• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

החוששים מהעתיד

greenhills

משתמש רשום
דירוג
0
נפתח ונגיד שאנחנו קוראים נלהבים של הבלוג ולאחר מכן הפורום תקופה ארוכה. מעזים לראשונה גם לכתוב ולהגיב מעט וקופצים ישר למים

זוג בני 33 ו-34 ללא ילדים. גרים בשכירות באחת מהערים הסובבות של תל אביב מתוך צורך להתנייד בקלות לעבודה באזור לצד רצון לחסוך בשכירות תוך יציאה מתל אביב (שנינו מחזיקים רכבים מהעבודה כך שסוגיית הדלק פחות משפיעה כלכלית)

חיים בצניעות יחסית וחסכנים יחסית. מצליחים לחסוך בערך 22K בחודש עם תקווה לעלייה במספרים בעתיד. עובדים בעבודות בעולמות ההיי טק הישראלי אך לא מתכנתים או טכנולוגים במלוא מובן המילה. בהחלטה מודעת עובדים בשכר נמוך של בין 20-40% מהשווי האמיתי בשוק (בהשוואה להצעות מוחשיות שהתקבלו בחצי השנה האחרונה) בכדי לעבוד בגופים בעלי יציבות תעסוקתית גבוהה

החשש המרכזי של שנינו לעתיד זה איך יראה משק התעסוקה לדור שלנו עוד 20-25 שנה כאשר דור הולך ומתעצם חותר לתפקידים טכנולוגיים במקביל לצפי של הצערה תמידית שמעלה החשש ליכולת למצוא תעסוקה בגילאי 55+ (למה שייקחו אותנו על פני חברה בני 25-30 בעתיד?). לאור זאת, שנינו חותרים ליצירת מספרי זרמי הכנסה ותקבולי מזומנים בלתי תלויים לתעסוקה (כולל מוכנות לפגיעה בתשואה הגלומה לשם הגברת הסבירות להכנסה שוטפת גבוהה ככל הניתן).

לאור זאת, מחזיקים היום שלוש דירות להשקעה (שתיים מושכרות, אחת בבנייה). כולן באזור המרכז. מעריכים שעם גמר הבנייה של הדירה השלישית נעבור לגור באחת הדירות - כך שתרד עלות השכירות ונאבד הכנסה פוטנציאלית מאחת הדירות

שווי הדירות - אזור 4.9M. משכנתאות עומדות - 1.33M בריבית אפקטיבית של בערך 1.95%, שארית תשלומים לדירה בבנייה 400K (מכאן שווי נקי ביד של 3.2M בערך)
השקעות - סד"ג של 400K, כולן בקרנות מחקות של בלאקרוק (SP, EM, MSCI) או קרנות מחקות ישראליות לנאסד"ק (מושקע במסחר עצמאי בעלות 10 ש"ח בחודש ובבנק עם 0% דמי ניהול\אחזקת ניירות ערך, 0.05% מכירה וקנייה, מינ' 2 ש"ח)
קרנות השתלמות - סד"ג של 480K במסלול מנייתי

סה"כ : קצת פחות מ-4.1M

היעד : להגיע עד גיל 40 לשווי של 7M ולהכנסה פסיבית קבועה של 8,000-9,000 נטו בחודש (כך שההכנסה הפסיבית תשלם את עלויות המחייה החודשיות או את רובן המוחלט, לבטח בתקווה לילדים בעתיד)

אשמח לשמוע עצות ודעות -
1. האם כדאי לעבור ל-IRA בקרנות ההשתלמות?
2. האם יש שיטות נלוות ליצירת הכנסה פסיבית נוספת בעלויות מס וחיכוך מינימליות שלא חשבתי עליהן?

ובכלל, כל דעה ועצה על הדרך קדימה
תודה על הזמן ועל התגובות העתידיות :)

היעד : להגיע עד גיל 40 לשווי של 7M ולהכנסה פסיבית קבועה של 8,000-9,000 נטו בחודש (כך שההכנסה הפסיבית תשלם את עלויות המחייה החודשיות או את רובן המוחלט, לבטח בתקווה לילדים בעתיד)
לא הבנתי את החישוב.
מ 7m אפשר למשוך בסיכון אפסי הרבה יותר מ 9k לחודש.
מצד שני, לחיות מסכום חודשי כזה עם ילדים באזור תל אביב ידרוש ויתורים רבים מאד.

שווי הדירות - אזור 4.9M. משכנתאות עומדות - 1.33M בריבית אפקטיבית של בערך 1.95%, שארית תשלומים לדירה בבנייה 400K (מכאן שווי נקי ביד של 3.2M בערך)
השקעות - סד"ג של 400K, כולן בקרנות מחקות של בלאקרוק (SP, EM, MSCI) או קרנות מחקות ישראליות לנאסד"ק (מושקע במסחר עצמאי בעלות 10 ש"ח בחודש ובבנק עם 0% דמי ניהול\אחזקת ניירות ערך, 0.05% מכירה וקנייה, מינ' 2 ש"ח)
קרנות השתלמות - סד"ג של 480K במסלול מנייתי

מה לגבי פנסיה?

