• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חוזה שכירות לטווח ארוך

הנקודה היא שזה עניין פרטי שלי, וכל עוד אני מעמיד בטחונות מתאימים, זה לא עניינו של בעל הבית כמה אני מרוויח.
בטחונות "מתאימים" ללא הצגת תלוש עלולים להיות גבוהים יותר.
לחילופין, איך בעל בית יגיב אם אני אשאל אותו אם הוא יכול להראות לי אישור שהמרפסת סגורה כחוק, או שהפרגולה בגג חוקית? או שהחניה באמת שלו בטאבו? או אם הוא שילם מיסים ומוכן לתת לי חשבונית על השכ"ד?
מה יתן לך לקבל את כל האישורים האלו?
שכד לא נדרש בחשבוניות, יש חוזה...

בטחונות "מתאימים" ללא הצגת תלוש עלולים להיות גבוהים יותר.

מה יתן לך לקבל את כל האישורים האלו?
שכד לא נדרש בחשבוניות, יש חוזה...
כמו שבעל הבית רוצה לראות שאני מרוויח מספיק כסף, אני לא רוצה לריב עם השכנים על החניה, ורוצה להיות בטוח שהחניה אכן שלו בטאבו.
כמו שבעל הבית רוצה להיות בטוח שאני מרוויח מספיק כסף, אני רוצה להיות בטוח שהפרגולה בגג או במרפסת חוקית, לא רוצה שההנאה שלי מהדירה תינזק עם יבוא פקח ויגיד שצריך להוריד אותה.
כמו שבעל הבית רוצה לבדוק את השכר שלי, אני רוצה לבדוק שיש לו שירות שיתקן תקלות שבר בדירה תוך 24 שעות.
כמו שבעל הדירה רוצה להיות בטוח שאני מרוויח מספיק כסף, אני רוצה להיות בטוח שהוא שילם מיסים על הדירה, כי זו חובתו האזרחית.
...
הנקודה היא לא שאני באמת צריך את זה, הנקודה היא שדרישה לתלושי שכר היא פגיעה בפרטיותי וחוצפה בעיניי. אם אתה בעל דירה, אתה תראה לי אישור טאבו לחניה? או שתעבור הלאה לשוכר הבא?
אנחנו צריכים לעשות עסקה כשווים, בעל הבית מציע לי שירות, שאני משלם תמורתו, דרישות מוגזמות הן לא במקום.

כמו שבעל הבית רוצה לראות שאני מרוויח מספיק כסף, אני לא רוצה לריב עם השכנים על החניה, ורוצה להיות בטוח שהחניה אכן שלו בטאבו.
כמו שבעל הבית רוצה להיות בטוח שאני מרוויח מספיק כסף, אני רוצה להיות בטוח שהפרגולה בגג או במרפסת חוקית, לא רוצה שההנאה שלי מהדירה תינזק עם יבוא פקח ויגיד שצריך להוריד אותה.
כמו שבעל הבית רוצה לבדוק את השכר שלי, אני רוצה לבדוק שיש לו שירות שיתקן תקלות שבר בדירה תוך 24 שעות.
כמו שבעל הדירה רוצה להיות בטוח שאני מרוויח מספיק כסף, אני רוצה להיות בטוח שהוא שילם מיסים על הדירה, כי זו חובתו האזרחית.
קיצר, אתה רוצה להיות שוכר נודניק.
...
הנקודה היא לא שאני באמת צריך את זה, הנקודה היא שדרישה לתלושי שכר היא פגיעה בפרטיותי וחוצפה בעיניי. אם אתה בעל דירה, אתה תראה לי אישור טאבו לחניה? או שתעבור הלאה לשוכר הבא?
ברור שלשוכר הבא, כי אין שום היגיון בדרישות שלך. בעל דירה לא מבקש תלוש שכר בשביל לבדוק שאתה משלם מיסים כחוק, אלא לקבל אינדיקציה שתוכל לעמוד בתשלומי השכירות והוא לא יתקע עם שוכר שאין לו כסף לשלם ומסרב לפנות את הדירה. פשוט הזוי שאתה לא מבין את זה.
תיכף גם תגיד שזו חוצפה שהוא דורש צ’קים מראש ולא סומך עליך... תטען דגם שאתה יכול לתת לו צ’קים מזויפים.
אנחנו צריכים לעשות עסקה כשווים, בעל הבית מציע לי שירות, שאני משלם תמורתו, דרישות מוגזמות הן לא במקום.
זו לא דרישה מוגזמת לדעת אנשים רבים. העיסקה היא לא כשווים כי לבעל הדירה יש הרבה יותר מה להפסיד מאשר לשוכר.

