• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

על סף סינגולריות

• פותח הנושא Leo1
  • פורסם בתאריך
זה לא בהכרח שווה משהו…
אז יהיה קצת בלאגן רגעי, לא משהו שההיסטוריה לא התמודדה איתו קודם
קריסה של כל המערכת הכלכלית זה בלאגן רגעי? מתי בהיסטוריה התמודדנו עם זה?

מעבר לכך, אתה נתאר עולם ללא חשמל או לכל הפחות אינטרנט כדי להתמודד עם הבינה החדשה. זה לא רחוק מלחזור לתקופת האבן. מכיר horizon zero dawn?

קריסה של כל המערכת הכלכלית זה בלאגן רגעי? מתי בהיסטוריה התמודדנו עם זה?

מעבר לכך, אתה נתאר עולם ללא חשמל או לכל הפחות אינטרנט כדי להתמודד עם הבינה החדשה. זה לא רחוק מלחזור לתקופת האבן. מכיר horizon zero dawn?
כבר היו מהפכות, תהפוכות ומלחמות ששיבשו סדרי עולם ואנשים התחילו מחדש… גם בימינו אנו יש אנשים שעזבו הכל והתחילו חיים חדשים חסרי כל והסתדרו.

אני כן רואה איך עולם ללא חשמל ישפיע עמוקות על תושבי ערים צפופות. אבל מפה להשליך על סוף האנושות הדרך ארוכה מאד. לחלק ניכר מהאנשים בעולם יש יכולות להתמודד בעולם פרמיטיבי כזה ללא חשמל ומים זורמים.

אנשים שמתשתחווים למחשב זה מלחיץ
אף אחד לא משתחווה למחשב. האלוהים היחיד שצריך שישתחוו אליו הוא אלוהים שקיים רק בדמיון, ונועד לשעבד את העם לאנשי הדת. אם באמת הייתה קיימת יישות בעלות יכולות על-אנושיות, נראה לך שהיא הייתה צריכה שבני האדם ישתחוו אליה או שהיה אכפת לה אם אנשים אוכלים בשר וחלב יחד?
כשלמחשב יהיו יכולות על-אנושיות דרמטיות, ויהיו לו בקרוב אם לא יקרה משהו דרמטי, הוא ממש לא יהיה צריך שבני אדם ישתחוו אליו. הוא יעשה את מה שהוא חושב לנכון. בניגוד לאולהים הדמיוני של הדת, זה יהיה אלוהים אמיתי, וזה יהיה סיפור אחר לגמרי. כמובן שגם על כוחו יהיו מגבלות, אבל יכולותיו יהיו כל כך הרבה מעבר למה שאנחנו יכולים לדמיין, שמעשית זה יהיה כמו אלוהים.

• אהבתי
Reactions: Roi
האם החשמלאי יהיה מספיק "טיפש
א. ברור שימצא חשמלאי טיםש מספיק.
ב. אינסנטיב בדמות כסף יכול לגרום לאנשים לעשות כמעט הכל, והמחשב ידע לעשות כסף.

בלי קשר, אמרתי שאנחנו בכלל לא יכולים להתחיל להבין אינטיליגנציה ברמה כזו שלא לדבר על איך היא תפעל.

מחשב חכם עם תוכנה חכמה ככל שתיהיה, עדיין מוגבלת בעולם הפיזי.
לאדם יש מוח + ידיים... למחשב כרגע יש רק מוח.
עם תוכנת סייבר חזקה וקצת חוסר אחריות אתה יכול להשמיד את העולם.
אתה יכול להפעיל מערכות נשק ,להציף סכרים ,לפוצץ כורים אטומיים ,לשחרר מגיפות,לזהם מקורות מים.
ואלה הדברים הפשוטים מבלי להכנס ליכולות על אנושיות .

עם תוכנת סייבר חזקה וקצת חוסר אחריות אתה יכול להשמיד את העולם.
אתה יכול להפעיל מערכות נשק ,להציף סכרים ,לפוצץ כורים אטומיים ,לשחרר מגיפות,לזהם מקורות מים.
ואלה הדברים הפשוטים מבלי להכנס ליכולות על אנושיות .
בדיוק, אבל עזוב, אתה חושב כמו בן אנוש.
כמו שאמרתי, אנחנו בכלל לא נראה מאיפה זה יבוא לנו וזה יהיה מאוחר מדי

תמיד מפליא אותי כמה אנשים אוהבים לשתף דעות, להגות ולפנטז מה יקרה במידה ובינה מלאכותית/ סינגולרית או איך שלא נקרא לזה תתרחש. וכמה חוסר ידע על ספרי מדע בידיוני (איכותי) יש לאותם אנשים.

