• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התקפי חרדה מהעתיד

Yuvalbuz3

משתמש רגיל
דירוג
172
אהלן אני בן 20 חייל, בריא כמו שור אך עם שריטה עמוקה בנפש.
החיפוש אחר משמעות ושוני תופסים חלק גדול מהחיים שלי מגיל די קטן (13-14) בגלל אירועים שחוויתי או סידור מסוים של כוכבים בשמיים לא יודע חח.
מצאתי שפיתוח עצמי, והתעלות מעל האדם הממוצע הם שיביאו לי את האושר הסיפוק והנחת. נשמע קצת יומרני אבל אני לא רואה משהו רע בלשאוף גבוהה מאוד.
ככל שאתה מתבגר מן הסתם אתה מבין שהמשימה קשה, אני מרגיש לחוץ יותר מבני גילי, מן לחץ כזה של אני חייב להצליח בהכל, להיות טוב בהכל ואסור לי להיות הבנאדם הרגיל הזה עם החיים הרגילים האלה, וזה נהפך למועקה של ממש, בהתחלה הפחד והשאיפה השפיעו עליי לטובה בכל מישור בחיים שלי ( שבירת שיאים אישיים, שבירת מחסומים מנטליים בלי הפסקה בעיקר בצבא שגם גרמו לא מעט פעמים לפירגון והערכה מהסביבה, הרבה התעסקות בכל מה שקשור לכלכלה, קריאת ספרים ובכלל תכנון עתידי וחשיבה פיננסית מאוד בריאה לעומת רוב בני גילי, גם בביטחון העצמי ובזוגיות, בקיצור פיתחתי את עצמי אישית בצורה מטורפת ובעיקר בגלל עבודה פנימית ולווא דווקא בעזרה של גורמי חוץ ).
אבל לאחרונה החרדה מתגברת עליי, אני מרגיש נורא ריקני,פוחד וחלש למרות שאין לי סיבה להיות כזה (על פניו, משרת כלוחם ותורם לחברה, ישלי חברה והזוגיות שלנו פורחת , אני כן מכוון יחסית לעתיד שלי, ובכלל אני מאמין יודע למה אני מסוגל) אבל אני חושב שיכול להיות שהפלתי על עצמי יותר מידי אחריות ? הרצון המטורף והפחד הזה מלהשתחרר ולהיות "עוד אחד" הוא נורמלי בכלל ?
לאחרונה התחילו לי התקפי חרדה , ומניתוח פנימי הבנתי שזה קורה בדרכ כשאני מנתח את החיים שלי או מדבר על העתיד, או מסתכל על אנשים "ממוצעים" חחח נשמע דפוק אבל זה פשוט קורה.
אני.מתמודד יפה עם ההתקפים , לא נבהל וחושב שאני עומד למות כמו רוב אלה שמתעדים, אבל השאריות של זה..החולשה הזאת ובכלל ההבנה שלא נראה לי תקין שיקרה לי דבר כזה במיוחד שבשטח הכל טוב אצלי נורא מכניסנ אותי לדיכאון.
רציתי לקבל מכם אולי עצות, הרגעות , או סתם הזדהות מהתקופות לחוצות בחייכם וכיצד התמודדתם עם תופעה דומה או אותה אחת.
תודה רבה :)

קודם כל, מסתבר שהחוויה של חרדה היא די שכיחה. זה טבעי, ואין לך מה להרגיש שאתה דפוק או לא בסדר, או להתבייש בזה.
אבל - אם הגעת למצב שהדאגה מגיעה בתסמינים פיזיים, ואתה לא משתחרר ממנה, אני מציע לך לבדוק אפשרות של טיפול פסיכולוגי. יש טיפולים קצרי טווח להתמודדות עם בעיות חרדה (מבוססים cbt, לא כאלה שדורשים לדבר שנים על מה עשית בגיל 5 וכו'). אני חושב שהצבא יכול להשתתף במימון כאלה. בכל מקרה, אם זו תופעה שנמשכת, חבל לסבול סתם.

חוץ מזה, כשאני מרגיש לחץ, אני בעיקר מנסה לבלות זמן עם אנשים שאני אוהב, ולעשות דברים שמרגיעים אותי ומסיחים את דעתי. בדרך כלל אחרי שנת לילה הכל נראה יותר טוב.

