• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מותר לארגון להכריח חברים בו לשלם על דברים שהוא כופה עליהם לצרוך?

מישהו

משתמש רשום
דירוג
3
אני משרת בצה"ל, ויש משהו שמטריד אותי קצת.

במקום בו אני משרת לפעמים יש יציאות משותפות של חיילים לבילויים, טיולים, קניית מתנות לחיילים אחרים וכו'.
כל אלה בד"כ עולים כסף, ולעיתים קרובות נכפים בכפייה על מדור או ענף שלם.

התוצאה היא שבעצם מכריחים אותי לשלם על דברים שאני לא רוצה (אוכל שנקנה כאשר יוצאים לסרטים או להכין אוכל ביחד, ציוד לטיולים, השתתפות בתשלום למתנות, וכו'), רק כדי "למלא את חובתי". והם מחליטים עבורי כמה אני משלם להם - זה יכול להיות כמה שבא להם.

אז רק שאלה אחת: זה חוקי בכלל? האם מותר לחייב מישהו שהתחייב לשרת לתקופת זמן מסוימת (לא משנה איזו), לשלם כסף מהכיס שלו עבור הארגון מתי שהארגון רוצה זאת? אני לא בקיא בזה, אבל אני בספק אם החוק מאפשר לאיזשהו ארגון לגעת בכיס של החברים בו לטובתו. הכסף שלהם הוא הכסף שלהם בלבד.

אני מניח שבשוק העבודה זה לא יהיה רלוונטי בגלל שאפשר פשוט להתפטר אם ינסו לעשות לי את זה שם, אבל בינתיים, לפני שהם פתאום יבקשו ממני כמויות מפלצתיות של כסף.. זה חוקי?

זה לא חובה בשום מקום ובשום ארגון. אתה גם לא חייב להתפטר.
ה"נזק" היחידי הוא ברמה האישית ובתדמית שלך בעיני כולם.

לפי ההגיון האישי שלי (ג"נ: בשונה מצה"ל), אם היציאה או הבילוי הם בשעות ה"חובת נוכחות" שלך, אני לא רואה איך אתה חייב לשלם
אם מחוץ לתפקיד אז זאת כבר החלטה שלך אם להגיע או לא
בכל מקרה זאת בחירה ולא חובה

אז רק שאלה אחת: זה חוקי בכלל?
בתור פקודה זה ממש לא חוקי. אם הציגו לך את זה ככה אז מישהו צריך לחטוף על הראש.

אם לעומת זאת עושים נניח ישיבת מדור וקונים בה אוכל לכולם, מקובל שכל פעם מישהו אחר משלם. במקרה כזה זכותך המלאה להגיד שאתה לא קונה, וגם לא משתתף באכילה כאשר אחרים קונים. כמו שכתבו מעלי, אני לא מתייחס להשלכות החברתיות אלא רק לחובת הפקודה לשלם.

אני משרת בצה"ל, ויש משהו שמטריד אותי קצת.

במקום בו אני משרת לפעמים יש יציאות משותפות של חיילים לבילויים, טיולים, קניית מתנות לחיילים אחרים וכו'.
כל אלה בד"כ עולים כסף, ולעיתים קרובות נכפים בכפייה על מדור או ענף שלם.

התוצאה היא שבעצם מכריחים אותי לשלם על דברים שאני לא רוצה (אוכל שנקנה כאשר יוצאים לסרטים או להכין אוכל ביחד, ציוד לטיולים, השתתפות בתשלום למתנות, וכו'), רק כדי "למלא את חובתי". והם מחליטים עבורי כמה אני משלם להם - זה יכול להיות כמה שבא להם.

אז רק שאלה אחת: זה חוקי בכלל? האם מותר לחייב מישהו שהתחייב לשרת לתקופת זמן מסוימת (לא משנה איזו), לשלם כסף מהכיס שלו עבור הארגון מתי שהארגון רוצה זאת? אני לא בקיא בזה, אבל אני בספק אם החוק מאפשר לאיזשהו ארגון לגעת בכיס של החברים בו לטובתו. הכסף שלהם הוא הכסף שלהם בלבד.

אני מניח שבשוק העבודה זה לא יהיה רלוונטי בגלל שאפשר פשוט להתפטר אם ינסו לעשות לי את זה שם, אבל בינתיים, לפני שהם פתאום יבקשו ממני כמויות מפלצתיות של כסף.. זה חוקי?
1. צה"ל אינו "ארגון".

2. התשובה הכללית היא לא. לא יכולים להכריח אותך שום דבר. יכולים "להכריח" אותך כמשהו חברתי.

