיע לגיל שלך ולא להתפתות להשקיע בשוק ההון ולמצוא אלטרנטיבות אחרות, בכל זאת רואה לנכון להסב את תשומת ליבך:

האמת היא שאני לא יודע ממש למה לצפות, אני מניח שכל עוד לא אפסיד, כל שקל שארוויח זה בונוס.

אם אינך יודע מהו היעד אז איך בדיוק תדע כמה להקצות? כיצד תדע מתי לצאת מהמשחק ולקחת את הכסף? כיצד תבנה לעצמך חוזה אודיסאוס וכדומה?

אם הבנתי את משנתה של הסולידית נכון ואת רוח הדברים שעולים כאן בפורום, הגדרת היעד מראש היא קריטית במשחק הזה.

שיהיה המון בהצלחה :)

קח בחשבון שאם תבחר הקצאה אגרסיבית, יחסית אליך - והשוק ירד, כנראה תחשוב שטעית (לא טעית). ושאם תבחר הקצאה דפנסיבית והשוק יעלה, גם כן תחשוב שטעית (לא טעית)
אלו נקודות מעולות, אבל נראה לי שדווקא הצד השני של המטבע יכול להוביל למצב יותר גרוע.
אם בחרת הקצאה אגרסיבית ואתה באופוריה כי מה לעשות השוק עולה ב-77% מהזמן, אז הסיכוי שהוא יעלה מייד אחרי שהכנסת את הכסף הוא גבוה, אתה עלול לחשוב שזו הקצאה שמתאימה לך, ולהיחבט קשות בנפילה שתגיע.

כיצד תיק בעל 4 נכסים כהארי בראון, הוא בעל אי ודאות גדולה מאשר תיק 50:50 נניח?
הוא נסמך על 4 דברים שצריכים לעבוד במקום רק על 2.
זה תיק שאמור לשרוד כל מיני דברים, אבל קשה לו להרוויח הרבה.

אתה מדבר פה להבנתי על תפישה של (לפחות) ארבעה פלחים: 1. מניות. 2. אג״ח. 3. מזומן ״בתוך התיק״. 4. עו״ש ״מחוץ לתיק״. (5. פק״מ קצר?)
ראשית כמובן שאין שום הבדל בין 3 ל4: מזומן בתוך התיק זהה בדיוק לעו״ש מחוץ לתיק.
צריך גם לשים לב שברמת הריביות כיום בארץ גם אג״ח כללי ופק״מ קצר זהים כמעט לחלוטין למזומן, מכיוון שריבית הפקדונות והתשואה הצפויות על האג״חים עומדים על שברי אחוזים לשנה (וכוללים גם סיכון משמעותי של העלאת ריבית).
אז לדעתי בשלב הראשוני אתה רק צריך להחליט איזה אחוז מההון הכולל שלך (220 אלף לפחות, אבל אולי כדאי לכלול גם את הפנסיה וההשתלמות?) אתה רוצה להקצות למניות. חבל לדעתי בשלב הזה להתפלסף יותר מדיי על החלוקה הפנימית של כל מה שלא מניות.

בהצלחה!

חבל לדעתי בשלב הזה להתפלסף יותר מדיי על החלוקה הפנימית של כל מה שלא מניות.
מסכים בהחלט.
אני הייתי מתעלם בכלל מהחיה ששמה "אגח" וחושב במונחים של מניות ומזומן.
לא כי אג"ח הוא כלי לא חשוב אלא בגלל שכיום הוא פחות רלוונטי ובעיקר כי לטעמי הוא מורכב יותר מאשר מניות.
רק אחרי הקצאת מניות/מזומן הייתי מתפנה ללמוד מה זה אג"ח, מה הסיכונים בו ולמה זה טוב...