מקווה שתרגיש טוב :)

קודם כל, מסתבר שהחוויה של חרדה היא די שכיחה. זה טבעי, ואין לך מה להרגיש שאתה דפוק או לא בסדר, או להתבייש בזה.
אבל - אם הגעת למצב שהדאגה מגיעה בתסמינים פיזיים, ואתה לא משתחרר ממנה, אני מציע לך לבדוק אפשרות של טיפול פסיכולוגי. יש טיפולים קצרי טווח להתמודדות עם בעיות חרדה (מבוססים cbt, לא כאלה שדורשים לדבר שנים על מה עשית בגיל 5 וכו'). אני חושב שהצבא יכול להשתתף במימון כאלה. בכל מקרה, אם זו תופעה שנמשכת, חבל לסבול סתם.

חוץ מזה, כשאני מרגיש לחץ, אני בעיקר מנסה לבלות זמן עם אנשים שאני אוהב, ולעשות דברים שמרגיעים אותי ומסיחים את דעתי. בדרך כלל אחרי שנת לילה הכל נראה יותר טוב.

מקווה שתרגיש טוב :)
לא חושב שהצבא יעזור לי, ואם כן זה יקרה בצורה של הורדה מלוחמה ואני ממש לא מעוניין בזה.
בכ"מ מקווה שזה יעבור במהרה כשבאמת אסתובב עם החבר'ה שלי ואעשה דברים שאני אוהב.. תודה לך :)

מחפש משמעות? מוכן לעבוד קשה? רואה את עצמך בשורה הראשונה? אז קדימה!
עזוב את המחשבות ותתמקד במעשים: תתחיל בריצה של החיים שלך, תתאמץ, תתקדם, תדחוף את עצמך לקורס קצינים, תצטיין, מפקד על אנשים, תצא ללימודים גבוהים, תפתח קריירה, תגיע רחוק!
תזכור שהכול תלוי רק בך: מי שמוכן להשקיע מעל ומעבר יגיע לטופ.

מחפש משמעות? מוכן לעבוד קשה? רואה את עצמך בשורה הראשונה? אז קדימה!
עזוב את המחשבות ותתמקד במעשים: תתחיל בריצה של החיים שלך, תתאמץ, תתקדם, תדחוף את עצמך לקורס קצינים, תצטיין, מפקד על אנשים, תצא ללימודים גבוהים, תפתח קריירה, תגיע רחוק!
תזכור שהכול תלוי רק בך: מי שמוכן להשקיע מעל ומעבר יגיע לטופ.
כן אבל העניין הוא שהשאיפה הזאת והפחד לאכזב את עצמי מתחיל לגרום לי לחרדות..

זוהי אחת ההשפעות ההרסניות של העולם המערבי.הצלחה = גאווה. כישלון = ייאוש. או הכל או כלום. מי ביקש ממך להיות כזה? למה אתה מלחיץ את עצמך? רוב האנשים מגיעים לעצבות בגלל מטרות שהציבו לעצמם ולא הצליחו להשיג אותם (במקרים קיצוניים זה גם הגיע להרס עצמי או התאבדות, ע"ע דודו טופז,ענבל אור וכו').
ביהדות (בניגוד לעולם המערבי) לא סתם אומרים "העיקר הכוונה". תשאף,תמקסם את היכולות שלך,מה שנקרא "תגיע עד הקצה". לא הצלחת? לא מת העולם.הכל בסדר והעולם לא נפל.
זה לא שאני מטיף שתהיה בינוני.תהיה אמיתי. קודם כל עם עצמך (מה היכולות שלך),אחרי זה עם הסביבה.
דרך אגב,אני גם שואף למצוינות בחיי.עם זאת,שם המשחק זה פרופורציה.צא מהתחרות (אין מדליה בסוף).

כמו שאמרו פסיכולוג.
אם לא- אני ממליץ לך על הספר "אושר אפשרי".

קודם כל, זאת לא בעיה יחודית. בערך שליש מהאוכלוסיה בעולם המערבי סובלים מחרדה במהלך חייהם. וזה לא מעיד על שום דבר שלילי לגביך.
מצד שני, זאת חוויה מאוד לא נעימה, שפוגעת בתפקוד בצורה משמעותית, והיא עוזרת לפתח מנגנונים של המנעות, והדחקה, שיכולים להשפיע עליך בצורה משמעותית (ולרעה).

לדעתי, ומתוך הניסיון האישי שלי (first and second hand) :

פנה עכשיו לפסיכולוג, ובמידת הצורך לפסיכיאטר.
בתור חייל האפיק העיקרי זה פנייה לקב"ן, או לרופא היחידה.

מבין המתגייסים 1/3-4 פונים לקב"ן (לא זוכר את הסטטיסטיקה אבל גם דיי הרבה קרביים), אין בזה שום בושה. וגם אין סיבה שזה יפגע בתפקיד שלך, אם אתה מסוגל לעמוד בו. לא חושב שימהרו להוריד אותך מלוחמה.

