• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מלחמת "שמחת תורה" עם פוטנציאל למלחמת לבנון ה-3

לדעתי אפילו בליכוד היו פועלים להחלפת רוה"מ אם היו חושבים שיש מניעים זרים.
לפי סקר כחצי מהציבור הישראלי סבור שנתניהו פועל משיקולים זרים. כולל חלק לא מבוטל בגוש הימין.
זכותך כמובן לחשוב אחרת.

עם כל הבעייתיות של נתניהו אני ממש לא חושב שאינטרסים אישיים הם שיקול מבחינתו. הוא חושב שקריטי שהוא ישאר בעמדת השפעה כי לשיטתו הניווט של אחרים יהיה גרוע יותר. בגלל זה הוא צריך שהממשלה לא תתפרק, ובגלל זה הוא צריך לתת משקל מסוים לגורמים הקיצוניים בממשלה. לתחזק אותם כחלק משיקולי עלות/תועלת.
זה עדיין אינטרס אישי. גם בעל מתעלל מאמין שבלעדיו אשתו לא תסתדר.
ובעצם גם לפי מה שאתה כותב, הוא מעדיף את ההשרדות האישית על פני האינטרס של ישראל, אלא שלדעתו האינטרס העליון של ישראל הוא שביבי יהיה ראש ממשלה. כלומר, האישי והממלכתי מתלכדים.
אם הגורמים המובילים בממשלת האחדות או בקבינט המלחמה היו חושבים שהוא פועל ממניעים זרים הם היו מפרקים כבר את החבילה. לא נראה לי שמבחינתם יש שיקולי עלות/תועלת שהיו מצדיקים להמשיך במצב כזה. לדעתי אפילו בליכוד היו פועלים להחלפת רוה"מ אם היו חושבים שיש מניעים זרים.
אני לא יודע אם פרישת גנץ תוביל לפירוק הממשלה. ובקשר לחברי הכנסת של הליכוד, אני בספק רב אם יש אירוע בעולם שיכול להביא אותם להדחת המנהיג.
אני לא קונה את זה. מפתיע אותי שאנשים רציניים מאמינים בזה.
זו עובדה, לא דעה.
אגב, גם אני כמי שחושב שנתניהו הוא הגרוע בראשי הממשלה מאז ומעולם אשר כל יום שלו בתפקיד מסכן מאד את המשך קיומה של ישראל כמדינה דמוקרטית ואת עצם קיומה, חושב שהחטא הקדמון הוא כהונה של נאשם בפלילים, אבל במצב שנוצר, יש לתת עדיפות לשיקולי הביטחון הלאומי.

לפי סקר כחצי מהציבור הישראלי סבור שנתניהו פועל משיקולים זרים. כולל חלק לא מבוטל בגוש הימין.

כתוב שם "מניעים פוליטיים", ובאפשרות הנגדית "מניעים ענייניים". אם זו היתה השאלה זה פתוח לפרשנות.
להדרש ל"פוליטיקה" כדי שממשלה לא תתפרק זה חלק מאיך שהמערכת הזו פועלת, לטוב או לרע.
היה מעניין סקר מפורש יותר, לגבי "מניעים זרים" או "אישיים".

וגם עם כל הכבוד לסקרים ולדעת הציבור, דוגמה אחרת מלאחרונה: חלק גדול מהמערב (לא ברור כמה בדיוק) חושב שישראל פוגעת סתם באזרחים. זה לא אומר שזה נכון.

אבל אני לא בטוח שפינוי שטח זמנית הוא בהכרח רע
הרע הוא לא עצם הפינוי אלה העובדה שהוא לא חלק מתוכנית כוללת.

הרע הוא שבגלל חוסר התיכנון המדיני חיילים מתו לשוא, ועוד חיילים ימותו ויפצעו כשיכבשו אזורים שפונו אם וכאשר יכנסו בעתיד לרפיח.

ובעיקר - יש כאן קלף שניקנה בדם ובוזבז לחלוטין, ולא נוצל במשא ומתן להגשמת התוכניות הלא קיימות של הממשלה למבנה השליטה בעזה ולהחזרת החטופים.

