• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

החוק לאיסור מזומן ושכר לימוד לאוניברסיטה - למתקדמים

מצב
הנושא נעול.

bigbang

משתמש בכיר
דירוג
2,395
פלוני ניגש לסניף הדואר לשלם שובר שכ"ל לאוניברסיטה בסכום העולה על 11K ש"ח וברשותו מזומן.
פקידי הדואר החרוצים דרשו ת.ז (ולא רשיון נהיגה או תעודה מזהה אחרת) + אישור על מקור הכסף. פלוני משך את הכסף מכספומט שלא הוציא פתקית, ולאחר דין ודברים הפקידים הסכימו לקבל את התשלום עם ת.ז בלבד (אותה סרקו יחד עם השובר).

הדיון תיאורטי לחלוטין, אין בו להוות ייעוץ משפטי, אלא רק לחוות דעות אישיות אודות ההבנה של החקיקה בנושא.

1. מאין הדרישה דווקא להצגת ת.ז? מדוע תעודה מזהה בכלל נדרשת ומה רע ברשיון נהיגה?
2. האם לדעתכם חוקי לבצע את התשלום שבנידון?
3. אני די משוכנע שהדרישה של פקיד דואר לאישור אודות מקור המזומן הינה מופרכת לחלוטין, תקנו אותי אם אני טועה.

נערך לאחרונה ב:
3. אני די משוכנע שהדרישה של פקיד דואר לאישור אודות מקור המזומן הינה מופרכת לחלוטין, תקנו אותי אם אני טועה.
לפי הבנתי את החוק היבש לא היית אמור לשלם במזומן והפקיד לא היה אמור לקבל את התשלום.
יכול להיות שהחליטו\קיבלו אישור מגורם מוסמך לקבל סכומים כאלה בבנק הדואר תחת הגבלות מסוימות של הצגת ת"ז.

לפי הבנתי את החוק היבש לא היית אמור לשלם במזומן והפקיד לא היה אמור לקבל את התשלום.
אם אני מבין נכון הדואר נחשב בנק (ספציפית בנק הדואר), ומותר לך להפקיד מזומן בסכום הגבוה מ11 אש"ח אם אתה מוכיח את מקור הכספים.
האיסור הוא על תשלומים ועסקאות למיניהן, אולי הדרך שלהם לעקוף את המגבלה היא לתת לך להפקיד מזומן ואז לשלם לאוניברסיטה מהכסף שמופקד בבנק, ככה שטכנית לא העברת תשלום במזומן.

ככה זה בכל בנק כשאתה בא לפתוח חשבון למשל (ומניח שגם בפעולות אחרות, במיוחד אם אין לך חשבון בבנק הזה)
כמו שאמרתי, השאלה איך הוא מוגדר.
אם זה תשלום ישירות למוסד אז לא, אבל אתה הרי לא משלם לאוניברסיטה ישירות אלא מפקיד מזומן בבנק הדואר ואח"כ מעביר אותו (בסוג של העברה בנקאית) לאוניברסיטה.
חובתו של פקיד הבנק לודא את מקור המזומן אם אתה בא להפקיד סכום גדול במזומן

אבל אתה הרי לא משלם לאוניברסיטה ישירות אלא מפקיד מזומן בבנק הדואר ואח"כ מעביר אותו (בסוג של העברה בנקאית) לאוניברסיטה.
איך אתה מפקיד מזומן אם אין לך חשבון בדואר? להבנתי זה העברת תשלום מהדלפק לחשבון האוניברסיטה

לצערי זה החוק, חוק מטומטם, אבל חוק.
בגדול אני מאוד מסכים אתך, אם לא ידוע שאני עבריין או שיש חשד נגדי שאני עבריין, אין שום סיבה לחשוב שאני כזה.
במקום לבדוק אם אתה עבריין ואז לשאול שאלות הפכו את כולנו לעבריינים מראש.
החוק לאיסור הלבנת הון, כבודו במקומו מונח, אבל מכאן ועד לבקש ממני אסמכתאות לכסף שלי עצמי יש דרך ארוכה.
מישהו למעלה פיספס לחלוטין את הנקודה והחליט שכולנו מנסים להלבין הון עד שלא הוכח אחרת.

