• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כמות מזומן גדולה בקרן השתלמות מחקה סנופי ושאלה של מתחילים

עץ ירוק מפלסטיק

משתמש סולידי
דירוג
24
אהלן,

אני פותח עכשיו קרן השתלמות לראשונה.
בדקתי בקל גמל (מיתגו את עצמם מחדש כסלייס?), על קרן מחקה סנופי אבל משהו לא מסתדר לי.

הסתכלתי על רשימת הנכסים ונראה שלאורך הרבעון הראשון התשואה שלהם הייתה יותר טובה (פחות גרועה) מהמדד עצמו (גם לאחר חישוב שקל-דולר).
לאחר בדיקה נראה שהם החזיקו הרבה מזומן בפברואר מרץ (55% ו-64% בהתאמה), מה שמסביר את העניין.
בנוסף הם עדיין החזיקו כמויות גדולות של מזומן גם באפריל ובמאי ולמעשה רק בחודש יוני 95% מנכסי הקרן הושקעו בתעודות סל.

יש לזה הסבר הגיוני שאני מפספס? הם לא אמורים לנסות לחקות את המדד ב100%?

בנוסף - כתוב שסך התשואה לחודשים ינואר עד מרץ הם -11.03, אבל כשסוכמים את זה אני מגיע ל-11.37.
zrqptPE.png

איפה הטעות?

ושאלה אחרונה של מתחילים - קרנות הסל בהן הקרן משקיעה גובות גם דמי ניהול (לדוגמה, קסם SP500 ETF גובה 0.83).
האם העמלות האלה מגולמות בדמי הניהול של קרן ההשתלמות או שהן מתווספות לדמי הניהול של הקרן? (כך שלמעשה אני משלם 0.3 לקרן עצמה ועוד 0.83 לקרנות הסל?)

תודה מראש!

בנוסף - כתוב שסך התשואה לחודשים ינואר עד מרץ הם -11.03, אבל כשסוכמים את זה אני מגיע ל-11.37.
איפה הטעות?
הטעות שלך בהקשר הזה היא שאתה סוכם אחוזים במקום לכפול אחוזים.
אני אסביר רגע:
אם בינואר הפסידו 0.31%, אז בפברואר, ההפסד של ה5.04% הוא כבר לא מכל הסכום שהיה בתחילת ינואר, אלא מסכום קצת יותר קטן - מה שהיה בתחילת פברואר. זה מתעצם יותר במרץ, ששם ההפסד הוא של 6.02% הוא ממש לא על מה שהיה בתחילת ינואר, אלא על מה שהיה בתחילת מרץ, שאז נשאר כבר הרבה פחות.

החישוב הנכון צריך להיות כך:
עבור כל חודש, קח 1, ותפחית ממנו (או תוסיף לו, במקרים של תשואה חיובית) את התשואה שירדה. למשל עבור ינואר תקבל 0.9969.
עכשיו תכפיל הכול:
קוד:
0.9398   ×   0.9496   ×   0.9969
תקבל 0.889667534352.
עכשיו תפחית אחד מזה, ותקבל מינוס 11.03% כמו שכתבו.

קרנות הסל בהן הקרן משקיעה גובות גם דמי ניהול (לדוגמה, קסם SP500 ETF גובה 0.83).
האם העמלות האלה מגולמות בדמי הניהול של קרן ההשתלמות או שהן מתווספות לדמי הניהול של הקרן? (כך שלמעשה אני משלם 0.3 לקרן עצמה ועוד 0.83 לקרנות הסל?)
קודם כל העמלות האלו לא מגולמות בדמי הניהול של הקרן.
עלתה טענה בעבר שמקובל בין חברות ישראליות שקרנות הסל (במקרה הזה קסם) מחזירות את דמי הניהול לקרנות הגמל/ההשתלמות (במקרה הזה קל גמל), כך שזה לא משנה.
אני לא בטוח אם ההסדר הזה באמת קיים בכל החברות הישראליות, וגם לא אם הוא קיים ספיציפית בקל גמל.

הסתכלתי על רשימת הנכסים ונראה שלאורך הרבעון הראשון התשואה שלהם הייתה יותר טובה (פחות גרועה) מהמדד עצמו (גם לאחר חישוב שקל-דולר).
לאחר בדיקה נראה שהם החזיקו הרבה מזומן בפברואר מרץ (55% ו-64% בהתאמה), מה שמסביר את העניין.
בנוסף הם עדיין החזיקו כמויות גדולות של מזומן גם באפריל ובמאי ולמעשה רק בחודש יוני 95% מנכסי הקרן הושקעו בתעודות סל.