אתם מאוד מוטים נדל״ן. אם זה מתאים לכם אז סבבה. אבל גם תיק השקעות מפוזר (כמו שיש לכם רק גדול יותר כמובן) מאפשר הכנסה פסיבית. זה כל הרעיון של כלל ה- 300-400. אז נכון שלרוב מדברים על זה בהקשר של פרישה מוקדמת, אבל זה גם תקף בלי קשר לפרישה מוקדמת אלא כתוספת של הכנסה פסיבית.

ומצד שלישי, בלי ילדים ולא באזור ת"א זה תקציב של מלכים.
כתבו שמצפים לילדים בעתיד ולא כתבו שרוצים לעבור לאזור אחר. בנתונים האלו זה תקציב מאד נמוך על גבול הבלתי אפשרי (תלוי איפה גרים באזור תל אביב)

כתבו שמצפים לילדים בעתיד ולא כתבו שרוצים לעבור לאזור אחר. בנתונים האלו זה תקציב מאד נמוך על גבול הבלתי אפשרי (תלוי איפה גרים באזור תל אביב)

אציין שלפחות לשני העשורים הקרובים אנחנו מתכננים להמשיך ולעבוד כך שאני לא חושש לזלוג במעט מעבר ל-8000-9000 ש"ח של ההכנסה הפסיבית, אבל חישבנו את זה עקרונית כך:
1. דיור - הוצאות רק על ארנונה וועד בית (הדירה בבעלותינו) סד"ג של 1K-1.1K
2. גז, חשמל ומים - 0.4K
3. תקשורת (סלולר ואינטרנט) - 0.2K
4. גנים - 3K (ויש לנו סבסוד של קצת פחות מ-1000 שקל בחודש לילד ממקום העבודה אז רוצה להאמין שזה יהיה נמוך יותר)
5. תחבורה - אין עלויות. לשנינו רכבים מהעבודה והכל מגולם כבר בשכר
6. קניות - 2.5K
7. הפתעות \ דברים אחרים - 1.5K

סה"כ הגעתי לאזור ה-8.5K. מה פספסתי?

מה לגבי פנסיה?

אתם מאוד מוטים נדל״ן. אם זה מתאים לכם אז סבבה. אבל גם תיק השקעות מפוזר (כמו שיש לכם רק גדול יותר כמובן) מאפשר הכנסה פסיבית. זה כל הרעיון של כלל ה- 300-400. אז נכון שלרוב מדברים על זה בהקשר של פרישה מוקדמת, אבל זה גם תקף בלי קשר לפרישה מוקדמת אלא כתוספת של הכנסה פסיבית.

פנסייה של בערך 1M במסלול מנייתי

לגביי התיק - לחלוטין מסכים. היעד לשנים הקרובות, אחרי תשלום הדירה, זה הגדלת תיק המניות - בדגש על הרחבת הקנייה של בלאקרוק MSCI

חוסכים 22K, הוצאות 8.5K
You guys got it figured out
(בעצם ההוצאות עכשיו אפילו פחות. מדהים)

"בנק עם 0% דמי ניהול\אחזקת ניירות ערך, 0.05% מכירה וקנייה, מינ' 2 ש"ח" - איך? גם אני רוצה

תחבורה - אם אתם מודאגים תעסוקתית, זה לא הגיוני להניח שהמעסיק ימשיך לממן רכב.

האם כדאי לעבור לIRA? בסכום שיש לכם, והיכולת שלכם לנהל תיק לפי הצרכים שלכם, נראה לי שכן. בסכום כזה גם בלי קבוצות רכישה אפשר לקבל תנאים טובים מחברה שהיא לא ההיא עם השירות הגרוע.

כמו שכבר הזכירו כאן, אני הייתי מחשב את המצב שלכם לפי משיכה של 3-4% בשנה - לפי זה אתם כבר עצמאיים כלכלית וכל דבר מעבר זה gravy או מרווח בטחון.

גם אם בגיל 50 קשה למצוא עבודה שממשיכה להגדיל את השכר, עדיין אפשר לעבוד.
נשמע לי שאתם במקום מאוד טוב בחיים סה״כ, ואם תמשיכו ככה אתם בדרך המלך.

הוספת 3K לטובת גנים אז אני מניח שמדובר על ילד אחד - אותו ילד אמנם נמצא בגן 8 שעות ביום אבל הוא גם צריך לאכול בשאר שעות היממה וגם בסופי שבוע וגם כששולחים אותו לגן רצוי שהוא יהיה לבוש. וגם כדאי שיהיו לו צעצועים וספרים ושהוא יילך לחוגים וכו'.
מעבר לילד, אין לכם שום תחביב? אתם לא מטיילים?