הפכו את כולנו לעבריינים מראש
לא כולנו
לפי רשות המיסים הם הפכו 16% מהאוכלוסיה ה"חפה מפשע" שמבצעת עיסקאות כאלה לעבריינים
דיסקסנו בשירשור על הצימצום שימוש במזומן

השובר הוא כמו תשלום של חשבון חשמל להבנתי. לא פתיחת חשבון ולא הפקדת כספים. נשמע למישהו סביר שהדואר ידרוש ת.ז בלבד בשביל לשלם חשבון חשמל בסכום גבוה?

איך מוודאים מקור מזומן שנמשך מחשבון בנק, פרט לאישור של הבנק המקורי על המספרים הסידוריים של השטרות (בספק שיש כזה)?

בדואר אומרים שאפשר לשלם שוברים כאלו בצ'ק. איך זה מתבצע צ'ק אישי/בנקאי לפקודת הדואר או המוסד?

נשמע למישהו סביר שהדואר ידרוש ת.ז בלבד בשביל לשלם חשבון חשמל בסכום גבוה?
הייתי מופתע אם לא. למה לשלם חשבון מעל 11K במזומן?
מאמין שעם תדפיס חשבון אפשר לוודא משיכת מזומן יום קודם \ באותו יום.
אבל למה מראש למשוך כסף מכספומט כדי לשלם לבנק הדואר? לא חבל על כל ההתעסקות עם המזומן?
אתה פשוט רושם שיק לפקודת אוניברסיטת ___, ומשלם איתו את השובר.
אישית, הדרך הנוחה לשלם למוסדות כאלו זה בהוראת קבע - לא צריך להתעסק עם זה כל שנה, אלא רק פעם אחת וזהו. היום גם אפשר לפתוח את ההוראה באתר של הבנק.

אין לי בעיה עם הדרישה לזיהוי, אלא הדרישה לתעודת זהות בלבד ולא נניח רשיון נהיגה.

תדפיס חשבון לא מוכיח כמעט כלום. אפשר למשוך כסף חוקי, לשלם בדואר עם כסף שחור, ולהפקיד חזרה את הכסף החוקי.

מקבלים חותמת "שולם" על השובר במקום, אך מה קורה אם הצ'ק חוזר?

למה להסתובב עם 11K במזומן (מסוכן) ולא לשלם online?
כי לא לכולם יש כרטיס אשראי עם מסגרת שמאפשרת תשלום בגובה כזה + האוניברסיטאות גובות כאחוז מעסקה כ"דמי טיפול" (מגלגלות את העמלה של חברת האשראי אל המשלם).

יש עוד שיטות לתשלום אלקטרוני שלא דורשות כרטיס אשראי
+1
העברה בנקאית, למשל.
אין לי בעיה עם הדרישה לזיהוי, אלא הדרישה לתעודת זהות בלבד ולא נניח רשיון נהיגה.
נשמע מעט ילדותי, למי איכפת איזה מסמך מבקשים לצורך הזדהות.
כשאני הפקדתי בדלפק שיק בנקאי ב $ בקשו ממני תעודת זהות, מה הביג דיל?

מה הביג דיל?
זה כנראה משהו שנתקע מהעבר כאשר היתה חובה להיות עם רשיון נהיגה פיזי ברכב והתעודות זהות היו "ענקיות"
אז מי שאני מכיר (ואני) ויתרו על נשיאת הת.ז הענקית והסתפקו בכרטיס פלסטיק קטן וחמוד

כבר שנים שזה לא משנה, נשארה רק החובה על הת.ז והיא הצטמקה
אבל אני מניח שלא כולם (כמו פות"ש פה) עשו את ה"סוויץ"

+1
העברה בנקאית, למשל.
בוא תסביר בבקשה איך משלמים חשבון חשמל (למשל) עם העברה בנקאית.