יש לזה הסבר הגיוני שאני מפספס? הם לא אמורים לנסות לחקות את המדד ב100%?
לא מספיק עקבתי אחר החישוב שלך. רק תוודא שהתייחסת להפרשי שערים של שקל/דולר.

לגבי אחזקות המזומן, כל הקרנות מחזיקות מזומן לצרכי פעילות שוטפת (הפקדות ומשיכות), ייתכן שבקרן שהיא עדיין קטנה כמו קל גמל זה יותר מורגש.

@roneng

עובר לפה, זה לא קשור לשרשור של מייק

אתה בטוח שאתה מודד באותן יחידות מידה?
צודק
הם עובדים בשילוב של ק"ס וחוזים.
החוזים דורשים מזומן/מקמ/אגח.
אז קרן ההשתלמות בהלמן היא 100% סנופי? מה המשמעות של ה-36% אג"ח אמריקאי קצר טווח בפירוט נכסים? גם לא מפורט עם חוזים משהו מעבר ל-0.09%...

איך אני רואה מה החלוקה האמיתית בקרנות האלה? כשאני מסתכל על רשימת הנכסים של הלמן מחקה מדדי חו"ל, איך אני יודע להגיד מה החלוקה באמת באחוזים על כל מדד מבחינת הכסף שיש לי בקרן ההשתלמות הספציפית הזאת (לצורך איזון תיק כללי לצורך העניין)?

@roneng

עובר לפה, זה לא קשור לשרשור של מייק

צודק

אז קרן ההשתלמות בהלמן היא 100% סנופי? מה המשמעות של ה-36% אג"ח אמריקאי קצר טווח בפירוט נכסים? גם לא מפורט עם חוזים משהו מעבר ל-0.09%...

איך אני רואה מה החלוקה האמיתית בקרנות האלה? כשאני מסתכל על רשימת הנכסים של הלמן מחקה מדדי חו"ל, איך אני יודע להגיד מה החלוקה באמת באחוזים על כל מדד מבחינת הכסף שיש לי בקרן ההשתלמות הספציפית הזאת (לצורך איזון תיק כללי לצורך העניין)?

תמצא את הקרן בפנסיה נט, תחפש פרמטר בשם חשיפה במונחי דלתא

תמצא את הקרן בפנסיה נט, תחפש פרמטר בשם חשיפה במונחי דלתא
זה קרן השתלמות אז נכנסתי לגמל נט, הכוונה שלך היא שזה מראה חשיפה כללית למניות?
אני שואל איך יודע כמה מתוך ההשקעה (של קרן השתלמות מחקה מדדי חול של הלמן, למשל) היא בSP500 וכמה בSTOXX600 לצורך העניין. כי נראה שהמספר ברשימת נכסים לא רלוונטי... פשוט מתייחס לזה כאילו כל הכסף הוא במניות (כי נראה שאכן יש 99% חשיפה למניות במונחי דלתא) ומכפיל בהתאם?

KW6Kfos.png

=
60% SP500
38% STOXX600
1% NIKKEI225
1% EM
?

את מכיר את כל המידע שאני מכיר.
מצד אחד החשיפה למניות היא כמעט 100% (רואים את זה בגמל נט)
מצד שני יש הרבה מזומן ופקדונות ומופיעים בנכסי הקרן גם חוזים עתידיים.
מכאן כבר אפשר להסיק שהאחוזים שרשמת הם לא מידע שלם.

איך אתה מוודא ת'כלס את החלוקה הפנימית במקרה הזה? אני רואה רק 3 אפשרויות:
א. להיכנס לטאב של חוזים עתידיים, להבין מה יחס המינוף שלהם ולחשב את האחוזים מחדש.
ב. לסמוך על מדיניות ההשקעות
ג. לוודא שהתשואה השנתית של הקרן דומה לתשואה שצפויה מהמדיניות. גם פה צריך לחשב, אבל זה פשוט יותר מכיוון שאתה יכול להשתמש בנתונים של הקרנות שמופיעות בצילום המסך שלך.