קיצר, אתה רוצה להיות שוכר נודניק
למה אתה נגרר לקרוא לי בשמות, זה לא לעניין. אני מסביר שהדרישה לראות משכורת מוגזמת בעיני, ואני גם לא מתעכב עליה, אני עובר הלאה.
כנראה אתה רוצה להיות בעל בית חמדן שחושב שדירת ירושה של 3 חדרים בפתח תקווה שווה כמו ארמון בלונדון...

למה אתה נגרר לקרוא לי בשמות, זה לא לעניין.
אני לא קורא לך בשמות, אני קורא בשם למי שידרוש את מה שכתבת מן המניעים שכתבת. אני לא חושב שאי פעם דרשת משהו כזה.
אני מסביר שהדרישה לראות משכורת מוגזמת בעיני, ואני גם לא מתעכב עליה, אני עובר הלאה.
אני מסביר לך מדוע אתה טועה, אך זו כמובן זכותך.
כנראה אתה רוצה להיות בעל בית חמדן שחושב שדירת ירושה של 3 חדרים בפתח תקווה שווה כמו ארמון בלונדון...
אין לי דירה בבעלותי. זה לא מונע ממני להבין את הצד של המשכיר.
לא ברור לי גם מדוע הדרישה לראות תלוש שכר מתורגמת אצלך לחמדנות...

כשאתה בא לחנות, חייבים לרוב למכור לך.
כשאתה בא לשכור דירה - בעל הדירה לא חייב להשכיר לך.
לפי זה בעל דירה יכול לומר לי, ״אני לא משכיר לגינגים, לא אוהב אותם״ זה לא נראה לי נכון שהוא יכול לעשות את זה.

מה ככ מפריע בלהציג תלושים? אני שואל ברצינות כי אני באמת ובתמים לא מבין.
רק בארץ פרסום שכר הוא טאבו.
חוץ מזה שבחוזה העבודה התחייבת לא לחשוף את השכר שלך ?
לא מכיר את החוזה שלך כמובן אבל בהייטק זה מקובל. גם בחברות הבין-לאומיות.

לפי זה בעל דירה יכול לומר לי, ״אני לא משכיר לגינגים, לא אוהב אותם״ זה לא נראה לי נכון שהוא יכול לעשות את זה.
לא יודע מה הוא יכול או לא יכול לומר, אבל הוא בהחלט יכול לבחור למי להשכיר את הדירה שלו. אם הוא לא מעוניין להשכיר לג'ינג'ים הוא פשוט לא ישכיר להם - הוא לא צריך לתת דין וחשבון לאף אחד.

חוץ מזה שבחוזה העבודה התחייבת לא לחשוף את השכר שלך ?
לא מכיר את החוזה שלך כמובן אבל בהייטק זה מקובל. גם בחברות הבין-לאומיות.
גם לא לבנק כשאתה בא לקחת משכנתא?

בבנק יודעים כמה אתה מרוויח, ב-HR, במחלקת שכר, המנהלים שלך, חלק ממקומות העבודה שתתראיין אליהם בעתיד ידעו. עם כולם אתה בסדר חוץ מזה שאתה הולך לגור בדירה שלו?
לכל אלה שמנית יש את ההרשאה לראות את זה והם לא ממש שואלים אותי. אוף טופיק אבל בשום מקום שהתראיינתי לא שאלו כמה אני מרוויח, שאלו כמה אני דורש.
צד שלישי שאין לי מושג מי הוא לא צריך לדעת כמה אני מרוויח, אם יש לי תן ביס או לא, כמה אני מפקיד לפנסיה וכמה צברתי השנה בפנסיה(כל אלה מצויינים בתלוש). בקיצור אם אני לא נואש לדירה הספציפית הזאת אני לא אראה לאף אחד שאני לא מכיר את התלוש שלי מרצוני.

