• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחובות לחופש

- חודש פחות טוב מבחינת הכנסות מקודמו. צריך לנסות לעלות פרודקטיביות.
- לשקול למכור עוד יד2 שאפשר לוותר + לתת שעות נוספות לבוס.
- שמתי לב כשיש לי יותר משמעת בתחומים אחרים בחיי, זה גם משליך ליותר משמעת בהתנהלות הכספית ולהפך - התרופפות בתחום אחד עשוי להשליך על האחר.
זה אחת הסיבות שהתחלתי בינואר במקביל עם דיאטה. לא סתם כל ההקשרים לשם בחידוש היומן.
שמתי לעצמי מטרה לאכול הרבה יותר בריא, לחתוך כמה שיותר זבל מהתזונה, וגם להגיע השנה ל Six pack ולעלות קצת מסת שריר בעזרת שגרת האימונים שהצלחתי ליצור בחודשים האחרונים. מאמין שיותר משמעת באימונים ובתזונה שם, יעלה אצלי יותר משמעת ,ביטחון ופרודקטיביות בכל האספקטים ביום יום מסביב.
והעובדה שאני לא צריך להגיע למכון אלא מתאמן בבית, עוזר לי למטרה זו .
תיזהר לא להגיע למצב של "תשישות בחירה", אם אתה מעמיס על עצמך אתה עלול להגיע למצב של שחיקה. יהיה לך קשה להתמיד באורח החיים הזה לאורך זמן.
במקום לבנות משמעת בתזונה פשוט אל תכניס ג'אנק הביתה. תבשל בעצמך, אל תאכל בחוץ, אל תזמין וולט, ואז לא תצטרך שום "משמעת".
שים לב שלרוב האנשים אין Six pack והם חיים עם זה בשלום. תעשה ספורט למען הבריאות שלך, לא למען הנראות החיצונית.

תיזהר לא להגיע למצב של "תשישות בחירה", אם אתה מעמיס על עצמך אתה עלול להגיע למצב של שחיקה. יהיה לך קשה להתמיד באורח החיים הזה לאורך זמן.

נכון. צריך בהחלט להיזהר מזה. אבל ההחלטות האלו כרגע סהכ הובילו לעוד שעה וחצי אימון ביום 3-4 פעמים בשבוע, והתזונה פחות גוזלת זמן, אלא פשוט דורשת
משמעת לא לאכול שטויות.
המטרה להפוך את זה לחלק מאורח חיים קבוע מאוזן, שזה פשוט ירגיש חלק איטגרלי ממך. איך אומרים: אם זו דיאטה זה זמני, לכן זה צריך להפוך לאורח חיים.

במקום לבנות משמעת בתזונה פשוט אל תכניס ג'אנק הביתה. תבשל בעצמך, אל תאכל בחוץ, אל תזמין וולט, ואז לא תצטרך שום "משמעת".

אבל מה שאמרת עונה בדיוק להגדרה של ״משמעת בתזונה״.

שים לב שלרוב האנשים אין Six pack והם חיים עם זה בשלום. תעשה ספורט למען הבריאות שלך, לא למען הנראות החיצונית.

זה שהם חיים עם זה בשלום לא אומר שלא היו רוצים כזה. אני בטוח שתעשה סקר רנדומלי ברחוב ורב האנשים יגידו לך שבטח לא היו מתנגדים. יש אפילו כאלה שהולכים לקיצון ומשתילים כזה (ותוצאות הניתוח נראות מאוד אבל מאוד לא טוב חייב לציין, אבל ככה זה שמחפשים קיצורי דרך)
תראה, זה פשוט דורש ממך הרבה משמעת ודחיית סיפוקים מהירים. ולכן אני מאמין שזה גם ישליך לטובה על ההתנהלות הכלכלית
.
בשביל להגיע לזה חייב לשמור על גירעון קלורי קבוע, ולאורך כל השנה, שזה אומר גם לא להשתולל בסופי שבוע, חגים ואירועים. אז לכן הרבה מוותרים על הרעיון או מתחילים ונוטשים באמצע.

לגבי הנראות החיצונית, זו הטעות לדעתי בחשיבה של רב האנשים בנושא. שהם מסתכלים על זה רק כעניין אסטטי חיצוני. זה פשוט לא נכון. שאל אנשים שהגיעו לזה (ואני בינהם בעבר) והם יגידו לך - שאתה נראה טוב במראה = אתה מרגיש יותר טוב עם עצמך = הביטחון העצמי העולה = המשמעת עולה = הפרודקטיביות עולה ברב האספקטים מסביב ביום יום.

וכן, כמובן שאני עושה את זה גם ולא פחות, למען הבריאות. הכוונה היא לא לרדת לקיצון של 10 אחוז שומן ומטה. אלא להישאר באזור הבריא המומלץ לגברים של
ה12-15%.

לאכול הרבה יותר בריא
מה יקרה אם תאכל רק קצת יותר בריא, ותעצור במקום שלדעת רוב האנשים הוא "רגיל" או "טוב"?