נערך לאחרונה ב:
אז קרן ההשתלמות בהלמן היא 100% סנופי?
כן.
אולי יש כמה אחוזים בודדים במזומן לטיפול בהפקדות/משיכות וכאלה.
מה המשמעות של ה-36% אג"ח אמריקאי קצר טווח בפירוט נכסים?
זה בגלל החוזים. תקרא את הפוסט של הסולידית בנושא.
איך אני רואה מה החלוקה האמיתית בקרנות האלה?
תסתכל באתר שלהם, אמור להיות רשום.
למשל פה:
https://www.hag.co.il/מוצרים-פיננסי...ת-שלנו/sp500-אי-בי-אי-השתלמות-מסלול-מחקה-מדד/
99.84% חשיפה למניות.
אני מניח ששברי האחוז במזומן זה בגלל עניני הפקדות ומשיכות.

שם מצד ימין יש לך גם אקסל אם הפרוט המלא של האחזקות. תסתכל בדף "סכום נכסי הקרן" יש שם פרוט כללי של האחזקות.
אתה רואה שיש 35.15% בק"ס ו 0.63% בחוזים עתידיים, שזה אומר (אם אני זוכר נכון) חשיפה של 1/100 כלומר כ63% חשיפה לחוזים עתידיים וסה"כ 98% חשיפה למדד (כנראה שקצת יותר בגלל עיגולים וכאלה).

99.84% חשיפה למניות.
מה שחסר לי זה שיכתבו באופן חד משמעי איפשהו כמה השקיעו בפועל בכל מדד באחוזים.
ב. לסמוך על מדיניות ההשקעות
מדיניות ההשקעה שפורסמה ב-2020 וגם ב-2021 (מחקה מדדי חו"ל):

S&P500 - 50%
EURO STOXX600 - 30%
MSCI EM - 13%
NIKKEI - 7%

א. להיכנס לטאב של חוזים עתידיים, להבין מה יחס המינוף שלהם ולחשב את האחוזים מחדש.
אתה רואה שיש 35.15% בק"ס ו 0.63% בחוזים עתידיים, שזה אומר (אם אני זוכר נכון) חשיפה של 1/100 כלומר כ63% חשיפה לחוזים עתידיים וסה"כ 98% חשיפה למדד (כנראה שקצת יותר בגלל עיגולים וכאלה).
LqzaYHd.png

אני מודה שאני לא מבין איך אני משתמש בנתונים על החוזים העתידיים והקרנות סל הספציפיות והאחוזים שלהם כדי לראות שבאמת השקיעו 13% או משהו קרוב לזה בEM ולא 0.55-1%... :|

מה שחסר לי זה שיכתבו באופן חד משמעי איפשהו כמה השקיעו בפועל בכל מדד באחוזים.
הם משקיעים רק במדד אחד.
אם יש חשיפה של 99.8% למניות זה בהכרח אומר 99.8% סנופי.

הם משקיעים רק במדד אחד.
אתם מדברים על דברים שונים.
@Tim_Duncan מדבר על קה"ש מחקה מדד עולמי של הלמן.

הכי קל זה או לסמוך עליהם או לחשב בעצמך כמה תשואה *אמורה* להיות.
תשואת קרן 1149020 ב- 2020 היא 9.6% (ארה"ב - זה 50% ממדיניות ההשקעה)
תשואת קרן 1148329 ב- 2020 היא (0.56%-) (אירופה - זה 30% ממדיניות ההשקעה)
תשואת קרן 1144450 ב- 2020 היא 8.97% (מתפתחות - זה 13% ממדיניות ההשקעה)
תשואת קרן 1146463 ב- 2020 היא 15.07% (יפן - זה 7% ממדיניות ההשקעה)
לכן - התשואה המשוקללת שאנחנו רוצים לראות עבור המסלול הנ"ל בקרן ההשתלמות ל- 2020 היא 6.85% (לפני ד"נ).

