• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

"ההיסטוריה מלמדת אותנו שהשקעה במדדים היא ההשקעה הנבונה ביותר"

נו, שויין אז אמר.
מאמר להמונים.
יש לך תוכנית ודרך? תעבוד ותשקיע לפי אמונתך.
אם נקשיב לכול הנביאים והרואים בתומים היינו פושטים את הרגל מזמן.
אני משקיע לפי הבנתי וחוש הריח (חוש חש כפי שקראו לזה הגששים).
אני לא חובב ו/או מאמין בתיאוריית הקונספרציות אבל למדתי להבין שכול מה שהם (המומחים) אומרים זה בדיעבד והם כבר עשו מהלכים לפני פרסום המאמר.
אנשים יקנו - הם ימכרו, אנשים ימכרו - הם ייקנו.
החשדנות שלי הובילה אותי לתיק ריווחי והיום אני קוצר את הפירות וחי בלי לעבוד.

הפואנטה היא שסוף סוף מתקבלת ההבנה שעדיף לקנות מוצרים פיננסיים זולים.
קרן עוקבת מדד עם אפס דמי ניהול הרבה יותר הגיונית מבחינתי מאשר קרן אקסטרים שמנסה להכות את המדד ותוך כדי גובה דמי ניהול של 2% !
אז יכול להיות שהיא תכה את המדד בכמה אחוזים (או תציג תוצאות נמוכות בכמה אחוזים) אבל בכל מקרה תשלם את דמי הניהול מנופחים שיורידו לך את התשואה.
תעודות סל וקרנות עוקבות הינם מוצרים פיננסיים פשוטים, ולא צריך להיות כריש השקעות כדי להבין אותם. השימוש הגובר בהם יעודד עוד אנשים להכנס לשוק ההון ולסחור בצורה עצמאית.
אני מאמין שבעתיד רוב האנשים יוכלו לנהל בעצמם את תיקי ההשקעות שלהם, הפנסיות וקרנות ההשתלמות באמצעות הכלים הללו.

תעודות סל הן מוצר השקעה איום ונורא הטומן בחובו סיכון מנפיק רציני שאבנר חדד וחבר מרעיו לעולם ינסו לטשטש. ואם לא די בכך, הם מרשים לעצמם לגבות דמי ניהול הנושקים ל-2% מה שמעקר לחלוטין את היתרונות המתמטיים הנלווים להשקעה פסיבית.

תעודות סל הן מוצר השקעה איום ונורא הטומן בחובו סיכון מנפיק רציני שאבנר חדד וחבר מרעיו לעולם ינסו לטשטש. ואם לא די בכך, הם מרשים לעצמם לגבות דמי ניהול הנושקים ל-2% מה שמעקר לחלוטין את היתרונות המתמטיים הנלווים להשקעה פסיבית.
זה מה שאמרתי למעלה, הם מטעים את הציבור והעדר, נו זה עדר, אני מניח שהמוני בני ישראל קראו את המאמר ורצו לבנק וקנו תעודות סל...

האם סיכון המנפיק הוא תיאורתי בלבד? מתי בפעם האחרונה בית השקעות קרס פה? הרי הם סוג של פריזיטים, משקיעים את הכסף שלנו וגובים דמי ניהול וזהו. הם בכלל משקיעים משהו מכספם?

מדוע? מה רע בלקנות תעודת סל ללא דמ"נ כמו רוב המדדיות המקומיות או של, נניח, עד 0.5%?

נערך לאחרונה ב:
בקרן נאמנות אני יכול לבדוק בכל רגע מה הקרן מחזיקה בפועל ואני שותף לאחזקות האלה. גם אם זו קרן מחקה S&P500, רוב הקרן זה כסף מזומן שאני שותף בו ורק חלק קטן זה חוזה עתידי.
בתעודת סל אני לא יודע מה היא מחזיקה באמת. היא מתחייבת להחזיר משהו שצמוד למשהו ואין לי מושג איך היא מתכוונת לעמוד בזה. אפשר להסתכל על זה בתור סוג של אג"ח.
קחו למשל תעודת סל שעוקבת אחרי מחיר הזהב. יש יותר תעודות שצמודות לזהב מאשר זהב אמיתי. מה יקרה אחרי משבר כלכלי כשיהיה ביקוש מטורף לזהב? הביקוש יקפיץ את שווי הזהב, אנשים יפדו את התעודות ולא יהיה למנפיק מספיק כסף לשלם לכולם. ברגע שיש חשש שמנפיק לא יעמוד בהתחייבות שלו, זו נבואה שמגשימה את עצמה כי כולם מנסים למכור ולהציל את מה שיש ובמקרה כזה התעודה יכולה לקרוס.

קחו למשל תעודת סל שעוקבת אחרי מחיר הזהב. יש יותר תעודות שצמודות לזהב מאשר זהב אמיתי. מה יקרה אחרי משבר כלכלי כשיהיה ביקוש מטורף לזהב? הביקוש יקפיץ את שווי הזהב, אנשים יפדו את התעודות ולא יהיה למנפיק מספיק כסף לשלם לכולם. ברגע שיש חשש שמנפיק לא יעמוד בהתחייבות שלו, זו נבואה שמגשימה את עצמה כי כולם מנסים למכור ולהציל את מה שיש ובמקרה כזה התעודה יכולה לקרוס.
@אלון , יש לי מספר הסתייגויות ואסביר.
מסכים כי יש יותר תעודות צמודות מאשר זהב פיזי, ז"א כמו שהממשלות מדפיסות כסף.
עד כאן נכון אבל ההמשך לא כול כך.
אם יש משבר והזהב עולה הרי ברור שהתעודות גם כן תעלנה כי הן עוקבות וצמודות למחיר הזהב.
זהב עולה = תעודה עולה.
אז למה שאנשים ימכרו בהיסטריה, יהיה אחוז לא מבוטל של משקיעים שיממשו רווחים ולעומת זאת יהיו יותר משקיעים שירצו לקפוץ על העגלה לפני שהיא תברח להם ויקנו עוד תעודות ולכן למנפיק יהיה יותר מזומן לשלם לאילו שמוכרים.
ונניח שהמצב בשוק פנטסטי והזהב יורד, אז מספר לא מבוטל של משקיעים ימכרו את התעודה כדי לאזן את ההשקעה שלהם. מצד שני יהיו אספנים שימלאו את החסר ויקנו במחיר מציאה.
לכן ההיגיון שלי אומר שברוב המקרים יהיה איזה איזון בין קונים למוכרים.
הרי לא ייתכן מצב שהזהב יקפוץ מ 1200$ ל 1800$ והתעודה תרד והמנפיק יקרוס...
מה שכתבתי עד כאן נוגע למשקיעים שהם מנוסים ומתמרנים בשוק כדי להפיק את המקסימום מכול מצב.
עכשיו, מסכים אתך שעמך שלא מבין עניינים ימכור כדי לממן את מחייתם בזמן משבר כלכלי אבל אני חושב שאילו בתי בית שמשקלם קטן יותר מהמשקיעים.
** כמובן שזו דעתי ששווה כקליפת השום ואין זו המלצה לקנות/למכור תעודות צמודות זהב **

Back
למעלה