איישם שיפורים בכל הקטגוריות בחודשים הקרובים
מה יקרה אם תיישם שיפורים רק בחלק מהקטגוריות בחודשים הקרובים? מצבך עדיין ישתפר, לא?

להגיע השנה ל Six pack
לא מכיר אותך, אבל לרוב האנשים יהיה לא אפשרי להגיע לשם תוך שנה ולא יגיעו לשם לעולם. מה האסון הגדול שיקרה אם רק תגיע השנה לשליש הדרך ל-six pack? מה יקרה אם תגיע למבנה גוף אתלטי, בריא אטרקטיבי, אבל לא ל-six pack? לדעתי לשים מטרה כל כך קשוחה תוך פרק זמן כל כך קצר זה לייצר לעצמך כשלונות בכוח. המטרות שלך כפי שאתה מציג אותן, לו אני הייתי מציב אותן לעצמי, הייתי נכשל בוודאות קרובה ל-100%.

אתה מציג פה בעיות מסויימות שנוגעות לכסף, ולאוכל, ואולי לשליטה עצמית, ואולי לעוד דברים. אתה מציג דינמיקה לפיה אתה נכשל בדבר מסויים וכתוצאה מכך נפרצים כל הסכרים והבעיה רק מוחרפת. בד בבד אתה מציג מטרות שהן על גבול הבלתי ניתנות להשגה ויהיה קל מאוד לייצר מהן כשלונות.

אני מציע להציב מטרות צנועות יותר ובנות השגה בסבירות גבוהה.

זה שהם חיים עם זה בשלום לא אומר שלא היו רוצים כזה. אני בטוח שתעשה סקר רנדומלי ברחוב ורב האנשים יגידו לך שבטח לא היו מתנגדים. יש אפילו כאלה שהולכים לקיצון ומשתילים כזה (ותוצאות הניתוח נראות מאוד אבל מאוד לא טוב חייב לציין, אבל ככה זה שמחפשים קיצורי דרך)
תראה, זה פשוט דורש ממך הרבה משמעת ודחיית סיפוקים מהירים. ולכן אני מאמין שזה גם ישליך לטובה על ההתנהלות הכלכלית
גם אם תעשה סקר ברחוב תגלה שרוב האנשים רוצים וילה בהרצליה פיתוח עם בריכה וחוף פרטי. נו אז מה?
זה שאנשים מבזבזים את זמנם ברדיפה אחרי שטויות זה לא חדש...
לפני שאתה מכניס את עצמך למשמעת ודחיית סיפוקים, תשאל את עצמך קודם כל מה המטרה של כל זה והאם זה באמת נדרש.

כאילו, די. אתה לא בצבא. אני לא מאמין שעבודה אינטנסיבית תחת משמעת נוקשה זו הדרך הנכונה לחיות. אפשר להוריד הילוך, לא יקרה כלום.

בשביל להגיע לזה חייב לשמור על גירעון קלורי קבוע, ולאורך כל השנה, שזה אומר גם לא להשתולל בסופי שבוע, חגים ואירועים. אז לכן הרבה מוותרים על הרעיון או מתחילים ונוטשים באמצע.
תזונה נכונה זה בסך הכל אומר להבין שסלט חזה עוף עדיף על שניצל וצ'יפס, ושבננה זה בריא יותר משוקולד פרה.
מה שגורם לויתור ונטישה זה עצם הניסיון להפוך את זה למדע מדויק ומדיד. הבעיה היא במחשבה שאין לך אינטואציה טובה מספיק לגבי מה בריא לך ומה לא, ושאתה צריך להתחיל לספור ולמדוד ולחשב ולתעד ולאזן - עד שזה מוציא את החשק לאכול.

אתה נראה טוב במראה = אתה מרגיש יותר טוב עם עצמך = הביטחון העצמי העולה = המשמעת עולה = הפרודקטיביות עולה ברב האספקטים מסביב ביום יום.
אז תתלבש יפה... או לך להסתפר...
מכאן ועד לקרוע את עצמך באימונים יש פער גדול מאוד.

נערך לאחרונה ב:
מה יקרה אם תאכל רק קצת יותר בריא, ותעצור במקום שלדעת רוב האנשים הוא "רגיל" או "טוב"?

רשמתי ״הרבה יותר״ לא רשמתי ״רק״.

מה יקרה אם תיישם שיפורים רק בחלק מהקטגוריות בחודשים הקרובים? מצבך עדיין ישתפר, לא?

אמת

לא מכיר אותך, אבל לרוב האנשים יהיה לא אפשרי להגיע לשם תוך שנה ולא יגיעו לשם לעולם. מה האסון הגדול שיקרה אם רק תגיע השנה לשליש הדרך ל-six pack? מה יקרה אם תגיע למבנה גוף אתלטי, בריא אטרקטיבי, אבל לא ל-six pack? לדעתי לשים מטרה כל כך קשוחה תוך פרק זמן כל כך קצר זה לייצר לעצמך כשלונות בכוח. המטרות שלך כפי שאתה מציג אותן, לו אני הייתי מציב אותן לעצמי, הייתי נכשל בוודאות קרובה ל-100%.