נכון לסוף נובמבר התשואה היא 6.28% לפי האתר של הלמן, עכשיו חכה קצת עד שתקבל את הדו"ח השנתי ותראה אם הקרן עונה על ציפיותיך. בסך הכל כבר עכשיו ניתן לומר שהמספרים עושים שכל.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y אחוז או כמות מזומן בתיק השקעות בברוקרז׳ שוק ההון 6
א שווי שוק לעומת כמות מזומנים בקופה שוק ההון 5
מ כמות הכסף שצריך לחסוך בשנה לדירה - שאלה עם וריאציה אחרת נדל"ן 5
D כמות הכסף שצריך לחסוך בשנה בשביל "להשיג" את עליית מחירי הנדלן נדל"ן 93
שם משתמש בעייתי האם כמות ניירות הערך בקרן נאמנות יכולה להיגמר? שוק ההון 2
T שאלה לגבי קניית כמות של יחידות באיגרת חוב ממשלתית לפני השלב הרציף בבורסת תל אביב שוק ההון 0
A כמות יחידות לא שלמה של קרן סל שוק ההון 3
N כמות פעולות מומלצת שוק ההון 13
ע מכירת כמות גדולה של מניות צרכנות פיננסית 6
ש שאלה על "כמות מינימאלית לשלב" שוק ההון 27
bsod כמות יחידות מקסימלית לקניה בקרן סל שוק ההון 11
S אני בשוק מהבדל שמצאתי בין פרישה עם אותו כמות כסף לאותה משיכה חודשית שוק ההון 1
R עזרה בחישוב כמות שנים עד פרישה שוק ההון 40
S האם החזקת כמות גדולה של אג"ח קונצרני יכולה ליצור חשיפת יתר לשוק הישראלי? שוק ההון 12
M מינוס ביתרות מזומן, מס לשלם, מס ששולם ומס עתידי שוק ההון 5
B השקעה של סכום מזומן לטווח קצר (1-3 חודשים) ב- US Treasury bills שוק ההון 5
S חלוקת תיק השקעות - כולל נכס למגורים, מזומן, אג״ח ומשכנתא שוק ההון 4
K שאלה של מתחילים בקשר לאג"ח לעומת מזומן שוק ההון 3
identitybridge הפקדת מזומן לחשבון בנק צרכנות פיננסית 2
A הסיכונים בהחזקת מזומן בInteractive Brokers שוק ההון 13
י התלבטות על מזומן לפני קניית דירה נדל"ן 10
י אינטרקטיב ברוקרס IBKR משלמים על מזומן ריבית שנתית של מעל 5% בעבור מטבע הריאל הסעודי( SAR). שוק ההון 2
א בחו"ל להשתמש באשראי או מזומן? צרכנות פיננסית 38
וינסנט רעיונות לשמירת ערך של מזומן דולרי שוק ההון 7
N האם יש בעיתיות להשאיר סכום כסף מזומן בחשבון ההשקעות? שוק ההון 21
I איפה לשים מזומן שמיעוד לרכישת נדל״ן בעוד כשנה? נדל"ן 7
M כיצד לחסוך מזומן שבידיי ובנוסף הפקדות חודשיות לטובת פרישה לגמלאות בעוד 10-12 שנים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
T שמירת מזומן - כיצד? שוק ההון 1
1337justme הצעת כסף מזומן לקשיש בפינוי בינוי במקום הדירה החדשה -התלבטות נדל"ן 25
B חלוקת נכסים - איך מחשבים מזומן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
M תחליף אירי צובר לBIL (תחליף מזומן לחשבון IRA) שוק ההון 18
S כדאיות סגירת הלוואה כנגד נכס מניב לעומת אחזקה של אג"ח\מזומן נדל"ן 17
C שאריות מזומן בעוש של IRA שוק ההון 34
ש הבדלים בין קרנות עם נתחי מזומן שונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
יבגני_ל הפקדת מזומן בבורסות קריפטו השקעות אלטרנטיביות 9
stamEhad מהם היתרונות\חסרונות של החזקת מק"מ מול מזומן? שוק ההון 9
מ מזומן בתיק השקעות שוק ההון 5
twister סקר + דיון: כמה מזומן אתם מחזיקים בעו"ש למחייה היומיומית? שוק ההון 120
מ כמה מזומן באמת צריך בעובר ושב שוק ההון 14
A הרכב מזומן בתיק וסיכון מט״ח שוק ההון 16
B החוק לאיסור מזומן ושכר לימוד לאוניברסיטה - למתקדמים צרכנות פיננסית 26
T מזומן או קרן סל של אג"ח לטווח קצר שוק ההון 1
D ירושה של מזומן נדל"ן 66
סול האם ישנה דרך להגן על מזומן מאינפלציה לטווח קצר שוק ההון 23
dunya_tatlisi נתח מזומן גדול יותר כתחליף לאג"ח ממשלתי זר - רעיון טוב? שוק ההון 0
G אג"ח ממשלתי קצר או מזומן? שוק ההון 1
ITS חניה של מזומן שמיועד לרכישת דירה בישראל לתקופה של כ-3 חודשים שוק ההון 23
E חוק הגבלת מזומן ותשלום לקבלן מהשטחים אוף טופיק 38
T צמצום עלויות מזומן ברכישת דירה נדל"ן 2
ק קרן-סל תחליף מזומן צרכנות פיננסית 6

נושאים דומים

Back
למעלה