כדאי לך, גם לשקול בכובד ראש מה זה אומר להיות לוחם עם הפרעת חרדה. אני מניח, שעבורך כרגע זאת מחשבה לא פשוטה, אבל כדאי שתחשוב אם זה סיכון שאתה מוכן לקחת.

---
שאלת מה יכול לעזור :
CBT, מיינדפולנס ומדיטציה בכלל, שמירה על אורך חיים בריא (לישון 8 שעות רצופות בלילה, ותזונה תקינה), פעילות אירובית.

CBT - כנראה הכי חשוב.
האחרים, נשמעים חרטא, אבל הם דיי משמעותיים. התקפי חרדה הם בסופו של דבר עניין ביולוגי, זאת תגובה תקינה של המוח למצבי סטרס קיצוניים (אם אתה הולך ברחוב ופוגש דב, זאת תגובה סבבה). ככל שתוריד את הורמוני הסטרס במערכת שלך (קורטיזול, קורטיזון, ושות'), כך התקפי החרדה יפחתו. כל הרשימה שם הוכחה כמפחיתת סטרס. מדיטציה טובה גם מבחינה נפשית.

קודם כל, זאת לא בעיה יחודית. בערך שליש מהאוכלוסיה בעולם המערבי סובלים מחרדה במהלך חייהם. וזה לא מעיד על שום דבר שלילי לגביך.
מצד שני, זאת חוויה מאוד לא נעימה, שפוגעת בתפקוד בצורה משמעותית, והיא עוזרת לפתח מנגנונים של המנעות, והדחקה, שיכולים להשפיע עליך בצורה משמעותית (ולרעה).

לדעתי, ומתוך הניסיון האישי שלי (first and second hand) :

פנה עכשיו לפסיכולוג, ובמידת הצורך לפסיכיאטר.
בתור חייל האפיק העיקרי זה פנייה לקב"ן, או לרופא היחידה.

מבין המתגייסים 1/3-4 פונים לקב"ן (לא זוכר את הסטטיסטיקה אבל גם דיי הרבה קרביים), אין בזה שום בושה. וגם אין סיבה שזה יפגע בתפקיד שלך, אם אתה מסוגל לעמוד בו. לא חושב שימהרו להוריד אותך מלוחמה.

כדאי לך, גם לשקול בכובד ראש מה זה אומר להיות לוחם עם הפרעת חרדה. אני מניח, שעבורך כרגע זאת מחשבה לא פשוטה, אבל כדאי שתחשוב אם זה סיכון שאתה מוכן לקחת.

---
שאלת מה יכול לעזור :
CBT, מיינדפולנס ומדיטציה בכלל, שמירה על אורך חיים בריא (לישון 8 שעות רצופות בלילה, ותזונה תקינה), פעילות אירובית.

CBT - כנראה הכי חשוב.
האחרים, נשמעים חרטא, אבל הם דיי משמעותיים. התקפי חרדה הם בסופו של דבר עניין ביולוגי, זאת תגובה תקינה של המוח למצבי סטרס קיצוניים (אם אתה הולך ברחוב ופוגש דב, זאת תגובה סבבה). ככל שתוריד את הורמוני הסטרס במערכת שלך (קורטיזול, קורטיזון, ושות'), כך התקפי החרדה יפחתו. כל הרשימה שם הוכחה כמפחיתת סטרס. מדיטציה טובה גם מבחינה נפשית.
השאלה היא האם זו רק תקופה ? או משהו שילווה אותי כל החיים ? כי תכלס זה קורה לי מידי פעם כזה רוב הזמן אני בסדר גמור אפילו יותר בסדר מאחרים ובכלל אני נורא אוהב את החיים עצמם, אני מפחד גם שאם אתעסק בזה יותר מידי זה יהפוך שריטה של ממש.
קראתי קצת על הcbt השאלה האם זה באמת עוזר או שזה סתם מריחה כזאת ? כי באמת שאין לי מושג בכל הנושא של פסיכולוגיה ולא יודע בכלל אם זה עובד או לא אני גם לא מכיר אישית אנשים שניסו וכו

ממליץ על הספר "בוחרים להרגיש טוב"

זאת לא מריחה, מחזירים אותך לפרופורציה.
השיטה היא אכן יעילה אבל ? מדובר במשהו שצריך לתחזק או שאני בעצם עובר את התהליך ומסיים עם זה לטווח הארוך

השיטה היא אכן יעילה אבל ? מדובר במשהו שצריך לתחזק או שאני בעצם עובר את התהליך ומסיים עם זה לטווח הארוך
זה עושה לך סווייצ' בראש, אירועים ומחשבות שהיום מטרידים אותך תתחיל לתת להם פרשנות אחרת בראש ואז מפלס הכעס/דיכעון/חרדה ירד.
יכול להגיד לך שניסיתי את זה לפני עשור, בשנים הראשונות ההשפעה הייתה ממש חזקה אחר כך קצת נחלש אבל זה מלווה אותי עד היום.
שים לב, (וגם מוזהר שם כמה פעמים) שבמצבים קשים זה לא מספיק וצריך שילוב של טיפול פסיכולוגי/אטרי/תרופתי.