רב האנשים אכן לא מגיעים לזה, בין היתר כי בעולם המערבי של המאה ה21 עם כל השפע במזון סביבנו, קשה מאוד לשמור אחוזי שומן נמוך לאורך זמן.
אבל זה דווקא אחד הדברים היותר קלים לביצוע, כי זה כמעט ולא תלוי במצב כלכלי, קריירה, זוגי וכו׳. זה סהכ תלוי בגרעון קלורי.
אם כבר מצב כלכלי גרוע רק יכול לעזור לגרעון קלורי ;)

רשמתי sixpack אבל לא רשמתי sixpack ב5 אחוז שומן או 10 שזה אכן יותר מדי קשוח. ניתן לביצוע, אבל ממש קשוח.
sixpack גם מתחילים לראות ב15%, מי אמר לך שלא אסתפק בזה? וכמובן שמבנה ״אתלטי בריא ואטרקטיבי״ זה אחלה. לדעתי אתה נתפס כאן על דקויות חבר.

אתה מציג פה בעיות מסויימות שנוגעות לכסף, ולאוכל, ואולי לשליטה עצמית, ואולי לעוד דברים. אתה מציג דינמיקה לפיה אתה נכשל בדבר מסויים וכתוצאה מכך נפרצים כל הסכרים והבעיה רק מוחרפת. בד בבד אתה מציג מטרות שהן על גבול הבלתי ניתנות להשגה ויהיה קל מאוד לייצר מהן כשלונות.

הלכת מאוד רחוק עם הניתוח הפסיכולוגי כאן.
אתה יודע, ג׳ורדן פיטרסון תמיד אומר : ״קודם כל סדר את החדר״, וזה מאוד נכון.
גם בצבא, לפני שמלמדים אותך להחזיק רובה מלמדים אותך קודם כל לסדר את המצעים למסדר בוקר.
כי גם בצבא יודעים, שדבר אחד משליך על האחר.
ככל שניצור משמעת בתחומים אחרים ביום יום בחיינו, החל מהדברים הקטנים כמו לקום בזמן לעבודה, ככה יהייה לנו קל יותר ליצור משמעת בשאר הדברים.
וזה כמובן עובד גם להפך.

אני מציע להציב מטרות צנועות יותר ובנות השגה בסבירות גבוהה.

זה בדיוק מה שאני עושה מאז החידוש יומן . צעד צעד לאיטו.
רשמתי השנה ששמתי יעד להגיע לsix pack אך לא רשמתי באיזה אחוז שומן ולא רשמתי באיזה מהירות.
אני הולך לאט לאט, המטרה להשיג ירידה מומלצת ומאוזנת של חצי קילו לשבוע ולא יותר. וברגע שנגיע ליעד, כמובן שנפסיק עם הגרעון הקלורי.
כנ״ל לכסף, רשמתי שהיעד הוא לחסל את החובות לא רשמתי באיזה קצב אעשה זאת.
אני למעשה הולך בקצב מתון ובר השגה, שזה בדיוק עיקר היה הויכוח פה עם חלקכם, שטוענים שאני צריך ללכת בקצב מהיר.

גם אם תעשה סקר ברחוב תגלה שרוב האנשים רוצים וילה בהרצליה פיתוח עם בריכה וחוף פרטי. נו אז מה?

השוואה די מופרכת. להשוות בין דבר שרק העשירון העליון יכול להשיג לדבר שכל אחד מאיתנו יכול להשיג כמעט ללא שום תלות במצב כלכלי.

זה שאנשים מבזבזים את זמנם ברדיפה אחרי שטויות זה לא חדש...

מה שבעיניי אחד שטויות בעיניי האחר לא.

לפני שאתה מכניס את עצמך למשמעת ודחיית סיפוקים, תשאל את עצמך קודם כל מה המטרה של כל זה והאם זה באמת נדרש.

תהליך שכבר נעשה

כאילו, די. אתה לא בצבא. אני לא מאמין שעבודה אינטנסיבית תחת משמעת נוקשה זו הדרך הנכונה לחיות. אפשר להוריד הילוך, לא יקרה כלום.

אנחנו בדיוק באותה נק׳ חשיבה כאן. זה אחד לאחד מה שאני טוען מאז חידוש היומן .

תזונה נכונה זה בסך הכל אומר להבין שסלט חזה עוף עדיף על שניצל וצ'יפס, ושבננה זה בריא יותר משוקולד פרה.

תזונה נכונה זה הרבה יותר מזה.

מה שגורם לויתור ונטישה זה עצם הניסיון להפוך את זה למדע מדויק ומדיד.