לכל אלה שמנית יש את ההרשאה לראות את זה והם לא ממש שואלים אותי. אוף טופיק אבל בשום מקום שהתראיינתי לא שאלו כמה אני מרוויח, שאלו כמה אני דורש.
צד שלישי שאין לי מושג מי הוא לא צריך לדעת כמה אני מרוויח, אם יש לי תן ביס או לא, כמה אני מפקיד לפנסיה וכמה צברתי השנה בפנסיה(כל אלה מצויינים בתלוש). בקיצור אם אני לא נואש לדירה הספציפית הזאת אני לא אראה לאף אחד שאני לא מכיר את התלוש שלי מרצוני.
אתה איש של עקרונות, הבנתי, לא צריך לחזור על הדברים. לשיטתך מוגזם לחלוטין שאדם פרטי, שנותן לך לגור בנכס בשווי של מיליונים (בעבור תשלום כמובן), יבקש אינדיקציה לכך שתוכל לעמוד בתשלומי השכירות.
*כמה צברת בפנסיה לא מצוין בתלוש - רק סכום מצטבר שהופקד מתחילת השנה (שזה נגזר ישירות מהשכר)

ורק בארץ הפלישה הזו לפרטיות של אנשים היא כזו מובנת מאליה.
חחח לא.
בארה"ב מאד מקובל שלא רק שעושים לך בדירה מקיפה (כולל הכנסות), אתה צריך לשלם למשכיר על הבדיקה הזו, תשלום שלא מוחזר לך באם אתה לא עומד בקריטיונים.

כשאני בא לחנות רהיטים, בעל החנות יכול לומר לי , ״תראה לי תלוש או תדפיס, המשכורת נמוכה מידי, לא מוכר לך״ ?
כשאתה בא לחנות רהיטים (או כל חנות אחרת) זה לא מעניין אותו כי הוא יקבל את הכסף שלו מהחברת אשראי וזו בעיה שלך מול החברת אשראי אם אין לך כסף,
החברת אשראי יודעת מה השכר שלך (נכון למועד ההצטרפות), זו שאלה שמופיע בהרשמה, בנוסף לזה היא מקבלת עליך דוח אשראי - שמכיל גם מידע רגיש.

הכוונה היא שיש מנגנונים בארץ שיתנו לך את הבטחון הזה אם אני לא טועה.

אני חושב שהבעיה היא לא חוסר במנגנונים להבטחת שכר הדירה. אלא בכך שכל השוק הזה פרוץ ללא כל כללים, חוקים ועונשים לשני הצדדים.
אני לא מכיר מנגנונים כאלה, אתה מכיר?

אתה איש של עקרונות, הבנתי, לא צריך לחזור על הדברים. לשיטתך מוגזם לחלוטין שאדם פרטי, שנותן לך לגור בנכס בשווי של מיליונים (בעבור תשלום כמובן), יבקש אינדיקציה לכך שתוכל לעמוד בתשלומי השכירות.
*כמה צברת בפנסיה לא מצוין בתלוש - רק סכום מצטבר שהופקד מתחילת השנה (שזה נגזר ישירות מהשכר)
יש דברים שאני חושב שפייר לבקש ויש דברים שפחות.
לי לדוגמא יותר חשוב נושא הפרטיות, אין לי בעיה לתת גם 6 חודשי שכירות נעולים בפקדון אם זה מה שיגרום לבעל הנכס רוגע, לא רוצה שידעו כמה בונוס שנתי קיבלתי ומה הדרגה שלי בעבודה.
*מפרישים לי יותר מהמינימום שמקובל בחוק

אם מישהו ביקש ממני תלושים או תדפיס או שטות אחרת כזו, אמרתי בשום פנים ואופן לא. ואם הם התעקשו אמרתי שלום והלכתי.

מה פתאום לדרוש משהוא כזה ? כשאני קונה מכונית בתשלומים, מישהו מבקש ממני תלושי משכורת ? ֿ כשאתה קונה ריהוט בשווי של כמה עשרות אלפי שקלים, ב 12 תשלומים, מישהו מבקש ממך תלושי משכורת ?

חוזה שכירות זה עסקה בעלות של כמה עשרות אלפי שקלים, זה הכל. ודרך אגב, אם הייתי תפרן ללא כסף אבל נואש לדירה שלכם, משנה את התלושים במחשב ומדפיס בבית, מישהו היה בודק את זה ?

הי
שוק השכירויות בישראל חדש יחסית ואינו מפותח בהשוואה לשווקים המערביים, לדוגמא בארה"ב כאשר נכס יוצא להשכרה,
השוכר המעוניין צריך להוכיח הכנסה חודשית יציבה נטו פי 3 מהשכירות החודשית, מדובר בחוזה עיסקי, משכיר הנכס רוצה להיות
בטוח שהשוכר יכול לעמוד בעלויות השכירות, החשבונות החודשיים ויתר עלויות המחיה בנוסף לבלתמים פיננסיים,
עלות המגורים בדרך כלל זו ההוצאה החודשית הגבוהה ביותר ובעל הנכס צריך זהיר, הוא לא יכול לבחור שוכר בגלל שהוא נחמד ובטוח
שהוא יכול לעמוד בעלויות ה חודשיות.