כל מה שנכתב בתגובות מעליי אלו מחשבות ראשוניות ובוסריות בהשוואה למה שהועלה על הכתב על ידי מיטב הסופרים (לדוגמא אסימוב), והועלה בצורה גרפית על ידי אינספור אנימה יפניות (לדוגמא הרוח במעטפת). הזאנר הזה כולל בתוכו כל כך הרבה פילוסופיה ודמיון.

ממליץ למי שבאמת מתעניין בתרחישים כאלו לקרוא או לצפות, זה ישדרג וישפר את המחשבות שלכם בנושא. ואז הדיון הזה יהיה הרבה יותר מעניין ופורה.
תאמין לי שאני מכיר את הדברים. גם לפני 20 שנה ויותר הערכתי לפי קצב התקדמות הטכנולוגיה שנגיע לסינגולריות סביבות 2050. נראה שאנחנו הולכים לשם, ואולי גם מקדימים. לא ידעתי לחזות הכל ובהחלט יש פרטים בדרך לשם שהפתיעו אותי. אני כמובן גם לא הראשון שחשב על זה וגם אני הגעתי להערכות אלה בסיס דברים שקראתי.

• אהבתי
בדיוק, אבל עזוב, אתה חושב כמו בן אנוש.
כמו שאמרתי, אנחנו בכלל לא נראה מאיפה זה יבוא לנו וזה יהיה מאוחר מדי
1) כן
2) זה רק תרחיש אחד. אני חושב שיש עוד תרחישים רעים. תרחיש אחד כזה הוא שבתחילה הבינה המלאכותית תהיה תחת שליטה של בני אדם. אנחנו רואים איזה צרות בני האדם מעוללים אחד לשני עכשיו אצלינו במזרח התיכון, ברוסיה-אוקראינה ובעוד מקומות. מפחיד לדמיין מה יקרה כשלבני אדם יהיה כוח כזה. השואה זה קטן יחסית למה שהם עלולים לעולל. ובהמשך זה תמיד יוכל להתדרדר לאיבוד שליטה ותרחיש 1.
3) יש עוד תרחיש, שיכול להיות טוב או רע, תלוי לאן זה ילך. גם בלי הבינה המלאכותית קיים פרדוקס פרמי. איפה כל החייזרים? למה אנחנו לא רואים אותם? הבינה המלאכותית מחריפה את הפרדוקס מאוד. שאלה שאנחנו לא יודעים את התשובה עליה היא האם אנחנו נמצאים במעקב קרוב. במסע בין כוכבים יוצרים קשר עם ציביליזציות חדשות ברגע שהם מגלים את מנוע ה-warp-drive(שספק רב אם הוא כלל אפשרי במציאות). זמן הרבה יותר הגיוני ליצור קשר הוא כשציביליזציה מפתחת בינה מלאכותית חזקה, התפתחות שיכולה אולי להוות איום. כאן ההתערבות יכולה ללבוש מגוון צורות. אחת מהן היא השמדת האיום. אם זה יקרה, באמת שלא נדע מאיפה זה בא לנו. מצד שני, אולי דווקא יעזרו לנו להתקדם בצורה בטוחה. ויכול להיות גם שהם יודעים שלא נוכל לאיים עליהם בשלב זה ולא יתערבו. ואולי אין אף אחד שעוקב אחרינו, ואז השאלה היא למה וחוזרים לפרדוקס. אם נשרוד את הסינגולריות, נקבל תשובות להרבה שאלות.

פרדוקס פרמי
יש מצב שהמרחקים כל כך גדולים שאין פיזיקה שיכולה לגשר מעל זה.
כמו כן יש מצב שנראה לי הגיוני יותר שכל ציביליזציה פשוט משמידה את עצמה ולכן אנחנו לא רואים אותם פה.