גם, אבל ממש לא רק.
מה שגורם לויתור ונטישה זה יותר מהלעיל:
- יורדים במשקל חזק ומהר מדי (גרעון קלורי גדול מדי)
- חוסר סבלנות לתהליך ארוך (של גרעון קלורי קטן)
- הרצון לקבל תוצאות נראות לעין מהר (אותה סיבה לויתור ונטישה של מרבית המנויים בחדרי כושר)
- הקושי בלשמור על גרעון קלורי באירועים, חגים, סופשים ובילויים ואז זה משמש תירוץ פסיכולוגי לשבור את כל התהליך
ולהתחיל מחדש ב״פעם אחרת״, כי ״ מה הטעם כבר להמשיך״ . כלומר נותנים למעידות קטנות פה ושם תירוץ לשבירת כל הכלים,
במקום לבוא ולהגיד לעצמנו: ״לא נורא, מעדנו היום בחנוכה עם הסופגניות. קורה. נלך לישון ומחר בבוקר נמשיך עם הגרעון הקלורי כרגיל.״
- וכו׳.

הבעיה היא במחשבה שאין לך אינטואציה טובה מספיק לגבי מה בריא לך ומה לא, ושאתה צריך להתחיל לספור ולמדוד ולחשב ולתעד ולאזן - עד שזה מוציא את החשק לאכול.

אין קשר בין השניים.
גם עם תזונה בריאה אפשר לעלות במשקל. אבוקדו מאוד בריא אבל אתה יודע כמה קלוריות יש בו? כנ״ל לאגוזים ובוטנים.
בוטנים למשל, זה מאוד בריא אך פשוט מפוצץ בקלוריות. אפשר ממש בקלות לאכול מהם חצי מהמאזן הקלורי היומי שלך בכמה דק בלבד מול הטלויזיה.

לגביי הספירה, זה בכלל לא חובה. אפשר לחלופין ללכת לדיאטנית שתרשום לך תפריט מוגדר מראש שבו היא כבר עצמה עשתה לך את החישוב הקלורי, ואתה פשוט תלך על פיו. הבעיה שזה מאוד כובל אותך לתפריט הספציפי. אפשר גם לחלופין ללכת לאכול 3 ארוחות ביום, לפי העין בצלחת ולשים בצורה מדודה חלבון פחמימה ושומן, מבלי לקחת נוספת. זה עם חטיף קטן לקינוח בסוף היום.

אבל מבחינתי הלעיל זה דווקא מה שבאמת מגביל. לכן אני אישית מעדיך לספור. י בגלל שזה נותן תמונה שקופה ומלאה, כלומר שליטה מלאה, על כמה נכנס וכמה יוצא,
ככה יש לי הרבה יותר גמישות לאכול מה שאני רוצה. כן, אפילו שוקולד פרה, כל עוד זה לא חורג ממקסימום הקלוריות היומי ליצירת גירעון.

והיופי עם ספירת קלוריות, שלאט לאט אתה כבר יודע לבד עם העין להכיר את מרבית הדברים שאתה אוכל, ולכן אתה שוקל הרבה פחות.
אבל אין באמת דרך לעקוף את זה למי שרוצה ליצור גרעון קלורי קבוע לאורך זמן עד להגעה ליעד, חייב או לספור, או ללכת לתזונאית שתבנה תפריט ולדבוק בו.

אותו דבר לגבי חובות, אני רוצה לרדת מהחובות, אין דרך טובה יתר ועמידה לאורך זמן, מאשר להכניס יותר מאשר אתה מוציא. והדרך הכי יעילה לעשות את זה, בדיוק כמו לספור קלוריות, זה לספור בדיוק מה נכנס ומה יוצא מחשבון הבנק שלך, ומשם לבנות תקציב (מאזן קלורי יומי) והשתדל לא לחרוג ממנו כדי ליצור יותר הכנסה מהוצאות (גרעון קלורי)

אז תתלבש יפה... או לך להסתפר...

אין כאן שום סתירה, אפשר גם וגם.

מכאן ועד לקרוע את עצמך באימונים יש פער גדול מאוד.

״לקרוע״? 3-4 פעמים בשבוע להרים משקולות לשעה וחצי ביום זה רחוק מקריעה. בטח שאני לא צריך לצאת מהבית בשביל זה.
כנ״ל להליכות. לעשות הליכות ארוכות בקצב מתון ולשמוע פודקאסטים טובים/לדבר בטלפון על הדרך זה רחוק מקריעה . קריעה זה לרוץ את כל המרחק הזה כל יום.

נערך לאחרונה ב:
כפי שאמרתי, אני באמת לא רוכש פריטים לעיתים קרובות, אבל שאני נתפס על מוצר מסויים, מאוד קשה לי לרדת מזה.
אם רוב ה"נפילות" שלך הן לא על הוצאות יום יומיות אלא על הוצאות חד-פעמיות גדולות,
חושב שזה יעזור לך אם תכתוב כאן לפני שאתה עושה כל רכישה מעל סכום מסוים, למשל כל דבר מעל 700 שקל עולה לכאן לפני שאתה קונה?

