• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ייתכן שמבנים שחוזקו בתמ"א 38 לא ישרדו רעידת אדמה"

נימוסין

משתמש רגיל
דירוג
28
נערך לאחרונה ע"י מנהל:
אישית אמביוולנטי לתוכנית.
כתבות כאלה מעלות לי את החשש, שחוץ מניפוח מגזר של יזמי נדל''ן, לתוכנית אין שום תוכלת ותכלית.
משיחות עם אנשי מקצוע, מזה מספר שנים, דעתם בהחלט כמובא בכתבה.

אישית אמביוולנטי לתוכנית.
כתבות כאלה מעלות לי את החשש, שחוץ מניפוח מגזר של יזמי נדל''ן, לתוכנית אין שום תוכלת ותכלית.
משיחות עם אנשי מקצוע, מזה מספר שנים, דעתם בהחלט כמובא בכתבה.

כתבה שכולה סימני שאלה ו"אולי" ו"יתכן", ו-"אנחנו לא באמת יודעים". במילים אחרות - היא נטולת ערך.

ברור שתמ"א 38\1 של חיזוק הבניין בשלד חיצוני משפר את סיכויי הבניין ברעידת אדמה, אני לא חושב שיש למישהו ספק בזה. באיזה עוצמת רעידה הוא יעמוד? אף אחד לא יודע. גם המעבדות שהציעו שם נטולות ערך, כי אי אפשר לבנות בניין יש עם קורוזיה של 50 שנה במעבדה.ולכל בניין יש קורוזיה אחרת.

האויב של הטוב הוא הטוב יותר. בסופו של דבר צריך למצוא פשרה שתקרה, ולא אידיאל שלא יקרה.

בגדול הרעיון של תמ"א 38 מבחינה תכנונית גלובלית הוא רעיון נפלא. הוא מאפשר באמצעות הליך תכנוני יחסית פשוט של מתן זכויות בנייה בתכנית ארצית גורפת התמודדות על בעיה שלמדינת סף כמו ישראל אין כלים תקציביים להתמודד איתה, וזאת מבלי לגרום נזק (בלשון המעטה) לדיירי הבניינים עצמם. יש לזכור זאת לפני שמבטלים את הכל רק בגלל שלמישהו שמסתכל דרך החור של הגרוש יש בעיה עם הפרט חיבור של הברזל זיון לקורה.

מעבר לכך רוב הטענות שמופיעות הן טענות לגבי איכות התכנון, איכות העבודה וחוסר הבקרה על איכות הבנייה , בעיות שממש לא יחודיות לפויקטים של תמ"א 38. מספיק לעבור פעם אחת ליד השכונה החדשה בעפולה בזמן הבניה ולראות את הפועלים בונים בניין של 6 קומות עם קרשים, כמו שסבא שלי בנה את הבית החד קומתי שלו לפני 90 שנה, בשביל להבין שעוד 5 שנים של קורוזיה על הקורות ועוד ניעור קטן של האדמה אחרי זה, ולא הרבה נשאר לעמוד.

מי שחושב שביטול של תמ"א 38 זה מה שיפתור את הבעיה- שיבושם לו.

ומכל המקומות, רק מרכז תל-אביב ורמת-גן צריכים חיזוק מבנים?!
רק הזוית הסקפטית שלי.

אין ספק שמוסדות התכנון והשלטון צריכים לעשות יותר.

לבטל לא נחשב לעשות יותר.....
תוכנית תמא 38 מעולם לא יועדה להתגוננות, וודאי לא התחדשות עירונית, תוצאותיה לא תואמות למטרותיה.
אם זה לא מקולקל אל תתקן, הוא כלל נכון וודאי במקרה זה.

תמ"א 38 זאת תוכנית מטומטמת. וכושלת. באופן כללי.

מצד אחד, לא נותנים מספיק זוכיות בניה בשביל שהפרוייקט ישתלם (מחוץ למרכז, אבל זה גבולי גם בחלק מערי המרכז).

מצד שני, לא מתאימים את התשתיות, לגידול בכמות התושבים. ואז מקבלים שכונות, וישובים שלמים שתוכננו לצפיפות מסויימת, שתשתיותיהם קורסות תחת העומס החדש. (כבישים, תח"צ, גנים, בתי ספר, מים, ביוב)

מצד אחד, לא נותנים מספיק זוכיות בניה בשביל שהפרוייקט ישתלם
שהפרויקט ישתלם אתה מתכוון מבחינת ספקולציה נדלנית, כן? כי הרי בישראל נדל"ן, אפילו זה שגרים בו, הוא רק ספקולציה.
אבל מעבר לספקולציה, אם באים אלי כבעל דירה ואומרים לי שתמורת עלות של כ-10% משווי דירתי ועוד זכויות משותפות על הגג אני מקבל בניין מחוזק פלוס חדר נוסף, מרפסת ואולי אפילו מעלית זאת הרי עסקה מצויינת, ובתנאים האלו זאת גם עסקה משתלמת לקבלן . רק שבארץ עסקאות כאלו לא מצליחות, כי לאנשים יותר חשוב "לא להדפק" מאשר לשפר את איכות חייהם.

ואז מקבלים שכונות, וישובים שלמים שתוכננו לצפיפות מסויימת, שתשתיותיהם קורסות תחת העומס החדש. (כבישים, תח"צ, גנים, בתי ספר, מים, ביוב)
אני אספר לך סוד, ממתכנן עירוני למי שהוא (תרשה לי להניח) לא מתחום התכנון העירוני- עוד 30 שנה, אחרי שכל שכונת המגדלים שבונים היום תחת כל עץ רענן יסתיימו להבנות, האוכלוסיה כטבעה קצת תזדקן, ה"פארקים" שתמיד בונים במרכזן יהפכו למזבלה, המגדלים יהפכו לסלאמס שאינו ניתן לשיפוץ ונחווה גם 2-3 שריפות במגדלים כאלו עם לא מעט הרוגים, אחרי כל אלו שכונות תמ"א 38 במרכזי הערים עדיין יהיו מקום טוב לגור בו.