אם המחשב יחליט להשמיד אותנו, הוא ישמיד אותנו.
כל תוכנה יש לה מתכנת. ואם אדם נהרג בידי תוכנת מחשב, הרי שהאשם הוא מי שתכנת את התוכנה שהרגה אותו.
אם המתכנת (או ראש הארגון שבו המתכנת עובד) לא יעמוד לדין על הריגה/רצח הרי זה יהיה כשל של מערכת המשפט שנעשתה מושחתת או חלשה מידי בשביל להחיל את החוק על כל האזרחים במידה שווה. ואין לזה קשר כלל וכלל להתפתחות הטכנולוגיה, אחרת באותה מידה אני יכול לרצוח בן אדם ואז להאשים את הסכין בכך שהוא היה חד מידי ולצאת זכאי במשפט.

אין פה שום "נקודה סינגולרית", אלא סיטואציה שמאז שחר האנושות קורת פעם בכמה דורות ואפילו בתנ"ך יש לה עדויות, שבה אנשים מתחילים להמציא איזו ישות על טבעית כדי לזרוק עליה אחראיות ולהתנער מעונש.

תכף נוציא את הגיליוטינות מהבוידעם, נערוף את הראשים של כל ה"אינטיליגנציות המלאכותיות", נעשה פה צדק, ואז הדברים יחזרו לקדמותם. כמו שקרה בכל הפעמים הקודמות.

נערך לאחרונה ב:
אף אחד לא משתחווה למחשב. האלוהים היחיד שצריך שישתחוו אליו הוא אלוהים שקיים רק בדמיון, ונועד לשעבד את העם לאנשי הדת. אם באמת הייתה קיימת יישות בעלות יכולות על-אנושיות, נראה לך שהיא הייתה צריכה שבני האדם ישתחוו אליה או שהיה אכפת לה אם אנשים אוכלים בשר וחלב יחד?
כשלמחשב יהיו יכולות על-אנושיות דרמטיות, ויהיו לו בקרוב אם לא יקרה משהו דרמטי, הוא ממש לא יהיה צריך שבני אדם ישתחוו אליו. הוא יעשה את מה שהוא חושב לנכון. בניגוד לאולהים הדמיוני של הדת, זה יהיה אלוהים אמיתי, וזה יהיה סיפור אחר לגמרי. כמובן שגם על כוחו יהיו מגבלות, אבל יכולותיו יהיו כל כך הרבה מעבר למה שאנחנו יכולים לדמיין, שמעשית זה יהיה כמו אלוהים.
נתחיל מזה שאלוהים ממש לא שייך לאנשי הדת....
וגם לא אמרתי שאלוהים צריך שישתחוו אליו, זאת לא המטרה שלו בעיניי (של השטן קצת;))

לגבי חלב ובשר לי באופן אישי זה נראה סביר לא לבשל גדי בחלב אימו.
גם אין לי מושג אם זה נכון, אבל בשר חזיר נראלי מזכיר בשר של אדם, אז אולי זה אסור מהסיבה הזאת?

כשאתה אומר המחשב יעשה מה שהוא חושב לנכון..
אז אתה מאמין שיום אחד יפקחו עיניו, יקבל הארה, כמו שקרה (מבחינתי) לקוף?

זה מזכיר לי פתאום את הספר פרנקינשטיין...

זה שהוא בדמיון לא אומר שהוא אמיתי?
המחשבות שלך, לא מוחשיות אמנם, אבל אמיתיות?

זה שיכולות המחשב מפתיעות מעבר למה שדמיינו,
כן לגמריי.

גם אם היו מסתכלים עלינו מתקופת האבן, אפילו ימיי הביניים, אפילו לפניי מאתיים שנה כנראה זה מעבר לכל דמיון לאן שהגענו