גם אם לא תרצה לפתוח את זה להערות ביניים של הקוראים כאן (למה לך לקנות X ולא Y) עדיין עצם הכתיבה תדחה את הרכישה ואולי תמנע או תצמצם את הבזבוז

עדכון מרץ 23

סהכ הכנסות - 8100 שח
סהכ הוצאות - 8700 שח

- חודש חלש יחסית של הכנסות, הכי חלש מתחילת השנה. אבל בעדכון הבא שיבוא חודש אפריל נראה כבר יותר טוב.
- גם חודש מרץ חריגה בתקציב. למעשה כמעט סיימתי אותו הפעם בלי חריגה, אבל לצערי שבוע האחרון של החודש הייתה הוצאה רפואית לא מתוכננת איתה התמודדתי.
- חריגה העברתי כמינוס לתקציב של חודש אפריל.
- ציקים לאירועים ושמחות ממשיכים להקשות עליי. ועד כה לא היה חודש בלי אחד- שניים כאלה מאז ינואר. וגם עכשיו באפריל אני מתמודד עם עוד.
- חודש הנוכחי (אפריל) ריבית בנק ישראל שוב עלתה בפעם המי יודע כמה, וסדרת העליות הזו בשנה האחרונה מניבה תשואה יפה להלוואות שלי, רק חבל שלא לכיס שלי.
ממש לקחת את הסכין ולסובב אותו עוד יותר עמוק.

מצ״ב חודש מרץ -

תקציב

הלוואות

אמנם חודש מרץ לא היה להיט, אני חושב שאני סהכ במגמה חיובית ואני מאמין שלאט לאט זה ישתקף יותר מהעדכונים.

אני מציע שתוסיף לטבלה של ההלוואות עוד כמה עמודות, לצורך המחשה של המידע:
- יתרת הלוואה בחודש קודם.
- שבירה של התשלום החודשי לריבית לעומת תשלום קרן.

ושורת סה"כ חובות.
אם למשל חרגת מהתקציב ב700 ש"ח אבל גם הורדת את היקף החובות ב3000 ש"ח, מצבך סה"כ השתפר מחודש קודם.

בשעה טובה ולראשונה מזה שנתיים חצי מאז פתיחת היומן, הצלחתי השבוע לשים קרן חירום בצד על סה״כ 5000 ש״ח. אותם שמתי נזילים בחשבון נפרד.
ולפי דייב רמזי, זה הבייבי סטפ 1 שצריך לעשות לפני שבכלל מתחילים לטפל בחוב. ביבי סטפ עליו לצערי דילגתי בזלזול בתחילת היומן.

קצת על החשיבות הפסיכולוגית הנמצאת מאחורי הרעיון של קודם כל לפתוח קרן חירום לאנשים שנמצאים בחובות, במקום להפנות בראש ובראשונה
את הכסף הנזיל הזה לצמצום החוב:
הרבה פעמים הבעיה בדיאטה, זה שהכל הולך טוב, הימים והשבועות מתקדמים יפה, ואז איזה יום אחד היית במצב רוח ירוד, לא ישנת טוב כך שמנגנוני שליטה על הרעב לא היו במיטבם, ולכן חטאת מול שקית נוצצת של תפוצ׳יפס ששכבה בארון וחיכתה לך, מה הבעיה? התפוצ׳יפס יצר צורך למתוק ולכן הוספת גם פחית קולה. ומה קרה אז? הסוכר בקולה יצר צורך עז לעוד מתוק, ולכן המשכת וחיסלת עוגה שלמה.
מה קרה לאחר מכן? נגעלת מעצמך ואמרת לעצמך : ״טוב אני כישלון. הנה נכשלתי. אוף עם החיים שלי כבר גם ככה הרסתי לעצמי את הדיאטה אז אין טעם להמשיך בה, אמשיך כבר תחילת חודש הבא/תחילת השנה החדשה/ ביומהולדת שלי/לפני החתונה/בגלגול הבא אולי כבר נראה...״

זה הא׳ ב׳ הסיבה ש95% מהדיאטות נכשלות. כי ברגע שיש יום רע אחד, פסיכולוגית הוא משמש תירוץ לשבירת כל הכלים ומכאן הופך לשבוע רע- לחודש רע וכן הלאה.
אחד המנגנונים בדיאטה להתמודד עם הסוגיה הזו , נקראת refeed day שזה בעצם, שאם כל יום אתה חותך 500 קלוריות בכדי לרדת במשקל, אז אתה תגדיל את הסכום הזה במהלך השבוע ל750 קלוריות, ובכך עד שהגעת לסופ״ש הערמומי בו הרב נוטים ליפול, הצלחת לשים בצד אקסטרה 1250 קלוריות שיהיו לך כקרן רזרבית שיצרת במהלך השבוע לאכול יותר במהלך שישי - השבת המועדים לפורענות, מבלי שזה יפגע לך בהתקדמות ויגרום לך ללכת אחורה.