+1
נשמע מעט ילדותי, למי איכפת איזה מסמך מבקשים לצורך הזדהות.
כשאני הפקדתי בדלפק שיק בנקאי ב $ בקשו ממני תעודת זהות, מה הביג דיל?
מרגיז שפקידים ממציאים דרישות שאינן מעוגנות בשום מקום. תחכה פעם אחת חצי שעה בתור, תגלה שדורשים ממך מסמך שאין ולא צריך להיות ברשותך באותו רגע. שנה אחר כך תגיע "מוכן" ואז ידרשו ממך עוד אישור מופרך כלשהו שאין ולא יכול להיות לך.
יש אנשים שמבינים את הבעייתיות רק כשזה קורה להם באופן אישי.

מרגיז שפקידים ממציאים דרישות שאינן מעוגנות בשום מקום
אגב, הצדק שלך כן מעוגן בחוק
הצו לאיסור הלבנת הון
https://www.nevo.co.il/law_html/law01/017m1_006.htm
פרק ב' - חובת זיהוי
(ו) לא יבצע תאגיד בנקאי פעולה החייבת בדיווח לפי הוראות סעיף 8, ושאינה נרשמת בחשבון שמבצע הפעולה רשום בו כבעל או כמורשה חתימה, בלא שירשום את פרטי הזיהוי של מבצע הפעולה כאמור בסעיף קטן (א) על פי מסמך זיהוי כאמור בסעיף 3 או על פי מסמך שהנפיקה מדינת ישראל הנושא שם, מספר זהות, תאריך לידה ותמונה וישמור העתק מצולם של מסמך הזיהוי; בפעולה כאמור שאינה נרשמת בחשבון כלשהו של בעל חשבון יאמת התאגיד הבנקאי את פרטי הזיהוי של מבצע הפעולה כמפורט בסעיף 3, בשינויים המחויבים.

(ז) לא יבצע תאגיד בנקאי פעולה שאינה חייבת בדיווח לפי סעיף 8, ושאינה נרשמת בחשבון שמבצע הפעולה רשום בו כבעל, כמורשה חתימה או כערב, בלא שיזהה את מבצע הפעולה וירשום את שמו ואת מספר זהותו על פי מסמך זיהוי כאמור בסעיף 3 או על פי מסמך שהנפיקה מדינת ישראל הנושא שם, מספר זהות, תאריך לידה ותמונה; בסעיף קטן זה, "פעולה" – פעולה במזומנים, שסכומה 10,000 שקלים חדשים או יותר או פעולה אחרת שסכומה 50,000 שקלים חדשים או יותר.
הקריטריונים הבאים:
הנפקה ע"י מדינת ישראל
שם מלא
מספר זהות
תאריך לידה
תמונה
כולם קיימים ברשיון ואפילו בחוגרים צבאיים
לכן אני הייתי כועס בצדק

אז תרים טלפון למוסד האקדמאי ותשאל על אפשרות תשלום נוספים.