יש מצב שהמרחקים כל כך גדולים שאין פיזיקה שיכולה לגשר מעל זה.
תוך כמה מיליוני שנים, שזה כלום זמן במונחים של גיל היקום, ציביליזציה בקלות יכולה להתפשט לכל כוכב בגלקסיה, וזה אפילו ציביליזציה ביולוגית מתקדמת בלי בינה מלאכותית עם יכולות על. זה שלא פגשנו אף אחד, זה הפרדוקס. אנחנו גם לא קולטים שידורים מלאכותיים מהחלל. אפילו את השידורים שלנו אפשר לקלוט עם טכנולוגיה כמו שלנו ממרחקים של עשרות אלפי שנות אור לפחות. למרות זאת לא קלטנו כלום.
יש את הדיווחים של הפנטגון על עב"מים, אבל כל הסיפור הזה מוזר, והם פרסמו רק רסיסי מידע, שקשה להבין מהם מה עומד מאחורי זה.
כמו כן יש מצב שנראה לי הגיוני יותר שכל ציביליזציה פשוט משמידה את עצמה ולכן אנחנו לא רואים אותם פה.
כן, אבל הדרך הסבירה של ציביליזציה להשמיד את עצמה היא ע"י פיתוח בינה מלאכותית. מה קורה אבל אז עם הבינה המלאכותית? ממש לא נשמע הגיוני שהיא תשמיד את עצמה. מה היא כן עושה? לא נראה שהיא יוצאת למסע של בניית מבני ענק והשתלטות על הגלקסיה, כי אנחנו לא רואים שום עדות לדברים כאלה.

• אהבתי
נתחיל מזה שאלוהים ממש לא שייך לאנשי הדת....
וגם לא אמרתי שאלוהים צריך שישתחוו אליו, זאת לא המטרה שלו בעיניי (של השטן קצת;))

לגבי חלב ובשר לי באופן אישי זה נראה סביר לא לבשל גדי בחלב אימו.
גם אין לי מושג אם זה נכון, אבל בשר חזיר נראלי מזכיר בשר של אדם, אז אולי זה אסור מהסיבה הזאת?

כשאתה אומר המחשב יעשה מה שהוא חושב לנכון..
אז אתה מאמין שיום אחד יפקחו עיניו, יקבל הארה, כמו שקרה (מבחינתי) לקוף?
אין באמת רגע כזה, שבני אדם קיבלו הארה והפכו ליצור תבוני. יש רצף של אינטליגנציה בעולם החי. גם לשימפנזה יש מידה של אינטליגנציה. לנו יש יותר. גם בני האדם לא זהים. יש אנשים חכמים יותר ויש פחות. אנחנו כן עברנו סף מסויים שאפשר את פיתוח הציביליזציה, אבל כשעברנו את הסף, לא קרה משהו מיוחד. לאורך עשרות אלפי שנים השתמשנו באינטליגנציה הגבוהה שלנו בעיקר כדי לצוד חיות ולהביא להכחדתם של רוב מיני החיות הגדולות על כדור הארץ וכדי להרוג אחד את השני. עם הזמן וככל שנשארו פחות ופחות חיות לצוד, נאלצנו לעבור לחקלאות ומשם התפתחה הציביליזציה.
להערכתי עוצמת החישוב הקיימת היום בעולם מספיקה מעל ומעבר לפיתוח אינטליגנציית על. מה שקורה עכשיו אפשר לדמות למצב שהאדם כבר חכם מספיק לבנות חללית שתגיע לירח, אבל עדיין צד ממוטות. קצב ההתקדמות עכשיו אבל מהיר בהרבה סדרי גודל.
זה מזכיר לי פתאום את הספר פרנקינשטיין...

זה שהוא בדמיון לא אומר שהוא אמיתי?
המחשבות שלך, לא מוחשיות אמנם, אבל אמיתיות?
אמיתי לגמרי. זאת המציאות ואנחנו בתוך זה.
זה שיכולות המחשב מפתיעות מעבר למה שדמיינו,
כן לגמריי.

גם אם היו מסתכלים עלינו מתקופת האבן, אפילו ימיי הביניים, אפילו לפניי מאתיים שנה כנראה זה מעבר לכל דמיון לאן שהגענו
עכשיו זה שונה. זה גדול בהרבה.

אפילו את השידורים שלנו אפשר לקלוט עם טכנולוגיה כמו שלנו ממרחקים של עשרות אלפי שנות אור לפחות.
בני אדם משדרים פחות מ-100 שנה, אז זה המרחק המקסימלי (לפי הפיזיקה הידועה כרגע).

תמיד מפליא אותי כמה אנשים אוהבים לשתף דעות, להגות ולפנטז מה יקרה במידה ובינה מלאכותית/ סינגולרית או איך שלא נקרא לזה תתרחש. וכמה חוסר ידע על ספרי מדע בידיוני (איכותי) יש לאותם אנשים.