ראשית כל, תודה לכל המגיבים.
אנסה לענות על שתי שאלות חשובות שהועלו כאן: מטרת ההשקעה וטווח ההשקעה.
כאמור, פרישה מוקדמת אינה על הפרק, אין לי שאיפה כזו, אני אדם עם 2 רגליים על הקרקע. לכן אין לי איזשהו תאריך יעד שבו אני מתכוון למכור את התיק או להתחיל למשוך ממנו "משכורות".
מבחינת הוצאות גדולות צפויות, כרגע אנחנו ללא רכב. חיים בישוב קטן, יש הסעות למקום העבודה, הגן קרוב, תחבורה ציבורית ובמידת הצורך שוכרים רכב. התנאי שלי לבת-זוגי: תוציאי רישיון - נקנה רכב. אני מניח שזה יקח קצת זמן. גם אם זה יקרה השנה, זה ידרוש ממני מקסימום 50 אלף₪ (רכב עד 100 אלף₪), כך שגם אם אחליט על תיק של 150אלף₪, ההוצאה על הרכב נכנסת יפה בתקציב: ישאר עוד 20 אלף₪ בעו"ש + חיסכון של כ2000 ₪ בחודש.
הוצאה גדולה נוספת שיכולה להיות על הפרק בעוד כעשר שנים היא דירה. יש לנו משכנתא לעוד 25 שנה של 2100 ₪ בחודש, ייתכן ונרצה לעבור לישוב אחר בו מחירי הדירות זהים לישובנו הנוכחי (דירות 4 חדרים כיום ב800 אלף₪). אגב, התוכנית המקורית שלי, לפני החשיפה "לסולידית", היתה לקחת משכנתא (הדירה הנוכחית היא של זוגתי), לקנות דירה ולהשכיר.
על כל פנים, אני יכול להתחייב (עד כמה שהמציאות תרשה לי) להשקעה של עשר שנים לפחות, מבלי למכור את התיק.
אז מה יש לנו כאן?
טווח השקעה - 10 שנים לפחות (אופטימלי).
מטרה - מעט קשה לי להגדיר, אבל אולי יהיה נכון לומר תמיכה במשפחה, יצירת עתיד נוח יותר מבחינה כלכלית.
כעת אחזור ברשותכם להקצאת הנכסים. במידה והבנתי נכון, אין יותר מידי משמעות לחלוקה בין אג"ח ומזומן, שכן ההבדלים בינהם (כיום) הם די מינוריים. זה מעט עירער אותי, שכן על פי הבלוג לאגח יש מקום מרכזי בבניית תיקי השקעות.
גם פיזור הכסף על פני 4 נכסים (הארי בראון) שהתפרש אצלי כ-"ללכת על בטוח", התברר כאן כפחות רלוונטי ל2018.
על כל פנים, כרגע הקצאת הנכסים שעומדת לנגד עיניי:
תיק של 150 אלף₪
מניות/אג"ח/מזומן בחלוקה שווה.
+ קרן השתלמות של פסגות במסלול כללי 35% מניות לאחר 6 שנים על סך 50 אלף₪.
אשמח לכל תגובה שתמצאו לנכון לומר, תודה.

טווח השקעה - 10 שנים לפחות (אופטימלי).
תיק של 150 אלף₪
מניות/אג"ח/מזומן בחלוקה שווה.
השאלה העיקרית היא אם אתה מעוניין יותר להגדיל את הסכום שעומד ברשותך (מבחינת תשואה) או יותר לשמור על ערכו.
לפי מה שאתה כותב כאן, הגדלת הסכום בתיק ההשקעות תיעשה בעיקר ע"י המשך הזרמת הכסף אליו (2000 ש"ח בחודש) וזה כמובן לגיטימי ביותר.
רק תזכור 2 דברים. מזומן- אינו מגדיל/מקטין את התשואה אלא ברמת אינפלציה/דיפלציה בלבד כך שבוודאות 33% מהתיק המתוכנן הוא רק לשמירת ערך.
אג"ח- כמו שאמרו מעליי, כלי מורכב מאד ולא פשוט להבנה. כמו כן יש הבדל בין קניית אג"ח ישיר שהריבית בו ידועה לבין קניית קרן מחקה מדד אג"ח.
אני, למשל, לא השקעתי באג"ח בגלל המורכבות הזאת.

השאלה העיקרית היא אם אתה מעוניין יותר להגדיל את הסכום שעומד ברשותך (מבחינת תשואה) או יותר לשמור על ערכו
אני מרגיש קצת לא נעים, בכל זאת אנחנו בפורום שעוסק בהשקעות ובשאיפה לפרישה מוקדמת, ואני בסה"כ מעוניין בתשואה צנועה, אבל בעיקר לא להפסיד. אני חושב שבמידה והייתי לבד, הייתי פחות חושש להסתכן, אבל המחשבה לעמוד מול זוגתי והילדה ולהגיד שהפסדתי חצי מחסכונותי בבורסה (בזמן שאני מטיף להן יומם וליל על צרכנות נבונה), יהיה לי קשה מאוד. עם סיכון סכום של 50 אלף₪ שמהווה כיום 22% מההון שלי (להוציא את קרן ההשתלמות) אני אוכל לחיות.
אני, למשל, לא השקעתי באג"ח בגלל המורכבות הזאת.
כלומר לחשוב על חלוקת ההון בין 2 נכסים: מניות ומזומן?

אבל בעיקר לא להפסיד
אין הבטחה כזאת לא משנה באיזה נכס תחזיק
להגיד שהפסדתי חצי מחסכונותי בבורסה
יופי, עכשיו אתה יודע מה הגבול
אז כמה אתה באמת מוכן להפסיד? המספר יכווין אותך לכמות המניות בהקצאה
לגבי אג"ח או מזומן, אם תפריד לרגע את המזומן ותחשוב עליו כקרן חירום, למה אתה צריך מזומן חוץ מזה? לא ראיתי צורך בנזילות מיידית כזאת במה שכתבת
תוכל לנסות לסחוט תשואה מסוג של אג"ח ממשלתי או אפילו פקדון בנקאי, יש לך שנים רבות כפי שכתבת לא "לגעת" בכסף

זאת כמובן לא המלצה, אין לי מושג על מה אני מדבר

אני מרגיש קצת לא נעים, בכל זאת אנחנו בפורום שעוסק בהשקעות ובשאיפה לפרישה מוקדמת, ואני בסה"כ מעוניין בתשואה צנועה, אבל בעיקר לא להפסיד. אני חושב שבמידה והייתי לבד, הייתי פחות חושש להסתכן, אבל המחשבה לעמוד מול זוגתי והילדה ולהגיד שהפסדתי חצי מחסכונותי בבורסה (בזמן שאני מטיף להן יומם וליל על צרכנות נבונה), יהיה לי קשה מאוד.