בדומה למדינות המערביות, בשנים האחרונות קמו בישראל חברות הבודקות בתשלום את התאמת השוכר, בחו"ל מלבד בדיקה של תלושי
השכר, משוחחים עם המעסיק של המשכיר כדי לוודא שמדובר בעבודה יציבה ולא בתלושי שכר מפוברקים, משוחחים עם המשכיר הקודם שלו כדי ללמוד עליו כשוכר,
בודקים 3 חודשים של תדפיסי בנק כדי לוודא שבתאריך קבוע מדי חודש יורדת השכירות ובנוסף ההתנהלות החודשית הפיננסית של השוכר
אחראית ואינו מבזבז מעבר לשכר, בודקים שמשלם בזמן את החשבונות החודשיים ואין לו כתם של פינוי מנכס אחר או לא הוכרז כפושט רגל.........

בישראל בדיקות אלו עדיין בחיתולים, בעולם המערבי זה הסטנדרט, עם הזמן זה הולך לכיוון הזה, זה כבר קיים אצל המשקיעים המוסדיים בישראל
בבניינים עם דירות להשכרה.

תזכור שלמשכיר דירה אין יכולת לדעת אם האדם הנחמד מולו הוא אמיתי או נוכל, לכן הוא חייב לבצע בדיקות להקטין סיכון, אין כאן שום עניין
של פגיעה באגו או רצון לפגוע בפרטיות של השוכר, אלא רצון להגן מפני שוכר שאינו מתאים, בדיוק כמו הבדיקות שהבנק עושה לפני מתן הלוואה.

בשנים האחרונות קמו בישראל חברות הבודקות בתשלום את התאמת השוכר,
חחח לא.
בארה"ב מאד מקובל שלא רק שעושים לך בדירה מקיפה (כולל הכנסות), אתה צריך לשלם למשכיר על הבדיקה הזו, תשלום שלא מוחזר לך באם אתה לא עומד בקריטיונים.
לבנק כשאתה בא לקחת משכנתא?
חברות כאלה או הבנק שלך מחויבות לשמירת סודיות. הן מחויבות למשל למחוק את הנתונים שלך אם אתה דורש את זה, ולשמור רק את הציון שלך.

וזה בדיוק ההבדל, בין לעבור תחקיר מסודר על ידי חברה שמחויבת לשמירת סודיות לבין נתינת תדפיס שלך למישהו שמחר שולח את זה לחבר או משפחה, אפילו בטעות, ואין לו כל חובה לשמירת סודיות נתונים או מחיקתם לפי דרישה.

אין לי בעיה לעמוד בתחקיר כזה, להראות תלושים, בהנחה שהחברה מסודרת, עומדת בדרישות חוק לשמירת סודיות המידע, מוחקת את הנתונים שלי ולא משתמשת בהם, ונותנת לבעל הדירה חוות דעת, ״ אם הוא שוכר טוב שעומד בתנאים שלך לדירה שלך או לא״

אני רואה את זה כהבדל בין, ״יהיה בסדר, מה אתה דואג, כולה תלושי משכורת״ לבין ״אנחנו עובדים לפי חוק ומחויבים לשמירת סודיות הנתונים שלך״

רק לי זה דווקא נראה מאוד לגיטימי לדרוש את זה
גם במחיר של פגיעה בפרטיות ?
אחרת, באיזו דרך נותר למשכיר לדעת שהשוכר יכול לעמוד בתשלומים?

נערך לאחרונה ב:
חברות כאלה או הבנק שלך מחויבות לשמירת סודיות. הן מחויבות למשל למחוק את הנתונים שלך אם אתה דורש את זה, ולשמור רק את הציון שלך.

וזה בדיוק ההבדל, בין לעבור תחקיר מסודר על ידי חברה שמחויבת לשמירת סודיות לבין נתינת תדפיס שלך למישהו שמחר שולח את זה לחבר או משפחה, אפילו בטעות, ואין לו כל חובה לשמירת סודיות נתונים או מחיקתם לפי דרישה.

אין לי בעיה לעמוד בתחקיר כזה, להראות תלושים, בהנחה שהחברה מסודרת, עומדת בדרישות חוק לשמירת סודיות המידע, מוחקת את הנתונים שלי ולא משתמשת בהם, ונותנת לבעל הדירה חוות דעת, ״ אם הוא שוכר טוב שעומד בתנאים שלך לדירה שלך או לא״

אני רואה את זה כהבדל בין, ״יהיה בסדר, מה אתה דואג, כולה תלושי משכורת״ לבין ״אנחנו עובדים לפי חוק ומחויבים לשמירת סודיות הנתונים שלך״
תן לי לגלות לך סוד - בחברות עובדים בני אדם, די דומים בצורתם לאלו של משכירי דירות.