אותו רעיון עם הקרן חירום -
ה5000 שח האלה לא יצילו את העולם והם טיפה בים בחוב שלי. אבל, אם מחר אצטרך במהרה כסף נזיל לשעת חירום או חלילה נשברתי וקניתי משהו שלא הייתי אמור לקנות, במקום שלקחתי הלוואה חדשה בשביל זה, מה שעלול פסיכולוגית כמו האוכל לאותת לי על כשלון ובכך בתורו לגרום לי לשבור את כל הכלים ולהחזיר אותי להרגליי הישנים, אז במקום זאת לקחתי מתוך הקרן חירום. ולכן פסיכולגית, המסע לסגירת החובות בעצם מתקדם כסדרו ואפשר להמשיך להתקדם בצמצומו.
זה פחות או יותר הרעיון מאחורי קרן החירום וזה הסיבה החשובה שחשוב קודם כל לרפד את הכיס שלנו בה לפני טיפול בסגירת ההלוואות.

לסיכום -
יכול להיות, שאם לא הייתי מדלג על השלב החשוב הזה ודואג בראש ובראשונה לקרן חירום בזכות הכסף שהשגתי בתחילת היומן הזה ממכירת יד 2, במקום להפנות אותו קודם לפירעון הלוואה כפי שאז עשיתי , אז בהחלט ייתכן ולא הייתי מגיע לנקודה הרעה שהגעתי אח״כ במסע הזה.

נערך לאחרונה ב:
מצד שני הידיעה שיש לך 5000 שח פנויים לזמנים שבהם ״תאבד שליטה״ יכולה לעודד אותך לקנות בלי רגשות אשם כי יש לך כרית ביטחון (כמו שאדם שעושה דיאטה מראש לא יישמור חטיפים בבית כי זה סתם יוצר פיתויי) לעומת חסם של ״אני צריך לקחת הלוואה״ לפני הקנייה.

ככל שתגדיל את מספר הפעולות למעשה זה יאפשר לך לעצור את עצמך מלעשות אותו.

לסולידית יש לא מעט פוסטים על הנושא הזה של התנהלות כלכלית, תקרא אותם וזה עשוי לעזור. זה מרגיש שאתה מנסה להמציא את הגלגל אבל הכל כבר קיים וכתוב.

זה טוב שאתה מנסה דברים ויכול להיות שיעבוד לך והכל מעולה, אבל לדעתי כדאי להתמקד ולחזק את הגישה שקונים רק ממה שיש. לפני כל קניה תבדוק כמה בזבזת וכמה נשאר לאותו חודש ותדע אם אתה יכול להרשות לעצמך את זה או לא. ובנוסף תתמקד בקנייה של דברים שבאמת צריך ותפריד בצורה מלאה בין מוצרים חיוניים למותרות.

מה קרה לאחר מכן? נגעלת מעצמך ואמרת לעצמך : ״טוב אני כישלון. הנה נכשלתי. אוף עם החיים שלי כבר גם ככה הרסתי לעצמי את הדיאטה אז אין טעם להמשיך בה, אמשיך כבר תחילת חודש הבא/תחילת השנה החדשה/ ביומהולדת שלי/לפני החתונה/בגלגול הבא אולי כבר נראה...״
אני חושב שאם אתה מסוגל להגיע למצב שאתה נגעל מעצמך אז זה שורש הבעיה, אנשים בריאים בנפשם לא אמורים להיגעל מעצמם ויהי-מה. וזה לא משהו שיכול להיפתר בכך שתשים כסף בצד וגם לא בשום תעלול פיננסי אחר.
אם נופלים, אז קמים, לומדים מהטעויות וממשיכים הלאה עד הנפילה הבאה - אין שום הכרח שהתהליך הזה ילווה בתחושת גועל עצמי וכישלון.

מצד שני הידיעה שיש לך 5000 שח פנויים לזמנים שבהם ״תאבד שליטה״ יכולה לעודד אותך לקנות בלי רגשות אשם כי יש לך כרית ביטחון (כמו שאדם שעושה דיאטה מראש לא יישמור חטיפים בבית כי זה סתם יוצר פיתויי) לעומת חסם של ״אני צריך לקחת הלוואה״ לפני הקנייה.

כל דבר אפשר לסובב לצד השני. כל דבר טומן בחובו פלוסים לצד מינוסים.

ככל שתגדיל את מספר הפעולות למעשה זה יאפשר לך לעצור את עצמך מלעשות אותו.

להגדיל? אתה חושב שלקחת הלוואה זה דורש הגדלת פעולות? אנחנו כבר לא בתחילת שנות ה2000 חבר.
היום במרחק 5 קליקים עם הכוס קפה על הספה בבית יש לי הלוואה בחשבון.

לסולידית יש לא מעט פוסטים על הנושא הזה של התנהלות כלכלית, תקרא אותם וזה עשוי לעזור. זה מרגיש שאתה מנסה להמציא את הגלגל אבל הכל כבר קיים וכתוב.