פסיכולוג.

ג"נ: חויתי 2 כאלה בעברי, מאד לא נעים.

השיטה היא אכן יעילה אבל ?
מחקרים מראים שכן.
מדובר במשהו שצריך לתחזק או שאני בעצם עובר את התהליך ומסיים עם זה לטווח הארוך
בריאות נפשית זה משהו שצריך לתחזק.
CBT זה לא פתרון קסם.
אני מפחד גם שאם אתעסק בזה יותר מידי זה יהפוך שריטה של ממש.
הימנעות והדחקה זה רע.
השאלה היא האם זו רק תקופה ? או משהו שילווה אותי כל החיים ?
אף אחד פה לא פסיכולוג אינטרנטי. הפרעות חרדה זה מגוון, וגם הפרוגנוזות מגוונות, וההשפעות על תפקוד ואיכות החיים.

אני מכיר כמה אנשים שהתמודדו עם דברים כאלה. כולם פנו לטיפול, חלק לתרופתי, והחיים של כולם השתפרו בעקבות זה. אחד מהם נמנע מטיפול תקופה ארוכה, ומתחרט על כך. אבל, אי אפשר להיפרד מחרדה ומפחד לחלוטין, זה חלק מלהיות אנושי.

אולי זה ישתפר מעצמו, אולי פניה לטיפול לא תעזור, ואולי אף תזיק. אף אחד לא יכול להבטיח לך שום דבר.

ממה שראיתי, והתנסתי בעצמי, לבחור בדרך שבה אתה מתמקד ב wellbeing שלך, עושה טוב. מכל הבחינות, אגב, (זוגיות, חברתי, מקצועי).

מצאתי שפיתוח עצמי, והתעלות מעל האדם הממוצע הם שיביאו לי את האושר הסיפוק והנחת.
פיתוח אישי- אכן!
התיימרות להתעלות מעל ממוצעים- בזבוז זמן שבעיקר יוביל אותך לחוסר אותנטיות שיוביל אותך לזיוף אישי שיוביל אותך לדיכאון ושעמום. כדאי לוותר.
רוב האנשים משוכנעים שהם חכמים מרוב האנשים.

אני אקצר לך את התהליך - לחיים אין משמעות.
תתמקד בלשאוף למטרות שגורמות לך את האושר המקסימלי והמתמשך ביותר.
רמז - מאחר וכולנו קופים מפותחים, אני יכול לנחש שמשפחה וחברים מדורגים גבוה ברשימה הזו.
אנשים בינוניים הם לעיתים קרובות גם המאושרים ביותר, יש מה ללמוד גם מהם.

תחשוב חיובי ובהצלחה.

גם בשביל לצמוח להתקדם ולהתפתח צריך תקופות של מנוחה, חישוב מסלול מחדש, צ'ילקס...
דרייב ומוטיבציה זו לא אנרגיה אינסופית. צעד אחורה שניים קדימה... יכול להיות שהתחושה הזאת של "תקיעות" היא זו שמלחיצה אותך?
אם מבינים שירידה לצורך עלייה היא חיונית אולי זה יוריד לך את החרדה ותוכל ליהנות מהתחושה הזאת מבלי לקשר אותה לבינוניות אלא לחלק מהצמיחה?

לדעתי אתה חושב יותר מדי ומתסבך את עצמך, תנסה לשלוט בזה כשזה קורה, פשוט תתמקד במשהו אחר, אל תיתן לעצמך להכנס לפינה הזו, הכל בראש.

בכלל, מומלץ שתמקד את האנרגיות שלך לעשייה, להשוות את עצמך לאחרים לא מועיל לך, זו תחרות מיותרת.

נערך לאחרונה ב:
תודה רבה לכולכם, קצת נרגעתי האמת וכן שיניתי גישה, אחרי 4 ימים קשים מאוד הצלחתי לבצע סוויץ בלילה ללא שינה ופשוט נרדמתי כמו תינוק והתעוררתי חדש ורגוע בלי לחצים ! :) אכן הכל בראש.

נושאים דומים

Back
למעלה