אציין שלפחות לשני העשורים הקרובים אנחנו מתכננים להמשיך ולעבוד כך שאני לא חושש לזלוג במעט מעבר ל-8000-9000 ש"ח של ההכנסה הפסיבית, אבל חישבנו את זה עקרונית כך:
1. דיור - הוצאות רק על ארנונה וועד בית (הדירה בבעלותינו) סד"ג של 1K-1.1K
2. גז, חשמל ומים - 0.4K
3. תקשורת (סלולר ואינטרנט) - 0.2K
4. גנים - 3K (ויש לנו סבסוד של קצת פחות מ-1000 שקל בחודש לילד ממקום העבודה אז רוצה להאמין שזה יהיה נמוך יותר)
5. תחבורה - אין עלויות. לשנינו רכבים מהעבודה והכל מגולם כבר בשכר
6. קניות - 2.5K
7. הפתעות \ דברים אחרים - 1.5K

כל משפחה וההוצאות שלה כמובן.
הילדים שלי גדולים יותר כך שמבנה ההוצאות שונה. כשהם היו בגן, שילמתי על גן ל 2 ילדים יותר מ 3k. היום הוצאות החינוך ל 3 ילדים בבית ספר הן יותר מ 3k טרום קורונה, אבל זה כבר תלוי צרכים של ילד, תפישה חינוכית של ההורים והסביבה בה אתה חי. די קשה לחזות דברים כאלו לפני שהילדים נולדו, לדעתי.
השאר תלוי בכם. למשל, אם היום אתם לא יוצאים לחופשות או לבילויים, אפשר להמשיך כך עם ילדים כמובן.
מהניסיון שלי, כמעט כל חודש יש הוצאה "חד פעמית" - תיקון בבית, מוצר שהתקלקל, רפואי וכדי.
קח בחשבון שילדים שואבים ממך המון זמן ואנרגיה, כך שייתכן שדברים שאתה עושה היום, תרצה לעשות במיקור חוץ, בפרט אם שניכם עובדים במשרה מלאה.

נערך לאחרונה ב:

פספסת דבר פשוט. אתה מניח שה"אתה" של עוד עשר שנים ירצה אותם דברים כמו ה"אתה" של היום.
מסתבר שזה לא כך. ככל שאתה מתבגר, ההון שלך גדל, ההון של המעגלים החברתיים שלך, וכך גם ההוצאות.
כשאתה עושה חיזוי קדימה, זה לא נכון לקבע את ההוצאות הנוכחיות שלך. עליך לבדוק עד כמה אנשים נוטים להגדיל את ההוצאות שלהם לאורך החיים.

כדי לשעשע, הנה כמה דוגמאות כדי להמחיש את הספקטרום. השיניים של הילדה עקומות (ניתוח אורתודנטי 20000), הילד התקבל לנבחרת כדור מים/דיבייט/נגינה על עוגב, וכל הנבחרת נוסעת לפראג לטורניר/אקפלה (ההורים משלמים גם על המורים המלווים). שלושים שעורי נהיגה מינימום (170ש"ח לכל שיעור). החברה נוסעים לשבוע סקי בואלתורן. על כולם אפשר לוותר. על כולם אתה כנראה מוותר היום. כנראה שלא על כולם תוותר בעוד עשור.

@greenhills נשמע שאתם על הגל.

1. לגבי להעביר את הקרן השתלמות ל IRA כנראה כדאי אלה אם אתם משתמשים במינוף קרנות השתלמות בצורה כזאת או אחרת. נשמעת לי אופטימיזציה מסדר שני אבל, סה"כ בלי הרבה הנחות תהיו איפה שאתם רוצים להיות. ההבדלים לא צפויים להיות בשמיים.
2. אם יש לך גג על אחד הנכסים, אז אתה יכול להוציא עוד קצת תשואה ממערכת פוטווולטאית על הגג וזה פטור ממס למערכת ביתית.
3. יכול להיות שאם המטרה היא הכנסה פאסיבית (בניגוד לעליית ערך) אז כדאי לקחת את הנכסים ולקנות דירות זולות יותר במקומות בהם התשואת שכירות גבוהה יותר (תחשוב 4-5%) ופשוט לתת למתווך לנהל את כל נושא השכרת הנכסים. על נכס בודד נראה לי קצת חבל, אבל אם תקנו מספר נכסים נשמע סביר לחלוטין. סתם מחשבה, אין לי ניסיון בדברים כאלה, אבל אני מצפה להגיע להכנסת שכירות דומה ממשמעותית פחות הון.

נושאים דומים

Back
למעלה