כמובן שני קורא גם את הפוסטים המצוינים של הסולידית. היא הראשונה שבכלל פתחה לי את העיניים שאני בבעיה.
תראה בסופו של יום, אף אחד אצלי לא בלעדי. לא דייב רמזי, לא הסולידית, לא אתם חברי הפורום, לא חבריי ומשפחתי ולא אף אחד.
אני לוקח קצת מכל אחד ובונה את מה שנכון לי. מה שנכון עבורי.

דייב רמזי הוא מאוד נוח לשמוע פודקסטים בזמן הליכות ארוכות, לסולידית לצערי בזמן כתיבת שורות אלו ממה שידוע לי אין כאלו, ולכן אצלה זה יותר עם הכוס קפה מול המחשב. כנ״ל לעצות שלכם. ועם משפחה וחברים זה כמובן יותר פנים מול פנים ובטלפון.

תראה, אני לא ממציא אף גלגל, אני משתמש בדרכים של כל אלו שזה עתה ציינתי, שואב את הדרך מכל הנ״ל, אך גם מוסיף לה את החוויה האישית שלי הכוללת בתוכה את ההתנסות והפקת הלקחים שנוצרה אצלי מטעויות העבר. וכל המרכיבים הללו, אני בסופו של דבר מעצב, לנוסחה שאני חושב שתיהייה אופטימלית עבורי ולמצבי.ֿ

נוסחה הפתוחה לשינויים בהתאם להתקדמות כמובן.

בל לדעתי כדאי להתמקד ולחזק את הגישה שקונים רק ממה שיש.

מה זה מה שיש? יש לי חובות של מעל 100 אלף שקל. אם נלך רק ממה שיש, אז הלכה למעשה אין כלום ומכאן שאני לא מוציא שקל עד סגירת החוב. זה לא ריאלי.
לכן בונים תקציב שלא עולה על ההכנסות, ומנסים לעמוד בו.

לפני כל קניה תבדוק כמה בזבזת וכמה נשאר לאותו חודש ותדע אם אתה יכול להרשות לעצמך את זה או לא.

נכון. זה בין היתר מטרתו של התקציב

ובנוסף תתמקד בקנייה של דברים שבאמת צריך ותפריד בצורה מלאה בין מוצרים חיוניים למותרות.

לא מסכים. מה זה באמת צריך? כי בן אדם רק צריך בשביל לחיות, מזון חמצן ושינה. לא יותר. לכן גם אסירים בבית כלא יכולים להגיע ל80, אבל איזה מין חיים אלו?
מה שאתה רואה כמותרות אני רואה כהכרח לאורך חיים חיוני, מתפקד ובריא. כי המנטלי תלוי בגופני. הם שלובים זה בזה.
לכן מותרות כמו הוצאות על בילויי וחיי חברה, הם מבחינת הכרח בתקופה זו. כל עוד זה עומד בתקציב.

@Tsachi01 תודה על השיתוף.
לא הבנתי משהו - מה מורכבת ההוצאה של 8700?
צירפת הוצאות של 2500 שח + החזר חודשי של 4200 על ההלוואות לפי מה שהצלחתי להבין, יחד זה 7700

בשעה טובה ולראשונה מזה שנתיים חצי מאז פתיחת היומן, הצלחתי השבוע לשים קרן חירום בצד על סה״כ 5000 ש״ח. אותם שמתי נזילים בחשבון נפרד.
ולפי דייב רמזי, זה הבייבי סטפ 1 שצריך לעשות לפני שבכלל מתחילים לטפל בחוב. ביבי סטפ עליו לצערי דילגתי בזלזול בתחילת היומן.

קצת על החשיבות הפסיכולוגית הנמצאת מאחורי הרעיון של קודם כל לפתוח קרן חירום לאנשים שנמצאים בחובות, במקום להפנות בראש ובראשונה
את הכסף הנזיל הזה לצמצום החוב:
הרבה פעמים הבעיה בדיאטה, זה שהכל הולך טוב, הימים והשבועות מתקדמים יפה, ואז איזה יום אחד היית במצב רוח ירוד, לא ישנת טוב כך שמנגנוני שליטה על הרעב לא היו במיטבם, ולכן חטאת מול שקית נוצצת של תפוצ׳יפס ששכבה בארון וחיכתה לך, מה הבעיה? התפוצ׳יפס יצר צורך למתוק ולכן הוספת גם פחית קולה. ומה קרה אז? הסוכר בקולה יצר צורך עז לעוד מתוק, ולכן המשכת וחיסלת עוגה שלמה.

זה הא׳ ב׳ הסיבה ש95% מהדיאטות נכשלות. כי ברגע שיש יום רע אחד, פסיכולוגית הוא משמש תירוץ לשבירת כל הכלים ומכאן הופך לשבוע רע- לחודש רע וכן הלאה.
אחד המנגנונים בדיאטה להתמודד עם הסוגיה הזו , נקראת refeed day שזה בעצם, שאם כל יום אתה חותך 500 קלוריות בכדי לרדת במשקל, אז אתה תגדיל את הסכום הזה במהלך השבוע ל750 קלוריות, ובכך עד שהגעת לסופ״ש הערמומי בו הרב נוטים ליפול, הצלחת לשים בצד אקסטרה 1250 קלוריות שיהיו לך כקרן רזרבית שיצרת במהלך השבוע לאכול יותר במהלך שישי - השבת המועדים לפורענות, מבלי שזה יפגע לך בהתקדמות ויגרום לך ללכת אחורה.