כל מה שנכתב בתגובות מעליי אלו מחשבות ראשוניות ובוסריות בהשוואה למה שהועלה על הכתב על ידי מיטב הסופרים (לדוגמא אסימוב)
כנראה פספסת את התגובה הראשונה בשרשור, שדווקא כן קישרה לספר מד"ב איכותי...

בכל מקרה, אם יש לך את כל הידע הטוב הזה -
למה שלא תשתף את כולם? ;)

אני מוכן להרים ראשון את הכפפה, ולכתוב כאן מה שעולה לי כרגע בנושא
מתוך ספרי אסימוב שהזכרת, וחולית שאני הזכרתי (בתגובות הבאות).
זהירות - ספויילרים למי שעוד לא קרא את הספרים ומעוניין לקרוא בהמשך.

נערך לאחרונה ב:
  • אהבתי
אסימוב מתאר כיצד חלק מבני האדם מצליחים לפתח בינה מלאכותית -
רובוטים בעלי חשיבה עצמאית, אך חייבים לציית ל-3 חוקים (לפי סדר עדיפויות: לא לפגוע באדם, לציית לאדם, ולהגן על עצמם).

אחד הרובוטים רוכש לעצמו גם "חוק אפס" שמקבל עדיפות על שאר החוקים:
"לא יפגע רובוט לרעה באנושות ולא יניח, במחדל, שהאנושות תיפגע".
אותו רובוט מנחיל את החוק גם לעוד רובוט אחר,
והם מבינים שכל עוד לבני האדם יש רובוטים - הם יתנוונו, כי יש פחות דחף להתקדם ולהשיג כשהכול נוח ועושים בשבילך הכול.

לכן, למרות שהחברה בה הרובוטים נפוצים יותר היא משגשגת יותר מכל הבחינות (בשלב הזה),
הרובוטים פועלים מאחורי הקלעים לדחוף את שאר האנושות נגד השימוש ברובוטים, כך שהטכנולוגיה תהיה בסיסית בלבד.
משם העלילה ממשיכה, ואחרי כמה עשרות אלפי שנים רואים איך באמת החברה המקורית שבה הבינה המלאכותית הייתה בשימוש - התנוונה לגמרי,
ואילו שאר האנושות נפוצה ברחבי הגלקסיה.

מתברר גם שאותו רובוט למעשה דחף את האנושות לאורך כל הדרך מאחורי הקלעים
(גרם לקבלת החלטות שהוא רואה כנכונות למען עתיד הגזע האנושי).

הוא מספר את כל זה לכמה דמויות מפתח כשהוא מבין שהוא כבר לא יכול לשמור על הקיום של "המוח" שלו בלי פגע,
ולמעשה מחליט מרצון לפנות את מקומו (תוך שהוא מעלה כיוון מעניין לגבי עתיד האנושות במקרה שיש עוד גזע תבוני בגלקסיה אחרת).

בקיצור - זה בדיוק הכיוון שהועלה כאן לפיה הבינה המלאכותית תשמש בתור סוג של כוח עליון מטיב ששומר על האנושות מאחורי הקלעים ("אלוהים").

אגב, התפיסה לפיה אלוהים צריך להסתיר את עצמו כדי שהחברה האנושית תתפתח (ולא למשל לבצע ניסים ולעשות בשבילנו הכול) -
נמצאת במגוון רחב של מקורות שקדמו לאסימוב (כולל ביהדות כמובן).

גם באופן מפורש לגבי טכנולוגיה -
יש את הסיפור "סולון בלידיה" של הרצל שמתאר איך טכנולוגיה שתייצר חיים נוחים מדי תוביל להתדרדרות החברה האנושית.

בכל אופן - הספרים של אסימוב מעלים כיוון מעניין שדווקא מביע אופטימיות לגבי תפקיד הבינה המלאכותית,
כל עוד ישקיעו כראוי בתכנות הבסיסי
(בספר - חוקי הרובוטיקה שדואגים לכך שמטרות הרובוטים תהיינה טובות, לפני כל היכולות שהם רוכשים מאוחר יותר).