אגב, אני לא חושב שאפילו הגורמים הגרועים יותר בליכוד או במפלגות אחרות פועלים ממניעים זרים, אלא זה פשוט גדול עליהם.
לא שהמלחמה קשורה אליהם, אבל עדיין השר נאלץ להסביר לבוחריו למה מפלגתו עדיין בקואליציה הגרועה הזאת :

"למרות שלכאורה אנחנו נימצאים בקואליציה ..... למרות ש, אני יודע, אסור לנו להגיד בקול אבל הרבה מאד דברים, הרבה מאד מיליארדים כן עברו ״

אם זה לא מניעים זרים אז מה כן ?

נערך לאחרונה ב:
לא שהמלחמה קשורה אליהם, אבל עדיין השר נאלץ להסביר לבוחריו למה מפלגתו עדיין בקואליציה הגרועה הזאת ...
אם זה לא מניעים זרים אז מה כן ?
לא דובר עליהם:
בחרדים או במפלגות קצה אפשר לפקפק, אבל ההשפעה שלהם היא מסדר שני וההחלטות הישירות לא שלהם.

לא דובר עליהם:
דווקא לחרדים קשה לבוא בטענות. הם טוענים שהם מייצגים את בוחריהם.
האם את אותו הדבר אפשר להגיד על שר החינוך, חילוני ליכודניק, שמתעדף חינוך חרדי שלא לומדים בו ליבה על חשבון ילדי בוחריו?

לא דובר עליהם:
חבריהם לקואליציה נענים לכל דרישותיהם המקוממות רק בשביל למנוע בחירות.

על עיכוב המשפטים, בניגוד להבטחות, גרהם כבר ענה.

וגם סמורטגביר מנצלים את ההזדמנות שלא תחזור עבורם לעוד סחטנות
הפיקוח על עברות בניה יועבר לבן גביר

עבריין מפקח על הפיקוח על עבירות בניה?
אני מניח שזה עדיף ממנו מפקח על המשטרה והחלטה באיזה איזורים להפעיל כוחות... אהה, רגע... הוא כבר עושה את זה.

מפתיע אותי שאנשים רציניים מאמינים בזה.
א. אם אמונה אי אפשר באמת להתווכח. ראינו את זה כבר קודם עם החרדים.
ב. אנחנו לא מאמינים... כל מי שיש לו 2 עינים/ אזניים/ אונות מח מתפקדות - יודע ומבין.
ג. אף אחד לא האשים אותי עד היום שאני "רציני".

אבל כל הדיבור כאילו רה"מ / שרים / אחרים "רק דואגים לכיסא" ממש לא מובן לי.
אתה חדש פה? שמעת פעם על פוליטיקאי בשם בנימין נתניהו?
@גרהם
עם כל הבעייתיות של נתניהו אני ממש לא חושב שאינטרסים אישיים הם שיקול מבחינתו.
הם השיקול היחיד מבחינתו. ולקרוא לזה אינטרסים אישיים מקטין את העניין מאוד.
תעברו על החלטות שלו אחת אחת לאורך השנים ותבדקו את מי הן משרתות. תחשבו מה עדיף לישראל ומה עדיף לסינוואר, ואז תראו מה הוא בחר. אתם יכולים לעבור ככה על עשרות החלטות שלו - ההחלטה לשחרר את סינוואר ועוד אלף מחבלים, אינספור החלטות לסכל את חיסולו של סינוואר בכל פעם שהגורמים הביטחוניים המליצו על כך, העברת הכסף הקטארי למימון התחמשות חמאס בעזה, הקמת המכשול ורידוד הכוחות בגבול בניגוד לעמדת צה"ל, ועוד ועוד ועוד. וכמובן כל הניהול של המלחמה הנוכחית, שזאת פשוט הזייה. חמאס מקבל כל מה שהוא רצה. סינוואר ודף לא נפגעו, לא הוקם שום מנגנון שלטון חלופי וישראל הבטיחה את המשך שלטון חמאס בעזה, מוקם נמל בעזה, ישראל מאבדת את התמיכה הבינלאומית, ועכשיו גם הולכים לשחרר המוני מחבלים.
איך זה קרה? זה עניין לחקירה רצינית, שראוי שתיפתח. אם בוחנים את עשרות פרשות השחיתות השונות של נתניהו, שכולן טוייחו, אפשר להעלות השערות.
יש השערות שכבר פורסמו, כמו כאן למשל, ואפשר לחשוב על עוד.
הוא חושב שקריטי שהוא ישאר בעמדת השפעה כי לשיטתו הניווט של אחרים יהיה גרוע יותר. בגלל זה הוא צריך שהממשלה לא תתפרק, ובגלל זה הוא צריך לתת משקל מסוים לגורמים הקיצוניים בממשלה. לתחזק אותם כחלק משיקולי עלות/תועלת.