אותו רעיון עם הקרן חירום -
ה5000 שח האלה לא יצילו את העולם והם טיפה בים בחוב שלי. אבל, אם מחר אצטרך במהרה כסף נזיל לשעת חירום או חלילה נשברתי וקניתי משהו שלא הייתי אמור לקנות, במקום שלקחתי הלוואה חדשה בשביל זה, מה שעלול פסיכולוגית כמו האוכל לאותת לי על כשלון ובכך בתורו לגרום לי לשבור את כל הכלים ולהחזיר אותי להרגליי הישנים, אז במקום זאת לקחתי מתוך הקרן חירום. ולכן פסיכולגית, המסע לסגירת החובות בעצם מתקדם כסדרו ואפשר להמשיך להתקדם בצמצומו.
זה פחות או יותר הרעיון מאחורי קרן החירום וזה הסיבה החשובה שחשוב קודם כל לרפד את הכיס שלנו בה לפני טיפול בסגירת ההלוואות.

לסיכום -
יכול להיות, שאם לא הייתי מדלג על השלב החשוב הזה ודואג בראש ובראשונה לקרן חירום בזכות הכסף שהשגתי בתחילת היומן הזה ממכירת יד 2, במקום להפנות אותו קודם לפירעון הלוואה כפי שאז עשיתי , אז בהחלט ייתכן ולא הייתי מגיע לנקודה הרעה שהגעתי אח״כ במסע הזה.
רעיון מעניין.
אשמח שתעדכן איך זה מסתדר לך בהמשך מבחינה פסיכולוגית.

אתה נמצא במרתון ולא בספרינט, ומעניין לראות אם זה יעזור להישאר על הפסים.

@Tsachi01 תודה על השיתוף.
לא הבנתי משהו - מה מורכבת ההוצאה של 8700?
צירפת הוצאות של 2500 שח + החזר חודשי של 4200 על ההלוואות לפי מה שהצלחתי להבין, יחד זה 7700

קח בחשבון שההוצאות על התקציב המופיעות כחלק מסהכ כל ההוצאות של אותו חודש, הם בעצם ברובם על התקציב של חודש אחורה,
כי רב התקציב אני משלם באמצעות אשראי, והאשראי יורד ב2 של החודש לאחר מכן.

כלומר ההוצאות שאתה רואה של חודש מרץ, הם ברובם כוללים את התקציב של חודש פבואר ולא של מרץ, שבתקציב ההוא הגעתי לחריגה של 1150 שח.

אז ההוצאות של 8700 שח מורכבות בעצם מ :
4300 הלוואות + 400 תשלום רבעוני על מינוס + 350 שח צ׳יק שנתתי + 3700 אשראי = 8750 (יצא קצת יותר)

קח בחשבון שההוצאות על התקציב המופיעות כחלק מסהכ כל ההוצאות של אותו חודש, הם בעצם ברובם על התקציב של חודש אחורה,
כי רב התקציב אני משלם באמצעות אשראי, והאשראי יורד ב2 של החודש לאחר מכן.

כלומר ההוצאות שאתה רואה של חודש מרץ, הם ברובם כוללים את התקציב של חודש פבואר ולא של מרץ, שבתקציב ההוא הגעתי לחריגה של 1150 שח.

אז ההוצאות של 8700 שח מורכבות בעצם מ :
4300 הלוואות + 400 תשלום רבעוני על מינוס + 350 שח צ׳יק שנתתי + 3700 אשראי = 8750 (יצא קצת יותר)
הבנתי. סה"כ נראה לי שהוצאה של 4050 עם הכנסה של 8100 זה אחלה וכל הכבוד על ההתקדמות לעבר סגירת המינוס וההלוואות.

אני חושב שחכם יותר לעקוב אחרי ההוצאות (4050 ש"ח) באקסל בחודש שאתה מחייב אותם, לא משנה מתי יורד האשראי.
ממליץ לחלק לקטגוריות יותר ספציפיות כי זה יעזור לך לראות תמיד מול העיניים, ולשתף אותנו, אם אתה חושב שזה יעזור לקבל עצות. למשל (סתם ממציא):
- מצרכים: 500
- חשבונות: 150
- הוצאה רפואית: 1700

- חתונות: 350
- בילויים ואוכל בחוץ: 500
- חד"כ ותוספי תזונה: 500

החלוקה היא בין צרכים לרצונות. גם חתונה זה רצון שלך לפרגן לחבר/קולגה במצבך הכלכלי.
ככה תוכל אתה (ואנחנו, אם תרצה) להבין על מה הוצאת החודש.

נושאים דומים

Back
למעלה