• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הטיה לשווקים מתעוררים - דיון

bobby

משתמש סולידי
דירוג
14
שלום לכולם :)

בעקבות דיון שהתפתח בכמה שרשורים (1, 2) לגבי הטיית התיק לשווקים מתעוררים, אשמח לפתוח על הנושא שרשור נפרד.

התחושה שלי היא שלפחות חלק מהשווקים הגדולים הללו (הונג קונג, טאיוואן, הודו, סין?, ברזיל, רוסיה ועוד) יספקו תשואה עודפת על השוק העולמי.
אני מבין שעוד משתמשים בפורום חושבים כך - אשמח אם תוכלו לציין את הסיבות והמסקנות שלכם לגבי הנושא הזה (בעד או נגד).

זה לא אחת המסקנות של פאמה-פרנץ'?

לפחות חלק מהשווקים הגדולים הללו (הונג קונג, טאיוואן, הודו, סין?, ברזיל, רוסיה ועוד) יספקו תשואה עודפת
ומה לגבי היתר? יספקו תשואת חסר? או שאתה מתכנן להיחשף באופן ספציפי לשווקים האלו, ואם כן אז איך?

התחושה שלי היא שלפחות חלק מהשווקים הגדולים הללו (הונג קונג, טאיוואן, הודו, סין?, ברזיל, רוסיה ועוד) יספקו תשואה עודפת על השוק העולמי.
התחושה שלי בדיוק הפוכה.
הסיבה: הרעיון של "שווקים מתועררים" לא הומצא ב-2018. אמפירית לא הייתה תשואה עודפת בעבר בשווקים מתעוררים.
הדוגמא הקלאסית היא סין שעברה ממש מהפכה וצמחה בשיעורים דו ספרתיים ב2-3 עשורים האחרונים. שוק ההון שלה בתקופה הנ"ל בקושי עשה את מדד המחירים לצרכן. מה ההסבר לכך? איך זה יתכן? מאד פשוט: המדינות המתפתחות סובלות משחיתות שעולה כסף למשקיעים בשוק ההון.
דרך אגב, וורן באפט בהוראות איך לנהל את הירושה שלו אמר להשקיע בקרן ETF זולה של S&P500. הוא לא אמר "שווקים מתעוררים". לא נראה לי שהוא התבלבל.

צריך גם להגיד שאם השווקים המתעוררים "יתעוררו" - סביר שבין כה וכה השוק האמריקאי ירוויח מזה יותר מכל.
ג"נ - מקצה משקל עודף מטעמים של תוחלת תשואה נאה, מתאם לא מאוד גבוה למפותחות, תמחור שנראה סביר.

דרך אגב, וורן באפט בהוראות איך לנהל את הירושה שלו אמר להשקיע בקרן ETF זולה של S&P500. הוא לא אמר "שווקים מתעוררים". לא נראה לי שהוא התבלבל.
ראשית, הוא הפנה את דבריו למשקיע אמריקאי.
שנית, הוא לא אמר שזו הקצאת הנכסים היחידה והטובה ביותר.
שלישית, אז מה אם הוא אמר?

ראשית, הוא הפנה את דבריו למשקיע אמריקאי.
נו באמת... ואת המשקיע הפקסיטני הוא מפנה להשקיע בפקיסטן?
שנית, הוא לא אמר שזו הקצאת הנכסים היחידה והטובה ביותר.
הוא אמר שזה מה שהוא ממליץ.
שלישית, אז מה אם הוא אמר?
זה הטיעון החזק. אנחנו לא נוטים להתלות במה שמשיהו מסויים אומר גם הוא בר סמכא כטיעון בפני עצמו. מצד שני, הבן אדם הוא בין היחידים בעולם שהכה את השוק במשך 50 שנה ברציפות, והאדם הזה ממליץ להשקיע ב- S&P500... מסכים שזה לא טיעון מדעי, אבל יש בזה משהו.

שוב, הטיעון שלי נגד השקעה במדינות מתפתחות הוא לא וורן באפט, אלא: זה פשוט לא הוכיח את עצמו בעבר.
האינובציה מגיעה מארה"ב וקצת מאירופה (וישראל). זה המצב ב-200 שנה האחרונות וקשה לי להאמין שזה ישתנה ב-30 שנה הקרובות.

הבן אדם הוא בין היחידים בעולם שהכה את השוק במשך 50 שנה ברציפות
הוא לא.
הוא לא הכה את השוק כבר ממעל עשור, ואפשר אפילו לטעון עשור וחצי.
לא שיש לי טענות כלפיו, רק אומר שהאגדות לגביו נכונות בעיקר למילניום הקודם.

הוא לא הכה את השוק כבר ממעל עשור, ואפשר אפילו לטעון עשור וחצי.
תסתכל ב- yahoo finance : משנת 2000 עד היום הוא עשה 500% וה SP500 TR עשה 166%.
מ-2005 עד היום הוא עשה 240% וה SP עשה 200%.
כל זה אחרי 4 עשורים שבכל עשור הוא עושה בדיוק פי 2 מה-SP.
אז אני לא אומר שהוא אל יווני, אבל כן הייתי לפחות מקשיב למה שהוא אומר.