קודם כל, אני חושב שכדאי לדבר איתם ולשתף אותם בהחלטה לפני שתשקיע ולא אחרי (לפחות את בת זוגך. הילדה אני מניח לא בגיל שזה אומר לה משהו?). כשאתה משקיע אתה מסכן את הכסף, והתוצאות ישפיעו גם עליהן - גם אם כביכול הכסף בחשבון על שמך בלבד.
דבר שני, אם אתה לא מסוגל לקחת בחשבון הפסדים, האם יש טעם להשקיע במניות בכלל? אם תשקיע 25% במניות, ואם תהיה ירידה של 30-40% לכמה חודשים, אתה מאמין שתהיה לך משמעת עצמית לא למכור את ההשקעה? אם התשובה איננה "חד משמעית כן", אז סתם תפסיד כסף. השוק ייפול מתישהו, והרעיון הוא להרוויח בסוף למרות הנפילות - לא להמנע מהן.

כל מה שאני כותב הוא תיאורטי בלבד - אין כאן המלצה אמיתית במה כן או לא להשקיע.

אז כמה אתה באמת מוכן להפסיד? המספר יכווין אותך לכמות המניות בהקצאה
דבר שני, אם אתה לא מסוגל לקחת בחשבון הפסדים, האם יש טעם להשקיע במניות בכלל?
עם סיכון סכום של 50 אלף₪ שמהווה כיום 22% מההון שלי (להוציא את קרן ההשתלמות) אני אוכל לחיות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N תשואה לפדיון אף פעם לא נכונה שוק ההון 54
D העולם דוהר בקצב מפחיד ל AGI, למה אף אחד לא מדבר על זה בישראל? אוף טופיק 64
N IRA עם קרן קטנה. אף חברה לא מוכנה לפתוח לי חשבון.. פוסטים מאיכות נמוכה 13
B אף פעם לא הייתי מיליונר, אבל הייתי שמח לעשות תכנוני מס מורכבים. מיסים 6
נ אלדורדו Eldorado, המרדף אחרי הגביע הקדוש, או איך לא להפסיד אף פעם בבורסה - שאלה על פסיכולוגיה של משקיעים. אוף טופיק 9
R קרנות איריות | האם קיים ניתוח שבוחן האם קיים יתרון במיסוי ריאלי על אף דמי ניהול גבוהים יותר? שוק ההון 9
ג יכול להיות שזה אף פעם לא משתלם לעבור בין קרנות? שוק ההון 12
M מה אם אף אחד לא ירצה לקנות את המניות שלי לקראת פרישה? שוק ההון 19
breezblock אף אחד עוד לא שם לינק לכתבה במאקו? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
pyrocks לקחת בחינם על אף היכולת לקנות? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 32
צ איך לנהל תקציב ביתי כשהמשכורת נכנסת פתאום מאוחר צרכנות פיננסית 23
G תואר בגיל מאוחר במדעי המחשב (פתוחה) התפתחות אישית 41
TechInvest50 עדיף מאוחר מלעולם - יומן מסע של Late bloomer יומני מסע אישיים 4
R החזר מס רווח הון ששולם בעקבות הפסד הון בשלב מאוחר יותר מיסים 1
A לעולם לא מאוחר מדי יומני מסע אישיים 8
לאץ' תואר בגיל מאוחר התפתחות אישית 27
P משכנתא בשלב מאוחר נדל"ן 6
C מוטב מאוחר מלעולם לא יומני מסע אישיים 48
T יומנו של מתחיל מאוחר יומני מסע אישיים 23
T פסגות טרייד: המערכת נמצאת בתחזוקה יומית, נא לנסות להתחבר מאוחר יותר תודה. צרכנות פיננסית 7
R הסבה מקצועית בגיל מאוחר התפתחות אישית 5
M מתחיל בגיל מאוחר אבל רוצה להשתפר יומני מסע אישיים 11
לאץ' עדיף מאוחר מלעולם - יומנה של לאץ' יומני מסע אישיים 47
Barbur מיסוי דיבידנדים מאוחר ב-IBKR מיסים 0
א עדיף מוקדם ממאוחר ועדיף מאוחר מלעולם לא יומני מסע אישיים 34
S עבודה צדדית מידי פעם - מס/תיאום מס/ אישור מעסיק ? מיסים 1
M איך לא למכור דירה בזול מידי בשוק עולה נדל"ן 15
G תמהיל משכנתא, יותר מידי קל"צ? נדל"ן 5
c881 מידי פעם עולה שאלה לגבי לרכוש דירה עם בני משפחה פוסטים מאיכות נמוכה 22
ל להתחיל בגדול - מידי? שוק ההון 16
ג התייעצות, מניה שעלתה יותר מידי שוק ההון 62
hommie כללית מושלם / פלטינום - יקר מידי? צרכנות פיננסית 14