3. בצה"ל ספציפית, יש פקודות מטכ"ל נגד דברים כאלה. אף מפקד לא יכול לחייב אותך להוציא אגורה מהכיס, ואם הוא עושה את זה אפילו בצורה מרומזת ועקיפה הוא עובר על פקודות מטכ"ל, וזה דיי מצדיק קבילה, ו/או תלונה למפקדים בכירים. הכי חמור בעיני, זה שבזמן האחרון יש נטייה לאסוף כסף מחיילים ומהורים לפעילויות צבאיות. ושיהיה ברור טיול יחידה זאת פעילות צבאית, כנ"ל כל פעילות שמשקית החינוך מעורבת בה. לא הייתי מעלה בדעתי לשים שקל על רכישת אוהל, גזייה, וכד', עבור הצוות או המדור שלי. גם לא אוכל. שהצבא יספק הכל, ויש מאיפה.

4. לגבי עניינים חברתיים שהם מעבר לפעילות צבאית (מתנות, שתיות, יציאה לסרט, יציאה לבר, על האש מדורי, לצאת לאכול בחוץ) זה נטו עניין שלך. בזבזתי על דברים כאלה לא מעט בשרות שלי. ותמיד יש מתח, ודאי ביחידה ההטרוגנית שלי, כי ברור שלחלק מהחיילים 50-60 שקל לעסקית במוזס זה כלום, ולחלק זאת הוצאה בלתי סבירה. צריך להתחשב. רק שיהיה ברור שמפקד שלך לא יכול לחייב אותך להשתתף במשהו כזה (ושמעתי על מקרים כאלה).

התגובה של Benjamin Willard מדויקת.

עם זאת, כדאי לדעת שצה"ל מחייב את משרתי הקבע לשלם דמי חבר ל"חֶבֶר", ואין שום דרך לצאת מזה - בניגוד לחוק.

עם זאת, כדאי לדעת שצה"ל מחייב את משרתי הקבע לשלם דמי חבר ל"חֶבֶר", ואין שום דרך לצאת מזה - בניגוד לחוק.
אני מוכן לשלם לחבר דמי מנוי תמורת ההנחה של 30% בכל רשת אפשרית

לא מכיר שמחייבים לצאת לכל מיני פעילויות בחוץ ובטח לא כפקודה.
וגם דברים שעושים בתוך היחידה נניח על האש , לפעמים מביאים תלושים 500 שקל (סתם זורק מספר, לא בכל מקום גם יש תקציב לזה) ביחידה ואם רוצים לעשות את זה יותר מושקע אז כל אחד/ת שם קצת. אני לרוב זורם עם דברים כאלה גם בעבודה. זה נחמד מידי פעם שזה בטעם ולא כל שבוע ומוסיף לדעתי לאווירה בצוות.
לא מכיר שמישהו "מחויב" להשתתף זה יותר עניין שלך איזה חיבור יש לך עם האנשים מסביב וכו.
מי שלא מעוניין פשוט לא שם ולא מגיע לא רואה איפה הבעיה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M מותר להחתים ימי חופש בזמן שירות מילואים? אוף טופיק 3
F החזרי מס - מותר עד 6 שנים אחורה, אבל ברשות המיסים ניתן עד קדימה באפריל מיסים 11
S האם לכל אחד מותר ללמד אחרים על השקעות ושוק ההון? אוף טופיק 13
ש ביטוח משכנתא מיותר - מותר לי לבטל חד צדדי? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
D חבר ילדות מעוניין להעביר לי 100,000 שח בכדי שהשקיעו לו אותן, האם מותר? שוק ההון 9
E האם מותר לייעץ בשוק ההון ללא רישיון? שוק ההון 2
ה רוצה לפתוח עוסק פטור- ולהיעזר באיש משפחה.מותר? צרכנות פיננסית 2
מ האם מותר לדון בפורום על רמת אטרקטיביות של ערים בארץ להשקעה? נדל"ן 14
aeh מותר לפרסם פה נכס למכירה ? נדל"ן 21
D האם מותר לבחור להעביר הפסדי הון במקום לקזז? שוק ההון 10
L חישוב מס רווחי הון. במה מותר להתחשב? שוק ההון 6
ב מותר לבקש פה המלצה ליועץ? שוק ההון 18
ויטלי האם מותר\כדאי להפקיד לפנסיה מעבר לאחוז מקסימלי? צרכנות פיננסית 1
c881 שר הבריאות מחליט מה מותר ומה אסור לאכול אוף טופיק 86
waskindalost האם מותר לפי החוק לרכוב על המדרכה עם אופניים ? אוף טופיק 22
ר האם להצטרף לארגון המורים או להסתדרות המורים? אוף טופיק 3

נושאים דומים