אם זה לא מקולקל אל תתקן
מה לא מקולקל? ההתחדשות העירונית בישראל או ההתמודדות עם רעידות אדמה?

בתנאים האלו זאת גם עסקה משתלמת לקבלן
תלוי בתוספת. אני מכיר את הנושא מקרוב מהצד היזמי. בלא מעט ערים זה פשוט לא שווה את ההתעסקות. יש המון פרוייקטים תקועים כי לקבלנים לא שווה לגעת בהם.
אם באים אלי כבעל דירה ואומרים לי שתמורת עלות של כ-10% משווי דירתי ועוד זכויות משותפות על הגג אני מקבל בניין מחוזק פלוס חדר נוסף, מרפסת ואולי אפילו מעלית זאת הרי עסקה מצויינת,
אתה מתאר ספקולצייה, כן? אתה מניח שהשינוי בערך הדירה ישתלם לך. וזה לא תמיד נכון, ורוב הפרוייקטים לא נתקעים על זה.

אני אספר לך סוד, ממתכנן עירוני למי שהוא (תרשה לי להניח) לא מתחום התכנון העירוני- עוד 30 שנה, אחרי שכל שכונת המגדלים שבונים היום תחת כל עץ רענן יסתיימו להבנות, האוכלוסיה כטבעה קצת תזדקן, ה"פארקים" שתמיד בונים במרכזן יהפכו למזבלה, המגדלים יהפכו לסלאמס שאינו ניתן לשיפוץ ונחווה גם 2-3 שריפות במגדלים כאלו עם לא מעט הרוגים, אחרי כל אלו שכונות תמ"א 38 במרכזי הערים עדיין יהיו מקום טוב לגור בו.
טיעון מעניין. רק שהוא לא קשור לטיעון שלי. בהתאם לתיקונים בתמ"א, אנחנו מדברים על קצת פחות מהכפלה של כמו הדיירים בביניין. איפה הכבישים, האוטובוסים, קופות החולים, ובתי הספר בשביל לספוג את הגידול במשתמשים? מה עם דברים שוליים כמו תשתיות מים וחשמל? פארקים?

שכונת המגדלים
לא יודע... לא מבין כלום בתכנון עירוני... ראיתי את דוגמאות בעולם, מבחינתי שכל אזורי המגורים מחוץ לתל אביב, ומרכזי הערים ממש (איפה שצריך ממש שימוש מעורב), יראו כמו עיר ימים בנתניה, או שכונות דומות. שכונות מאוד צפופות, לגובה, עם הרבה אוויר פתוח, הרבה פארקים וירוק, וגישה נוחה לשרותים, מסחר, ותחבורה.

הטענה שהמגדלים יהפכו לסלאמס מופרכת לדעתי. אנחנו לא נמצאים בסין. את שכונות המגדלים האלה מאכלת אוכלוסיה יחסית עמידה. הם ידעו לשפץ את הביניינים שלהם (ואין בזה שום בעיה טכנית), והעיריה יודעת לגבות שם מספיק ארנונה בשביל לתחזק את הסביבה העירונית. וכשיגיע הזמן, אין גם בעיה להרוס ולבנות מחדש...

אתה חושב ששכונה שהכפילו את מספר תושביה בלי לדאוג לתשתיות מתאימות היא מקום טוב לגור בו? זו האמונה הרווחת בקרב מי שעוסק בתכנון עירוני?

ג.נ. אני עוסק בתחום ההתחדשות עירונית.
מגורמים מקצועיים שאני מכיר אני שומע כמובן שזו כתבה גורפת ולא רצינית.
ברור שתמ"א 38/2 הינו רלוונטי ובטוח משמעותית מתמ"א 38/1.
מצד שני, מה האופציות?

במהרה בימינו, ואימרו אמן. פרצה לבנייה אנטי-מתוכננת, מכוערת, המובילה שכונות להיות slums . אולי לא עד כדי שכונות ארונות-הקבורה המכונים מגדלים, ועדיין.

במהרה בימינו, ואימרו אמן. פרצה לבנייה אנטי-מתוכננת, מכוערת, המובילה שכונות להיות slums . אולי לא עד כדי שכונות ארונות-הקבורה המכונים מגדלים, ועדיין.
בינתיים הוארכה עד אוקטובר 23

אתה חושב ששכונה שהכפילו את מספר תושביה בלי לדאוג לתשתיות מתאימות היא מקום טוב לגור בו? זו האמונה הרווחת בקרב מי שעוסק בתכנון עירוני?
ממבט של שוכר בעיר בת ים, העיר לא מתוכננת בכללי ורק עצם המחשבה על איכלוס התמ"אות והסתכלות בשטח על תמ"אות שאוכלסו, העיר בדרך לאבדון
ועצוב לחשוב שהרכבת הקלה תפתור חלק מזה.

מצד שני, לא מתאימים את התשתיות, לגידול בכמות התושבים. ואז מקבלים שכונות, וישובים שלמים שתוכננו לצפיפות מסויימת, שתשתיותיהם קורסות תחת העומס החדש. (כבישים, תח"צ, גנים, בתי ספר, מים, ביוב)
הרבה יותר קל לשפר תשתיות בשכונה קיימת מאשר לבנות את כל התשתיות מחדש, מה עושים בפועל זה משתנה בין המקרים.

Back
למעלה