אם הגורמים המובילים בממשלת האחדות או בקבינט המלחמה היו חושבים שהוא פועל ממניעים זרים הם היו מפרקים כבר את החבילה.
גם הם פועלים ממניעים זרים, או שהם פשוט מטומטמים או גם וגם. ביבי בוחר את האנשים האלה בפינצטה. במיוחד גנץ.

נכון לעכשיו נראה שאתה צודק לחלוטין, לצערי. מקווה שאתבדה. ביבי פשוט גרוע.
זה רלבנטי:

עמידרור,בתחום הביטחון, לדעתי אדם רציני.

זה רלבנטי:

יכול להיות שהוא צודק, אני לא איש צבא בשום צורה.
אבל כמו שאני רואה את זה, אנחנו מגמגמים ב2 החזיתות. מצד אחד, לא מחזירים את החטופים המסכנים כי עסקה תפגע במאמץ המלחמתי. מצד שני המאמץ המלחמתי הוא דרדלה לחלוטין ולמרות שאת שוחק לנו את כל הלגיטימציה. כך שאנחנו יוצאים קרחים מכאן מכאן.
ועל הצפון אני בכלל לא מדבר, פינינו עשרות ישובים כבר מעל חצי שנה וצבאית אין באמת התקדמות שם. זה לא נראה כל כך טוב לצערי.

זה רלבנטי:
לא בדיוק.
ב 8 לאפ׳ 2024, אחרי שהודיעו על הוצאת הכוחות מעזה, בא פרשן מכובד, שלא מיצג שום גוף רישמי, פרשן אחד מרבים אחרים, ומסביר איך אפשר להגדיר ״ניצחון מוחלט״ בדיעבד, כך שלא יסתור את המציאות של נסיגת הכוחות.

תחשוב על אסטרולוג שחוזה ״ניצחון מוחלט״ ואז כשהכוחות נסוגים וסינואר עוד שם אז הוא מוצא פילפול להסביר שהוא צדק.

יתכן שההגדרה החדשה שלו אפשרית להשגה, ויתכן שגם זה לא (לאירגון חמאס יש נציגות בכירה מחוץ לעזה, איך יוודאו שלא ייצרו רקטות? מי יהיה אחראי על הביוב והחינוך? איך ימנעו החלפת החמאס על ידי אירגון גרוע יותר ?), ויתכן שהוא מקווה שמשהו בקבינט יקרא ויתחיל לנווט נכון לפי הבנתו, אבל בנתיים אף אחד לא אימץ את ההגדרה שלו כמטרה רישמית כך שמדובר רק בפילפול של ״אמנם אמרו דבר אחר אבל בעצם בלב, בסוד, זה מה שהתכוונו״.

נערך לאחרונה ב:
ממש ממש ממש לא. אותו הסיפור כמו שאר ראשי המל"ל, שביבי מינה במאה ה-21. אחד אחד חותמות גומי של "איש ביטחון" למה שביבי רוצה באותו הרגע שאיש ביטחון יגיד.

ממש ממש ממש לא. אותו הסיפור כמו שאר ראשי המל"ל, שביבי מינה במאה ה-21. אחד אחד חותמות גומי של "איש ביטחון" למה שביבי רוצה באותו הרגע שאיש ביטחון יגיד.
התעניינתי בו בזמן האחרון.קראתי דברים שלו. קיבלתי את הרושם שהוא איש רציני המחוייב לאמת המקצועית בתחום הבטחון.

למשל כמה מדעותיו המנומקות היטב:

א. נגד בניית התנחלויות - הוא טוען שבמצב כרגע אין בסיס להסכם, אבל ההתנחלויות פוגעות בנו מאוד במישור הבינלאומי ,וגם הם יקשו מאוד בעתיד, אם יגיע הזמן הנכון , על הסכם עם הפלסטינאים.