מצב
הנושא נעול.
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I האם החוק מתיר יציאה מדירה מושכרת לפני הזמן? נדל"ן 28
א וועדת הכספים: "הצעת החוק הראשונה תהיה: כשהריבית עולה, ריביות המשכנתאות לא יעלו" פוסטים מאיכות נמוכה 60
P ניכיון צ'קים בבנק VS החוק לצמצום השימוש במזומן צרכנות פיננסית 23
י תיאום לאינפלציה של רווח הון במכירה בחסר (שורט) - הוראות החוק והתקנות מיסים 6
M החוק החדש בהצמדה למדד נדל"ן 3
P הגדרת החוק - מי רשאי לפתוח קרה"ש כעצמאי? צרכנות פיננסית 6
G מס שבח - האם יש לי סיכוי להבין את החוק? נדל"ן 24
H קרן השתלמות חדשה, קופות גמל נזילות (לפני שינוי החוק), חשבון ב- IB ושיקולי רילוקיישן לארה"ב שוק ההון 13
S החזרת מוצר - החוק בישראל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 15
yossik לפי החוק האמריקאי, אזרח שמחזיק ביותר מ-10,000 דולר בחשבון בנק מחוץ לארה"ב נדרש לדווח על כך לרשות המס צרכנות פיננסית 10
waskindalost האם מותר לפי החוק לרכוב על המדרכה עם אופניים ? אוף טופיק 22
yossik האם הייתה כאן עבירה על החוק? שוק ההון 9
A הצעת החוק של משרד האוצר- שינוי המיסוי בנדלן צרכנות פיננסית 12
M מינוס ביתרות מזומן, מס לשלם, מס ששולם ומס עתידי שוק ההון 5
B השקעה של סכום מזומן לטווח קצר (1-3 חודשים) ב- US Treasury bills שוק ההון 5
S חלוקת תיק השקעות - כולל נכס למגורים, מזומן, אג״ח ומשכנתא שוק ההון 4
K שאלה של מתחילים בקשר לאג"ח לעומת מזומן שוק ההון 3
identitybridge הפקדת מזומן לחשבון בנק צרכנות פיננסית 2
A הסיכונים בהחזקת מזומן בInteractive Brokers שוק ההון 13
י התלבטות על מזומן לפני קניית דירה נדל"ן 10
י אינטרקטיב ברוקרס IBKR משלמים על מזומן ריבית שנתית של מעל 5% בעבור מטבע הריאל הסעודי( SAR). שוק ההון 2
א בחו"ל להשתמש באשראי או מזומן? צרכנות פיננסית 38
וינסנט רעיונות לשמירת ערך של מזומן דולרי שוק ההון 7
N האם יש בעיתיות להשאיר סכום כסף מזומן בחשבון ההשקעות? שוק ההון 21
I איפה לשים מזומן שמיעוד לרכישת נדל״ן בעוד כשנה? נדל"ן 7
M כיצד לחסוך מזומן שבידיי ובנוסף הפקדות חודשיות לטובת פרישה לגמלאות בעוד 10-12 שנים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
T שמירת מזומן - כיצד? שוק ההון 1
1337justme הצעת כסף מזומן לקשיש בפינוי בינוי במקום הדירה החדשה -התלבטות נדל"ן 25
B חלוקת נכסים - איך מחשבים מזומן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
M תחליף אירי צובר לBIL (תחליף מזומן לחשבון IRA) שוק ההון 18
S כדאיות סגירת הלוואה כנגד נכס מניב לעומת אחזקה של אג"ח\מזומן נדל"ן 17
C שאריות מזומן בעוש של IRA שוק ההון 34
ש הבדלים בין קרנות עם נתחי מזומן שונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
יבגני_ל הפקדת מזומן בבורסות קריפטו השקעות אלטרנטיביות 9
stamEhad מהם היתרונות\חסרונות של החזקת מק"מ מול מזומן? שוק ההון 9
מ מזומן בתיק השקעות שוק ההון 5
Y אחוז או כמות מזומן בתיק השקעות בברוקרז׳ שוק ההון 6
twister סקר + דיון: כמה מזומן אתם מחזיקים בעו"ש למחייה היומיומית? שוק ההון 120
מ כמה מזומן באמת צריך בעובר ושב שוק ההון 14
A הרכב מזומן בתיק וסיכון מט״ח שוק ההון 16
ע כמות מזומן גדולה בקרן השתלמות מחקה סנופי ושאלה של מתחילים שוק ההון 10
T מזומן או קרן סל של אג"ח לטווח קצר שוק ההון 1
D ירושה של מזומן נדל"ן 66
סול האם ישנה דרך להגן על מזומן מאינפלציה לטווח קצר שוק ההון 23
dunya_tatlisi נתח מזומן גדול יותר כתחליף לאג"ח ממשלתי זר - רעיון טוב? שוק ההון 0
G אג"ח ממשלתי קצר או מזומן? שוק ההון 1
ITS חניה של מזומן שמיועד לרכישת דירה בישראל לתקופה של כ-3 חודשים שוק ההון 23
E חוק הגבלת מזומן ותשלום לקבלן מהשטחים אוף טופיק 38
T צמצום עלויות מזומן ברכישת דירה נדל"ן 2
ק קרן-סל תחליף מזומן צרכנות פיננסית 6

נושאים דומים

Back
למעלה