נראה לי שהחשש העיקרי כאן הוא לא מעצם החשיפה אלא מזה שמשכיר יעשה שימוש חורג במידע שיקבל.

מטרה מוצהרת היא לוודא חוסן כלכלי. השימוש החורג יהיה לדוגמה להשתמש במידע על גובה השכר במו"מ על גובה השכירות בשכירות המשך. וזה משהו שהוא כבר בעייתי מאוד. "הוא מרוויח 40,000 ש"ח בחודש אז אני הולך להקפיץ לן דמי שכירות בעוד 1,000 ש"ח".

אולי בחו"ל או בחברות מנהלות זה לא המצב, אבל בכל הנוגע למשכירים בארץ, הפיתוי יהיה גדול מדי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ד פיצוי על הפסקת חוזה שכירות - מלחמת חרבות ברזל מיסים 0
מ ערבות עבור חוזה שכירות נדל"ן 6
D חוזה שכירות תמוה לדירה שאנחנו רוצים לעבור אליה אוף טופיק 25
K האם חוזה שכירות חוקי ? נדל"ן 15
ה חוזה שכירות - דגשים נדל"ן 32
ל חוזה שכירות אוף טופיק 10
ד חתימה אלקטרונית על חוזה שכירות אוף טופיק 1
Y חתימה על חוזה שכירות נדל"ן 33
P המשך חוזה שכירות אוף טופיק 6
P המשך חוזה שכירות אוף טופיק 3
S חוזה עם מעסיק על שכר ברוטו נמוך שלא כולל הפרשות ??? אוף טופיק 6
ש קרן ישראלית על מדדי חול : חוזה עתידי או Swap שוק ההון 0
R האם קבלן יכול להפר חוזה אחריות בגלל המלחמה? נדל"ן 3
ז חוזה עבודה גלובאלי אוף טופיק 17
S התנהלות הצדדים בשכירות כאשר אין חוזה תקף נדל"ן 23
A ביטול חוזה בהפרת חוק המכר? נדל"ן 11
deussex האם אתם עושים חוזה השכרה דרך עורך דין ? מרגיש מבולבל, אשמח לתובנות נדל"ן 28
ptom חוזה העסקה ללא קה"ש וללא אופציה לעבודות מהצד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
deussex תהליך חיפוש דיירים וחתימה על חוזה - לבד או דרך סוכן נדל"ן + עו"ד נדל"ן 27
Shnizelia תביעת אבטלה כאשר יש חוזה עבודה חתום אוף טופיק 5
ת עורך החוזה מעוניין לערוך חוזה על נייר בטחוני אוף טופיק 1
M הארכת חוזה בבניין המיועד לפינוי בינוי? נדל"ן 6
A בדק בית לפני חוזה בקניית דירה יד שנייה נדל"ן 9
ת רכישת דירה הרשומה בטאבו כחברת גוש חלקה - אישור משפטי למשכנתא לפני חתימה על חוזה נדל"ן 1
A רכישה מקבלן - הצעות לנספח שינויים להסכם (חוזה)- מבקש עצתכם בנושא נדל"ן 5
ה לקיחת משכנתא אחרי חתימה על חוזה נדל"ן 31
יהודה שוורץ חתימת חוזה עבודה - נורמות אוף טופיק 13
M מה קורה אם קונה דירה לא מצליח לשלם אחרי חתימת חוזה ורישום הערת אזהרה? נדל"ן 7
S חוזה עבודה בהייטק ישראלי לעובד לא ישראלי אוף טופיק 1
J פטור ממס שבח - שנה וחצי מרגע חוזה, או מרגע קבלת הדירה? (דירה יד 2) נדל"ן 1
V מה ואיך אתם מבררים על חברה לפני חתימה על חוזה עבודה? התפתחות אישית 3
ד שיתוף חוזה השקעות של חייל משוחרר - אשמח לעזרה! שוק ההון 3
T חוזה השקעות שעשיתי | דעות? שוק ההון 7
א חוזה עתידי דולר שקל שוק ההון 4
T ביטול חוזה מחיר למשתכן נדל"ן 2
T "זכינו במחיר למשתכן" - האם כדאי להפר חוזה? נדל"ן 68