ב. בזמן הנכון, נתינת סוג כלשהוא של מדינה לפלסטינאים ביו"ש היא האופציה הכי טובה שיש בידינו.לא חפה מבעיות אבל הכי טובה.

ג. הקריטיות של מערכת היחסים עם האמריקאים לביטחון הלאומי שלנו, כולל כעת.

האם העובדה שהוא משתף פעולה עם נתניהו ישר פוסלת אותו ? אני מניח כשעמדה בפניו הבחירה, ניתח את המצב והבין שאם לא ישתף פעולה, זה לא ישנה. אך אם ישתף פעולה יוכל להשפיע לטובה על החלטות בתחום הביטחון לאורך כהונת נתניהו, שהיה סיכוי סביר שתהיה ארוכה. וכך היה.

בחירה הגיונית בסך הכל.

יש שם חטופים, חלק משמעותי מכח האויב שנשאר, בכירים, תשתית תת-קרקע, אולי אתרי ייצור או מחסנים או שליטה, קרבה לגבול חיצון שמאפשר הברחות ציוד ואנשים לשני הכיוונים, משאיות הסיוע מגיעות דרך שם.

תקציר,
נוציראת ודיר אל-בלאח. מקום שלא נכנסנו אליו עדיין. יש שם לפחות 2 גדודים של חמאס. כל העולם צועק על רפיח, אז למה לא להיכנס קודם למחנות הללו ולחסל שם את החמאס שנמצא שם ? אין איסור מארה״ב להיכנס לשם. שם חיסלו את מרואן עיסא מהאויר. ואם הוא היה שם אז יש שם חטופים.

אז מה מיוחד ברפיח ?

נערך לאחרונה ב:
אז למה לא להיכנס קודם למחנות הללו ולחסל שם את החמאס שנמצא שם ?
מבחינת האמריקאים המלחמה נגמרה. לא יהיה יותר "חיסול החמאס".

אז מה מיוחד ברפיח ?
משם הם מקבלים את הנשק. בלי רפיח אנחנו בעוד שנה במצב שהיה לפני המלחמה.

קיבלתי את הרושם שהוא איש רציני המחוייב לאמת המקצועית בתחום הבטחון.
אני מסכים, ראיתי הרצאה שלו לגבי מלחמה בלבנון והוא מפוקח מאוד. לו כל חובשי הכיפה היו כאלה.

אז מה מיוחד ברפיח ?
אם חשבו שרפיח כ"כ חשובה, היו נכנסים לשם בהתחלה ללא שום בעיה לפני שהכווינו לשם את כל הפליטים.
מה שמיוחד ברפיח הוא שזה מאפשר ליצור משבר עם האמריקאים. רפיח לא מעניינת את ביבי. מה שמעניין אותו זה ליצור משבר עם האמריקאים, במקרה הטוב כדי להאשים אותם בכישלון שלו, ובמקרה הרע ממניעים יותר זדוניים.

נוציראת ודיר אל-בלאח. מקום שלא נכנסנו אליו עדיין. יש שם לפחות 2 גדודים של חמאס. כל העולם צועק על רפיח, אז למה לא להיכנס קודם למחנות הללו ולחסל שם את החמאס שנמצא שם ?
תאוריה: מחכים לתוצאת משא ומתן החטופים, ובכלל רצון לשמור כרגע על רגיעה ביחס לתגובות בינ"ל.

אז מה מיוחד ברפיח ?
תאוריה: חוץ מקרבה לגבול, זה מקום מרכזי יותר. יותר אוכלוסיה, שטח (פי 4), תשתיות אויב, ואולי יותר בכירים וחטופים.

אם חשבו שרפיח כ"כ חשובה, היו נכנסים לשם בהתחלה
תאוריה: גם עזה סיטי חשובה, אולי לא פחות, ואולי בגלל הנחות עבודה (כגון שיפא) שלא ברור אם היו נכונות או התבררו כשגויות. ומבחינת תקיפה אולי היה קל יותר להתחיל שם. אולי גם בהתחלה היתה מטרה שישמר ערוץ אפשרי החוצה ופנימה דרך רפיח, כדי לא להיות אחראים לסיוע, וכדי לאפשר לעזתים לצאת. דברים לא שבהכרח התממשו כצפוי.

מה שמיוחד ברפיח הוא ...
:roll:

נושאים דומים

Back
למעלה