תסתכל ב- yahoo finance : משנת 2000 עד היום הוא עשה 500% וה SP500 TR עשה 166%.
מ-2005 עד היום הוא עשה 240% וה SP עשה 200%.
כל זה אחרי 4 עשורים שבכל עשור הוא עושה בדיוק פי 2 מה-SP.
אז אני לא אומר שהוא אל יווני, אבל כן הייתי לפחות מקשיב למה שהוא אומר.
לברור תאריכים זה משחק שכל אחד יכול לנצח בו. מסוף 2008 ועד היום הוא הפסיד 20-30% אחוז יחסית לסנופי. וברקשייר היום זה כבר מזמן לא רק באפט. אבל חרגנו כבר שנושא השרשור. יש שרשור שלם על באפט וברקשייר.

הטיית התיק לשווקים מתעוררים
אבסולוטית או פשוט לתת להם משקל יתר ממשקלם?

אני בדעה כמו שלך לכן חלקם בתיק גדול-ממש-בקצת מחלקם במציאות.

התחושה שלי בדיוק הפוכה.
הסיבה: הרעיון של "שווקים מתועררים" לא הומצא ב-2018. אמפירית לא הייתה תשואה עודפת בעבר בשווקים מתעוררים.
הדוגמא הקלאסית היא סין שעברה ממש מהפכה וצמחה בשיעורים דו ספרתיים ב2-3 עשורים האחרונים. שוק ההון שלה בתקופה הנ"ל בקושי עשה את מדד המחירים לצרכן. מה ההסבר לכך? איך זה יתכן? מאד פשוט: המדינות המתפתחות סובלות משחיתות שעולה כסף למשקיעים בשוק ההון.

@adamshalev האם אתה חושב שלא היתה תשואה עודפת בשווקים מתעוררים בעבר?

@adamshalev האם אתה חושב שלא היתה תשואה עודפת בשווקים מתעוררים בעבר?
אני אגיד לך מה אני רואה: http://retrolyzer.com/?s=z0SDx0aX3Kwp
אני רואה שהייתה תשואת חסר בשנות ה-90 ואז דשדוד (יחסי).
אני רואה שהייתה תשואה יתר בשנות ה-00 ואז דשדוש (יחסי).
אני רואה שהייתה תשואת חסר בשנות ה-10 ועכשיו דשדוש (יחסי).
האם זה אומר משהו לגבי העתיד?
תחושת הבטן שלי אומרת שבטווח של 10 שנים קדימה - כן.
אבל גם יכול להיות שלא.
העניין עם שווקים מתעוררים באמת (ואולי עם כל השווקים) זה שהם משתנים. איך אפשר להשוות שווקים מתעוררים היום ללפני 20 שנה? איזה דמיון נותר ביניהם? אילו מדינות אלו בכלל שנקראו אז מתעוררים ואילו היום?
אלו תשובות שאני לא יודע לתת להן מענה.

תודה.
רטרולייזר זה כלי ממש יעיל - מאיפה אתה שואב את הנתונים?
האם יש איזשהו Reference של השפה והDSL חוץ מהדף Examples?

אני רואה שהייתה תשואת חסר בשנות ה-90 ואז דשדוד (יחסי).
אני רואה שהייתה תשואה יתר בשנות ה-00 ואז דשדוש (יחסי).
אני רואה שהייתה תשואת חסר בשנות ה-10 ועכשיו דשדוש (יחסי).
האם זה אומר משהו לגבי העתיד?
אני חושב שצריך לראות את זה בקונטקסט של שווקים מתפתחים. אני מצפה ששוק ההון של מדינה מתפתחת יתן יותר מהצמיחה שלה.
כי הרי יש מדינה שכל מה שצריך זה להטמיע בה טכנולוגיה חדשה, שכבר ידוע שהטכנולוגיה הזאת גרמה לצמיחה. קח חבורה של איכרים ותן להם מים בצינורות וביוב ומחשבים: אתה מצפה ששוק ההון שם יטוס. לכל הפחות יעשה את הקפיצה שעשו השווקים במדינות המפותחות עבור אותם שנים של פיתוח טכנולוגיה.
המציאות מוכיחה שוב ושוב ושוב ושוב שזה מאד מאד מאד רחוק מזה.

אני מצפה ששוק ההון של מדינה מתפתחת יתן יותר מהצמיחה שלה
זאת השאלה? לא יודע.
יש הרבה דברים שגורמים לשוק ההון לזוז. חלק מזה זה הצמיחה.
השאלה היא אם שוק ההון של השווקים המתפתחים יעלה יותר משוק ההון של ארה״ב (או של העולם).

נושאים דומים

Back
למעלה