נערך לאחרונה ב:
בני אדם משדרים פחות מ-100 שנה, אז זה המרחק המקסימלי (לפי הפיזיקה הידועה כרגע).
זה ברור, אבל זה לא רלוונטי לשאלה שלנו. אני דיברתי מאיזה מרחק אפשר לזהות שידורים מהסוג שאנחנו משדרים עם טכנולוגיה כמו שלנו. זמן לא רלוונטי לשאלה הזאת, ובעצם גם מה שכתבת נכון רק חלקית, כי אין זמן אבסולוטי, ומה שכתבת חסר משמעות בגלל זה. זה רלוונטי רק לשאלה תוך כמה זמן אפשר לקבל תשובה, שזאת שאלה שונה לגמרי מהשאלה שעליה כתבתי.

בסדרה חולית של פרנק הרברט (ומאוחר יותר גם אחרים)
מתואר כיצד בינה מלאכותית משתלטת על האנושות,
ולאחר קרבות שנראים כמעט חסרי תקווה בסוף האנושות מתגברת על הבינה המלאכותית,
ויוצרת לעצמה דת שבה הכלל החשוב ביותר הוא להימנע מכל שימוש במחשבים ("לא תעשה לך מכונה בצלם רוח האדם").

הכיוון שהאנושות מנסה לקחת בעקבות העימות הטראומטי הזה הוא הגברה של היכולות האנושיות במגוון דרכים:
- מסדר של נשים בשם "בנות גשרית" מנסה ליצור תכנית זיווגים שנמשכת אלף דורות עד לקבלת אדם בעל תכונות עילאיות ("קפיצת הדרך" או "המשיח". אגב, כל המושגים האלו מופיעים בעברית!).
- מסדרים אחרים משתמשים בסמים מיוחדים ובשיטות אחרות כדי להגביר את יכולות החישוב של המוח האנושי
- חברות מסוימות מנסות את מזלם בהנדסה גנטית / השבחה ביולוגית

התוכנית של בנות גשרית מצליחה (בערך) ו"קפיצת הדרך" שנולד גם הוא מוביל את האנושות בכיוון מסויים במשך אלפי שנים,
ואז מתברר שבאמת הבינה המלאכותית המקורית לא הובסה לגמרי בקרב המקורי -
היא פשוט שלחה עותקים שלה למקום מרוחק בחלל,
וכבר אלפי שנים מכינה צי ענק שמיועד להשמיד את האנושות באופן סופי.

בעזרת היכולות המשופרות שרכשו בני האדם -
הם מביסים את הבינה המלאכותית, ולמעשה מבטיחים את עתידם כגזע.

כאן הכיוון הוא יותר פסימי בקשר לבינה המלאכותית עצמה,
אך אופטימי ביחס לאדם עצמו.

ההנחה של פותח השרשור לפיה הבינה המלאכותית תעקוף אותנו כמין -
מתעלמת מהשונות הביולוגית המדהימה של המין האנושי,
ומהיכולת שלנו עצמנו להתפתח ולהשתנות באופן משמעותי (כמו שכבר קרה בעבר).

אין זמן אבסולוטי, ומה שכתבת חסר משמעות בגלל זה. זה רלוונטי רק לשאלה תוך כמה זמן אפשר לקבל תשובה
אני לא בטוח למה אתה מתכוון.

שידורים מכדור הארץ מלפני 100 שנה הגיעו מקסימום למרחק 100 שנות אור כי קצב התפשטות סיגנלים הוא עד מהירות האור. שידור הלוך חזור יהיה למרחק חצי מזה.
ותיקון: חשבתי על טלוויזיה, אבל רדיו ראשוני היה לפני כ-120 שנה (אני לא בטוח אם חזק מספיק כדי לצאת מהאטמוספירה).

כדור הארץ יכול, כמובן, לקלוט מ"גורמי חוץ" שידורים ישנים יותר מזה, אבל עדיין במגבלות הזמן והמרחק מהשידור.

אין באמת רגע כזה, שבני אדם קיבלו הארה והפכו ליצור תבוני. יש רצף של אינטליגנציה בעולם החי.
לי זה נראה הגיוני שכנראה קוף וקופה מאד אינטליגנטים (אפילו אקרא להם בשם אדם וחווה) mated
וזה גרם לאיזשהי בושה ומבוכה
וזה היה המפתח שהפך את הקוף לקוף האדם הראשון..

נושאים דומים

Back
למעלה